Race Results for
3 Legged Dawg
N. Little Rock, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/22/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Single Speed - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sammy Davidson   Tulsa, OK1:21:10.00 176264   Soundpony
2 David Bowen   1:22:48.00   Parkside Subway
3 Scott Hargrove   Jena, LA1:41:0.00 255902   S3Racing
4 Sam Hindsman   DNF   Highlander

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zane Jeffers   Hot Springs, AR1:25:6.00 238475   Bell & Co.
2 Tyler Porter   Conway, AR1:25:7.00 264172   CARVE
3 Tim Williams   Fayetteville, AR1:52:27.00 229332   
4 JONATHAN SEBRING   DNF   AR Cycling & Fitness

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Barton   1:24:13.00   AR Cycling & Fitness
2 Craig Roberson   1:24:36.00   SweatBloodDirt.com
3 Joshua Hafner   Salem, MO1:32:41.00 228058   Archna Cyclists
4 Kevin Williams   1:33:29.00   Bell and Co
5 Charles Wooley   1:39:43.00   Swamp Gas!
6 William Cross   2:33:22.00   Carapeli

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 charles emmons   Springfield, MO1:24:49.00 279787   CARVE
2 Todd Gallagher   Maumelle, AR1:28:34.00 246673   Bell & Co.
3 Aaron McCann   1:33:54.00   CARVE
4 John Battle   La Luz, NM1:38:39.00 251674   TBS
5 Curtis Racher   1:44:21.00   Bell & Co.
6 Matthew Laird   1:49:53.00   
7 Nathan Hudgens   DNF   Audi
7 Scott Hopkins   Mena, AR1:58:23.00 177674   Ouachita Cycling
8 Eli Johnson   DNF   Ouachita Cycling
9 Mario Ocampo   Conway, ARDNF 213862   CARVE
10 Rick Howton   Ward, ARDNF 191615   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Scholl   Jacksonville, AR1:29:51.00 128147   CARVE
2 Bruce Wood   1:30:12.00   CARVE
3 Wesley Wright   Harrison, AR1:31:30.00 216001   Bell & Co.
4 Greg Jeffers   Hot Springs, AR1:37:28.00 238476   Bell & Co.
5 Robb Ayers   1:39:10.00   AR Cycling & Fitness
6 Stan Gentry   Reeds Spring, MO1:42:21.00 214259   Mercy MTB
7 Michael McDonald   2:1:6.00   Bushmen

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Barton   1:38:13.00   
2 Chuck Easterling   Rogers, AR1:38:25.00 227168   Bell & Co.
3 Jim Hafner   Ste. Genevieve, MO1:43:42.00 216526   Archna Cyclists
4 Les Baker   1:47:59.00   
5 Richard Thompson   Sherwood, AR1:56:1.00 176074   Arkansas Cycling & Fitness
6 Richard Bell   El Paso, AR2:16:20.00 238657   Bell & Co.
7 Scott Brixey   Fort Smith, AR2:54:7.00 246400   Mercy MTB
8 Scott Saunders   DNF   CARVE
9 Mark Singleton   Little Rock, ARDNF 216640   
10 Mike Moore   Little Rock, ARDNS 80493   Fast Girls Slow Guys

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Porter   Conway, AR1:43:35.00 242994   CARVE
2 Chris Renshaw   Tulsa, OK1:43:36.00 154710   Trek/VW Regional Team
3 Jesus Martinez   New York, NY1:45:2.00 243617   CARVE
4 Andrew Medlock   Park City, UT1:45:50.00 147635   Competitive Cyclist
6 Noah Singer   Little Rock, AR1:52:7.00 171313   Competitive Cyclist
7 Anthony Thrower (1 - PR)   Jackson, MO1:53:20.00 258895   CYCLEWERX
8 Patrick Zimmerman   Fayetteville, AR1:54:57.00 72099   Audi
9 Clayton Bell   El Paso, AR1:59:1.00 238647   Bell & Co.
10 Will Frank   Bentonville, AR1:59:10.00 246407   Boston Mountain Cyclists
11 Brad Nelson   Carmel, INDNF 217294   KHS/Kenda
12 Ernesto Lechuga   Little Rock, ARDNF 53972   CARVE
13 Pete Ridilla   Tulsa, OKDNF 110491   KHS

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham Aldredge   Boulder, CO1:54:39.00 260538   Mesa Cycles Racing Team

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Machycek   Sherwood, AR1:46:45.00 22016   AR Cycling & Fitness
2 Scott Womack   Tulsa, OK1:50:10.00 258674   Bicycles of Tulsa
4 Steven Wall   El Dorado, AR2:32:10.00 229412   TBS
5 Michael Roberts   Tulsa, OKDNS 257190   Trek Store Tulsa/Lee's

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Day   Broken Arrow, OK1:19:55.00 8896   
2 Scott Penrod   Maumelle, AR1:21:51.00 86333   CARVE
3 Bob Ocken   Little Rock, AR1:23:43.00 182504   CARVE
4 Scott Dollar   Kingston, AR1:25:25.00 264212   TBS
5 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO1:25:30.00 19209   CARVE
6 Robert Newcome   Little Rock, AR1:26:41.00 104904   Bell & Co.
7 Kurt Searvogel   Sheridan, AR1:27:36.00 217964   ACF
8 Greg Churan   Little Rock, AR1:40:10.00 105716   AR Cycling & Fitness

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 D Douglas Long   Chillicothe, MO1:17:37.00 90529   360 Racing
2 Terry Tietsort   Edmond, OK1:21:42.00 112942   Schlegel Bicycles
3 Ed Hawkins   Waldron, AR1:28:24.00 15479   Ouachita Cycling
4 Rick Sederberg   Batesville, AR1:32:44.00 171312   Parkside Subway
5 Bill Denton   Choctaw, OK1:36:56.00 165513   NRC/Pedalmashers
6 Tom Burks   Little Rock, AR1:40:4.00 5544   CARVE

Men - BG - Jr - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Morris   35:33.00   Pinnacle Racing
2 Logan Newcome   48:45.00   Bell & Co.
3 Allen Searvogel   1:4:57.00   ACF

Men - BG - Clydesdale - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Gwin   56:49.00   Highlander
3 Carl Norris   Fort Smith, AR1:6:9.00 97247   Mercy
4 Lee Weatherall   1:6:11.00   
5 Sam Swilling   1:14:12.00   
6 Gunnar Wright   1:15:22.00   
7 Joe Barrett   1:23:40.00   
8 Jeff Lovelady   1:32:15.00   Bell & Co.
9 Cecil Boren   DNF   

Men - BG - Jr - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Mulhern   36:30.00   
2 Dalton Morris   1:7:1.00   Pinnacle Racing

Men - BG - Jr - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Newcome   1:36:6.00   Bell & Co.

Men - BG - Jr - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Jordan   Conway, AR56:8.00 280531   The Ride
2 Brady Woodson   1:1:15.00   CARVE
3 Colin Moore   1:21:19.00   
4 Will Fortenberry   DNF   

Men - BG - Jr - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Hancock   53:43.00   
2 Michael Jones   1:1:32.00   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Edwards   51:32.00   AR Cycling & Fitness
2 David Lenhardt   56:12.00   
3 Derek King   59:13.00   The Ride
4 James Herrod   60:8.00   Highlander
5 Kellen Carroll   1:20:42.00   Highlander

Men - BG - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mattox   51:42.00   AR Cycling & Fitness
2 Roger Pennington   53:13.00   Outskirts
3 BRENT WHITTINGON   60:18.00   
4 David Green   1:2:9.00   
5 Blake Chandler   1:3:16.00   
6 Bryon Moudy   Dardanelle , AR1:4:29.00 229310   Highlander
7 Salvador Vasquez   1:4:49.00   CARVE
8 Chris Marley   Fort Smith1:6:13.00 200621   
9 Steven Bates   1:6:50.00   Highlander
10 Tim Mulhern   Van Buren, AR1:9:11.00 214421   

Men - BG - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Watson   53:56.00   
2 Chad Cavagnaro   54:34.00   
3 CLARK MORRIS   1:1:33.00   Pinnacle Racing
4 Todd Frantz   1:10:38.00   
5 Robert Nielsen   1:14:30.00   Outskirts
6 Russell Roberts   Russellville, AR1:21:55.00 274434   

Men - BG - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Thomas   Fayetteville, AR57:47.00 264253   Audi Racing
2 Larry Matthews   Mabelvale, AR1:1:8.00 179869   Outskirts
3 Delmar Duerr   1:4:4.00   Audi Racing
4 John Kennett   1:5:48.00   
5 Bill Nelson   1:8:55.00   
6 Mike Brooks   1:14:44.00   PACC
7 Matthew SANDY   DNF   Audi

Women - SP - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Rota   1:38:38.00   
2 Sarah Miller   Little Rock, AR1:53:1.00 271833   CARVE
3 Leona Essman   1:55:10.00   
4 Adrienne Hargrove   1:41:31.00   S-3 Racing

Women - SP - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Hawkins   2:14:42.00   OCC
2 Lisa Longinotti   DNF   

Women - PR/EX - Master - 40--99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Henne   Plainview, AR1:32:6.00 194490   CARVE
2 Karen Robertson   Grapevine, TX1:35:49.00 218991   Trek/Bicycles Inc
3 Meredith Day   Broken Arrow, OK1:41:48.00 4941   Bicycles of Tulsa
4 Michelle Hunt (1 - EX)   Russellville, AR1:57:34.00 205187   Highlander
5 Rebekah Fletcher   DNF   Audi

Women - BG - Jr - 12-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Wright   Harrison, AR1:42:3.00 266764   Bell & Co.

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jocelyn Wood   55:32.00   TriMettle
2 Maria Hernandez   57:37.00   
3 Opal SANDY   1:21:5.00   Audi
4 Crystal Wall   1:23:19.00   TBS
5 Samantha Cavagnaro   1:38:26.00   

Women - BG - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Miesner   Fort Smith, AR1:47:47.00 275594   Mercy MTB

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerUSACDFOSMOCUOREShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee