Race Results for
Plattekill Extreme Downhill #1
Plattekill Mtn, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 05/04/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Bowdish   Weybridge, VT00:04:12.545 231814  31 Green Mountain Downhill
2 Ralph Morse   00:04:23.515  162 3 Point Racing
3 Logan Mulally   Reading, PA00:04:29.344 247832  46 
4 Michael Girard   00:04:36.570  111 Wachusett Brewing Racing
5 david milkiewicz   00:04:37.005  68 
6 Max Hautaniemi   Rochester, NY00:04:41.197 272975  217 
7 jason tracey   00:04:46.256  72 Azonic
8 Evan Mallory   00:04:53.091  227 Windham Mountain Outfitters
9 Sam Halton   00:04:55.468  218 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Yuroshek   Tempe, AZ00:04:13.994 277459  203 Giant Bicycle/Bicyclle Source Nema
2 George Berger   Bethlehem, PA00:04:20.396 194956  94 Action Wheels
3 Michael Iafrate   Providence, RI00:04:20.803 274093  113 Sunline
4 John Murray   00:04:25.235  35 Digatree.com
5 Chris Hounsell   Gilford, NH00:04:25.525 248010  27 UVM
6 Eric Lenseth   00:04:25.726  226 Windham Mtn Outfitters
7 Alex Vaysse   00:04:27.599  36 Big Smokies Hog Farm/SMx Optics/ Sunfilm
8 Jordan Newth   00:04:34.446  118 True Wheels
9 David Eypper   Hanover, NH00:04:41.969 219344  93 
10 Matt Collings   Glenmont, NY00:04:48.195 128568  164 azonic/marzocchi/661
11 Jason Boyko   00:04:53.347  99 barry manilow
12 Miguel Mendez   Bronx, NY00:05:08.194 213806  64 Racers Edge Bike Shop
13 Kostas Georgiadis   00:05:17.666  65 Racers Edge Bike Shop
14 David Polivy   New York, NY00:05:18.323 246543  229 
DNF Jon Kavanagh     215 Delta House Racing

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Hohn   Bay Shore, NY00:04:43.534 269944  197 Delta House/Azonic
2 phillip pattavina   Boonton, NJ00:04:50.103 263941  114 Marty Reliable Cycle
3 Doug Wilson   00:04:52.941  102 Drummer Racing
4 Jason Clark   North Providence, RI00:04:58.186 252894  112 
5 Don Collins Jr   Melville, NY00:05:10.442 274856  59 Delta House

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Al Gildner   Bethlehem, PA00:04:54.530 188250  49 SVB Racing/Kenda/Azonic
2 Michael Rothenbeck   Easton, PA00:05:06.790 218912  66 Racers Edge/Sheridan Printing
3 Mario Rojas   Staten Island, NY00:05:24.078 178330  163 Racer's Edge

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Aiello   Rancho Santa Margarita, CA00:03:15.452 245409  50 Yeti Cycles
2 Neko Mulally   Pisgah Forest, NC00:03:19.074 247831  45 
3 Naish Ulmer   Hood River, OR00:03:19.157 175253  24 Go-ride.com
4 Zachary Faulkner   Spofford, NH00:03:21.716 231815  62 Drummer Racing
5 Joey Schusler   Boulder, CO00:03:21.836 201238  16 Yeti/Fox
6 Ethan Quehl   Loganville, GA00:03:26.232 175816  60 KHS/Kenda/Thomson
7 Peter Schulze   Los Alamos, NM00:03:29.809 263802  57 RPM/Yeti
8 Richard Rude   Redding, CT00:03:33.830 209311  14 Cycle Center Racing
9 Will Collins   West Hartford, CT00:03:41.819 231811  25 Morewood/Fox Shox/smith
10 Austin Eterno   Easton, CT00:03:45.469 213802  212 Morewood
11 Eric Bercume   Banner Elk, NC00:03:52.498 280672  43 
12 Patrick Hurteau   Middlebury, VT00:04:00.721 224087  178 Midd free ride
13 Andrew Schumer   Middlebury, VT00:04:02.739 246020  28 Green Mountain DH
14 Cody Wilkins   Lew Beach, NY00:04:03.432 266472  183 Overlook Bike Shop
15 Zack Kilmartin   Glens Falls, NY00:04:15.945 254907  63 
16 Samuel Stevens   Carbondale, CO00:04:27.466 217240  58 Rpm/Yeti Cycling
17 Hunter Budd   Boone, NC 268947  17 Pow bot Northeast
17 Bergen Tjossem   Vail, CO 245337  48 RPM/Yeti
18 Graeme Pitts   Nevada City, CA 232939  117 Team Dark Horse Racing

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Ramsay   Waterville, ME00:03:42.834 180173  34 Northeast Soverign
2 Nicholas Girard   Glens Falls, NY00:03:47.147 228558  20 Elevate cycles/Von Cooper Productions
3 matty komar   Rumson, NJ00:03:47.157 279411  33 Morewood
4 Jason Bourgeois   Ashburnham, MA00:03:47.308 264260  109 Wachusett Brewing Co.
5 Mark Ferioli   East Bridgewater, MA00:03:49.426 208790  115 iz cent/azonic/o'neil
6 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA00:03:50.838 212921  67 Mt. Perk Cycles
7 Daniel Phillips   Bridgeport, CT00:03:54.050 227999  194 Crankfire Racing
8 Daryl Deprey   Southington, CT00:03:54.294 200197  193 Crankfire Racing
9 Paul Beardsley   Ripton, VT00:04:02.625 229383  61 Sinister Bikes
10 John Brewster Kanis   00:04:15.336  180 wachusett Brewing co.
11 Chad Kilmartin   Portland, ME00:04:15.588 247815  209 Magura/Fox Racing/Atomlab/661/
12 David Schoon   Somerville, MA00:04:16.208 163803  110 Wachusett Brewing
13 Chris Bierl   East Aurora, NY00:04:19.762 248913  71 Delta House Racing
14 Chris Patton   Westport, CT00:04:26.750 252550  101 mom
15 Casey Swanson   Glastonbury00:04:36.395 279475  92 Crankfire Racing
16 Scott Moody   Brattleboro, VT00:04:36.723 209789  139 Drummer Racing/Sinister Bikes/Gangsta Le
17 Jonathan Bowdish   Weybridge, VT00:04:37.436 224091  29 Green Mountain DH
18 Eric Allocco   Hamden, CT00:05:02.080 262124  106 
19 Julio Rocha   00:05:07.523  38 SVB RAcing
DNF Jim Clewer     175 12 cent racing
DNF Kevin Whalen   Glenwood, NY 115663  214 Delta House Racing

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Joyce   East Stroudsburg, PA00:03:54.448 163823  182 RPR RAcing
2 Mark Rutan   Bethlehem, PA00:03:58.074 267521  179 Action Wheels
3 Christopher Heck   Easton, PA00:03:58.337 246327  177 Action Wheels/Azonic/Gamut
4 Jimmy Rosario   New York, NY00:04:00.040 181464  219 Tread Bike Shop
5 Lander Junqueira   Newark, NJ00:04:01.014 194354  37 SVB Racing
6 Nathanial Bartholomew   Pottstown, PA00:04:04.284 2773  103 Spinteck.com
7 Neal Demaio   Ulster Park, NY00:04:15.528 211044  208 Foes Racing/661/SDG/Azonic/Utopia Optics
8 Mark Washkevich   Putney, VT00:04:20.193 214437  138 Drummer Racing/Gangst Lean Quality Meats
9 Keith Wentworth   Greenfield, NY00:04:25.364 97459  69 Genuine Innovations
10 Sean Tarricone   Belmar, NJ00:04:26.214 173561  133 SVB Racing
11 Chad Lawrence   Lake Katrine, NY00:04:48.136 20548  18 
12 Timothy Bace   Toms River, NJ00:04:53.839 193978  199 
13 Jon Siverling   Clifton Park, NY00:05:00.090 213798  225 Delta House Racing
DNF Mike Hellinger   Elma, NY 193977  116 Delta House

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Dallegro   Happon Township, NJ00:03:47.781 154787  136 Sinica/Racing/Keswick Cycle
2 Scott Hofmann   Franklin Square, NY00:04:04.685 181491  190 Finish Line
3 Nick Fortune   Lansdale, PA00:04:14.822 182497  195 RPR Racing
4 Richard Rude   Redding, CT00:04:35.842 189124  15 Cycle Center Racing
5 George Ulmer   Troy, NY00:04:37.393 197486  22 the Sicklines
6 James MacNaughton   Albany, NY00:04:58.021 237322  224 Elevate/Maxxis/NyFreeride/E13
7 Thomas Anderson   Tully, NY00:18:00.000 229386  216 Bike Loft/Gamut USA
DNF Donald Brensinger   Whitehall, PA 186810  47 SVB Racing/Turner/Azonic/Marzucchi
DNF John Cambronero   Wantagh, NY 105798  119 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Wanke   Salisbury, VT00:04:45.382 267509  32 Green Mountain Downhill
2 Kristofer Walcutt   00:06:08.799  211 Team Plattekill
3 Garret Hinkley   00:06:39.813  210 661/SMX Optics

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Bonesteel   00:04:24.881  107 Downtube Cycle Works
2 Nathan Ekblom   00:04:46.638  137 Drummer Racing
3 Colby Larocque   00:04:48.216  41 
4 Lee Weston   00:04:48.941  40 The Bike shop
5 Brian Ward   Stamford, NY00:04:59.639 278757  13 team Plattekill/MMR
6 Chancey Phillips   00:05:14.232  201 
7 Kenny Reynolds   00:05:17.148  19 
8 Eric Bremiller   Sauquoit, NY00:07:11.222 280670  196 

Men - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Portvliet   Highland Lakes, NJ00:04:53.762 277964  108 661/Royal Racing
2 Chris Wilkins   00:05:03.410  184 
3 Daniel McManus   00:05:11.462  159 
4 Michael Chapman   Chadwicks, NY00:05:53.659 275939  191 
5 John Bercume   00:06:03.396  44 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geritt Beytagh   Fletcher, NC00:03:13.263 188092  26 morewood Bikes
2 Chris Higgerson   Deansboro, NY00:03:18.460 208966  79 Morewood/Michelin/TLD
3 Chris Heath   Denver, CO00:03:19.933 177708  100 tomac bikes
4 Joshua Misevcis   Catskill, NY00:03:32.743 140892  200 SOBE/Cannondale
5 Benedict Treglia   York, PA00:03:33.633 111141  78 9.8/Fox/Kenda/Germantown Cycles
6 Erik Hudson   Warwick, NY00:03:33.694 176535  205 BMW/Finishline
7 Michael Carron   Spring Valley, NY00:03:35.471 185461  104 661/AZONIC/Finishline
8 Willem Cooper   Newport, RI00:03:36.645 201902  21 Mongoose Voncooper
9 David Flynn   Shrewsbury, MA00:03:37.471 174665  161 paul mitchell/landry bicycles
10 Oliver Levick   Troy, NH00:03:38.732 195365  134 Drummer
11 Dan Whitehead   Stroudsburg, PA00:03:39.833 249128  213 Profile Racing/RPR
12 Jason Beckley   Clifton Heights, PA00:03:40.515 3122  76 9.8/Kenda/MMR/Fox
13 Sasha Merljak   00:03:40.919  198 SolidBikes.DE
14 Marvin Scanland   Hampstead, MD00:03:41.456 163826  77 
15 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT00:03:42.621 164519  135 Drummer Racing/Andy's Cycle
16 Chris Flores   Quincy, CA00:03:45.628 211671  192 Factory Fastwheels
17 Luke Snyder   Cohoes, NY00:03:50.126 266362  23 Elevate/Maxxis/SRAM
18 Peter Fougere   Middleboro, MA00:03:51.373 236840  174 12 cent racing/landrys virus clothing
19 Andrew Bressem   Southwick, MA00:03:52.930 165912  95 wachussets/661/maxis/odi/royal/sdg
20 Justin Beers   Syracuse, NY00:03:57.421 247799  105 
21 Kyle Wolmer   Hampton, CT00:04:04.672 207340  39 Deity twenty6
22 Dennis LaClair   Rutland, MA00:04:06.721 184234  96 Wachusett Brewing Co.
23 Ian Brown   Bloomfield, NJ00:04:07.568 263762  97 
24 Ivan O'Conner   Bronx, NY00:04:27.089 213791  228 Iron Horse/Racer's Edge/Monster/Sasaki
25 Scott Cooper   Washington, NJ00:05:03.728 174047  160 Rotec Cycles Factory Team
DNF Jerime Smiley   East Stroudsburg, PA 200208  181 Fitnessce Nitral

Women - SP/BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Doughty (1 - BG)   Whiting, VT00:05:36.351 277858  30 Green Mountain downhill
2 Tammy Allison   00:06:37.803  204 MMR Adventures/Team Plattekill
3 Gaelle Hudson   00:06:41.735  176 Delta House Racing
4 Stephanie Eannetta   00:08:49.077  98 cycle craft

Women - PR/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vicki Koch   West Falls, NY00:05:26.408 200770  42 CMI/Magura/SIC/661/Scott

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Allison   Woodstock00:06:21.535 269964  202 MMR Adventures/Plattekill

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREUSACDFSpyShimanoOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee