Race Results for
Phantoms of the Velodrome
Milwaukee, WI
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/22/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770   Nova IS Corp
2 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381   Kenosha Velosport
3 Andrew Harrison   Wheeling, IL 226343   Triple X Athletico
4 Samuel Huang   Kenosha, WI 250094   Kenosha Velosport
5 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   Endeavour

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235   Mars
2 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565   Mars
3 Tyler Craig (1 - Cat5)   Lake Villa, IL 232762   Kenosha Velosport
4 Myles Beach   Larsen, WI 208348   Unattached
5 Aaron Harrison   Wheeling, IL 226342   Triple X Athletico
6 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414   Mars
7 Simon Miller   Shorewood, WI 228258   Endeavour
8 Benjamin Stone (2 - Cat5)   North Freedom, WI 245188   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Donovon      Nova IS Corp
2 Eric Dobberfuhl   Mequon, WI 249213   PCW
3 James Bird   Kenilworth, IL 239434   Nova IS Corp
4 Matthew Kennedy   Sullivan, WI 229190   Beans & Barley
5 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210   Endeavour
6 Michael James (1 - Cat3)   Dousman, WI 219828   Baraboo Sharks
7 Ethan Stone   Urbana, IL 241831   Vision Quest
8 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914   Baraboo Sharks
9 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   Baraboo Sharks
10 Nick Carter   Baraboo, WI 222151   Baraboo Sharks
11 Christian Stone   North Freedom, WI 229845   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Meier   Baraboo, WI 185547   Baraboo Sharks
2 Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172   Baraboo Sharks
3 Jonathan Heile   Milwaukee 248092   Beans & Barley
4 Alex Wieseler   Indianapolis, IN 207324   Nova IS Corp
5 Kagen Mantz   Mequon, WI 263317   Team Extreme
6 Jordan Fatke (1 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 228267   Baraboo Sharks
7 Nathan McNamara   Menomonee Falls, WI 232319   Team Wheaton Franciscan
8 Sheskey Rusten      Nova IS Corp
9 Addison Bain   Dexter, MN 217783   MNJRC
10 Zachary Geyer   Green Bay 230075   Endeavour
11 Anthony Phillips   Sun Prairie, WI 260667   unattached
12 Jeff Rudy (2 - Cat3)   West Bend, WI 248401   Baraboo Sharks

Men - Cat 1/2/3/4/5 - U23 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Meier   Baraboo, WI 185547   Baraboo Sharks
2 Salvatore Scotto DiVetta (1 - Cat1)   Novi, MI 234631   Speedzone
3 James Stemper   Wauwatosa, WI 230799   Velo Trocadero

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   Kenosha Velosport

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Nova IS Corp
2 Victoria Meier   Baraboo, WI 191780   Baraboo Sharks
3 Jane Lee   Madison, WI 237883   Brazen Dropouts

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley James   Dousman, WI 219841   Nova IS Corp

Women - Cat 1/2/3/4 - U23 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley James   Dousman, WI 219841   Nova IS Corp
2 Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342   ABD
3 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   Kenosha Velosport

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerOSMOCUORESierra NevadaUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee