Race Results for
Winding Trails Fat Tire Classic
Farmington, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/27/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Haydock   1:09:00  450 
2 Zachary Nichols   Fiskdale, MA1:09:29 278251  451 
3 Tate Colbert   1:16:48  454 
4 Brian Spring   1:19:25  453 
5 Luke Reed   Williston, VT1:22:31 263031  452 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Whitney   1:07:33  623 
2 Dan Durller   1:08:23  637 
3 Ben Stone   1:08:40  630 
4 Trevor Tomasino   1:09:08  627 
5 Randy Myers   1:10:51  629 
6 Joseph Tramontano   Stamford , CT1:13:03 95397  621 
7 Nathan Lusignan   Northampton, MA1:13:04 278624  636 
8 Scott Frison   Milford, CT1:13:12 260908  625 
9 Brandon Deschenes   1:15:32  632 
10 Mathew Gudeahn   1:16:11  631 
11 Taylor Valentine   New Haven, CT1:16:53 178280  624 
12 Dan Hauserman   1:19:30  628 
13 Daniel Fama   1:21:06  640 
14 Vincent Galatro   1:21:11  642 
15 Shane Biviel   1:26:17  635 
16 Gregory Whitney   1:33:01  622 
17 Lawrence Irvine   1:34:30  638 
18 Wayne Eastman   Westfield, MA1:38:54 279359  641 
19 Thomas McGrimley   1:47:26  626 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominique Desmonts   1:04:34  575 
2 Thomas Pannorfi   Ringwood, NJ1:04:46 250154  557 
3 Johnny Valdes   1:04:48  576 
4 Mark Romanovsky   1:05:13  564 
5 Morgan Hanna   1:06:12  548 
6 Steve Salo   Oakdale, CT1:06:25 198303  568 
7 DUANE TURGEON   Westfield, MA1:06:27 279409  585 
8 Shawn Patnaude   1:07:09  572 
9 Craig Kennedy   Suffield, CT1:07:12 65969  567 
10 Thomas Mikolinski   Brooklyn, NY1:07:38 44097  545 
11 Michael Kelly   1:07:39  552 
12 Jacob Harris   Swanzey, NH1:07:40 249276  565 
13 Humberto Raposo   1:07:56  561 
14 Jake Colvin   Wallingford, CT1:07:59 270420  582 
15 Scott Hood   1:08:00  571 
16 Frank O'Reilly   Pearl River, NY1:08:55 277811  586 
17 Wade Davis   New York, NY1:09:13 252825  584 
18 Clayton George   1:09:22  574 
19 Dan Biscup   1:10:58  553 
20 Nathan Layman   1:11:08  550 
21 Douglas Coleman   Freeport, NY1:11:15 257758  558 
22 Joe Stein   1:12:00  579 
23 george shaw   Brookline, MA1:12:40 262494  546 
24 Norman Marin   Kingwood, TX1:12:41 244895  554 
25 Richard Blair   Winchester, MA1:13:26 258237  566 
26 Brian Spring   1:13:27  573 
27 Christopher Conway   New Haven, CT1:13:38 101723  563 
28 Chris Northcott   1:14:26  583 
29 Sylvain Loize   1:14:31  556 
30 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:15:42 114646  580 
31 Adriano Frechel   1:17:14  547 
32 Matthew McPartland   Bethel, CT1:17:16 271276  578 
33 Michael Wissell   1:17:20  562 
34 Mike Betti   1:20:31  559 
35 Michael Whitfield   Etna, NH1:22:30 216414  551 
36 Charles Goldy   1:33:45  570 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Cunningham   Wayland, MA1:07:49 91485  714 
2 Michael Provost   Putnam, CT1:09:23 190002  722 
3 David Skrocki   Keene, NH1:09:36 227104  721 
4 Frank Dally   Bethel, CT1:10:00 207866  728 
5 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:10:02 75160  723 
6 Sean Davidson   Richmond, ME1:10:14 254298  700 
7 Craig Mello   Seekonk, MA1:10:15 23978  710 
8 Raymond Hanbey   1:10:16  708 
9 Dave Fitzgerald   1:10:17  709 
10 Seth Green   1:10:18  726 
11 John Allen   East Berlin, CT1:11:19 239954  706 
12 Mike Rossi   1:11:23  711 
13 Randy Pelletier   1:11:44  712 
14 Charles Dorn   1:11:48  730 
15 William Doonan   Blackstone, MA1:12:17 194514  703 
16 Brian Bigelow   Nashua, NH1:12:20 186773  718 
17 Mike Metcalfe   1:12:35  720 
18 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:13:35 87557  713 
19 Tracy Montoya   1:14:16  717 
20 Alex Salazar   1:14:30  705 
21 Gerald Oleksak   1:14:36  724 
22 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:16:17 8363  707 
23 Eric Policarpio   Bristol, CT1:16:39 159499  716 
24 Andrew Scott   1:18:49  729 
25 Stephen Rosenthal   1:20:29  727 
26 Jim Boggs   1:20:43  725 
27 Evan Smith   1:23:40  715 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Pruitt   Holmes, NY1:11:39 242236  804 
2 Billy Weikert   1:11:59  808 
3 Anderton Bently   1:13:21  806 
4 John Weferling   1:19:05  803 
5 William Bonin   1:20:20  805 
6 John Lockwood   West Simsbury, CT1:22:11 175524  802 
7 Charles Clark   1:22:25  810 
8 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:25:05 38948  807 
9 Reith Sherman   1:41:01  809 
10 Donald Snoop   Middleburgh, NY1:44:01 104325  801 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Bielik   Winsted, CT1:06:45 245573  105 
2 Richard Wadland   Grafton, MA1:09:42 241263  100 
3 Gregg Hamel   1:10:00  108 
4 John Baker   1:11:01  104 
5 Gary Szlachetka   1:11:13  109 
6 Gerald Gilsinger   1:11:25  103 
7 Alfonso Dimeo   1:11:31  102 
8 Thomas Thomson   North Attleboro, MA1:12:26 132886  101 
9 Eric Marchke   1:12:54  106 

Men - Pro/SemiPro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Frye   1:38:01  514 
2 John Peterson   Easton, MA1:39:10 170328  515 
3 Thom Parsons   Wrentham, MA1:40:17 208960  501 
4 Sean Cavanaugh   Danbury, CT1:40:33 173881  509 
5 John Foley   Fiskdale, MA1:40:57 121026  507 
6 Mike Joos   Reston, VA1:41:16 136615  502 
7 Robert Campos   Nesconset, NY1:42:09 101149  506 
8 Brett Racine   Stowe, VT1:43:02 174981  503 
9 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NY1:43:17 79201  511 
10 Mike Montalbano   Hewitt, NJ1:43:31 214668  512 
11 Robert Kelley   Patterson, NY1:43:48 148571  513 
12 Jamie Clenchko   1:48:10  510 
13 Gregory Carpenter   Durango, CO1:52:32 191158  500 
14 Brian Firleit   1:56:22  508 

Men - Cat 1/2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Pepper   0:28:22  666 
2 Xavier Dubois   0:28:24  671 
3 Nick Stanczyc   0:28:33  667 
4 Geoffrey Kirk   0:30:48  674 
5 Trevor Chambers   0:31:20  675 
6 Randy Kirk Jr.   0:31:43  899 
7 Zachary Johnson   0:32:22  673 
8 Alec Cunningham   0:32:23  669 
9 Harley Jackson   0:34:12  672 
10 Connor Stayton   0:34:59  668 
11 Charles Ryan   0:35:57  676 
12 Jake Schoenberger   0:36:41  670 
13 David Michnowicz   0:36:58  66 
14 Name No   0:37:42  872 

Men - Cat 1/2/3 - Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Szczeswiak   0:27:30  166 
2 Chris Cormier   0:28:14  130 
3 David Kozak   0:28:52  163 
4 David Lambert   0:29:22  165 
5 Dave Birdsall   0:29:45  168 
6 Mike Freeman   0:31:46  169 
7 Dave Beem   0:40:40  167 

Men - Exsinglespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Giglio   Manchester, CT1:22:52 13215  680 
2 James Harmon   Fort Collins1:23:10 265280  690 
3 Robert Stine   1:24:07  689 
4 Chris Robins   1:24:08  107 
5 Emile Smith   Canaan, NH1:26:15 230005  688 
6 Royce Yeomans   Springfield, MA1:27:23 143685  682 
7 Brian Kelly   1:27:41  687 
8 Derek Pierce   Manchester, CT1:29:51 28121  685 
9 Collin Galloway   Nashua, NH1:30:18 210943  681 
10 JC Coughlin   Franklin, MA1:33:05 231677  684 
11 Arthur Roti   Granby, CT1:36:16 30703  686 

Men - EX - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Cafferty   1:42:58  740 
2 Lukas Grob   Sherman, CT1:50:29 230384  742 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Festa   Devon, PA1:22:53 149744  827 
2 Scott Feltmate   Danbury, CT1:23:20 267446  819 
3 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:23:30 246346  824 
4 Eric Carlson   Bristol, CT1:25:06 233018  815 
5 Colin Reuter   Somerville, MA1:25:57 147771  816 
6 Miles Ericson   Granville, MA1:27:34 153128  830 
7 Matthew Green   1:27:40  822 
8 Jeff Landfried   Amherst, MA1:28:25 245747  826 
9 Katriel Statman   Lexington, VA1:30:14 239294  821 
10 Jeff Sowa   Clifton, NJ1:30:54 242104  829 
11 Sean Daley   1:34:28  820 
12 Andrew Thompson   Winchendon, MA1:35:02 189770  818 
13 Alex Duggan   Rochester, MA1:35:57 222738  823 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claudio Siviero   1:22:26  922 
2 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:22:33 38209  934 
3 Julien Goure   1:22:34  920 
4 Kevin Sweeney   Medford, MA1:22:39 245271  926 
5 Aaron Malloy   1:23:42  928 
6 Charlie Rey   1:25:17  924 
7 Robert Wolff   Middle Island, NY1:25:19 92296  923 
8 Scott Conchieri   West Boylston, MA1:27:21 263218  936 
9 Robert Carmen   Simsbury, CT1:28:08 111810  929 
10 Robert Czepas   Middletown, CT1:28:12 236438  938 
11 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:29:19 136666  927 
12 John Meyerle   Monroe, CT1:29:33 174385  937 
13 David Hildebrand   Ellington, CT1:31:28 160538  933 
14 Shawn Mottram   Norton, MA1:32:09 117260  931 
15 Steven Morse   Pawtucket, RI1:32:10 212172  925 
16 Felipe Leite   Brooklyn, NY1:33:16 20849  935 
17 Scott Livingston   Bolton, CT1:34:57 21373  921 
18 James Brockway   Hopewell Junction, NY1:39:29 223607  930 
19 Robert Cerdeira   1:45:59  932 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Rowell   Bedford, MA1:21:52 76361  351 
2 Jeff Molongoski   1:23:12  356 
3 Mark Gunsalus   Dudley, MA1:23:13 146710  353 
4 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:23:49 37650  362 
5 Stuart Jensen   Windsor, CT1:24:37 94818  359 
6 Paul Kolb   Mebane, NC1:28:58 245298  361 
7 Esteban Rodriguez   Woodside, NY1:28:59 153034  358 
8 John Nobile   Guilford, CT1:29:09 26169  352 
9 Brian McInnis   Maynard, MA1:29:30 54002  350 
10 Dave Barr   Ayer, MA1:30:30 229059  360 
11 Brian Rueter   1:31:03  363 
12 Patrick Weiler   1:32:26  354 
13 Ross Bonacci   1:33:16  364 
14 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY1:33:50 199172  355 
15 Michael Parent   Somers, CT1:35:45 27219  357 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 W Scott Wade   Putney, VT1:28:22 36860  187 
2 Andrew Chambers   Bolton, CT1:28:54 210960  186 
3 Steve Arsenault   Keene, NH1:29:20 211263  185 
4 John Dole   1:30:42  190 
5 Albert Raine   Concord, NH1:30:48 196838  180 
6 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:31:58 174438  193 
7 Phillip Bannister   Putney, VT1:32:21 111633  192 
8 David Schachte   Woonsocket, RI1:32:41 169209  189 
9 Christopher Logan   Keene, NH1:33:55 21464  182 
10 Paul Speranza   Endicott, NY1:36:16 194030  183 
11 Raymond Martin   Boston, MA1:38:15 161373  191 
12 Michael Donohue   Marlborough, NH1:38:18 9810  184 
13 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:38:28 190114  194 
14 Matthew Davies   Poughkeepsie, NY1:43:59 74221  188 
15 Michael Todisco   Holliston, MA1:52:10 156639  181 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Najmowicz   0:48:38  
2 Tyler Samsun   0:48:40  
3 Max Rusch   0:51:10  13 
4 Vinny Fischer   0:54:29  14 
5 Steven Yinling   0:57:15  
6 Chris Boylon   0:58:51  17 
7 Brandon Smiley   0:58:53  12 
8 Chris Domurat   1:01:29  
9 Owen Fowler   1:02:11  
10 Caleb Booth   1:02:12  
11 Carter Beem   1:08:21  
12 Gunnar Norback   1:10:20  
12 David Gambing   1:40:00  
13 Christopher Nichols   1:12:33  18 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Clark   0:47:13  216 
2 Jonathan Sawn   0:47:58  208 
3 Griffin Biedron   0:48:20  206 
4 Brendan Mahoney   0:50:02  207 
5 Nicholas Olsen   0:51:34  215 
6 Scott Scholl   0:51:40  213 
7 Jeff St. Onge   0:52:47  200 
8 Tom Herter   0:53:45  201 
9 Graig Judge   Killingworth, CT0:59:02 263122  211 
10 Patrick Dempsey   1:00:18  209 
11 Henry Bender   1:03:53  214 
12 David Traichel   1:06:34  212 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Casagrande   0:52:36  300 
2 Scott Ruel   0:54:28  313 
3 Jim Arnold   0:54:29  301 
4 Shawn Zahner   0:54:37  311 
5 David Keppler   Rowe, MA0:56:02 271586  304 
6 Keif Bryant   0:57:05  302 
7 Marc Seta   0:58:19  307 
8 Aaron Dornback   0:58:52  306 
9 Judd Clarke   0:58:55  314 
10 Tony Barrett   0:59:52  308 
11 Duane Samuel   1:01:10  312 
12 Fred Wilcox   1:04:02  310 
13 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:04:33 239350  303 
14 Norman Spring   1:08:10  309 
15 Joseph Wojciesjec   1:13:11  305 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Lockhart   Old Greenwich, CT0:49:00 260691  401 
2 James Marshall   0:50:03  407 
3 Jonathan Tarbox   0:50:09  419 
4 Titian Bue   0:53:53  418 
5 Daniel Surkins   0:51:59  416 
6 Frank Navone   0:53:52  417 
7 James McNeill   0:53:58  411 
8 Art Randolph   0:54:33  412 
10 Armand Arekian   Averill Park, NY0:54:47 86411  400 
11 Richard Moll   0:56:10  409 
12 David Rioux   Fall River, MA0:56:13 115483  413 
13 Steve Carney   0:57:30  404 
14 Phil Damato   Waterbury, CT0:57:40 263574  415 
15 Tim Browne   0:59:16  406 
15 Juan Cardenas   1:00:16  408 
17 Anthony Garrett   1:22:35  403 
DNF Andrew Roberts     405 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Meikle   Sayre, PA0:50:52 211727  525 
2 John Torrey   0:52:22  530 
3 William Turner   0:57:41  164 
4 Harrison Burgess   Avon, CT0:58:05 261367  526 
5 Daniel Smiley   0:58:43  531 
6 Kevin Keogh   Brockton, MA1:02:19 218473  529 
7 Peter Friedman   1:06:25  527 
8 Paul Roth   1:11:06  528 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Allen   Danielson, CT1:15:37 261368  900 
2 Audrey Romanovsky   Fishkill, NY1:19:57 275842  903 
3 Alex Jospe   1:20:42  904 
4 Grace Hughes   Waitsfield, VT1:20:43 253201  901 
5 Jessica Kates   Princeton Junction, NJ1:24:31 201343  907 
6 Kyra Kenwood   Miller Place, NY1:30:40 222906  905 
7 Name No   2:00:47  902 
DNF Sarah Roberts     906 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Rowell   Bedford, MA1:14:33 146312  977 
2 Shelley Reynolds   Endicott, NY1:14:53 147733  981 
3 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT1:17:31 201114  978 
4 Sally McInnis   Maynard, MA1:20:34 178513  975 
5 Mary Fuchs   Hartford, CT1:20:44 268361  982 
6 Siri Hildonen   1:20:45  980 
7 Jennifer Hart   1:22:45  385 
8 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY1:25:36 278614  387 
9 Cathy Wilson   Middle Island, NY1:35:13 163898  983 
10 Jill Robins   1:35:19  107 
11 Jacquelin Moody   1:36:46  386 
12 Teri Carrilli   1:38:21  979 

Women - Pro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Bressnick-Zocchi   1:27:32  69 
2 Aleksandra Rokita   1:33:24  276 
3 Darcy Foley   Sturbridge, MA1:36:05 175568  275 

Women - Cat 1/2/3 - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Orlovsky   0:30:42  769 
2 Rebecca Powell   0:33:14  770 
3 Ingrid Biedorn   0:34:27  766 
4 Emmy Casagrande   0:51:20  767 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Kemper   Northampton, MA1:35:20 256407  80 
2 Susan Lynch   Medfield, MA1:39:07 225308  82 
3 Laura Jensen   Windsor, CT1:45:46 190960  84 
4 Lydia Barter   1:53:45  83 

Women - BG - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sadie St. Germaine   0:57:46  601 
2 Rachel Chambers   0:59:29  602 
3 Hailie Shaw   1:02:35  600 

Women - BG - Open - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Sarah Torrey   1:03:55  603 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittny Badger   0:59:37  611 
2 Paula Melo   0:59:36  607 
3 Kelly Hoffman   West Hartford, CT1:00:07 262386  612 
4 Leslie Coffey   1:01:06  608 
5 Nicole Hildebrand   1:04:49  609 
6 Kristen Lukach   Salem, MA1:19:18 268384  605 

Women - BG - Open - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tressa Ferrell   New Haven, CT0:56:57 264150  125 
2 lynn samartano   Providence, RI1:00:14 255226  122 
3 Michelle Carney   1:01:14  121 
4 Majorie Bowen   1:01:46  123 
5 Haley Erickson   1:18:58  124 
6 Julie Lockhart   1:19:10  126 
7 Deanna Baker   1:31:19  120 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaSpyOSMOUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee