Race Results for
2007 OMYA/Superior Road Race
Superior, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/31/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - pro 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Buck Miller      Fiordifrutta
2 Joseph Thompson   Durango, CO 185428   Rocky Mtn
3 Mitchell Moreman   Durango, CO 103288   Health FX
4 Andrew Miller   Flagstaff, AZ 52030   Landis/Trek
5 Lee Rosenthal   Durango, CO 152244   Fastar
6 Paul Ward   Virginia Beach, VA 166933   Natures Path
7 Austin King   Phoenix, AZ 43315   Jittery Joes
8 Kris Pagano   Mesa, AZ 126252   CZ Racing
9 Ryan Blickem   Las Cruces, NM 83581   Landis/Trek
10 Scott Conover   Mesa, AZ 7593   HLHAP
11 Rodando Gozales      Rocky Mtn Choco
12 David Glick   Tucson, AZ 175967   Eclipse Racing
13 Mark Aasmundstad   Flagstaff, AZ 210273   RIDECLEAN
14 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Summit Velo
15 Owen Gue   Missoula, MT 164271   Health FX
16 Joshua Bartlett   Windham, NH 156797   NorEast
17 Stephen Slabodnick   Chandler, AZ 192679   Landis/Trek
18 Eduardo Vincencio      Sol
19 Ronald Jensen   Tucson, AZ 82670   Team WM
20 Gilbert Porras      Sol
21 John Salskov   Tempe, AZ 113251   Cz Racing
22 Mark Batty      Race.com
23 Jared Gilyard   Cedar Hills, UT 226665   Eclipse Racing
24 Ian Manning      Team Spin
25 Timothy Carolan   Tucson, AZ 55904   Eclipse racing
26 Chad Hummer (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 17115   CZ Racinh
27 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
28 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
29 Chris Fusselman   Phoenix, AZ 195833   CZ Racing
30 Andy Bestwick   Henderson, NV 185333   High Desert
31 Scott Blanchard   Tucson, AZ 40381   Eclipse Racing
32 Evan Lawrence   Ham Lake , MN 172535   Team 53x11
33 Michael Dietrich   Tucson, AZ 156115   Sierra Nevada
34 Shane Peltonen   Ashland, WI 67383   Eclipse Racing
35 Jason Karew   Cincinnati, OH 133936   Eclipse Racing
36 S David Schulhofer   Santa Fe, NM 188963   PROCON / 1st National Bank of Arizona
37 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   Summit Velo
38 Dan Distefano   Tucson, AZ 89997   Eclipse Racing
39 Matthew Joy   Scottsdale, AZ 50371   Landis/Trek
40 Yasuhiro Fujiki   San Diego, CA 254415   Landis/Trek
DNF Jonathan Parrish   Chandler, AZ 147952   Team Waste Management
DNF Steve Owens   Fort Collins, CO 26990   Durango Wheelmen

Men - collegiate - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Jones   Lakewood, CO 225189   NMSU
2 Matthew Harwood   Tucson, AZ 204021   UofA
3 Todd Otanicar   Scottsdale, AZ 165732   ASU
4 Matt Novak   S Holland, IL 188279   UofA

Men - collegiate - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Christensen   Las Cruces, NM 259189   NMSU
2 Jed Rogers      ASU
3 Jeff Chambers   Tucson, AZ 257914   UofA
4 Joshua Wittlieff   Tempe, AZ 261468   ASU Cycling & Triathlon Club
5 William Fortin   Scottsdale, AZ 258241   ASU
6 Fernando Villa   Maricopa, AZ 253807   ASU
7 Nikolai Skievaski   Madison, WI 260879   ASU
DNF Heath Collard   Las Cruces, NM 240757   NMSU

Men - JR - 13-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Merry   Tucson, AZ 197044   Southwest Hand
2 Ryan Cappellini   Scottsdale, AZ 254659   Notre Dame Cycling
3 Jordan Freeman   Scottsdale, AZ 254526   Notre Dame Cycling
4 Brett Blackburn   Phoenix, AZ 237301   Procon/1st National Bank of arizona
5 Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146   HLHAP
6 Josh Smith   Phoenix, AZ 254615   Notre Dame Cycling
7 Christian Spencer   Scottsdale, AZ 255981   Notre Dame Cycling
8 Alexander Yanish   Phoenix, AZ 255929   Notre Dame Cycling

Men - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Fernandes   Phoenix, AZ 154512   CZ Racing
2 Bruno Jaremko   Fountain Hills, AZ 205595   Ace Asphalt
3 Brian Flaherty      
4 Jean-Jacques Cabou   Phoenix, AZ 66720   CZ Racing
5 Andy Byrnes   Phoenix, AZ 173538   CZ Racing

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louie Amelburu   Las Vegas, NV 65992   PauiTracy.com
2 Kevin Riseborough   Chandler, AZ 177853   San Tan / Paragon
3 Joseph Wenninger   Laguna Niguel, CA 151221   Ranchos
4 Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   Southwest Hand
5 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   RIDECLEAN
6 Thomas Kachelmeyer   Royal Oak, MI 18395   Team Giant - Michigan
7 Charles Royalty   Tempe, AZ 153317   San Tan / Paragon
8 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan/Paragon
9 Kenneth Halal   Higley, AZ 140652   Team RPM
10 Bruce Balch   Las Vegas, NV 2373   PaulTracy.com
11 Alex Pendleton   Henderson, NV 166056   PaulTracy.com
12 Phillip Lovaglio   Hollister, CA 90122   Patent It
13 John Bergman   Los Alamitos, CA 171706   Paramount
14 Steven Davis   Mesa, AZ 51515   Patent It
15 George Catalano      
16 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American
DNF Lewis Freed   Mesa, AZ 90606   Bicycle Haus

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Cifrino   Tucson, AZ 59535   Team RPM
2 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek
3 Donald Williams   Los Angeles, CA 38334   Bicycle Haus
4 Doug Forsha   Scottsdale, AZ 155879   Team RPM
5 Charles Higgins   Phoenix, AZ 188528   Landis/Trek
6 Michael Jones   Oro Valley, AZ 133777   Team Rhino
7 Ralph Duckett   Tucson, AZ 50589   Landis/Trek
8 Jeff McGaughey   Silver City, NM 261221   Unattached
9 Steven Fahrner   Chandler, AZ 138136   Team One
10 Craig Swetel   Mesa, AZ 166887   Team RPM
11 Tom Overdeck   Paradise Valley, AZ 207176   PROCON / 1st National Bank of Arizona
12 David Lehnen   Tempe, AZ 204907   Landis/Trek
13 Garth Orkney      unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Nelson   Flagstaff, AZ 40953   Summit velo
2 Robert Johnson   Mesa, AZ 128046   CZ Racing
3 Michael Carroll   Durango, CO 175586   Durango Wheel Club
4 James Simpson   Scottsdale, AZ 180842   Patent it
5 Ryan Schmidt   Flagstaff, AZ 179986   Summit Velo
6 Travis Waldron   Mesa, AZ 148770   CZ Racing
7 Peter Kenyon   Telluride, CO 228968   San Tan/Paragon
8 Pablo Sanchez Soria   Tucson, AZ 230734   Eclipse racing
9 Ryan Zupko   Chandler, AZ 170296   Swiss American
10 Darik Russell   Chandler, AZ 142123   Procon/1st National Bank of Arizona
11 Tyler Jorgenson   Tucson, AZ 128039   Team WM
12 Paul Kealey   Tucson, AZ 151304   Summit Velo
13 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Team WM
14 Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   Procon/1st National Bank of Arizona
15 Jack Phillips   Tucson, AZ 188117   Eclipse Racing
16 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
17 Nathan Shay      Biciclub
18 Rick Hammond   Scottsdale, AZ 178156   Procon/1st National Bank of Arizona
19 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   Eclipse racing
20 Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Procon/1st National Bank of Arizona
21 William Culpepper   Flagstaff, AZ 64757   Summit Velo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will White   Scottsdale, AZ 251444   Team WM
2 Joe Susco   Mesa, AZ 222729   CR/A
3 Jason Mustonen   Mesa, AZ 236130   HLHAP
4 Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   Summit Velo
5 William Koenig   Scottsdale, AZ 236661   Landis/Trek
6 Kurt Kroese   Tucson, AZ 190256   GST Racing
7 Brian Meyer   Tucson, AZ 220650   unattached
8 Thomas Jondall   Tucson Az 243091   Summit Velo
9 Darien Newman   Tucson, AZ 108052   Summit Velo
10 Greg Johnston   Fredericksburg, VA 220960   
11 Johnathan Edwards   Las Vegas, NV 10514   PaulTracy.com
12 Evan Bowman   Oakland, CA 257006   Team WM
13 Bryce Cook   Mesa, AZ 212473   
14 Andrew Scott   Tucson, AZ 206228   Summit Velo
15 Morten Andersen   Pasadena, CA 238369   Southwest Hand
16 Brian Ten Eyck   Tucson, AZ 211013   Aggress
17 Jeremy Wilson   Cottonwood, AZ 237114   Red Rock Racing
18 Eric Sheehan   Tucson, AZ 195924   HLHAP
19 Kyle Sanders   Albuquerque 240501   NMSU
20 Loren Siekman   Scottsdale, AZ 220405   Team WM
21 Kaolin Cummens   Cave Creek, AZ 195418   
22 David Jonsson   Tucson, AZ 204373   Summit velo
23 Paul Griffiths   Las Cruces, NM 168815   ZiaVelo
24 Nicholas Wilson   Chandler, AZ 239273   Team WM
25 Travis McMaster   Anthem, AZ 127936   Swiss American
26 Jake Taylor   Scottsdale, AZ 80446   Landis/Trek
27 Donald Domkowski   Tucson, AZ 108665   Aggress
28 Domenico Futia   Maple Valley, WA 176687   Reno
29 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   PROCON / 1st National Bank of Arizona
30 Jesus Lamb   Tucson, AZ 191857   GST Racing
31 Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   HLHAP
32 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   PROCON / 1st National Bank of Arizona
33 Jason Lohman   Prescott Valley, AZ 21472   PROCON / 1st National Bank of Arizona
34 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
35 Miguel Folch   Tucson, AZ 216006   Aggress
36 Dave Melchior   Tom's Place, CA 217470   HDCC / Allegient Airlines
37 Todd Lang   Collierville, TN 202064   Red Rock Racing
38 Charles Luib   Las Vegas, NV 252688   HDCC / Allegient Airlines
DNF Donald Lamarca   Surprise, AZ 178549   Team Vitesse
DNF Craig Peters   Fountain Hills, AZ 218789   Landis/Trek

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Terriquez   Lake Havasu City, AZ 250783   Unattached
2 Justin Orkney   Tucson, AZ 257895   Summit velo
3 Rich Goedel   Tucson, AZ 249884   Saguaro Velo
4 Ryan Jondall   Tucson, AZ 206868   Summit Velo
5 Jed Hollingsworth   Kingman, AZ 257860   Northern Arizona U Cycling
6 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   
7 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   
8 Richard Hutton   Tucson, AZ 256865   
9 Keith Lombardo   Tucson, AZ 205767   Summit Velo
10 Neal Thomas   Tempe, AZ 239415   PMBC
11 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   
12 Stephen Riskus   Silver Spring, MD 252080   
13 Shawn Miller   Prescott, AZ 249396   
14 RIck Martin   Fountain Hills, AZ 186938   Ace Asphalt
15 Jesse Rens   Prescott, AZ 230535   Red Rock Racing
16 Richard Castro   Phoenix, AZ 196932   Southwest Hand
DNF Ryan Warren   Goodyear, AZ 255685   PCCC

Women - collegiate - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Sborz   Phoenix, AZ 221293   ASU

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marisa Asplund   Durango, CO 209181   Tiblo
2 Aimee Vasse (1 - Cat2)   North Grafton, MA 168120   Dila Guerciotti cogeas
3 Kristen Marshall (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 231443   HLHAP
4 Heidi Clayton   Phoenix, AZ 155568   HLHAP
5 Catherine Dickson      Tribe Racing
6 Colleen Whealdon-Haught   Tucson, AZ 220964   Summit Velo
7 Jennie Phillips   Danville, CA 203722   Left Coast
8 Sherri Bajer (3 - Cat2)   Scottsdale, AZ 98702   Bicycle Haus
9 Kristen Hetzel   Tucson, AZ 239691   Summit Velo
10 Josephine Nelson   Lakewood, CO 225188   
11 Sherry Phillips   Pittsboro, NC 159555   Fairwheel Racing Team
12 Heather Woodhouse   Mesa, AZ 127285   
13 Margaret Williams   Los Angeles, CA 185837   Bicycle Haus
14 Jennifer Stern   Davis, CA 149708   Team Kenda
15 Jacquelyn Hoagland Lockwood (1 - Cat1)   Chandler, AZ 56454   Team Kenda
16 Amber Shay      Biciclub

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luisa Bryce   Denver, CO 255727   Tribe Racing
2 Tamara Bernstein   Tempe, AZ 256063   HLHAP
3 Jona Bollinger   Telluride, CO 198740   San Tan/Paragon
4 Holly Mulvaney   Gilbert, AZ 255740   Tribe Racing
5 Carolyn Carbone   Tucson, AZ 255571   unattached
6 Jennifer Amelburu   Las Vegas, NV 205033   PaulTracy.com
7 Sue Adkins   Laveen, AZ 226643   Team Kenda
8 Sisley Tiernan   Tempe, AZ 231221   Swiss American
9 Kristine Wilcox   Phoenix, AZ 207818   Team Vitesse

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoUSACDFCUOREBonk BreakerOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee