Race Results for
Ken Woods Memorial Road Race
Cannon Falls, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/28/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   
2 Jake Mittelstaedt   Northfield, MN 262194   
3 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   
4 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Barrett   Indianapolis, IN 224589   
2 Addison Bain   Dexter, MN 217783   
3 Alexender Meyer      
4 Cody Scott   Mahtomedi, MN 250669   
5 Sam Lewis      

Men - MR - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Baker   Brooklyn Park, MN 63040   
2 Ray Coyle   St Paul, MN 200899   
3 James Cullen   Hudson, WI 107902   
4 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   
5 Greg Goblirsch      
6 Bruce MacGibbon   Eden Prairie, MN 70685   
7 Paul Rennert   Minnetonka, MN 83289   
8 Mark Verhulst   Peosta, IA 75472   
9 Chad Macy   Victoria, MN 147601   
10 Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007   
11 Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643   
12 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273   
13 John Bagley   Saint Cloud, MN 2236   
14 Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342   
15 Vincent Bernet   Fridley, MN 124925   
16 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   
17 Ron Trebesch      
18 Jared Roy      
19 Eric Piche   Golden Valley, MN 164416   
20 Pat Dowling   St. Louis Park, MN 44129   
21 Michael Duerr   Chaska, MN 10109   
22 Brent Binkowski   Carlsbad, CA 59531   
23 Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   
24 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486   
25 Eli Anthony      
26 Steven Hiebert   Saint Paul, MN 158237   
27 Jay Henderson      
28 Matt Stein   Northfield, MN 221389   
29 David Peterson   Minneapolis, MN 239997   
30 Kevin Schaeffer   York, PA 73472   
31 Timothy Kinney   Litchfield, MN 48882   
32 Ted MacLeod   Minneapolis, MN 47858   
33 John Redmond   Carrollton, TX 203926   

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Potter      
2 David Pramann   Burnsville, MN 28606   
3 Doug Regester   Minneapolis, MN 29433   
4 David Herbert   Rochester, MN 173959   
5 Robert Mairs   Mendota Heights, MN 76189   
6 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486   
7 Brian Guitar      
8 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   
9 Robert Benedum      
10 Brian Abery   Apple Valley, MN 181594   
11 John Stamm   Afton, MN 149093   
12 Richard Spielberg   No City, MN 48903   
13 Dag Selander      
14 Hart Kuller   Minneapolis, MN 188748   
15 Bruce Harick   Minneapolis, MN 15080   
16 Tim Holmstrom   Excelsior, MN 64807   
17 Michael Spengler   Minneapolis, MN 134178   
18 Kevin Lennon   Plymouth, MN 46707   
19 Sam St Pierre   Golden Valley, MN 225214   
20 Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814   
21 Richard Weisbecker   Mendota Heights, MN 198869   
22 David Hastert   Minneapolis, MN 15371   
23 Bruce Svingen      
24 William (Jay) Tegeder   Saint Paul, MN 35162   
25 Steven Markuson      
26 Barry Ross   Hopkins, MN 211258   
27 Tom Bengel   St Paul, MN 200781   
28 Chris Paidosh   Saint Anthony, MN 241169   
29 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   
30 Bernard Graham   Maple Grove, MN 201858   
31 Steve Mittelstaedt   Northfield, MN 262195   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633   
2 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   
3 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   
4 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   
5 Aric Hareland   Seattle, WA 172133   
6 Andrew Minier   Anoka, MN 135556   
7 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   
8 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   
9 Mike Johnson      
10 Adam Hanson   Duluth, MN 108535   
11 Jason Snider   Wayzata, MN 33354   
12 Anthony Coughlin (1 - Cat1)   Duluth, MN 148252   
13 Darrin Homme   Plymouth, MN 63341   
14 Gregg Brandt   Winona 227165   
15 Lance Beuning      
16 Ryan Hebert (1 - Cat2)   Eau Claire, WI 180690   
17 Andrew Kruse   Minneapolis, MN 160686   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   
2 Nathan Hoffman   Annandale, MN 210564   
3 Chris Ripp      
4 Malte Meintrup   Saint Paul, MN 253279   
5 Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055   
6 Mark Mettler   Grandin Nd 196896   
7 James Lockwood   St Paul, MN 128526   
8 Brian Dahl   Fargo, ND 70110   
9 Matt McDonough   Minneapolis, MN 202076   
10 Andy Schlicht   Saint Cloud, MN 211221   
11 Michael Bantle   Eden Prairie, MN 226488   
12 John Schoofs   Boulder, CO 262597   
13 Clayton Summitt   St Paul, MN 211181   
14 Owen Thoele      
15 David Hackworthy      
16 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   
17 Mario Minelli   Kasson, MN 108490   
18 Ken Plagge      
19 Tim Hayes   Gainesville, FL 208801   
20 Michael Lava      
21 David Bucholz   St Paul, MN 201319   
22 Mathew Allen   Minneapolis, MN 200426   
23 Todd Nesvold   Forest Lake, MN 174302   
24 Alan Thomas   Lakeville, MN 209865   
25 Rhett Finley   Wayzata, MN 233002   
26 Shannon Smith   St. Paul, MN 222039   
27 Patrick Horrigan   Omaha, NE 238002   
28 John Ohotto   Maplewood, MN 132883   
29 Peter Schweich   Minneapolis, MN 149524   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088   
1 Michael Minneti   St. Paul, MN 224207   
2 Tim LaBerge   Sammamish, WA 218685   
2 John Rotach   Denver, CO 227296   
3 Thomas Russell   Edina, MN 170446   
3 Guy Alvarez   Lino Lakes, MN 155011   
4 Tim Smith   Olympia, WA 241621   
4 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN 244650   
5 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   
5 Trevor Walz   Steamboat Springs, CO 244662   
6 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   
6 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   
7 Martin Lacey   Saint Paul, MN 193390   
7 Nathaniel Swanberg   Boulder, CO 224974   
8 Chad Christianson      
8 Alec Kloss   Minneapolis, MN 220354   
9 Timothy Lewis   Minneapolis, MN 208233   
9 Jeff Kluck   Sioux Falls, SD 198417   
10 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   
10 Yorgos Arambadjis   Minneapolis, MN 221717   
11 John Fleck (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 242637   
11 NOAH WILSON (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 236672   
12 Aaron Pidde   Bloomington, MN 133195   
12 Christopher Clark   Saint Michael, MN 245057   
13 Timm Jacobson      
13 Paul McKinney   Minneapolis, MN 234427   
14 Jason Gaines      
15 Carlton Mitchell   Maple Grove, MN 212092   
16 Steve Laurel   Longmont, CO 240886   
17 Michael Waataja   Golden Valley Mn 210991   
18 Charles Anderson   Blaine, MN 73373   
19 Russell Loucks   Eagan, MN 182695   
20 Jeff Evanson   Medina, MN 255457   
21 Chad Christenson   Cambridge, MN 100189   
22 Neil Hailstone   Denver, CO 126055   
23 Robert Rolle   Plymouth, MN 226727   
24 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   
25 Kris Venfert      
26 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   
27 Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333   
28 David Uppgaard      
29 Paul Brazzell (1 - Cat5)   Stillwater, MN 203932   
30 Jeff Colbert      
31 Marc Kermisch   Maple Grove, MN 80629   
32 Robert Nanneker      
33 Sean Bujold      
34 Mike Berkopec   Eagan, MN 3460   
35 Greg Lagar      
36 Brian Erickson      
37 Michael Mayer      
38 Timothy Franz (2 - Cat5)   Minneapolis, MN 224914   
39 Markus Bohler   Any Town, NY 242465   
40 Andrew Ruggles   Minneapolis, MN 251471   
41 Brett Lovaas   Minnetonka, MN 234346   
42 Jim Thornston      
43 James Redmond   Saint Paul, MN 242535   
44 Matt Christiaansen   Elk River, MN 239659   
45 Rich Whitman   Naperville, IL 224365   
46 Brian Hasty   Hudson, WI 241638   
47 Kevin Berger (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 53836   
48 Jeff Gunderson      
49 Jonathon Kortebein   Minneapolis, MN 65492   
50 Ted Siefkes   Burnsville, MN 181584   

Women - Pro1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   
2 Shana Sturla   Minneapolis, MN 168265   
3 Cathryn Watson   San Antonio, TX 204807   
4 Linda Sone   Northfield, MN 224939   

Women - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   

Women - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Barrett   North Saint Paul, MN 228674   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Camilla Schmitz   Richardson, TX 235887   
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN 57292   
3 Jeannette Sample   Minneapolis, MN 223137   
4 Susan Swift   Eden Prairie, MN 188916   
5 Sara Brokaw   Minneapolis, MN 197605   
6 Kristin Arntzen      
7 Alexandra Kerl   Minneapolis, MN 240408   
8 Barbara Harick   Minneapolis, MN 53285   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carrie Swiggum      
2 Alexandra Lacey      
3 Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277   
4 Amber Schult      
5 Annie Bakken   Minneapolis, MN 224975   
6 Amy Hanenburg   Minneapolis, MN 262138   
7 Seana Giardini   Hugo, MN 179174   
8 Margaret Sproat   Duluth, MN 223910   
9 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN 245325   
10 Heather George      
11 Holly Rotach      
12 June Sayers   Duluth, MN 149107   
13 Cheryl Barker      
14 Julia Mairs   Mendota Heights, MN 257976   
15 Ann Moyer   Rochester, MN 227226   
16 Sarah Pritzker      
17 Julee Taylor   Saint Paul, MN 245293   
18 Linda Stone   Minnetonka, MN 224372   
19 autumn connell   Saint Paul, MN 262604   
20 Gabriella Tsurutani   Minneapolis, MN 242080   
21 Amy Campbell      
22 Becca Heath      
23 Tracy Bergemann   Saint Paul, MN 244529   
24 Kristy Lavigne      
25 Jennifer Bodany      
26 Maleaha Laski   Minneapolis, MN 245778   
27 Marla Arampatzis   Aberdeen, SD 177951   
28 Amy Moran   Minneapolis, MN 263480   
29 Karen Jasicki   Eau Claire, WI 226673   
30 Brenna Greenfield      
31 Nicole Waxmonsky      
32 Rachel Wandrei      
33 Catherine Hernandez   Minneapolis, MN 250883   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee