Race Results for
Reforestation Ramble (WORS 2008 #5)
Suamico, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/22/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aristotle Peters   Hartford, WI2:24:23.3 242486  1076 EXPO Racing
2 Joseph Maloney   2:38:18.5  1021 
3 Kyle Warras   2:42:42.2  1125 Muddy Cup
4 Samuel Geyer   Suamico, WI2:47:22.3 258210  1042 Stadium Bike
5 Ryan Voss   3:15:15.5  1002 
6 Brad Peterson     2062 
7 Phillip Anschutz     2115 Moritz Tire
8 Theodore Peters   Hartford, WI 267190  2126 Team MARS
9 Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  2119 Alterra Coffee
10 Leif Byrge-Liebig     2147 Team Cyclopath
11 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2128 MARS
12 Caleb Lenss     2037 
13 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2019 mars
14 Adrian Icenogle     2097 
15 Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2127 EXPO Racing
16 Chris Hinshaw     2049 Attitude Sports
17 Calvin Schellinger     2619 
18 Nick Crocker     2096 
19 Ian Haupt     2153 Barenuckle Brigade
20 Max Rainey     2091 Clif bar
21 Casey Hildebrandt     2590 
22 Ted Sobotta     2221 Mountain Outfitters
23 Travis Johnson     2199 
24 Dylan Kopf     2603 
DNF Cody Shaide     1100 
DNF Trent Dietsche   New Berlin, WI 267293  2054 LifeCyclists

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Koenig   2:20:34.8  1022 Rib Mountain Cycles
2 Jake Begley   2:25:02.2  1014 Spring Street Sports
3 Matthew Muraski   2:25:47.0  1099 The Route
4 Ben Neubauer   2:28:40.3  1013 Performa
5 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI2:28:46.8 241021  1011 UW-Whitewater / PowerBar
6 Kyle Guerra   2:33:04.8  1038 Mr. Tree
7 Brian Braun   2:33:45.5  1017 UW-Stout/Bad Cat Bicycles
8 Taylor Bogdanske   2:38:42.1  1044 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
9 Michael Sherven   2:38:42.5  1005 
10 Alex Bird   2:39:12.9  1015 
11 Peter Coenen   3:08:54.2  1335 Logeaters
12 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  2042 UW Whitewater / Powerbar
13 Justin Piontek     2182 Muddy Cup
14 Jason Ludtke     9061 Team Pegasus
15 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  9001 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
16 Carl Morse     2151 Wheel and Sprocket
17 Shawn Small     9059 Team Pegasus
18 Chad Hoppe     2038 Team Fond du Lac Cyclery
19 Andrew Wiesner     2056 Stadium Bike
20 Andrew Toumanoff     9060 Pegasus
21 Joshua Rupnow     2108 Team Extreme
22 Andy Borell     9014 Attitude Sports
23 Kyle Demerath     2613 
24 Scott Anderson     2602 
25 Jay Millin     2168 Mountain Outfitters
26 Danny Holtermann     2332 Gen Ex
27 Alex Debbout     2605 Bike Hub
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2069 
DNF Chad Glisch     2172 
DNF Cody Gunst   Hartford, WI 246370  2195 Team Mars
DNF Scott Willcox     2597 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Welnak   2:27:20.3  1336 SnapShop
2 Nate Jasperson   2:28:25.2  1034 performa cycling
3 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:28:26.6 257462  1084 WORS Posse
4 David Thomas   2:29:59.3  1066 Team Magnus
5 Jesse Shoemaker   2:32:20.4  1027 Performa Cycling
6 Constantine Peters   2:34:57.7  1063 EXPO Racing
7 Matthew Yerke   Madison, WI2:35:36.1 224645  1955 
8 Jeremy Vogels   2:37:26.8  1053 Performa Cycling
9 David Bender   Kenosha, WI2:46:37.6 260585  1197 BikeJournal.com
10 Shawn Hoppe   2:50:38.9  1026 Fond du Lac Cyclery
11 Daniel Fitzgerald   2:58:43.3  1831 The Bike Hub
12 Jake Komosa     2107 
13 Eric Fossell     2002 Spokes & Spines
14 Michael Ziegler     2222 Bikejournal.com
15 James Schwindt     2001 Fond du Lac Cyclery
16 Paul Kekstas     8014 Performa Cycling
17 Andrew Edens     2600 Stadium Bike
18 Luke Utecht     2028 Performa Cycling
19 Eric Steffen     8021 bikejournal.com
20 Brandon Kaminski     8012 Performa Cycling
21 Scott Moen     2586 
22 Christopher Volbrecht     2160 Skinnys Club Tread
23 Jason Pansky     8064 Chainsmokers
24 Ryan Theel     9009 Bikejournal.com
DNF Derek Hay     1093 Team Magnus
DNF Dan Hanson     1106 Magnus
DNF Thor Von Awesome     1829 Stadium Bike
DNF Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  1953 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Kozicki   2:23:25.5  1345 IS CORP
2 Joel Hynes   2:23:32.1  1032 Stadium Bike /Fat Tire Guides
3 Scot Van Asten   2:24:00.7  1339 Polska
4 Tim Scanley   2:26:12.5  1018 Alterra Coffee
5 Aaron Douglas   2:26:15.5  1338 
6 Anthony Dipiazza   2:27:34.5  1087 Gear N Up
7 Ryan Shiroma   2:29:15.6  1902 BKB/BelGioioso
8 Joel Coon   2:29:17.1  1901 BelGioioso/Stadium/BKB
9 Craig Baumann   2:32:04.0  1049 Spines and Spokes
10 Matt Block   2:32:53.1  1052 Bikeman.com
11 Krystian Pac   Chicago, IL2:39:20.0 149853  1075 PACT - DISH Network - Miodu !
12 Marcin Nowak   2:39:46.8  1097 Team Polska
13 Tony Pirolo   2:40:52.7  1082 Hayes
14 Mike Mennenoh   2:42:07.0  1058 Skinnys Club Tread
15 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI2:47:15.6 228524  1007 Guinness / Wheel Werks
16 Joe Riesberg     2135 Mountain Outfitters
17 Scott Hietpas     2026 
18 Erin Sikora     2155 Stadium Bike
19 Karl Tillman     2200 Tillmaster Nitro
20 Tyler Jahn     2188 
21 Wally Kunstman     2020 gear grinders
22 Anthony Ferrara     2090 
23 Joshua Bartoszuk     2137 Big Ring Racing
24 Bradley Byrge     2148 Cyclopath
25 Jeremy Lentz     2018 
26 Michael Olm     9021 GenX/World BIcycle
27 Robert Mautz     2113 Mountain Outfitters
28 Jeff Swanstrom     2615 
29 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
30 Nathan Kniss     2614 
31 Aaron McGinnis     2089 Gen X / World Bicycle Relief
32 Jimmy Toombs     2177 
33 Sheldon Williams     2156 Team Prevagen
34 Steve Kuchenberg     2133 Muddy Cup Racing
35 Kenny Young     2606 
DNF Peter Cherchian     1108 Chainsmokers
DNF Chris Solan   Antioch, IL 204340  1191 
DNF Kurt Schwiesow     1344 
DNF Hans Higdon     1913 Cafe HollanderCycling

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Curtes   2:18:54.4  1916 Garage 864 / T6 / Bens
2 Rob Fuchsteiner   2:24:19.3  1004 Wildside Velo
3 Glenn Kirst   2:24:55.7  1012 Wheel & Sprocket
4 Mike Budd   2:25:50.7  1067 Wheel & Sprocket
5 Kerry Drake   2:27:13.9  1909 Chainsmokers
6 Dan Tavela   2:31:09.4  1068 Skinnys Club Tread
7 Joe Greatens   2:33:14.5  1342 Nordik UNDR
8 Joe Villalobos   2:35:06.5  1080 Hayes RPM Cycling
9 Ric Damm   Ripon, WI2:35:39.0 205672  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
10 Tyson Schwiesow   2:37:13.1  1833 
11 Mike Worland   2:46:16.2  1958 Moritz Bike
12 Gabriel Sanchez   2:48:17.7  1123 
13 Todd Troskey   2:51:31.0  1956 Bikes N Boards
14 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI2:51:56.3 227409  1803 Wildside Velo Club
15 Dave Volpentesta     9011 2 Tired Racing
16 Shawn Brehm     2007 
17 Roger Eckes     9005 Alterra Coffee
18 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
19 Anthony Dombrowski     2103 Pedal Moraine
20 Jeff Steckbauer     8005 Fattires-n-beer.com
21 Curt Demott     2163 Performa Cycling
22 Noel Versch     2589 
23 Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2138 Wheel Fast Racing
24 Brent Palmer     2594 
25 Tim Nass     8001 
26 Jeff Weyenberg     2052 
27 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2060 
28 Steve Erikson     4429 
29 Mark Szudrowitz     8018 Team Extreme
30 Craig Radmann     2064 
31 David Augustiniak     8062 
32 Shawn Graybeal     8063 Nordik Underground
33 Eric Gorder     2596 
34 Chris Hoyme     8010 mountain outfitters
35 Mark Mettelmann     2610 
36 Steven Nejedlo     8025 Big Ring Racing
37 Christian Hilbert     8023 Big Ring Racing
38 Jeffrey Miller     9058 
DNF Wade Loberger     1343 Wheel & Sprocket
DNF Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  1907 Team Extreme

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Curtes   2:19:28.9  1917 Big Ring Racing
2 Jerome Daanen   Racine, WI2:24:52.1 164575  1904 MARS
3 David Compton   Belvidere, IL2:25:03.2 259833  1003 Compton Bros. Racing
4 David Bell   Madison, WI2:26:05.5 135493  1105 Chain Smokers
5 Michael Slade   2:27:00.6  1035 Colavita
6 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL2:27:07.6 278002  1025 clif bar
7 Greg Jones   2:27:34.3  1200 Lake Geneva Cyclery
8 Jeff Hammond   2:30:01.1  1056 Guinness/WheelWerks
9 Mark Cole   2:31:34.7  1140 
10 Russell Jobs   2:31:45.9  1919 Hayes Brakes
11 Chris Tamborino   Hubertus, WI2:35:11.1 263786  1001 Expo Racing
12 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI2:35:39.4 242243  1043 Alterra CoffeeMTB
13 Paul Rainey   Mount Prospect, IL2:36:28.9 244381  1051 Guinness / Wheel werks
14 Timothy Ingram   2:40:03.5  1334 Momentum
15 Steve Miller   2:42:17.2  1037 skinny's
16 David Mennenoh   3:00:16.6  1337 Off Road Fire.com
17 Timothy Bates   Madison, WI3:06:47.5 53247  1951 Bare Knuckle Brigade
18 Nathin Davisson   3:11:36.0  1918 ERB - Racing
19 Todd Bugnacki     2125 Skinny's Racing
20 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9015 Hayes Brake
21 Dan Szczepanski     2084 BelGioioso
22 Kelly Longtine     2190 
23 John Gretzinger     2194 
24 Bob Callaway     2012 Vernon Trails
25 David Gempler     2601 
26 Lee Nesbitt     2244 KORC
27 Rob Sleger     2593 Boneshakers
28 Troy Sable     2035 
29 Pat Fry     2598 
30 Michael Quitzon     2123 
31 Paul Compton     9020 Compton Bros. Racing
32 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Brake
33 Matt Luger     2158 Team Pedal Moraine
34 Dave Geyer     2072 Stadium Bike
35 Leif Hagman     2611 DC Bikes
36 Wade Flisram     2169 Team Extreme
37 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo
38 Kelly Skinkis     9057 
39 Chris Cooper     8016 Hayes Disc Brakes
40 John Budzynski     2186 
41 Dave Dahlman     2041 Team Extreme
42 John Mahr     2620 Wheelfast Racing
43 Dan Gacke     2025 
44 Troy Olm     2144 
45 Robert Meyer     2607 Team Brazo
46 Michael Kaspar     2591 
47 Dan Getzen     2031 Skinny's Racing
48 Bruce Borcherding     2171 Hayes Disc Brakes
49 Bob Schmitt     2101 Cyclopath
DNF Scott Sumner     1832 Fattires N Beer
DNF Brian Hess     2033 
DNF David Vogt     2587 Flying Bobcats
DNF David Geibel     9018 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Seifert   2:27:01.4  1010 Guinness
2 Jeffrey Gantz   2:31:50.6  1340 Stadium Bike
3 Jeff Sympson   2:31:54.2  1085 RVO/ Kegel's
4 Mark Burkholz   Milwaukee, WI2:33:28.5 253459  1903 Extreme Bike
5 Sean Shields   2:38:24.2  1102 chiropractic partners
6 Brian Petted   Cedarburg, WI2:38:29.9 58472  1155 Big Ring Racing
7 Marcum Martz   2:40:44.7  1059 Mountain Outfitters
8 Roger Linderud   2:46:08.2  1957 
9 John Daming   2:49:32.3  1830 Rat Riders
10 Bob Phelps     2170 Alterra Coffee
11 Dan Cleveland   Wheaton, IL 296449  2592 
12 Brian Kelley     2120 Kelley Chiro/New Auburn Builde
13 Andy Ramirez   Superior, CO 176007  2051 Bike Works
14 Kenneth Ramm     2117 Team WORS
15 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
16 Nick Christofalos     2112 Higher Gear
17 Steven Drecoll     2139 
18 Dale Konkol     2034 Muddy Cup
19 Keith Wolf     8017 Team Extreme
20 Edward Schuster     2595 
21 Scott Palmersheim     2146 cyclopath
22 Jeff Greatens     2617 
23 Rob Hofmann     9016 Team Extreme
24 Tom Wendland     2009 Team Extreme
25 Steve Baumann     2044 Stadium Bike
26 Rory Noonan     2094 Recyclist
27 David W Swanson     8065 
28 Michael Smith     2208 
29 Randy Borst     2039 Stadium Bike
30 John Senkerik     2040 Team Extreme
31 Paul Ihde     8024 Stadium Bike
32 Todd Thorn     8008 Wildside Velo
33 Steve Hoffman     2616 
DNF Tim Montee     1905 hayes
DNF Sam Kuehnel     1954 BRR/BKB
DNF Bruce LeBlanc   Waterford, MI 274004  2150 Team WORS

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Sniadajewski   2:31:37.4  1030 Point Pursuit
2 Jon Derksen   Appleton, WI2:33:06.0 245217  1064 Wheel and Sprocker
3 Larry Fish   2:36:34.9  1061 Moritz Tire
4 Randy Pallex   2:39:11.9  1045 BelGioioso
5 David Wellskopf   2:45:49.5  1341 
6 Larry Reimer   2:47:38.2  1914 JVC/Michael's Cycles
7 Peter Kot   Mount Prospect, IL2:51:29.4 269988  1050 Guinness-Wheel Werks
8 Wayne Fish     2073 Fish Nordic
9 Jim Feuerstein     2111 Wheel & Sprocket
10 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
11 Gary Bender     2124 
12 Brad Tennis     2081 Wildside Velo
13 Mark Muraski     2189 Route
14 Brad Swenson     2219 Spokes N Spines
15 Jerry Leair     2152 Mr. Tree
16 William Peters     2067 STADIUM BIKE
17 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
18 Bob Boone     8061 
19 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2131 Wheelfast
20 Hans Haupt     2612 
21 Daniel Braun     2027 
22 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
23 Charles Carlson     2588 
24 William Styer     2599 
25 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2154 Skinny's Racing
26 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
27 Bob Ferrara     2082 
28 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
29 John Spaude     2609 
30 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2043 Team Extreme
31 Sterling Schmidt     2053 Wheel and Sprocket
32 Frank Lobello     2047 
33 Gope Hotchandani     2604 
34 Robert Langlois     2065 
DNF Larry Swanson   Loves Park, IL 96326  1057 Kegels
DNF JERRY MANTA JR   Bristol, WI 273022  2057 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse LaLonde   Ely Mn2:08:38.6 203490  GF29 / BKB / T6
2 Mark LaLonde   Madison, WI2:08:39.4 226412  GF29/BKB/T6gade
3 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ2:09:17.0 135975  81 MOMENTUMENDURANCE.COM
4 Chris Peariso   Amherst, WI2:09:30.6 139566  Adventure 212
5 Thomas Bender (1 - SM)   Salt Lake City, UT2:09:30.8 230273  24 Adventure 212/Specialized
6 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:13:09.2 212641  Hayes
7 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI2:13:42.4 214936  26 Mr Tree
8 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:14:25.5 227406  34 wildside velo club
9 Daniel Holsen   Manitowoc, WI2:14:51.8 50845  22 
10 Tim Drankus (2 - PR)   Sheboygan, WI2:24:30.8 151397  10 Gear Grinder/Hyundai
11 Scott Cole   Stevens Point, WI2:24:38.7 7340  19 Specialized/Hayes/Ergon
12 Scott Keller   Sedona, AZ2:26:12.0 125723  173 Schampa
13 Mike Phillips (3 - PR)   Chicago, IL2:57:11.5 84647  Adventure 212/Specialized

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelby Shaw   Milwaukee, WI2:32:04.1 232522  18 KHS/Kenda

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:09:29.7 247082  27 Fond du Lac Cyclery
2 Landon Lueck   Madison, WI2:15:24.6 91664  99 Open For Sponsors
3 Carlos Haeckel   Madison, WI2:16:45.0 227622  51 Alterra / Sunringle Factory
4 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:16:51.8 207074  79 Gear Grinder
5 Cory Gwin   Madison, WI2:17:12.4 223072  48 Mongoose
6 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:18:09.8 182019  
7 James LaLonde   Chicago, IL2:23:07.5 273642  176 GF29 Velotaoladead T6
8 Patrick Huibregtse   2:27:40.1  177 
9 Jason Kingsbury   La Crosse, WI2:27:41.1 199235  69 Happy Mutant Multisport
10 John Fang   Milwaukee, WI2:27:41.9 256151  67 Bare Knuckle Brigade
11 Mike Billmeier   2:55:42.3  31 
DNF Christian Brekke   Stoughton, WI 244627  28 Log Eaters
DNF Sam Wellskopf   Campbellsport, WI 242169  46 Attitude Sports

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:12:49.7 182256  20 Team Polska
2 Kevin Klug   Evanston, IL2:13:11.5 220282  17 Killjoy Cycling
3 Eric Derksen   Colorado Springs, CO2:17:15.2 83394  175 Spike Shooter
4 Trevor Olson   Rochester, MN2:17:28.3 264356  41 Muddy Cup
5 Ray Nelson   Woodstock, IL2:20:28.8 193027  100 Club Tread
6 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI2:20:30.6 205988  35 TEAM WHEATON
7 Bill Nigh   West Bend, WI2:20:36.4 197745  30 Team Pedal Moraine
8 Mark Walter   2:21:10.2  60 Muddy Cup
9 Douglas Bailey   Elkhorn, WI2:22:28.7 212426  32 Alterra CoffeeRoasters
10 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:30:24.5 194466  39 Muddy Cup Racing
11 jess kruchoski   Hartland, WI2:30:35.3 261579  23 Guinness/ Wheelwerks
12 Erik Pueschner   La Crosse, WI2:38:03.9 190491  58 Happy Mutant
13 James Holmes   Madison, WI2:41:24.3 155854  76 All9Yards.com Cycling Team
DNF Jason LaBella   Chicago, IL 219648  14 Guinness/WheelWerks
DNF Mat Bostelman   Sterling, IL 119153  73 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI2:12:59.3 166066  Team Pedal Moraine
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:15:57.0 259146  11 Hayes
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:17:11.9 98534  44 Team Pedal Moraine
4 Gregg Bednorski   Wausau, WI2:20:35.9 3146  178 Trek Store Wausau
5 John Shull   Libertyville, IL2:20:38.7 259398  15 CLIF BAR
6 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL2:25:33.1 224373  45 Guiness/Wheelwerks
7 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:27:42.7 16155  174 Bullfry Cyclery
8 Scott McClement   Hinsdale, IL2:28:27.7 192184  59 Guinness
9 Eric Peterson   Wausau, WI2:29:11.6 208618  16 
DNF John Miller   Madison, WI 233978  36 
DNF Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI 17365  71 

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Bouche     6104 
2 Kyle Kargel     6024 Wildside Velo
3 Jonny Fry     6107 
4 Jackson Martin     6110 
5 Elliot Schneider     6112 

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carson Pethan   1:00:26.7  4067 Team Extreme
2 Jack Feuerstein   1:01:14.9  4111 Wheel & Sprocket
3 Jake Cummings   1:01:53.5  4014 Moritz Tire
4 Zach Peterson   1:01:56.6  4020 
5 Jordan Watkins   Marshfield, WI1:04:11.4 243920  4073 Expo Racing
6 Kevin Atkins   1:05:55.5  4432 
7 Samuel Martz   1:08:41.3  4059 Mountain Outfitters
8 Samuel Jansen   1:12:39.0  4094 Mountain Outfitters
9 Samuel Huang   1:19:54.9  4069 Hayes
10 Riley Kunstman     6023 Gear Grinders
11 Parker Blob     6011 GearNup
12 Brandon Flisram     6002 Team Extreme
13 Aaron Stanford     6103 Wildside
14 Andrew Schirpke     6001 Team Extreme
15 Cameron Fredrick     6003 Wildside Velo
16 Dakota Smith     6016 JVC/Michael's Cycles
17 Aaron Hoyme     6010 Mountain Outfitters
18 Shane Holcomb     6019 Fattires-n-beer.com
19 Jack Jones     6006 
20 Max White     6106 
21 Daniel Gretzinger     6108 
DNF Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  4032 CLIF BAR

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Rand   0:57:28.7  4048 
2 Chris Harrison   0:57:50.6  4159 Bike Hub
3 Greg Krieger   0:59:07.8  4055 Alterra Coffee
4 Ben Senkerik   1:00:43.9  4080 Team Extreme
5 Erik Aksland   1:03:20.5  4012 clif bar
6 David Flaten   1:03:42.3  4428 
7 Josh Linn   1:08:29.0  4426 
8 Adam Lange   1:08:53.4  4023 
9 Nick Patton   1:13:33.7  4476 The Bike Hub
10 Sean Cleveland   1:21:58.2  4439 
11 Paul Weckop   1:23:42.4  4453 
12 Nic Thompson   1:24:36.3  4474 The Bike Hub

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnny Chang   Green Bay, WI0:58:55.6 260380  4047 Bellin Health
2 Sean McLaughlin   0:59:17.6  4061 
3 Kyle Johnson   1:00:04.9  4037 Gear n Up
4 Jacob Becker   1:01:28.6  4054 
5 Taylor Otto   1:05:38.9  4450 Recyclist
6 Walter White   1:07:49.0  4027 
7 Bryan Rosinsky   1:13:18.7  4444 
8 Scott Krueger   1:14:41.2  7019 
9 Travis Schirpke   1:24:30.6  4057 Team Extreme

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Joachim   1:01:06.4  4443 
2 Scott Mitchell   1:03:39.8  4424 
3 Jonathan Blanchard   1:03:53.7  4053 
4 Aj Srubas   1:05:01.2  4468 
5 Andy Redlin   1:06:22.1  4423 
6 Mike Kubala   1:07:25.4  4031 
7 Robert Shebesta   1:08:39.7  4445 
8 Matthew White Jr.   1:13:48.7  4034 
9 Jeremy Keyzer   1:32:43.2  7060 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Hanson   0:59:02.1  4077 
2 Jeff Bernaeyge   0:59:28.0  4045 
3 Aaron Mix   0:59:44.4  4046 
4 Jake Swenson   1:00:18.8  4068 Spokes & Spines
5 Ryan Krug   1:03:14.0  4455 Team Dumpling
6 Timothy Strege   Racine, WI1:04:45.2 226857  7016 Half Acre Cycling
7 Erik Bluemner   1:06:06.7  4472 
8 Nicholas Wallner   1:10:32.3  4456 Team Dumplings
9 Ben Cleveland   1:14:07.4  7061 fattires-n-beer.com
10 Ryan Rehm   1:18:26.3  4462 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Diedrich   0:58:51.7  4155 Attitude Sports
2 Nathan Wilke   1:02:32.2  4459 
3 David Vanderloop   1:02:56.7  4044 Gen X / World Bicycle Relief
4 Lee Davis   1:03:36.3  4435 
5 Brian Smith   Janesville, WI1:04:22.5 212540  7015 JVC/Michael's Cycles
6 Eric Klister   1:04:49.8  4041 Team Pedal Moraine
7 Jeremy Jonas   1:05:55.8  4003 
8 Tim Gilbertson   1:08:39.2  4434 
9 Corey Hetzel   1:12:08.9  7014 Team Cyclopath
10 Terry Rehm   1:14:56.1  4463 
11 Jacob Glatt   1:27:17.9  7064 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Gliniecki   1:00:42.7  4467 
2 Mark Clinton   1:02:42.4  4112 
3 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:03:28.1 280824  7013 WORS Posse
4 Marcus Steele   1:03:41.7  7017 Stadium Bike Cycling Team
5 Michael Martin   1:04:32.6  4466 
6 Jeffrey Jones   1:06:15.6  4018 
7 Kevin Schuster   1:08:34.6  4052 Gen X/World Bicycle Relief
8 Jack Schirpke   1:09:04.1  4001 Team Extreme
9 Aaron Popkey   1:09:54.5  4470 
10 Brian Suiter   1:21:26.6  7065 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Krueger   0:57:27.9  4009 
2 Larry Hipps   1:00:27.4  4002 Pedal Moraine
3 Jeff Wren   1:01:16.4  4078 
4 Loren Darling   1:02:25.7  4448 Grainger Bike Club
5 Barry Campbell   1:03:35.4  4449 
6 Rodney Ottens   1:04:57.3  4452 
7 Keith Polfuss   1:06:12.4  4461 
8 Pete Thielen   1:06:29.3  4477 
9 Allan Hilbert   1:08:54.9  4437 
10 Todd Hanks   1:10:25.6  4457 
11 Phillip Kurz   Milwaukee, WI1:10:51.1 279341  7005 
12 Jim Fetterer   1:10:57.9  7063 
13 Wayne Marks   1:11:32.0  7062 Steele Chiropractic
14 Kurt Otto   1:12:26.8  4433 Recyclist
15 Joseph Virnig   1:29:09.9  7018 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Gill   0:58:49.2  4066 TekBolt.com
2 Terry Prewitt   0:59:20.4  4451 Attitude Sports
3 Mitch Weckop   1:02:13.4  4454 
4 Don Fischer   1:03:37.4  4440 
5 Michael Miller   1:03:41.0  4033 
6 Phil Oliveri   1:03:44.9  7010 
7 Jon Holcomb   1:03:45.8  4093 Fattires-n-beer.com
8 Matthew White   1:03:48.6  4026 
9 Edward Piontek   1:04:26.7  4072 
10 Dale Crocker   1:04:35.3  4464 Stadium Bike
11 Bob Anderson   1:05:04.6  4458 
12 Dano Dittrich   1:06:17.8  7066 Fat Kats
13 Mark Corrigan   1:06:42.1  4431 
14 Wally Sniadajewski   1:12:32.5  7009 Point Pursuit
15 Joel Johansen   1:14:10.0  4091 
16 Christopher Voss   1:14:53.4  7012 
17 Paul Traeger   1:18:13.1  4019 TEAM EXTREME

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Parker   Edina, MN1:01:57.3 260693  4035 Freewheel BikeShop
2 Peter Schuelke   1:05:28.6  4421 
3 Frank Sniadajewski   1:05:47.3  4079 Point Pursuit
4 Michael Brauer   1:05:52.5  4085 
5 James Simmons   1:06:03.0  4469 
6 Russ Sobotta   1:06:38.9  7011 Mountain OUTFITTERS
7 Timothy W. Enright   1:07:10.9  4430 
8 Chris Kemble   1:07:30.5  4438 Kremblesaki
9 Mike Marchewka   1:08:14.3  4050 
10 John Hemphill   1:08:50.4  4442 
11 Dan Marchewka   1:15:17.7  4425 
12 Don Bogdanske   1:16:41.0  4436 
13 Richard G Finch   1:20:02.4  4008 
14 Jay Hoppe   1:21:28.3  4017 Fond du Lac Cyclery
15 Ted Batzer   1:21:31.1  4016 
DNF Jerry Dietsche     4060 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  3012 Hayes
2 Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3003 CLIF BAR
3 Alyssa Borell     3013 Attitude Sports

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Hittner     3021 
2 Meghan Korol     3018 Magnus
3 Hannah Guerra     3031 Mr. Tree Racing

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Holmes   Cambridge, WI 207219  3027 Mad FORCs

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krista Klanderman     3134 
2 Heidi Gempler     3132 
3 Karlene Olson     3034 Gen X

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Theriault     3002 Alterra CoffeeRoasters
2 Brenda Zimmermannthorp     3025 
3 Ann Holsen     3009 

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynne Senkerik     3004 Team Extreme
2 Susie McGinnity     9062 
3 Candy Hofmann     3019 Team Extreme
DNF Kelly Boettcher     3033 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
2 Jacquelynn Jadin     3133 
3 Renee Geyer     3007 Stadium Bike
4 Roxanne Rogers     3026 Big Ring Racing
5 Cheryl Post     3024 Point Pursuit

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valerie Foley     3131 Moritz Tires
2 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3015 MADFORCS
3 Gretchen Montee     3029 Muddy Cup Racing

Women - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Juedes   Madison, WI2:31:46.0 169773  551 Bike Hub
2 Abby Strigel (1 - PR)   Madison, WI2:33:58.2 202434  502 Team Polska FDL
3 Holly Liske (2 - PR)   Stanford, CA2:37:48.0 190109  504 Hayes Disc Brakes

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI2:59:36.9 202278  515 muddy cup racing

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Finley   Indianapolis, IN2:41:11.7 245823  550 Vanderkitten
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI2:42:40.2 218422  510 Gear Grinderundai
3 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI2:55:05.1 227849  525 Mr Tree
4 Amelia Barber   Salt Lake City, UT2:55:08.1 222910  521 Team WORS

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:37:09.3 227405  507 Wildside Velo Club
2 Rebecca Cleveland   2:40:11.2  552 Bike Hub
3 Holly Klug   Chicago, IL2:51:21.3 213523  512 Killjoy
4 Tiffani Walter   Rochester, MN2:57:27.8 279593  514 Muddy Cup
5 Brittany Nigh   West Bend, WI3:05:25.4 197744  518 Team Pedal Moraine
6 Gina Kenny   Orland Park, IL3:44:10.4 210270  517 Team Extreme
DNF Claire Cannon     516 Team Wors

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:55:28.1 212636  513 Alterra CoffeeMTB

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI2:47:01.4 18621  519 Planet Bike

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marilee Collier     6009 Muddy Cup Racing
2 Persephone Bates     6101 Bare Knuckle Brigade
3 Kenzie Otto     6100 Recyclist

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Yost   1:15:17.0  5045 Team Cyclopath
2 Lizzy Sobotta   1:16:47.0  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
3 Kira Miller   1:17:12.6  5115 
4 Emily Shull   Libertyville, IL1:19:07.3 264455  5002 CLIF BAR
5 Tia Williams   1:30:44.3  5033 Team Prevagen
6 Rachael Jensen     6004 Riverbrook Momentum
7 Sarah Gill     6015 TekBolt.com
8 Anna Poulton     6008 CLIF BAR
9 Maja Holcomb     6020 Fattires-n-beer.com
10 Chloe Beach     6109 
11 Jasmine Bouche     6105 
12 Erin Lenss     6102 
13 McKenzie Daanen     6025 Mars

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:09:57.1  5015 Pedal Moraine
2 Emily Johansen   1:55:23.4  5129 Team Extreme

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Nolan   1:08:23.3  5020 Muddy Cup
2 Alicia Offutt   1:13:26.0  5022 Gen X
3 Justina Smet   1:17:05.2  5122 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Douglas   1:06:55.8  5125 
2 Sara Birdsall   1:07:17.4  5010 Performa Cycling
3 Leah Curran   1:12:47.8  5124 
4 Lisa Olson   1:13:32.7  5012 
5 Melinda Propson   1:22:33.0  5011 Performa Cycling
6 Heather Utecht   1:26:58.8  5116 Performa Cycling
7 Shannon Smith   2:00:48.6  5119 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erikka Byrge   1:19:00.1  5021 Team Cyclopaths
2 Rebecca Crocker   1:20:45.5  5127 
3 Bo Carney   1:35:03.1  5128 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Martin   1:10:39.0  5126 
2 Alice Hagen   1:11:40.3  5120 Beans & Barley
3 Sheri Farrell   1:13:44.0  5016 Chainsmokers
4 Jodi Rummelhart   1:17:57.6  5027 Kenosha Drivers Club.com
5 Chasity Gabrielson   1:21:22.5  5023 Wildside Velo
6 Jennifer Dortch   1:26:16.2  6111 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacy Ryan   1:13:17.7  5123 
2 Anne Newhouse   1:14:39.8  5019 Hayes Disc Brakes
3 Barbara Daanen   1:24:44.3  5025 MARS

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:14:16.9 10328  5050 Clif Bar Midwest
2 Diana Klapperich   1:15:17.9  5044 Team Cyclopath
3 Denise Bianco   1:16:51.7  5114 
4 Lynne Joyce   1:18:06.8  5007 Ripon College
5 Linda Carmody   1:23:34.1  5130 
DNF Renee Vogt     5113 MADFORCS

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenni Borell   1:09:36.0  5017 Attitude Sports
2 Helmy Tennis   1:12:12.6  5024 WildSide

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerShimanoSierra NevadaOSMOSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee