Race Results for
State Games of Oregon
Government Camp, OR
(Event Information)
View By:
Downhill on 07/14/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Daniels   4.07.19  510 Shiloh Cyclery
2Cody Simons   4.25.82  297 Trail Head Cycle
3Sammy Daniels   4.31.14  511 Shiloh Cyclery
4590.00Dayton Luna   Lynden, WA4.31.94 278776  106 

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Widman   3.16.84  143 
2543.85Mason Sowdon   Anacortes, WA3.21.15 278782  480 
3Brian Mullen   3.21.65  91 Jacks Bicycle Center
4Matt Swan   3.23.12  517 Shiloh Cyclery
5555.38Dylan Luna   Lynden, WA3.24.61 278775  105 Jacks Bicycle Center
6Nick McMillen   3.28.61  452 
7Scott Lesage   3.42.98  523 Trail Head Cycle
8Hayden McLaughlen   3.52.36  524 Trail Head Cycle
9Kevin Kayl   4.00.61  455 W & B racing
10Johnny Celeghing   4.03.96  495 Wheel Sport East
11Grant Bleil   4.06.93  184 
12Armand Oberoi   4.32.72  454 W & B racing
13Tyler Bell   4.34.80  489 West Coast Racing
14David Lyons   4.48.22  532 Stump garden racing/trail head

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00alec josephson   Camas Wa3.18.58 278003  451 Wheel Sport East
2542.94Max Miller   Portland, OR3.30.40 281440  307 
3Jason Veal   3.30.59  456 
4548.82Ryan Carr   Ashland, OR3.31.60 280094  472 Team Ashland
5Sam Markling   3.32.40  473 Team Tri-Force/ A-team
6Brett Tomley   3.32.59  522 
7Alastair Cox   3.32.61  40 Stump Garden Racing
8Nick West   3.33.01  453 Shiloh Cyclery
9Derek Bronsen   3.37.85  478 
10566.47Jesse Huntington   Redmond, OR3.40.71 277769  486 Trinity Bikes
11569.41Tyrell Hedlund   Kent, WA3.41.97 281429  515 Project 529
12Jesse MacDonald   3.42.82  526 Beam Team Inc.
13Kevin Knorr   3:43:78  530 Northwest Bike Tech
14Scott Dekarz   3.44.81  525 Trailhead Cycles
15Teddy Robbins   3.47.39  494 
16Brandon Jones   4.02.95  461 Wheel Sport East
17Kyle Muhonen   4.04.21  543 Battle Grpimd Bicycle
18Chris Brookes   4.20.75  509 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carey Hopkins   3.14.97  539 Momentum Bike Hike and Board/ POW
2543.33Coy Miller   Caseyville, IL3.23.04 270672  290 Wheel Sport EastWCR
3Jerry Solethworth   3.27.79  163 
4John Billard   3.28.46  506 
5Ryan Hicks   3.29.28  336 Boone Dog Bikes
6Mike Robson   3.31.92  378 
7560.00Bari Stockton   Carson, WA3.32.89 279345  406 Disco Velo/Transition Bikes
8Casey Bayless   3.39.10  262 Transition/Trail Head/ESB
9John Barr   3.40.97  512 Project 529
10570.00Brian Woodring   Gladstone, OR3.44.97 275028  546 ZAC Racing
11Sean Dougherty   3.48.36  80 Team Gary Wagon
12Rod Hasty   3.53.78  541 Tribe503.com/Watson Chiropractic
13Aaron Tuttle   4.01.11  507 
14Russell Labash   4.14.49  485 West Coast Racing
15Eric Livingston   4.25.71  477 
16590.00J Allard   Seattle, WA4.36.53 228022  528 Project 529

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shawn Sinskie   3.28.91  118 ODS
2545.56William Kieffer   Puyallup, WA3.33.24 19075  537 Team Pysco
3Tim Robbins   3.43.17  493 
4556.67George Smith   Longview, WA3.44.70 258930  276 Foes/Boone Dog Bike/No Fear/661/Hayes/Ga
5Chris Kalkhoven   3.47.48  467 Trail Head Cycles
6567.78Carl Ledbetter   Mercer Island, WA4.00.35 20680  529 project 529
7Todd McCarthy   4.02.15  355 Trail Head Cycles
8David Thoms   4.02.52  279 
9Scott Hall   4.08.27  366 Trail Head Cycles
10John Munera   4.47.20  527 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1526.60Keith Thompson   Issaquah, WA2.28.44 35447  
2530.56Nick Tuttle   Mount Vernon2.29.46 182596  476 GHY Bikes
3534.52Eric Loney   Longview, WA2.29.57 230743  38 Trail Head Cycles/661
4538.49Boe McGee   Bellevue, WA2.31.39 193517  474 go-ride.com
5542.45Aaron Nachtrab   Lake Oswego, OR2.31.56 261482  316 Team Robot
6546.41Brad Watt   Cornelius, OR2.32.93 199561  484 Trail Head Cycles
7550.38Jared Hobbs   Portland, OR2.36.53 104216  462 Team Asland/Formula
8554.34Nathan Marsh   Bonney Lake, WA2.39.01 199663  58 Progect 529
9558.30Sean Murphy   Wallace, ID2.39.30 163662  470 Wheel Sport East
10562.26Jerry Knight   Seattle, WA2.39.36 252778  490 Fluidride
11566.23Troy Hoff   Snohomish, WA2.39.60 226989  482 MJ racing / bike works
12570.19Brian Gerrard   Lake Tapps, WA2.40.23 149251  518 
13574.15Dan Swan   Boring, OR2.40.70 163218  41 Shiloh Cyclery
14578.11J Clinton Fowler   Seattle, WA2.43.16 213354  56 Progect 529
15582.08Jim Karn   Bend, OR2.45.90 159963  57 
16586.04Brad Delzer   Gresham, OR2.55.10 137087  50 Shiloh Cyclery
17590.00Jeff Jackson   Spokane, WA3.14.16 247058  475 

Men - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Ben Anderson   Beaverton, OR3.51.06 277058  39 Stump Garden Racing
2556.67David Richmond   Mckinleyville, CA3.51.95 94986  293 Hurricane Racing/Arrow/Pirate DH
3Bryce Timm   4.01.00  542 
4Robert Gaede   5.35.77  534 Stump Garden Racing

Men - EX - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1444.09Brian Guse   Fall City, WA2.43.93 262456  158 Dirt Corps
2460.54Conner Mishalanie   Kirkland, WA2.50.69 264407  465 Team Mukai
3476.99Jake Grob   Kirkland, WA2.52.71 265425  457 
4493.44Casey Hoffman   Portland, OR2.55.71 262706  502 Wheel Sport East
5Blake Walling   3.17.68  468 Trail Head Cycles
6526.33Cody Hagedorn   Portland, OR3.20.28 263042  466 Trail Head Cycles
7542.78Colin McAdoo   Lake Oswego, OR3.47.35 281395  531 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1445.59Sam Burkhardt   Bellingham, WA2.33.21 94281  151 Transition Bikes
2Josh Brown   2.35.38  469 Team Ashland
3464.84Bryan Kieffer   Puyallup, WA2.41.01 100849  93 Psycho
4474.47Tyler Bates   Seattle, WA 181028   
5484.10Patrick Funk   Lake Oswego, OR2.44.36 230741  309 Team Robot
6493.73Scott Meredith   Spokane, WA2.44.48 181391  460 Wheel Sport East
7503.35Bryan Crum   Spokane, WA2.45.83 114586  289 West Coast Racing/661/spy
9512.98Christopher Wamsley   Liberty Lake, WA2.52.80 265434  458 Wheel Sport East
10522.61Lloyd Smith   Portland, OR2:52:91 249176  386 Foes and 661
11Brant Ness   2.56.95  538 Nastro
12541.86Rob McCarthy   Portland, OR2.58.57 150078  180 Trail Head Cycles/Republik
13551.49Trevor Pratt   Ashland, OR2.58.92 261811  520 Trail Head Cycles
14561.12Jesse Kieffer   Puyallup, WA2.59.53 100850  98 Psycho/Foes/Azonic/Arrow
15Chris Farm   3.02.38  533 Cyde Country/Santiam Bikes
16580.37Killian Funk   Portland, OR3.15.23 265538  308 
17Cody Powers   3.40.98  508 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1533.38Nick Camus   Ashland, OR2.44.97 272429  471 Ashland Mountain Adv./Bear Creek bikes/A
2544.70Kyle Ness   Aptos, CA2.50.38 278768  321 Maple Leaf Pumptrack
3556.03Frank Robbins   Kirkland, WA2.55.72 196813  499 
4567.35Rich Densmore   Spokane, WA2.57.37 198986  292 West Coast Racing
5578.68Edward Jones   Astoria, OR3.19.10 102579  440 Kona/Syncros
6590.00Urie Lambert   Arlington, WA3.50.79 263647  320 

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1478.36Chris Bentley   Fall City, WA2.44.24 199389  463 Team Sega/FSA/Michelin
2495.04Darrell Jamieson   La Center, WA2.49.38 230745  337 Team Sega/Azonic
3511.72Mark Brent   Seattle, WA2.59.95 261906  101 Bones Over Metal.com
4528.40Robert Juntunen   Kelso, WA3.07.95 266229  503 BooneDog Bikes
5545.09Todd Olson   Welches, OR3.10.64 163220  112 
6561.77Steve Hoffman   Spokane, WA3.22.01 269425  501 Wheel Sport East

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Danny Kruse   4.43.93  550 Hurricane Racing
2Chase Jamieson   5.30.57  338 Team Sega
3Tosh Young   5.36.42  498 Team Cycle/Arrow Racing
4Christian Jamieson   5.54.14  535 
5Chance Hopkins   6.16.73  540 Momentum Bike Hike and Board/POW

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Blake Burgess   4.21.33  547 Shiloh Cyclery
2Adam Wilson   4.44.12  496 Momentum

Men - BG - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1A Royal   3.40.23  514 Project 529
2Cam Long   4.27.67  497 
3Josh Craft   4.40.70  544 Stump Garden Racing
4Matt Mahoney   4.49.41  536 

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Mishalanie   4.41.19  464 Crazy Monkey Racing
2John Timen   4.49.53  500 Battle Ground Bicycle
3Bob Hollander   6.20.33  251 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryn Attkinson     67 GT bikes
2544.60Lars Sternberg   Ferndale, WA2.21.33 185351  Fluidride/Foxshox
3552.10Bartley McDaniel   Pacific, WA2.23.42 95886  487 Center Cycle/fsa
4Luke Stroble   2:24:00   
5567.08Ethan Mutoli   Granite Falls, WA2.27.75 90123  20 Factory Rotec & Center Cycle
6574.58Phillip Wiering   Beaverton, OR2.29.24 228668  19 Fluidride/Maxxis
8582.07Simon Lawton   Seattle, WA2.36.49 20586  10 Fluidride/Ironhorse
9589.56Nathan Hoch   Snoqualmie, WA4.00.74 171210  11 Fluidride/Foxshox/Maxxis

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ashley Densmore   7.04.29  491 West Coast Racing

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Summer Northern   4.06.64  113 
2Cherry Thomas   4.07.53  288 
3Jessica Serdowich   4.21.79  376 
4Lisa Ness   4.26.13  376 Mapleleaf pumptrack
5Ashley Smeltzer   4.29.63  110 Stump Garden Racing
6Janice Danley   4.32.22  548 Momentum/POW Gloves
7582.86Leslie Simpson   Central Point, OR4.34.72 262209  459 Team Ashland
8590.00Sandy Densmore   Spokane, WA 212143  291 West Coast Racing
DNFL. Melodie Buell   DNF  521 

Women - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1411.83Dawn Lambert   Mount Vernon, WA3.21.88 214419  483 Speedy Beaver Racing
2466.07Chelsey Stevens   Spokane, WA3.26.09 268172  79 Jerry Kids / Nuun
3520.32Shelby Reilly   Gresham, OR3.45.34 263084  137 Shiloh Cycles
4574.56Brooke Shore   Bellevue, WA3.49.19 199612  492 Speedy Beaver Racing

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cheyenne Smith   6.33.50  294 Hurricane Racing/Arrow
2Brittinay Bell   10.02.89  549 West Coast Racing
3Nicole Juntunen   12.44.45  504 BooneDog Bikes

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Corrine Greve   5.22.92  481 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joy Mutoli   Granite Falls, WA3.12.81 212522  Speedy Beaver Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoSierra NevadaUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee