Race Results for
Fluidride Cup-Downhill
Port Angeles, WA
(Event Information)
View By:
Downhill on 04/06/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cody Simons   4.01.44  153 Trail Head Cycles
2Kolton Sinske   4.10.38  78 ODS

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chase Schmidt   2.54.18  170 Dirt Corps
2Kyle Marshall   2.55.34  243 Cove Bikes
3Chris Coppola   2.56.13  264 
4Brian Mullen   2.57.36  91 Jacks Bicycle Center
5Damion Douglas   3.01.50  169 
6Brendan Smith   3.02.61  173 
7Dyan Bibbins   3.02.69  165 Bom
8Mason Sowdon   3.05.57  148 
9Dylan Luna   3.09.98  105 
10Marcus Long   3.14.27  188 Black Dimond Bikes
11Ian Smith   3.15.55  12? Bicyles Centre
12Derek Batchelder   3.16.21  181 Trail Head Cycle
13Gordon Recchia   3.32.64  123 
14Tyler Simmons   3.34.74  154 Trail Head Cycle
15Nicholoa Weinstein   3.36.20  191 
16Adam Bradley   3.41.21  83 
17Cole Green   3.41.66  124 
18Kramer Betland   5.02.06  189 Black Dimond Bikes

Men - SP - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
37Jesse Jones   7.21.71  92 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colin Tobin   2.44.19  198 Fanatic Bike
2Chris Bateman   2.44.20  199 Fanatic Bike
3Adam McCoy   2.49.10  135 
4Scott Viloria   2.49.51  224 
5Chris Mandell   2.51.29  258 BRI
6Geoff Gulerich   2.51.71  107 
7Bleine Horner   2.54.66  200 
8Evan Palmer   2.55.08  126 
9Brandon Baker   2.56.19  139 
10Alec Josephson   2.57.03  197 
11Matt Shelton   3.00.24  235 Whatcom Trails
12Conner Gallar   3.02.60  232 Chamba Racing
13Josh Tofsrud   3.02.78  217 Wheel Sport East
14Jeff Rees   3.03.44  248 Wheel Sport East
15Mah Moravec   3.03.72  94 
16Jacob Federspiel   3.03.81  95 
17Eric Evans   3.04.91  223 
18Travis Erickson   3.05.73  226 
19Evan Choltea Dravlen   3.05.89  209 
20Garret Critshlow   3.07.19  162 MNW/Transition Bikes
21Tobias Roberts   3.07.46  230 
22Nicholas Beale   3.09.86  215 Wheel Sport East
23Jeff Hollowell   3.10.36  187 high gear racing
24Frank Keyser   3.12.60  212 
25Alastair Cox   3.12.88  40 
26Michael James   3.13.24  196 
27Jesse Hentington   3.15.77  81 
28Evan West   3.16.04  214 GHY
29Dirth Mohrmann   3.16.30  182 
30Kevin Malley   3.21.71  115 
31Alex Berres   3.24.91  263 
32Adam Knoll   3.25.22  157 
33Glen Weiman   3.25.57  156 
34587.14Daniel Jaffe   Seattle, WA3.25.62 190943  127 
35Peter Hellenbrant   3.30.97  213 Rally
36James Schiller   3.40.98  256 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyle Ness   2.52.37  216 
2542.50Coy Miller   Caseyville, IL2.57.20 270672  218 Wheel Sport East
3Mihe Garcia   2.59.59  129 Team Mukai
4Chris Gil   3.03.73  146 
5550.00Michael Adamson   North Bend, WA3.04.50 249606  84 
6Graham Barry   3.05.00  168 Dirt Corps
7Neil Clay   3.05.31  89 
8Ted Davis   3.06.33  161 
9James Splinter   3.06.42  108 
10Trevor Tarres   3.07.42  237 Whatcan Trails
11565.00james gouin   Olympia, WA3.07.84 293724  175 
12Michael Orr   3.07.86  152 
13Andre Ciabattari   3.10.79  266 Dirt Corps
14Pip Masun   3.15.13  128 Project 529
15Craig McQuary   3.15.35  147 
16Casey Batless   3.16.64  262 Transition/Trail Head/ESB
17Jerry Southworth   3.18.41  163 
18Sean Dougherty   3.19.10  80 
19Mathiew Denvelle   3.20.53  195 
20Warren Peterson   3.24.92  201 
21Greg Dimick   3.40.68  261 Trailhead cycles

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shawn Sinskie   2.54.76  118 ODS
2550.00Andrew Voight   Seattle, WA3.11.46 269429  160 
3Scott Warner   3.26.38  229 
4Daryl Douglas   3.31.04  166 
5David Thoms   3.53.88  76 
22Nelson Dan   4.11.46  149 Rotec/Recycled Cycle

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Casey Coffman   3.03.38  36 
2484.44Eric Loney   Longview, WA3.03.65 230743  38 Kelso Gravity Boys
3Kyle Salisburg   3.04.01  43 
4502.03Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR3.07.94 230753  45 Team Robot
5510.83Aaron Nachtrab   Lake Oswego, OR3.08.56 261482  44 Team Robot
6519.63Chris Andreasen   Spokane, WA3.08.99 198709  47 Wheel Sport East
7528.42Brad Watt   Cornelius, OR3.10.12 199561  42 Trail Head Cycles
8Keith Thompson   3.10.33  
9546.02Benjamin Storrar   Tacoma, WA3.12.23 198969  48 Sobe/Cannondale
10554.81Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA3.13.68 228041  203 Downhill Zone Racing
11563.61Sean Murphy   Wallace, ID3.13.74 163662  37 Wheel Sport East
12572.41Dan Swan   Boring, OR3.14.47 163218  41 Shiloh Cyclery
13581.20Brian Gerrard   Lake Tapps, WA3.15.10 149251  49 
14590.00Jerry Knight   Seattle, WA3.21.74 252778  46 Fluidride

Men - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Kevin Hall   Bellingham, WA3.14.18 173510  236 Kona Bikes
2Nick Freedman   3.14.72  249 
3Ben Anderson   3.23.09  39 
4590.00Andy Tran   Seattle, WA3.33.23 268982  88 

Men - EX - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1369.44Evan Gilsdorf   Sammamish, WA3.10.05 247503  204 Downhill Zone Racing/ Scott
2385.55Brian Guse   Fall City, WA3.10.82 262456  158 Dirt Corps
3Luciano Warl   3.12.02  96 Team Mukai/Tonic Fab
4417.76Harrison Phelps   Sammamish, WA3.15.18 261547  120 
5433.86Conner Mishalanie   Kirkland, WA3.21.82 264407  172 Team Mukai
6449.97Jake Grob   Kirkland, WA3.23.01 265425  99 
7466.07Josh Stark   Carnation, WA3.24.50 245787  119 Rotec Cycles
8Chris Emmel   3.37.41  225 
9498.28Tyler Morton   Issaquah, WA3.48.63 264779  122 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Harold Woolnough   3.07.05  238 Oh Canada
2Tyler Bates   3.14.46  121 Speed metal
3Trevor Louniere   3.18.30  130 Speed metal DH
4390.21Andrew Martin   Tacoma, WA3.19.95 278048  82 
5402.70Sam Burkhardt   Bellingham, WA3.20.76 94281  151 Transition Bikes
6Brad Tibbs   3.22.42  233 Downhill Zone Racing
7427.67Andrew Frink   Redmond, WA3.22.56 244580  86 Mojo Wheels Racing
8440.16Patrick Funk   Lake Oswego, OR3.23.93 230741  145 Team Robot
9452.65Rob McCarthy   Portland, OR3.29.87 150078  180 Trail Head Cycles
10465.13Ryan Erickson   Bellingham, WA3.29.98 265913  125 
11477.62Bryan Kieffer   Puyallup, WA3.33.22 100849  93 Psycho
12Willy Bartlett   3.37.40  87 Wheel Sport East / Big Turtle Media
13Kyle Crittenden   3.39.68  141 TMC
14515.08Alexander McGuinnis   Portland, OR3.40.90 245733  268 Krunk Shox
15527.57Nicholas Franzen   Seattle, WA3.44.20 139671  257 DWB Racing
16540.05Hollis Brake   Veneta, OR3.45.01 231637  227 Soul Cycles
17552.54Jesse Kieffer   Puyallup, WA3.55.31 100850  98 Psycho/Foes/Azonic/Arrow
18Jay Slavin   4.01.30  142 TMC
19Casey White   4.05.94  109 
20Reuben Krofft   4.17.58  192 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5Daneil Myers   3.31.46  90 
6Mitch McDougill   3.33.54  220 ODS
7Tristyn Dnerr   3.44.30  260 Dirt Corps
8565.00Todd Glasgow   Salem, OR3.45.74 276745  222 Santiam Bikes
9Scott Tucker   3.50.53  117 
10Bill Pyatt   4.04.28  116 
11590.00Glenn Graham   Forks, WA4.44.54 209281  202 GLG Racing
DNFBrad Delzer   Gresham, ORDNF 137087  50 Shiloh Cyclery

Men - EX - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1364.94Matthew Patterson   Snoqualmie, WA3.16.77 231152  159 Dirt Corps
2Karistian Hanson   3.24.22  176 Oly Freeride
3505.45Rich Densmore   Spokane, WA3.27.18 198986  254 West Coast Racing
4Ian Gordan   3.28.17  174 

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ed Reilly   3.32.58  138 Shiloh Cyclery
2415.78Chris Bentley   Fall City, WA3.33.92 199389  231 Team Sega/FSA/MN
3437.53Mike Estes   Beaverton, OR3.47.02 263896  178 Disco Velo
4459.27Mark Brent   Seattle, WA3.52.19 261906  101 Bones Over Metal.com
5481.01Kurt Harsh   Tacoma, WA3.53.29 140777  246 
6502.75William Kieffer   Puyallup, WA3.55.41 19075  140 Team Pysco
7524.50Martin Milsted   Seattle, WA4.01.71 168633  183 Center Cycle
8546.24Todd Olson   Welches, OR4.03.60 163220  112 Shiloh Cycles
9567.98Jeffrey Haymes   Lacey, WA4.16.17 116719  193 GLG racing
10589.72Arnold Mukai   Issaquah, WA4.30.88 150045  221 Team Mukai

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Widman   3.02.59  143 
2Daryl Douglas   3.48.79  167 
3Dayton Luna   4.12.80  106 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cameron Miller   3.08.62  245 Bike Brewery
2Grant Bleil   3.34.45  184 
3Nike Marthla   3.34.48  100 
4Ian Hicks   3.51.90  273 Alki bike & board DH
5Matt Vernil   4.02.79  242 

Men - BG - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Justin Self   3.07.82  241 Oly Freeride
2Caleb Miller   3.16.23  219 Silver Slipper
3David Rorabauch   3.20.36  185 
4Ron Chang   3.25.71  250 
5William Bean   3.34.29  240 
6Sean Halberg   3.44.99  205 ODS
7Jeff Malvern   3.45.10  104 
8John Wells   4.00.76  103 
9Joseph Rager   4.11.93  97 
10Matt Swart   4.33.48  271 
11Sean Bobavilla   5.00.62  270 

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stuart Macrae   3.37.47  85 
2Jim McCracker   3.46.18  265 Dirt Corp
3Mike Mishalanie   4.01.30  171 Crazy Monkey Racing
4Randy Hicks   4.12.47  272 Alki Bike & board DH
5Bob Hollander   5.00.18  251 

Men - Pro - 1-98

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Luke Stroble   2.46.00  Maxxis
3548.33Lars Sternberg   Ferndale, WA2.55.71 185351  Fluidride/Foxshox
5556.67Casey Northern   Port Angeles, WA2.57.19 117615  Fluidride/Ironhorse
7565.00Richard Mukai   Issaquah, WA3.00.31 150044  
9Dean Tennant   3.06.31  18 Primary/Devinci
11581.67Nathan Riddle   Ashland, OR3.08.22 118818  14 Fluidride / vitual desent
13590.00Anthony Brownrigg   Seattle, WA3.12.48 209401  12 Rotec / Fluidride

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2540.00Bartley McDaniel   Pacific, WA2.54.86 95886  17 Center Cycle
4Cameron Cole   2.57.17  
6John Wilson   2.57.71  
8561.43Phillip Wiering   Beaverton, OR3.04.28 228668  Fluidride/Maxxis
10568.57Simon Lawton   Seattle, WA3.07.95 20586  10 Fluidride/Ironhorse
12575.71Nathan Hoch   Snoqualmie, WA3.10.23 171210  11 Fluidride/Foxshox
14Bartlett Darryl   3.12.96  13 Scott USA/SDG/Sun Ringle/Gamut
15Pablo Tafoya   3.21.90  33 Corsair Bikes

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Reilly Shelby   3.43.80  137 Shiloh Cycles

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jaime Rees   3.19.67  247 Wheel Sport East
2Cherry Thomas   3.42.16  111 Shiloh Cyclery
3Jessica Serdowich   3.53.75  150 
4Kathy Malvern   4.02.30  102 
5Summer Northern   4.06.42  113 
6Gabriella Dries   4.06.70  186 
7Julie Reilly   4.12.54  234 Shiloh Cyclery
8Sandy Densmore   4.16.65  255 West Coast Racing
9Jennifer Tell   4.17.36  259 Dirt Corps
10Asta Sestrap   4.19.32  114 
11Ashley Smeltzer   4.29.39  110 Shiloh Cyclery
12Jennifer Schenk   4.35.28  228 

Women - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Dawn Lambert   Mount Vernon, WA3.52.66 214419  132 Speedy Beaver Racing
2Chelsey Stevens   3.55.81  79 
3Angi Weston   4.05.05  16 Kona Bikes/Burly Girls
4Cassandra Stomm   4.12.49  77 
5Kim Hankinson   4.22.97  131 

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Norman Paige   4.21.24  267 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kara Miller   4.03.86  274 
2Manssa Noppe   4.13.63  269 Burly Girls
3Yuonne Gillette   4.30.38  164 
4Vicci Adams   4.37.58  275 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katrina Strand   3.42.57  144 
2556.96Joy Mutoli   Granite Falls, WA3.56.51 212522  Speedy Beaver Racing
3590.00Leana Gerrard   Lake Tapps, WA3.58.81 149252  15 monavic cannondale

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee