Race Results for
Georgia State Championship #3
Winder, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/29/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Bryan   Barnesville, GA 247195  660 
2 JUSTIN SOUTHER     661 
3 Jansen Lindner   Covington, GA 222461  664 
4 Tim Robnett   Canton, GA 243472  663 
5 JAKE WISSELL     655 
6 Drew Hogg   College Park, MD 260582  668 
7 JEREMY PENDLEY     657 
8 KEN MARSHALL     656 
9 LOGAN SOUTHER     662 
DNF Axel Smith   Gainesville, GA 217969  651 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regan Woodall   Ocala, FL 254912  603 
2 ALLEN MCRAE     687 
3 ROBERT SMELTZER     632 
4 CHRIS COREN     638 
5 Adam Lawrence   Leesburg, GA 242186  633 
6 John Best   Saint Louis, MO 238066  676 
7 Matthew Schneider   Athens, GA 252255  645 
8 Walter Childers   Atlanta, GA 238233  639 
9 Eduardo Avila   Atlanta, GA 257358  640 
10 Phillip Gilbert   Cartersville, GA 225697  689 
11 ROSS MARTIN     678 
12 Eric Robidou   Conyers, GA 244583  691 
13 NICHOLAS GILL     688 
14 Kirk Lindquist   Dawsonville, GA 241900  690 
15 Chris Deyton   Flowery Branch, GA 237659  627 
16 Andrew Young   Marietta, GA 235564  635 
17 Thomas Mckenzie   Midland, NC 233790  686 
18 Antoine Rollin   Decatur, GA 245631  629 
19 BRIAN MORRIS     642 
20 MATTHEW RYERSON     646 
21 NICK VERMILLION     677 
DNF JUAN CASTRO     685 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Smith   Atlanta, GA 204239  124 
2 JOSHUA HENNESSEY     106 
3 DAVID WEBSTER     129 
4 Mark Schroeder   Winterville, GA 240026  127 
5 BRUCE RAY     133 
6 Andrew Christman   Athens, GA 107397  130 
7 Kevin Trent   Powell, TN 195825  121 
8 CHRIS MILLER     131 
DNF Jon Erwin   Dacula, GA 145926  132 

Men - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicki Sutherland   Columbus, GA 223185  1223 
2 Emily Parker   Corryton, TN 243860  1202 
3 Angie Childre   Milledgeville, GA 242699  1228 
4 Julia Radmann   Smyrna, GA 207115  1220 
5 STEFANIE BUNKLEY     1261 
6 MARNIE HENNESSEY     1203 
7 Trish Albert   Smyrna, GA 140671  1224 
8 ANNE SHEETS     1263 
9 TERRI LATIMER     1262 
DNF ASHLEY WITTER     1264 

Men - SP - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Childre   Milledgeville, GA 242691  583 
2 BRET PACHECO     590 
3 John Autry   Athens, GA 250960  593 
4 Larry Crook   Talking Rock, GA 8192  592 
5 Jason Chapman   Lilburn, GA 196859  576 
6 Daniel Elzey   Athens, GA 241244  586 
7 Mike Stanley   Commerce, GA 203280  575 
8 RYAN PUCKETT     584 
9 Corey Bobo   Canton, GA 203679  591 
10 BRYAN MOUTON     574 
11 Robert Kuhn   Dunwoody, GA 19969  587 
12 WILLIE COPELAND     585 
13 Christopher McGee   Rome, GA 147396  594 
14 Jeffrey Garnett   Athens, GA 216033  579 
15 RICH BLANCHETTE     588 
16 ANDY HALL     589 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Stanley   Mcdonough, GA 243108  1013 
2 JEFFREY CLAYTON     1051 
3 David Uhlman   Canton, GA 169278  1039 
4 JIMMY POSS     1046 
5 David Hiott   Clanton, AL 223580  1079 
6 James Behning   Covington, GA 106306  1049 
7 Mitchell Brown   Marietta, GA 242727  1042 
8 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  1002 
9 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692  1041 
10 Mark Johnson   Cumming, GA 221666  1054 
11 Harvey Witt   Burns, TN 257318  1040 
12 Asa Marshall   Macon, GA 223004  1034 
13 Edward Hamilton   Montgomery, AL 173085  1044 
14 Roger Dunn   Sharpsburg, GA 258987  1047 
15 Tim Cheek   Woodstock, GA 243282  1083 
16 Duane Leach   Columbia, TN 219785  1018 
17 Jay Halgat   Monroe, GA 14674  1084 
18 RANDALL STAUFFER     1036 
19 TOM CARTER     1100 
20 STUART RACKLEY     1081 
21 Bobby Thrash   Braselton, GA 210391  1052 
22 Jay Cochran   Macon, GA 245899  1078 
23 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455  1008 
24 Clifton (Cliff) Murrell   Silverthorne, CO 168994  1082 
25 Paul Firnschild   Atlanta, GA 110687  1055 
26 TRACEE POLCIN     1037 
27 JOHN LAVENDER     1098 
28 JIRI HIAVA     1085 
29 William Feier   Canton, GA 203619  1099 
30 Russell Sandidge   Atlanta, GA 259963  1053 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandru Hagianu   Athens, GA 237995  923 
2 Michael Kolczak   Timnath, CO 239108  815 
3 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  849 
4 Peter Molloy   Atlanta, GA 236536  845 
5 Tadd Peck   Oakwood, GA 238849  830 
6 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  800 
7 FORREST SPAIN     924 
8 Jose Mendez   Columbus, GA 243343  834 
9 BRAD JIMISON     846 
10 KRIS CARPENTER     901 
11 Kevin Taylor   Limestone, TN 138272  915 
12 Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  843 
13 Luis Silva   Duluth, GA 246203  811 
14 SCOTT ALEXANDER     921 
15 CHAD LOSSIAH     833 
16 ALLAN SEAGALL     847 
17 PAUL SHERWOOD     920 
18 Josh Vandall   Atlanta, GA 148961  841 
19 SIMON WILLIAMS     925 
20 Thomas Armes   Norcross, GA 213220  835 
21 David Muse   Cumming, GA 161462  844 
22 DREW GENTEMAN     909 
23 CHRIS MCCROCY     840 
24 Chip Purcell   East Brainerd 242389  806 
25 JOSEPH NEALON     922 
26 Lee Sebastian   Marietta, GA 230790  809 
27 GLEN SLATER     902 
28 Richard Wilks   Atlanta, GA 224338  879 
29 Todd Fisher   Suwanee, GA 244550  906 
30 Ray Fernandez   Montgomery, AL 213722  917 
31 Lee Yarnell   Calhoun, GA 209720  918 
32 MICHAEL KEMPF     926 
33 CODY YANCEY     839 
DNF STEVEN MOSS     919 
DNF David Kusenda   Chattanooga, TN 256827  805 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Stabler   Gainesville, GA 185354  26 
2 STAN ETHRIDGE     23 
3 JAMIE ENRIGHT     33 
4 William Whidden   Gainesville, GA 238007  21 
5 RANDY DOWNS     37 
6 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641  28 
7 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134  22 
8 JOHN DORMINEY     38 
DNF DAVID GRAY     36 

Men - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Joski   Decatur, GA 192560  29 
2 Shey Lindner   Covington, GA 195152  27 
3 Michael Cummings   Snellville, GA 189325  23 
4 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596  
5 Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  14 
6 Jon McLaughlin   Cleveland, TN 140396  22 
7 Todd Daprano   Atlanta 145715  126 
8 Cesar Jerez   Canton, GA 245888  125 
9 Jerrod Dorminey   Montgomery, AL 123787  142 
10 Marcus Seymour   Gainesville, GA 238420  143 
11 MATT ELLETT     129 
12 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816  127 
DNF Robert Bounds   Newberry, FL 211734  28 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Hungerford   Prattville, AL 17131  290 
2 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301  280 
3 Eric Watson   Gainesville, GA 243353  277 
4 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609  237 
5 James Wiant   Atlanta, GA 245882  235 
6 Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  208 
7 Mark Baldwin   Atlanta, GA 199010  275 
8 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186  279 
9 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  218 
10 Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  211 
11 WAYNE GOWENS     282 
12 Chad Edwards   Cumming, GA 55653  292 
13 John Younkins   Atlanta, GA 142171  283 
14 John McElroy   Griffin, GA 200678  229 
15 Samuel Thompson   Jasper, GA 203260  278 
16 Jason Crosby   Decatur, GA 148361  281 
17 Chad Taylor   Prattville, AL 35067  289 
DNF Eric Murphy   Athens, GA 127087  291 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  430 
2 Paul VanKooten   Red Bank, TN 178931  421 
3 John Hoover   Mc Donald, TN 127337  424 
4 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716  433 
5 Douglas Mathews   Decatur, GA 211883  425 
6 Joe Dunlop   Athens, GA 43212  432 
7 GARY BROWN     426 
8 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701  427 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Bryan   Barnesville, GA 261408  768 
2 Jesse Zimmerman   Lake Worth, FL 259338  750 
3 JOE BUCK     775 
4 EVAN SOUTHER     772 
5 MYLAN SMITH     777 
6 Trevor West   Wetumpka, AL 245928  774 
7 Michael Haynes   Flowery Branch, GA 260544  771 
8 ZACHARY JORDAN     769 
9 GRAHAM OWINGS     776 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  751 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 R Colin Quainton   Ocala, FL 253821  718 
2 Gabriel Eugene Denes   Columbus, GA 260635  721 
3 Robi Johnston   Buford, GA 260196  720 
4 Austin Berger   Ocala, FL 243846  703 
5 KEVIN ARMOUR     724 
6 Dustin Broadaway   Vienna, GA 254617  710 
7 JACOB GORE     723 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES HENDERSHOTT     247 
2 Jonathan Altman   Clemson, SC 258388  249 
3 DJ Petry   Kennesaw, GA 261390  235 
4 ROBBY CHRISTMAS     251 
5 MICHAEL MANN     252 
6 JOE TUCKER     243 
7 RUANDY ALBISUREZ     250 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RONALD FIELDS     418 
2 Adam Crews   Auburn, AL 261396  377 
3 Ian Kennedy   Athens, GA 257315  416 
4 Keith Kudlac   Roswell, GA 261923  413 
5 Anton Hagens   Alpharetta, GA 222871  389 
6 KEN DENNARD     387 
7 DENNIS MCKINLEY JR     382 
8 MICHAEL VALERIO     420 
9 PHILLIP WHITE     379 
10 MARK PEARCE     419 
11 Jimmy Bronstein   Augusta, GA 261389  388 
12 MATT OESTERLE     421 
13 DALE EWALD     383 
14 Harold Smith   Duluth, GA 253127  414 
15 Kevin Haynes   Flowery Branch, GA 260539  378 
16 TED ANDERSON     422 
17 AL GARCIA     417 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOE PHILLIPS     569 
2 ERWIN BRYAN     566 
3 Allen Phillips   Hampton, GA 245884  501 
4 JESSE GOULD     544 
5 WILLIAM ORTIZ     513 
6 ANDY JOHNSON     584 
7 Jackie Souther   Flowery Branch, GA 243781  541 
8 Darren Swanson   Wetumpka, AL 242746  539 
9 BOB SWANSON     563 
10 Keith West   Wetumpka, AL 257514  582 
11 DAVE ECK     585 
12 MIKE COLEMAN     546 
13 Steve Johnston   Buford, GA 259738  533 
14 JIM SHANNI     583 
15 BARRY KING     537 
16 KEVIN BALL     581 
17 JAMES KOVALY     586 
18 AARON PITTS     568 
19 BENNY WATSON     547 
20 Bobby Burdette   Conyers, GA 242928  515 
21 RICHARD JORDAN     538 
22 Wedrel Broadaway   Vienna, GA 244501  564 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Dinkins   Asheville, NC 229620  507 
2 Natasha Cowie   Pisgah Forest, NC 175349  541 
3 Maria Carrelli   Decatur, GA 221037  538 
4 Norma Rainwater   Oakwood, GA 243133  508 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TARA PIZZA     843 
2 Patricia Simpson   Mableton, GA 254901  844 
3 EMILY MARTVRANA     819 
4 Amanda Harris   Atlanta, GA 216696  841 
5 Sunny Sandidge   Atlanta, GA 259960  811 
6 Donna Broughton   Griffin, GA 245891  815 
7 SUSAN YANDEL     820 
8 KELLY WHEELES     842 
9 NANCY FIELDS     824 
10 EMILY BRAVLIEU     822 
11 ANDREA CARLOMAGNO     846 
12 TINA BUI     845 
13 MELISSA MATHEWS     814 
14 BECKY GREEN     847 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUORESierra NevadaShimanoOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee