Race Results for
Jacksonville Cycling Classic
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/14/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3/4/Master/Junior - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonet Hernandez   0:51:36  339 B&J Cycling
2 Joshua Servi   Longwood, FL0:51:37 239632  324 Team 19
3 Charles Jerabek   Jacksonville, FL0:51:38 46930  577 Jacksonville Race
4 Steven Carrell   Norcross, GA0:51:38 6251  602 Memorial Health/Team One
5 Victor Lavinskey   0:51:39  338 BEJ Team
6 Gary Stern   Indialantic, FL0:51:39 153379  627 Atlantic Shores Velo
7 Ken Schofield   Juno Beach, FL0:51:39 207006  688 CycleScience
8 Lorne Johnson   Gainesville, FL0:51:39 164908  349 
9 Brian Lancaster   Winter Garden, FL0:51:39 20254  611 TREK Racing Team 19
10 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL0:51:39 11814  607 B&J Cycling
11 David Comiskey   Washington, DC0:51:39 239642  353 Team Florida
12 Andrew Holland   Naples, FL0:51:40 228841  313 Naples Cyclery
13 Ray Reinders   Trinity, FL0:51:40 248260  619 
14 Mark Yeager   St Petersburg, FL0:51:40 46311  631 
15 Carlos Soler   Longwood, FL0:51:40 104661  624 Team 19
16 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL0:51:40 115944  597 Gealink Team
17 Curtis Juteram   Minneola, FL0:51:41 63944  398 Bike America
18 James Wright   Orange Park, FL0:51:42 68129  654 
19 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL0:51:42 196540  621 ASV/FloridaVelo
20 Darrell Cunningham   Orlando, FL0:51:43 8354  686 Ford Cycling Team
21 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL0:51:43 15755  682 Bike America/Potters Landscapin
22 Julio Cruz   Hialeah, FL0:51:43 76784  307 Preferred Alliance
23 Hilter Jarama   West Palm Beach, FL0:51:43 71369  346 Village Bike Shop
24 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL0:51:44 71611  462 Bike America
25 George Heagerty   San Antonio, TX0:51:44 72892  684 Geri Atrix
26 Gus Ferrer   Miramar, FL0:51:45 52672  591 Big Wheel Sunrise
27 John Kasbar   Jacksonville, FL0:51:48 80559  342 VeloBrew
28 Brett Miller   Gainesville, FL0:51:48 220527  320 Naple Cyclery Gulf Coast Racing
29 Travis Gibbon   Neptune Beach, FL0:51:50 253574  475 
30 Bryan Crement   0:51:51  636 

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  299 Colavita Racing
2 Jay Major   Miami, FL 220750  152 JAR
3 Justin Pfaff     271 Cycle Logic
4 Giancarlo Lluhi   Miami, FL 244979  185 Team Laser
5 Christian Teather   Merritt Island, FL 256023  149 Treasure Coast Racing
6 Nick Elias   Davie, FL 258601  273 Stick Boys Racing Club
7 Phillip Kenney     157 VeloBrew
8 Samuel Kenney     156 VeloBrew
9 Julian Lago     158 
10 Tiffany Glanz   Deltona, FL 255651  154 Orlando Road Club

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amir Merali   Miami, FL 234586  272 
2 Alejandro Villabona   Weston, FL 246928  190 Team Laser
3 Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277  269 Orlando Road Club
4 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL 238203  194 Team Laser
5 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730  270 
6 Austin Ellingson   Jensen Beach, FL 238130  147 
7 Brian Burns   Longwood, FL 261531  508 
8 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  298 
9 Lucas Wardein   Naples, FL 233364  268 Orlando Road Club
10 Tiffany Glanz   Deltona, FL 255651  155 Orlando Road Club
11 Graham Gillis   Tallahassee, FL 195567  281 Atomic Race Team
12 Danae Ballagh   Clermont, FL 220118  146 Orlando Road Club
13 Andrew Piotrowski   Tallahassee, FL 262166  143 
14 Tony SigRist   Tallahassee, FL 255722  280 Atomic Race Team

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McGuire   Miami, FL 239823  159 Team Laser
2 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704  198 Team Laser
3 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL 198360  266 Team Laser
4 Laurence Jupp    242674  153 JAR
5 Brandon Upson     276 Orlando Road Club
6 Arturo Bencosme     195 Team Laser
7 Joshua Antley   Greer, SC 251633  192 HEARNS Juniors Development
8 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108  150 Gearlink
9 Pavel Stuchlik   Capecoral, FL 257031  468 Team American Classic
10 Parker Thompson   Bartonville, TX 250045  278 Compliance Depot
11 john zuluaga   Miami, FL 257825  196 Team Laser
12 Eric Topole   Village Of Palmetto Bay, FL 246973  197 Team Laser
13 Amir Merali   Miami, FL 234586  272 Team Laser
14 Nicholas Key     289 Atomic Race Team
15 Joe Clarke   Naples, FL 249534  292 Naples Velo
16 Christopher Bennett   Brunswick, GA 258833  294 unattached
17 Alexander Lopez   Miami, FL 242500  193 Team Laser
18 Eric Sekercan   Sarasota, FL 247200  282 

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Cano   Miami, FL 234452  267 Team Laser
2 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235  264 CycleScience
3 Juan Torres   Miami, FL 225733  265 Team Laser
4 L Robert Antley   Greer, SC 244703  191 HEARNS Juniors Development
5 Sean Lynch   Deltona, FL 244744  295 
6 Robert Jones   Tallahassee, FL 256772  290 Atomic Race Team
7 alexander Montoya   Houston, TX 252256  288 Orlando Road Club
8 Cody Johnson   Tallahassee, FL 202661  188 Atomic Race Team
9 Carlos Lopez   Miami, FL 238241  199 Team Laser
10 Gregory Odenwald   Jacksonville, FL 256923  287 Bicycles Ect.

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lancaster   Winter Garden, FL0:40:14 20254  611 TREK Racing Team 19
2 John Kavan   Tampa, FL0:40:14 53779  610 Neptune Cycling
3 Jeff Fleming   Fort Lauderdale, FL0:40:14 11814  607 B&J Cycling
4 Mark Yeager   St Petersburg, FL0:40:14 46311  631 
5 Gary Stern   Indialantic, FL0:40:14 153379  627 Atlantic Shores Velo
6 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL0:40:20 15755  682 Bike America/Potters Landscapin
7 Curtis Tolson   Louisville, KY0:40:20 46006  630 Kentucky Flyers
8 Steven Carrell   Norcross, GA0:40:20 6251  602 Memorial Health/Team One
9 David Potter   Tiverton, RI0:40:37 132031  583 Atlantic Shores Velo
10 Bret Hoffer   Huntington Beach, CA0:40:37 208478  397 B&J Cycling
11 Ken Schofield   Juno Beach, FL0:40:37 207006  688 CycleScience
12 Douglas Franzese   St Petersburg, FL0:40:37 87296  691 Neptune
13 Ray Reinders   Trinity, FL0:40:37 248260  619 
14 Curtis Juteram   Minneola, FL0:40:37 63944  398 Bike America
15 Carlos Soler   Longwood, FL0:40:37 104661  624 Team 19
16 Darrell Cunningham   Orlando, FL0:40:37 8354  686 Ford Cycling Team
17 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL0:40:37 196540  621 ASV/FloridaVelo
18 Angelo Marcello   Seattle, WA0:40:37 227258  614 Orlando Velo
19 Vance James   Lakeland, FL0:40:37 47935  693 Team 19 Cycling
20 Tim Molyneaux   Clermont, FL0:41:27 53461  690 Atlantic Shores Velo
21 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL0:41:27 188511  613 Team 19
22 Kevin Lenk   Orlando, FL0:41:27 206513  399 Ford Cycling Team
23 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL0:41:52 84627  699 Neptune
24 Scott Atkins   Lutz, FL0:41:52 135438  626 Gealink Team
25 Darrell Pounders   Fort Myers, FL0:41:52 172097  685 Ford Cycling Team
26 William Slupski   Jacksonville, FL0:42:00 53379  623 Jacksonville Racing Club
27 Paul Barrett   Bluffton, SC0:42:00 52903  601 Hilton Head Velo/Bicycle Link
28 Russell Kitz   Hobe Sound, FL0:42:00 194652  390 CycleScience
29 Russell Beasley   0:42:00  694 Memorial Health/Team One

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wright   Orange Park, FL0:37:51 68129  654 
2 Gus Ferrer   Miramar, FL0:37:51 52672  591 Big Wheel Sunrise
3 Bryan Lofton   Orange Park, FL0:38:31 21461  642 
4 Charles Jerabek   Jacksonville, FL0:38:39 46930  577 Jacksonville Race
5 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL0:38:39 115944  597 Gealink Team
6 John Faulk   Gainesville, FL0:38:39 115188  576 VeloBrew
7 John Salsbury   Jacksonville, FL0:38:39 69352  587 Jacksonville Race
8 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL0:38:39 202152  580 Atlantic Shores Velo
9 Roger Phanord   Fort Lauderdale, FL0:38:39 158010  680 Bike America/Potters Landscapin
10 Lance Brannigan   Maitland, FL0:38:39 233229  634 
11 Mark Stein   Tarpon Springs, FL0:38:39 33966  650 
12 Robert Rivers   Athens, GA0:38:39 30025  649 
13 Ken Hinkle   Saint Augustine, FL0:38:39 16278  683 Gruppo-Strada
14 Douglas Duschek   Stuart, FL0:38:39 139405  681 CycleScience
15 Will Larson   Dunedin, FL0:38:39 196529  590 Gealink Team
16 George Heagerty   San Antonio, TX0:38:39 72892  684 Geri Atrix
17 Bryan Crement   0:38:39  636 
18 Carlos Robledo   Jacksonville, FL0:38:39 240374  589 VeloBrew
19 Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL0:38:39 54833  635 ASV/FloridaVelo
20 Stephen Decato   Rockland, ME0:38:39 65421  637 
21 Fred Norman   Jacksonville, FL0:38:39 119639  643 Jacksonville Racing Club
22 Luis Esteban   0:38:39  593 
23 William Hannon   Hammock, FL0:38:39 14953  665 Gruppo-Strada
24 Fitzroy Craig   0:39:12  679 Bike America/Potters Landscapin
25 Rick Pena   Jacksonville, FL0:40:00 40894  588 VeloBrew
26 Paul Perry   Plantation, FL0:40:00 72470  646 Bike America
27 Michael Chiarella   0:40:00  579 Florida Velo
28 Robert Kilcullen   North Port, FL0:40:00 139406  586 Naked Bean Cycling
29 Steve Reker   Tallahassee, FL0:40:00 130765  647 Atomic Race Team
30 Daniel Moye   Watkinsville, GA0:40:00 126399  672 
31 Paul Hardison   Saint Augustine, FL0:42:00 212835  640 Colavita Racing

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McCollum   Largo, FL0:32:55 48126  664 
2 Robert Tyler   Winter Garden, FL0:32:55 108046  670 
3 Pascal Jugy   Clearwater, FL0:32:55 196983  662 
4 Robert Minnicks   Hilton Head, SC0:33:30 55295  666 Low Country Velo
5 Keith Creeden   Longwood, FL0:33:30 210970  659 
6 Manuel Aguilera   Wellington, FL0:33:30 61905  676 Cycle Science Racing Team
7 David Butcher   Lake Mary, FL0:34:06 141566  584 Ford Cycling Team
8 Keith Norris   Melbourne, FL0:34:24 173999  585 
9 Earl Henry   Pinellas Park, FL0:34:24 45449  689 BBC
10 Frederick Proudman   Foley, AL0:35:00 46135  675 DeMarco's

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominique Rollin   1:31:00  372 Kodakgallery.com p/b Sierra Nev
2 Alejandro Borrajo   1:31:00  12 Rite Aid
3 Frank Travieso   1:31:00  AEG-TOSHIBA-JetNetwork
4 Christopher Jones   Bend, OR1:31:00 187300  65 Nerac
5 Christopher Frederick (1 - Pro)   Fort Lauderdale, FL1:31:00 12319  38 
6 Mark Hekman   Winston Salem, NC1:31:00 72192  57 A&F Pro Cycling
7 Jeff Hopkins   1:33:18  64 Jittery Joe's
8 Andrew Crater   1:33:18  23 Wheel & Sprocket
9 Ivan Franco (2 - Pro)   Miami, FL1:33:18 51178  36 AEG-TOSHIBA-JetNetwork
10 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN1:33:18 122674  16 Cycle Science
11 Adam Myerson   Dorchester, MA1:33:18 52534  83 Nerac
12 Josh Thorton   1:33:18  107 Kodakgallery.com p/b Sierra Nev
13 Todd Henriksen   1:33:18  58 AEG-TOSHIBA-JetNetwork
14 Guido Palma   1:33:18  88 Rite Aid
15 Rudy Robaina   Jupiter, FL1:33:18 199035  94 Cycle Science
16 David Wiswell (3 - Pro)   New York, NY1:33:18 97020  116 Nerac
17 Craig Dodson   Richmond, VA1:33:18 122482  29 Nature's Path
18 Jonathan Sundt   Austin, TX1:33:18 34666  104 Kelly Benefit Strategies/Medifa
19 William Short (1 - Cat1)   Frisco, TX1:33:18 82814  134 Team Alliance Environmental
20 Seth Hansley   Pompano Beach, FL1:33:18 201753  54 Loco's Grill and Pub
21 Timothy Henry   Franklin, TN1:33:18 127993  59 Jittery Joe's
22 Ryan White   Grafton, WI1:33:18 201290  114 PCW Cycling
23 Frank Lopez   Largo, FL1:33:18 21574  74 Preferred Alliance
24 Peter Penzell   1:33:18  367 Nature's Path
25 Daniel Holt   Alpharetta , GA1:33:18 63559  63 Nerac
26 Todd Hancock   Indianapolis, IN1:33:18 63342  53 Herbalife/Bike America
27 James Duncan (2 - Cat1)   Banner Elk, NC1:33:18 160093  30 TIME Developmental
28 Kevin Attkisson   Louisville, KY1:33:18 201060  Texas Roadhouse
29 Leonardo Frayre Avalos   Dallas, TX1:33:18 184301  37 Colavita
30 Jonathan Atkins   Peachtree City, GA1:33:18 2039  361 Team Myogenesis p/b Landmark Do
31 James Sweeney   Jacksonville, FL1:33:18 82284  105 ABRT
32 Ryan DeWald   1:33:18  28 Rite Aid
33 Gary Yates   Robbinsville, NC1:33:28 142195  131 Naples Cyclery
35 Winston David   Greenville, SC1:33:28 194743  24 
36 Karel Sumbal   Jacksonville, FL1:33:28 225841  362 Team Gearlink
37 Aidan Charles (4 - Pro)   Middletown, CT1:33:28 164128  19 Nerac
38 Nicole Bossie   Greenville, SC1:33:28 196189  135 Juice Plus
39 Robert Sweeting   Asheville, NC1:33:28 205722  106 AEG-TOSHIBA-JetNetwork
40 Christopher Monteleone   Winston Salem, NC1:33:28 180410  81 TIME Developmental
41 Jered Gruber   Monroe, LA1:33:28 193544  50 TIME Developmental
42 Jonathan Erdelyi (3 - Cat1)   Fair Haven, NJ1:33:40 58720  32 YSG Racing
43 Keith Norris   1:33:59  85 AEG-TOSHIBA-JetNetwork
44 William Elliston   Easton, PA1:34:04 47232  31 Rite Aid
13328 Jr. White   PCW Cycling  Robert 115

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Walker   Port St Lucie, FL0:46:39 232863  344 Village Bike Shop
2 Victor Lavinskey   0:46:39  338 BEJ Team
3 David Comiskey   Washington, DC0:46:45 239642  353 Team Florida
4 John Kasbar   Jacksonville, FL0:46:45 80559  342 VeloBrew
5 Jeffrey Hennessee   Statesville, NC0:46:45 233795  347 ProHealth Racing
6 Jean Morales   Weston, FL0:46:45 209705  345 Team Laser
7 Pedro Medina   Orlando, FL0:46:45 177274  355 ASV
8 Scott Giles   Solomons, CA0:46:45 196417  310 Velo Brew
9 Jesus David Rodriguez   Miami, FL0:46:45 215129  322 Preferred Alliance
10 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL0:46:45 235207  350 B&J Cycling
11 Lorne Johnson   Gainesville, FL0:46:45 164908  349 
12 Joshua Servi   Longwood, FL0:46:45 239632  324 Team 19
13 Brett Miller   Gainesville, FL0:46:45 220527  320 Naple Cyclery Gulf Coast Racing
14 Sean Lynch   Deltona, FL0:46:45 244744  317 
15 Jonathon Levie   Plant City, FL0:46:45 224269  330 Gealink Team
16 Thomas Hendry   Saint Petersburg, FL0:46:45 247435  341 Atomic Race Team
17 Jonet Hernandez   0:46:45  339 B&J Cycling
18 Clay Fawthorp   West Chester , PA0:46:45 183670  309 Village Bike shop
19 Andrew Holland   Naples, FL0:46:45 228841  313 Naples Cyclery
20 Zachary Ball   Tallahassee, FL0:46:45 144436  302 Atomic Race Team
21 Scott Dacunha   Lake Worth, FL0:46:45 197876  308 
22 Julio Cruz   Hialeah, FL0:46:45 76784  307 Preferred Alliance
23 Hilter Jarama   West Palm Beach, FL0:46:45 71369  346 Village Bike Shop
24 Miguel Luis   Hialeah, FL0:46:45 138708  316 Preferred Alliance
25 James Best   Clearwater, FL0:46:45 83228  303 Gearlink Team
26 N/A    , 0:46:45 372  329 Olympus Bikes
27 Juan Torres   Miami, FL0:46:45 225733  333 Team Laser
28 Nelson Trujillo   Hialeah, FL0:46:45 225900  326 Preferred Alliance
29 Richard Perpinan   Debary, FL0:46:45 219854  354 Atlantic Shores Velo
30 Carlos Martin   Tampa, FL0:46:45 60937  318 Village Bike shop
31 Adam Baker   Orange Park, FL0:46:45 244128  301 
32 Christopher Constantin   Alpharetta, GA0:46:45 55651  305 VeloBrew
33 Tom Misiak   Waxhaw, NC0:46:45 197357  321 Aflac Headway/The Spincycle
34 Grant Hansen   Pompano Beach, FL0:46:45 194759  311 
35 Andres Cano   Miami, FL0:46:45 234452  335 Team Laser
36 Craig Creeden   Longwood, FL0:46:45 211913  306 
37 Henry Willis   Orlando, FL0:46:45 187343  327 Colavita Racing
38 Fred Locascio   Plantation, FL0:46:45 61439  315 Stick Boys Racing Club
39 John Cody Vance   Jacksonville, FL0:46:45 248355  337 Colavita Racing
40 Michael Visacki   Boca Raton, FL0:46:45 233412  340 B&J Cycling
41 Brad Andringa   Saint Petersburg, FL0:46:45 204651  348 Best of the Bay Cyclist
42 Marcos Rodriquez   Hialeah, FL0:46:45 198360  334 Team Laser
43 Christopher Marino   Tallahassee, FL0:47:10 197202  319 
44 Fred Rounsaville   0:47:10  351 Colavita
45 Douglas Franzese   St Petersburg, FL0:47:33 87296  332 Neptune

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL0:42:29 71611  462 Bike America
2 Luke Walker   Jensen Beach, FL0:42:31 232480  449 Village Bike Shop
3 Travis Gibbon   Neptune Beach, FL0:42:31 253574  475 
4 Karl Pelletier   Longmont, CO0:42:31 240127  430 VeloBrew
5 Felix Perez   Miami Lakes, FL0:42:31 209425  431 Preferred Alliance
6 Stephen Spielman   Orlando, FL0:42:31 256956  483 unattached
7 Matthew Petersen   Atlanta, GA0:42:31 247493  434 
8 Donald Spath   Stuart, FL0:42:31 253572  463 Village Bike Shop
9 Kevin Jordan   Winter Park, FL0:42:31 247854  419 Team 19
10 Dominic Ollivierre   Tampa, FL0:42:31 246411  426 Oliver's Cycle Sports
11 Mike Pallardy   Port Saint Lucie, FL0:42:31 228819  456 Village Bike Shop
12 Dayne Johnson   Tallahassee, FL0:42:31 202662  464 Atomic Race Team
13 Romero Gill   Jacksonville, FL0:42:31 117424  411 
14 Ralph Risco   0:42:31  457 
15 Vincent Carmellini   Denver, CO0:42:31 156827  408 Twin Peaks Racing
16 Joseph Veglucci   Tallahassee, FL0:42:31 106922  445 
17 David Alexandrou   Lutz, FL0:42:31 122403  401 Compliance Depot
18 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL0:42:31 239227  454 B&J Cycling
19 Justin Dozier   Bloomingdale, GA0:42:31 219548  458 Hilton Head Velo
20 Peter Pawlus   Sarasota, FL0:42:31 252549  429 Naked Bean Cycling
21 Brandon Upson   0:42:31  466 
22 Walter Rentz   Orlando, FL0:42:31 208965  436 Orlando Road Club
23 Hernan Ramirez   Delray, FL0:42:31 209704  453 Team Laser
24 Kevin Parker   Plant City, FL0:42:31 185996  482 
25 Matthew Greene   Gainesville, FL0:42:31 259414  412 Team Florida
26 Israel Vera   Miami, FL0:42:31 242172  446 Preferred Alliance
27 David Perry   Apopka, FL0:42:31 244841  433 Team 19
28 Keith Levesque   Portland, OR0:42:31 199530  422 unattached
29 Paul McManus   Tallahassee, FL0:42:31 23739  425 
30 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL0:42:31 188511  423 Team 19
31 Michael Christopher   Gainesville, FL0:42:31 220474  474 
32 Rob Robins   Gainesville, FL0:42:31 239969  437 Bike Route Racing
33 Ralph Blanco   Tampa, FL0:42:31 240852  403 Oliver's Cycle Sports
34 Juan Uruena   Gainesville, FL0:42:31 243915  480 
35 Pavel Stuchlik   Capecoral, FL0:42:31 257031  468 Team American Classic
36 Norge Perez   Miami, FL0:42:31 209703  432 
37 Kevin Doris   Land O Lakes, FL0:42:31 225236  409 Compliance Depot
38 Shawn Burke   Atlantic Beach, FL0:42:31 240123  405 Beaches Velo Sport
39 Chris Huff   Sanford, FL0:42:31 236689  470 Team 19 Cycling
40 Julio Lago   Miami, FL0:42:57 262295  421 Preferred Alliance
41 Cody Johnson   Tallahassee, FL0:43:06 202661  188 Atomic Race Team
42 Richard Benton   0:43:06  402 Orlando Road Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL0:33:16 194445  510 
2 Todd Hatfield   0:33:16  568 
3 Willy van Gent   Pompano Beach, FL0:33:16 228800  552 G2 Health
4 Pedro Guevada   0:33:16  560 
5 alexander Montoya   Houston, TX0:33:16 252256  529 Orlando Road Club
6 Marc Crouch   Jensen Beach, FL0:33:16 211302  511 
7 konner sawicki   Orange Park, FL0:33:16 258523  563 unattached
8 Tim Best   Sault Sainte Marie, MI0:33:16 248700  504 unattached
9 Brian Burns   Longwood, FL0:33:16 261531  574 Team 19
10 Grady Gosselin   Lithia, FL0:33:16 218024  562 Team American Classic
11 Carlos Tejada   0:33:16  572 unattached
12 Brian Kadien   Greenville, SC0:33:16 245517  524 G2 Health
13 Enrique De Agostini   Hilton Head Island, SC0:33:16 260578  512 unattached
14 Keith Brayman   Fleming Island, FL0:33:16 255068  507 Atomic Race Team
15 Andrew Gonzales   0:33:16 260888  519 
16 Michael Keenan   Orange Park, FL0:33:16 261241  556 VeloBrew
17 Craig Silverman   Plantation, FL0:33:16 260622  544 Stick Boys Racing Club
18 Steven Schultz   0:33:16  567 unattached
19 Robert Stewart   Jacksonville, FL0:33:16 120593  564 VeloBrew
20 Robert Wilhoite   Lillington, NC0:33:16 216485  554 Cross Creek Cycling Club - C4
21 Jason Wallace   0:33:16  566 
22 james stahlschmidt   Tampa, FL0:33:16 258140  546 team american classic
23 Kevin Kirkey   Grapevine, TX0:33:28 253349  555 unattached
24 John Bauer   Chicago, IL0:33:31 185375  503 G2 Health
25 Daniel Parker   Clermont, FL0:33:33 193684  535 unattached
26 david Reich   0:34:09  126 
27 Neal Piper   Winter Park, FL0:36:00 249831  536 Colavita
28 David Ballagh   Clermont, FL0:36:00 220117  501 Orlando Road Club
29 Roger Riquelme   St. Petersburg, FL0:39:01 249707  561 
30 Frederick Ellis   0:39:02  559 
31 Jonathan Greene   Oviedo, FL0:39:02 252362  520 Colavita Racing
32 Glendon Tyree   Milton, FL0:48:00 191816  549 VCRC Factory Team
33 David Jordan   0:48:01  523 
34 Phillip Stevens   0:50:00  565 
DQ Robert Jones   Tallahassee, FL 256772  571 Atomic Race Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Benjamin   Whiteman Afb, MO0:52:34 184788  224 Cheerwine
2 Allyson Brandt   Georgetown, TX0:52:34 204577  243 Targetraining
3 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL0:52:34 193955  231 Aaron's Corporate Furnishings
4 Dale Tye   0:52:34  236 Hub Racing
5 Shannon Hutchinson-Krupat   0:52:52  220 Aaron's Corporate Furnishings
6 Laura Van Gilder   Cresco, PA0:52:52 36345  239 Cheerwine
7 Erica Allar   Tucson, AZ0:52:52 174914  201 Team Fuji
8 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL0:52:52 68653  141 Cycle Science
9 Christina DeKraay   Belmont, NC0:52:52 9085  388 HT Naturals
10 Nichole Wangsgard   Cedar City, UT0:52:52 100972  241 Vitesse Cycling
11 Jenette Williams   Proctorville, OH0:52:52 143297  242 Hub Racing
12 Valeria Galeano Sanders   Miami Beach, FL0:52:52 218526  232 Team Kenda Tire
13 Cherie Disque   Lake Worth, FL0:52:52 238171  247 Team Laser
14 Christi-An Hansley   0:52:52  218 
15 Leigh Valletti   Decatur, GA0:52:52 142209  237 Targetraining
16 Debbie Veitch   Stuart, FL0:52:52 204547  359 CycleScience
17 Holli Steelman   Winston Salem, NC0:52:52 193769  235 Juice Plus
18 Kim Foland (1 - Cat1)   Atlanta, GA0:52:52 177171  217 BMW/Bianchi
19 Shannon Koch   0:52:52  69 Compliance Depot
20 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL0:52:52 202120  205 Team Kenda Tire
21 Gina Voci   0:52:52  240 
22 Sheba Farrin   Washington, DC0:52:52 74081  216 Hub Racing
23 Samantha van Gerbig   Cambridge, MA0:52:52 244160  238 Wachovia/Intl Bicycle Centers W
24 Robin Farina   Smartsville, CA0:52:52 205968  215 Targetraining
25 Amy McGuire   Jamaica Plain, MA0:52:52 221594  229 Wachovia/Intl Bicycle Centers W
26 N/A (1 - Cat2)   Atlanta, GA0:52:52 204675  142 Aaron's Corporate Furnishings
27 Elizabeth Frye   Boone, NC0:52:52 104859  206 Cheerwine
28 Lee Anne Asbury (2 - Cat1)   Atlanta, GA0:52:52 202397  203 Aaron's Corporate Furnishings
29 Tracy Huber   Louisville, KY0:52:52 201741  219 
30 Allison Carter (2 - Cat2)   Jesup, GA0:52:52 171187  208 Team Kenda Tire
31 Jacqueline Kurth   Palm City, FL0:52:52 182253  226 ABD Cycle Club
32 Sarah Uhl (3 - Cat1)   Manitou Springs, CO0:52:52 121590  233 Cheerwine
33 Patria Lanfranchi   Aurora Co0:52:52 243176  227 Mob Cyclery ETC Racing
34 Elizabeth Morse Hill   0:52:52  230 
35 Boyd Johnson   Greenville, SC0:52:52 103689  137 Team Alliance Environmental
36 Kimberly Sawyer (4 - Cat1)   Marietta, GA0:52:52 108766  234 BMW/Bianchi
37 Krystal Jeffs   0:52:52  221 Hub Racing
38 Kathryn Clark   Savannah, GA0:52:52 201335  209 H2 Naturals
39 Kathleen Baldwin   Solomons, MD0:52:52 215759  204 
40 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA0:52:52 185441  211 Cycle Science
41 Katie DeGoursey   0:52:52  213 Jacksonville Racing Club
42 Donna Kerby (3 - Cat2)   Pineville , NC0:52:52 195687  225 Sorella Cycling/Allegiance Stra
43 Alane Ballweg (1 - Cat3)   Charlottesville, VA0:53:10 123316  140 CycleScience
44 Lee Farabaugh   Atlanta, GA0:53:10 226191  214 Team Cycleworks pb Lowes Mortga
45 Robin Kavan   Tampa, FL0:53:10 51174  245 Neptune
46 Kristin Keim   Pleasant Hill, CA0:53:10 225661  223 Team Cycleworks pb Lowes Mortga

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Fletcher   Palm Desert, CA 219092  246 
2 Rita Borelli   Morgan Hill, CA 251746  254 FSU
3 Heather Davis   Fletcher, NC 239644  249 Naples Cyclery
4 Sandra Tomlinson     248 
5 Sheila Lopez   Pompano Beach, FL 256789  250 Outspokin Inc.
5 Jennifer Rocks   Jacksonville, FL 240129  261 VeloBrew
6 Michelle Blake   Orlando, FL 233167  253 Colavita Racing
7 Sarah Milton   Lutz, FL 255892  387 USF
8 Ali Brannigan     200 
9 Stefanie Sherrill   Greenbelt, MD 220445  262 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerOSMOSierra NevadaUSACDFSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee