Race Results for
Space Coast Velo Sport Time Trial
Melbourne, FL
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 02/02/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Anselm Teather   39:18   Colavita - Central Florida
3 James Mertens   45:47   Colavita - Central Florida

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL34:16 233364   Orlando Road Club Inc
2 Christian Teather   36:52   Colavita - Central Florida
3 Ricardo Gil   34:47   Unattached

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Rusnak   Seminole, FL28:38 230108   Cycle Science
2 Neal Shepherd   Palm Coast, FL28:49 244277   Orlando Road Club Inc
3 Kevin McGuire   Miami, FL30:28 239823   Laser-es
4 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL32:11 271372   Colavita - Central Florida

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Upson   30:56   Orlando Road Club Inc
2 Alexander Montoya   30:55   Orlando Road Club Inc

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Hjortaas   Naples, FL26:06 232824   Naples Velo
2 Gary Stern   Indialantic, FL26:44 153379   ASV - Gold's Gym Orlando
3 Adam Schmitt   27:38   Naples Velo
4 Scott Atkins   Lutz, FL27:55 135438   TeamGearLink
5 Robert Gassmann   Palm Beach Gardens, FL28:15 202254   Cycle Science
6 David Ayme   Bradenton, FL28:58 61532   Team Bradenton Sarasota CC
7 Scott Meder   31:36   Unattached
8 Joseph Hess   Orlando, FL31:40 178122   Priority Health
9 Chris Bishop   32:38   Team Bent's/Central FL Euro Cars
10 Byron Barnes   38:24   Unattached

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
2 Thomas Schneider   Jacksonville, FL 152459   Colavita - Central Florida
3 James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
4 Bill Clifton   Palm City, FL 164838   Treasure Coast Cycling Association
5 Thomas Teather      Treasure Coast Cycling Association
6 John Faulk   Jacksonville, FL 115188   Colavita - Central Florida
7 Stephen DeSena   Hobe Sound, FL 212190   Breakaway Cycling/Village Bike
8 Philip Hopkins   Indialantic, FL 177538   Space Coast Velo Sport
9 Jeff Dietz   Jacksonville, FL 213590   VeloBrew
10 Thomas Walt      VeloBrew
11 Dean Von Pusch      Unattached
12 Gregory Poule      Unattached
13 Fred Norman   Jacksonville, FL 119639   Jacksonville Racing Club
14 Michael Chiarella      Florida Velo
15 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
16 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Colavita - Central Florida
17 Dan Wenger      Unattached
18 Jon Johnson   Clermont, FL 191686   Glory Racing
19 Steve Lufkin      Unattached
20 Chris Burrough      Unattached
21 Mark Betourne   Palm Coast, FL 230054   PC Bike
22 Bob Cooper      Unattached
23 Ron Wiltison      Unattached
24 Kirk Wilstermann   Palm City, FL 179226   Treasure Coast Cycling Association
25 Patrick Schlager      Osceola Velo Club

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Viney   26:33   Orlando Road Club Inc
2 David Benzel   26:38   Orlando Road Club Inc
3 John Wells   29.51   Village Bikes
4 Pascal Jugy   Clearwater, FL30:06 196983   TeamGearLink
5 Robert Tyler   30:07   Orlando Road Club Inc
6 Thomas Downey   30:28   Unattached
7 Darryl Troy   31:11   Cycle Science
8 Steve Schuler   Clearwater, FL31:14 206139   Jacksonville Racing Club
9 Manuel Aguilera   Wellington, FL31:59 61905   Cycle Science
10 Keith Creeden   Longwood, FL32:12 210970   Orlando Road Club Inc
11 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL32:18 167298   Cycle Science
12 Tom Hoffman   32:56   Unattached
13 David Shanks   33:39   Unattached
14 Robert Downey   33:46   Unattached
15 Richard Bradley   34:51   Unattached
16 Lawrence Miller   35:32   Capitol Cycling Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Gaimon (1 - Cat1)   North Hollywood, CA26:21 211475   CRCA/Sakonnet Technology U25
2 David Viney   26:55   Orlando Road Club Inc
3 Jeff Kopp   Jacksonville, FL27:13 225369   Lindner Capital
4 Curtis Long   Atlantic Beach, FL27:37 108976   Lindner Capital
5 Shane Braley   Stuart, FL28:33 139426   Wheel N Sprocket
6 Adam Baskin   Clermont, FL28:38 88669   Team 19
7 Bill Hall   33:15   Volvo Cycling Team/Orlando Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Walker   26:26   Breakaway Cycling/Village Bike
2 Pedro Medina   28:08   ASV - Gold's Gym Orlando
3 Luke Walker   Jensen Beach, FL28:22 232480   Breakaway Cycling/Village Bike
4 Nate Adler   North Palm Beach, FL28:40 203360   Fat Cat Bicycles
5 Miguel Luis   Hialeah, FL28:44 138708   Herba-Life
6 Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL29:07 228819   Breakaway Cycling/Village Bike
7 Scott Hornick   29:17   Breakaway Cycling/Village Bike
8 Israel Vera   29:29   Herba-Life
9 Lazaro Mencia   29:46   ASV - Gold's Gym Orlando
10 Craig Creeden   Longwood, FL29:57 211913   Orlando Road Club Inc
11 Richard Perpinan   Debary, FL29:57 219854   ASV - Gold's Gym Orlando
12 Todd Barczak   Winter Park, FL30:20 218682   True Blue Cycling
13 Luis Pou   30:36   ASV - Gold's Gym Orlando
14 Jim Best   30:45   TeamGearLink
15 Shawn Hebb   30:51   Volvo Cycling Team/Orlando Velo
16 Ryan Ellner   Jupiter, FL30:55 207235   Cycle Science
17 Sean Lynch   31:00   Orlando Road Club Inc
18 Scott Dacunha   Lake Worth, FL31:15 197876   Breakaway Cycling/Village Bike
19 Joseph Hess   Orlando, FL31:20 178122   Priority Health
20 Lionel Rodriguez   31:55   ASV - Gold's Gym Orlando

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Peiniazek      Unattached
2 Steven Severance   Citrus Springs, FL 186021   Citrus Cycling
3 Greg Cousins      Morgan Stanley Cycling Team
4 Juan Gomez      Unattached
5 Timothy Bascombe      B&J Bikes
6 Sean Crichton      VeloBrew
7 Ron Schuyler   Punta Gorda, FL 60505   Cycle Haus
8 John Gibson   Fleming Island, FL 249400   Colavita - Central Florida
9 Robert Reich      Unattached
10 Osvaldo Delgado      Breakaway Cycling/Village Bike
11 James McConnell      Orlando Road Club Inc
12 David Ballagh   Clermont, FL 220117   Orlando Road Club Inc
13 Kasey Walker   Jensen Beach, FL 232835   Breakaway Cycling/Village Bike
14 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
15 Brian Gentry      Team Armada
16 David Zak      Osceola Velo Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Arevalo   30:30   Unattached
2 James Arthur   30:53   Xtreme Cycles
3 Luiz Ferreira   31:50   Z Bikes
4 Daniel Ciuro   32:44   Unattached
5 Jose Cortes   34:16   Unattached
6 Corey Bobb   33:36   Team Armada
7 Brian Leander   35:00   Unattached
8 Rick Wetherald   36:16   Unattached
9 William Patterson   36:32   Space Coast Velo Sport
10 Scott DeMelo   40:01   Unattached

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ciara Hopkins   39:14   Orlando Road Club Inc
4 Emma Zak   52:58   Unattached
5 Claire Zak   53:28   Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL27:50 193955   Aarons Furnishings
2 Julie Bishop   29:48   HT Naturals
3 Pam Figoras   31:10   J-Town
4 Jacqueline Kurth   Palm City, FL32:02 182253   Kenda Tire

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cori Downing      Unattached
2 Ellen Kirtley      Lake County PAL
3 Tracy Sutherland      Cycle Science
4 Kimberly Hunger      Unattached
5 Michelle Smurl   Cocoa, FL 264976   Unattached
6 Amy Stanley      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoUSACDFCUOREBonk BreakerOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee