Race Results for
Hamel Time Trial
Hamel, MN
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 07/15/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   
2Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   
3Jake Mittelstaedt   Northfield, MN 262194   

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Alexander Meyer   Madison, WI 193722   
2Kelin Dunfee      

Men - MR - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   
2John Shishilla   Medina, MN 48806   
3Paul Rennert   Minnetonka, MN 83289   
4Greg Goblirsch      
5Steven Hiebert   Saint Paul, MN 158237   
6Matt Stein   Northfield, MN 221389   
7Brent Binkowski   Carlsbad, CA 59531   
8Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007   
9Alex Dobbertin   Minneapolis, MN 160147   
10Eric Piche   Golden Valley, MN 164416   
11Gary Krska   North Saint Paul, MN 127524   
12Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   
13Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342   
14Bill Madden      
15Frederick Stephens   Minneapolis, MN 34020   
16Piotr Bednarski      
17Bob Trench   Excelsior, MN 236591   

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brian Abery   Apple Valley, MN 181594   
2Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   
3Robert Mairs   Mendota Heights, MN 76189   
4Richard Spielberg   No City, MN 48903   
5David Herbert   Rochester, MN 173959   
6Mike Madden      
7David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   
8Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814   
9Hart Kuller   Minneapolis, MN 188748   
10William (Jay) Tegeder   Saint Paul, MN 35162   
11Richard Weisbecker   Mendota Heights, MN 198869   
12Kevin Lennon   Plymouth, MN 46707   
13William Kosfeld   Saint Paul, MN 246891   
14Chris Paidosh   Saint Anthony, MN 241169   
15Duane Phinn      
16Greg McCrea    263564   
17Steve Mittelstaedt   Northfield, MN 262195   
18Frank A. Mignone      

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   
2Gordy Paulson      
3Daniel Casper   Northfield, MN 214654   
4John Redmond   Carrollton, TX 203926   
5Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   
6Micah Moran   Waterloo, WI 145996   
7Andrew Minier   Anoka, MN 135556   
8Adam Froemming   Edina, MN 160145   
9Anthony Coughlin (1 - Cat1)   Duluth, MN 148252   
10Jay Henderson      

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matt McDonough   Minneapolis, MN 202076   
2James Lockwood   St Paul, MN 128526   
3Alec Kloss   Minneapolis, MN 220354   
4Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   
5Mark Mettler   Grandin Nd 196896   
6Joshua Haarer   Hugo, MN 166468   
7Todd Nesvold   Forest Lake, MN 174302   
8Patrick Horrigan   Omaha, NE 238002   
9David Muecke   Portland, OR 183628   
10Spencer Haugh   Dorchester, MA 214228   
11Tim Hayes   Gainesville, FL 208801   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Schoeller   Oakdale, MN 219547   
2Raymond Jasicki   Eau Claire, WI 221786   
3Alex Dahlquist   St. Paul, MN 262325   
4Adam Gorski   Minneapolis, MN 246159   
5Ben Scherer      
6Keir Stiegler      
7Seth Iverson      
8Brandan Ostroot      
9Nathan Phelps      
10Taylor Miller      
11David Dean      
12Steven Leung      
13Caleb Johnson (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 238388   
14Matthew McLaughlin   Saint Louis, MO 229094   
15Matthew Appleman   Robbinsdale, MN 160003   
16Jason Furtin      

Men - Cat 4/5 - Master 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chad Christenson   Cambridge, MN 100189   
2Russell Loucks   Eagan, MN 182695   
3Brett Bruininks      
4Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   
5Carlton Mitchell   Maple Grove, MN 212092   
6Jonathon Kortebein   Minneapolis, MN 65492   
7Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867   
8Andrew Ruggles   Minneapolis, MN 251471   
9Neil Hailstone   Denver, CO 126055   
10Joe Schlechter   Watertown, MN 251565   
11Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   
12Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   
13Dan Berhow   Cottage Grove, MN 242368   
14James Redmond   Saint Paul, MN 242535   
15Shawn Riehm   N Saint Paul, MN 220668   
16Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   
17Dan Alms   Minneapolis, MN 259385   
18Kevin Berger (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 53836   
19Rick Patterson   Minneapolis, MN 262139   
20Paul Mueller   Saint Paul, MN 204933   
21Jeff Bauerly   St Cloud, MN 238527   
22Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Linda Sone   Northfield, MN 224939   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Camilla Schmitz   Richardson, TX 235887   
2Bonnie Donzella   Eagan, MN 137107   
3Jeannette Sample   Minneapolis, MN 223137   
4Sherry Berde   Mendota Heights, MN 158605   
5Diane Ostenso      
6Alexandra Kerl   Minneapolis, MN 240408   
7Paula Bohte   Sierra Vista, AZ 226654   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Julia Mairs   Mendota Heights, MN 257976   
2Julee Taylor   Saint Paul, MN 245293   
3Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277   
4Seana Giardini   Hugo, MN 179174   
5Amber Schult      
6Amy Kline      
7Judy Long      
8Julie Phelps      
9Cheryl Barker      
10Heidi Douglass   Minnetonka, MN 209524   
11Kristy Lavigne      
12Erin Shishilla      
13Manda Lo   Albuquerque, NM 235518   
14Alynn Kakuk   Plymouth, MN 260620   
15Kari Gates      
16Jeanne Kosfeld      
17Caitlin Estlow      
18Sarah Pitcher      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaShimanoBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee