Race Results for
STORM Hill Country Mountain Bike Challenge
Comfort, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/02/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Rader   Dallas, TX1:54:4.00 201905  526 RBM/Matrix
2 Samuel (Hunter) Grove   Tustin, CA1:57:54.01 218355  527 NRC/PedalMasher
DNF Bo Trimble   DNF  528 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Domingue   Hunt, TX2:14.00 206475  543 Hill Country Bicycle Works/OLH
2 Raul Flores Jr   2:5:1.00  542 Solaris/Bicycle Heaven
3 Luke Jordan   Boerne, TX2:11:27.00 220269  544 Bicycle Shack
4 Karl Brooks   2:18:21.00  541 PAAC

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Munoz   Laredo, TX1:40:24.00 255731  330 Gold's Gym Laredo
2 Federico Castro   Austin, TX1:46:45.00 225134  333 NRC/Pedalmasher
3 Yater Lynch   1:47:33.00  341 Simpson's Fitness & Adventure
4 Cody Davis   1:49:4.00  325 B&B Bicycle
5 Michael Wilder   1:49:22.00  334 PACC
6 Theron Sweet   Austin, TX1:50:46.00 255241  340 Austin Parks and Recreation
7 Matthew Kocian   Fort Worth, TX1:53:47.00 237050  332 Big Pig Racing
8 Luke Bonecutter   1:56:29.00  336 HCBW
9 John Lucas   Houston, TX1:57:14.00 243136  324 NRC/Pedalmasher
10 Joe Walker   2:4:31.00  339 NRC/Pedalmasher
11 Zane Smith   Mckinney, TX2:7:45.00 237369  328 Dallas Bike Works
12 Andrew Neilson   2:11:57.00  331 Sugar Cycles
13 Geoff Mann   2:15:36.00  326 Houston Bicycle Co.
14 Rolando Vera   2:17:11.00  337 NRC/Pedalmasher
15 Jonathan Klein   2:19:23.00  335 NRC/Pedal Masher
16 Fred Walser   2:40:44.00  322 Arrowhead Elec.
DNS Jeremy Ryder   DNS  321 Bike Barn
DNF Drew Hochstatter   DNF  327 
DNF Craig Jacob   DNF  329 Team Timex
DNF Andy Pace   Houston, TXDNF 186414  338 Woodlands Cycling Club
DNF Justin Rice   DNF  323 NRC/Pedalmasher

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Moralez   1:43:30.00  365 Team Ortho/Sage Cycles
2 Paul Fafard   Austin, TX1:44:12.00 258845  360 PrincetonOne.com
3 ed stephan   1:45:33.00  361 FWMBA
4 Justin Cremer   Houston, TX1:48:23.00 85848  348 Bikesport
5 Jack Ishihara   1:52:1.00  350 Action Bikes
6 Dan Pawlik   Austin, TX1:53:33.00 166733  364 NRC/Pedalmashers
7 Jason Graham   1:54:50.00  367 Team Ride Away
8 Ramon Guel   Houston, TX1:55:14.00 229089  347 SharkByte Studios
9 John Diaz   2:2:22.00  352 NRC/Pedalmasher
10 John Cantu   San Antonio, TX2:2:43.00 256425  346 Team Aguila
11 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX2:3:2.00 232048  349 Ozone
12 James Webb   Kyle, TX2:3:3.00 199834  356 NRC/Pedal Masher
13 Justin Milan   Austin, TX2:3:55.00 181759  354 
14 Christopher Chepil   Austin, TX2:4:59.00 202641  363 Ozone
15 Stuart Frey   2:7:6.00  369 Dallas Bike Works
16 Eric Novaez   Austin Tx2:20:18.00 195939  359 Team Ortho/Sage Cycles
17 Jason Hartmann   San Antonio, TX2:24:25.00 126863  353 BSK Law/Bikeworld
18 Chris Davis   Austin, TX2:33:45.00 204987  351 
19 Anthony Myers   2:37:43.00  362 
DNF Troy Fraske   Houston, TXDNF 236760  366 Bikelane Race Team
DNF Aaron Catoe   DNF  368 
DNF Kenneth Ulrich   DNF  355 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Sacket   Troy, TX1:46:35.00 243590  381 Bicycles Outback
2 Shaun Bain   The Woodlands, TX1:49:47.00 255789  400 Team Bike Lane
3 Bo Whitehead   1:52:18.00  387 De Vacas
4 Kevin Harris   Center Point, TX1:52:30.00 252468  391 
5 Rudy Reyes   1:53:52.00  398 Bay Area Schwinn/Wolfpack
6 Martin Kovacs   Dripping Springs, TX1:53:58.00 254984  395 Team Ortho/Sage
7 shawn Baldwin   San Antonio, TX1:54:24.00 252048  388 Bicycle Shack
8 Glen Love   Allen, TX1:56:52.00 243668  384 
9 Bill Gutierrez   Bryan, TX1:58:1.00 209649  390 NRC / Pedalmasher
10 Allen Zolondek   Round Rock, TX2:57.00 104907  389 
11 Chlue Hukill   Flower Mound, TX2:6:15.00 209659  392 Mad Duck
12 Tony Aguilera   2:6:32.00  397 Team RN
13 Kevin Dierschke   San Angelo, TX2:8:2.00 258791  393 Countrywide
14 Ken Williford   2:13:0.00  396 RN/Camino Real
15 Jeff Prado   2:13:24.00  399 BSK Law/Bike World
16 Don Losole   San Antonio, TX2:15:16.00 185708  383 BSK Law/Bikeworld
17 Kenneth Ramirez   Seattle, WA2:25:0.00 255649  385 Cycle Logic
18 Michael Brown   San Antonio, TX2:50:21.00 255968  386 Cycle Logic
19 Carter Goss   2:56:24.01  394 Ozone Bikes
DNS Dennis Vincent   DNS  382 MPC

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Woolfolk   1:50:43.00  443 Mad Duck
2 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX1:53:20.00 202642  447 Totally Spoked
3 Michael Yates   Ft Worth, TX1:53:21.00 195154  433 Totally Spoked
4 Joe Graff   Austin, TX1:54:38.00 13835  444 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
5 Jason Grimes   Hurst, TX1:57:53.00 209149  446 Mad Duck
6 Mark Fraske   Austin, TX1:59:11.00 194267  442 Bike Lane
7 Scott Bristow   Sugar Land, TX1:59:38.00 78458  455 IC3 Christian Cycling
8 Trevor Rigby   Mckinney, TX2:1:44.00 58819  440 Mad Duck
9 Jeff Albrecht   2:4:4.00  435 Arrowhead Elec.
10 Derek Russey   Dripping Springs, TX2:4:26.00 148416  436 Livestrong
11 Frederick Willemsen   Round Rock, TX2:5:40.00 243606  456 
12 Dent Laney   Houston, TX2:6:10.00 202524  438 Bike Barn
13 Greg Allen   Abilene, TX2:6:48.00 237532  434 Countrywide
14 Jose Rojas   2:9:19.00  432 
15 Scott Schneider   Minden, LA2:10:17.00 234137  454 NRC/Pedalmashers
16 William Moritz   Houston, TX2:11:30.00 161036  439 Soutern Elite / Sun & Ski Sport
17 Tony Benson   Crested Butte, CO2:15:18.00 205947  452 NRC/Pedalmasher
18 Jeff Hoskins   2:16:10.00  445 NRC/Pedalmashers
19 Shaun McGregor   Bedford, TX2:24:39.00 233029  437 Team Mad Duck/Yeti Cycles
20 Roy Kemp   Grand Junction, CO2:29:11.00 114306  451 
21 Russell Lott   Fort Worth, TX2:30:58.00 209661  450 Southwest Golf & Sport-Cleburne
22 Theodore Jump   Edwardsville, PA2:39:21.00 187225  431 Hammerhead Bikes
23 Mark Kollock   3:9:26.00  449 
24 David Bomar   3:11:39.00  453 Davizzo's
DNS Clarence Lamb   Houston, TXDNS 238070  448 Triontherun
DNF Frank Cunningham   Leander, TXDNF 155371  457 Solar Eclipse / Bicycle Heaven

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morris Denton   Austin, TX1:50:22.00 178459  471 
2 Clay Whitney   New Braunfels, TX1:52:3.00 40995  481 Camino Real
3 Mark Gerow   1:53:28.00  472 
4 Kevin Mitchell   Houston, TX1:55:44.00 202081  482 Westend
5 Ken Hilger   Magnolia, TX1:59:52.00 40994  478 Team Bike Lane
6 Joe Guerra   San Antonio, TX2:1:29.00 196162  483 Team Bike MoJo
7 Michael VanRandwyk   Manor, TX2:5:20.00 191261  473 
8 David Wittoesch   2:5:28.00  475 
9 Don Losawyer   2:10:41.00  480 
10 Tom Nelson   2:13:56.00  479 Team WBC
11 Ralph Voss   Canyon Lake, TX2:20:4.00 186996  477 NRC/Pedalmasher
12 Steve Innes   Mckinney, TX2:28:21.00 237765  476 Team DORBA/Owl Farm
13 Guy Anthony Guzman   San Antonio, TX2:52:10.00 206608  474 NRC/Pedalmasher

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Elliott   Spicewood, TX1:55:20.00 186534  509 
2 Michael Sparks   Abilene, TX2:10:48.00 33561  508 
3 Tony Sturdivant   2:11:41.00  507 
4 David Cain   2:16:54.00  512 
5 Thomas Boldizar   Simpsonville, SC2:21:55.00 54252  511 PACC
6 Alan Markert   2:23:8.00  502 Bicycle Shack
7 James Trimble   2:29:47.00  506 Bicycle Heaven
8 Roger Burger   2:33:39.00  505 ACME Bike
DNS Geoffrey Rogers   Frisco, TXDNS 140629  501 PACC/Plano Cycling
DNS Russell Hanna   Columbus, TXDNS 143431  503 NRC/Pedalmasher
DNS Mihaly Deak   DNS  504 Crank Racing

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Pawlik   1:45:37.00  307 NRC/Pedalmasher
2 John Wilson   Katy, TX1:49:56.00 160949  305 Acme Bicycles
3 Jason Frazee   1:49:58.00  303 Abilene Mtb Club
4 Chad Harvey   1:53:21.00  309 
5 Richard Szecsy   Mckinney, TX1:54:18.00 112100  308 Big Pig Racing
6 Mark Clarke   Liberty Hill, TX2:6:24.00 174882  306 360 Cycleworks
7 David Snider   Wichita, KS2:13:20.00 244288  302 NRC/Pedalmasher
8 Santo Randazzo   2:46:55.00  301 Cyclismo SA
DNF Jeff Weaver   DNF  304 PACC

Men - PR/SM - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Helmig   Highland Village, TX2:13:47.00 245316  12 Mad Duck
2 Scott Henry   Austin, TX2:14:42.00 254  16 Trek/VW
3 Lucas Brusseau   Denton, TX2:16:34.00 5255  14 
4 Matt Gordon   Austin, TX2:20:16.00 13715  Team Ortho/Sage Cycles
5 Brian Kuehl   Pflugerville, TX2:20:51.01 155738  13 Austin Flyers/Bicycle Sportshop
6 Wes Hayslip   Austin, TX2:22:34.00 145971  11 Team Hammerhead
7 Billy Kurtz   Georgetown, TX2:25:7.00 20024  Team Ortho/Sage Cycles
8 Craig Kunz   Austin, TX2:30:11.00 124975  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
9 Jesse Moran   2:43:58.00  18 PACC
DNS John Cody   San Antonio, TXDNS 7243  15 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
DNF Stewart Stafford   Austin, TXDNF 33754  17 Austin Flyers/BSS

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Fish   Austin, TX2:35:3.00 189245  36 coachahmadi.com
2 Dani Rudd   2:54:32.00  39 Country Wide/Velocity Bikes
3 Austin Potter   Tomball, TX4:0.00 201876  38 Woodlands Cycling Club
DNF Evan Johnson   Houston, TXDNF 251857  37 Southern Elite/Sun & Ski

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bennett Brown   Houston, TX2:17:48.00 187726  49 Mad Duck
2 Nicholas Cirincione   Colorado Springs, CO2:24:22.00 142652  52 NRC/Pedalmasher
3 Eric Breckinridge   Austin, TX2:26:45.00 226693  51 NRC/Pedalmasher
4 Sem Gallegos   El Paso, TX2:29:31.00 233198  53 Team Ortho/Sage Cycles
5 Greg Parham   Durango2:32:39.00 211265  48 NRC/Pedalmasher
6 Justin Burger   Katy, TX2:40:55.00 202665  46 Acme Bikes
7 John Rosie   Portland, OR2:45:23.00 213673  50 Sugar Cycles
8 Marcus Torres   Cedar Park, TX2:46:24.00 158825  54 Team Orthopedic
DNF Matthew Davis   Fort WorthDNF 157395  47 B&B Bicycles

Men - EX - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noel Reuter   Cedar Park, TX2:27:42.00 187774  68 Austin Flyers/BSS
2 Dave Esper   Cedar Park, TX2:28:15.00 153692  63 Team Hammerhead/Oakley
3 Mason Quintana   Austin, TX2:28:40.00 187231  77 Team Orthopedic Store/Sage Cycles
4 Nicholas Garza   Flower Mound, TX2:32:38.00 218994  72 Mad Duck
6 Sergio Angulo   Austin, TX2:35:2.00 184663  66 Hammerhead Bikes
7 Alex Arumi   Austin, TX2:36:26.00 1984  67 Southern Elite/Sun & Ski
8 Charles Covill   Austin, TX2:44:33.00 165262  71 CLIFBAR/Hammerhead
9 Toby Smith   Denton, TX2:57:7.00 185914  65 Wheels in Motion/Giant
10 Cody Baron   Austin, TX2:59:26.00 109443  76 Team Ortho/Sage Cycles
11 James Ellis   Kyle, TX3:1:10.00 176061  69 NRC / Pedalmasher
12 Ryan Spates   Austin, TX3:22:39.00 104511  70 Austin Flyers/BSS
13 Jeff Stacy   Nevada, TX4:0.00 157702  78 Mad Duck
DNF John Sanborn   Dallas, TXDNF 173950  73 Dallas Bike Works
DNF Ruben Holguin   DNF 143416  62 PBBA Cycling Team
DNF Philip Luckowski   DNF  61 Crash
DNF Jeff Campbell   Helotes, TXDNF 5947  74 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
DNF Antonio Torrini   Austin, TXDNF 204871  64 

Men - EX - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Boyd   No City, MN1:35:56.00 157901  114 Team Bike Lane
2 Michael Bohn   Celina, TX1:36:52.00 212895  130 PACC
3 Jack Gutweiler   Katy, TX1:38:33.00 167973  126 Bikesport
4 Andrew Yates   Austin, TX1:39:51.00 39169  138 Team Ortho/Sage Cycles
5 Joseph Gold   Dallas, TX1:40:10.00 68231  124 Southern Elite/Sun & Ski
6 David Parker   San Antonio, TX1:41:5.00 27256  135 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
7 Barton Beddingfield   Austin, TX1:41:17.00 93976  141 Bikesport
8 Dan Smith   Dripping Springs, TX1:41:42.00 209152  115 Spencycles.com
9 James Parker   Kingwood, TX1:42:32.00 27261  131 Southern Elite
10 David Mackey   Magnolia, TX1:44:6.00 205028  120 Bike Lane
11 Brian Zettner   San Antonio, TX1:44:11.00 186298  119 Team Ortho/Sage Cycles
12 Craig Fitzgerald   Spring, TX1:47:39.00 11748  125 Team Bike Lane
13 Mark Landeck   Seabook, TX1:47:40.00 188556  123 Team Tilson Homes
14 John Larson   Mckinney, TX1:48:5.00 194312  121 Wheels In Motion/Giant
15 Kal Quaife   1:48:20.00  117 Dallas Bike Works
16 Brad Limmer   San Antonio, TX1:48:26.00 178200  113 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
17 Michael Rossi   Houston, TX1:50:36.00 107218  127 Bikesport
18 Kevin Barton   San Antonio, TX1:53:47.00 204437  116 Freedom Chevrolet/Joe's Pro Bikes
19 Chris Carlson   1:54:31.00  144 Team Me
20 Bob Cowley   Austin, TX1:55:2.00 204749  142 Team Ortho/Sage Cycles
21 Lee Troy   Katy, TX1:55:26.00 53622  132 NWCC
22 Chris Shearer   San Antonio, TX1:57:55.00 42936  133 Poor Boy Racing
23 Walter Megura   Plano, TX2:17.00 111657  112 PACC
24 Luis Gonzalez   Houston, TX2:1:49.00 172879  128 Bikesport
25 Dennis Kruse   Boerne, TX2:2:56.00 19914  129 Team Ortho/Sage Cycles
26 Willie Rivera   San Antonio, TX2:5:28.00 174442  145 Team Orthopedic Store
27 Bill San Marco   2:7:9.00  136 
DNF Jay McKeown   Houston, TXDNF 23636  139 Southern Elite/Sun & Ski
DNF Vaughn Cavanaugh   Houston, TXDNF 194241  137 TREK/VW
DNF William (Tony) Vitz   Mckinney, TXDNF 183683  111 Mad Duck
DNF Rich Walsh   Garland, TXDNF 233319  122 Dallas Bike Works
DNF Mike Healey   Round Rock, TXDNF 225669  134 Orthopedic Store
DNF David Kay   San Antonio, TXDNF 187333  143 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
DNF Maurice Wilson   The Woodlands, TXDNF 202080  140 Bike Lane
DNF Forist David Jr.   Converse, TXDNF 219282  118 USAF

Men - EX - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Martin   Mcallen, TX1:43:28.00 22655  153 TEAM MCALLEN
2 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM1:44:32.00 8894  159 Team Ortho/Sage Cycles
3 Andy Kathan   Tyler, TX1:48:46.00 18590  155 Mad Duck
4 Randy Wolf   Grapevine, TX1:52:1.00 192283  158 Mad Duck
5 David Lurz   Boerne, TX1:52:21.00 202635  156 Team Solar Eclipse/BHRC
6 Alan Johnson   Dallas, TX1:56:23.00 157600  151 Matrix/RBM
7 Robert Dickerson   San Antonio, TX2:57.00 165310  164 Team Orthopedic Store
8 Spencer Jewell   Waco, TX2:1:26.00 110566  162 Team WBC
9 Robert Grant   2:3:32.00  157 
10 Michael Floores   Houston, TX2:5:45.00 11872  152 NWCC
11 George Heagerty   San Antonio, TX2:10:50.00 72892  161 Geri-Atrix
12 Michael Kolat   Lake Jackson, TX2:14:40.00 88139  163 
13 John Legge   Austin, TX2:20:7.00 195660  154 NRC Pedalmasher
14 David Rilling   2:21:54.00  165 NWCC
DNF Rick Morris   Provo, UTDNF 177354  160 Team Ortho/Sage Cycles

Men - EX - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Moreman   Arlington, TX2:5:26.00 84650  181 Bicycles Inc./TREK

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Jaimes   7:35.00  817 Austin Parks and Rec
2 Clayton McGrath   7:52.00  814 Hot Links
3 Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX8:39.00 237375  811 Hill Country Bicycle Works / FCB
4 Aaron Kazanoff   8:52.00  815 Austin Parks & Recreation
5 Kevin Corry   9:24.00  818 Austin PARD
6 Jorge Munoz   9:27.00  825 Golds Gym Laredo
7 Michael Dearman   9:48.00  820 
8 Parker Given   9:58.00  812 Hill Country Bicycle Works
9 Zach Stacy   10:21.00  830 Mad Duck
10 Alex Ward   10:22.00  816 Austin PARD
11 Colton Sacket   Troy, TX10:32.00 266357  827 
12 Mitchell Baldwin   10:46.00  824 Hill Country Bicycle Works/FCB
13 Cristian Perez   10:48.00  751 Bicycle Shack
14 Aidan Scott   11:25.00  829 Hill Country Bicycle Works
15 Jack Whitaker   11:26.00  828 
16 J.P. Reuter   11:50.00  826 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
17 Max Tadvick   12:11.00  822 Team Tadvick
18 Bowen Novaez   12:32.00  823 
19 Nicholas Pittman   17:47.00  821 Biketown
20 Justin Bruce   19:2.00  813 
21 Parker Watson   12:33.00  819 Hill Country Bicycle Works

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Scott   36:41.00  842 Hill Country Bicycle Works
2 Jacob Sacket   Troy, TX37:51.00 264681  832 WBC
3 Trevor Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX37:56.00 237374  831 Hill Country Bicycle Works / FCB
4 Mason Shea   38:36.00  834 Austin Parks
5 Zach Carlson   44:23.00  840 Richardson Bike Mart
6 Kees Inserni   Corpus Christi, TX59:47.00 217486  835 RLX
7 Timothy Tirado   60:15.00  839 Cyclone Cycles
8 Willis Whitaker   1:1:29.00  841 
9 Justin McQuerry   1:6:24.00  838 WBC
10 Cole Parker   1:14:10.00  845 Southern Elite
11 Damian Castillo   1:19:30.00  844 Austin PARD
12 Jack Tadvick   1:22:41.00  837 
13 Gary Tadvick   1:22:42.00  836 Team Tadvick
14 Cody Bruce   1:47:6.00  833 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Allen   Abilene, TX60:25.00 237533  851 Countrywide
2 Payson McElveen   1:1:32.00  856 
3 Ceasar Yanez   1:4:53.00  843 Team Aguila
4 Ian Gibson   Lake Charles, LA1:5:8.00 218997  858 
5 nick thorpe   Canyon Lake, TX1:7:0.00 257258  854 NRC/Pedalmasher
6 Tanner Novaez   Selma, TX1:14:20.00 209110  855 Team Ortho/Sage
7 Bryan Stacy   1:29:43.00  859 Mad Duck
8 Conor Steward   Boerne, TX2:31:38.00 194212  852 Hill Country Bicycle Works/FCB

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Rodriguez   1:11:9.00  873 Bicycle Shack
2 Kyle Adams   1:49:44.00  871 Cliff Hangers

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Ard   1:7:51.00  892 Rock Crawler
2 Clayton Reamer   1:8:16.00  891 The Bicycle Shack

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Bradford   55:40.00  622 Orthopedic/Sage
2 Joshua Tschuor   Crosby, TX55:50.00 252112  610 Team Bike Lane
3 Chris McWatters   57:28.00  615 Hill Country Bicycle Works
4 Ryan Keating   57:58.00  608 NRC/Pedalmasher
5 Ian Hall   58:3.00  612 NRC/Pedalmasher
6 David Kessler   58:15.00  605 NRC/Pedalmasher
7 Joseph Garcia   58:32.00  618 Team Ram Rod
8 Jeremy Ridge   59:43.00  601 
9 Benjamin Schilling   1:2:44.00  616 Hill Country Bicycle Works
10 Enoch Castleberry   1:3:35.00  619 NRC/Pedalmasher
11 Jesse Attas   Austin, TX1:4:43.00 251897  614 
12 Thomas Cho   Nashville, TN1:4:50.00 258907  606 NRC/Pedalmasher
13 Kyle Swenor   1:5:12.00  603 Hill & Wilkinson
14 Hunter Emmott   1:5:14.00  611 NRC/Pedalmasher
15 James Smitt   1:9:22.00  602 
16 Andrew Pentico   1:9:54.00  609 Goodwin Sports & Dishes
17 Nathan LaField   1:11:15.00  613 NRC/Pedalmasher
18 Christian Hunley   1:36:41.00  620 
19 James Kolb   1:54:43.00  621 
DNS Noe Fernandez   DNS  607 Fernandez Gaskets and Gadgets
DNF Paul Vidal   DNF  617 Hill Country bicycle Works
DNF Gary Rogers   DNF  604 Bike Barn

Men - BG - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Parker   56:0.00  646 Team Ortho/Sage Cycles
2 Dennis Lozano   Austin, TX59:5.00 258019  652 NRC/Pedalmasher
3 Kenny Vernon   60:34.00  657 Mad Duck
4 Phil Horton   1:1:37.00  654 Team Dirtheads
5 Philip Teitel   1:2:10.00  663 
6 Darryl Rosenfeld   1:2:13.00  642 
7 Lonn Hart   1:2:42.00  647 NRC/Pedalmasher
8 David Call   1:2:43.00  662 NRC/Pedalmasher
9 Felipe Alvarez   1:2:45.00  669 Team BDR
10 Jesus Ramon   1:2:47.00  651 
11 John Jameson   1:3:51.00  666 NRC/Pedalmasher
12 Jason Beer   Austin, TX1:4:41.00 177096  643 360 Cycleworks
13 Brett Allison   1:4:44.00  665 Totally Spoked
14 Spence Potter   Bastrop, TX1:4:55.00 243151  648 
15 Dustin Payne   Austin, TX1:6:38.00 248131  641 NRC/Pedalmasher
16 Jason Rosales   1:8:54.00  671 
17 Eric Rohani   Lufkin, TX1:10:3.00 224873  650 Colonels Army
18 Robert Herrera   1:10:43.00  644 New Construction
19 Billy Beckes   1:12:43.00  661 NRC Pedalmasher
20 Jeremy Paquette   Houston, TX1:13:42.00 295606  649 BDR
21 Warren Smith   1:17:18.00  670 
22 Drew Richman   1:19:5.00  656 
23 Alejandro Zendejas   1:28:4.00  668 Team Aguila
24 Aaron De La Garza   1:28:5.00  672 
25 Scott Lagow   1:30:21.00  667 
26 Andrew Roach   1:32:13.00  655 
27 William Elcan   1:33:6.00  660 Team Bike Patrol
28 Eddie Zavala   1:39:26.00  645 
DNS Angel Rodriguez   DNS  653 
DNF Len Tadvick   DNF  658 Team Tadvick
DNF Matthew Jara   DNF  664 Ozone
DNF Chad Harrison   DNF  659 

Men - BG - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Scoggins   59:31.00  694 OA/Tortoise Racing
2 Sean Ansley   The Woodlands, TX59:50.00 256780  691 Team Bike Lane/Woodland Cycling
3 Bert Whitaker   60:32.00  700 
4 Mark Boraski   1:2:24.00  687 Mad Duck/Dirtheads
5 Patrick Dempsey   1:4:12.00  699 NRC/Pedalmashers
6 Jon Rosser   1:4:36.00  681 
7 Tom Turk   Bulverde, TX1:10:9.00 185911  697 
8 Sergio Garcia   1:12:22.00  701 Team Aguila
9 Chip Shadden   1:13:11.00  693 
10 Noah Garcia   1:13:24.00  698 
11 David Stanush   1:15:56.00  696 
12 Don Pittman   1:16:25.00  692 Biketown
13 Mark Pruitt   Fort Worth1:18:5.00 28786  689 
14 Raul Flores   1:22:19.00  702 Team Aquila
15 Bruce Adams   1:23:10.00  683 Cliff Hangers
16 Roel Chapa   1:24:45.00  690 
17 Robert Steward   Boerne, TX1:26:51.00 252461  682 Hill Country Bicycle Works
18 William May   1:31:12.00  684 
19 Edward Flores   1:34:2.00  695 
20 Aaron Ard   1:49:12.00  703 
21 Randy Davis   1:49:18.00  685 
22 David Agleton   3:9:18.00  688 
DNS Tom Lamz   DNS  686 

Men - BG - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cliff Richmond   San Antonio, TX1:11:9.00 103189  723 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
2 Randy Lierly   1:13:49.00  724 Team Bicycle Shack
3 Bob Krantz   1:15:14.00  722 NWCC
4 Mike Brooks   1:24:7.00  721 Comie Bike.com

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Call   2:1:34.00  558 NRC/Pedalmasher
2 Jane Ziegler   Tulsa, OK2:3:44.00 197200  559 
3 Claire McKenna   2:20:12.00  557 Team Hammerhead
4 Inna Innes   Mckinney, TX2:23:25.00 231914  556 Big Pig Racing
5 Katie Petrocci   Houston, TX2:29:5.00 243610  560 Sugar Cycles

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonnie Bain   2:23:6.01  569 Team Bike Lane
2 Susan Stormer   Austin, TX2:55:44.00 156430  568 Austin Flyers/BSS
3 Kirsten Tulchin   Carrollton, TX3:14:12.00 219086  567 Mirage/Team Mad Duck
DNF Diane Thornton   Kerrville, TXDNF 227  566 Hill Country Bicycle Works

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Flynn   2:33:52.00  576 NRC/Pedalmashers
2 Diane Roy   Houston, TX2:34:48.01 202535  577 Sugar Cycles
3 Carol Duane   Lewisville, TX2:41:2.00 225819  578 Mad Duck

Women - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX2:11:43.00 185730  199 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
2 Hannah Trimble   2:14:50.00  196 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 Amber Armer   Smithville, TX2:48:45.00 195648  197 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shae Rainer   Georgetown , TX3:7:34.00 176425  203 Trek VW
2 Brenda Moczygemba   Ketchum, ID3:30:36.01 216070  202 PACC
3 Lisa Hartman   Houston, TX4:21.00 217745  201 Sugar Cycles

Women - EX - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie Reuter   Cedar Park, TX2:56:28.00 186087  211 Bicycle Sport Shop/Austin Flyers
2 Bibiana Martinez   Dallas, TX3:10:30.00 230216  212 Mirage

Women - EX - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patti Plagmann   Spring, TX1:58:9.00 130335  223 Bike Lane Houston
2 Christiane Reetz   Boerne, TX2:10:21.00 197397  224 NRC/Pedalmasher
DNS Lisa Nye-Salladin   Kerrville, TXDNS 26368  222 Hill Country Bicycle Works/FCB
DNF Kathy Johnson   Dallas, TXDNF 157466  221 Richardson Bike Mart/Matrix Cycle Club

Women - EX - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judi Ronkartz   Austin, TX2:36:34.00 222695  237 Team Hammerhead
2 Pamela Avery   Houston, TX2:55:53.00 187022  236 Bike Barn

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lilli Frasier   10:27.00  902 Hill Country Bicycle Works
2 Ruby Chism   11:55.00  909 Hill Country Bicycle Works
3 Emily Ansley   12:41.00  903 Bike Lane
4 Christina Tirado   12:45.00  907 Cyclone Cycles
5 Claire Allen   12:48.00  901 
6 Sydney Reuter   13:3.00  906 
7 Holly Dierschke   13:33.00  904 
8 Jenette McQuerry   13:42.00  905 WBC
9 Macy Lagow   25:50.00  908 Mad Duck

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadina Junuzovic   46:47.00  922 Austin PARD
2 Lucy Brown   52:18.00  924 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 Ursula Jaimes   52:22.00  923 Austin PARD
DNS Bethany Sprague   DNS  921 Austin Parks

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexzandrea Jones   1:13:18.00  942 Dallas Bike Works
2 April Cunningham   Alamosa, CO1:24:16.00 195908  944 Solar Eclipse/Bicycle Heaven
3 Alicia Adams   1:36:32.00  941 Cliff Hangers
4 Kiersten Inserni   Corpus Christi, TX1:53:49.00 208489  943 velo bella

Women - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathalie Krantz   1:12:46.00  952 NWCC
2 Elizabeth Lurz   Abilene1:53:48.00 206473  951 Solar Eclipse/Bicycle Heaven

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanna Rees   1:27:50.00  742 Sugar Cycles
2 Kellie Simoneaux   Crosby, TX1:57:40.00 253971  741 Bike Lane

Women - BG - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Joy   Austin, TX1:6:5.00 249798  772 360 Cycleworks
2 Katie Rudy   Lake City, MN1:9:55.00 255417  773 B&B
3 Amy Clemmons   1:14:26.00  776 360 Cycle Works
4 Sandra Morales   1:15:39.00  771 NRC/Pedalmasher
5 Kristi Welch   1:27:28.00  774 NRC Pedalmashers
6 Amy Jameson   1:35:5.00  777 NRC/Pedalmasher
7 Amy Hall   2:13:0.00  775 NRC/Pedalmashers

Women - BG - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Jones   1:34:4.00  791 NRC/Pedalmasher

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESierra NevadaSpyShimanoUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee