Race Results for
Sunburst Showdown- 2007 WORS #10
Kewaskum, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/09/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Hurst   Lake Geneva, WI1:17:07.6 229172  1117 Skinnys/NDC/RRB
2Ryan Kann   1:21:13.2  1103 Adventures/Spectrum
3Kelby Shaw   Milwaukee, WI1:21:31.9 232522  1066 KHS/Kenda
4Kagen Mantz   1:21:48.8  1121 Team Extreme
5Aristotle Peters   Hartford, WI1:28:06.0 242486  1008 EXPO Racing
6Sean Parker   1:38:32.5  1058 Team Extreme
7Joseph Maloney     2056 
8Dylan Weigel     2206 Hayes
9John Kummer     2145 Fat Tire and Beer
10Kyle Warras     2007 Muddy Cup Cafe
11Joshua Rupnow     2151 Team Extreme
12Nicholas Reese     2157 Team Extremeike
13Ryan Voss     2130 GenX
14Caleb Lenss     2054 Bellin Health
15Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2087 MARS
16Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  2034 Stadium Bike
17Rudy Konz     2225 Gear N up
18Ted Sobotta     2221 Mountain Outfitters
19Austin Hook     2085 
20Calvin Schellinger     2806 
21Greg Parker     9004 Team Extreme
22Myles Beach   Larsen, WI 208348  2003 Gear N up
DNFZachary Geyer   Green Bay 230075  1013 Stadium Bike
DNFJosh Gazdecki     1110 Alterra Coffee
DNFTheodore E. Peters     2025 EXPO Racing
DNFAlan Johnson     2059 Fattires N Beer
DNFJoel De Witt     2115 Fond du Lac Cyclery

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Teaters   1:14:20.2  1120 Beans and Barley
2Matthew Muraski   1:16:19.2  1142 Momentum
3John Fang   Milwaukee, WI1:18:04.8 256151  1067 Bare Knuckle Brigade
4Mark Halvorson   1:22:17.1  1411 
5Joseph Miller   1:22:44.3  1410 
6Bill Street   1:27:03.5  1064 PCW Cycling/ Fattires N Beer
7Jason Shong   1:31:00.9  1909 Bike Doctor
8Marc Ano   1:32:32.2  1417 
9Michael Arnold   1:44:04.6  1014 
10Ben Koenig     2202 
11Alex Bird     2137 
12Ben Neubauer     2801 
13Taylor Bogdanske     2031 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
14Mike Sherven     2100 
15Jay Millin     2175 Mountain Outfitters
16Nick Sabel     2124 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
17Andrew Wiesner     2108 Stadium Bike
18Neil Dekarske     2768 
19Matt Millin     2210 Mountain Outfitters
20Andrew Rieder     2187 Fond Du Lac Cyclery
21James Schwindt     2783 Fond du Lac Cyclery
22Cody Gunst     9080 Team Expo
23Andy Borell     9016 
DNFChad Glisch     2198 WORS
DNFChad Krenzke     2226 team extreme

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Casey Masterson   Milwaukee, WI1:18:17.0 212244  1972 
2Jason Gosse   1:19:44.4  1085 Team WORS
3Brian Abraham   1:21:08.7  1017 Team Brown Bear
4Justin Lund   Tomahawk, WI1:22:24.7 216962  1005 SPY Optic FDL/ Osh Cyclery
5Nate Jasperson   1:23:27.0  1152 fdl/oshkosh cyclery-mtn dew
6Erich Ponath   1:24:58.8  1904 Fattires-n-Beer.com
7Shawn Hoppe   1:25:03.0  1042 Fond du Lac Cyclery
8Justin Davis   1:29:25.4  1105 
9Christopher Schulz   1:29:39.9  1083 Alterra MTB
10Brian Thompson   1:31:05.3  1419 Crank Daddy's
11Isaac Reinbold   1:32:16.1  1123 
12Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  2329 Team Pedal Moraine
13Michael Verhagen   Allouez, WI 221776  2116 UW-Sheboygan cycling/PCW
14Spencer Strigel     2180 Team Polska FDL Cyclery
15Jake Komosa     2147 
16Chad Tucker     2776 
17Jesse Shoemaker     2109 Bellin Health
18Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
19Mark Schindel     8002 Stadium Bike
20Thomas Connelly     2774 
21Jeffrey Popelka   Chicago, IL 228661  8083 
22Andrew Stewart     2186 Unfunded Racing
DNFIsaiah Schroeder     2153 Wors
DNFPaul Kekstas     8014 Bellin Health

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karl Schult   1:15:37.7  1045 
2Doug Bailey   1:16:25.3  1081 AlterraRoasters
3Chris Solan   Antioch, IL1:16:56.8 204340  1191 Skinnys/NDC
4Devin Curren   1:17:58.0  1973 Silver CyclingWily Cicles
5Tim Scanley   1:19:07.3  1100 Alterra Coffee
6Ben Bartoszuk   1:20:22.8  1413 Wheaton Franciscan
7Richard Mezo   Crown Point, IN1:21:06.7 246376  1149 
8Benjamin Swart   1:23:08.7  1051 Team Pedal Moraine
9Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:24:39.6 228524  1019 Bosch/Norway Cycles
10Marcin Nowak   1:26:25.3  1147 Team Polska/FDL Cyclery
11Kerry Drake   1:26:26.7  1913 WORS
12Craig Baumann   1:27:07.7  1109 
13Krystian Pac   Chicago, IL1:31:02.3 149853  1129 Ola-Miodu-Mama-Dom.-Polska
14Erik Hendrickson   1:32:25.8  1060 
15Bradley Byrge   1:34:44.4  1070 Cyclopath
16Michael Waisbrot   1:35:54.8  1808 Chainsmokers
17Anthony DiPiazza     2233 
18Mike Raasch     2777 Team EXPO
19Michael Kohnle     2015 Extreme
20Joe Riesberg     2167 Mountain Outfitters
21Eric Luebke     2066 
22Peter Cherchian     2002 Chainsmokers
23Glenn Kirst     2772 Crank Daddy's
24Tyler Jahn     2139 
25Jason Henry     2770 
26Karl Tillman     2200 
27Steven Schaefer     2204 Fine Line
28Joshua Bartoszuk     2229 Big Ring Racing
29Grant Stevens     2785 Team Extreme
30Ben Leach     2165 
31Martin Zizka     2146 Endeavour Cycling
32Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycles
33Patrick Dowd     2787 
34Jason Roggenbauer     2131 
35Todd Gruszynski     2788 
36Tim Nass     8082 
37Steven Becwar     2799 
38Gary Otkin     2343 Stadium
39Wally Kunstman     2205 PCW
40Brian Smith   Janesville, WI 212540  8013 Michaels Cycles
41Mike Erb     2771 
42Jesse Jaehnig     9081 Fattires-N-Beer
43Matthew Forst     8023 
44Dan Sajdak     2808 
45Matt Claybourn     2781 
DNFJoel Coon     1903 BKB/BelGioioso/Stadium
DNFWade Gurski     2350 Athletes by Design
DNFEdward Colson     2796 
DNFRyan Shiroma     9003 BKB/BelGioioso

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Budd   1:16:02.5  1090 Wheel and Sprocket
2Daniel Holsen   1:17:10.6  1044 
3Ric Damm   1:17:11.8  1007 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
4Michael Naughton   Crystal Lake, IL1:18:20.8 256256  1146 Bosch / NorwayCycles
5Dan Tavela   1:21:08.1  1075 Club Tread
6Brian Merklein   1:21:13.8  1097 Big Ring Racing
7Frank Huebner   1:21:45.0  1415 
8jess kruchoski   Hartland, WI1:23:01.1 261579  1023 Team Extreme
9Jeff Hammond   Oswego, IL1:23:31.2 261201  1062 Bosch/Normay Cycles
10Chris Schutte   1:25:22.2  1052 Polska-Masterlock
11Mark Cole   1:29:33.2  1080 Point Pursuit
12Lowell Johnson   1:37:38.6  1119 
13Jonathan Nehring   1:38:46.1  1040 Peddle Moraine
14Nathin Davisson   1:40:35.8  1912 ERB Racing
15Erik Enyedy     2779 
16Sean Miller     2247 Michaels Cycle
17Brian Christensen     2791 PCW
18Tim Sutherland     2172 Northbranch
19Aaron Ament     2014 Alterra mountain bike Team
20Jason Martini     2042 Stadium Bike
21Jarrod Kerkhoff     2792 
22Joe Villalobos     2057 Hayeses
23Joe Alligood     2795 Over the Edge
24Roger Eckes     9008 Alterra Coffee
25Travis Pagano     2789 Team Exstreme
26Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
27Dave Volpentesta     2780 
28Shawn Hauser     8006 Stadium Bike/H.O.P.E
29Skip Holschbach     8084 
30Wade Flisram     2169 Team Extreme
31George Boznos     2790 
32Troy Olm     2118 chainsmokers/willys bike
33Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2128 Wheel Fast Racing
34Matthew Berg     2797 
35Alan Beckman     2773 
36Mike Herbrand     2784 Team Extreme
37Nic Mianecki     2113 Hayes Disc Brakes
38Dale Torzala     2804 
39Randy Snyder   Dixon, IL 126893  8005 
40John Buran     8021 Hayes Brakes
41Chris Hoyme     2041 mountain outfitters
DNFKenny Dretzka     1802 Team Cyclopath
DNFThomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  1809 Spin Dr Cycleworks
DNFBenjamin Griggs   Green Bay, WI 229175  1908 Muddy Cup Racing
DNFJon Matheus     2775 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Curtes   1:16:34.6  1144 Big Ring Racing
2John Miller   Madison, WI1:17:17.4 233978  1047 
3Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:19:59.9 244381  1068 Bosch/Norway Cycles
4Ross Lemke   Cedarburg, WI1:20:07.3 210815  1015 Team Pedal Moraine
5Robert Schlegel   Janesville, WI1:20:42.9 265144  1116 Michael's Cycles
6Steve Pribek   1:21:18.9  1077 
7Chris Tamborino   Hubertus, WI1:21:27.7 263786  1412 Expo Racing
8Greg Jones   1:23:10.9  1200 Hayes
9Brian Petted   Cedarburg, WI1:23:50.0 58472  1133 Big Ring Racing
10Mike Owens   1:24:26.4  1128 Alterra
11Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:24:46.6 242243  1027 Alterra CoffeeMTB Team
12Steve Miller   1:27:30.1  1046 skinny's
13Scott Sumner   1:29:17.4  1806 Fattires-N-Beer
14Greg Duckett   1:30:09.1  1805 Alterra Mtn Bike Team
15Steve Jeske   1:30:14.3  1028 Pedal Moraine
16Sean Shields   1:30:37.6  1418 
17Tom Macone   1:31:04.8  1039 Alterra Coffee
18Dave Kastellic     2800 Surf
19Stuart Shelton     9001 Team Extremenglespeed
20Bob Phelps     8029 Alterra Coffee
21Jussi Snellman     2778 
22David Mennenoh     2188 
23Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2062 Alterra Mountain Bike Team
24Brad Babcock     2063 Crank Daddy's
25Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2083 hayes brakees
26Derek Struyz     2793 
27Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Brake
28Troy Sable     2044 
29Brian Hicks     2093 Point Pursuit
30Dan Szczepanski     2805 
31Greg Morrow     2070 Pedal Moraine
32Keith Wolf     8018 Extreme
33William Holcrith     2782 
34Fred Young     2001 TeamFYR
35Bob Schmitt     2040 Cyclopath
36Paul Compton     2021 Compton Bros. Racing
37David De Witt     2114 Fond du Lac Cyclery
38Kurt Kargel     2046 Moosejaw/Wildside
39Gary Durian     2112 Pedal Moraineine
40Sam Badger     2803 
41Richard Mallicoat     8001 Clif Bar
42Tshengzoo Lor     2807 
DNFChris Dimmick     1416 Team Turin
DNFRussell Jobs   Wauwatosa, WI 92264  1971 Hayes/RPM Cycling
DNFDave Geyer   Green Bay, WI 241228  2035 Stadium Bike
DNFMark Burkholz     2037 Gen X
DNFBruce Borcherding     2082 Hayes Disc Brakes
DNFTodd Bugnacki     2086 Skinny's Racing

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Shull   Libertyville, IL1:19:17.5 259398  1001 Cliff
2Jeff Sympson   1:19:33.8  1063 RVO/ Kegel's Kegel's
3Jeff Seifert   1:20:26.1  1166 Bosch/Norway Cycles
4David Poulton   Lake Forest, IL1:20:50.9 28536  1002 Active Endeavors
5Ron Kay   Rice Lake, WI1:21:20.1 210985  1054 Hayes Disc Brakes
6Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:26:25.8 224373  1082 Bosch/Norway Cycles
7Marcum Martz   1:27:54.8  1073 Mountain Outfitters
8Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  2039 Stadium Bike
9Greg Carter     2208 
10Scott Logue     2798 Vision Quest
11Scott Palmersheim     2245 cyclopath
12Don Freitag     2012 Big Ring Racing
13Tom Wendland     2036 
14Dale Konkol     2048 
15Steve Drecoll     2179 
16Dale Freund     2802 
17Guy Archambeau     2794 
18John Senkerik     2017 Team Extreme
19Dustin Vande Zande     2319 Point Pursuit
20Michael Giesen     2135 stadium bike
21Peter Chiappetta     2010 Team Cyclopath
22Bruce Leblanc     2150 Team WORS
23Anton Koenigsmann     2061 
24Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
25Michael Borchardt     2078 Team Extreme
DNFTony Pacini   Winfield, IL 27022  1020 Gen X / Joe BikeLer Cycling
DNFJon Hirsch     1094 Big Ring Racing
DNFArthur Spurlock     2117 Stadium Bike

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Wellskopf   1:26:18.2  1122 Pedal Morane
2Gary Meader   1:27:19.9  1138 
3Keith Westendorf   1:28:43.3  1137 Alterra MTB
4Jon Derksen   Appleton, WI1:31:37.3 245217  1038 Wheel & Sprocket
5John Klug   1:33:58.7  1414 
6Larry Reimer   1:39:23.2  1101 Michael's Cycles
7Larry Fish     2049 Moritz Tire/Bikes-N-Boards
8Gary Bender     2185 Team Wheaton Francisan
9Mark Muraski     2230 Riverbrook
10Steve Ferguson     2154 
11William Peters     2067 STADIUM BIKE
12Ron Kubala     2026 
13Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2155 velo club roubaix
14Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
15Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2052 Skinny's Racing
16Daniel Braun     2029 Team East
17Dale Lenss     2060 Bellin Health
18Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Wheel & Sprocket/TREK
19Julian Coupland     2769 
20Jim Shong     9007 Bike Doctor
21Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2084 Extreme Ski & Bike
22David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
23Robert Maloney     2786 
24Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2119 
25James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
26Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2132 Team Bellin Health
27Bernie Parker     2129 Team Extreme
28Frank Lobello     2111 
DNFRandy Pallex     1053 Stadium Bike/BelGioioso

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitch Gantz   Green Bay, WI1:34:00.4 225382  16 Stadium Bike

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesse LaLonde   Ely Mn1:25:36.2 203490  51 GF29 / BKB
2Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:25:36.5 135975  202 
3Mark LaLonde   Madison, WI1:25:45.9 226412  Gary Fisher/BKB
4Tristan Schouten   Plymouth, WI1:26:56.1 145071  67 Trek / VW
5Brian Matter   Sheboygan, WI1:27:06.1 85929  PCW/TREK
6Ben Moore   Boulder, CO1:28:25.2 228791  206 VELOROCHESTER/RochesterCycling
7Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:30:04.2 212641  27 Hayes
8Landon Lueck   1:30:17.9  201 Glyde Clothing/TREK
9Seth Lenss   Luxemburg, WI1:30:37.2 182019  Bellin Health
10Thomas Bender   Salt Lake City, UT1:31:04.7 230273  24 Team Wheaton
11Sam Wellskopf   Campbellsport, WI1:31:23.3 242169  28 Team Pedal Moraine
12Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:32:01.9 247082  17 Fond du Lac Cyclery
13Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI1:33:36.4 214936  50 Mr. Tree Landscaping
14Carlos Haeckel   Waukesha, WI1:33:48.3 227622  14 Alterra CoffeeTeam
15Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:37:02.9 209153  15 Michael's Cycles
DNFAnthony Ettmayer Jr (SM)   Jackson, WI 211689  Team Pedal Moraine
DNFLuke Batchelor-Clark   Madison, WI 93290  35 Magnus
DNFCole House   Oneida Wi 183112  203 wheel & Sprocket/ slingshot
DNFGregg Brandt   Winona 227165  204 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Phillips (1 - PR)   Chicago, IL1:27:34.1 84647  Alterra/Specialized
2Chris Peariso (2 - PR)   Amherst, WI1:27:52.8 139566  Titus / Muddy Cup
3Jeff Melcher   West Bend, WI1:31:19.9 166066  18 Team Pedal Moraine
4Ryan Krayer   North Freedom, WI1:32:46.9 227406  53 Moosejaw
5Tim Drankus   Sheboygan, WI1:33:00.1 151397  PCW/Spy Opticsndai
6Jan Rybar   Apple Valley, MN1:34:00.4 98534  41 
7John Lirette   Menomonee Falls, WI1:34:20.7 259146  22 Hayes
8Chris Pagels   1:35:39.0  63 Bike Hub
9Bill Nigh   West Bend, WI1:37:27.9 197745  30 Team Pedal Moraine
10Scott Cole   Stevens Point, WI1:38:00.1 7340  19 Specialized/ERGON
11Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:39:19.5 194466  69 Muddy CupRacing
12Mark Walter   Rochester, MN1:42:35.4 203633  59 Muddy Cup Racing
13Greg Bower   Boulder, CO1:43:01.5 228101  208 
14Maciej Nowak   Waukesha, WI1:45:31.3 182256  20 Team Polska FDLCyclery
15William Livingston (1 - EX)   Janesville, WI1:48:30.4 241814  60 Michael's Cycles
16Douglas Pietz   Milwaukee, WI1:55:01.4 138646  21 Polska-Master Lock
17Kent Erikson     207 
18Bill Delaney   Madison, WI 210055  13 Chainsmokers
19Robert Downs   Madison, WI 9947  209 Planet Bike
20John Timm   Germantown, WI 209235  12 Trek/Extreme Ski and Bike
21Robert Hayssen   Racine, WI 186713  205 Vision Quest
DNFJason LaBella   Chicago, IL 219648  75 Killjoy

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alex Kay     6015 Riverbrook Momentum
2Shane Holcomb     6003 Fattires-N-Beer
3Riley Kunstman     6161 PCW
4Andrew Schirpke     6026 Team Extreme
5Ryan Schroepfer     6163 

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Leif Byrge-Liebig   0:48:49.9  4082 Team Cyclopath
2Andrew Senderhauf   0:49:13.3  4027 Wheel & Sprocket
3Conner Shelton   0:51:01.4  4002 Team Extreme
4Travis Johnson   0:54:37.0  4045 
5Garret Post   0:55:25.5  4087 Point Pursuit
6Zach Scholzen   0:57:10.8  4728 
7Carter Schroepfer   1:15:40.1  4734 
8Calvin Henderson   1:21:40.8  4703 Hendu Rocket
9Henry Lemmermann   1:34:09.4  4724 
10Hiland Russell   1:34:35.6  4721 
11Brett Poulton     6002 Active Endeavors
12Ryan Kay     6014 Riverbrook Momentum
13Lionel Rocheleau     6160 Chiropractic Partners
14Samuel Martz     6020 Mountain Outfitters
15Riley Shelton     6005 Team Extreme
16Jeffrey Martz     6019 Mountain Outfitters
17Aaron Hoyme     6009 Mountain Outfitters
18Jordan Watkins     6013 EXPO Racing
19Garth Post     6017 Point Pursuit
20Samuel Huang     6018 Hayes Disc Brakes
21Roman Kosarzycki     6021 
22Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
23William Chiappetta     6030 Team Cyclopath
24Jack Jones     6050 
DNFJake Therrien     4008 
DNFMax Rainey     4068 Bosch/Norway Cycles
DNFBrandon Watkins     4070 EXPO Racing
DNFJake Cummings     4727 
DNFDominic Pacini     6001 Gen X / Joe BikeLer Cycling
DNFSamuel Jansen     6024 Mountain Outfitters Junior Tea

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Hinshaw   0:47:37.6  4084 
2Chris Harrison   0:47:56.8  4709 Bike Hub
3Nick Crocker   0:50:01.9  4064 
4Gavin Hoeft   0:50:45.9  4060 Bike Hub
5Taylor Otto   0:50:54.2  4013 Recyclist
6Ted Rand   0:50:56.0  4078 
7Greg Krieger   0:52:44.6  4091 
8William Griesbach   0:53:25.4  4058 Point Pursuit
9Ian Simpson   Chicago, IL0:55:28.7 237704  4718 XXX Racing
10Jonathan Bidlake   Naperville, IL0:55:53.9 208104  4099 
11Patrick Egan   0:59:29.5  4733 Mountain Outfitters
12Ian Delaney   1:27:00.0  4123 Chainsmokers
DNFShawn Nelson     4101 Fond Du Lac Cyclery
DNFJohnny Chang   Green Bay, WI 260380  4106 Bellin Health

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brendon Coleman   0:47:36.4  4133 
3Adrian Icenogle   0:49:36.3  4124 
4Craig Pulak   0:54:59.0  4102 Bellin
5Mike Kubala   0:57:55.4  4015 
6Bryan Rosinsky   0:58:30.8  4705 
7Gus Hochrein   1:09:36.7  4111 Mountain Outfitters
DNFJordan Miller     4701 Team Extreme

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Wiltzius   0:46:43.7  4040 Fat Tires and Beer
2Chad Hoppe   0:46:45.7  4073 Fond du Lac Cyclery
3Mike Bentley   0:47:11.0  4729 One racing
4Ben Marchewka   0:47:38.1  4076 Team Pedal Moraine
5Chad Ament   0:48:05.8  4130 
6Joe Paczkowski   0:48:24.7  4030 
7Zoltan Darko   0:49:20.2  4719 
8Ashton Brackett   0:49:28.5  4108 
9thomas Cutts   0:52:11.6  4735 
10Darwin Peters   0:52:26.3  4736 Expo Racing
11Robert Shebesta   0:57:40.0  4707 
12Chad Strange   0:59:42.9  4109 
13Paul Westberg   1:00:08.2  7008 Stadium Bike
14Michael Rosinsky   1:01:58.2  4704 
DNFEric Boticki     4006 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Bender   0:46:36.7  4197 
2Michael Ziegler   0:47:00.5  4034 
3David Feuillerat   0:49:31.5  4104 Michael's Cycles
4Nick Desrochers   0:50:37.2  4122 
5Eric Fossell   0:51:08.6  4126 Bad Ass Coffee/ Kegels
6Ryan Theel   0:56:01.4  4037 
7Erik Backhaus   0:57:13.2  4694 
8Casey St. Henry   1:02:36.0  4738 
9Greg Parker   1:03:37.4  4129 
10Ben Cleveland   1:08:17.2  7104 Fattires-N-Beer / PCW Cycling

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Amman   0:42:23.7  4005 Team Extreme
2Scott Hietpas   0:48:07.4  4072 
3Erin Sikora   0:49:16.2  4120 Stadium Bike
4Jeremy Lentz   0:50:22.3  4093 
5Bernhard Pfaffenhuber   0:53:31.8  4737 
6Josh Clark   0:53:34.7  4710 
7Jeremy Jonas   0:56:44.2  4725 
8Nathan Wilke   1:03:27.6  7012 Power Bar TeamElite
9Jason Didier   1:11:12.6  4698 
10Corey Hetzel   1:11:41.9  7014 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Janiak   0:48:16.3  4715 
2Samuel VanJaarsveld   0:49:32.4  4713 
3Brian Hess   0:49:39.9  4044 
4Jeff Bublitz   0:54:01.0  4024 Gen X/Joe BikeLer Cycling
5Brian Zinda   0:54:06.7  4083 Fond du Lac Cycle
6Randy Kays   0:56:29.1  4695 Over the Edge
7Brad Henderson   0:56:39.2  7103 Hendu Rocket
8Jeffrey Jones   0:59:20.8  4150 
9Steven Strobel   1:00:27.6  4699 
10Jack Schirpke   1:02:19.4  4132 Team Extreme
11David Lewis   1:17:39.6  4722 
12Scott Matheus   1:20:00.2  4706 
DNFJim Pekowsky     4020 Team Pedal Moraine
DNFRandy Johnson     4046 
DNFJoseph Fischer     4086 
DNFMark Haessly     4121 Fond du Lac Cyclery

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt Luger   0:45:58.1  4011 Team Pedal Moraine
2Dave Reich   0:48:06.9  4075 Team Extreme
3Pat Fry   0:50:19.7  4723 
4David Anderson   0:51:48.4  4730 One Racing
5Jeff Wren   0:52:04.3  4708 Cobrates
6Larry Hipps   0:52:07.8  4019 Pedal Moraine
7Steve Beach   0:52:19.5  4023 
8Dave Dahlman   0:53:57.3  4041 Team Extreme
9Greg Mann   0:54:56.0  4712 LTS Runner
10Bob Anderson   0:55:05.0  4714 Barn Saws
11Patrick Johnson   0:57:07.4  4042 Gear n Up
12Darin Goodwiler   1:01:06.5  7102 OBC
13Pete Thielen   1:03:33.2  4731 Team Wheezy
14Jay Laszewski   1:04:15.9  7105 
15Mike Klus   1:04:57.9  4711 
16David Paff   1:07:06.9  4700 
17Allan Hilbert   1:09:01.1  4732 wheezy
18Robert Falci   1:10:30.0  7009 
19Thom Brown   1:11:16.2  7006 
20Don Russell   1:36:37.1  4720 
21Phillip Kurz   1:45:57.8  7005 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nick Christofalos   0:47:36.1  4039 
2Steven Hoppman   0:49:12.3  4028 Attitude Sports
3Mike Hoeft   0:53:39.1  4010 Bike Hub
4Matthew White   0:54:58.3  4063 
5John Devroy   0:56:06.6  4061 Stadium Bike
6Dan Bucklaew   0:56:19.7  4702 
7Wally Sniadajewski   1:01:05.0  7003 Point Pursuit
8Christopher Voss   1:01:53.1  7018 Joe Bikelers
9Dennis Westberg   1:24:59.3  7002 Stadium Bike
DNFRonald Sanchez   Libertyville, IL 261294  4079 
DNFGreg Spencer     4142 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bruce Parker   Edina, MN0:54:02.8 260693  4035 Freewheel BikeShop
2James Simmons   0:54:48.1  4726 
3Jerry Manta Jr   0:58:50.1  4057 
4Tom Borchardt   1:01:50.5  4038 GenXcyclingler Cycling
5Glenn Aavang   1:04:37.9  4069 
6Richard G Finch   1:09:42.4  4009 
7Richard Wenborne   1:13:17.1  4007 Stadium Bike
8Jay Hoppe   1:15:48.4  4052 Fond du Lac Cyclery
9David Russel   1:44:09.8  4716 Platteville Ski Team
DNFChris Kemble     4697 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Huang     3015 Hayes Disc Brakes
DNFMegan Wolf     3021 Team Extreme
DNFMolly Chiappetta     3166 Team Cyclopath

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katie Trapp     3164 
DNFAmelia Barber     3036 Team WORS

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sonia Dubielzig     3033 Alterra Coffee
2Regina Livingston   Chicago 258314  3027 Michaels Cycles
3Elizabeth Baumgardt-Kays     3165 Over the Edge

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Claire Cannon     3018 WORS
2Karlene Olson     3019 Muddy Cup
3Melissa Arps     3169 
4Tiffani Walter     3031 Muddy Cup Racing
5Paige Graff-Lange     3170 
6Karen Zielinski     3167 TEAM CYCLOPATH

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
2Brenda Zimmermannthorp     3025 
3Kathy Janda     3020 MADFORCS

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3003 Alterra CoffeeMTB Team
2Barbara Lothe     3168 Mad Forcs

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3007 Wheel & Sprocket/TREK
2Christine Griesbach     3006 Point Pursuit
3Wendy Burns     9502 Clif Bar
DNFGretchen Montee     3026 Muddy Cup

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI1:43:30.6 202278  519 Muddy Cup Racing

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Abby Strigel (1 - PR)   Madison, WI1:23:00.3 202434  501 Team Polska - FDL Cyclery
2Holly Liske   1:26:19.2  503 HAYES DISC BRAKES
3Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:37:38.5 210713  507 Skinnys Racing
4Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI1:46:49.3 227849  563 Mt. Tree Landscaping

Women - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN1:20:49.9 130424  560 Headmethod/cannondale
2Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:23:32.1 57292  525 Nature Valley /PENNCYCLE
3Katie Lindquist   1:25:34.3  561 Erikswn Cycles
4Lisa Krayer   North Freedom, WI1:35:53.6 227405  517 Moosejaw
5April Dombrowski   Oshkosh, WI1:44:41.9 223874  523 Wheel & Sprocket
DNFCorie Berrigan   Minneapolis, MN 76148  562 Team Kenda Tire

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anna Poulton     6022 Active Endeavors
DNFTherese Riesberg     6162 Mountain Outfitters

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Moriah Griesbach   0:57:00.8  5019 Point Pursuit
2Elizabeth Shull   0:59:25.4  5005 CLIF BAR
3Lizzy Sobotta   1:08:30.8  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
4Samantha Falci   1:10:31.0  5027 
5Samantha Kosarzycki   1:29:55.7  5030 Alterra
6Leeta Russel   1:41:13.3  4717 
7Alyson Davis     6012 Mountain Outfitters
8Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
9Madeline Labecki     6011 TEAM MARS
10Cailey Jeske     6010 Pedal Moraine
11Emily Shull     6006 CLIF BAR

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Arin Lemke   1:04:09.2  5015 Team Pedal Moraine
2Sarah Henderson   1:12:31.9  5044 Hendu Rocket
3Emelye Sturges   1:15:13.0  4739 Gear N' Up

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katie Nolan   1:16:54.6  5045 Gen X/Joe Bikers

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sheri Byrge   1:09:39.4  5003 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ann Holsen   0:56:43.8  5023 
2Kerri Swart   0:59:37.2  5022 Team Pedal Moraine
3Krista Klanderman   1:00:50.4  5154 
4Elizabeth Legaspi   1:12:22.7  5028 Fattires-N-Beer

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Angela Huang   1:05:50.9  5029 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lynne Senkerik   0:58:55.6  5021 Team Extreme
2Renee Geyer   Green Bay, WI1:00:42.7 261111  5013 Stadium Bike
3Elizabeth Bensen   1:07:00.2  5153 
DNFCecile Labecki   Milwaukee, WI 250230  5017 Hayes Disc Brakes

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Roxanne Rogers   0:59:44.2  5040 Big Ring Racing
2Amy Dykema   Evanston, IL1:04:22.9 10328  5050 Clif Bar Midwest
3Sue Borchardt   1:19:05.5  5018 Team Extreme

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rose Lenss   1:11:20.6  5012 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoUSACDFSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee