Race Results for
Grant Park Criterium
Atlanta, GA
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/10/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Tomaka   Atlanta, GA00:00:00.00 240009  801 Frazier Cycling
2 Mikey Waine   Douglasville, GA00:00:00.00 281158  804 
3 Christian Sevener   Peachtree, GA00:00:00.00 282696  803 hayes brake
DNF Victoria Sevener   Loganville, GA00:00:00.00 282680  802 Hayes Brake

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Bozeman   Prattville, AL00:00:00.00 272243  851 ICS/Chain Reaction/Compvelo
DNF Cameron Kennington   Atlanta, GA00:00:00.00 255302  852 Fulton Flyers Devo

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 D Tyler Grahovec   Atlanta, GA00:00:00.00 179499  120 Pacesetter Steel Service
2 Ty Tagami   Decatur, GA00:00:00.00 221683  111 Aaron's/L5Flyers
3 Darrell O'Quinn   Birmingham, AL00:00:00.00 166130  114 Marx & Bensdorf Realtors
4 Clay Parks   Atlanta, GA00:00:00.00 56716  118 Carter VW/Saab/Subaru
5 Tony Scott   East Point, GA00:00:00.00 127452  119 Team One
6 igor rudalev   Alpharetta, GA00:00:00.00 261409  113 Unattached
7 Xavier Cortez   Marietta, GA00:00:00.00 103976  104 Unattached
8 Paul Madigan   Marietta, GA00:00:00.00 248362  124 Unattached
9 Chris Chotas   Atlanta, GA00:00:00.00 137731  123 Pacesetter Steel Service
10 Chuck Schmidt   Atlanta, GA00:00:00.00 164864  115 AXA Cycling
11 Eric Anderson   Alpharetta, GA00:00:00.00 151968  101 CampHighland/Realitybikes
12 Firmon Hardenbergh   Tucker, GA00:00:00.00 160098  105 Team One/Memorial Health
13 Brady Rogers   Atlanta, GA00:00:00.00 144524  116 Myogenesis.com Pro/Am Cycling
14 Micah Rice   Colorado Springs, CO00:00:00.00 41946  117 Jittery Joe's
15 Daryl Sawyer   Marietta, GA00:00:00.00 41967  110 RBM / Velo Voodoo
16 George (Rick) Richardson   Atlanta, GA00:00:00.00 73313  108 AXA Master's Cycling
17 Todd Muller   Cumming, GA00:00:00.00 76626  106 REALITY BIKES / CAMP HIGHLAND
18 Christopher Keysor   Atlanta, GA00:00:00.00 91228  121 Velo Voodoo
19 Norman Brookins   Columbus, GA00:00:00.00 51676  103 Columbus Bike Racing
20 Nello Teer   Alpharetta, GA00:00:00.00 240265  112 Cycleworks p/b Lowes Mortgage
21 Ronnie Bratcher   Cumming, GA00:00:00.00 4666  102 Aarons/L5Flyers
DNF Tim Owens   Roswell, GA00:00:00.00 210234  107 Dedicated Ahtlete
DNF Isaac Rodriguez   Dallas, TX00:00:00.00 178749  109 Aarons
DNF Daniel Asbury   Atlanta, GA00:00:00.00 160459  122 AXA Masters Cycling Team

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Sullivan   Atlanta, GA00:00:00.00 253424  204 GTC
2 Scott Girard   Atlanta, GA00:00:00.00 227652  207 Atlanta Cycling
3 David Sebben   Atlanta, GA00:00:00.00 215398  208 Unattached
4 Brad Harper   Atlanta , GA00:00:00.00 185352  206 Cycleworks
5 Steve Murray   Columbus, GA00:00:00.00 204360  202 COLUMBUS BIKE RACING
6 Tim Millwood   Alpharetta, GA00:00:00.00 236941  201 Cycleworks p/b Lowe's Mortgage
7 Thomas Gates   Franklin, TN00:00:00.00 45364  205 Team Gran Fondo/Bianchi
DNF Walter Stark   Atlanta, GA00:00:00.00 153285  203 Aaron's/L5flyers

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Henry   Franklin, TN00:00:00.00 127993  UCI CT: The Jittery Joes Pro C
2 John Murphy   Horse Shoe, NC00:00:00.00 153638  Healthnet
3 Nicholas Reistad   Madison, WI00:00:00.00 162120  31 UCI CT: Jelly Belly Cycling Te
4 Tyler Stanfield (1 - Cat1)   Houston, TX00:00:00.00 231949  26 Unattached
5 Robert Giannini   Monroe, CT00:00:00.00 105754  28 Unattached
6 Whit Clifford   Athens, GA00:00:00.00 212642  32 Unattached
7 Eric Murphy   Athens, GA00:00:00.00 127087  Myogenesis.com
8 Neil Kopitsky   Atlanta, GA00:00:00.00 19643  14 Outspokin Cycling Team
9 Jason Stoner   Athens, OH00:00:00.00 139111  34 Team Athens
10 Cleve Blackwell   Greenville, SC00:00:00.00 144020  21 Unattached
11 Ty Tagami   Decatur, GA00:00:00.00 221683  12 Aaron's/L5Flyers
12 Cody Hall   Dallas, GA00:00:00.00 243945  29 Aaron's/L5 Flyers
13 D Tyler Grahovec   Atlanta, GA00:00:00.00 179499  20 Pacesetter Steel Service
14 Colby Millen   Atlanta, GA00:00:00.00 113617  17 Peachtree Bikes
15 Darren Comer   Dublin Ireland00:00:00.00 180507  13 Pacesetter Steel Serice Cyclin
16 Darrell O'Quinn   Birmingham, AL00:00:00.00 166130  18 Marx & Bensdorf Realtors
17 Charles Rossignol   Atlanta, GA00:00:00.00 173111  Pacesetter Steel
18 Jason Peters   Chattanooga, TN00:00:00.00 93595  Krystal - SCV
19 Andrew Scarano   Athens, GA00:00:00.00 178109  10 MyoGenesis.com
20 James Wansley   Atlanta, GA00:00:00.00 37168  23 Peachtree Bikes
21 Richard Fuqua   Atlanta, GA00:00:00.00 128853  22 Peachtree Bikes
22 Chris Chotas   Atlanta, GA00:00:00.00 137731  19 Pacesetter Steel Service
23 Eric Anderson   Alpharetta, GA00:00:00.00 151968  CampHighland/Realitybikes
DNS Daniel Karnis   Atlanta, GA00:00:00.00 206929  Cycleworks p/b HDR
DNS Scott Staubach   Montgomery, AL00:00:00.00 146311  11 ICS-Chain Reaction
DNF Greg Gilbert   Marietta, GA00:00:00.00 13226  Aarons/L5Flyers
DNF Wes Parrish   Atlanta, GA00:00:00.00 27328  REALITY BIKES
DNF Harold (Phil) Southerland   Atlanta, GA00:00:00.00 106511  16 UCI CT: Team Type 1
DNF Daryl Reynolds   Griffin, GA00:00:00.00 194952  24 Team Myogenesis
DNF Jason Seaver   Glendale, CA00:00:00.00 210850  25 Peachtree Bikes
DNF Chad Young   Lititz, PA00:00:00.00 186882  27 Monstr Health Cycling
DNF Emilio Asconeouy   Duluth, GA00:00:00.00 259337  30 Unattached
DNF Erik Eidsvik   Decatur, GA00:00:00.00 55466  15 Aaron's/L5 Flyers
DNF D Chad Strickland   Atlanta, GA 204674  33 Aaron's/L5Flyers

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Collins   Cleveland , GA00:00:00.00 244892  306 Springer Mountain Farms
2 Eric Neely   Cumming, GA00:00:00.00 143600  323 Reality Bikes/Camp Highland
3 Bob Baxley   Atlanta, GA00:00:00.00 215190  302 Iron Data Cycling
4 joe waters   Ogden, UT00:00:00.00 267821  338 
5 Dustin Mealor   Alto, GA00:00:00.00 235305  322 UCBI Cycling Team
6 Adam Handler   Atlanta, GA00:00:00.00 168447  312 Cannondale Allset Elite Cyclin
7 Mike Hefner   Fulton, MD00:00:00.00 220981  313 Aaron's / L5 Flyer's
8 Austin Brown   Greenwood, SC00:00:00.00 278517  334 
9 Eric Tweedy   Lawrenceville, GA00:00:00.00 214604  339 North Georgia Cycling Associat
10 Michael Bowen   Dawsonville, GA00:00:00.00 244663  304 Reality Bikes/Camp Highland
11 Carl Soriano   Atlanta, GA00:00:00.00 239703  327 Iron Data Cycling
12 Michael Carter   Atlanta, GA00:00:00.00 264713  305 Iron Data Cycling
13 Christopher Constantin   Alpharetta, GA00:00:00.00 55651  307 Reality Bikes/Camp Highland
14 Rob Kane   Decatur, GA00:00:00.00 225582  317 Atlanta Pro Bicycles
15 OSCAR RODRIGUEZ   00:00:00.00  325 UCL
16 Nick Gastley   Atlanta, GA00:00:00.00 248376  335 Cannondale Allset Elite Cyclin
17 Jeff Wright   Elberton, GA00:00:00.00 230019  330 Cannodale Alset Elite
18 Erik Eidsvik   Decatur, GA00:00:00.00 55466  309 Aarons/L5 Flyers
19 Mark King   Decatur, GA00:00:00.00 163111  318 Aaron's/L5Flyers
20 Stephen Dean   Flowery Branch, GA00:00:00.00 151340  308 Springer Mtn. Farms Cycling Te
21 Jeffrey Jones   Atlanta, GA00:00:00.00 238616  316 Iron Data Cycling
22 D Chad STRICKLAND   00:00:00.00  328 Aaron's/L5Flyers
23 Eric Davis   Atlanta, GA00:00:00.00 205311  341 Iron Data Racing
24 John Best   Saint Louis, MO00:00:00.00 238066  303 John Deere/Greensouth
25 Matthew Lovoy   Maylene, AL00:00:00.00 54576  332 
26 Greg Gilbert   Marietta, GA00:00:00.00 13226  311 Aarons/L5Flyers
27 Bryan Holloway   Atlanta, GA00:00:00.00 187470  315 Cycleworks
28 Jordy Wetzel   Atlanta, GA00:00:00.00 252888  329 Team AVX
29 Richard Lyons   Atlanta, GA00:00:00.00 49306  319 Aaron's/L5Flyers
30 Richard Tillotson   Atlanta, GA00:00:00.00 146485  337 Team Avx Bikes
31 Kenneth Oglesby   Columbia, SC00:00:00.00 136262  342 Palmetto Velo Racing
DNF Tony Esposito   Anniston, AL00:00:00.00 173319  310 funwheels
DNF David Hicks   Atlanta, GA00:00:00.00 241937  314 Aarons/L5Flyers
DNF Johnny Mayero   Lawrenceville, GA00:00:00.00 223855  320 NA
DNF Sean MCCOMBS   00:00:00.00  321 Scenic City Velo
DNF Douglas Ott   Macon, GA00:00:00.00 267754  324 Security Bank
DNF Jeff Smock   Atlanta, GA00:00:00.00 225129  326 Iron Data Cycling
DNF Matthew Lovoy   Maylene, AL00:00:00.00 54576  343 Marx and Bensdorf Cycling Team
DNF Jake Andrews   Gray Ga00:00:00.00 259171  301 Secuirty Bank

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Santana   Atlanta, GA00:00:00.00 245285  439 East Point Track Club
2 Matthew Miller   Atlanta, GA00:00:00.00 183102  422 Locos Cycling
3 Hunter GARRISON   00:00:00.00  414 NA
4 Mark Babcock   Athens, GA00:00:00.00 250228  402 NA
5 Paul Madigan   Marietta, GA00:00:00.00 248362  421 NA
6 Jared Hegberg   Atlanta, GA00:00:00.00 257744  435 Greensouth John Deere
7 Mouhamed Niang   Smyrna, GA00:00:00.00 258181  423 Team avx bike
8 Robert Conatser   Cumming, GA00:00:00.00 256353  409 Reality Bikes/ Camp Highland
9 Matthew GORDON   00:00:00.00  415 NA
10 Matthew Swaim   Atlanta, GA00:00:00.00 184664  441 Atlanta Pro Bicycle
11 Michael PISARRI   00:00:00.00  427 NA
12 Corey Bobo   Canton, GA00:00:00.00 203679  406 Team Cycleworks presented by H
13 Jeff Nowlin   Smyrna, GA00:00:00.00 260762  424 Iron Data Cycling
14 Starling Bridges   Clarkesville, GA00:00:00.00 164411  408 UCBI Cycling Team
15 Marc Crouch   Jensen Beach, FL00:00:00.00 211302  410 Colavita Racing
16 Calvin O'Keeffe   Atlanta, GA00:00:00.00 255639  425 Pacesetter Steel Cycling
17 Isaac Strickland   Newnan, GA00:00:00.00 275823  433 Bike Center Racing
18 UNKNOWN RIDER   00:00:00.00  444 
19 Isaac Rodriguez   Dallas, TX00:00:00.00 178749  429 Aarons
20 Todd WILSON   00:00:00.00  434 Secuirty Bank
21 Joe Phillips   Atlanta, GA00:00:00.00 242703  440 
22 Daniel Luke   Suwanee, GA00:00:00.00 267028  420 Iron Data Cycling
23 John DeRussy   Atlanta, GA00:00:00.00 53850  412 Atlanta Cycling
24 UNKNOWN RIDER   00:00:00.00  499 
25 Chris LESSING   00:00:00.00  419 N/A
26 Robert Babcock   Alpharetta, GA00:00:00.00 79370  403 none
27 Carl Stimmel   Atlanta, GA00:00:00.00 219035  432 Cycleworks p/b HDR
28 Cameron Kennington   Atlanta, GA00:00:00.00 255302  417 Fulton Flyers Devo
29 Jeffrey Blau   Atlanta, GA00:00:00.00 151876  405 Aarons/L5Flyers
30 Jeffery Ford   Costa Mesa, CA00:00:00.00 264790  442 Unattached
31 Stewart Alford   Asheville, NC00:00:00.00 138720  401 unattached
32 Brint Scales   Atlanta, GA00:00:00.00 140248  437 
33 Brint Scales   Atlanta, GA00:00:00.00 140248  443 Atlanta Cycling
34 Ronnie Bratcher   Cumming, GA00:00:00.00 4666  407 Aarons/L5Flyers
36 Jason Pugsley   Duluth, GA00:00:00.00 146593  428 Aaron's/L5Flyers
37 Reginald Pineda   Cumming, GA00:00:00.00 112223  426 Reality Bikes
DNF Bartholomew DeBacker   Atlanta, GA00:00:00.00 250068  411 Iron Data Cycling
DNF SVEN EISENHAUER   00:00:00.00  413 
DNF Michael Gordon   Dunwoody, GA00:00:00.00 205029  416 Team Cycleworks p/b HDR
DNF E Daniel Klapheke   Atlanta, GA00:00:00.00 126632  418 cycleworks
DNF Bill Shaw   Kennesaw, GA00:00:00.00 254683  430 Team Cycleworks p/b HDR
DNF Tim Smith   Kennesaw, GA00:00:00.00 228179  431 Team Cycleworks p/b HDR
DNF Andy Bailie   Atlanta, GAAaron's/L5Flyers 254732  Andy 404

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Fabian   Huntersville, NC00:00:00.00 273330  505 Race Coach USA
2 David Gearhart   Smyrna, GA00:00:00.00 230227  509 Team Cycleworks p/b HDR
3 CESAR DAVID ESPINOZA   Marietta, GA00:00:00.00 257140  533 Atlanta Cycling
4 James Gotsick   Acworth, GA00:00:00.00 69847  511 NA
5 Matthew Goodwin   Auburn, AL00:00:00.00 234969  510 DZNTZ
6 Michael Fitzgerald   Decatur, GA00:00:00.00 261128  534 Aarons/L5Flyers
7 Gary Kidd   Flat Rock, NC00:00:00.00 280336  516 Racecoach USA
8 Adam SHUMAKER   00:00:00.00  527 
9 Rupesh Naik   Decatur, GA00:00:00.00 275657  531 
10 Jared Hegberg   Atlanta, GA00:00:00.00 257744  514 Greensouth John Deere
11 John Scharf   Wayne, PA00:00:00.00 262214  532 FFCC Masters/Toyota Forklift o
12 Buff Harsh   Atlanta, GA00:00:00.00 232655  513 NA
13 Ronald Greenway   Hoover, AL00:00:00.00 268929  512 Red Mountain Wheelmen
14 John Fabian   Harrisburg, NC00:00:00.00 273342  506 unattached
15 Greg Nowicki   Dunwoody, GA00:00:00.00 280069  521 Dunwoody Cycling
16 daniel rudalev   Alpharetta, GA00:00:00.00 277981  530 
17 Chris MOORMAN   00:00:00.00  519 Aaron's/L5Flyers
18 Patrick Falvey   00:00:00.00 242971  507 Atlanta Cycling
19 Tracy Honeycutt   Marietta, GA00:00:00.00 279537  515 FFCC Masters/Toyota Forklift o
20 Harold FRANCO   00:00:00.00  508 Cycleworks pd Lowe's Mortgage
21 Mike Dryman   Huntersville, NC00:00:00.00 218802  504 RaceCoach USA
22 Woody Wheeler   Atlanta, GA00:00:00.00 281825  529 Toyota Forklifts of Atlanta
23 Brian REISING   00:00:00.00  524 ATS/Atlanta Cycling
24 Robin Ritter   Hendersonville, NC00:00:00.00 275267  525 Racecoach USA
25 Charles MYRICK JR   00:00:00.00  520 Pink Turtle Racing
26 Philip Butler   Cave Creek, AZ00:00:00.00 205668  502 NA
27 Chris Davala   Troutman, NC00:00:00.00 281886  503 RaceCoach USA
28 Patrick Flautt   Norcross, GA00:00:00.00 70836  535 Unattached
29 Micheal COLES   00:00:00.00  536 
DNF Patrick Marquez   Cornelius, NC00:00:00.00 263542  517 Race Coach USA
DNF Neil Matchan   Woodstock, GA00:00:00.00 282169  518 NA
DNF Justin PENDER   00:00:00.00  522 Red Mountain Wheelman
DNF Jeff Pinnell   Lawrenceville, GA00:00:00.00 172153  523 Team Cycleworks
DNF James Scheid   Atlanta, GA00:00:00.00 226327  526 Arrons/L5Flyers
DNF Andrew Smola   Athens, GA00:00:00.00 274158  528 UGA Cycling
DNF James Bilotto   Atlanta, GA00:00:00.00 265381  501 Aaron's/L5Flyers

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirsten Davis   Tucker, GA00:00:00.00 138109  606 Sorella Cycling p/b BVM Engine
2 Laura Steele   Auburn, AL00:00:00.00 258816  602 Team Kenda Tire
DNS Molly Freeman   Decatur, GA00:00:00.00 220261  601 Team Kenda Tire
DNF Dana Martin   San Anselmo, CA00:00:00.00 258501  603 Peachtree Bikes
DNF Morgan Patton   Athens, GA00:00:00.00 257696  604 Team Type 1

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 michelle scharf   Sacramento, CA00:00:00.00 258446  712 Peachtree Bikes
2 April Gellatly   Palmetto, GA00:00:00.00 279882  704 ATS/Atlanta Cycling
3 Mary Pat Jones   Dallas, TX00:00:00.00 267111  710 
4 Laura Steele   Auburn, AL00:00:00.00 258816  708 
5 Elizabeth Lee   Conyers, GA00:00:00.00 231228  709 Fulton Flyers Women
6 Lisa Mathews (1 - Cat3)   Peachtree City, GA00:00:00.00 236860  705 Team MedPlan
7 Bing Bunch   Atlanta, GA00:00:00.00 243126  703 Team AVX bikes
8 Angela Austin   Taylors, SC00:00:00.00 275121  702 Hincapie Development Team
9 Amanada LANDCASTER   00:00:00.00  707 
10 AMY ANDERSON   00:00:00.00  701 AARON'S
11 Kristina Young   Clifton Park, NY00:00:00.00 268907  706 University of Houston
12 Elizabeth GEARHART   00:00:00.00  711 
DNF Laura Steele   Auburn, AL00:00:00.00 258816  713 Team Kenda Tire

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMOSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee