Race Results for
Mineral Wells Road Race
Palo Pinto, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/06/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefan Rothe      Mercy Cycling Team
2 Andrew Dahlheim   Dallas, TX 188572   Team Hotel San Jose
3 Joseph Tokarski (1 - Cat2)   The Woodlands, TX 172297   Team Hotel San Jose
4 Steven Wheeler   Austin, TX 152962   Team Hotel San Jose
5 Carlos Vargas (1 - Cat1)   Kingwood, TX 177122   Team Hotel San Jose
6 Erick Benz   Austin, TX 216513   Team at&t-Brain and Spine Cycling
7 Gary Glanger   Dallas, TX 214045   Velossimo Racing
8 Barry Lee   Nederland, CO 85255   Team Hotel San Jose
9 Thomas Marrs (2 - Cat2)   Edmond, OK 228823   FCS Cycling Club
10 Zach Fiocca (2 - Cat1)   Austin, TX 157225   Team at&t-Brain and Spine Cycling
11 Troy Dunton   Houston Tx 155928   Gulf Coast Cycling Association

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Rushing   Wichita Falls, TX 232621   
2 Kyle Russell   Dallas, TX 173513   GS Tenzing/Wheels in Motion
3 Marc Bergeron   Austin, TX 202616   Team Hotel San Jose
4 Troy Owens   Flower Mound, TX 188534   GS Tenzing/Wheels in Motion
5 Chris Lowry   League City, TX 211096   Sugar Cycles
6 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   Velossimo Racing
7 James Exum   Benbrook, TX 11120   Moritz Chevrolet Cycling
8 Joseph Giardano   Dallas, TX 214261   GS Tenzing/Wheels in Motion
9 Fred Smitham   Dallas, TX 221031   Matrix Cycling Club
10 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   Matrix Cycling Club
11 Ivan Mukasa   Euless, TX 233987   Team Bicycles Inc.
12 Bert Cross   Humble, TX 203134   Team Hotel San Jose
13 Lester Carson   River Oaks, TX 6311   Broken Films Racing
14 David Armstrong   Nocona, TX 220770   Oklahoma City Velo Club
15 Tom Warren   Belton, TX 192481   Permian Basin Bicycle Assoc
16 Pedro Martinez   Houston, TX 213034   Southern Elite
17 Richard McLamore   Abilene, TX 186975   Team Bicycles Inc.
18 Ted Kapsalis   Colorado Springs, CO 166774   Colonel's Army (Bicycles)
19 Robert Phillips   Fort Worth, TX 141157   Moritz Chevrolet Cycling
20 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   GS Tenzing/Wheels in Motion
21 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   GS Tenzing/Wheels in Motion
22 Patrick Dougherty   Ft Worth, TX 55980   Moritz Chevrolet Cycling
23 Andrew Bradfield   Ft Worth, TX 184280   Lone Star Racing Club
24 Emile De Rosnay      
25 Michael (Joe) Paugh   Fort Worth, TX 113065   Broken Films Racing
26 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   Colavita Racing Inc.
27 John Trujillo   Austin, TX 225639   Velossimo Racing
28 Lance Daugherty   Dallas, TX 180675   GS Tenzing/Wheels in Motion
29 Ken Pittaway   Midland, TX 28236   Permian Basin Bicycle Assoc

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Legge   Austin, TX 193435   
2 Jeff Steinman   Mckinney, TX 237481   Plano Athletic Cycling Club/PACC
3 Jason Kinman   Odessa, TX 223075   Permian Basin Bicycle Assoc
4 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   Northwest Cycling Club
5 Troy Finley   Amarillo, TX 54700   
6 Fernando Delvalle   Fort Worth, TX 251661   Team Bicycles Inc.
7 Brad Fortner   Crowley, TX 107647   Broken Films Racing
8 David Tomkinson   Plano, TX 245745   
9 Paul Marabito   Savage, MN 209198   
10 Kyle Sigl   Fort Worth, TX 243733   Broken Films Racing
11 Alex Fairly   Amarillo, TX 128955   Old Tascosa Cycling
12 Edward Stephan   Pittsburgh, PA 256167   
13 Richard Reitman   Frisco, TX 190359   
14 Travis Troxtell   Cedar Park, TX 225121   Team Hotel San Jose
15 Brian Jones   Houston, TX 254260   GS Tenzing/Wheels in Motion
16 Jason Butler   Austin, TX 251925   Mirage
17 Frank Everly   Las Colinas, TX 217774   Colavita Racing Inc.
18 Patrick Rabice   Austin, TX 197598   Team Six
19 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   Dallas Racing
20 Stephen Follis   Lubbock, TX 231737   
21 Douglas Kauffman   Frisco, TX 155154   
22 Ramon Galindo   Dallas, TX 213699   Pearl Izumi Team Texas
23 Jean Paul Legault   New Braunfels, TX 237333   Camino Real Cycling Team
24 Scot Morris   Brownwood, TX 240855   Violet Crown Sports Assoc
25 Juan Arredondo   Dallas, TX 228381   Pearl Izumi Team Texas
26 Casey Gordon   Benbrook, TX 68475   Team Bicycles Inc.
27 Chad Musgrove   Round Rock, TX 240850   Team at&t-Brain and Spine Cycling
28 John Ehinger   Lewisville, TX 210503   
29 James Rowland   Wichita Falls, TX 257192   Wichita Falls Bicycling Club
30 Tomer Tzafrir   Dallas, TX 211256   Plano Athletic Cycling Club/PACC
31 Chris Widerstrom   Fort Worth, TX 233643   Colonel's Army (Bicycles)
32 Trent Brookshire      
33 Michael Steeves   Garland, TX 72640   Mirage
34 Martin Dahl   Fort Worth, TX 184108   Broken Films Racing
35 Kurt Pennington   Dallas, TX 68807   Plano Athletic Cycling Club/PACC
36 John Myhre   San Antonio, TX 94560   Bicycle Heaven Racing Club(BHRC)
37 Jose Cruz   Wilmer, TX 251168   US Bicycling Hall of Fame
38 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   Sugar Cycles
39 Shawn Shockey   Fort Worth, TX 213272   
40 Bryan Hjelm   Austin, TX 177862   Team Six
41 Michael Sparks   Abilene, TX 33561   
42 Matt Moore   Austin, TX 213505   Team Hotel San Jose

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Waner   Odessa, TX 214958   Team Delirium Racing
2 Kenneth Maclean   Addison, TX 234594   Mirage
3 Steve Peneschi   Fort Worth, TX 233051   Colavita Racing Inc.
4 Robert Reeve   Temple, TX 196647   
5 Russell Wiseman   Grapevine, TX 213665   
6 David Preston (1 - Cat4)   Lubbock, TX 218036   Chaparral Cycling Club
7 Kevin Reedy   Amarillo, TX 222133   
8 Andrew Popsack (2 - Cat4)   Richardson, TX 207953   Mirage
9 Ruben Holguin    143416   Team Delirium Racing
10 Bryan Wadie   Lewisville, TX 185250   
11 Chris Garcia   Richardson, TX 233984   Team Bicycles Inc.
12 Doug Platz   Dallas, TX 235927   Mirage
13 David Gardner   Odessa, TX 56590   Permian Basin Bicycle Assoc
14 Jonathan Golab   Flower Mound, TX 235361   Colavita Racing Inc.
15 Brannon Potts   Cleburne, TX 231752   Broken Films Racing
16 Cody Miller   Lubbock, TX 210168   Team Delirium Racing
17 Phil Sizer (1 - Cat5)   Lubbock, TX 261166   Team Delirium Racing
18 Lance Bowers   Odessa, TX 143916   Permian Basin Bicycle Assoc
19 Rod Burgett   Shallowater, TX 219770   Team Delirium Racing
20 Tim Claire   Midland, TX 203967   Team Delirium Racing
21 Lance Slack   Grapeland, TX 136097   Chaparral Cycling Club
22 Robson Strange   Dallas, TX 230791   GS Tenzing/Wheels in Motion
23 Grey Havner (3 - Cat4)   Ft Worth, TX 192392   Broken Films Racing
24 Robert Dole   Austin, TX 230218   Velocity Inc
25 Andy Orsa   Belleville Il 227944   Chaparral Cycling Club
26 Richard Ballou   Dallas, TX 89523   Matrix Cycling Club

Men - Cat 5 - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Winn   Portland, OR 258852   Team Tilson Homes
2 Stephen Riedl   Plano, TX 251171   Plano Athletic Cycling Club/PACC
3 Greg Andersen   Chesterfield, MO 263901   
4 Johnny Moore   Mckinney, TX 227024   Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Robert Biard   Austin, TX 260814   
6 Brian Chung      
7 Michael Henry   Allen, TX 257467   Matrix Cycling Club
8 Danny Berry   Mckinney, TX 253060   Plano Athletic Cycling Club/PACC
9 Luke Germann   Mckinney, TX 261781   
10 Brian Chung      
11 Brian Singletary   Midland, TX 218606   Permian Basin Bicycle Assoc
12 Larry Luke   Park City, UT 248353   
13 Peter Baay   Amarillo, TX 243885   
14 Robert Rogers   Conroe, TX 249262   The Woodlands Cycling Club
15 Ethan Lane   Dallas, TX 241327   Matrix Cycling Club
16 Terry Parrish   Fort Worth, TX 260284   
17 Steve Flores   Mesquite, TX 252430   Mirage
18 Charles Woolcock   Carrollton, TX 247221   Matrix Cycling Club
19 Matt Riles      
20 Tom Fisch   Mckinney, TX 215035   Plano Athletic Cycling Club/PACC
21 john boothe   Mabank, TX 255692   
22 Nokki Choeynim   Mckinney, TX 249513   Plano Athletic Cycling Club/PACC
23 John Hanna   Rosenberg, TX 249360   Southwest Cycling Club Racing
24 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   Broken Films Racing
25 Mark Brightenburg   Dallas, TX 263709   
26 Michael Young   Dallas, TX 245016   Plano Athletic Cycling Club/PACC
27 Rudy Kelley   Denton, TX 75446   
28 marvin hood   Weatherford, TX 263755   Broken Films Racing
29 Marco Corsi   Allen, TX 261317   Matrix Cycling Club
30 TROY PHUNG   Frisco, TX 258736   Matrix Cycling Club
31 Robert Hughes   Richardson, TX 250957   Matrix Cycling Club
32 Pedro Martinez      
33 Blair Roberts   Midland, TX 259051   Permian Basin Bicycle Assoc
34 Tim Niedecken   Fort Worth, TX 230109   

Men - Cat 5 - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Winn   Portland, OR 258852   Team Tilson Homes
2 Johnny Moore   Mckinney, TX 227024   Plano Athletic Cycling Club/PACC
3 Robert Biard   Austin, TX 260814   
4 Stephen Riedl   Plano, TX 251171   Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Danny Berry   Mckinney, TX 253060   Plano Athletic Cycling Club/PACC
6 Gordon Yang   Austin, TX 145281   
7 Gordon Yang   Austin, TX 145281   
8 Addison McAuley   San Antonio, TX 256266   Bicycle Heaven Racing Club(BHRC)
9 Mackey Hermosillo      
10 Nokki Choeynim   Mckinney, TX 249513   Plano Athletic Cycling Club/PACC
11 Joseph Morrin      
12 David Allen   Austin, TX 244010   
13 john boothe   Mabank, TX 255692   
14 Travis Goutermout   Wichita Falls, TX 262260   
15 Terry Parrish   Fort Worth, TX 260284   
16 Scott Franklin   Denton, TX 263613   
17 David Ramsey      
18 Thomas McAuley      

Men - Master - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix Cycling Club
2 Dan Chapman   Edmond, OK 60435   Oklahoma City Velo Club
3 Peter Erdoes   Oklahoma City, OK 58478   Oklahoma City Velo Club
4 Damon RW Wiseman   Lubbock, TX 17072   Solar Eclipse
5 David Bumbaugh   Magnolia, TX 145357   Northwest Cycling Club
6 Will Black   Austin, TX 58540   Lone Star Racing Club
7 David Gersch   Tyler, TX 226053   Mirage
8 Gil Summy   Nichols Hills, OK 189403   Oklahoma City Velo Club
9 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Colavita Racing Inc.
10 Ed Scardaville   Bellaire, TX 200568   Northwest Cycling Club
11 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   Mirage
12 Brad Limmer   San Antonio, TX 178200   Solar Eclipse
13 Mark Ross   Dallas, TX 56748   Mirage
14 Brad Fisk   Graham, TX 108489   Oklahoma City Velo Club
15 Michael Brown   Dallas, TX 60849   Matrix Cycling Club
16 Tom Dunlap   Austin, TX 48460   Team at&t-Brain and Spine Cycling
17 Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   Oklahoma City Velo Club
18 Christopher Watson   Ft Worth, TX 37371   Lone Star Racing Club
19 Karl Haussmann   Austin, TX 177359   Team Six
20 Timothy Arnold   Los Ranchos, NM 191657   Northwest Cycling Club
21 Scott Munroe   Temple, TX 48216   
22 Jordan Chaney   Dallas, TX 151023   Mirage
23 Davis Tucker   Austin, TX 198066   Northwest Cycling Club
24 Dana Chamness   Houston, TX 61039   Northwest Cycling Club
25 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   Sugar Cycles
26 Scot Orgish   Houston, TX 58135   Northwest Cycling Club
27 John LaSorsa   Lawton, OK 20450   Oklahoma City Velo Club
28 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   Colonel's Army (Bicycles)
29 Ted Nitka   Austin, TX 82715   Team Six
30 Michael Springborn   San Antonio, TX 40683   Solar Eclipse
31 John Eder   Dallas, TX 176076   Mirage
32 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   Solar Eclipse
33 James Jackson   Benbrook, TX 254772   

Men - Master - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Barton   San Antonio, TX 204437   Freedom Chevrolet/Joes Pro Bikes
2 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   Freedom Chevrolet/Joes Pro Bikes
3 Todd Liebl   The Woodlands, TX 61700   The Woodlands Cycling Club
4 George Chapman   Arlington, TX 185090   Texas Wheels Cycling Club
5 Michael Reade   Granbury, TX 49894   Moritz Chevrolet Cycling
6 Stephen Norris   Fort Worth, TX 204825   Moritz Chevrolet Cycling
7 Pete Kelly   Dallas, TX 187584   Mirage
8 Dan Dandrea   Lantana, TX 190239   Colavita Racing Inc.
9 Jordan Harrelson   Fort Worth, TX 187474   
10 James Burns   Dallas, TX 5584   Dallas Racing
11 Jay Prestipino   Plano, TX 220795   Plano Athletic Cycling Club/PACC
12 Kurt Arnould   Argyle, TX 1966   Oklahoma City Velo Club
13 Kurt Van Winkle   Flower Mound, TX 236973   
14 Stephen Gustitis (1 - Cat4)   College Station, TX 163944   Northwest Cycling Club
15 Michael Woerner   Dallas, TX 72215   Mirage
16 Mark Sanderson   Dallas, TX 165169   Mirage
17 Jeffery Scherer   Burleson, TX 248673   

Men - Master - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell DeBarbieris   Sugar Land, TX 115408   
2 Russell Bowers   Flower Mound, TX 4441   
3 Richard Hall   Austin, TX 210488   Violet Crown Sports Assoc
4 William Goldapp   Austin, TX 205674   Team Tilson Homes
5 john hughes   Fort Worth, TX 257309   Lone Star Racing Club
6 Cinco Phillips   Fort Worth, TX 238268   Lone Star Racing Club

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   GS Tenzing/Wheels in Motion
2 Brent Kimbrough   San Antonio, TX 235064   Ride Away Cycling Club

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Redding Shelby   North Richland Hills, TX 224826   Team Bicycles Inc.
2 Grahmm Smith   Pauls Valley, OK 238789   Team Power Train
3 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   Team Bicycles Inc.
4 Brian Moore   Hurst, TX 241950   Team Bicycles Inc.
5 Samuel Scott   Stephenville, TX 251405   Team Bicycles Inc.
6 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   GS Tenzing/Wheels in Motion
7 Joseph Schuck   North Richland Hills, TX 245183   Team Bicycles Inc.

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Collier   Kempner, TX 238774   Team Bicycles Inc.
2 Tucker Gerald   Amarillo, TX 244292   
3 Dani Rudd   San Antonio, TX 237457   
4 ian sewalt   Garland, TX 257429   
5 Nick Enthoven   Dallas, TX 253395   Matrix cycling team
6 Daniel Allen   Austin, TX 244008   
7 Royce Strange   Dallas, TX 243551   GS Tenzing/Wheels in Motion
8 Ryan Earnheart   Fort Worth, TX 241953   Team Bicycles Inc.
9 Grahmm Smith   Pauls Valley, OK 238789   Team Power Train
10 Alan Downey   Austin, TX 256336   
11 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   Matrix Cycling Club
12 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   Northwest Cycling Club

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Harward   North Richland Hills, TX 225241   Team Bicycles Inc.
2 Darren Miller   Haltom City, TX 248168   Team Bicycles Inc.

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helen Tarr   Houston, TX 232151   Sugar Cycles
2 Erin Reedy   Amarillo, TX 248750   
3 Lori Barrett   Austin, TX 255636   Velossimo Racing
4 Amy Taylor   Cypress, TX 225696   Sugar Cycles
5 Madison Prado   Cedar Park, TX 238933   Austin Flyers
6 Iris Stagner   Mineral Wells, TX 248802   Broken Films Racing
7 Anne Zoellcik      
8 Cindy Phillippi   Fort Worth, TX 254800   Broken Films Racing
9 Kathy Vetter   Arlington, TX 231408   
10 Joy Stockwell   Fort Worth, TX 190281   Broken Films Racing
11 Marsha Ungchusri   Austin, TX 255909   Berg Custom Teamwear.com Women's Racing
12 Mindia Whittier      

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Baab   Euless Texas  240318   Team Bicycles Inc.

Women - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Jameson   Haltom City, TX 254560   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoOSMOUSACDFSpyBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee