Race Results for
2008 CSC Manayunk Hill Climb
Philadelphia, PA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/06/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Folding Bike

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob ENGLISH   00:01:35.22  61 Bike Friday
2 Peter Dalkner   Philadelphia, PA00:01:44.03 246454  60 Brompton
3 Joseph Reynolds   Folsom, NJ00:01:50.01 176551  102 Quaker City Wheelmen
4 Thomas FAUST   00:01:53.26  62 Bike Friday
5 Robert Botto   Philadelphia, PA00:01:55.19 265622  59 Swift
6 Bob TORRES   00:02:00.84  67 Bicycle Touring Club
7 Matthew MCGREGOR-MENTO   00:02:04.21  64 Swift folder
8 Colin Sandberg   Philadelphia, PA00:02:07.49 119361  103 Pa. Elite Velo
9 David WRIGHT   00:02:13.37  68 Birdy
10 Thomas MANSON   00:02:14.73  63 Dahon
11 Andrew REPPERT   00:02:34.20  66 Bickerton
12 Kasy ZOOK   00:02:52.20  69 Moulton
13 Peter REICH   00:02:54.45  65 Swift folder
14 Ira F STONE   00:05:35.99  72 

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Minturn   Philadelphia, PA00:01:26.21 179015  55 Empire Cycling - CRC
2 Michael (Mike) Esmonde   Washington, DC00:01:27.95 182417  78 Route 1 Velo
3 Colin Sandberg   Philadelphia, PA00:01:28.71 119361  75 Pa. Elite Velo
4 Jason Schiltz   Glenmoore00:01:30.14 130453  58 Chester County Velo
5 David Hoyle   Rocky Hill, CT00:01:30.79 223454  53 TARGETRAINING U-25/E
6 Christopher Consorto (1 - Cat3)   Landenberg, PA00:01:32.00 194958  79 Lees McRae Cycling T
7 Jonathan Kahler   Wynnewood, PA00:01:32.29 109774  54 Human Zoom / Pabst B
8 Jared Babik   Pittsburgh, PA00:01:35.83 165571  90 Pa. Elite Velo
9 Justin Brown   Holland, PA00:01:37.75 242798  74 Pa. Elite Velo
10 John Howe   Newtown, PA00:01:44.07 213562  99 PSCC-Peddler's Shop
11 James Mock   Bridgeville, PA00:01:47.16 155461  56 Alpha CycleSport Cyc
12 Alex Welsh   West Newton, MA00:01:48.20 244254  101 Quaker City Wheelmen
13 Christopher Pagoda   Conshohocken, PA00:02:05.76 107026  95 Philadelphia Ciclism

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Schwartz   Meadowbrook, PA00:01:31.20 222976  30 Guy's Racing
2 Dan Tarrant   Newtown, PA00:01:34.72 239291  31 Cycle Sports/Zaveta
3 Drew Karlberg   Philadelphia, PA00:01:37.20 232723  27 Chester County Velo
4 Mike Festa   Devon, PA00:01:44.16 149744  104 Unattached
5 Mark McDonnell   Lansdale, PA00:01:50.51 208856  84 
6 David Schiman   Philadelphia, PA00:01:54.41 257756  81 Guys Racing
7 Brett Katzen   Cockeysville, MD00:01:56.41 225607  28 Kelly Benefit Strate
8 Christopher McKenna   Glenside, PA00:01:59.42 257962  29 Human Zoom / Pabst B
9 H Andrew Rose   Wynnewood, PA00:02:07.38 246651  94 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe PRAINO   00:01:37.76  20 
2 Keith Hatton   Philadelphia, PA00:01:40.21 278237  Elite Bicycles Inc.
3 Jamie Brock   Philadelphia, PA00:01:40.27 245913  76 Philadelphia Ciclism
4 Greg KAPLAN   00:01:41.80  11 undine bc presented
5 Steven Erlemeier Erlemeier   Reisterstown, MD00:01:45.64 262504  Kelly Benefit Strate
6 Nick DEPOMPEO   00:01:47.22  University of Delawa
7 Craig Hise   Mechanicsburg, PA00:01:50.67 241954  10 Yellow Breeches Raci
8 Lee SOBOTKIN   00:01:52.33  77 
9 Ken MYERS   00:01:55.54  16 Human Zoom/Pabst Blu
10 David Werkiser   West Chester, PA00:01:55.75 142578  24 West Chester Cycling
11 Jason Reckner   Chester Springs, PA00:01:55.88 278445  21 QCW/Breakaway Racing
12 Darren Linkin   Philadelphia, PA00:01:58.76 274396  13 Quaker City Wheelmen
13 Brian Gordaychik   Philadelphia, PA00:01:58.88 240658  Villanova University
14 Shane Kimmins   Shrewsbury, NJ00:01:59.29 271760  12 YSG RACING
16 Thomas ZAPALAC   00:02:02.81  26 
17 Jonathan FRIEDMAN   00:02:04.94  85 
18 Patrick Adams   Middletown, DE00:02:08.93 264983  Team DRT-Deep Blue
19 Stephen Werthner   Albany, NY00:02:09.56 237565  25 Mohawk Hudson Cyclin
20 Antonello GUZZO   00:02:09.74  
21 Nyi WAI   00:02:11.35  23 Free Burma/BicycleBa
22 Al HERZOG   00:02:15.56  
23 Douglas Perry   Tucson, AZ00:02:21.11 280420  18 
24 Justin Cupples   Mount Royal, NJ00:02:39.73 279918  80 Quaker City Wheelmen
25 PAt KANE   00:03:35.11  97 
26 Kenneth DUNNING   00:03:47.69  91 
27 Mike PORTER   00:06:04.80  19 Guys Racing

Men - Master - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean McLaughlin   West Chester, PA00:01:43.79 255963  44 Human Zoom/Pabst Blu
2 A DODGE   00:01:45.34  93 
3 William TAFUTO   00:01:45.85  41 ARM Group
4 Mark ELSASSER   00:01:50.16  92 
5 Jeff CROWLEY   00:01:54.40  100 
6 Andy Kraynak   Harleysville, PA00:01:55.07 250233  43 Bike Line/LWA
7 Randy PAULDING   00:01:57.99  45 
8 Michael Williams   Wilmington, DE00:01:58.18 71755  48 Wilmington Velocity
9 John Conway   Atlantic Highlands, NJ00:02:00.40 197245  73 YSG Racing
10 Jon SCHAFF   00:02:02.89  98 
11 Dave Baumgardner   Newtown Square, PA00:02:15.74 229186  42 Tri-State Velo

Men - Junior - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Carmona   Breinigsville, PA00:01:31.48 251948  82 Young Medalists/Team
2 Robin Carpenter   Philadelphia, PA00:01:32.60 229481  34 Main Line Cycling Cl
3 Zachary Semian   Mertztown, PA00:01:36.50 250164  39 Young Medalists Cycl
4 David Novak   Tunkhannock, PA00:01:40.61 268729  38 Sicklers/Upstate Vel
5 Tyler Malay   New Tripoli, PA00:01:44.37 230145  37 Young Medalists/ Tea
6 Zack Noonan   Kutztown, PA00:01:45.51 249618  71 Young Medalists/Team
7 Thomas Kehl   Philadelphia, PA00:01:50.65 280737  83 Guys Racing
8 Jacob Hoover   Fogelsville, PA00:02:23.66 233340  36 Bikeline/LWA
9 Vincent TAFUTO   00:02:26.14  40 ARM Group
10 Luke GALLAGHER   00:02:35.98  35 Quaker City Wheelmen

Women - Folding Bike

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth GREENE   00:02:33.44  70 Swift Folder
2 Peg Fontello   Wilmington, DE00:03:07.97 193373  89 Team DRT/Deep Blue

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah LEEDALE-BROWN   00:01:55.85  86 
2 Ruth Dickinson   Philadelphia, PA00:02:03.22 258873  96 Unattached
3 Jennifer Kraut   Wilmington, DE00:02:06.68 244272  87 Team DRT/Deep Blue
4 Sarah Iepson   Oaklyn, NJ00:02:08.19 254065  51 Sturdy Girl Cycling
5 Kristy Swope (1 - Cat2)   Bethlehem, PA00:02:10.87 203648  52 EPS/CSS/Riptide Cycl
6 Christina Briseno   Leadville, CO00:02:12.10 240618  49 C3-Sollay.com

Women - Junior - JR - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Gulick   Spring City, PA00:02:06.59 180423  32 Colavita Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREShimanoSpyBonk BreakerOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee