Race Results for
South Eastern Regional Championship #1
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/11/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BRENT HALL     654 
2Jamie Knight   Fort Meade, FL 217004  650 
3WILL BENNETT     652 
DNFAxel Smith   Gainesville, GA 217969  651 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1REGAN WOODALL     603 
2Brandon Curtis   Lone Tree, CO 232881  605 
3SEAN WALLACE     607 
4VICTOR TARIN     609 
5Michael Miles   Omaha, NE 151897  600 
6JOSEPH IRWIN     606 
7Jonathan Moorehead   Seymour, TN 229775  604 
DNFBORIS SIMMONDS     601 
DNFQuentin Johnson   Lilburn, GA 255431  602 
DNFJASON HANEY     608 

Men - SP - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1FRANCIS FESSLER     103 
2JOSHUA HENNESSEY     106 
3Oscar Manrique   Miami, FL 233837  101 
4EDGARDO NEGRON     105 
5Jeffrey Voiles   Safety Harbor, FL 216653  102 
6SEAN CONWAY     104 

Men - SP - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DAN ENNIS     557 
2ROBERT BRIDGEHAM     551 
3DOUG PARKER     556 
4STEPHEN ZIEGLER     555 
5CHRIS SANSING     554 
6GREGORY CLEMMER     550 
7MIKE HETRICK     553 
DNFGreg Schmidt   Indialantic, FL 195518  552 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOE VIETRO     816 
2FABIAN LARRE     817 
3Michael Kolczak   Timnath, CO 239108  815 
4Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  800 
5Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  801 
6Luis Silva   Duluth, GA 246203  811 
7brandon stone   Lincoln, AL 254896  807 
8Peter Ifka   Fort Myers, FL 234669  802 
9Jose Fernando Tabares-Ossa   Miami, FL 232103  810 
10Chip Purcell   East Brainerd 242389  806 
11RON BENNETT     812 
12Chris Vietri   Davie, FL 185989  804 
13Benjamin Talbot   Gainesville, FL 250989  813 
14Brent Noisette   Alpharetta, GA 242497  808 
15Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  814 
16DAVID KISENDA     805 
17Lee Sebastian   Marietta, GA 230790  809 
DNFChad Bobbitt   Austin, TX 217687  803 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris St.Peter   Brevard, NC 255077  1003 
2Joey Stanley   Mcdonough, GA 243108  1013 
3Troy Zimmerman   Lake Worth, FL 250100  1002 
4James Capen   Newberry, FL 238094  1010 
5Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  1005 
6Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455  1008 
7KENNY COCHRAN     1001 
8JOHNNY GARNER     1007 
9Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103  1009 
10Richard Smith   Gainesville, GA 207350  1011 
DNFSCOTT WEBER     1012 
DNFAndy Ramirez   Superior, CO 176007  1006 
DNFRobert White   Brentwood, TN 120879  1004 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marshall Reeves   Melbourne Beach, FL 221607  
2Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832  
3Alfred Mann   Sorrento, FL 122822  
4Joseph Botsch   Fancy Gap, VA 248932  
DNFPhilip Irwin   Micanopy, FL 256591  
DNFRandolph White   Riverview, FL 103379  

Men - PR/SM - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Woodall (1 - PR)   Ocala, FL 153440  
2Earl Bradley   Indialantic, FL 133173  
3Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  
4Travis Livermon   Lewisville, NC 161583  
5Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  
6David Wood (2 - PR)   Hendersonville, NC 205937  16 
7Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  14 
8Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908  
9DON GALLIGNER     10 
10Tristan Cowie   Brevard , NC 220084  12 
11Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  13 
12Aaron Snyder (3 - PR)   State College, PA 204182  18 
DNFTroy Adams   Sylva, NC 157975  15 
DNFDavid (Tinker) Juarez   Whittier, CA 18332  17 
DNFChristopher Phillips   Morgantown, WV 178828  19 
DNFJustin Becker   Loveland, OH 107839  11 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Martin Cox   Gainesville, FL 185995  108 
2Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806  115 
3Drew Edsall   Denver, CO 225238  112 
4Sam Haskett   Asheville, NC 180652  109 
5Sebastian Ortiz   Miami, FL 234603  106 
6Nicholas Dale   Athens, GA 142769  110 
7Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445  113 
8Luis Cabrera   Southwest Ranches, FL 113800  111 
9Frank Mullins   Greensboro, NC 204654  105 
10Nathan Haslick   Canton 163685  117 
DNFSkip Huffman   Roanoke, VA 210927  114 
DNFChris Janiszewski   Kula, HI 224537  103 
DNFOsias Lozano   Ocoee, FL 218915  116 
DNFSeth Kemp   Campobello, SC 226556  107 
DNFMATT ROTLOFF     104 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Bounds   Newberry, FL 211734  215 
2Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890  205 
3Mark Gerard   Braintree, MA 159210  207 
4Greg DeRosa   Fayetteville , NC 216166  213 
5Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  208 
6Michael Nixon   Mius River, FL 209671  206 
7Brian Pace   Plantation, FL 203769  216 
8Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  211 
9JAY THOMAS     201 
10Clint Gibbs   Newberry, FL 144801  217 
11William Lanzilotta   Athens, GA 237476  218 
12Andrew Messer   Bloomington, IN 212310  212 
13Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380  209 
14Tom Spence   Columbia, TN 113908  204 
15Chad Taylor   Prattville, AL 35067  210 
16Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298  214 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt Hammond   Woodstock, GA 187953  409 
2Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511  408 
3Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643  405 
4Kurt Leverett   Tampa, FL 64603  412 
5Robbie Burger   Pensacola, FL 201808  400 
6Steve Bent   Lakeland, FL 45076  415 
7Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604  401 
8Rick Pena   Jacksonville, FL 40894  413 
9Eric Williams   Winston-salem, NC 223133  403 
10Rick Harmon   Columbia, TN 15115  411 
11Mark Poore   Cookeville, TN 94493  402 
12Guy Spiher   Winston Salem, NC 146941  404 
13James Knight   Bartow, FL 217003  407 
DNFDean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530  414 
DNFEdward Lis   Jensen Beach, FL 234332  406 
DNFLance Brannigan   Maitland, FL 233229  410 

Men - BG - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesse Zimmerman   Lake Worth, FL 259338  750 
DNFAustin Audette   Margate, FL 254362  752 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1CHAD FEE     757 
2AUSTIN FEE     756 
3MAX BAGGALEY     753 
4CHRISTOPHER BORGERT     759 
5JAKE HUCKABEE     758 
6Benjamin Zimmerman   Lake Worth, FL 250102  751 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Austin Cox   Gainesville, FL 225991  702 
2Austin Berger   Ocala, FL 243846  703 
3Jacob Martin   Gainesville, FL 202582  700 
4Dillon Parrott   Tarpon Springs, FL 224808  701 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1DAVID REICH     203 
2BRIAN DENIS     202 
3IAN MURPHY     201 
4CHARLES ALLEN     204 
5MICHAEL HANN     200 
DNFJOE KRAATZ     205 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BERT JAMES     364 
2MIKE BONN     358 
3ERIK KIRKLAND     360 
4Jimmy Hefferin   Ocoee, FL 235957  353 
5Shane Crowder   Springhill, FL 208513  355 
6MICHAEL QUINIAN     362 
7RICHARD COWELL     352 
8PAUL WILSON     359 
9GUILLERMO NAVARRO     350 
10JIMMY HIOTT     357 
11SCOTT PUGH     366 
12BERT BOST     354 
13MIKE AYERS     356 
14THOMAS HUBLER     363 
DNFBRUCE MCDANIEL     351 
DNFPAUL WARREN     361 
DNFJEFF BINFORD     365 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1BRETT PEARMAN     503 
2JIM FRANKLIN     508 
3Allen Phillips   Hampton, GA 245884  501 
4Brian Hastings   Apopka, FL 234758  509 
5daryl ellis   Pfafftown, NC 255897  502 
6FRANK MYERS     505 
7TONY HINSON     500 
8michael hatfield   Interlachen, FL 259677  511 
9STEVE AG     512 
10LLOYD JONES     507 
11FRANCISCO ALBA     506 
12Casey Parrott   Dunedin, FL 224809  504 
13WILLIAM ORTIZ     513 

Women - SP - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1EMILY PARKER     1202 
2KIRSTEN FEE     1201 
3MARNIE HENNESSEY     1203 
4MARIA LONG     1204 
DNFChris Benkly   Royal Palm Beach, FL 245177  1200 

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051  506 
2Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  500 
3Jamie Dinkins   Asheville, NC 229620  507 
4Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970  505 
5Sandra Tomlinson   Jacksonville, FL 198393  511 
6Natasha Cowie   Pisgah Forest, NC 175349  510 
7Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  504 
8Shannon Mathis Morrison   Nashville, TN 186727  502 
9Norma Rainwater   Oakwood, GA 243133  508 
10Sally Marchand-Collins    110871  509 
DNFShelly Allen   Land O Lakes 90693  503 

Women - BG - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1TARA PIZZA     801 
2Diane Blake   Orlando, FL 239640  802 
3Michelle Blake   Orlando, FL 233167  804 
4STACEY ZIMMERMAN     800 
5Ali Brannigan   Maitland, FL 237340  803 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyBonk BreakerShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee