Race Results for
Xzude Bear Lake Classic and Team TT
Garden City, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/17/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony ANSTINE   00:00:00.00  351 Logan Race Club
2 Ryan LeMone   Pleasant Grove, UT00:00:00.00 235144  369 Team Dialogue
3 Mike Walkenhorst   Elkhorn, NE00:00:00.00 271346  386 Team Inertia
4 Casey Marker   Roy00:00:00.00 276682  374 Team Excelerator
5 Eric Gardiner   Salt Lake City, UT00:00:00.00 268968  391 Utah State University
6 Austin Tanner   Logan, UT00:00:00.00 264591  381 NA
7 John RABENAU   00:00:00.00  376 What there are teams?
8 Will Hanson   Draper, UT00:00:00.00 276490  364 team inertia
9 Jerry Bergosh   Salt Lake City, UT00:00:00.00 246295  355 BCC Racing
10 Craig WILLIS   00:00:00.00  390 LRC
11 Jared WESTON   00:00:00.00  388 D L Weston Construction
13 Jared MILLER   00:00:00.00  392 Weber State University
14 Jared Cassiano   Salt Lake City, UT00:00:00.00 231234  356 RMCC
15 Matthew SHAW   00:00:00.00  379 NA
16 Larry Luke   Park City, UT00:00:00.00 248353  371 unattached
17 James Hampton   Boise, ID00:00:00.00 275319  363 unattached
18 Ryah COOK   00:00:00.00  358 NA
19 James SANDERSON   00:00:00.00  393 
20 Aaron Luptak   Salt Lake City, UT00:00:00.00 255518  372 Ski Utah Cycling
21 Christopher GLEZOS   00:00:00.00  362 Ski Utah
22 Mark WESTON   00:00:00.00  389 D L Weston Construction
23 Dallas ARNELL   00:00:00.00  352 NA
24 Dan WESTON   00:00:00.00  387 D L Weston Construction
25 Victor BAUTISTA   00:00:00.00  354 DL Weston Construction
26 Tracy COX   00:00:00.00  359 D L Weston Construction
27 Jayson VINCENT   00:00:00.00  384 NA
28 Todd Vincent   Orem, UT00:00:00.00 273752  385 Ski Utah Cycling
29 gustavo FLORES   00:00:00.00  361 NA
30 David SERIA   00:00:00.00  378 NA
31 Scott Lindsay   Pleasantview, UT00:00:00.00 278897  370 Team Excelerator
DNS Justin Allsop   Provo, UT00:00:00.00 265967  350 SBR Sports
DNS Ben Towery   Clinton, UT00:00:00.00 100826  382 Team Excelerator
DNS Adam Vetter   Salt Lake City, UT00:00:00.00 267822  383 Utah Premier Cycling- Ski Utah
DNP Dave Hutchinson   Thayne, WY00:00:00.00 278987  365 NA
DNP Merrill Kingston   Sandy, UT00:00:00.00 280178  366 NA
DNP Bob LARSEN   00:00:00.00  367 DL Weston Construction
DNP Brady LARSEN   00:00:00.00  368 DL Weston Construction
DNP Stephen ROGERS   00:00:00.00  377 BCC Racing
DNP UNKNOWN RIDER   00:00:00.00  311 
DNP Eric Martin   St. George, UT00:00:00.00 266132  375 NA
DNP Kevan Steed   Syracuse, UT00:00:00.00 92790  380 Team Excelerator
DNF GUADALUPE FIERRO   WESTON CONSTRUCTION  360 D.L
DNF Michael Barille   Parkcity, UTthere's a team? 280175  353 Wait

Men - Cat 5A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Rosello   Salt Lake City, UT00:00:00.00 135789  334 porcupine/canyon sports
2 J. David Ramsay   South Jordan, UT00:00:00.00 260507  332 Porcupine Cycling
3 Norman Frye   Salt Lake City, UT00:00:00.00 260377  315 Ski Utah Cycling Team
4 Russell Parry   Ogden, UT00:00:00.00 278476  329 North Shore CC/Team Bingham SM
5 John Miner   New York, NY00:00:00.00 275955  326 NA
6 Alan Griffey   Roy, UT00:00:00.00 278392  316 Binghams Northshore
7 Russell Thompson   Woods Cross, UT00:00:00.00 274119  344 Bountiful Mazda
8 Jared Eborn   Murray, UT00:00:00.00 255668  312 Porcupine Cycling
9 Tyler Wilhelmsen   Kaysville, UT00:00:00.00 199582  347 Guthrie Race Club
10 James Arnold   Sugarcity, ID00:00:00.00 279114  301 Apple Cycling Group
11 Tyler Smith   Sandy, UT00:00:00.00 270747  341 FFKR/Sports Base Online P/B To
12 Riley Siddoway   Coalville, UT00:00:00.00 277515  339 Spin Cycle
13 James Lechtenberg   Murray, UT00:00:00.00 263288  323 Porkupine Cycling
14 Tom Coffey   North Ogden, UT00:00:00.00 271032  308 BCC Racing
15 Shane Watt   Ammon, ID00:00:00.00 278421  346 NA
16 Sam SERRANO   00:00:00.00  338 Binghams Northshore
17 Andrew Bergeson   Bouniful, UT00:00:00.00 277429  306 University of Utah
18 BRIAN Smith   South Jordan, UT00:00:00.00 272129  340 SPIN CYCLES
19 Brett Adams   Layton, UT00:00:00.00 278946  300 NA
20 Brent Williams   South Jordan, UT00:00:00.00 229675  348 BCC Racing
21 Eric Hulphers   Layton, UT00:00:00.00 261633  321 Team Hill
22 Shad HAMILTON   00:00:00.00  318 Lander Cycling
23 Michael Kooreman   Park City, UT00:00:00.00 279519  322 NA
24 David Brockbank   Salt Lake City, UT00:00:00.00 277908  307 NA
25 Stanley YOUNG   00:00:00.00  349 BCC Racing
26 Matt Deming   Salt Lake City, UT00:00:00.00 261644  310 Mi Duole/Barbacoa
27 Ryan SCHOECK   00:00:00.00  336 Porcupine
28 Dean Moncur   Cottonwood Heights, UT00:00:00.00 273336  327 Porcupine Cycling
29 Jeff Uberti   Lehi, UT00:00:00.00 240510  345 USU
30 Steven Mason   South Jordan, UT00:00:00.00 149248  325 BCC Racing
31 Matthew Fairbourn   Sandy, UT00:00:00.00 278311  313 BCC Racing
32 Travis Fisher   Kearns, UT00:00:00.00 278062  314 BCC Racing
33 eric dupuis   Layton, UT00:00:00.00 278019  311 BCC Racing
34 Stephen Higgins   Salt Lake City, UT00:00:00.00 278950  320 BCC Racing
35 Jeffery Banks   Idaho Falls, ID00:00:00.00 263819  303 ICE/Apple
36 Jeffrey Barrick   Bountiful, UT00:00:00.00 277853  304 University of Utah
37 Michael Mason   Herriman, UT00:00:00.00 278063  324 BCC Racing
38 Bret DAVIS   00:00:00.00  309 Snot Rockets
DNS Todd Handy   Layton, UT00:00:00.00 216979  319 Bountiful Mazda
DQ Jonathan Atzet   Draper, UT00:00:00.00 279136  302 Porcupine
DQ Dave Bell   Layton, UT00:00:00.00 279042  305 Bountiful Mazda
DQ Benjamin MORRIS   00:00:00.00  328 NA
DNP Jacob HAMBLIN   00:00:00.00  317 NA
DNP jeremy peterson   Cedar Hills, UT00:00:00.00 276644  330 Dialogue
DNP Mike Petroff   Layton, UT00:00:00.00 261684  331 Bountiful Mazda
DNP matthew robbins   Lehi, UT00:00:00.00 276755  333 Porcupine Cycling
DNP Loren Roundy   Kaysville, UT00:00:00.00 261679  335 Bountiful Mazda
DNP Steve Schoonover   Draper, UT00:00:00.00 254266  337 Spin Cycle Racing
DNP Brian Sparks   Moab, UT00:00:00.00 97048  342 NA
DNP Adam TAYLOR   00:00:00.00  343 bcc

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam TROP   00:00:00.00  550 Spin Cycle Racing
2 Joseph KNOWLES   00:00:00.00  554 Taylor

Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Burton   North Logan, UT00:00:00.00 261602  562 Joyride Bikes
DNS Keith Powell   Roosevelt, UT00:00:00.00 225606  561 Powell Ophthalmology
DNS Dana Hoffman   Layton, UT00:00:00.00 197590  560 Ogden One

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Allen   Sandy, UT00:00:00.00 131004  401 Canyon Bicycles
2 Andre Gonzalez   Lehi, UT00:00:00.00 91576  404 Canyon Bicycles
3 Jeffrey Rasch   Bozeman, MT00:00:00.00 46925  410 Wright/Park City Rides
4 Bruce Bilodeau   Sandy, UT00:00:00.00 215197  402 Canyon Bicycles
5 Mark Miller   Draper, UT00:00:00.00 24435  409 Canyon Bicycles/Draper
6 Steven Lewis   Echo, UT00:00:00.00 21113  406 Canyon Bicycles SLCC
7 Mark Llinares   Jackson, WY00:00:00.00 173873  407 Norwood Paragon
8 Shawn Haran   Salt Lake City, UT00:00:00.00 243824  405 Canyon Bicycles-SLC
9 Shane EVERTSEN   00:00:00.00  411 
10 John McIlmoil   Provo, UT00:00:00.00 66814  408 
DQ Samuel Moore   Saint Louis, MO00:00:00.00 77370  412 Porcupine Cycling
DNP Lawrence Allen   Wellsville, UT00:00:00.00 212712  400 NA
DNP Mike Cooper   Salt Lake City, UT00:00:00.00 45203  403 VeloCity Cyclist/ Canyon Bicyc

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Swain   Orem, UT00:00:00.00 248144  523 Canyon Bicycles
2 Donald Armstrong   Ogden, UT00:00:00.00 1910  530 PaulTracy.com
3 Jerald Hunsaker   Midvale, UT00:00:00.00 142960  508 Bountiful Mazda
4 Craig Sorensen   N Logan, UT00:00:00.00 93356  521 logan race club- healthychoice
5 Mark Chrysler   Hemet, CA00:00:00.00 45190  504 DARE
6 al takemori   Lehi, UT00:00:00.00 276940  524 NA
7 Robert Walker   Pocatello, ID00:00:00.00 48931  526 Bountiful Mazda
8 Ken Yonemura   Salt Lake City, UT00:00:00.00 39236  529 Ski Utah Cycling Team
9 Ken Louder   Salt Lake City, UT00:00:00.00 179491  511 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
10 Farrell Spackman   Harrisville, UT00:00:00.00 247086  522 NA
11 Peter Barquin   Park City, UT00:00:00.00 47013  532 Cole Sport
12 Tony Chesrow   Pocatello, ID00:00:00.00 168761  503 White Pine Touring
13 Jeffrey Ure   Park City, UT00:00:00.00 36248  525 Bountiful Mazda Cycling Team
14 Gary Porter   Roy, UT00:00:00.00 60559  514 Bountiful Mazda Cycling Team
15 Jeff Clawson   Sandy, UT00:00:00.00 103430  505 Canyon Bicycles Draper
16 Jamie Longe   Holladay, UT00:00:00.00 202145  510 Canyon Bicycles
17 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT00:00:00.00 67936  515 Canyon Bicycles
18 Michael Loveland   Morgan, UT00:00:00.00 246361  512 NA
19 Mark Schaefer   Ogden, UT00:00:00.00 66592  519 PaulTracy.com
20 Perry Woods   South Weber, UT00:00:00.00 126003  528 NA
21 Stephen Clyde   North Logan, UT00:00:00.00 205826  506 Logan Race Club
22 David Ryan   Jackson, WY00:00:00.00 30982  518 Fitzgerald's Bicycles
23 S Anderson   Richmond, UT00:00:00.00 1698  500 Logan Race Club
24 Jeff Sumsion   Park City, UT00:00:00.00 34654  531 Unattached
25 Brian Smith   Jackson, WY00:00:00.00 180687  520 Fitzgeralds
26 Louis Riel   Salt Lake City, UT00:00:00.00 157566  516 CANYON BICYCLES
27 Joseph Webster   Avon, CO00:00:00.00 245558  527 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
28 John HARRIS   00:00:00.00  507 Apple Cycling Team
29 James Hutton   Sandy, UT00:00:00.00 202154  509 MiDuole
30 Lorin Ronnow   Salt Lake City, UT00:00:00.00 264904  517 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
31 Stephen BURTON   00:00:00.00  501 NA
32 Len CARLMAN   00:00:00.00  502 Fitzgerald's Bicycles
DNP Michael MacDonald   Salt Lake City, UT00:00:00.00 146521  513 Bountiful Mazda

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Simmons   Layton, UT00:00:00.00 199407  458 Bountiful Mazda
2 Gary Powers   Draper, UT00:00:00.00 176500  455 Spincycle
3 Frans Berghoff   Orem, UT00:00:00.00 223251  450 Utah Velo Club
4 Norman MECHAM   00:00:00.00  462 Logan Race
5 Patrick English   Salt Lake City, UT00:00:00.00 274960  452 Porcupine
6 William Webster   Lander, WY00:00:00.00 86429  460 Lander Cycling
7 Jim Gilland   Layton, UT00:00:00.00 260463  453 Bountiful Mazda Cycling Team
8 Bradley Rich   Salt Lake Cty, UT00:00:00.00 29697  457 Canyon Bikes Salt Lake City
9 Chip Williams   Lander, WY00:00:00.00 137330  461 Lander Cycling
10 Alan Stockland   Ogden, UT00:00:00.00 50066  459 na
11 Henry Ebell   Fairview, UT00:00:00.00 47978  451 Canyon Bicycles of Salt Lake
DNP Anthony Quinn   Salt Lake City, UT00:00:00.00 75976  456 9th and 9th

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Sohm   Salt Lake City00:00:00.00 219095  32 Porcupine/Specialized Racing
2 Luis-Alejandro Zamudio   Chula Vista, CA00:00:00.00 204879  38 American R.A.D.D. presented by
3 Todd Hageman   Park City, UT00:00:00.00 50257  10 Binghams/Northshore
4 Mark Skarpohl   Mankato, MN00:00:00.00 48773  30 CANYON BICYCLES SLC
5 Marc Yap (1 - Cat1)   Carlsbad, CA00:00:00.00 42632  37 Park City Jeep - Goble Knee Cl
6 Benjamin D'Hulst   Roy, UT00:00:00.00 211886  Park City Jeep - Goble Knee Cl
7 Francis (Gardie) Jackson   Larkspur, CA00:00:00.00 60511  16 American R.A.D.D. presented by
8 Ryan Barrett   Provo, UT00:00:00.00 2708  Park City Jeep - Goble Knee Cl
9 Patrick Fasse   Elburn, IL00:00:00.00 211519  Ski Utah Cycling Team
10 Thomas Nelson   La Mesa, CA00:00:00.00 185399  23 American R.A.D.D. presented by
11 Rodney Smith   Salt Lake City, UT00:00:00.00 52471  31 Contender Bicycle
12 Robert Sorenson   Palo Alto, CA00:00:00.00 33491  33 Canyon Bicycles SLCC
13 Cameron Hoffman   Clearfield, UT00:00:00.00 57141  14 American R.A.D.D. presented by
14 David Harward   Salt Lake City, UT00:00:00.00 15338  11 Porcupine/Specialized Racing
15 Kris Henthorn   Austin, TX00:00:00.00 141986  12 Bikers Edge/Destination Homes
16 Ben Nichols   Sandy, UT00:00:00.00 242490  24 Porcupine/Specialized Racing
17 Sam Krieg   Pocatello, ID00:00:00.00 201431  18 Park City Jeep - Goble Knee Cl
18 Nathan Arnim   Salt Lake City, UT00:00:00.00 230024  FFKR/SBO P/B Tour of Utah
19 Timothy Mitchell   Ashland, MA00:00:00.00 137395  21 FlatBread-OtterCreek Cycling
20 L Nathan Thomas   South Jordan , UT00:00:00.00 133255  34 Park City Jeep - Goble Knee Cl
21 Bryson Perry   Sandy, UT00:00:00.00 89388  27 American R.A.D.D. presented by
22 Eric Pardyjak   Salt Lake City, UT00:00:00.00 148432  25 Binghams/Northshore
23 Travis Horton   Salt Lake City, UT00:00:00.00 187537  15 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
24 Billy DEMONG   00:00:00.00  American R.A.D.D. presented by
25 Billy Allen   Sandy, UT00:00:00.00 77303  FFKR/SBO P/B Tour of Utah
26 Cris Williams   Park City, UT00:00:00.00 38323  36 American RADD
27 Patrick Ramirez   Salt Lake, UT00:00:00.00 156874  29 Contender Bicycles
28 Kyle Brown   Farmington, UT00:00:00.00 119450  40 Bikers Edge
29 Christopher Pietrzak (2 - Cat1)   Park City, UT00:00:00.00 145340  28 Porcupine/Specialized Racing
30 Kevin Van Loon   North Salt Lake , UT00:00:00.00 184083  39 Contender
31 Kirk Eck   Smithfield, UT00:00:00.00 116598  Park City Jeep - Goble Knee Cl
32 Jared Nelson   Bozeman, MT00:00:00.00 118749  22 Park City Jeep - Goble Knee Cl
33 Michael Fogarty   Salt Lake City, UT00:00:00.00 58499  Porcupine/Specialized Racing
34 Scott Patten   Park City, UT00:00:00.00 146288  26 Ski Utah
35 Troy Barry   Falmouth, ME00:00:00.00 82836  41 Peaked Sports
36 Robert Lofgran   Hcmc00:00:00.00 177392  19 Porcupine/Specialized Racing
37 Dustin Eskelson   Roy, UT00:00:00.00 219289  Canyon Bicycles Elite Team
DNS Anthony Johnson   Salt Lake City, UT00:00:00.00 203027  17 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
DNS John McDaniel   Salt Lake City, UT00:00:00.00 199071  20 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
DQ Ira Tibbitts   Layton, UT00:00:00.00 241331  35 Park City Jeep - Goble Knee Cl
DNP Bruce Hoffman   Logan, UT00:00:00.00 130414  13 American RADD

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Neilson   Logan, UT00:00:00.00 258676  120 Logan Race Club
2 Lance Christiansen   Logan, UT00:00:00.00 145673  106 Healthy Choice / Gobal Knee Cl
3 Spencer deBry   Sandy, UT00:00:00.00 242242  109 Ski Utah
4 Aaron Rennert   Holladay, UT00:00:00.00 264358  129 Spin Cycle Racing
5 Clint Carter   Salt Lake City, UT00:00:00.00 220916  104 Ski Utah Cycling Team
6 Todd Taft   Salt Lake City, UT00:00:00.00 207596  133 Ski Utah Cycling Team
7 Jake Pantone   Huntsville Utah00:00:00.00 153478  124 Biker's Edge/Destination Homes
8 Jason Preston   Lehi, UT00:00:00.00 85490  126 The Fan Cycling
9 Jared Inouye   Salt Lake City, UT00:00:00.00 213878  115 BIKER'S EDGE/DESTINATION HOMES
10 Aaron Olsen   Woodscross, UT00:00:00.00 181440  123 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
11 Robert Hansen   South Jordan, UT00:00:00.00 143463  111 Canyon Bicycles
12 Brian Randall   Layton, UT00:00:00.00 228881  128 Wright/Park City Rides
13 Jeff Ward   Boise, ID00:00:00.00 82968  138 Horack
14 Cameron Lasky   Highland, UT00:00:00.00 244994  117 Unattached
15 Jeffrey Noffsinger   Union City Indiana00:00:00.00 41312  122 Fitzgerald's Bike Shop
16 Tommy Murphy   Logan, UT00:00:00.00 173814  137 Utah State University
17 Dave Bergart   Jackson, WY00:00:00.00 212811  101 Fitzgeralds Bicycles
18 Jason Houchin   Redwood City , CA00:00:00.00 95081  114 ROCKY MOUNTAIN CYCLING CLUB
19 Sean Hoover   Riverton, UT00:00:00.00 197932  113 Canyon Cycle Draper
20 Taylor Hansen   Seattle, WA00:00:00.00 229154  112 University of Utah Cycling
21 Eric Thompson   Salt Lake City, UT00:00:00.00 204002  134 Ski Utah Cycling Team
22 Darrick Riggs   Logan, UT00:00:00.00 208287  130 Joyride Bikes/EKEkcessories
23 Courtney Larsen   Ogden, UT00:00:00.00 247000  116 Wright/Park City Rides
24 Rob Brasher   Salt Lake City, UT00:00:00.00 209835  103 Spin Cycle Racing
25 Gary Dastrup   Stansbury Park, UT00:00:00.00 8676  107 Ski Utah Cycling
26 Douglas Sligting   Riverton, UT00:00:00.00 193271  132 The Fan Cycling
27 Mark Bates   Huntsville, UT00:00:00.00 2866  100 Logan Race Club
28 Jan Nielsen   Salt Lake City, UT00:00:00.00 246333  121 Ski Utah Cycling
29 Christopher White   Salt Lake City, UT00:00:00.00 175309  136 cyclesmith
30 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT00:00:00.00 10617  110 Rocky Mountain Cycling Club
31 Gregory Roper   N Logan, UT00:00:00.00 133099  131 Logan Race Club
33 Chase Pinkham   Salt Lake City, UT00:00:00.00 251593  125 Ski Utah Cycling Team
34 Jess Dear   Salt Lake City, UT00:00:00.00 212596  108 RMCC Cyclesmith
35 David Miller   Wilson, WY00:00:00.00 192872  118 Hoback Sports
DNP Brian Boudreau   Salt Lake City, UT00:00:00.00 149526  102 DARE
DNP Josh Carter   South Ogden, UT00:00:00.00 245675  105 Wright/Park City Rides
DNP Thomas Milligan   South Jordan, UT00:00:00.00 184616  119 Canyon Bicycles/Draper
DNP Tanner Putt   Park City, UT00:00:00.00 216553  127 Cole Sport
DNP Cody Wignall   Draper, UT00:00:00.00 223278  135 FFKR/SBO P/B Tour of Utah

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Clay   Manlius, NY00:00:00.00 7089  204 Ski Utah Cycling Team
2 John Thomas   Park City, UT00:00:00.00 199388  252 Porcupine
3 Tyler Riedesel   Salt Lake City, UT00:00:00.00 264518  242 Cyclesmith/ University of Utah
4 Sean Fessenden   Sandy, UT00:00:00.00 165677  214 
5 Kirk Minor   Riverton, UT00:00:00.00 242779  234 Ski Utah Cycling Team
6 Ken Webster   Sandy, UT00:00:00.00 232155  258 Spin Racing
7 Shane Dunleavy   Park City, UT00:00:00.00 253994  211 Ski Utah Cycling Team
8 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT00:00:00.00 237328  212 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
9 James Crawford   West Haven, UT00:00:00.00 259282  208 Binghams/North Shore
10 Terry Stone   Draper, UT00:00:00.00 244823  247 Spin Cycle Racing
11 Darin Wilson   Holladay, UT00:00:00.00 211177  261 Spin Cycle Racing
12 Erik Harrington   Salt Lake City, UT00:00:00.00 263132  221 RMCC/Cyclesmith
13 matt bradley   Sandy, UT00:00:00.00 258372  201 American RADD p/b agel
14 Chad Morris   Holladay, UT00:00:00.00 245626  235 NA
15 Karsten Shumway   South Jordan, UT00:00:00.00 243931  245 Spin Cycle Racing
16 Nathan Timms   Sacramento, CA00:00:00.00 216479  253 Spin Racing Team
17 Weston Hymas   Salt Lake City, UT00:00:00.00 170384  224 Porcupine Cycling
18 Dustin Thiel   Salt Lake City, UT00:00:00.00 254372  251 Porcupine
19 Kurt Wolfgang   San Francisco, CA00:00:00.00 266467  262 NA
20 Inacio Lopez   Saltlake, UT00:00:00.00 278925  231 NA
21 Joel Rackham   Pleasant View, UT00:00:00.00 269471  241 Northshore/Bingham
22 Shawn Jordan   Roy, UT00:00:00.00 263666  225 Biker's Edge/Destination Homes
23 Scott Openshaw   Draper, UT00:00:00.00 253881  236 Spin Cycle Racing
24 UNKNOWN RIDER   00:00:00.00  284 
25 Nate Stowers   Providence, UT00:00:00.00 213141  264 Bikers Edge/Destination Homes
26 Richard Dressen   Ogden, UT00:00:00.00 187510  210 FFKR/SportsBaseOnline P/B Tour
27 Seth Gunderson   Charlottesville , VA00:00:00.00 256169  220 Salt Sea Pirates
28 Jedd Cox   Paradise, UT00:00:00.00 246986  207 Joyride Bikes/EK ekcessories
29 Dave Sellers   Salt Lake City, UT00:00:00.00 210155  244 Rocky Mountain Cycling Club
31 Shane Powell   Roosevelt, UT00:00:00.00 225080  240 Powell Ophthalmology
32 Mike Meldrum   Salt Lake City, UT00:00:00.00 171105  233 Porcupine Cycling
33 Gregory Florez   Salt Lake City, UT00:00:00.00 210524  216 
34 Jason Gibson   Logan, UT00:00:00.00 207900  219 Logan Race Club/Wimmers
35 Cary Krusoff   Pocatello, ID00:00:00.00 234802  228 Idaho Cycling Enthusiasts
36 Lance Lehnhof   Sandy, UT00:00:00.00 232511  229 Porcupine Cycling
37 Jason Packard   Spanish Fork, UT00:00:00.00 189677  237 Vanguard Media
38 Blake Fessler   South Ogden, UT00:00:00.00 264500  215 Weber State University
39 Ryan Woolston   Sandy, UT00:00:00.00 266873  263 PORCUPINE CYCLING
40 Dennis Trop   South Jordan, UT00:00:00.00 240550  255 Spin Cycle Racing
41 Donald Trop   Draper, UT00:00:00.00 223245  256 Spin Cycle Racing
42 James Evans   Eden, UT00:00:00.00 263118  213 Porcupine Cycling
43 Chad Burt   Sandy, UT00:00:00.00 246021  202 porcupine/canyon sports
44 Bonn Turkington   Alpine, UT00:00:00.00 219425  257 Canyon Bicycles
45 Brett Wilking   Salt Lake City, UT00:00:00.00 260746  260 Porcupine Cycling
46 Sam Todd   Salt Lake City, UT00:00:00.00 234348  254 Porcupine Cycling
47 George Klonizos   Bountiful, UT00:00:00.00 211771  227 RMCC
48 John Bercaw   Salt Lake City, UT00:00:00.00 202151  200 Ski Utah
49 Alex Lizarazo   North Ogden, UT00:00:00.00 210566  230 Ogden One Cycling Club
50 Gene Smith   Park City, UT00:00:00.00 223642  246 Spin Cycles Racing
51 Michael Macci   Salt Lake City, UT00:00:00.00 129769  232 RMCC/Cyclesmith
52 Tim Hoj   Holladay, UT00:00:00.00 209827  223 Spin Cycle Racing
53 kevin wilde   Salt Lake City, UT00:00:00.00 275240  259 Porcupine / Specialized Racing
54 Paul Clark   Kamas, UT00:00:00.00 115597  203 American R.A.D.D. presented by
55 Brian Petersen   Salt Lake City, UT00:00:00.00 192688  239 Autoliv
56 Jerrel Storrud   West Jordan, UT00:00:00.00 237141  248 Porcupine Cycling
DNS Dave Hogan   Farr West, UT00:00:00.00 265198  222 NA
DNP Manny Cypers   S. Ogden, UT00:00:00.00 248993  209 Ogden One
DNP Brian Frykman   Bozeman, MT00:00:00.00 266523  217 GAS / Intrinsik
DNP Jared Kirby   Farmington, UT00:00:00.00 199580  226 Logan Race Club
DNP Kevin Parry   Sandy, UT00:00:00.00 260918  238 American RADD p/b agel
DNP Tim Rude   Salt Lake City, UT00:00:00.00 252966  243 NA
DNP Travis Corkrum   Salt Lake City, UT00:00:00.00 243101  206 Ski Utah Cycling/Utah Premier
DNP Lance Gamero   Riverton, UT00:00:00.00 227974  218 NA
DNP Eric Stratton   Bozeman00:00:00.00 258753  249 Peaked Sports
DNP Colby Tanner   Salt Lake City, UT00:00:00.00 228845  250 Spin Cycle Racing
DNF Stephen Coleman   Salt Lake City, UTutah premier 7375  205 ski utah cycling

Women - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Gardner   West Jordan, UT00:00:00.00 276336  570 PCIM
2 Krystal TAYLOR   00:00:00.00  571 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirsten Kotval   Park City, UT00:00:00.00 206135  606 PCIM
2 Karen Appleby-Krieg   Pocatello, ID00:00:00.00 207487  600 Bountiful Mazda Cycling Team
3 Melissa McDaniel   Salt Lake City, UT00:00:00.00 200938  613 PCIM
4 Chantel Thackeray   Murray City, UT00:00:00.00 249124  610 PCIM
5 Jamie Leake   Salem, UT00:00:00.00 260965  607 Intermountain Financial/JR Smi
6 Kelly Crawford   Ogden, UT00:00:00.00 64973  602 Bountiful Mazda Cycling Team
7 Kelsey Withrow   Santa Cruz, CA00:00:00.00 202477  611 PCIM
8 Lori Frandsen   Salt Lake City, UT00:00:00.00 247090  605 Intermountain Financial
9 Kelly Dailey   Ogden, UT00:00:00.00 207981  603 Bounitful Mazda
10 Kristi McIlmoil   Provo, UT00:00:00.00 156951  608 Intermountain Financial/JR Smi
11 Lisa Palmer-Leger   Park City, UT00:00:00.00 261313  609 Intermountain Financial/JR Smi
12 Lisa Milkavich (1 - Cat2)   Murray, UT00:00:00.00 107496  612 Wasatch Women's Cycling Club
DNP Leslie Cooper   Salt Lake City, UT00:00:00.00 206284  601 Intermountain Financial/ JR Sm

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shanna Matheson   Salt Lake City, UT00:00:00.00 258348  709 Ski Utah Cycling Team
2 BREANNE NALDER   Murray, UT00:00:00.00 263791  710 Ski Utah Cycling Team
3 Jamie Carter   Draper, UT00:00:00.00 273651  700 Ski Utah Cycling Team
4 Anna Podgorney   Idaho Falls, ID00:00:00.00 246055  712 ICE/Rocky Mountain Surgery
5 Diane Evans   Eden, UT00:00:00.00 262915  701 Bountiful Mazda
6 Alison Frye   Salt Lake City, UT00:00:00.00 247526  702 Ski Utah Cycling Team
7 Holly MAGLEBY   00:00:00.00  715 Apple Cycling Team
8 Audra Jeske   Orem, UT00:00:00.00 231203  708 Utah Velo
9 Beverly Ronnow   Salt Lakecity, UT00:00:00.00 280271  717 FFKR
10 Kristin Vincent   Lehi, UT00:00:00.00 236122  714 Ski Utah Cycling Team
11 Melanie Helm   Salt Lake City, UT00:00:00.00 248126  707 JR Smith Coaching/Intermountai
12 Kara Harris   Riverton, UT00:00:00.00 274503  706 Ski Utah Cycling
13 Robin Smith   Salt Lake City, UT00:00:00.00 259542  713 Intermountain Financial/JR Smi
14 Dawn Harris   Highland, UT00:00:00.00 274378  705 Ski Utah Cycling Team
15 Lisa Pascadlo   Salt Lake City, UT00:00:00.00 243294  711 Intermountain Financial/JR Smi
16 Jillian Gardner   West Jordan, UT00:00:00.00 212008  704 PCIM
DNS Amy Frykman   Bozeman, MT00:00:00.00 265248  703 Team Delphine
DQ Jill Damman   Jackson, WY00:00:00.00 227489  716 Hoback Sports

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUOREShimanoSierra NevadaOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee