Race Results for
Scotty Graham Memorial
Government Camp, OR
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/14/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kole Wetlerell   3.47.49  744 
2 John Daniels   3.55.24  753 Shiloh Cyclery
3 Cody Simons   3.59.52  297 Trail Head Cycle
4 Dan Kruse   4.27.21  599 Hurricane Racing
5 Samuel Daniels   4.09.80  754 Shiloh Cyclery
6 Nash Grimm   4.11.72  332 
7 Kolton Sinskie   Port Angeles, WA4.12.17 281434  78 ODS

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Mullen   Bellingham, WA3.24.43 278779  91 Jack's Bicycle Center
2 Matthew Swan   3.27.40  771 Shiloh Cyclery
4 Kyle Lindemann   3.28.81  737 
5 Chase Schmidt   3.31.86  170 Dirt Corp
6 Galen Burkhart   3.32.26  734 
7 Cole Eaton   3.32.47  735 
8 Caleb Doane   3.36.47  738 Pistis
9 Jared Evans   3.46.07  741 
10 Alex Uskoski   3.46.32  736 
11 Andy Tran   Seattle, WA3.46.30 268982  432 Syndrome/ Hally Hansen/Transition Freest
12 Erik Schneck   3.47.72  763 Bicycle Butler
13 Zoe Mulder   3.48.88  739 Pistis
14 Anthony Leonarduzzi   3.50.96  349 Dirt Corp
15 Scott Nelson   3.51.37  762 Bicycle Butler
16 Hayden McLaughlin   Hillsboro, OR3.56.17 283316  524 Trail Head Cycles
17 Drew Jamieson   3.58.27  767 
18 Eric Auchman   4.03.77  721 
DNF Dylan Justus   661  770 O'Neal Racing

Men - SP - Master - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
19 David Lyons   4.05.48  532 Stumpgarden/trailhead cycles/ royal raci
20 Erik Beattie   4.37.54  757 
21 Zack Funk   4.38.39  768 Momentum Bike Hike board
22 Robert Gaede   4.55.95  534 Stumpgarden racing

Men - SP - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Miller   Portland, OR3.27.79 281440  307 Trailhead Cycles
2 Jason Veal   3.33.46  456 
3 Tyler Wike   3.35.78  598 Beam Team/Hurricane Racing
4 Tyrell Hedlund   Kent, WA3.36.82 281429  351 Project 529
5 Shane Harris   3.38.67  759 
6 Jesse MacDonald   3.39.46  776 Beam Team/Hurricane Racing
7 Brian Benson   3.40.76  751 
8 Nick Beale   Spokane Valley, WA3.41.28 280935  215 wheelsport east
9 alastair cox   Portland, OR3.41.96 277324  40 Stump Garden Racing
10 Tyler Rapp`   Marysville, WA3.44.04 272052  766 
11 Daniel Zolluer   3.44.88  579 Hannagan Seafoods
12 Mike Mckinley   3.47.84  577 
13 Teddy Robbins   3.49.03  764 Myself
14 Jake Johnson   3.49.04  720 
15 Alex Zbarazky   Seattle, WA3.49.38 283841  571 Syndome Racing/ Recycled cyckes. 661
16 Kevin Knor   3.50.14  773 Northwest Bike Tech
17 Gidean Francisco   3.53.60  740 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Dull   Vancouver, WA3.20.68 180827  723 trailhead Cycles
2 Coy Miller   Caseyville, IL3.30.46 270672  290 Wheel Sport East
3 Carey Hopkins   3.35.40  539 Momentum pow
4 Jerry Southworth   Ravensdale, WA3.35.99 283597  163 
5 Mike Robson   3.36.68  378 
6 Casey Batless   3.37.66  262 Transition Bikes/Trailhead Cycles
7 Graham Berry   3.39.22  745 Dirt Corp
8 Kyle Larson   3.45.48  749 
9 Joseph Rager   Amboy, WA3.49.10 277946  97 
10 Rod Hasty   3.49.89  541 www.tribe503.com
11 Justin Self   3.56.02  719 OLYFREERIDE
12 Jim Green   4.08.40  742 
13 J. Allard   4.19.34  747 Project 529

Men - SP - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Kieffer   Puyallup, WA3.34.93 19075  537 Team Pysco
2 Tom Robbins   3.42.38  765 
3 Chris Kalkhoven   3.42.88  467 Trail Head Cycles
4 George Smith   Longview, WA3.47.53 258930  276 Foes/Boone Dog Bike/No Fear/661/Hayes/Ga
5 Carl Ledbetter   Mercer Island, WA4.03.38 20680  529 project 529
7 Robert Ringland   4.40.17  731 Trail head Cycles
DNF Mike Rinnan   arrow racing  758 Legion of dirt

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Hobbs   Portland, OR4.57.27 104216  53 Team Asland/Formula
2 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR4.59.00 230753  715 Team Robot
3 Eric Loney   Longview, WA5.03.33 230743  38 Progect 529 / 661
4 Nick Tuttle   Mount Vernon5.04.42 182596  54 GHY Bikes
5 Keith Thompson   Issaquah, WA5.05.62 35447  
6 Sean Murphy   Wallace, ID5.06.01 163662  712 Wheel Sport East
7 Colin Tobin   Bellingham, WA5.06.77 280742  62 Fanatik Bike/Plunder
8 Brad Watt   Cornelius, OR5.08.42 199561  750 Trail Head Cycles
10 Nathan Marsh   Bonney Lake, WA5.16.87 199663  58 Project 529
11 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA5.17.11 228041  203 Downhill Zone
12 Jerry Knight   Seattle, WA5.19.40 252778  553 Fluidride
13 Brad Delzer   Gresham, OR5.36.21 137087  50 Shiloh Cyclery
14 Jeff Jackson   Spokane, WA5.36.57 247058  722 
16 Blaine Horner   9.22.58  200 Plunger/Fanatic
DNF Shawnee McGovern   Boulder, COTLD 83560  724 OrbitRacing
DNF Aaron Nachtrub   DNF  316 Team Robot
50993 Alexander McGuinnis   Portland, ORshox 245733  729 Team Krunk

Men - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Thompson   3.36.60  761 
2 Teak Daniels   3.46.30  713 Beam Team
3 Ben Anderson   Beaverton, OR3.51.19 277058  39 Stump Garden Racing
4 Kyle Mahonoen   4.02.03  769 
5 David Richmond   Mckinleyville, CA4.05.25 94986  293 Hurricane Racing/Arrow/Pirate DH
6 Todd Olson   Welches, OR4.07.63 163220  112 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Guse   Fall City, WA2.33.93 262456  717 Dirt Corps
2 Harrison Phelps   Sammamish, WA2.34.75 261547  752 Downhill Zone
3 Jimmy Bass   2.36.71  705 Wheel Sport East
4 Conner Mishalanie   2.42.10  575 Team Mukai
5 Jake Grob   2.45.55  296 
6 Mason Sowdon   2.49.98  582 
7 Derek Batchlder   2.51.20  600 Trail Head Cycles
8 Andrew Widman   2.54.13  143 Finatik
9 Ty Morton   2.59.76  733 

Men - EX - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Crum   Spokane, WA2.35.40 114586  289 West Coast Racing/661/spy
2 Chris Bateman   2.35.42  726 Plunderracing/fanatik bike shop
3 Bryan Kieffer   Puyallup, WA2.35.82 100849  93 Psycho
4 Patrick Funk   Lake Oswego, OR2.40.93 230741  145 Team Robot
5 Chris Farm   Monmouth, OR2.42.35 230744  533 Cycle country/Santiam Bike
6 Lloyd Smith   Portland, OR2.43.31 249176  386 foes/661/boone dogbikes
8 Christopher Wamsley   Liberty Lake, WA2.47.85 265434  704 Wheelsport East
9 Patrick Hunter   2.49.41  727 Fanatik/Plunder
10 Javier Araya   2.51.47  732 
11 Nick West   2.53.19  453 Shiloh Cyclery
12 Jesse Kieffer   Puyallup, WA3.56.02 100850  98 Psycho/Foes/Azonic/Arrow
13 Rob McCarthy   Portland, OR2.56.94 150078  180 Trail Head Cycles/Republik
14 Jeff Rees   Spokane Valley, WA3.01.70 93452  435 Wheelsport East
15 Jesse Huntington   Redmond, OR3.24.73 277769  574 Team Awesome
24396 Paul Mumford   Chicago, ILshox 167887  730 Team Krunk

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Patterson   Snoqualmie, WA2.34.20 231152  159 Dirt Corps
2 Khristian Hansen   Olympia, WA2.41.06 278766  176 Oly Free ride/Volocanic Manfactering
3 Frank Robbins   Kirkland, WA2.44.43 196813  499 
4 Nick Camus   Ashland, OR2.45.81 272429  471 Ashland Mountain Adv./Bear Creek bikes/A
5 Tristyn Duenr   3.00.63  260 Dirt Corps
6 Peter Donley   Oregon City, OR3.07.97 280301  323 Momentum/pow
7 Edward Jones   Astoria, OR3.09.97 102579  440 Kona/Syncros
DNF Urie Lambert   Arlington, WADNF 263647  320 

Men - EX - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrell Jamieson   La Center, WA 230745  337 Azonic
2 Mark Brent   Seattle, WA2.52.97 261906  101 Bones Over Metal.com
3 Shawn Sinskie   Port Angeles, WA3.03.50 281433  118 ODS
4 Mike Estes   Beaverton, OR3.18.75 263896  178 Disco dh/dakine/brodie/repubuk
5 Allan (Jr.) Beattie   Snoqualmie, WA3.58.00 190830  756 Sega/black diamond bikes
6 Patrick Daniels   Hillsboro, OR5.04.17 264539  755 Shiloh cyclery

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Moroz   4.27.04  708 
2 Jordan Jones   4.40.57  581 Jones Racing
3 Hall Huntington   4.42.05  774 Team Awesome/Trinity Bikes
5 Chance Hopkins   5.08.98  540 Momentum pow
6 Max Huntington   5.09.08  775 Team Awesome/Trinity Bikes
7 Tosh Young   5.25.08  498 Team Psycho
50240 Chase Jamieson   Boone Dog Bikes  338 Team Sega

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wood Skinner   3.58.51  728 
2 Blake Burgress   4.09.62  772 Shiloh Cyclery

Men - BG - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Timm Jr   4.36.80  500 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bartley McDaniel   Pacific, WA4.45.44 95886  487 Center Cycle/fsa
2 Lars Sternberg   Ferndale, WA4.47.15 185351  Fluidride/Foxshox
3 Nathan Riddle   Ashland, OR4.55.71 118818  14 Fluidride/Vitrtual Descent
4 Simon Lawton   Seattle, WA4.57.36 20586  10 Fluidride
5 Mike Kreger   Louisville, CO5.01.64 194108  725 The fix bike shop/Tranistion bikes/fox s
6 Darrell Young   Portland, OR5.02.24 43482  68 Arrow/ Team Psycho
7 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA5.14.65 90123  20 Factory Rotec & Center Cycle
8 Casey Northern   Port Angeles, WA5.15.90 117615  Fluidride/Vitrtual Descent
9 David Camp   5.19.75  69 Sol Vista Bike Park
10 Phillip Wiering   Beaverton, OR12.29.04 228668  Fluidride/Maxxis

Women - SP - Master - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherry Thomas   3.35.73  111 
2 Ashley Smeltzer   4.14.11  110 Stump Garden Racing
3 Summer Northern   4.16.56  113 ODS
4 Leslie Simpson   Central Point, OR4.31.07 262209  714 Team Patrick
5 Jennifer Tell   4.34.32  259 Dirt Corps
6 Hailey Olson   4.47.43  749 
7 Corrine Grene   4.56.41  481 
8 Rebella Dubois   4.57.41  716 Scotty Graham

Women - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Lambert   Mount Vernon, WA3.07.90 214419  483 Speedy Beaver Racing
2 Jaime Rees   3.26.21  434 Wheel sport east
3 Chelsey Stevens   Spokane, WA3.41.60 268172  79 Jerry Kids / Nuun

Women - EX - Master - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Amanda Bauer   5.50.25  709 Boone Dog Bikes

Women - BG - Master - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yvonne Gillette   4.57.32  164 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joy Mutoli   Granite Falls, WA3.06.01 212522  Mutoli Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaOSMOSpyBonk BreakerCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee