Race Results for
Winsted Woods
Winstead, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/08/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Green   Hatfield, MA1:24:25 226152  477 
2 Andrew Ducomb   1:33:43  481 
3 George Haydock   1:41:40  482 
4 Peter Rasmusen   1:42:48  479 
5 Zachary Williams   1:47:16  480 
DNF Evan Mallory     478 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Bielik   Winsted, CT1:26:35 245573  648 
2 Scott Frison   Milford, CT1:33:34 260908  647 
3 Jeffrey Lukach   Newmarket, NH1:34:04 240973  641 
4 Josh Merchant   1:37:39  642 
5 Taylor Valentine   New Haven, CT1:38:12 178280  646 
6 Daniel Fama   Westfield, MA1:41:23 226286  643 
7 Michael Desrochers   1:43:41  638 
DNF Steve Godlewski   Saratoga Springs, NY 224786  639 
DNF Scott Feltmate     644 
DNF Vincent Galatro   Princeton Junction, NJ 249760  645 
DNF Greg Camia     649 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Groom   1:18:10  587 
2 Kevin Adamczyk   Deep River, CT1:23:30 85440  578 
3 Johnny Valdes   1:28:26  584 
4 David Terrell   1:29:43  586 
5 Craig Kennedy   Suffield, CT1:30:52 65969  582 
6 David Flagg   1:33:05  580 
7 Eric Oddleifson   Hingham, MA1:34:23 244959  583 
8 MARK GEDRAITIS   Westfield, MA1:39:20 254815  581 
9 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:49:43 114646  588 
10 Andrew Fleming   Windsor, CT2:05:25 228019  585 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Kirk   Avon, CT1:25:10 212383  788 
2 Royce Yeomans   Springfield, MA1:26:52 143685  729 
3 Nick Bove   Windham, NY1:27:48 148593  725 
4 David Devine   Foxboro, MA1:28:52 212185  733 
5 Matthew Scherp   E Hampton, CT1:33:15 202068  727 
6 Doug Aspinwall   1:34:01  724 
7 Jim Chamberlin   Gansevoort, NY1:34:09 118012  734 
8 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:34:36 8363  730 
9 Michael Metcalfe   Waterbury, CT1:35:54 155614  731 
10 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:36:57 87557  736 
11 John Allen   East Berlin, CT1:38:27 239954  723 
12 Clark Drake   Sunderland, MA1:42:59 168733  735 
13 David Fitzgerald   Middlebury, CT1:46:56 263787  732 
14 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:48:23 223384  728 
15 Jonathan Lach   Westport, CT1:50:08 198670  739 
16 Harold Green   Hatfield, MA1:51:44 226151  726 
DNF John Torrey   South Daytona, FL 199705  737 
DNF Jack Enxuto   Simsbury, CT 75160  787 
DNF John Foulston     738 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Musgrove   Abington, MA1:32:40 230851  808 
2 Michael Todisco   Holliston, MA1:34:37 156639  809 
3 Raymond Martin   Boston, MA1:36:51 161373  807 
4 Ron Grandchamp   1:41:48  810 
5 Kevin Roehle   1:55:12  813 
6 John Lockwood   West Simsbury, CT2:03:18 175524  811 
DNF John Weferling     812 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Beal   1:19:08  103 
2 James Harmon   Fort Collins1:20:30 265280  104 

Men - PR/SM/EX - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Snyder   Westminster, MA2:01:20 122912  514 
2 Matthew Boobar   Stratton Mountain, VT2:03:04 4215  516 
3 Alexandre Frappier   2:04:52  505 
4 John Foley   Fiskdale, MA2:06:19 121026  515 
5 Jon Rowe   Bennington, VT2:06:42 30742  508 
6 Kurt Schmid   Marblehead, MA2:09:41 178460  513 
7 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:12:54 119525  511 
8 Thierry Blanchet   Castleton, NY2:18:05 190039  512 
9 Mike Joos (1 - PR)   Reston, VA2:23:31 136615  506 
DNF Michael Mooradian (PR)   Saratoga Springs, NY 79201  509 
DNF Justin Finn (PR)   Corvallis, OR 199346  504 
DNF Brian Firliet   Rutland, VT 183891  510 

Men - Exsinglespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Giglio   Manchester, CT1:49:30 13215  686 
2 Joseph Cruz   Williamstown, MA1:55:48 8277  685 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Gilmour   Ludlow, VT1:36:09 175603  753 
2 Gregory Carpenter   Durango, CO1:36:10 191158  750 
3 Seamus Powell   Round Top, NY1:44:12 242397  752 
4 Tom Davidson   Burlington, VT1:55:44 259203  755 
5 James McNab   1:56:44  751 
6 Austin Eterno   Easton, CT2:13:19 213802  754 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Bartlett   Sunderland, MA1:42:36 225390  847 
2 Jamie Clechenko   Saratoga Spgs, NY1:44:37 7107  843 
3 Harry Precourt   Sudbury, MA1:45:00 202963  840 
4 Ben Corbalis   Portland, OR1:48:28 184819  835 
5 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:48:30 246346  849 
6 Julien Goure   1:49:28  838 
7 Andrew Grabarek   Clinton, CT1:52:50 151246  839 
8 Nathan Pepin   Seattle, WA1:55:48 249643  845 
9 Nicholas Bartow   Ashley Falls, MA1:55:50 143505  851 
10 Colin Reuter   Somerville, MA1:55:57 147771  841 
11 Miles Ericson   Granville, MA1:57:14 153128  855 
12 David Durette   1:59:05  844 
13 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:59:38 136666  850 
14 Mike Festa   Devon, PA2:01:31 149744  846 
15 Eric Carlson   Bristol, CT2:01:32 233018  852 
16 David Scherp   2:09:05  836 
17 Alfonso Dimeo   Troy, NY2:11:03 193884  837 
18 Mike Chin   Cheshire Ct2:14:22 210942  834 
DNF Anthony Santamaria   Davis, CA 199152  848 
DNF Brad Warren   Fitchburg, MA 259600  853 
DNF Adam Bickford   Chester, CT 206218  854 
DNF Brendan Roger     842 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:45:30 38209  937 
2 Richard O'Neil   State College, PA1:46:53 115781  940 
3 Brian Cantele   Litchfield, CT1:47:22 6022  933 
4 Todd Bearse   Pembroke, MA1:48:33 247459  939 
5 Jay Busse   Oakland, RI1:51:53 92409  932 
6 Robert Carmen   1:58:05  935 
7 John Meyerle   Monroe, CT1:58:36 174385  936 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hines   East Wareham, MA1:38:11 16266  364 
2 Samuel Wilcox   Glastonbury, CT1:41:46 38212  362 
3 Stuart Jensen   Windsor, CT1:48:44 94818  359 
4 Andrew Chambers   Bolton, CT1:52:04 210960  358 
5 Patrick Weiler   Avon, CT1:52:11 114715  361 
6 Kenny Shardlow   Johnston, RI1:53:10 146208  360 
7 Dave Barr   Ayer, MA1:57:18 229059  365 
8 Bryan Atwood   Litchfield, CT2:01:18 2049  366 
9 Matthew Carpenter   Canton, CT2:13:22 6213  357 
DNF Christopher Flagg   Westfield, MA 179600  367 
DNF Robert Bisson   Fall River, MA 3786  363 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:57:42 174438  194 
2 David Schachte   Woonsocket, RI1:58:17 169209  195 
3 Chris Burke   Ridgefield, CT2:10:04 220067  193 
4 Karl Schactner   2:19:29  192 
DNF Paul Brais   Chepachet, RI 146123  196 
DNF Christopher Logan   Keene, NH 21464  190 
DNF Jerry White   Auburn, NH 71270  191 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Pelham   0:34:04  668 
2 Cole Dobbin   0:56:26  160 
3 Luke Badger   0:59:01  670 
4 Adam Williams   0:49:51  19 
5 Alec Cunningham   Cheshire, CT0:43:03 311452  671 
6 Brandon Cohane   0:48:25  673 
7 Nicholas Carpenter   0:49:22  672 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Steyer   Orange, CT1:00:42 255928  17 
2 Zachary Nichols   1:05:12  15 
3 Greg DiSanto   1:05:44  18 
4 Aaron House   Great Barrington, MA1:12:18 229608  14 
5 Tate Colbert   1:14:40  13 
6 Christopher Talaska   Bristol, CT1:15:38 225014  16 
7 Jeffrey Green   1:29:45  12 
8 Dale Baker   1:56:05  11 

Men - BG - Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Oulundsen   0:53:42  667 
2 Bill Lucas   1:16:34  666 
3 Dennis Adamczyk   1:26:53  669 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Tremblay   0:58:29  210 
2 Jorge Vargas   1:00:25  208 
3 Scott Scholl   1:09:31  209 
4 Jonathan Sawn   1:14:09  211 
5 Graig Judge   Killingworth, CT1:15:09 263122  207 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Hanna   New Britain, CT0:58:59 241697  310 
2 Greg Robidoux   0:59:57  318 
3 Dan Biscup   1:03:02  309 
4 Michael Whitfield   Etna, NH1:04:20 216414  314 
5 Scott Ruel   1:15:27  315 
6 Rob Lockhart   Old Greenwich, CT1:16:27 260691  311 
7 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:19:05 239350  312 
8 Marc Seta   1:23:30  313 
9 Jeffrey Collins   1:27:07  317 
DNF Richard Person   Hudson, MA 211432  316 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Szlachetka   1:01:24  453 
2 Thomas Siegel   Ridgefield, CT1:04:31 266044  454 
3 James Marshall   1:10:14  447 
4 Frank Navone   1:10:49  449 
5 Phillip Warren   Poland, NY1:18:22 37288  448 
6 Armand Arekian   Averill Park, NY1:26:34 86411  455 
DNF Phil Damato     456 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Ford   1:13:55  535 
2 Charles Clark   1:16:07  537 
3 Charles Bierce   1:19:29  534 
4 Paul Roth   1:35:10  536 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Menke   Albuquerque, NM1:42:14 171965  907 
2 Jennifer Strasser   East Providence, RI1:48:09 199452  905 
3 Elizabeth Allen   Danielson, CT1:50:53 261368  908 
4 Jessica Kates   Princeton Junction, NJ1:57:25 201343  906 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kindra Chamberlin   Gansevoort, NY1:55:05 127122  979 
2 Natalie Modungo   2:28:00  976 
3 Hannah Sarnow   2:28:59  977 
DNF Eileen Kelly-Foulston     980 
DNF Cheryl Payne   Wrentham, MA 202493  978 

Women - PR/EX - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA2:26:31 103270  282 
2 Bryna Nestor (1 - PR)   Troy, NY2:26:52 209883  278 
3 Karen Potter   Shrewsbury, MA2:26:54 150561  280 
4 Marci Titus Hall   Groton, MA2:31:52 163971  281 
5 Meggan Flaherty (2 - PR)   Oneonta, NY2:32:17 193071  275 
6 Stephanie White   Bedford, NH2:39:47 181386  277 
7 Mary Lynn Wikar   Vernon, CT2:46:12 150092  276 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Ingram   Asheville, NC2:10:39 219300  88 
2 Elizabeth White   Manchester Nh2:18:05 209806  84 
3 Kay Sherwood   Colorado Springs, CO2:23:49 258965  82 
4 Rozanne Puleo   Somerville, MA2:45:26 206803  89 
DNF Chloe Jackson   East Hampton, CT 181210  80 
DNF Linnea Koons   Roxbury, MA 224763  81 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:14:14 225308  70 
2 Rachel Brown   Somerville, MA2:15:29 127342  67 
3 Laura Jensen   Windsor, CT2:29:45 190960  68 
4 Cosby Gibson   Richfield Springs, NY2:46:30 151352  69 

Women - BG - Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Serene Forte   0:48:26  765 
2 Kristen Lukach   0:53:44  766 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Maynard   1:30:19  614 
2 Brittny Badger   1:46:52  612 
3 Kelly Hoffman   1:46:53  615 
4 Athena Fliakos   1:51:30  613 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theresa Carilli   Lexington, MA1:18:46 176884  125 
2 Linda Hood   Auburn, NH1:34:53 220299  127 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyCUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee