Race Results for
Marty Road Race
Marty, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/05/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   
2 Jake Mittelstaedt   Northfield, MN 262194   
3 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   
4 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   

Men - MR - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Cullen   Hudson, WI 107902   
2 Scott Flanders      
3 Alex Dobbertin   Minneapolis, MN 160147   
4 Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342   
5 Mike Anderson      
6 John Baker   Brooklyn Park, MN 63040   
7 Ray Coyle   St Paul, MN 200899   
8 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273   
9 Michael Tocko   St. Paul, MN 58052   
10 Vincent Bernet   Fridley, MN 124925   
11 Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643   
12 Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   
13 James Parker   Saint Paul, MN 254489   
14 Greg Tischler      
15 Mark Verhulst   Peosta, IA 75472   
16 Paul Rennert   Minnetonka, MN 83289   
17 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   
18 Bryan Joas   Eagan, MN 56745   
20 Eric Piche   Golden Valley, MN 164416   
21 David Ziemer   Greenfield, MN 200339   
22 David Dow   West Lakeland, MN 45275   
23 Shawn Brick      
24 mark hartney      
25 Jay Henderson      
26 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   
27 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   
28 Michael Duerr   Chaska, MN 10109   
29 Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007   
30 Ron Trebesch      
31 Chad Macy   Victoria, MN 147601   
32 Mark Dykes   Minneapolis, MN 10331   
33 Jeff Weyren      

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Herbert   Rochester, MN 173959   
2 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   
3 David Pramann   Burnsville, MN 28606   
4 Robert Mairs   Mendota Heights, MN 76189   
5 Stephen Hunter   Saint Paul, MN 50772   
6 Kevin Potter      
7 Robert Benedum      
8 John Stamm   Afton, MN 149093   
9 Michael Lyner   Stillwater, MN 105204   
10 Hart Kuller   Minneapolis, MN 188748   
11 Gordy Devers   Edina, MN 158782   
12 Richard Weisbecker   Mendota Heights, MN 198869   
13 Sam St Pierre   Golden Valley, MN 225214   
14 David Hastert   Minneapolis, MN 15371   
15 Chris Paidosh   Saint Anthony, MN 241169   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633   
2 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   
3 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   
4 Brandon Gavic      
5 Aric Hareland   Seattle, WA 172133   
6 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   
7 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   
8 Duane Dickey   Cokato, MN 9437   
9 David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976   
10 Anthony Coughlin (1 - Cat1)   Duluth, MN 148252   
11 Jason Snider   Wayzata, MN 33354   
12 Pat Lemieux (2 - Cat1)   Saint Paul, MN 210769   
13 Tim Srenaski      
14 Jeremy Sartain   St Paul, MN 69834   
15 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   
16 Matt Williams   Bend, OR 207429   
17 Micah Moran   Waterloo, WI 145996   
18 Lance Beuning      

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Krawczyk      
2 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   
3 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   
4 Mark Mettler   Grandin Nd 196896   
5 Jeff Evanson   Medina, MN 255457   
6 Matt McDonough   Minneapolis, MN 202076   
7 Malte Meintrup   Saint Paul, MN 253279   
8 James Lockwood   St Paul, MN 128526   
9 John Schoofs   Boulder, CO 262597   
10 Patrick Horrigan   Omaha, NE 238002   
11 Michael Bantle   Eden Prairie, MN 226488   
12 Daniel Stahlmann   Minneapolis, MN 110521   
13 Andy Schlicht   Saint Cloud, MN 211221   
14 Mike Schroden   Saint Cloud, MN 206703   
15 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   
16 Shawn Gort      
17 Paul Harrison   Minneapolis , MN 94132   
18 Matthew Anderson   Duluth, MN 198033   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN 244650   
2 Jake Cohen   Castle Rock, CO 242643   
3 John Rotach   Denver, CO 227296   
4 Michael Minneti   St. Paul, MN 224207   
5 Eli Anthony      
6 Yorgos Arambadjis   Minneapolis, MN 221717   
7 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   
8 Mark Byrnes   Minneapolis, MN 212373   
9 Nathaniel Swanberg   Boulder, CO 224974   
10 Benjamin Dubay   Otsego, MN 228266   
11 Christopher Clark   Saint Michael, MN 245057   
12 Nikolai Anikin      
13 Robert Danneker   Minneapolis, MN 241592   
14 Joseph Dubay   Coon Rapids, MN 225408   

Men - Cat 4/5 - Master 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Christenson   Cambridge, MN 100189   
2 Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791   
3 Tim LaBerge   Sammamish, WA 218685   
4 Timothy Lewis   Minneapolis, MN 208233   
5 Alec Kloss   Minneapolis, MN 220354   
6 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   
7 Dan Sipe   Columbia, MO 193344   
8 John Fleck (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 242637   
9 Steve Laurel   Longmont, CO 240886   
10 Neil Hailstone   Denver, CO 126055   
11 Russell Loucks   Eagan, MN 182695   
12 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   
13 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   
14 Kevin Berger (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 53836   
15 Paul Mueller   Saint Paul, MN 204933   
16 Jeff Bauerly   St Cloud, MN 238527   

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty      
2 Shana Sturla   Minneapolis, MN 168265   
3 Paula Plant   Chanhassen, MN 209376   
4 Linda Sone   Northfield, MN 224939   
9 Cathryn Watson   San Antonio, TX 204807   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Kerl   Minneapolis, MN 240408   
2 Camilla Schmitz   Richardson, TX 235887   
3 Jeannette Sample   Minneapolis, MN 223137   
4 Sherry Berde   Mendota Heights, MN 158605   
5 maria benson   Norwalk, CT 240746   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seana Giardini   Hugo, MN 179174   
2 Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277   
3 Annie Bakken   Minneapolis, MN 224975   
4 Amy Hanenburg   Minneapolis, MN 262138   
5 Julia Mairs   Mendota Heights, MN 257976   
6 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN 245325   
7 Heather George      
8 Amber Schult      
9 Julee Taylor   Saint Paul, MN 245293   
10 Linda Stone   Minnetonka, MN 224372   
11 Jennifer Weiler   Minneapolis, MN 244633   
12 Amy Campbell      
13 Kristy Lavigne      
14 Cheryl Barker      
15 Nicole Moen      
16 Adele Gorrilla      
17 Tracy Bergemann   Saint Paul, MN 244529   
18 Justine Di Fiore   Minneapolis, MN 245187   
19 Amy Moran   Minneapolis, MN 263480   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaUSACDFSpyBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee