Race Results for
DINO Mountain Bike Series - Brown County
Nashville, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/03/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
2 Ryan Kiel      
3 Landon Sorge   Zionsville, IN 246908   
4 Scott McClary   Bloomington, IN 250619   
5 Ryan Catron   Indianapolis, IN 252812   
6 Matt Payne   Nineveh, IN 261877   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ernie Calderin      
2 Josh Gerlach      
3 Matthew Kiel      
4 Paul Cecil      
5 Andy Ritter      
6 Joseph Tonak   Indianapolis, IN 200009   
7 RJ Harris      
8 Barry Stevenson      
9 Matthew Kendall      
10 Derek Bell      
11 John Hayes      
12 Joel Burnette      
13 Ryan Smith   Louisville, KY 146089   
14 Robert Turpin   Campbellsville, KY 241686   
DNF Nick Barbieri      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean O'Donnell      
2 Chris Molnar   Ann Arbor, MI 221498   
3 Michael Hemelgarn   Avon, IN 262921   
4 Randy Witte   Shelbyville, IN 88983   
5 Noah Larson      
6 Blaine Heppner   Louisville, KY 256278   
7 Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   
8 Ryan Tragesser      
9 Christopher Hruska      
10 Michael Kaster      
11 Justin Risley   Sullivan, IL 76848   
12 Matt Allgeier      
13 David Raber      
14 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
15 Scott Kanehl      
16 Steve Vollmar      
17 Bryon Horn   New Castle, IN 242128   
18 Carson Shadowen   Greenwood, IN 262923   
19 Travis Sims      
20 Aaron Songer      
21 Jim Frazier      
22 Russ Goodman      
23 Michael Helton      
24 Adrian Fahey      
25 Brian Zimmer      
26 Tim Mack   Bloomington, IN 262922   
27 Dirk Steyn      
28 Johannes Theart      
29 Jerry Harnack      
30 Chris Hansen   Greenfield, IN 216756   
31 David Aukerman      
32 Mason Glen      
33 Chad Wilkening      
34 Michael Margraf      
35 Thomas Keene      
36 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
37 Jason Mygrant   Noblesville, IN 58623   
38 Tim O'Donnell      
39 Dion Van Leeve      
40 Mack Shwab      
41 Tom Jones      
DNF Joseph Hatley      
DNF Donald Parr   Louisville, KY 194587   
DNF Chris Ruckdaschel      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Strole   Fort Wayne, IN 134319   
2 Brad Myers   Scottsburg, IN 25602   
3 Brad Wunderlich   Louisville, KY 39083   
4 John Wright   Carmel, IN 211129   
5 William Confer   Zionsville, IN 172347   
6 Keith Griffiths      
7 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   
8 Jerry Juliot      
9 Michael Conaway   Fishers, IN 180478   
10 Dennis Santay      
11 Michael Walls      
12 Donald Rush      
13 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
14 Darren Lawson      
15 Mike Russell      
16 Keith Morlen      
17 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
18 Dave Castle      
19 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
20 Norman Graham   Louisville, KY 247403   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Rhoads   Nashville, IN 217062   
2 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
3 Paul Lapham      
4 Martin Ruhl   Crawfordsville, IN 224019   
5 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   
6 Keith Caudill      
7 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   
DNF Gary Dowell      

Men - Intro - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan Stone      
4 Dane Fetterer      
6 Eric Thoma      
7 Alexander Huff      
9 Isaac Hawkins      

Men - Intro - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Kyle Myers      
DNF Nathaniel Huff      

Men - Intro - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Jimmy Higgins      

Men - Intro - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Greg Burnette      

Men - Intro - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Jamil Huff      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Nelson   Carmel, IN 217294   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Virostko   Columbus, IN 202432   
2 Chad Salla   Greenville, SC 228233   
3 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
4 Chris Hillier      
5 John Hughson   Schenectady, NY 243361   
6 William Toler   Fort Wayne, IN 231247   
7 Cory Swihart      
8 Aaron Ritter   Williams, IN 238492   
DNF Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
2 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
4 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   
5 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
7 David McComb   Yoder, IN 172316   
8 Frederick Rose   Bloomington, IN 30553   
9 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
10 Jeffrey Nixon      
11 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
6 Jeff Miller   Benton City, WA 253810   
12 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
DNF David Peterson   Lexington, KY 122742   

Men - EX - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
2 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
3 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
4 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
DNF Blake Noland   Columbus, IN 143907   

Men - Clydesdale - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Morgan      
2 Mark Malaby      
3 Drew Ott      
4 Kyle Brozek      
5 Don Stephens      
6 Craig Andrews      
7 Kent Gross      
8 Todd Snyder      
9 Jerry Rusin      

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Johnson   Fort Wayne, IN 257134   
2 kyle taylor   Fort Wayne, IN 258550   
3 Justin Brinn      
4 Steven Moffett      
5 Kody Hughes   New Whiteland, IN 258870   
6 Trace Fetterer      
7 Josh Shields      
8 Jake Fisher      
9 Ryan Thoma      
10 Noah Hayden      
11 Andrew Barker      
DNF Benjamin Tonak   Indianapolis, IN 210172   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Johnson      
2 Danny Fisher      
3 Ryan Preske      
4 Bryan Allen      
5 Shawn Clark      
6 Benjamin Gradle   Indianapolis, IN 261171   
7 Travis Iwanski      
8 Brian Schoolcraft      
9 Rick Stephens      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Nevills      
2 Jonathan Sanders      
3 Michael Trumbower      
4 Andy Paskins   Carmel, IN 137920   
5 Lars McCain      
6 Jason Johnson   Fishers, IN 260126   
7 Chad Nay      
8 Steven Ullery   Indianapolis, IN 262568   
9 Gary Brandenburg      
10 Brad Stevenson      
11 Scott Rothenbush      
12 Neil Lasley      
13 Chris Stillabower      
14 Darin Koelm   Avon, IN 226509   
15 Dave Powers      
16 Chris Meadows      
17 John Alvarado      
18 Brad Hawkins      
19 Christopher Averett      
20 Joseph Bell      
21 Jason Scherrer      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Hill      
2 Mike Johnson      
3 Scott Brown      
4 Les Yocum      
5 Damon Chandler      
6 David Tonak   Indianapolis, IN 209615   
7 Michael Robinson      
8 Dennis Catron   Indianapolis, IN 254290   
9 Dennis Moffett      
10 Axel Harris      
11 Bill Ardery   Indianapolis, IN 260730   
12 Darin Smith      
13 Richard Feeley      
14 Mark Glore      
DNF Dolph Montgomery      

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ward   Indianapolis, IN 203076   
2 Dan Edmunds      

Men - Pro - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jean-Luc Serriere   State College, PA 32201   
2 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
3 Ben Richardson   Perryville, KY 176926   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Stine      
2 Randi Cox      
3 Angela Breeden   Bloomington, IN 255623   
4 Brenna Macias      
5 Jo Herald   Georgetown, IN 202129   
6 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247   
7 Bette Gumerson   Indianapolis, IN 246245   
8 Melody Lowder   Fishers, IN 220213   
DNF Chikage Castle      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Risley   Sullivan, IL 260574   
2 Andrea Green      
3 Cindy Holzhausen      
4 Dawn Hobbs      
5 Kim Ciesiolka      
6 Andriana Wright   Griffith, IN 249882   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOCUOREBonk BreakerShimanoUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee