Race Results for
10th Colossal Cave Road Race 2008
Tucson, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/06/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - TANDEM - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Roberts   Tucson, AZ 108768   Southwest Hand Cycling Team
1 Johanna Roberts   Tucson, AZ 108769   Southwest Hand Cycling Team
2 Gene Williamson   Tucson, AZ 214640   Summit Velo
2 Scott Smith   Tucson, AZ 204795   Summit Velo

Men - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gavin Anderson   Tucson, AZ 263889   Unattached
1 Max Cronyn   Washington, DC 277670   El Grupo
2 Austin Thompson      HLHAP
2 Garret Thompson      HLHAP

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   Summit Velo
2 Scott Biaggi   Tucson, AZ 140879   GST Racing
3 Justin Martin   Irmo, SC 145915   Colavita Arizona Regional
4 Scott Baker   Oro Valley, AZ 82541   GST Racing
5 Daniel Bennett   San Simon, AZ 49417   cyclescience
6 Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   Southwest Hand Cycling Team
7 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   GST Racing
8 Garrett Ford   Tucson, AZ 195490   Eclipse Racing
9 Daryll McKenzie   Marana, AZ 138171   Eclipse Racing
10 Todd Mion   Greenville , SC 50781   RIDECLEAN
11 Rene Ortega   Tucson, AZ 127318   Team Rhino
12 Douglas Terrell   Phoenix, AZ 47706   Unattached
13 Patrick Collier   Green Valley, AZ 98972   Unattached
14 Richard Biocca   Tucson, AZ 210759   Eclipse Racing
15 Michael Middleton   Tucson, AZ 116748   Team Rhino
16 Joseph Rudman   Boulder, CO 30810   RIDECLEAN
17 Peter Chagaris   Vail, AZ 170940   Eclipse Racing
18 Geoff Gould   Tucson, AZ 13786   Unattached
19 Jack Phillips   Tucson, AZ 188117   Eclipse Racing
20 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
21 Dan Distefano   Tucson, AZ 89997   Eclipse Racing
22 Jon Black   Tucson, AZ 154067   GST Racing
DNF Raymond Dunn   Mt. Pleasant, SC 61654   GST Racing

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Simonson   Tucson, AZ 197428   
2 Dwight Nelson   Tucson, AZ 56097   Southwest Hand Cycling Team
3 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
4 J (Kipp) Metzger   Tucson, AZ 254621   Team RPM
5 Andrew Hosterman   Tucson, AZ 48867   Southwest Hand Cycling Team
6 Matthias Feurer   Tucson, AZ 204102   Team Rhino
7 Donald Lewis   Tucson, AZ 21068   Team Rhino
8 Alex Brakmo   Tucson, AZ 4607   Norson-VH
9 Joseph Suida   Tucson, AZ 185082   Southwest Hand Cycling Team
10 Jay Guyot   Tucson, AZ 126818   GST Racing
11 Jon Black   Tucson, AZ 154067   GST Racing
12 Michael Jones   Oro Valley, AZ 133777   
13 Michael Durkin   Tucson, AZ 42226   Unattached
14 Thomas Martin   Tucson, AZ 69184   Southwest Hand CyclingTeam
15 David French   Tucson, AZ 53871   Southwest Hand Cycling Team
16 John Thaxton   Tucson, AZ 35277   
17 Nelson Cronyn   Washington, DC 62396   El Grupo
18 Rick Volk   Tucson, AZ 36776   Old Pueblo Velo
19 Kiral Thompson   Tucson, AZ 204637   Summit Velo
20 Greg Howard   Tucson, AZ 219047   Summit Velo
21 John Johnson   Tucson, AZ 17974   Southwest Hand Cycling Team
22 Wade Clark   Tucson, AZ 132223   Team RPM
23 David Milne   Tucson, AZ 167282   Unattached
24 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing / Paragon
25 Dave Prugh   Sayre, PA 261855   Corning Racing
26 Daniel Feingold   Sierra Vista, AZ 104863   Thunder Mountain Cycling
27 Kyle Ipson      Unattached
28 Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   Landis Trek
29 Alan Fischer   Tucson, AZ 45330   Jim Click/Arizona Cycling
DNF Raymond Dunn   Mt. Pleasant, SC 61654   GST Racing
DNF J Kevin Carmichael   Tucson, AZ 246511   Southwest Hand Cycling Team
DNF Paul O'Brien   Tucson, AZ 129819   Unattached

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis Trek
2 Eric Nelson   Cave Creek, AZ 65059   Team RPM
3 Craig Liming   Hereford, AZ 113000   Thunder Mountain Cycling
4 Mark Zajicek   Tucson, AZ 126189   Unattached
5 Tom Ebenhack   Tucson, AZ 220626   Southwest Hand Cycling Team
6 Glenn Harris   Tucson, AZ 180527   Thunder Mountain Cycling
7 Tom Overdeck   Paradise Valley, AZ 207176   Procon / 1st National Bank of Arizona
8 David Finley      Unattached
DNF Terry Johnson   Sierra Vista, AZ 273205   Unattached

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franz Hammer   Oro Valley, AZ 45423   First Rate Mortgage
2 Jay Hirsch   Tucson, AZ 126328   Southwest Hand Cycling Team
3 Dennis Krueger   Tucson, AZ 219732   Summit Velo
4 Brian McQuiston   Tucson, AZ 103145   Jim Click/Arizona Cycling
5 James Buttke   Hereford, AZ 197547   Thunder Mountain Cycling
6 Jim Moutray   Sonoita, AZ 181576   IC3
7 William Barnes   Tucson, AZ 170417   Team RPM
8 Richard Ellwanger   Tucson, AZ 272136   Aggress
9 David Deichman   Tucson, AZ 56635   Saguaro Velo
10 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   Summit Velo
DNF Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   Rpm

Men - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franz Hammer   Oro Valley, AZ 45423   First Rate Mortgage
2 David Deichman   Tucson, AZ 56635   Saguaro Velo

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
2 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   RIDECLEAN
3 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
4 Timothy Carolan   Tucson, AZ 55904   Landis/Trek
5 Philip Gale      Hennebont Cyclisme
6 Julien Fillion      Fillion-VM
7 David Nelson   Tempe, AZ 141105   Cycling Center
8 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
9 Charles Thibault      EVA-DEVINCI

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Vasichek   Great Falls, MT 236861   RIDECLEAN
2 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Procon / 1st National Bank of Arizona
3 Emiliano Jordan   Portland, OR 139734   Colavita Racing Team
4 Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   Swiss American Racing Team
5 James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Swiss American Racing Team
6 Robert Pasco   Belmont, CA 136970   Safeway/G A Comm
7 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
8 Juan Rivera      La Jolla
9 Brian Cornelius   Tucson, AZ 178293   Team Waste Management
10 Sergio Dominguez      La Jolla
11 Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679   Landis Trek
12 Juan Carlos Cejudo   Tucson, AZ 276732   La Jolla
13 Stephen Ferris      ERTC/redbike
14 Kyle Ward   Tucson, AZ 230240   Team Waste Management
15 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Procon / 1st National Bank of Arizona
16 Frank Barnes   Tucson, AZ 221446   Summit Velo
DNF Victor Weaver   Tucson, AZ 51196   La Jolla
DNF Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American Racing Team
DNF Tyler Jorgenson   Tucson, AZ 128039   Unattached
DNF Jonathan Bojorquez      La Jolla
DNF Jose Nicola      La Jolla
DNF Ernesto Yberri      La Jolla
DNF John Farris   Lebanon, NH 207244   Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Martin      Oak Bay Bicycles
2 Cody Miller   Phoenix, AZ 204196   Team Waste Management
3 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   RIDECLEAN
4 Travis Waldron   Mesa, AZ 148770   Bicycle Haus Racing
5 Evan Bowman   Oakland, CA 257006   Team Waste Management
6 Nathaniel Shay   Silver City, NM 32358   Biciclub
7 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Team Waste Management
8 Phillip Lovaglio   Hollister, CA 90122   Globa Bikes
9 Brian Meyer   Tucson, AZ 220650   U of Arizona Cycling
10 James Manos   Phoenix, AZ 192048   HLHAP
11 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Eclipse Racing
12 Michael Puchowicz   Tucson, AZ 137687   Aggress
13 Brad Bochart   Tempe, AZ 176618   Procon / 1st National Bank of Arizona
14 Joe Ebenroth   Scottsdale, AZ 246607   xXx Racing/Athletico
15 Eric Sheehan   Tucson, AZ 195924   HLHAP
16 Daniel Veselic   Golden 221489   Swiss American Racing Team
17 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Mafia Racing
18 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon / 1st National Bank of Arizona
19 Scott Rusnak   Scottsdale, AZ 217090   Swiss American Racing Team
20 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Summit Velo
21 William Koenig   Scottsdale, AZ 236661   TEAM WM
22 Bill McDorman   Tucson, AZ 180347   Team One Racing
23 Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Team Waste Management
24 Craig Peters   Fountain Hills, AZ 218789   Colivita Arizona Regional
25 Josh Eakins   Tucson, AZ 184058   Team Rhino
26 Scott Lefler   Tempe, AZ 192898   Procon / 1st National Bank of Arizona
27 Jason Mustonen   Mesa, AZ 236130   Procon / 1st National Bank of Arizona
28 Brian Ten Eyck   Tucson, AZ 211013   Summit Velo
29 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon / 1st National Bank of Arizona
30 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American Racing Team
31 Shawn Ingram   Buckeye, AZ 17384   Colavita Arizona Regional
32 Jeffrey Shingler   Plano, TX 51454   Procon / 1st National Bank of Arizona
DNF James Davis   Chandler, AZ 60564   San Tan Racing / Paragon
DNF Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American Racing Team
DNF Joseph Sky      Procon / 1st National Bank of Arizona

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Allender   Gilbert , AZ 238128   Swiss American Racing Team
2 breck schuler   Tucson, AZ 271521   Team Waste Management
3 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   Unattached
4 Bryan Schlegel   Tucson, AZ 203915   Aggress
5 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Procon / 1st National Bank of Arizona
6 Kurt Kroese   Tucson, AZ 190256   GST Racing
7 Jarrod Barnes   San Antonio, TX 89596   Procon / 1st National Bank of Arizona
8 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   Taser
9 Brock Boynton   Madison, WI 264070   Unattached
10 Edward Gilligan   Tucson, AZ 41964   GST Racing
11 Kyle D'Auria   Tucson, AZ 206249   Team Waste Management
12 Bradley Senska   Sedona, AZ 66363   Summit Velo
13 Rich Goedel   Tucson, AZ 249884   Old Pueblo Velo
14 George Varhola   Tucson, AZ 208689   Summit Velo
15 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   Procon / 1st National Bank of Arizona
16 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
17 Troy Burns   Vail, AZ 239690   Old Pueblo Velo
18 Khris Dodge   Tucson, AZ 237106   Aggress
19 Ryan La Pier   Las Vegas, NV 256814   Team Waste Management
20 Miguel Folch   Tucson, AZ 216006   Unattached
21 Kurt Garbe   Tucson, AZ 261467   Unattached
22 Ken Ferguson   Litchfield Park, AZ 254504   Colavita Arizona Regional
23 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   Taser
24 Dave Goedecke   Pinetop, AZ 13493   Cycle Mania
25 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   Colavita Arizona Regional
26 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   GST Racing
27 Raymond Papineau   Anthem, AZ 27190   Swiss American Racing Team
29 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Procon / 1st National Bank of Arizona
30 Frederick Van Hook   Tucson, AZ 228880   Southwest Hand Cycling Team
31 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Procon / 1st National Bank of Arizona
32 Brian Ward   Phoenix, AZ 107599   Yuma Bike Club
33 Donald Domkowski   Tucson, AZ 108665   Aggress
34 Robert Nickerson   Chandler, AZ 255604   Team Vitesse
35 Brian Nichols   Tucson, AZ 259622   Aggress
38 Jason Welborn   Hattiesburg, MS 203850   Unattached
DNF Chris Arlia   Tucson, AZ 237864   Summit Velo
DNF Joshua Werve   Phoenix, AZ 220177   Team WM
DNF Thomas Bawden   Phoenix, AZ 142069   Landis/Trek
DNF Jake Taylor   Scottsdale, AZ 80446   Landis/Trek
DNF Yasuhiro Fujiki   San Diego, CA 254415   Landis/Trek

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesus Esquero      Norson
2 Dustyn Severns   Tucson, AZ 249862   Southwest Hand Cycling Team
3 N/A   Tucson, AZ 269677   Strada Racing Club
4 Richard Horn   Tucson, AZ 267483   Unattached
5 Simon Keeton   Phoenix, AZ 260262   HLHAP
6 Aaron Lindflott   Tucson, AZ 260529   Summit Velo
7 Paul Johnston   Tucson, AZ 222060   Summit Velo
8 Bob Purcell   Mesa, AZ 221685   HLHAP
9 James Gonnason   Phoenix, AZ 273843   U of Arizona Cycling
10 Eric Yatko   Chandler, AZ 258248   Strada Racing Club
11 Eric Sipos   Tucson, AZ 273751   Southwest Hand Cycling Team
12 Robert Chorost   Tucson, AZ 272430   Unattached
13 Pat Mause   Tucson, AZ 273085   Summit Velo
14 Gavin Kivisto   Oro Valley 249038   Old Pueblo Velo
15 John Boswell   Tucson, AZ 239528   Old Pueblo Velo
16 Todd Castle      Unattached
17 Jeff Biever   Phoenix, AZ 251657   Strada Racing Club
18 Scott Mulay   Tucson, AZ 277656   Unattached
19 Chris Kroto      Broadway Bicycles
20 Brad Erwin   Chandler, AZ 266063   HLHAP
21 Chad Hatfield   Phoenix, AZ 273237   Procon / 1st National Bank of Arizona
22 Gary Bohnee   Tempe, AZ 259904   Unattached
23 Benjamin Erlandson   Tempe, AZ 270310   Procon / 1st National Bank of Arizona
24 Christopher Wilkinson   Flagstaff, AZ 260408   Team Waste Management
25 John Greenway   Mesa, AZ 211967   HLHAP
26 Paul Thompson   Mesa, AZ 266625   HLHAP
27 David Wilcox   Chandler, AZ 275113   San Tan Racing / Paragon
28 Daniel Martin   Tucson, AZ 204429   Summit Velo
29 TJ Johns   Tucson, AZ 277141   Tolero
30 Richard Castro   Phoenix, AZ 196932   Southwest Hand Cycling Team
30 Charles Ellis      Broadway Bikes
31 Bill Berg      HLHAP
32 jay kennedy   Tempe, AZ 273254   HLHAP
33 Jim Peterson      Broadway Bikes
34 Erich LeFevre   Tucson, AZ 240970   Saguaro Velo
35 Wesley Hayes   Flagstaff, AZ 249045   Unattached
36 Scott Johnson      Broadway Bicycles
37 Bill Parmentier   Gilbert, AZ 255578   Team RPM
38 Michael Shannon   Queen Creek, AZ 251760   Landis Trek
DNF Mark Lappin   Oro Valley, AZ 276750   Unattached
DNF Coleman Babb   Tucson, AZ 244795   Unattached

Women - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brianna Lindflott   Tucson, AZ 270535   Summit Velo
2 Stephanie Feurer   Tucson, AZ 221263   Team Rhino

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Purcell   Mesa, AZ 239414   Tribe Racing
2 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Tribe Racing
3 Irene Pang   Newport News, VA 40484   ABD Cycling Team
4 Sisley Tiernan   Tempe, AZ 231221   San Tan Racing / Paragon
5 Rachel Hilgeford   Tucson, AZ 249452   Summit Velo
DNF Maria Harris   Tucson, AZ 220424   Thunder Mountain Cycling

Women - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie O'Doherty   Tucson, AZ 225549   Southwest Hand Cycling Team
2 Martha Stedman   Tucson, AZ 48605   Southwest Hand Cycling Team
3 Barbara Frohling   Tucson, AZ 195381   Summit Velo
4 Paula DeFreitas   Tempe, AZ 247487   Strada Racing Club
5 Patricia Denomy   Tucson, AZ 251177   Southwest Hand Cycling Team
6 Sharon Scofield   Sonoita, AZ 187847   Team Rhino
7 Ann Chadwick   Tempe, AZ 319444   Strada Racing Club

Women - MR - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Chadwick   Tempe, AZ 319444   Strada Racing Club

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo
2 Sherry Phillips   Pittsboro, NC 159555   Fair Wheel Racing Club
3 Kristen Hetzel   Tucson, AZ 239691   Summit Velo
4 Tamara Lamb   Westlake Village, CA 179319   Eclipse Racing
5 Sabrina Savage   Mesa, AZ 272258   Landis/Trek
6 Amber Shay      Biciclub
7 Maureen Brooks   Tucson, AZ 180767   Bicycle Haus Racing
8 Carolyn Carbone   Tucson, AZ 255571   Summit Velo
9 Jacquelyn Hoagland Lockwood (1 - Cat1)   Chandler, AZ 56454   Kenda Tire
10 Corinna Pietruszynski   Tucson, AZ 192082   Summit Velo
11 Amanda Chavez (1 - Cat3)   Tucson, AZ 250985   Summit Velo
12 Cindy Sanchez   Tucson 231145   Summit Velo
13 Alexandra Martinez   Chattanooga, TN 22743   Colivita Arizona Regional
DNF Colleen Whealdon-Haught (Cat2)   Tucson, AZ 220964   Summit Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judy Jenkins   Tucson, AZ 263876   U of Arizona Cycling
2 Heather Nielson   Seattle, WA 237346   Colavita Arizona Regional
3 Christine Phillips   Chandler, AZ 264011   Strada Racing Club
4 Lauren Frisk   Virginia Beach, VA 277295   Unattached
5 Sue Adkins   Laveen, AZ 226643   Team Kenda Tire
6 Vicki Young      Colavita Arizona Regional
7 Sara Mac   Tucson, AZ 256195   Eclipse Racing
8 susan frisch   Tucson, AZ 277104   Unattached
9 Carrie Hansen   Weymouth, MA 273144   Procon / 1st National Bank of Arizona
10 Janet Itsell   Fountain Hills, AZ 220124   RIDECLEAN
11 Kirstin Magee   Tempe, AZ 267073   Procon / 1st National Bank of Arizona

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyCUOREOSMOSierra NevadaUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee