Race Results for
Wigwam/ultimax MTB Challange- 2006 WORS #12
Sheyboygan, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/07/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hurst   Lake Geneva, WI1:41:32.9 229172  1117 Skinnys/NDC/RRB
2 Aristotle Peters   1:44:36.9  1008 Expo Racing
3 Josh Gazdecki   1:47:50.9  1110 Alterra Coffee
4 Kagen Mantz   1:49:34.8  1121 Team Extreme
5 Kyle Warras   1:51:35.7  1451 Muddy Cup
6 Jason Roelse     2877 PCW
7 Joseph Maloney     2056 
8 John Kummer     2145 Fat Tire and Beer
9 Justin Michaels     2910 Gear'N'Up
10 Joshua Rupnow     2151 Team Extreme
11 Austin Hook     2085 
12 Nicholas Reese     2157 Team Extremeike
13 Andrew Leslie   Kenosha, WI 189815  2203 Kenosha Velosport
14 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2003 Gear N up
15 Greg Parker     9004 Team Extreme
16 Rudy Konz     2225 Gear N up
17 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  2870 Team MARS
18 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2087 MARS
19 Caleb Lenss     2054 Bellin Health
20 Ted Sobotta     2221 Mountain Outfitters
21 Evan Harris     2097 Team East
22 Ryan Voss     2130 GenX
DNF Ryan Kann     1103 Adventures/Spectrum
DNF Kyle Warras     2007 Muddy Cup Cafe
DNF Theodore Peters     2025 
DNF Joel De Witt     2115 Fond du Lac Cyclery
DNF Thomson Remo     9088 Baraboo Sharks

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Lalonde   1:40:26.5  1983 BKB
2 Matthew Muraski   1:43:17.8  1142 Momentum
3 Ben Koenig   1:44:48.8  1439 
4 John Beck   1:45:30.9  1459 PCW Cycling
5 Jason Aho   1:45:42.5  1436 
6 Maxwell Anderson   1:45:54.1  1447 UWP Cycling
7 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:47:57.8 241021  1011 UW-Whitewater
8 Scott Golomski   1:48:04.1  1450 Bikes and Boards
9 Samuel Sielen   1:48:32.9  1153 
10 Marc Ano   1:51:42.9  1444 
11 Kyle Guerra   1:51:58.5  1089 Brookstone Homes / Guerra
12 Aaron Brandt   Seboygan, WI1:52:09.3 209961  1982 Team Mars
13 Matt Brandt   1:54:07.4  1441 Wheel and Sprocket
14 Zachary Giffey   1:55:21.7  1984 UW Platteville
15 Joseph Nolan   1:55:30.1  1831 UW-Plattville
16 Jason Shong   1:55:50.2  1909 Bike Doctor
17 Tony Lemke   Fitchburg, WI1:56:18.0 229660  1048 Fond du Lac Cyclery
18 Derek Hay   1:57:10.9  1093 Magnus
19 Brian Braun   1:57:24.5  1151 Bad Cat Racing
20 John Fang   Milwaukee, WI2:02:37.7 256151  1067 Bare Knuckle Brigade
21 Bill Street   2:05:31.0  1064 PCW Cycling/ Fattires N Beer
22 Michael Arnold   2:13:38.6  1014 
23 Mike Sherven     2100 
24 Ben Neubauer     2931 
25 Kyle Ebbe     2860 Momentum Bikes
26 Robert Wiltzius     2866 Fat Tires and Beer
27 Jay Millin     2175 Mountain Outfitters
28 Nick Sabel     2124 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
29 Alex Bird     2137 
30 Dan Hendericks     2884 UW Whitewater
31 Andrew Wiesner     2108 Stadium Bike
32 Ethan Lenss     2887 
33 James Schwindt     2889 Fond du Lac Cyclery
34 Carl Morse     2190 Wheel Sprocket
35 Matt Millin     2210 Mountain Outfitters
36 Andy Berg     9002 Bike Doctor
37 Danny Holtermann     2217 Joe Bikelers/Gen ex
38 Matthew Cohv     2873 UW Whitewater
39 Steven Paramski     2909 Turin
40 Addison Faul     2920 Wheaton Fransiscan
41 Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bike
42 Adam Gruetzmacher     2891 UW-Stout
43 Jared Duffy     9092 Stout
44 Robert Shebesta     2853 
45 Chris Thalacker     2892 UW-Stout
DNF Joseph Miller     1429 
DNF Mark Halvorson     1430 
DNF Dana Demet     1449 Bikes-N-Boards
DNF Mark Johnson     1461 
DNF Phil Raymond     1986 Bikes and Boards
DNF Taylor Bogdanske     2031 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Chad Glisch     2198 WORS
DNF Alex Kislia     2858 
DNF Matthew Burzon     2861 
DNF Brett Schuster     2906 
DNF Joseph Mauerus     8088 
DNF Andy Borell     9016 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Masterson   Milwaukee, WI1:40:25.1 212244  1987 
2 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:41:07.1 164577  1088 Fatties-N-Beer
3 Bryan Bos   1:44:51.0  1981 Team Mars
4 Jason Gosse   1:47:30.6  1085 Team WORS
5 Isaac Reinbold   1:53:19.7  1123 
6 Christopher Schulz   1:59:29.4  1083 Alterra MTB
7 Feuillerat David   2:07:55.7  1446 Michaels Cycles
8 James Huber   2:08:51.3  1914 Muddy Cup
9 Aaron Lenss     2888 
10 Spencer Strigel     2180 Team Polska FDL Cyclery
11 Jesse Shoemaker     2109 Bellin Health
12 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  2329 Team Pedal Moraine
13 Neil Zacharek     2854 
14 Jake Komosa     2147 
15 Isaiah Schroeder     2153 Wors
16 Paul Kekstas     8014 Bellin Health
17 Alan Schroeder     2901 
18 Josh Giffey     9010 
19 Chad Tucker   Fox Point, WI 266824  2872 UW-Milwaukee Cycling
20 Timothy Clavette     8020 Monkey Bar Gym
21 Jonah Lenss     2886 
22 Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
23 Aaron Schneider     2893 
24 Christopher Volbrecht     2902 Skinny's TreadClub
25 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
26 Brandon Kaminski     2133 Bellin Health
27 Andrew Stewart     2186 Unfunded Racing
28 Luke Utecht     2030 Bellin Health
29 Robert Werner     2927 
30 Steven Galka     2859 
DNF Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  1005 Turner Bikes /Twinsix
DNF Shawn Hoppe     1042 Fond du Lac Cyclery
DNF Justin Davis     1105 
DNF Nate Jasperson     1152 fdl/oshkosh cyclery-mtn dew
DNF Michael Verhagen   Allouez, WI 221776  1437 PCW/UW-Shoboygan
DNF Erich Ponath     1904 Fattires-n-Beer.com
DNF Jeremy Vogels     2178 Bellin Health
DNF David Galka     2857 
DNF Lee Hildebrandt     8089 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Solan   Antioch, IL1:42:13.9 204340  1191 Skinnys/NDC
2 Jason Kozicki   1:43:50.1  1463 Bellin Health
3 Clayton Boldsmith   1:45:08.8  1990 Bayes Brake
4 Tim Scanley   1:45:50.2  1100 Alterra Coffee
5 William Livingston   Janesville, WI1:47:38.4 241814  1434 
6 Benjamin Swart   1:49:53.5  1051 Team Pedal Moraine
7 Joe Greatens   1:51:35.4  1440 Team NU
8 Denny Yunk   1:51:38.9  1460 Hayes
9 Kerry Drake   1:51:46.1  1913 WORS
10 Patrick Haley   1:52:58.0  1988 Velo Trocadero
11 Erik Hendrickson   1:53:21.4  1060 
12 Joel Coon   1:53:43.3  1903 BKB/BelGioioso/Stadium
13 Marcin Nowak   1:54:01.4  1147 Team Polska/FDL Cyclery
14 David Knuuf   1:55:09.9  1432 Uw-Whitewater
15 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:57:11.3 228524  1019 Bosch/Norway Cycles
16 Michael Waisbrot   2:00:47.2  1808 Chainsmokers
17 Jeff Steckbauer   2:05:16.5  1830 Fattires-N-Beer.com
18 Rick Walls   Wauwatosa, WI2:24:24.9 205152  1979 Team Extreme
19 Anthony DiPiazza     2233 
20 Chad Klaus     2019 
21 Michael Kohnle     2015 Extreme
22 Eric Luebke     2066 
23 Ryan Shiroma     9003 BKB/BelGioioso
24 Glenn Kirst     2856 Crank Daddy's
25 Joe Riesberg     2167 Mountain Outfitters
26 Tyler Jahn     2139 
27 Peter Cherchian     2002 Chainsmokers
28 Ben Leach     2165 
29 Aaron Brault     2904 
30 Jason Roggenbauer     2131 
31 Tony Froelich     2895 
32 Brandon Manske     2896 
33 Rich Lytle     2930 
34 Matthew Forst     8023 
35 Jimmy Toombs     2897 
36 Tim Nass     8087 
37 Wally Kunstman     2205 PCW
38 Sandor Fabian     1435 
39 Chad Wilson     9094 Boneshakers
40 Alan Jahn     8015 Inertia
41 Patrick Dowd     2851 
42 Marc Walliser     2915 
43 Michael Olm     2016 Gen X/ Joe BikeLer Cycling
44 Chad Calder     2875 
45 Jeff Swanstrom     2898 
46 Ryan Fosnaugh   Woodstock, IL 206661  8016 Skinny's Racing
DNF Karl Schult     1045 
DNF Ron Knutowski     1056 TEAM WHEATON
DNF Doug Bailey     1081 AlterraRoasters
DNF Krystian Pac   Chicago, IL 149853  1129 Ola-Miodu-Mama-Dom.-Polska
DNF David Schoenherr     1443 BKBigade
DNF Brad Dash     1454 Mars
DNF Ben Bartoszuk     1455 Wheaton Franciscan
DNF Nathan Schroepfer     1980 MuddyCup
DNF Justin Latham     2022 Gen X Cycling
DNF Mike Mennenoh     2152 Skinnys Club Tread
DNF Steve Kuchenberg   Green Bay, WI 208719  2158 Muddy Cup
DNF Karl Tillman     2200 
DNF Joshua Bartoszuk     2229 Big Ring Racing
DNF Gary Otkin     2343 Stadium
DNF Wade Gurski     2350 Athletes by Design
DNF Ryan Carroll     2850 
DNF Travis Ott     2862 
DNF Noel Versch     2890 
DNF Brian Smith   Janesville, WI 212540  8013 Michaels Cycles

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Tavela   1:42:08.6  1075 Club Tread
2 Michael Naughton   Crystal Lake, IL1:43:17.8 256256  1146 Bosch / NorwayCycles
3 jess kruchoski   Hartland, WI1:44:03.9 261579  1023 Team Extreme
4 Scott McClement   Hinsdale, IL1:44:27.3 192184  1006 Bosch/Norway Cycles
5 Daniel Holsen   1:44:27.5  1044 
6 Marc Calder   Denver, CO1:48:56.8 148986  1431 
7 Mark Cole   1:49:11.9  1080 Point Pursuit
8 Greg Blake   1:49:26.5  1457 Mongoose
9 Greg Cullen   1:49:29.0  1456 
10 Mike Budd   1:49:49.4  1090 Wheel and Sprocket
11 Sean Miller   1:49:50.6  1445 Michaels Cycles
12 Kevin Herman   1:51:21.9  1074 Bosch/Norway Cycles
13 Robert Springer   1:54:49.6  1464 Hayes disc Brake
14 Michael Jeschke   1:55:45.5  1448 
15 Chris Schutte   1:56:42.7  1052 Polska-Fond DuLac Cyclery
16 Lowell Johnson   2:03:14.0  1119 
17 Greg Boettcher   2:10:17.9  1453 Team Extreme
18 Douglas Culter   2:11:54.4  1452 
19 Nathin Davisson   2:41:25.7  1912 ERB Racing
20 Brian Christensen     2883 PCW
21 Joe Villalobos     2057 Hayeses
22 Erik Enyedy     2881 
23 Rob Fuchsteiner     2006 Moosejaw
24 Dave Volpentesta     9089 
25 Joe Alligood     2855 Over the Edge
26 Travis Pagano     2863 Team Exstreme
27 Tim Sutherland     2172 Northbranch
28 Chan Barden     2852 
29 Kyle Tomilin     2215 Hayes Brakes
30 Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2128 Wheel Fast Racing
31 Brad Gruszynski     2885 
32 Jarrod Kerkhoff     2867 Badass Coffee/Kegels
33 Roger Eckes     9008 Alterra Coffee
34 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
35 Shawn Hauser     8006 Stadium Bike/H.O.P.E
36 Wade Flisram     2169 Team Extreme
37 Cal Collins     2865 
38 Jeff Weyenberg     2141 
39 William Fraser     2922 
40 Bob Callaway     2234 Vernon Trails
41 Pete Esser     2880 
42 Dave Lunz     9095 Boneswakers
43 Troy Olm     2118 chainsmokers/willys bike
44 Matthew Berg     2913 
45 Andrew Spahr     2212 Alterra Coffee
46 Chris Cooper     8011 Hayes Disc Brakes
47 Phil Taylor     2105 
48 Chris Hoyme     2041 mountain outfitters
49 Laszlo Horvath     2876 
50 Mike Kerrigan     2923 
51 Tom Thompson     2903 The Bike Hub
52 John Buran     8021 Hayes Brakes
DNF Brad Jenks     1465 Hayes Disc Brakes
DNF Kenny Dretzka     1802 Team Cyclopath
DNF Chris Gabrielson     1807 Mooswjaw Pizza& Brew
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  1809 Spin Dr Cycleworks
DNF Benjamin Griggs   Green Bay, WI 229175  1908 Muddy Cup Racing
DNF Eric Zimmerman     2072 
DNF Nic Mianecki     2113 Hayes Bicycle Group
DNF Leif Hagman     2181 
DNF Mark Szudrowitz     8008 Team Extreme
DNF Randy Jennings     9093 Team Extreme

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Miller   Madison, WI1:42:21.8 233978  1047 
2 Jerome Daanen   Racine, WI1:42:41.7 164575  1910 Hayes Sun Ringle
3 Roger Lundsten   1:43:31.1  1104 Muddy Cup
4 Greg Jones   1:43:34.2  1200 Hayes
5 Steve Pribek   1:44:01.5  1077 
6 Mike Curtes   1:44:16.3  1144 Big Ring Racing
7 Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:45:14.9 244381  1068 Bosch/Norway Cycles
8 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:45:37.0 210815  1015 Team Pedal Moraine
9 Chris Tamborino   Hubertus, WI1:46:38.0 263786  1427 Expo Racing
10 Robert Schlegel   Janesville, WI1:48:01.7 265144  1116 Michael's Cycles
11 Mike Owens   1:48:55.5  1128 Alterra
12 Russell Jobs   Wauwatosa, WI1:49:23.4 92264  1978 Hayes/RPM Cycling
13 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:50:02.3 242243  1027 Alterra CoffeeMTB Team
14 Michael Slade   1:50:31.6  1024 Bosch/Norway Cycles
15 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:52:34.4 193353  1113 Chicago Performance
16 Steve Miller   1:53:04.6  1046 skinny's
17 Steve Jeske   1:53:33.2  1028 Pedal Moraine
18 Paul Fox   1:53:40.9  1985 
19 Brian Petted   Cedarburg, WI1:54:13.9 58472  1133 Big Ring Racing
20 Jeff Aksland   1:55:31.7  1021 clif bar
21 Greg Duckett   1:57:36.7  1805 Alterra Coffeemtb. team
22 Todd Kalkoske   1:58:37.5  1989 VeloTrocadero
23 Tom MacOne   1:59:01.5  1039 Alterra Coffee
24 Keith Russell     2932 PCW Cycling
25 Brad Babcock     2063 Crank Daddy's
26 Todd Bugnacki     2086 Skinny's Racing
27 Mark Burkholz     2037 Gen X
28 Stuart Shelton     9001 Team Extreme Singlespeed
29 Mark Rickert     2894 
30 John Gregorski     2081 EXPO Racing
31 Matt Luger     2900 Team Pedal Moraine
32 David Mennenoh     2188 
33 Derek Struye     2917 
34 Dan Szczepanski     2911 
35 Mike Brown     2928 
36 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Brake
37 Andrew Ohlsson     2925 
38 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2083 hayes brakees
39 Greg Morrow     2070 Pedal Moraine
40 Len Cabaltera     8010 Hayes RPM Cycling
41 John Budzynski     2196 
42 Todd Lindow     2929 Chiropractic Partners
43 Troy Sable     2044 
44 Dan Getzen     2120 Skinny's Fat Tire Racing Team
45 Edward Dutczak   Crete, IL 80789  2908 So Chicago Wheelmen
46 Rick Biel     2905 Alterra
47 Keith Wolf     8018 Extreme
48 Tshengzoo Lor     2924 
49 Tim Bates     9013 Bare Knuckle Brigade
50 Patrick Doornek     2099 
51 Fred Young     2001 TeamFYR
52 John Mahr     2919 wheelfast Racing
53 Richard Mallicoat     8001 Clif Bar
54 Bruce Borcherding     2082 Hayes Disc Brakes
55 Jussi Snellman     2878 
DNF Glen Stroik     1036 Wheaton Franciscan Healthcare
DNF Dave Kastelic     1462 
DNF Paul Compton     2021 Compton Bros. Racing
DNF Bob Schmitt     2040 Cyclopath
DNF Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2062 Alterra Mountain Bike Team
DNF Gary Durian     2112 Pedal Moraineine
DNF David De Witt     2114 Fond du Lac Cyclery

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Shull   Libertyville, IL1:42:52.9 259398  1001 CLIF BAR
2 David Poulton   Lake Forest, IL1:43:58.2 28536  1002 Active Endeavors
3 Jeff Sympson   1:45:02.9  1063 RVO/ Kegel's Kegel's
4 Jeff Seifert   1:47:33.2  1166 Bosch/Norway Cycles
5 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:47:57.4 224373  1082 Bosch/Norway Cycles
6 Ron Kay   Rice Lake, WI1:51:32.1 210985  1054 Hayes Disc Brakes
7 Marcum Martz   1:53:48.3  1073 Mountain Outfitters
8 Greg Carter     2208 
9 Roger Anderson     2882 Schwag
10 Jim Hollister     2871 PCW
11 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  2039 Stadium Bike
12 Scott Logue     2912 Vision quest
13 Tom Wendland     2036 
14 Scott Palmersheim     2245 cyclopath
15 Don Freitag     2012 Big Ring Racing
16 Bruce Leblanc     2150 Team WORS
17 Tim Larson     2926 
18 Don Fischer     2050 Big Ring Racing
19 Steve Drecoll     2179 
20 Michael Giesen     2135 Stadium Bike
21 Kent Wenger     2098 ChainSmokers
22 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2868 Wheelfast
23 James Harria     9090 
24 Jim Rocheleau     2864 Chiropractic Partners
25 Dale Freund     2918 
26 Randy Borst     2077 Satdium Bike
27 Dennis Malmanger     2043 Michaels Cycles
28 Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
29 Ron Kapaun     2079 
30 Jeff Schneider     2899 
31 John Dabbeekeh     2143 Pedros/Cheepteam
32 Joseph Nadolski     2869 
33 Jeff Greatens     2921 
34 Jerome Hamilton     2914 
DNF Tony Pacini   Winfield, IL 27022  1020 Gen X / Joe BikeLer Cycling
DNF Anton Koenigsmann     2061 
DNF Michael Borchardt     2078 Team Extreme
DNF Arthur Spurlock     2117 Stadium Bike

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Larson   1:49:18.2  1438 Stadium Bike
2 Keith Westendorf   1:51:39.1  1137 Alterra MTB
3 Gary Meader   1:52:52.1  1138 
4 Steve Kapaun   Hudson, WI1:54:55.8 118725  1032 
5 David Wellskopf   1:55:20.2  1122 Pedal Morane
6 Peter Kot   1:57:12.1  1050 Bosch/Norway Cycles
7 Larry Reimer   2:02:20.5  1101 Michael's Cycles
8 Randy Pallex   2:02:50.2  1053 Stadium Bike/BelGioioso
9 Mark Schimberg   2:09:39.4  1433 
10 Gary Bender     2185 Team Wheaton Francisan
11 Larry Fish     2049 Moritz Tire/Bikes-N-Boards
12 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
13 Steve Ferguson     2154 
14 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2155 velo club roubaix
15 Don Schaning     2874 
16 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Wheel & Sprocket/TREK
17 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
18 Mark Bader     2879 
19 William Peters     2067 STADIUM BIKE
20 Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
21 Dale Lenss     2060 Bellin Health
22 John Washburn     2055 Alterra Coffee
23 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2052 Skinny's Racing
24 Mark Muraski     2230 Riverbrook
25 Ron Kubala     2026 
26 Robert Garner     9091 VC Bikesport
27 Sterling Schmidt     2126 Wheel and Sprocket
28 Don Howell     2184 Border Patrol
29 Robert Maloney     2916 
30 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
31 Steve Manthe     2095 Chainsmokers
32 Brian Butkiewicz     2250 Hayes Disc Brakes
33 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2084 Extreme Ski & Bike
34 Bob Ferrara     2107 
35 Frank Lobello     2111 
36 Jim Shong     9007 Bike Doctor
37 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2119 
38 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
39 Peter Klein     2136 
40 Robert Langlois     2064 
41 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2132 Team Bellin Health
DNF Daniel Braun     2029 Team East
DNF Steve Hildebrandt     2907 PCW

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN1:52:04.1 102633  226 Trek/Voluswansen
2 Brian Matter   Sheboygan, WI1:52:07.6 85929  PCW/TREK
3 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:53:24.5 145071  67 Trek / VW
4 Mark LaLonde   Madison, WI1:53:49.9 226412  Gary Fisher/BKB
5 Cole House   Oneida Wi1:54:07.6 183112  224 bianchi/GrandPerformance
6 Michael Simonson (1 - PR)   Oxford, MI1:55:09.0 199958  227 
7 Paul Hanson (2 - PR)   St Peter, MN1:56:47.9 118046  217 Bear Naked Cannondale
8 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:57:30.5 207074  71 Stadium Bike
9 Thomas Bender   Salt Lake City, UT1:58:05.5 230273  24 Team Wheaton
10 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:58:30.8 182019  Bellin Health
11 Nathan Guerra (3 - PR)   Oconomowoc, WI2:00:13.4 214936  50 Mr. Tree Landscaping
12 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN2:00:19.7 182827  220 VeloRochester
13 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:00:37.1 247082  17 Fond du Lac Cyclery
14 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:02:20.2 242169  28 Team Pedal Moraine
15 Brian Schaning   2:04:50.5  234 
16 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI2:08:45.9 93290  35 Magnus
17 Seth Eckert   Oregon, WI2:10:07.5 148803  223 
18 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI2:15:50.6 186054  235 FDL/Oshkosh cyclery
19 Nathan Johnson   La Crosse, WI2:21:09.8 263266  43 Muddy Cup
20 Mike Schroden   Saint Cloud, MN2:22:35.9 206703  230 Revolution Cycle
DNF Anthony Ettmayer Jr (SM)   Jackson, WI 211689  Team Pedal Moraine
DNF Carlos Haeckel   Madison, WI 227622  14 Alterra CoffeeTeam
DNF Ronald Stawicki   Waukesha, WI 212641  27 Hayes
DNF Jesse LaLonde   Ely Mn 203490  51 GF29 / BKB
DNF Tim Pacholski   Newberlin, WI 246502  56 
DNF Eric Lau   Madison, WI 211897  68 
DNF Brandon Gavik     222 
DNF Kip Spaude   Watertown, WI 199775  231 Iscrop-Nola
DNF Gregg Brandt   Winona 227165  225 Bianchi/Grand Performance

Men - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips (1 - PR)   Chicago, IL1:54:18.4 84647  Alterra/Specialized
2 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:58:57.0 151397  PCW/Spy Opticsndai
3 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN2:00:30.9 83047  70 Ski Hut / TREK
4 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:00:47.0 227406  53 Moosejaw
5 Ray Nelson   Woodstock, IL2:00:54.5 193027  100 Skinnys Club Tread
6 Camden Kirkpatrick   Clive, IA2:01:08.6 154860  221 Rasmussenbike Shop/Orbea
7 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:04:09.7 182256  20 Team Polska FDLCyclery
8 Bob Weintz   2:05:01.1  65 Skinnys Racing
9 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:05:32.1 259146  22 Hayes
10 John Gatto   Oak Forest, IL2:06:12.5 121461  33 MARS
11 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:06:28.1 98534  41 
12 Michael Spiro   Plymouth, WI2:07:20.9 59255  228 PCW
13 Scott Cole   Stevens Point, WI2:07:32.8 7340  19 Specialized/ERGON
14 Mike Kelsall   Shorewood, IL2:07:50.1 175959  229 Darcy Cycling
15 Bill Nigh   West Bend, WI2:09:35.4 197745  30 Team Pedal Moraine
16 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI2:12:31.2 117449  34 Team MARS
17 Matt Silvia   Chicago, IL2:14:45.4 208232  233 
18 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:15:33.8 194466  69 Muddy CupRacing
19 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:15:35.9 78139  55 Polska Fond duLac Cyclery
20 Greg Bower   Boulder, CO2:16:41.6 228101  218 
21 Douglas Pietz   Milwaukee, WI2:18:21.8 138646  21 Polska-Master Lock
22 Bill Delaney   Madison, WI 210055  13 Chainsmokers
23 Robert Downs   Madison, WI 9947  232 Planet Bike
24 John Timm   Germantown, WI 209235  12 Trek/Extreme Ski and Bike
DNF Chris Peariso   Amherst, WI 139566  Titus / Muddy Cup
DNF James Grant   Fountain City, WI 134086  11 Independent Fabrication
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  18 Team Pedal Moraine
DNF Chris Strout   Hendersonville, NC 177553  58 MetLife/The Pony Shop
DNF Jason LaBella   Chicago, IL 219648  75 Killjoy
DNF Tad Plappert   Boulder, CO 199961  219 Boulder Cycle Sport

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Kay     6015 Riverbrook Momentum
2 Shane Holcomb     6003 Fattires-N-Beer
3 Riley Kunstman     6172 PCW
4 Andrew Schirpke     6026 Team Extreme
5 Ryan Schroepfer     6179 
6 Gabe Barden     6170 
7 Alex Gruszynski     6184 

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Anschutz   0:49:45.0  4029 Moritz Tire/Bikes-N-Boards
2 Gage Rodriguez   0:50:05.8  4789 Team MARS
3 Andrew Senderhauf   0:50:43.5  4027 Wheel & Sprocket
4 Conner Shelton   0:51:25.5  4002 Team Extreme
5 Travis Johnson   0:52:47.6  4045 
6 Zach Scholzen   0:53:25.6  4843 
7 Max Rainey   0:54:23.5  4068 Bosch/Norway Cycles
8 Nick Montee   0:55:17.4  4826 Muddy Cup
9 Nathan Johnson   0:56:31.5  4854 
10 Adam Kay   0:59:16.9  4071 Riverbrok Momentum
11 Jake Cummings   0:59:44.5  4839 
12 Carson Pethan   0:59:56.9  4806 
13 Henry Lemmermann   1:08:09.3  4809 
14 Paul Weckop   1:20:51.6  4852 
15 Samuel Martz     6020 Mountain Outfitters
16 Lionel Rocheleau     6171 Chiropractic Partners
17 Ryan Kay     6014 Riverbrook Momentum
18 Riley Shelton     6005 Team Extreme
19 Garth Post     6017 Point Pursuit
20 Jordan Watkins     6013 EXPO Racing
21 Noah Miller     6176 
22 Camerson Ferderick     6181 Moosejaw
23 Payton Fernandes     6177 CornFed
24 Aaron Hoyme     6009 Mountain Outfitters
25 Samuel Huang     6018 Hayes Disc Brakes
26 David Slickman     6182 Wheel and Sprocket
27 Matthew Patczak     6175 
28 Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
29 Dylan Griggs     6173 Muddy cup Racing
30 Roman Kosarzycki     6021 
31 Jacob Fry     6180 
DNF Dominic Pacini     6001 Gen X / Joe BikeLer Cycling
DNF Samuel Jansen     6024 Mountain Outfitters Junior Tea

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hinshaw   0:47:47.9  4084 
2 William Griesbach   0:48:37.6  4058 Point Pursuit
3 Taylor Otto   0:49:23.2  4013 Recyclist
4 Johnny Chang   Green Bay, WI0:49:57.7 260380  4106 Bellin Health
5 Chris Harrison   0:50:04.0  4816 Bike Hub
6 Greg Krieger   0:51:43.9  4091 
7 Jonathan Bidlake   Naperville, IL0:51:49.2 208104  4099 
8 Shawn Nelson   0:51:54.8  4101 Fond Du Lac Cyclery
9 Joe Hess   0:52:48.0  4815 
10 Chris Denny   0:52:54.3  4085 
11 Alex Mayer   0:52:58.8  4847 Hayes
12 Brian Schoenrock   1:06:23.8  4819 
13 Benjamin Molter   1:18:18.1  4795 
DNF Nick Crocker     4064 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendon Coleman   0:46:49.3  4133 
2 Adrian Icenogle   0:50:02.5  4124 
3 Sean McLaughlin   0:51:21.2  4798 
4 Kyle Johnson   0:51:46.2  4043 Gear n Up
5 Alistar Faul   0:51:59.3  4864 
6 Jordan Miller   0:52:03.0  4829 Team Extreme
7 Ryan Radder   0:53:27.8  4805 
8 Bryan Rosinsky   0:53:43.0  4792 
9 Jacob Becker   0:55:44.5  4822 
10 Anthony Piechowski   0:55:56.4  4808 
11 Ryan Berg   0:58:54.0  4783 
12 Trever Cox   0:59:43.1  4833 Team Extreme
13 Rolf Marty   1:05:28.5  4824 
DNF Mike Kubala     4015 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Marchewka   0:45:14.4  4076 Team Pedal Moraine
2 Chad Hoppe   0:46:16.8  4073 Fond du Lac Cyclery
3 Chad Ament   0:48:10.8  4130 
4 Ashton Brackett   0:49:02.9  4108 
5 Nick Janous   0:50:34.3  4780 
6 Aaron Zozakiewicz   0:51:15.8  4846 
7 Matt Resop   0:51:32.7  7120 
8 Kyle Nusslock   0:51:58.6  4845 
9 Christopher Smith   0:53:15.8  7122 Fetish
10 Andy Czechanski   0:53:20.0  4849 
11 Gabe Johnson-Karp   0:54:09.4  4823 
12 Dustin Schmitz   0:56:35.9  4811 
13 Jordan Westrick   0:56:40.3  4868 
14 Michael Rosinsky   0:59:58.4  4782 
15 Michael Steinmetz   1:01:15.2  4848 
16 Paul Westberg   1:01:29.2  7008 Stadium Bike
17 Shawn Cote   1:01:45.9  4835 
18 Spencer Elvebak   1:07:33.0  4866 UW Stout
DNF Eric Boticki     4006 
DNF Chad Strange     4109 
DNF Jeremiah Florin     4859 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bender   0:45:14.2  4197 
2 Eric Fossell   0:46:00.6  4126 Bad Ass Coffee/ Kegels
3 Michael Ziegler   0:46:13.6  4034 
4 Nick Desrochers   0:46:45.2  4122 
5 James Fields   0:48:17.7  4863 
6 Mark Hanson   0:50:11.2  4858 
7 Christopher Kreidl   0:50:26.2  4867 WU-Tang Clan
8 Eric Harrmann   0:50:32.8  4813 
9 Eric Lightbody   0:50:44.0  4837 
10 Ryan Theel   0:51:31.2  4037 
11 Eric Steffen   0:52:47.1  7115 
12 David Vanderloop   0:54:11.0  4048 Gen X/Joe Bikeler Cycling
13 Greg Parker   0:56:42.3  4129 
14 Ben Cleveland   1:00:14.3  7129 Fattires-N-Beer / PCW Cycling
15 Robert Keller   1:01:10.2  7123 UW-Sheboygan
16 Todd Nutter   1:07:42.9  7128 Fond Du Lac Cyclery
DNF Brandon Del@#^$(*#     4861 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Amman   0:44:32.0  4005 Team Extreme
2 Shad Young   0:46:14.8  4865 
3 Scott Hietpas   0:46:20.1  4072 
4 Bret Bassi   0:47:46.9  4832 
5 Jeremy Lentz   0:48:14.8  4093 
6 James Fernandes   0:50:06.5  4830 Cornfeed
7 Erin Sikora   0:50:24.7  4120 Stadium Bike
8 Joe Walvoord   0:50:57.0  4802 
9 Brad Miller   0:51:53.7  4788 
10 Justin Lau   0:53:35.9  4814 
11 Aaron McGinnis   0:54:19.6  4067 Gen X/Joe BikeLer Cycling
12 Jeremy Jonas   0:55:18.6  4844 
13 Anthony Vondracek   0:57:00.0  7124 
14 Brian Johanski   0:57:08.1  4786 
15 Kevin Schuster   0:57:29.5  4103 Gen X/Joe BikeLer
16 Eric Bakka   1:01:31.9  4834 
17 Hue Kong   1:05:22.9  4836 
18 Michael Raab   1:05:25.9  4857 
19 Corey Hetzel   1:14:56.7  7014 
DNF Patrick Dettloff     4796 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Pierce   0:48:33.9  4804 
2 Brian Krajnik   0:48:36.2  4831 Fat Kats
3 Brian Toltzmann   0:48:38.0  4860 
4 Mark Haessly   0:48:45.1  4121 Fond du Lac Cyclery
5 Steve Janiak   0:48:47.8  4842 
6 Samuel Van Jaarsveld   0:50:35.7  4797 
7 Jason Stauber   0:50:39.8  4803 
8 John Rzeszut   0:50:59.8  4787 
9 Brian Hess   0:51:11.9  4044 
10 Brian Zinda   0:51:34.0  4083 Fond du Lac Cycle
11 Anthony Dombrowski   0:51:55.4  4841 
12 Bret Srock   0:51:59.1  4821 
13 Jeff Bublitz   0:53:04.8  4024 Gen X/Joe BikeLer Cycling
14 Randy Kays   0:53:56.8  4785 Over the Edge
15 Patrick Gorman   0:54:11.7  4800 
16 Steven Strobel   0:54:28.7  4801 
17 Jack Schirpke   0:55:30.8  4132 Team Extreme
18 Travis Luzney   0:58:39.3  4799 
19 Randy Johnson   1:03:10.3  4046 
20 Mark Svatek   1:08:16.5  7119 
DNF Jim Pekowsky     4020 Team Pedal Moraine
DNF Joseph Fischer     4086 
DNF Joe Hutterer     7118 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Reich   0:48:35.8  4075 Team Extreme
2 Pat Fry   0:48:47.6  4840 
3 Jesse Kusserow   0:49:19.5  4838 
4 Brian Gill   0:50:06.3  4090 TekBolt Titanium
5 Jeff Wren   0:50:28.4  4856 Cobrates
6 Larry Hipps   0:51:46.7  4019 Pedal Moraine
7 Dave Dahlman   0:52:34.7  4041 Team Extreme
8 Scott Hennessey   0:52:41.6  4825 
9 Michael Kaspar   0:53:12.7  4810 Team Fool
10 Jamie Tomchek   0:53:13.9  7121 
11 Patrick Johnson   0:53:52.6  4042 Gear n Up
12 Greg Mann   0:54:00.8  4855 LTS Runner
13 Dale Crowell   0:54:10.1  7126 
14 Loren Darling   0:54:37.7  4784 Grainger Bike Club
15 Bob Anderson   0:54:55.7  4817 Barn Saws
16 Paul Ihde   0:54:58.0  7114 
17 Mike Klug   0:56:36.5  4828 
18 Robert Meyer   0:58:18.8  4781 
19 Phillip Kurz   1:00:56.8  7005 
20 Robert Falci   1:11:56.4  7009 
DNF Steve Beach     4023 
DNF Rick Griesbach     7004 Point Pursuit
DNF Thom Brown     7006 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andytim Ramirez   0:48:36.8  4818 
2 Nick Christofalos   0:48:57.0  4039 
3 Steven Hoppman   0:51:12.8  4028 Attitude Sports
4 Steve Baumann   0:51:34.4  4074 Stadium Bike
5 John Devroy   0:52:03.9  4061 Stadium Bike
6 Kenneth Andrews   0:52:28.8  4812 
7 Mitch Weckop   0:54:07.2  4851 
8 Mike Hoeft   0:54:13.5  4010 Bike Hub
9 Greg Grose   0:55:49.6  4793 
10 John Schwibinger   0:56:15.8  4853 
11 Dano Dittrich   0:56:20.5  7117 Fat Kats
12 Matthew White   0:56:56.9  4063 
13 Phil Oliveri   0:57:03.9  7013 
14 Greg Spencer   0:57:09.0  4142 
15 Russ Sobotta   0:57:41.5  7125 Mountain Outfitters
16 Mark Corrigan   0:58:43.9  4820 
17 Wally Sniadajewski   0:59:30.6  7003 Point Pursuit
18 Todd Thorn   0:59:48.1  7007 MooseJaw Brewpub
19 Christopher Voss   1:02:55.7  7018 Joe Bikelers
20 Gary Page   1:03:52.5  7127 
21 Dennis Westberg   1:12:12.5  7002 Stadium Bike
22 George Dietz   1:14:29.2  4790 
DNF Ronald Sanchez   Libertyville, IL 261294  4079 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Pepp   0:52:12.4  4794 
2 Bruce Parker   Edina, MN0:53:40.0 260693  4035 Freewheel BikeShop
3 Jerry Manta Jr   0:56:39.4  4057 
4 Timothy W. Enright   1:01:52.1  4791 
5 Gope Hotchandani   1:04:35.5  4850 
6 Richard G Finch   1:05:34.3  4009 
7 Richard Wenborne   1:09:16.9  4007 Stadium Bike
8 Jay Hoppe   1:10:07.4  4052 Fond du Lac Cyclery
9 Jim Pokorny   1:15:08.9  7116 
10 Dan Marchewka   1:15:52.2  4807 
DNF Glenn Aavang     4069 
DNF Mike Carey     4827 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang     3015 Hayes Disc Brakes
2 Megan Wolf     3021 Team Extreme
3 Alyssa Borell     3187 

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maggie Digman     3188 
2 Katie Trapp     3180 
3 Nicole Fatla     3002 Momentum Bikes

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Kohlwey     3192 
2 Sonia Dubielzig     3033 Alterra Coffee
3 Elizabeth Baumgardt-Kays     3182 Over the Edge
4 Regina Livingston   Chicago 258314  3027 Michaels Cycles

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Peariso     3191 Muddy Cup
2 Alison Brooks   Madison, WI 128957  3189 
3 rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3013 MARS
4 Karlene Olson     3019 Muddy Cup
5 Ann Holsen     3190 
DNF Tiffani Walter     3031 Muddy Cup Racing

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
2 Angela Theriault     3023 Team Pedal Moraine
3 Brenda Zimmermannthorp     3025 
4 Kathy Janda     3020 MADFORCS

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Michaels     3185 Women ShiftingGears
2 Kelly Boettcher     3181 
3 Barbara Lothe     3186 Mad Forcs

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3183 
2 Lori Violetta     3184 Lakeshore Bike
3 Christine Griesbach     3006 Point Pursuit
4 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3007 Wheel & Sprocket/TREK
5 Wendy Burns     9502 Clif Bar

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3014 Point Pursuit
DNF Peggy Kaminske     3016 

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI2:04:23.9 202278  519 Muddy Cup Racing
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI2:04:48.3 218422  515 PCW Cycling

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander   Mankato, MN1:41:52.2 160568  565 Bear Naked/Connondale
2 Holly Liske (1 - PR)   Stanford, CA1:46:24.4 190109  503 Hayes Disc Brakes
3 Abby Strigel (2 - PR)   Madison, WI1:46:49.6 202434  501 Team Polska - FDL Cyclery
4 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:57:05.8 210713  507 Skinnys Racing
5 Jamie Buske (1 - EX)   Wauwatosa, WI2:09:32.2 218387  526 Team Extreme
DNF Amelia Barber     530 Team WORS
DNF Jennifer Meyer   Inver Grove Heights, MN 212052  564 Velo rochester

Women - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:41:42.9 199274  520 Trek/VW
2 Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN1:45:53.6 130424  566 Headmethod/cannondale
3 Susan Juedes   Madison, WI1:49:40.5 169773  568 Bike Hub
4 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:55:17.6 57292  525 Nature Valley /PENNCYCLE
5 Lori Sable   Thiensville1:57:21.8 226461  504 Team Wisconsin
6 Andrea Matter   2:01:48.5  567 
7 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:03:04.5 227405  517 Moosejaw
8 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:03:24.6 223874  523 Wheel & Sprocket
9 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:18:55.8 212636  528 Alterra CoffeeMTB Team
10 Gina Kenny   Orland Park, IL2:30:38.4 210270  521 Team Extreme
DNF Claire Cannon     527 WORS

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Poulton     6022 Active Endeavors

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach   0:55:54.6  5019 Point Pursuit
2 Elizabeth Shull   Libertyville, IL0:57:37.7 264453  5005 CLIF BAR
3 Lizzy Sobotta   1:06:20.3  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
4 Samantha Falci   1:08:57.6  5027 
5 Stephanie Yost   1:17:49.9  5164 Team Cyclopath
6 Samantha Kosarzycki   1:18:32.2  5030 Alterra
7 Alyson Davis     6012 Mountain Outfitters
8 Maja Holcomb     6174 Fattires-n-Beer
9 Madeline Labecki   Milwaukee, WI 250231  6011 MARS
10 Sarah Gill     6025 Tekbolt
11 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  6006 CLIF BAR

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:03:11.6  5015 Team Pedal Moraine
DNF Sarah Henderson     5044 Hendu Rocket

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Mischka   1:03:49.7  5036 
DNF Shayna Illingworth     5160 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Birdsall   1:02:17.3  5010 Bellin Heath
2 Brenda Walvoord   1:03:01.0  5163 
3 Emily Hendericks   1:03:40.4  5175 
4 Sheri Byrge   1:09:56.7  5003 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krista Klanderman   0:56:33.6  5177 
2 Kerri Swart   0:57:46.1  5022 Team Pedal Moraine
3 Amanda Koggenbauer   0:58:23.7  5166 
4 Michelle Miller   1:01:26.3  5161 
5 Elizabeth Legaspi   1:03:11.3  5028 Fattires-N-Beer

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Huang   0:58:46.5  5029 
2 Michelle Brost   1:01:46.7  5162 
3 Sheri Farrell   1:15:08.8  5168 
4 Lori Bauman   1:15:57.1  5043 
5 Caren Reich   1:19:38.9  5170 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connie Holcomb   0:59:26.7  5167 Fattires-n-Beer
2 Tami Leblanc   0:59:46.8  5165 
3 Gaye Meyer   1:12:49.3  5172 
4 Barbara Daanen   1:16:17.6  5025 MARS

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roxanne Rogers   0:56:17.5  5040 Big Ring Racing
2 Lynne Joyce   1:05:13.6  5176 Ripon College
3 Sue Borchardt   1:12:33.4  5018 Team Extreme
4 Sheila Christofalos   1:12:46.9  5169 
5 Gigi Koenig   1:18:20.3  5174 
DNF Denise Bianco     5173 

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss   1:10:36.0  5012 
2 Jenni Borell   1:13:47.7  5171 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoSpyCUORESierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee