Race Results for
Gearlink Cup
Palm Harbor, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/11/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Cano   Miami, FL 234452   Laser-es
2 Sean Lynch      Orlando Road Club Inc
3 Kevin Richardson      J..A.R.
4 Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
5 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
6 Carlos Lopez   Miami, FL 238241   Laser-es
7 Jonathon Eidam      Laser-es
8 Andrew Buttitta      Colavita - Central Florida
10 Jack Tomassetti      Jacksonville Racing Club

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alejandro Villabona      Laser-es
3 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL 238203   Laser-es
4 Jay Major      J..A.R.
6 Anselm Teather      Treasure Coast Cycling Association
7 Nathan Cosgray      Gearlink
9 Lucas Wardein   Naples, FL 233364   Orlando Road Club Inc
10 Christian Teather      Treasure Coast Cycling Association

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277   Orlando Road Club Inc
2 Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
3 Stefan Rivero   Aventura, FL 234730   Laser-es
6 Ryan Burns      Orlando Road Club Inc

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McGuire   Miami, FL 239823   Laser-es
2 Marcos Rodriguez      Laser-es
3 Jhon Zuluaga      Laser-es
4 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL 238204   Laser-es
5 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink
6 Lawrence Jupp      J..A.R.
7 Brandon Upson      Orlando Road Club Inc
8 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Orlando Road Club Inc
9 Eric Topole   Village Of Palmetto Bay, FL 246973   Laser-es
10 Alex Sparks      Atomic Race Team
11 Zachary Pena      Unattached
12 Alan Flandeau      Unattached
13 Alex Lopez      Laser-es

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
2 Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254   Team 19
3 Willy Gonzales      Top Pro
4 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
5 David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
6 Curtis Juteram   Minneola, FL 63944   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
7 Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448   Neptune Cyclery
8 Ken Helms      Bike America / Potter's Landscaping
9 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
10 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   Ford Cycling Team/Orlando Velo
11 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561   VeloBrew
12 John Kavan   Tampa, FL 53779   Neptune Cyclery
13 Ron Shinall   Jacksonville, FL 198867   VeloBrew
14 Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
15 Michael Graham   Tampa, FL 13862   Neptune Cyclery
16 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   Ford Cycling Team/Orlando Velo
17 Mark Proffer   Celebration, FL 215288   ASV - Gold's Gym Orlando
18 Ray Reinders   Trinity, FL 248260   TeamGearLink
19 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   ASV - Gold's Gym Orlando
20 Alain Troadec   Deerfield Beach, FL 174937   Bike America / Potter's Landscaping

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
2 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   Jacksonville Racing Club
3 John Faulk   Jacksonville, FL 115188   VeloBrew
4 Jim Zimmer   St. Petersburg, FL 57623   Neptune Cyclery
5 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   ASV - Gold's Gym Orlando
6 Doug Duschek      Cycle Science
7 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   ASV - Gold's Gym Orlando
8 Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328   Treasure Coast Cycling Association
9 James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
10 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   Jacksonville Racing Club
11 Will Larson   Dunedin, FL 196529   TeamGearLink
12 Michael Chiarella      Florida Velo

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Tyler   Winter Garden, FL 108046   Orlando Road Club Inc
2 Guenther Kleinewaechter   Miramar, FL 138707   Team RPM
3 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
4 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
5 Michael McCollum   Largo, FL 48126   Jacksonville Racing Club
6 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Jacksonville Racing Club
8 James Konopasek   Atlantic Beach, FL 202234   Jacksonville Racing Club
9 Keith Creeden   Longwood, FL 210970   Orlando Road Club Inc
10 Charles Griffiths   Tampa, FL 257813   Unattached
11 Keith Norris SR      Unattached
12 Ed Webb      Team RPM

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Norris      AEG- TOSHIBA-JetNetwork
2 Chris Scott   Brandon, FL 167801   Locos/Bling-Bling
3 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   Cycle Science
4 Ivan Franco   Miami, FL 51178   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
5 Rudy Robaina      Cycle Science
6 Grant Potter   Parkland, FL 73508   Herba-Life
7 Seth Hansley      Locos/Bling-Bling
8 Todd Hancock   Indianapolis, IN 63342   Herba-Life
9 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065   Preferred Alliance
10 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   TeamGearLink
11 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   A & E Investors
12 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   Preferred Alliance
13 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674   Cycle Science
14 Matthew Hansley      Locos/Bling-Bling
15 Frank Lopez   Largo, FL 21574   Preferred Alliance
16 Daniel Larson   Norman, OK 58572   Cycle Science
17 Luis Zayas      Elite Cycling & Fitness
18 Chase Fullerton (1 - Cat2)   Montverde, FL 200127   B&J Bikes
19 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   Ford Cycling Team/Orlando Velo
20 Gabriel Larrea (2 - Cat2)   Miami, FL 195499   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
21 Todd Hull   Jacksonville, FL 82561   VeloBrew
22 Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   Preferred Alliance

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonet Hernandez      B&J Bikes
2 Andrew Holland   Naples, FL 228841   Naples Cyclery
3 Christopher Pliske   Fort Lauderdale, FL 107259   Bike America / Potter's Landscaping
4 Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   B&J Bikes
5 Charl Jordaan   Pompano Beach, FL 210877   B&J Bikes
6 Jonathon Levie   Plant City, FL 224269   Village Bike
7 Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009   Olympus Bikes
8 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
9 Miguel Luis   Hialeah, FL 138708   Preferred Alliance
10 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike
11 Ross Glass   Tampa, FL 236571   Village Bike
12 Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900   Preferred Alliance
13 Brad Andringa   Saint Petersburg, FL 204651   Best of the Bay Cyclist
14 Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876   Village Bike
16 Jean Morales   Weston, FL 209705   Laser-es
17 Phillip Bailey   Gainesville, FL 211446   Team Florida
18 Chris Keane   Sw Ranches, FL 210581   Preferred Alliance
19 Tim Walker      Village Bike
20 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Team Florida

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roman Joa      Preferred Alliance
2 Sean Lynch      Orlando Road Club Inc
3 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229   Colavita - Central Florida
4 Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
5 Jacques Ethan Martinez   Deltona, FL 182255   Orlando Road Club Inc
6 Miguel Perez   Miami, FL 256359   Bikes To Go
7 Kevin Parker      Polk Bicycle Sport Inc
8 Travis Gibbon      Unattached
9 Luke Walker   Jensen Beach, FL 232480   Village Bike
10 Peter Pawlus   Sarasota, FL 252549   Naked Bean Cycling Club
11 Henry Willis   Orlando, FL 187343   Colavita - Central Florida
12 Jason Gibson   Winter Garden, FL 228510   Orlando Road Club Inc
13 Dominic Ollivierre   Tampa, FL 246411   Oliver's Cycle Sports
14 Chris Bishop      Unattached
15 Ross Lukoff   Lauderdale By The Sea, FL 216522   Bike America / Potter's Landscaping
16 Walter Rentz      Orlando Road Club Inc
17 Richard Benton      Orlando Road Club Inc
18 Tim Hutton      Compliance Depot

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hauffman      Cycle Haus
2 Julius Berith      Ringling
3 Konner Sawicki      Unattached
4 Pavel Stuchlik      Team American Classic
5 james stahlschmidt   Tampa, FL 258140   Team American Classic
6 Eric Stubbs      Unattached
7 Joe Cole   Pompano Beach, FL 118399   Bike America / Potter's Landscaping
8 Brandon Campbell      USF
9 Dan Fogarty      Unattached
10 Ralph Blanco      Oliver's Cycle Sports
11 Michael Johnson      Cycle Science
12 Jay Jenkins      Unattached
13 David Ballagh   Clermont, FL 220117   Orlando Road Club Inc
14 Alex Sparks      Atomic Race Team
15 Andrew Klaase      Bike Works

Women - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Ali Brannigan   Maitland, FL 237340   Colavita - Central Florida
5 Megan Glanz   Murfreesboro, TN 237581   Orlando Road Club Inc

Women - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita - Central Florida
5 Ana Lucia Jaramillo      Unattached
8 Tiffany Glanz   Deltona, FL 255651   Orlando Road Club Inc

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valeria Sanders      Kenda Tire
2 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Ford Cycling Team/Orlando Velo
3 Trish Cohen   Tampa, FL 218675   Neptune Cyclery
4 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Athletes by Design Racing Team
5 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL 202120   Kenda Tire
6 Debbie Veitch   Stuart, FL 204547   Cycle Science
7 Julie Walker      Unattached
8 Sharon Fletcher   Palm Desert, CA 219092   Cycle Science
9 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
10 Christi An Hansley   Ft. Lauderdale, FL 209417   Kenda Tire
11 Robin Kavan   Tampa, FL 51174   Neptune Cyclery
12 Sheila Lopez      Outspokin Largo
13 Alane Ballweg (1 - Cat3)   Charlottesville, VA 123316   Atomic Race Team
14 Karina Kroll      Z Bikes
15 Heather Davis   Fletcher, NC 239644   Team Florida
16 Patricia Gonzales      Team American Classic

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaShimanoCUOREBonk BreakerSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee