Race Results for
Subaru Cup Legacy Cross-Country (2008 WORS #4)
Wautoma, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/14/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aristotle Peters   Hartford, WI2:00:55.0 242486  1076 EXPO Racing
2 Joseph Maloney   2:16:13.9  1021 
3 Kyle Warras   2:17:27.6  1125 Muddy Cup
4 Evan Hartig   Dubuque, IA2:29:21.4 219225  1324 Wheaton Franciscan
5 Caleb Lenss     2037 
6 Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  2119 Alterra Coffee
7 Phillip Anschutz     2115 Moritz Tire
8 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2019 mars
9 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2128 MARS
10 Leif Byrge-Liebig     2147 Team Cyclopath
11 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  2098 Team MARS
12 William Griesbach     2066 Point Pursuit
13 Adrian Icenogle     2097 
14 Nick Crocker     2096 
15 Rudy Konz     2136 Gear N Up
16 Alex Grohmann     2568 Gary FIsher 29er Crew
17 Tayler Schoenberg     2578 Chi-Hi Cycling
18 Casey Hildebrandt     2558 
19 Chris Denny     2023 
20 Jonathan Bidlake   Naperville, IL 208104  2099 
21 Theodore Peters   Hartford, WI 267190  2126 Team MARS
22 Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
DNF Ryan Voss     1002 
DNF Chris Hinshaw     2049 Attitude Sports
DNF Trent Dietsche   New Berlin, WI 267293  2054 LifeCyclists
DNF Max Rainey     2091 Cliff bar
DNF Ian Haupt     2153 Barenuckle Brigade
DNF Justin Michels     2192 Gear N Up
DNF Dayne Schoenberg     2577 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Begley   2:03:15.6  1014 Spring Street Sports
2 Kyle Guerra   2:08:08.5  1038 Mr. Tree
3 Ben Koenig   2:08:14.9  1022 Rib Mountain Cycles
4 Ben Neubauer   2:10:39.7  1013 Performa
5 Aaron Duchon   2:14:26.5  1319 
6 Brian Braun   2:16:40.0  1017 UW-Stout/Bad Cat Bicycles
7 Sebastian Corby   2:19:20.5  1316 Log Eaters
8 Andrew Truemper   Indianpolis, IN2:22:56.7 242744  1320 XXX Racing
9 Taylor Bogdanske   2:23:37.5  1044 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
10 Dan Hanson   2:25:17.1  1329 
11 Peter Coenen   2:27:49.9  1314 Logeaters
12 Michael Sherven   2:31:01.0  1005 
13 Josh Gazdecki   2:32:25.6  1077 Alterra Coffee
14 Zachary Giffey   2:33:53.1  1947 
15 Justin Piontek     2182 Muddy Cup
16 Jay Millin     2168 Mountain Outfitters
17 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  9001 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
18 Matt Millin     9019 Mountain Outfitters
19 Brent Davidson     2565 Mizzou Cycling
20 Andrew Wiesner     2056 Stadium Bike
21 Ryan Wenzlick     2185 Stadium Bike
22 Chad Hoppe     2038 Team Fond du Lac Cyclery
23 Cody Gunst   Hartford, WI 246370  2569 Team Mars
24 Brook Davis     2575 
25 Paul Westberg     8006 Stadium Bike
DNF Alex Bird     1015 
DNF Andrew Miller     1086 Quick Step Bike Shop
DNF Michael Robinson     1104 UW-Madison
DNF Jason Shong     1908 Bike Doctor
DNF Joseph Nolan     1952 Momentum Bikes
DNF Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  2042 UW Whitewater / Powerbar
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2069 
DNF Chad Glisch     2172 
DNF Dan Sochacki   Champaign, IL 272523  2563 Wild Card Cycling
DNF Paul Stewart   Mpls, MN 271881  2570 University of Minnesota
DNF Andrew Livingston     2573 Crank Daddys
DNF Jon Sunderlage     2576 
DNF Andy Borell     9014 Attitude Sports

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Grosz   2:02:36.8  1098 Raptor
2 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI2:02:57.3 164577  1095 Gear-Grinder
3 Spencer Strigel   2:06:17.9  1070 Team Polska
4 David Thomas   2:09:34.7  1066 Team Magnus
5 Ben Welnak   2:13:55.4  1332 SnapShop
6 Erik Carlson   2:17:56.9  1321 Quick Stop Bike Shop
7 Jesse Shoemaker   2:23:00.4  1027 Performa Cycling
8 Constantine Peters   2:27:09.8  1063 EXPO Racing
9 Derek Hay   2:40:48.7  1093 Team Magnus
10 David Bender   Kenosha, WI3:02:22.3 260585  1197 BikeJournal.com
11 N/A   Everett, WA 126026  2559 DCMTB/City Bikes
12 Jake Komosa     2107 
13 Eric Fossell     2002 Spokes & Spines
14 Michael Ziegler     2222 Bikejournal.com
15 Josh Giffey     9055 
16 Bryan Dopkins     2561 
17 Neil Dekarske     2572 
18 Brian Thompson     2562 
19 Paul Kekstas     8014 Performa Cycling
20 Christopher Volbrecht     2160 Skinnys Club Tread
21 Andy Berg     9002 Bike Doctor
22 Ryan Will     2074 fond du lac cyclery
23 Richard Wickham     2583 
24 Justin Meyer     2567 
25 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
DNF Shawn Hoppe     1026 Fond du Lac Cyclery
DNF Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  1029 Team Pedal Moraine
DNF Nate Jasperson     1034 performa cycling
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  1084 WORS Posse
DNF Luke Utecht     2028 Performa Cycling
DNF Wesley Frame     2555 
DNF Brandon Kaminski     8012 Performa Cycling
DNF Eric Steffen     8021 bikejournal.com
DNF Ryan Theel     9009 Bikejournal.com

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Scanley   2:06:17.7  1018 Alterra Coffee
2 Anthony Dipiazza   2:07:37.9  1087 Gear N Up
3 Joel Coon   2:09:21.3  1901 BelGioioso/Stadium/BKB
4 William Livingston   2:12:37.0  1915 JVC/Michael's Cycles
5 Craig Baumann   2:16:24.2  1049 Spines and Spokes
6 Peter Cherchian   2:17:28.5  1108 Chainsmokers
7 Marcin Nowak   2:17:58.6  1097 Team Polska
8 Tony Pirolo   2:18:30.3  1082 Hayes
9 Krystian Pac   Chicago, IL2:18:32.6 149853  1075 PACT - DISH Network - Miodu !
10 Matt Block   2:19:51.2  1052 Bikeman.com
11 Ryan Shiroma   2:21:28.0  1902 BKB/BelGioioso
12 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI2:23:08.8 228524  1007 Guinness / Wheel Werks
13 Benjamin Swart   2:34:58.6  1036 Team Pedal Moraine
14 Jesse Bell     2174 Sisu Cycles
15 Joe Riesberg     2135 Mountain Outfitters
16 Scott Hietpas     2026 
17 Karl Tillman     2200 Tillmaster Nitro
18 Jason Mathis     2110 Killjoy
19 Chad Tucker   Fox Point, WI 266824  2050 TEAM GEARGRINDER
20 Wally Kunstman     2020 Gear Grinders
21 Joshua Blum     2581 Riva Racing
22 Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  2130 Team Extreme
23 Anthony Ferrara     2090 
24 Joshua Bartoszuk     2137 Big Ring Racing
25 Jason Roggenbauer     2178 Mountain Outfitters
26 Robert Mautz     2113 Mountain Outfitters
27 Mike Olm     9021 GenX/World Bicycle Relief
28 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
29 Jason Mork     2166 Point Pursuit
30 Sheldon Williams     2156 Team Prevagen
31 Matthew Forst     8019 
32 Nate Andrews     2045 
33 Aaron McGinnis     2089 Gen X / World Bicycle Relief
DNF Chris Solan   Antioch, IL 204340  1191 
DNF Eric Lyngaas     1827 Magnus
DNF Hans Higdon     1913 Cafe HollanderCycling
DNF Erin Sikora     2155 Stadium Bike
DNF Patrick Dowd     2334 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Curtes   1:56:09.6  1916 Garage 864 / T6 / Bens
2 Eric Derksen   2:06:18.9  1322 Spike
3 Rob Fuchsteiner   2:07:14.5  1004 Wildside Velo
4 Chris Schutte   2:07:37.0  1016 Polska-Fond DuLac Cyclery
5 Aaron Mock   Lake Mills, WI2:08:28.8 77185  1948 Gary Fisher 29er Crew
6 Glenn Kirst   2:09:18.8  1012 Wheel & Sprocket
7 Kevin Plato   2:10:53.8  1950 MARS
8 Joe Greatens   2:12:43.9  1328 Nordik UNDR
9 Mike Budd   2:17:07.0  1067 Wheel & Sprocket
10 Brad Dash   2:18:13.7  1330 MARS
11 Dan Tavela   2:18:19.3  1068 Skinnys Club Tread
12 Rick Walls   Wauwatosa, WI2:19:50.8 205152  1907 Team Extreme
13 Joe Villalobos   2:20:18.8  1080 Hayes RPM Cycling
14 Jon Pritchett   2:21:01.8  1313 Illinois valley cycling
15 Gabriel Sanchez   2:30:56.4  1123 
16 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI2:33:38.7 227409  1803 Wildside Velo Club
17 Lonie Sauber   2:34:00.5  1315 LCR
18 Todd Derksen   2:42:25.7  1323 Wheel + Sprocket
19 Scott Sherman     9054 29 and Single
20 Jarrod Kerkhoff     2093 Spokes & Spines
21 Dave Volpentesta     9011 2 Tired Racing
22 Shawn Brehm     2007 
23 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
24 Steven Schaefer     2204 
25 Roger Eckes     9005 Alterra Coffee
26 Shawn Hauser     8009 Stadium Bike/H.O.P.E.
27 Jeff Steckbauer     8005 Fattires-n-beer.com
28 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
29 Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2138 Wheel Fast Racing
30 Tim Nass     8001 
31 Kenny Dretzka     8015 Team Cyclopath
32 Jeremy Wells     2560 
33 Steve Strobel     2008 
DNF Kerry Drake     1909 Chainsmokers
DNF Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2060 
DNF Mark Haessly     2100 Fond du Lac Cyclery
DNF Anthony Dombrowski     2103 Pedal Moraine
DNF Chris Hoyme     8010 mountain outfitters
DNF Steven Nejedlo     8025 Big Ring Racing
DNF Nic Mianecki     9013 Hayes Disc Brakes

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerome Daanen   Racine, WI2:03:16.9 164575  1904 MARS
2 Roger Lundsten   2:08:42.6  1101 Muddy Cup
3 David Bell   Madison, WI2:09:22.5 135493  1105 Chain Smokers
4 David Compton   Belvidere, IL2:09:35.0 259833  1003 Compton Bros. Racing
5 David Reddington   2:09:46.9  1327 Williamson Chainsmokers
6 Michael Slade   2:12:28.3  1035 Colavita
7 Jeff Hammond   2:13:07.6  1056 Guinness/WheelWerks
8 Steve Pribek   2:13:56.4  1023 
9 Paul Rainey   Mount Prospect, IL2:16:37.9 244381  1051 Guinness / Wheel werks Cycle
10 Steve Miller   2:17:08.8  1037 skinny's
11 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL2:18:46.0 278002  1025 Clif Bar
12 Greg Jones   2:20:58.1  1200 Lake Geneva Cyclery
13 Russell Jobs   2:22:56.6  1919 Hayes Brakes
14 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI2:33:45.4 242243  1043 Alterra CoffeeMTB
15 Scott Sumner   2:40:07.9  1828 Fattires N Beer
16 Steve Jeske   2:42:35.0  1060 Pedal Moraine
17 Nathin Davisson   2:53:43.9  1918 ERB - Racing
18 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9015 Hayes Brake
19 Bob Callaway     2012 Vernon Trails
20 Brian Hess     2033 
21 Michael Mayer   Deforest, WI 119121  2580 MSMAB
22 Kelly Longtine     2190 
23 Lee Nesbitt     2244 KORC
24 Greg Morrow     2017 Pedal Moraine
25 Troy Sable     2035 
26 Matt Luger     2158 Team Pedal Moraine
27 Todd Bugnacki     2125 Skinny's Racing
28 Michael Quitzon     2123 
29 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Brake
30 John Gretzinger     2194 
31 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo
32 John Budzynski     2186 
33 Dan Getzen     2031 Skinny's Racing
34 Chris Cooper     8016 Hayes Disc Brakes
35 Wade Flisram     2169 Team Extreme
36 Eric Schoenberg     8060 
37 Troy Olm     2144 
38 Richard Mallicoat     8004 Clif Bar Midwest
39 Dave Dahlman     2041 Team Extreme
40 Kevin Knutson     2554 Pence Coffie
DNF Mike Curtes     1917 Big Ring Racing
DNF Dan Gacke     2025 
DNF Dan Szczepanski     2084 BelGioioso
DNF David Vogt     2557 Flying Bobcats
DNF David Geibel     9018 
DNF Paul Compton     9020 Compton Bros. Racing

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   2:10:06.9  1085 RVO/ Kegel's
2 Jeff Seifert   2:12:21.9  1010 Guinness
3 Sean Shields   2:15:55.7  1102 
4 Thomas Gaier   2:17:05.1  1318 
5 Ross Lemke   2:17:33.6  1055 Team Pedal Moraine
6 Brian Petted   Cedarburg, WI2:21:59.6 58472  1155 Big Ring Racing
7 Jon Hirsch   2:29:21.3  1326 Big Ring Racing
8 Marcum Martz   2:32:13.5  1059 Mountain Outfitters
9 Bob Phelps     2170 Alterra Coffee
10 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2058 Alterra Mountain Bike Team
11 Michael Giesen     2087 stadium bike
12 Kenneth Ramm     2117 Team WORS
13 Andy Ramirez   Superior, CO 176007  2051 Bike Works
14 Jesse Kusserow     2191 
15 Mark Rickert     2564 
16 Tim Larson     2193 
17 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
18 Rob Hofmann     9016 Team Extreme
19 Nick Christofalos     2112 Higher Gear
20 Dave Reich     2075 Team Extreme
21 Dustin Vande Zande     2179 Point Pursuit
22 Tom Wendland     2009 team extreme
23 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
24 Timothy Blob     2095 GearNUp
25 Scott Logue     2011 Vision Quest
26 Steven Drecoll     2139 
27 Timothy Brinkmann     2574 
28 Anton Koenigsmann     2183 
29 Gary Esko     2341 
30 Kenneth Andrews     2202 Spokes N Spines
31 Keith Wolf     8017 Team Extreme
32 Randy Borst     2039 Stadium Bike
33 Ron Kapaun     2106 
DNF Jeff Parker   Cedarburg, WI 188011  1048 Pedal Moraine
DNF David Hartig     1325 Whaton Franciscan
DNF Mark Burkholz   Milwaukee, WI 253459  1903 Extreme Bike
DNF Bruce LeBlanc   Waterford, MI 274004  2150 Team WORS
DNF Todd Thorn     8008 Wildside Velo

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Klug   2:29:16.2  1331 
2 James Sniadajewski   2:32:11.8  1030 Point Pursuit
3 Larry Reimer   3:02:20.0  1914 Janesville Velo Club
4 Gary Bender     2124 
5 Steve Kapaun     2105 
6 Jerry Leair     2152 Mr. Tree
7 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
8 Jim Feuerstein     2111 Wheel & Sprocket
9 Brad Tennis     2081 Wildside Velo
10 Brad Swenson     2219 Spokes N Spines
11 Ron Moffit     2556 OFS
12 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2085 Bellin Health
13 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2131 Wheelfast
14 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2068 
15 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
16 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
17 Bob Ferrara     2082 
18 William Styer     2579 
19 Sterling Schmidt     2053 Wheel and Sprocket
20 Steve Manthe     2086 Chainsmokers
21 Jim Shong     9007 Bike Doctor
22 Frank Lobello     2047 
DNF Randy Pallex     1045 BelGioioso
DNF Larry Swanson   Loves Park, IL 96326  1057 Kegels
DNF Jon Derksen   Appleton, WI 245217  1064 Wheel and Sprocker
DNF Dan Schuster     2003 
DNF Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2043 Team Extreme
DNF JERRY MANTA JR   Bristol, WI 273022  2057 
DNF Ron Kubala     2070 
DNF Steve Ferguson     2083 
DNF Dave Hornung     2184 Team Fond Du Lac Cyclery
DNF Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2154 Skinny's Racing

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse LaLonde   Ely Mn2:04:06.7 203490  GF29 / BKB / T6
2 Mark LaLonde   Madison, WI2:04:19.9 226412  GF29/BKB/T6gade
3 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ2:07:17.8 135975  81 MOMENTUMENDURANCE.COM
4 Chris Peariso   Amherst, WI2:08:19.9 139566  Adventure 212
5 Camden Kirkpatrick   Clive, IA2:11:39.5 154860  170 Rasmussen Bike/ORBEA
6 Paul Hanson (1 - PR)   St Peter, MN2:13:38.2 118046  161 SoBe Cannondale
7 Nathan Guerra (2 - PR)   Oconomowoc, WI2:14:28.6 214936  26 Mr Tree
8 Thomas Bender (1 - SM)   Salt Lake City, UT2:15:11.1 230273  24 Adventure 212/Specialized
9 James (Jay) Richards   Callaway, MN2:15:39.0 29711  166 Salsa/MaplelagResort
10 Robert Sousa (3 - PR)   Thornton, CO2:15:59.5 250172  163 COMotion Sports
11 Jesrin Gaier (2 - SM)   Hayward, WI2:18:53.8 232669  12 TREK / VW
12 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN2:24:16.7 83047  157 TREK / VW
13 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI2:25:20.2 117449  37 Team MARS
14 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:27:12.6 227406  34 wildside velo club
15 Brian Matter   Sheboygan, WI2:28:10.1 85929  Gear Grinder-Hyundai
16 Tim Drankus (4 - PR)   Sheboygan, WI2:29:35.6 151397  10 Gear Grinder/Hyundai
17 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN2:30:02.0 228026  156 LCR
18 Kyle Ashton   Sebastopol, CA2:35:23.6 264499  164 VILLAGE PEDDLER
DNF Mike Phillips (PR)   Chicago, IL 84647  Adventure 212/Specialized
DNF Ronald Stawicki   Waukesha, WI 212641  Hayes
DNF Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  22 
DNF Ben Moore (PR)   Boulder, CO 228791  49 Velo Rochester
DNF Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  70 Planet Bike/ GTT
DNF Mitchell Comardo (SM)   Sugar Land, TX 141179  165 Gary Fisher 29er

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   Callaway, MN2:34:42.7 265418  158 H-wood/Salsa Cycles /Maplelag
2 Kelby Shaw   Milwaukee, WI2:54:53.3 232522  18 KHS/Kenda

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:17:18.0 207074  79 Gear Grinders
2 Eric Lau   Madison, WI2:19:34.0 211897  50 
3 Carlos Haeckel   Madison, WI2:21:06.5 227622  51 Alterra / Sunringle Factory
4 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:21:42.8 242169  46 Attitude Sports
5 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:22:34.1 247082  27 Fond du Lac Cyclery
6 Aaron McCombs   Sahuarita, AZ2:26:21.9 261210  33 Guinness / Wheel Werks
7 Christian Brekke   Stoughton, WI2:30:11.9 244627  28 Log Eaters
8 Matt Gehling   2:31:51.8  74 Trek Store Madison
9 Ben Popper   Burien, WA2:33:47.7 246206  169 Killjoy
10 Andrew Hanson   Delavan, WI2:34:35.5 252571  61 GF29/QSBS
11 Peter Odonnell   2:36:51.0  190 Flanders/MBRC
12 Landon Lueck   Madison, WI2:39:52.8 91664  99 Open For Sponsors
13 Cory Gwin   Madison, WI2:47:04.0 223072  48 Mongoose
14 Nathan Johnson   La Crosse, WI2:55:21.2 263266  65 Muddy Cup
15 Mike Billmeier   3:20:45.7  31 
DNF Seth Lenss   Luxemburg, WI 182019  
DNF Tostin DeYoe   Lacrosse, WI 279314  56 
DNF John Fang   Milwaukee, WI 256151  67 Bare Knuckle Brigade
DNF Phil Ott   Marquette, MI 227380  75 GF29/QSBS

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL2:21:23.2 193027  100 Club Tread
2 Devin Curran   Onalaska, WI2:26:22.4 211576  62 Spot Brand Hollywood Cycles
3 John Gatto   Oak Forest, IL2:26:40.6 121461  43 MARS
4 Kevin Klug   Evanston, IL2:27:22.9 220282  17 Killjoy Cycling
5 Kevin Koen   Cypress, TX2:29:19.5 157452  159 Team Bikelane
6 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:30:21.5 256256  88 Guinness/WheelWerks
7 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:34:10.6 182256  20 Team Polska
8 Bill Nigh   West Bend, WI2:34:37.3 197745  30 Team Pedal Moraine
9 Trevor Olson   Rochester, MN2:36:26.1 264356  41 Muddy Cup
10 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI2:38:01.7 205988  35 TEAM WHEATON
11 Mark Walter   2:38:43.0  60 Muddy Cup
12 Josh Barrett   Whitewater, WI2:40:41.1 189760  29 Skinny's Club TREAD
13 Karl Schult   Lakewood, IL2:40:57.8 94072  13 Guinness / Wheel Werks
14 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:44:15.6 194466  39 Muddy Cup Racing
15 jess kruchoski   Hartland, WI2:45:12.3 261579  23 Guinness/ Wheelwerks
16 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:48:45.9 78139  53 Polska
17 Douglas Bailey   Elkhorn, WI2:49:23.6 212426  32 Alterra CoffeeRoasters
18 Barry Winters   Nekoosa, WI3:06:21.3 96156  172 
DNF Jason LaBella   Chicago, IL 219648  14 Guinness/WheelWerks
DNF John Brown   Stevens Point, WI 279991  78 Point Pursuit

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI2:20:42.3 166066  Team Pedal Moraine
2 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:24:40.5 98534  44 Team Pedal Moraine
3 John Miller   Madison, WI2:25:53.6 233978  36 
4 John Shull   Libertyville, IL2:33:53.5 259398  15 CLIF BAR
5 Eric Peterson   Wausau, WI2:35:45.0 208618  16 
6 Mike Bushey   Esko, MN2:36:29.9 82026  160 Ski Hut
7 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:41:36.9 259146  11 Hayes
8 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:43:21.7 16155  167 
9 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL2:43:35.7 224373  45 Guiness/Wheelwerks
10 Scott McClement   Hinsdale, IL2:46:16.6 192184  59 Guinness
11 Eddie Karow   Stpaul, MN3:11:57.2 281195  162 LCR Misfits
DNF Eric Riel   San Francisco, CA 156409  42 RAVEN - HAMMER
DNF Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI 17365  71 
DNF Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI 17768  171 Team Has Beens

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Bower   Boulder, CO2:43:53.7 228101  155 

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daxton Mock     6095 
2 Kyle Kargel     6024 Wildside Velo
3 Owen Reich     6092 

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Rodriguez   0:55:41.0  4049 Team MARS
2 Zach Peterson   0:57:34.4  4020 
3 Andrew Senderhauf   0:57:49.6  4021 wheel and sprocket
4 Garret Post   1:01:14.0  4051 Point Pursuit
5 Jack Feuerstein   1:03:52.1  4111 Wheel & Sprocket
6 Jordan Watkins   Marshfield, WI1:04:22.7 243920  4073 Expo Racing
7 Carson Pethan   1:08:31.8  4067 Team Extreme
8 Garth Post   1:15:38.9  4090 Point Pursuit
9 Samuel Jansen   1:16:17.1  4394 Mountain Outfitters
10 Jan Warren   1:20:45.8  4391 Green Door Home Inspection
11 Samuel Huang   1:23:03.3  4069 Hayes
12 Brandon Flisram     6002 Team Extreme
13 Jon Richards     6096 Maplelag
14 Parker Blob     6011 GearNup
15 Cameron Fredrick     6003 Wildside Velo
16 Aaron Hoyme     6010 Mountain Outfitters
17 Matthew Dutczak   Crete, IL 245848  6012 South Chicago Wheelman
18 Shane Holcomb     6019 Fattires-n-beer.com
19 Dakota Smith     6016 JVC/Michael's Cycles
20 Riley Kunstman     6023 Gear Grinder
21 Jeffrey Martz     6013 Mountain Outfitters
22 Araon Stanford     6099 Wildside
23 Andrew Schirpke     6001 Team Extreme
24 Roman Kosarzycki     6005 
25 Jack Jones     6006 
26 Nolan Goldberger     6098 MOB Cyclery

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Harrison   0:54:34.0  4159 Bike Hub
2 Ted Rand   0:56:18.9  4048 
3 Greg Krieger   0:58:34.1  4055 Alterra Coffee
4 Griffin Baker   1:04:12.8  4084 expo racing
5 Cameron Schave   1:06:32.8  4082 
6 Roy Fang   1:09:09.6  4410 
7 Austin Pethan   1:09:46.4  4399 Team Extreme
8 Erik Aksland   1:19:21.9  4012 Clif Bar
9 Brian Schoenrock   1:22:25.1  4022 Schwag
DNF Adam Lange     4023 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean McLaughlin   1:00:10.0  4061 
2 Manasseh Boersma   1:02:08.0  4405 
3 Gavin Hoeft   1:03:09.5  4397 Bike Hub
4 Kyle Johnson   1:04:12.9  4037 Gear n Up
5 Taylor Otto   1:08:50.6  4413 Recyclist
6 Walter White   1:12:26.2  4027 
7 Jacob Becker   1:20:24.7  4054 
DNF Johnny Chang   Green Bay, WI 260380  4047 Bellin Health

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Kubala   1:12:14.9  4031 
2 Aaron Ahmu   1:15:21.9  4412 
DNF William Howerton     4393 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Bernaeyge   1:00:55.3  4045 
2 Jake Swenson   1:01:10.9  4068 Spokes & Spines
3 Mark Hanson   1:02:25.6  4077 
4 Erik Backhaus   1:12:43.7  4389 
5 Andrew Renner   1:18:47.5  4414 
6 David McLaughlin   1:21:57.3  4418 
7 Timothy Strege   Racine, WI1:31:36.2 226857  7016 Half Acre Cycling
DNF Brian Kulmann     4408 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Diedrich   0:57:47.5  4155 
2 Brian Smith   Janesville, WI1:05:09.8 212540  7015 JVC/Michael's Cycles
3 David Effertz   1:07:25.1  4089 Pedal Moraine
4 Jeremy Jonas   1:08:41.5  4003 
5 Eric Klister   1:11:06.0  4041 Team Pedal Moraine
6 Rich Severson   1:11:39.9  4411 
7 Corey Hetzel   1:43:15.4  7014 Team Cyclopath

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Steele   1:05:54.3  7017 Stadium Bike Cycling Team
2 Chris Fellows   1:06:18.8  7013 WORS Posse
3 Mark Clinton   1:07:31.2  4112 Attitude Sports
4 Jack Schirpke   1:12:07.8  4001 Team Extreme
5 Jeffrey Jones   1:12:55.7  4018 
6 Kevin Schuster   1:17:23.2  4052 Gen X/World Bicycle Relief
DNF Tony Marx     4407 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Krueger   0:55:40.5  4009 
2 Jeff Wren   1:02:12.5  4078 
3 Larry Hipps   1:02:46.5  4002 Pedal Moraine
4 Brian Zinda   1:11:58.2  4083 Fond du Lac Cycle
5 David Fitzwater   1:12:02.5  4392 
6 Kurt Otto   1:27:06.5  4395 Recyclist
7 Henry Kosarzycki   1:29:42.7  7004 
8 Robert Falci   1:36:03.8  7002 
9 Phillip Kurz   Milwaukee, WI1:43:52.4 279341  7005 
DNF Joseph Virnig     7018 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Prewitt   1:00:46.9  4417 Attitude Sports
2 Jon Holcomb   1:03:01.2  4093 Fattires-n-beer.com
3 Brian Gill   1:03:06.8  4066 TekBolt.com
4 Michael Miller   1:05:10.8  4033 
5 Clive Warren   1:07:31.4  4398 Green Door Home Inspection
6 Dan Bucklaew   1:09:02.7  4076 bikejournal.com
7 Patrick Johnson   1:11:26.0  4036 Gear n Up
8 Matthew White   1:13:18.5  4026 
9 Edward Piontek   1:14:12.0  4072 
10 Phil Oliveri   1:16:38.6  7010 
11 Greg Spencer   1:17:05.1  4403 
12 Wally Sniadajewski   1:28:47.7  7009 Point Pursuit
13 Paul Traeger   1:32:39.3  4019 TEAM EXTREME
DNF Christopher Voss     7012 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Marx   1:10:18.9  4406 
2 Bruce Parker   Edina, MN1:10:30.9 260693  4035 Freewheel BikeShop
3 Chris Kemble   1:11:52.8  4400 
4 Mike Marchewka   1:18:50.9  4050 
5 James Simmons   1:19:19.3  4416 
6 Dan Marchewka   1:20:56.3  4390 
7 Tom Borchardt   1:22:33.6  4029 GenX / JoeBikeler Cycling
8 Mike Brauer   1:26:31.1  4085 
9 Jeffrey Lampone   1:41:47.1  4409 
10 Jay Hoppe   1:54:43.3  4017 Fond du Lac Cyclery
DNF Jerry Dietsche     4060 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  3012 Hayes
2 Alyssa Borell     3013 Attitude Sports

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Hittner     3021 
2 Meghan Korol     3018 Magnus
3 Hannah Guerra     3031 Mr. Tree Racing

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Baumgardt-Kays   Rockford, IL 274843  3125 A&B Machine
2 Chelsey MacNeill     3126 
3 Regina Livingston     9503 JVC/Michael's Cycles/TwinSix

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karlene Olson     3127 
2 Paige Graff     3008 

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3011 MARS
2 Brenda Zimmermannthorp     3025 
3 Melinda Roach     3130 
DNF Angela Theriault     3002 Alterra CoffeeRoasters
DNF Ann Holsen     3009 
DNF Amy Plato     3129 MARS

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Wolf     3032 Guiness/Wheel Werks
DNF Kelly Boettcher     3033 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathy Mock     3128 
2 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
3 Christine Griesbach     3006 Point Pursuit
4 Cheryl Post     3024 Point Pursuit

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3015 MADFORCS
2 Gretchen Montee     3029 Muddy Cup Racing

Women - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander   Mankato, MN1:59:54.1 160568  545 Sobe Cannondale
2 Susan Juedes   Madison, WI2:07:25.2 169773  547 Bike Hub
3 Abby Strigel (1 - PR)   Madison, WI2:09:49.9 202434  502 Team Polska FDL
4 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN2:18:55.0 130424  548 Ekho/Cannondale
DNF AnnaJean Dallaire   Georgetown, IN 217836  546 SoBe-Cannondale

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI2:46:05.5 202278  515 muddy cup / singular cycles

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA2:15:55.3 190109  504 Hayes Disc Brakes
2 Maria Stewart   Honolulu, HI2:27:07.2 202383  543 Velo Bella
3 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI2:37:37.1 227849  525 Mr Tree
4 Sarah Lukas   Eagle River, WI2:39:15.8 218422  510 Gear Grinder/Hyundai
5 Amelia Barber   Salt Lake City, UT2:42:44.0 222910  521 Team WORS

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Sauber   Farmington , MN2:11:21.5 235476  549 LCR
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:16:14.7 227405  507 wildside velo club
3 Claire Cannon   2:22:54.7  516 Team Wors
4 Nicole Borem   Warsaw, IN2:24:24.2 184390  544 Hammer Head Racing
5 April Dombrowski   Oshkosh, WI3:01:17.6 223874  508 Team Pedal Moraine
6 Gina Kenny   Orland Park, IL3:11:32.5 210270  517 Team Extreme
DNF Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  518 Team Pedal Moraine

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville2:26:17.0 226461  506 
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:43:40.5 212636  513 Alterra CoffeeMTB

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI2:28:46.6 18621  519 Planet Bike

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marilee Collier     6009 Muddy Cup Racing
2 Hanna Mork     6022 Point Pursuit

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lizzy Sobotta   1:28:57.2  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
2 Emily Shull   Libertyville, IL1:30:58.8 264455  5002 CLIF BAR
3 Stephanie Yost   1:32:52.7  5045 Team Cyclopath
4 Tia Williams   1:39:11.7  5033 Team Prevagen
5 Samantha Kosarzycki   1:53:21.8  5009 Alterra CoffeeMTB Team
6 Rachael Jensen     6004 Riverbrook Momentum
7 Sarah Gill     6015 TekBolt.com
8 Maja Holcomb     6020 Fattires-n-beer.com
9 Cailey Jeske     6014 Pedal Moraine
10 Zoe Rodriguez     6097 TEAM MARS
11 McKenzie Daanen     6094 Mars

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:13:49.6  5015 Pedal Moraine

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Nolan   1:14:08.1  5020 Muddy Cup

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Birdsall   1:16:08.7  5010 Performa Cycling
2 Annemieke Tennis   1:16:37.9  5028 Wildside

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Crocker   1:31:13.2  5109 
DNF Erikka Byrge     5021 Team Cyclopaths

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Rummelhart   1:31:28.0  5027 Kenosha Drivers Club.com
2 Sheri Farrell   1:34:02.4  5016 Chainsmokers

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barbara Daanen   1:59:02.3  5025 MARS
DNF Anne Newhouse     5019 Hayes Disc Brakes

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Klapperich   1:26:21.6  5044 Team Cyclopath
2 Lynne Joyce   1:27:33.8  5007 Ripon College
3 Amy Dykema   Evanston, IL1:33:59.6 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenni Borell   1:24:25.0  5017 Attitude Sports
2 Helmy Tennis   1:29:03.7  5024 WildSide
DNF Anne Parker     5014 Freewheel Bike

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREUSACDFSierra NevadaSpyBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee