Race Results for
New Mexico State Mtb Championships
Tijeras, NM
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/16/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lewis Gaffney   2:13:30   
2 Joshua Torres   2:18:05   
3 Brian O'Donaghue   2:18:56   
4 Daniel Griffith   2:19:04   

Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc Basiliere   1:47:01   
2 David Vaughn   1:58:38   
3 Abiel Lopez   1:58:56   
4 Jeremy Bradley   2:01:55   
5 Zach Johnson   02:07.0   
6 Caleb Hanson   2:23:50   
7 Thomas Goetz   2:35:20   

Men - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Garcia-Neveu   1:44:20   
2 Geoffrey Demers   1:46:58   
3 Tim Mellady   01:50.0   
4 Aaron Huckstep   1:54:35   
5 Jason Gedmin   1:55:10   
6 Jacob Gonzales   1:57:36   
7 Nathaniel Matter   1:58:10   
8 James Love   1:58:41   
9 Brian Long   1:59:50   
10 Rich Siemer   2:00:10   
11 John Zarling   2:00:20   
12 Aviad Cahana   2:02:40   
13 Kevin Ledwith   2:07:55   
14 Ed Erler   2:14:10   
15 Erik Peterson   2:14:20   
16 Isaac Gonzalez   2:15:10   
17 Marc Ducharme   2:19:02   
18 Erik Strack   2:22:10   
19 Mark Smith   2:22:35   
20 David Hedrick   2:30:45   
21 Carlos Pomar   2:36:15   

Men - SP - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Collins   1:49:09   
2 Brian Hughes   1:51:40   
3 Paul Greenwood   01:53.0   
4 Kari Babinski   1:54:50   
5 Mike Arohibeck   1:55:15   
6 Lars Hansen   1:56:51   
7 Mitch Cowart   1:58:05   
8 Rick Dotson   2:01:35   
9 Richard Rose   2:09:20   
10 Dave Hayden   2:11:53   
11 Travis Dixon   02:12.0   
12 Brent Lesley   02:13.0   
13 John Wilger   2:14:03   
14 David Jordan   2:14:05   
15 Dal Haynes   2:18:16   
16 Dave Johnson   02:32.0   
17 Dan Junick   2:34:50   
18 David Halliburton   2:43:25   
19 Jesus Torres   2:59:30   
20 JJ Torros   2:59:30   

Men - SP - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Haack   1:56:43   
2 Jeffrey Reese   2:03:40   
3 Russell Thurston   2:08:10   
4 Mark Johnson   2:09:15   
5 Steve Roholt   2:18:23   
6 David Holmer   2:19:45   
7 Art Gardenswartz   2:20:45   
8 Fred Froemel   02:21.0   
9 Douglas Young   2:25:10   
10 Robert Cipoletti   2:24:30   
11 Ken Gauthier   2:31:10   
12 Tom Briggs   2:32:30   
13 Randy Silva   2:45:57   
14 Bruce Fradette   2:52:30   

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wilson   1:42:09   
2 Donnie Cole   1:42:56   
3 Mark Wald-Hopkins   1:48:35   
4 Cameron Brenneman   1:49:15   
5 Aaron Johnson   01:50.0   
6 Mark Gee   2:02:20   
7 Raymond Padilla   02:08.0   
8 Kyle Sanders   2:15:44   
9 Rico Smith   2:21:40   
10 Peter Van Moorsel   2:47:42   

Men - EX - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Rose   2:18:20   
2 Austin Rose   2:28:50   

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Parmenides Orpinel   2:06:45   
2 Jay English   02:09.0   
3 Adam Stepanovic   2:10:10   
4 Nick Martinez   2:16:10   

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jens Nielsen   01:55.0   
2 Gaige Sippy   1:55:30   
3 Santiago Chavez   2:03:50   
4 Keith Ashmore   2:06:30   
5 Johny Ayarbe   2:08:10   
6 Jason Quenzler   2:09:10   
7 Sean Cassily   02:10.0   
8 Mike Chapman   2:10:20   
9 Mike Rosson   02:22.0   
10 Juan Hernandez   2:25:06   

Men - EX - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Prinzivelli   2:02:25   
2 Bret Bernard   2:03:12   
3 Mike Slattery   2:04:10   
4 Peter Tempest   2:04:30   
5 G Todd Park   2:07:46   
6 Rich Walters   2:11:03   
7 Marcus Leibrecht   2:11:20   
8 Robert Romero   2:12:45   
9 Michael Mangan   2:18:30   
10 Dan Richard   2:21:58   
11 Alan Rishel   2:22:10   
12 Doug Pickett   2:25:08   
13 Will VanNostran   02:29.0   
14 Leonard Goodell   2:33:55   
15 Greg Kaufman   2:34:05   
16 Chris Hereford   2:37:15   

Men - EX - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Blankenship   02:40.0   

Men - BG - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Cowart   1:14:54   
2 Caleb Maher   1:23:10   
3 Duke Jackson   1:26:30   
4 Ayden Hibner-Hereford   1:32:25   
5 Bo Franklin   1:50:15   

Men - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Perez   1:00:19   
2 Mark Paz   1:09:30   
3 Jonathan Guerdrum   1:10:10   
4 Anthony Clark   1:20:50   
5 Colin Lewis   2:36:10   

Men - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Rach   1:05:40   
2 Brian Andrada   1:08:30   
3 John Kabler   1:11:20   
4 Don Futch   01:13.0   
5 Chris McElveny   1:17:58   
6 Raymond Maestas   01:21.0   
7 Christopher Sanchez   1:29:12   
8 Chris McKean   1:29:25   
9 Isaac Flores   1:32:30   
10 Erik Bose   1:33:00   

Men - BG - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Comeau   Tesuque, NM1:04:21 175564   
2 Tim Keller   1:05:50   
3 Paul Gagnier   01:09.0   
4 Rick Hemphill   1:09:50   
5 Brian Johnston   1:11:10   
6 Joe Groess   1:13:30   
7 Fred Shelley   1:28:56   
8 Michael McGrath   1:46:22   

Men - BG - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Guerdrum   1:11:40   
2 Bob Franklin   1:14:55   
3 Ralph Mendez   1:32:25   
4 Stuart Penner   1:34:10   
5 Tim Gaffney   1:34:45   
6 Hal Bean   1:35:20   

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Calvert   1:49:08   
2 Michael McCalla   1:51:40   
3 John Stevens   2:01:10   
4 Chris Briggs   2:03:40   
5 Dax Kastrin   2:08:08   

Women - SP

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Caroline Franklin   2:30:15   
2 Kristin Edwards   2:07:35   
3 Laurie Mauderly   2:12:40   
4 Pamela Garcia-Neveu   2:21:56   
5 Lori Diaz   2:23:50   
6 Katherine Ashe   2:24:10   
7 Lynette Padilla   02:26.0   

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cristina Olds   2:07:27   

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katrina Burleigh   2:24:04   

Women - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ani Hagan   2:25:25   
2 Annemarie Bailey   2:41:44   
3 Karen Rishel   2:47:58   

Women - BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caitlin Legere   1:34:50   
2 Carolina McGarity   1:49:58   
3 Mickie Padilla   1:58:24   
4 Haley Rach   1:59:10   
5 Michelle Lara   02:19.0   
6 Cheryl Holloway-Gee   2:43:18   

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Baum   2:10:40   
2 Krista Park   2:15:00   
3 Shannon Gibson   2:16:15   
4 Jennifer Tribe Wilson   2:19:10   
5 Susan Fiore   2:22:09   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoOSMOUSACDFBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee