Race Results for
Reforestation Ramble (2007 WORS #7
Suamico, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/15/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Shaide   Rice Lake, WI3:19:18.8 229145  1102 Adventures/Spectrum
2 Eric Dobberfuhl   3:22:39.0  1130 PCW Cycling
3 Brad Peterson     2091 Wheel and Sprocket
4 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  2034 Stadium Bike
5 Kyle Warras     2007 Muddy Cup Cafe
6 Dylan Weigel     2206 Hayes
7 John Kummer     2145 Fat Tire and Beer
8 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2003 Gear N up
9 Rudy Konz     2225 Gear N up
10 Ian Bader     2638 
11 Nicholas Reese     2157 Extreme Ski & Bike
12 Joshua Rupnow     2151 Team Extreme
13 Greg Parker     9004 Team Extreme
14 Caleb Lenss     2054 
15 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2087 MARS
16 Eric Engen     2069 Muddy Cup / BBS
DNF Aristotle Peters   Hartford, WI 242486  1008 EXPO Racing
DNF Zachary Geyer   Green Bay 230075  1013 Stadium Bike
DNF Theodore E. Peters     2025 EXPO Racing
DNF Joseph Maloney     2056 
DNF Ryan Voss     2130 GenX

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Teaters   3:01:05.2  1120 Beans and Barley
2 John Fang   Milwaukee, WI3:02:08.5 256151  1067 Bare Knuckle Brigade
3 Matt Gehling   3:04:31.7  1358 
4 Bill Street   3:05:57.5  1064 PCW Cycling/ Fattires N Beer
5 Casey Krueger   3:16:26.7  1962 Newmoon
6 Derek Hay   3:22:34.3  1093 Magnus
7 Tony Lemke   Fitchburg, WI3:28:51.3 229660  1048 Fond du Lac Cyclery
8 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI3:31:28.2 241021  1011 UW-Whitewater
9 Ben Koenig     2202 
10 Alex Bird     2137 
11 Brian Braun     2028 
12 Carl Morse     2190 Wheel Sprocket
13 Mat Folz     2163 
14 Taylor Bogdanske     2031 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
15 Jon Camp     2648 UW Madison
16 Mike Sherven     2100 
17 Andrew Wiesner     2108 Stadium Bike
18 Nick Sabel     2124 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
19 Andrew Rieder     2187 Fond Du Lac Cyclery
20 Andy Borell     9016 
21 Chad Glisch     2198 WORS
22 Matt Millin     2210 Mountain Outfitters
23 Sebastian Corby     2644 Log Eaters
24 Brook Davis     2218 
25 Danny Holtermann     2217 Joe Bikelers/Gen ex
26 Jay Millin     2175 Mountain Outfitters
DNF Kyle Guerra     1089 Brookstone Homes / Guerra
DNF Matthew Muraski     1142 Momentum
DNF Troy Carmody     1359 
DNF Jason Shong     1909 Bike Doctor
DNF Nicholas Lemke     1960 Fond du Lac Cyclery
DNF Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bike
DNF Jonathan Davis     2123 Bellin Health
DNF Bill Larsen     2634 
DNF Andy Berg     9002 Bike Doctor

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Lueck   2:55:46.7  1055 Glyde Clothing/TREK
2 Aaron McCombs   2:58:38.6  1115 Bosch/Norway Cycles
3 Brett Ebben   Lakewood3:05:58.2 258629  1022 Fdl/Osh Cyclery
4 Brian Abraham   3:06:20.5  1017 Team Brown Bear
5 Ryan Mihm   3:08:42.4  1347 
6 Christian Brekke   Stoughton, WI3:09:51.1 244627  1026 
7 Shawn Hoppe   3:12:43.0  1042 Fond du Lac Cyclery
8 Tony Pirolo   3:14:42.9  1065 Hayes
9 Constantine Peters   3:16:01.9  1135 EXPO Racing
10 Jason Gosse   3:19:42.6  1085 Team WORS
11 Nick Caliva   River Falls, WI3:21:25.2 227751  1025 Sock Guy/Motortabs/ODI/Hayes
12 Nathan Langhurst   3:21:44.3  1029 
13 Colin Powell   3:22:32.5  1087 Team Pegasus
14 Isaac Reinbold   3:29:51.7  1123 
15 Erich Ponath   3:30:09.9  1904 Fattires-n-Beer.com
16 Michael Verhagen   Allouez, WI 221776  2116 UW-Sheboygan cycling/PCW
17 Aaron Lenss     2645 
18 Isaiah Schroeder     2153 Wors
19 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  2329 Team Pedal Moraine
20 Jeremy Vogels     2178 Bellin Health
21 Nate Jasperson     2110 fdl/oshkosh cyclery-mtn dew
22 Spencer Strigel     2180 Team Polska FDL Cyclery
23 Jason Mathis     2211 
24 Jesse Shoemaker     2109 Bellin Health
25 Anthony Ferrara     2106 
26 Ryan Goemans     2231 
27 Phil Machac     2223 
28 Brandon Kaminski     2133 Bellin Health
29 Timothy Clavette     8020 Monkey Bar Gym
30 Paul Kekstas     8014 Bellin Health
31 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
32 Jonah Lenss     666 
33 Steve Ruppel     2140 Bellin Health
34 Christopher Ackerman     2174 Gear N Up
35 Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
DNF Christopher Schulz     1083 Alterra MTB
DNF Jeffrey Peterson     1099 Alterra Coffee
DNF Andrew Stewart     2186 Unfunded Racing
DNF Andrew Czechanski     2662 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Schult   3:00:44.0  1045 
2 John Brown   3:00:46.2  1139 Point Pursuit
3 Doug Bailey   3:01:07.1  1081 Alterra CoffeeRoasters
4 Ron Knutowski   3:01:16.9  1056 TEAM WHEATON
5 Richard Mezo   Crown Point, IN3:07:53.3 246376  1149 
6 Tim Scanley   3:11:05.5  1100 Alterra Coffee
7 Matthew Block   3:15:30.2  1362 
8 Tim Laird   3:16:13.1  1353 
9 Kerry Drake   3:17:56.3  1913 WORS
10 David Schoenherr   3:18:02.4  1905 Bare Knuckle Brigade
11 Joel Coon   3:23:13.9  1903 BKB/BelGioioso/Stadium
12 Michael Waisbrot   3:23:44.2  1808 Chainsmokers
13 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI3:25:04.2 228524  1019 Bosch/Norway Cycles
14 Craig Baumann   3:28:00.3  1109 
15 Kurt Schwiesow   3:28:02.6  1351 
16 Kevin Flanders   Minneapolis, MN3:28:54.0 207226  1069 Peace Coffee Racing
17 Bradley Byrge   3:29:59.2  1070 Cyclopath
18 Dr Matt Zak     2631 W8N 4 XC
19 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  9014 Team Extreme
20 Peter Cherchian     2002 Chainsmokers
21 Ryan Shiroma     9003 BKB/BelGioioso
22 Tyler Jahn     2139 
23 Joe Riesberg     2167 Mountain Outfitters
24 Anthony DiPiazza     2233 
25 Joshua Bartoszuk     2229 Big Ring Racing
26 Ryan Jung     2058 
27 Glenn Kirst     2630 Crank Daddy's
28 Mike Mennenoh     2152 Skinnys Club Tread
29 Eric Luebke     2066 
30 Karl Tillman     2200 
31 Jeff Steckbauer     8004 Fattires-N-Beer.com
32 Gary Otkin     2343 Stadium
33 Derek Leonard     2640 Aurora
34 Wally Kunstman     2205 PCW
35 Alan Jahn     8015 Intertia
36 Steven Schaefer     2204 Fine Line
37 Michael Olm     2016 Gen X/ Joe BikeLer Cycling
38 Noel Versch     2656 
39 Martin Zizka     2146 Endeavour Cycling
40 Tony Froelich     2650 
41 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8013 Michaels Cycles
42 Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycles
43 Craig Radmann     2071 
44 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
45 Wade Gurski     2350 Athletes by Design
46 Mike Keefer     2660 
47 Robert Mautz     2142 Mountain Outfitters
48 Sheldon Williams     2156 
49 Matthew Forst     8023 
50 Adam Dowling     2646 
DNF David Volm     1363 Alterra
DNF Joe Greatens     1366 Team NU
DNF Anthony Lagowski     1828 
DNF Chad Klaus     2019 
DNF Shawn Brehm     2173 
DNF Tim Laird     2627 
DNF Ryan Wondergem     8012 fattires-n-beer

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Holsen   2:59:51.0  1044 
2 Aaron Swanson   3:03:05.4  1136 Swanson Financial Services
3 Chris Schotz   3:03:08.5  1059 Moritz Tire
4 Michael Naughton   Crystal Lake, IL3:05:25.1 256256  1146 Bosch / Norway
5 Jason LaBella   Chicago, IL3:07:35.3 219648  1111 Killjoy
6 Brian Merklein   3:07:40.5  1097 Big Ring Racing
7 Jeff Hammond   Oswego, IL3:07:59.0 261201  1062 Bosch/Norway Cycles
8 jess kruchoski   Hartland, WI3:09:38.6 261579  1023 Team Extreme
9 Norman Paternoster   3:11:04.0  1150 
10 Brad Skillicorn   Winona, MN3:12:39.4 41870  1349 Brone's Bike Shop
11 Chris Schutte   3:12:52.0  1052 Polska-Fond DuLac Cyclery
12 Ric Damm   3:13:36.9  1007 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
13 Dan Tavela   3:14:46.8  1075 Club Tread
14 Brian Buelow   3:15:09.8  1354 Adventure Cycle
15 Todd Trowbridge   3:15:40.0  1141 
16 Daniel Guse   3:16:26.0  1348 FDL/OSH CYCLERY
17 Scott McClement   Hinsdale, IL3:17:26.1 192184  1006 Bosch/Norway Cycles
18 Matthew Nelson   3:21:53.8  1131 
19 Mark Cole   3:23:21.7  1080 Point Pursuit
20 Tyson Schwiesow   3:27:37.0  1350 
21 Chris Gabrielson   3:33:42.7  1807 Mooswjaw Pizza& Brew
22 Nathin Davisson   3:52:52.4  1912 ERB Racing
23 Rob Fuchsteiner     2006 Moosejaw
24 Sean Miller     2247 Michaels Cycle
25 Shawn Meinke     2653 Fond du Lac Cyclery
26 Kyle Tomilin     2215 Hayes Brakes
27 Leif Hagman     2181 
28 Joe Villalobos     2057 Hayes Disc Brakes
29 Jason Martini     2042 Stadium Bike
30 Bradley Gruszynski     2659 Gear N Up
31 Jarrod Kerkhoff     2216 
32 Curt Demott     2214 Team Bellin Health
33 Roger Eckes     9008 Alterra Coffee
34 Paul Potter     2138 Blue Mountain Technologies
35 Matthew Berg     2649 
36 Robert Roop   Grayslake, IL 244137  2018 North Branch Cycling
37 Scott Shapiro     9063 Bare Knuckle Brigade
38 Dan Seanor     2658 
39 Bob Callaway     2234 Vernon Trails
40 Phil Taylor     2105 
41 Jeff Weyenberg     2141 
42 Nic Mianecki     2113 Hayes Disc Brakes
43 Chris Cooper     8011 Hayes Disc Brakes
44 Chris Hoyme     2041 mountain outfitters
45 John Buran     8021 Hayes Brakes
46 Paul Braun     2655 
47 Troy Olm     2118 chainsmokers/willys bike
48 Mark Mettelmann     2657 
49 Joel Patenaude     2074 
50 Mark Zaleski     2637 
51 Ric Jump     2632 
DNF Dave Volpentesta     1079 
DNF Mike Budd     1090 Wheel and Sprocket
DNF Kevin Plato   Grafton, WI 211911  1096 MARS
DNF Cory Mortenson     1352 
DNF Brian Carpenter     1364 
DNF Kenny Dretzka     1802 Team Cyclopath
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  1809 Spin Dr Cycleworks
DNF Jim Liesen     1902 Alterra Coffee
DNF Benjamin Griggs   Green Bay, WI 229175  1908 Muddy Cup Racing
DNF Eric Zimmerman     2072 
DNF Wade Flisram     2169 Team Extreme
DNF Dave Brandenburg     2628 
DNF Randy Snyder   Dixon, IL 126893  8005 
DNF Shawn Hauser     8006 Stadium Bike/H.O.P.E
DNF Christian Hilbert     8026 Big Ring Racing

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Cunningham   Sunnyvale, CA3:00:19.6 163070  1112 Bosch/Norway Cycles
2 Jerome Daanen   Racine, WI3:00:34.6 164575  1910 Hayes Sun Ringle
3 Fred Hubley   3:00:44.4  1361 Wheel and sprocket
4 Michael Haag   3:01:14.3  1911 Ski Hut
5 Paul Rainey   Mount Prospect, IL3:01:34.3 244381  1068 Bosch/Norway Cycles
6 Russell Jobs   Wauwatosa, WI3:03:20.4 92264  1803 Hayes/RPM Cycling
7 John Miller   Madison, WI3:04:14.9 233978  1047 
8 Mike Curtes   3:05:22.7  1144 Big Ring Racing
9 Greg Jones   3:05:30.9  1200 Hayes
10 Brian Petted   Cedarburg, WI3:07:08.3 58472  1133 Big Ring Racing
11 Doug Stahl   3:08:43.7  1041 crank daddy's
12 Jon Suyko   3:11:09.1  1360 RVO-Kegels
13 Ross Lemke   Cedarburg, WI3:11:17.6 210815  1015 Team Pedal Moraine
14 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI3:12:26.3 242243  1027 Alterra CoffeeMTB Team
15 Don Slickman   3:12:36.2  1355 Wheel & sprocket
16 Steve Pribek   3:13:51.9  1077 
17 Robert Schlegel   Janesville, WI3:15:25.4 265144  1116 Michael's Cycles
18 Thomas Flynn   3:17:58.3  1357 KillJoy
19 Mike Owens   3:19:10.5  1128 Alterra
20 Michael Slade   3:21:26.9  1024 Bosch/Norway Cycles
21 Greg Duckett   3:28:50.1  1805 Alterra Coffeemtb. team
22 Steve Miller   3:29:26.4  1046 skinny's
23 Scott Sumner   3:32:31.0  1806 Fattires and Beer
24 Steve Jeske   3:42:20.2  1028 Pedal Moraine
25 Chris Tamborino   Hubertus, WI 263786  2004 Expo Racing
26 Mark Burkholz     2037 Gen X
27 Stuart Shelton     9001 Team Extreme
28 Tim Bates     9013 Bare Knuckle Brigade
29 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2062 Alterra Mountain Bike Team
30 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Brake
31 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2083 hayes brake
32 John Gregorski     2081 EXPO Racing
33 John Bogdanske     9009 ChainSmokers
34 Alan Potter     2192 
35 Bob Phelps     8029 Alterra Coffee
36 Jeff Riedel     8022 Hayes/RPM Cycling
37 Todd Bugnacki     2086 
38 Dan Szczepanski     2642 
39 Brian Hicks     2093 Point Pursuit
40 Paul Compton     2021 Compton Bros. Racing
41 Troy Sable     2044 
42 Jahn Martin     2075 
43 Matthew Howe     2629 
44 David Mennenoh     2188 
45 Kevin Smith     2636 
46 John Budzynski     2196 
47 Dave Geyer   Green Bay, WI 241228  2035 Stadium Bike
48 Fred Young     2001 TeamFYR
49 Keith Wolf     8018 Extreme
50 Jim Marietti     2651 KMK Cycling
51 Edward Schuster     2224 
52 Dan Getzen     2120 Skinny's Fat Tire Racing Team
53 Bruce Borcherding     2082 Hayes Disc Brakes
54 Richard Mallicoat     8001 Clif Bar
DNF Roger Lundsten     1104 Muddy Cup
DNF Kurt Kargel     2046 Moosejaw/Wildside
DNF Todd Hill     2073 Team Extreme
DNF David Geibel     9005 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL3:01:07.5 224373  1082 Bosch/Norway Cycles
2 David Poulton   Lake Forest, IL3:02:09.1 28536  1002 Active Endeavors
3 John Shull   Libertyville, IL3:04:14.3 259398  1001 Cliff
4 Jeff Seifert   3:06:01.2  1166 Bosch/Norway Cycles
5 Jeff Sympson   3:06:40.4  1063 RVO/ Kegel's
6 Marcum Martz   3:17:02.9  1073 Mountain Outfitters
7 Jeff Parker   Cedarburg, WI3:17:21.5 188011  1016 Pedal Moraine
8 Jeff Chesmore   3:19:01.5  1124 Michael's Cycles
9 Jon Hirsch   3:19:56.7  1094 Big Ring Racing
10 Eric Schroeder   Valparaiso, IN3:28:01.4 228204  1365 Torin
11 Rory Noonan   4:02:50.8  1091 Recyclist
12 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  2039 Stadium Bike
13 Greg Carter     2208 
14 Scott Logue     2654 Vision Quest
15 John Daming     8074 Rat Riders/ Stadium Bike
16 Don Freitag     2012 Big Ring Racing
17 Dale Konkol     2048 
18 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2663 Wheelfast
19 Scott Palmersheim     2245 cyclopath
20 Steve Drecoll     2179 
21 Bruce Leblanc     2150 Team WORS
22 Dale Freund     2652 
23 Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
24 Michael Giesen     2135 stadium bike
25 Daniel MacIejewski     2162 
26 Dustin Vande Zande     2319 Point Pursuit
27 Arthur Spurlock     2117 Stadium Bike
28 Jon Holcomb     8030 FATTIRES-N-BEER
29 Robert Rassel     8075 
30 Don Fischer     2050 Big Ring Racing
31 Scott Wilcox     2643 
32 Tom Wendland     2036 
33 Erick Braaksma     2092 
34 Dennis Malmanger     2043 Michaels Cycles
35 John Senkerik     2017 Team Extreme
36 Anton Koenigsmann     2061 
37 John Dabbeekeh     2143 Pedros/Cheepteam
38 Marty Weigel     8073 
39 Ron Kapaun     2079 
DNF Jim Feuerstein     1009 Wheel & Sprocket
DNF Tony Pacini   Winfield, IL 27022  1020 Gen X / Joe BikeLer Cycling
DNF Mark Parman     1963 
DNF D J Burns     8028 Clifbar
DNF John McNeill     9062 Bare Knuckle Brigade

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Kowaliw   3:08:24.5  1356 Bianchi-Grand-Performance
2 Jon Derksen   Appleton, WI3:12:57.2 245217  1038 Wheel & Sprocket
3 Dennis Loy   3:15:44.8  1034 Mel's
4 Sam Tobias   3:17:21.8  1148 Fond Du Lac Cyclery
5 David Wellskopf   3:20:38.6  1122 Pedal Morane
6 Gary Meader   3:20:40.4  1138 
7 Randy Pallex   3:23:58.8  1053 Stadium Bike/BelGioioso
8 Keith Westendorf   3:29:16.4  1137 Alterra MTB14
9 Larry Reimer   3:30:20.3  1101 Michael's Cycles
10 Steve Kapaun   Hudson, WI3:32:32.4 118725  1032 
11 Curtis Allison   3:33:35.4  1031 Mountain Outfitters
12 Wayne Fish     2045 Fish Nordic
13 Keith Kaufman     2220 Overdrive Cycling
14 Dave Horning     2164 Fond du Lac Cycle
15 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
16 Steve Ferguson     2154 
17 William Peters     2067 STADIUM BIKE
18 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
19 Mark Muraski     2230 Riverbrook
20 Steve Peplinski     2647 
21 Larry Fish     2049 Moritz Tire/Bikes-N-Boards
22 Mark Bader     2639 
23 James Sniadajewski     9011 Point Pursuit
24 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2052 Skinny's Racing
25 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Wheel & Sprocket/TREK
26 Randy Feuillerat     2177 Michaels Cycles
27 John Spaude     2641 Nova Cscorp
28 Bob Ferrara     2107 
29 Dale Lenss     2060 
30 Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
31 Sterling Schmidt     2126 Wheel and Sprocket
32 Michael McCluskey     2633 
33 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2084 Extreme Ski & Bike
34 Jim Shong     9007 Bike Doctor
35 Bernie Parker     2129 Team Extreme
36 Don Howell     2184 Border Patrol
37 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
38 Robert Langlois     2064 
39 Jeff Tobin     2635 Drink Up An I'll Tell Ya
40 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
41 Frank Lobello     2111 
42 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2132 Team Bellin Health
43 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2119 
DNF Ron Kubala     2026 
DNF Steven Stanislaus     2661 

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI2:47:08.7 85929  PCW/TREK
2 Mark LaLonde   Madison, WI2:47:09.6 226412  Gary Fisher/BKB
3 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:49:29.1 207074  71 Stadium Bike
4 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:49:30.2 212641  27 Hayes
5 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ2:49:40.1 135975  171 MomentumEndurance.com
6 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI2:51:30.3 214936  50 Brookstone Homes
7 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:52:14.9 182019  Bellin Health
8 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:53:19.9 242169  28 Team Pedal Moraine
9 Cory Gwin   Madison, WI2:55:04.5 223072  32 Michaels Cycles
10 Carlos Haeckel   Madison, WI2:58:39.2 227622  14 Alterra CoffeeTeam
11 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI3:06:32.8 93290  35 Magnus
12 Neil Swanson   Colorado Springs, CO3:09:21.7 209153  15 Michael's Cycles
13 Aaron Brandt (1 - EX)   Seboygan, WI3:11:19.4 209961  54 Team Mars
DNF A J Ettmayer Jr     Team Pedal Moraine
DNF Ted Hanes   Fond Du Lac, WI 247082  17 Fond du Lac Cyclery
DNF Ryan Ruhland   Madison, WI 209987  26 Fond du Lac Cyclery
DNF Nathan Johnson   La Crosse, WI 263266  43 Muddy Cup

Men - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:49:28.2 227406  53 moosejaw mtb
2 Tim Swift (1 - SM)   Hayward, WI2:51:31.4 34820  172 
3 Jeff Melcher   West Bend, WI2:51:31.8 166066  18 Team Pedal Moraine
4 Mike Bushey   Esko, MN2:52:04.1 82026  45 Ski-Hut
5 Scott Cole   Stevens Point, WI2:52:17.6 7340  19 Specialized/ERGON
6 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:53:17.6 98534  41 
7 Gregg Bednorski   Wausau, WI2:53:18.7 3146  29 Stadium Bike
8 Trevor Olson   Rochester, MN2:53:23.9 264356  46 Muddy Cup
9 Ray Nelson   Woodstock, IL2:54:18.7 193027  100 Skinnys Club Tread
10 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:57:46.9 259146  22 Hayes
11 Eric Peterson   Wausau, WI2:58:42.6 208618  89 Wheel & Sprocket
12 Bob Weintz   2:59:12.4  65 Skinnys Racing
13 Matt Silvia   Chicago, IL3:00:31.3 208232  170 Killjoy
14 Randy Bailey (1 - EX)   Green Bay, WI3:00:32.7 232484  72 Stadium Bike
15 Tim Drankus   Sheboygan, WI3:02:35.9 151397  PCW Cycling/Hyundai
16 Maciej Nowak   Waukesha, WI3:03:41.6 182256  20 Team Polska FDLCyclery
17 Douglas Pietz   Milwaukee, WI3:03:42.4 138646  21 Polska-Master Lock
18 Mark Walter   Rochester, MN3:05:46.1 203633  59 Muddy Cup Racing
19 Michael Stanislaus   Wauwatosa, WI3:07:10.1 260844  62 Muddy Cup/Crank Daddys
20 Bill Nigh   West Bend, WI3:09:33.0 197745  30 Team Pedal Moraine
21 Butch Welke   Lake Geneva, WI3:13:09.7 169422  38 Skinnys Tread
22 William Livingston (2 - EX)   Janesville, WI3:17:10.4 241814  60 Michael's Cycles
23 Mark Engen   Winona, MN3:31:27.8 10813  23 Muddy Cup / BBS
24 Bill Delaney   Madison, WI 210055  13 Chainsmokers
25 Bob Hayssen     57 Vision Quest
26 John Timm   Germantown, WI 209235  12 Trek/Extreme Ski and Bike
DNF Chris Strout   Hendersonville, NC 177553  58 MetLife/The Pony Shop
DNF Chris Pagels     63 Bike Hub
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  70 Ski Hut / TREK

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Williams     6008 KMK Cycling
2 Shane Holcomb     6003 Fattires-N-Beer
3 Riley Kunstman     6124 PCW
4 Samuel Medo     6134 
5 Riley Schotz     6129 
6 Ryan Schroepfer     6132 
7 Andrew Schirpke     6122 

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Anschutz   1:39:41.8  4029 Moritz Tire/ Bikes N Boards
2 Mitchell Bogardus   1:43:21.5  4014 Team MARS
3 Ethan Ramm   1:43:25.3  4115 
4 Andrew Senderhauf   1:48:50.6  4027 Wheel & Sprocket
5 Max Rainey   1:54:03.0  4068 Bosch/Norway Cycles
6 Conner Shelton   1:54:21.1  4002 Team Extreme
7 Brandon Watkins   1:54:23.9  4070 EXPO Racing
8 Jake Cummings   2:02:21.4  4565 
9 Travis Johnson   2:02:30.7  4045 
10 Colin Vuyk   2:27:49.3  4562 
11 Carter Schroepfer   2:46:04.3  4556 
12 Freddie Oby   2:46:48.8  4540 Hayes
13 Jack Feuerstein   2:57:58.3  4017 Wheel & Sprocket
14 Brett Poulton     6002 Active Endeavors
15 Samuel Martz     6020 Mountain Outfitters
16 Jordan Watkins     6013 EXPO Racing
17 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6121 
18 Jeffrey Martz     6019 Mountain Outfitters
19 Aaron Hoyme     6009 Mountain Outfitters
20 Cameron Fredrick     6127 Moosejaw
21 Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
22 Roman Kosarzycki     6021 
DNF Zach Peterson     4059 Wheel & Sprocket
DNF Pete Davis     4559 Iscorp Bikesmiths
DNF Dominic Pacini     6001 Gen X / Joe BikeLer Cycling
DNF Samuel Jansen     6024 Mountain Outfitters Junior Tea

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Crocker   1:41:26.6  4064 
2 Shawn Nelson   1:46:28.2  4101 Fond Du Lac Cyclery
3 Johnny Chang   Green Bay, WI1:46:52.4 260380  4106 Bellin Health
4 Chris Hinshaw   1:48:30.9  4084 
5 Taylor Otto   1:48:33.7  4013 Recyclist
6 Gavin Hoeft   1:50:55.7  4060 Bike Hub
7 Chris Denny   1:51:19.6  4085 
8 Greg Krieger   1:56:41.3  4091 
9 Alex Mayer   2:04:15.5  4541 Hayes
DNF Ted Rand     4078 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrian Icenogle   1:42:41.7  4124 
2 Adrian Deasy   1:43:27.1  4543 
4 Adam Falteisek   1:46:31.7  4544 
5 Brendon Coleman   1:49:04.1  4552 
6 Craig Pulak   1:57:32.6  4102 Bellin
7 Bryan Rosinsky   2:17:11.5  4548 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Schwindt   1:37:45.7  4001 Fond du Lac Cyclery
2 Robert Wiltzius   1:40:19.8  4040 Fat Tires and Beer
3 Joe Paczkowski   1:41:09.5  4030 
4 Justin Piontek   1:42:35.5  4128 
5 Chad Hoppe   1:43:18.9  4073 Fond du Lac Cyclery
6 Ben Marchewka   1:43:42.4  4076 Team Pedal Moraine
7 David Swanson   1:48:20.2  4572 
8 Adam Carignan   1:50:03.2  4521 
9 Chad Ament   1:51:13.7  4130 
10 Christopher Smith   1:54:27.1  7079 Fetish Cycles
11 Jonathan Blanchard   1:59:50.6  4049 
12 Cody Gunst   2:01:32.5  4113 Team Expo
13 Paul Westberg   2:03:34.5  7008 Stadium Bike
14 Robert Shebesta   2:28:16.2  4528 
15 Michael Rosinsky   2:46:50.9  4547 
DNF Ashton Brackett     4108 
DNF Chad Strange     4109 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Desrochers   1:41:36.6  4122 
2 Michael Ziegler   1:42:20.4  4034 
3 David Bender   1:42:49.9  4197 
4 Eric Lightbody   1:46:33.0  4557 
5 Eric Fossell   1:49:32.6  4126 Bad Ass Coffee/ Kegels
6 Eric Harrmann   1:50:02.0  4532 
7 Wesley Frame   1:51:10.1  4080 
8 Michael Holbrook   1:53:04.2  4025 Gen X/Joe Bikelers Cycling
9 Ryan Theel   1:53:31.4  4037 
10 James Wick   1:54:47.2  4574 
11 David Vanderloop   1:54:55.6  4048 Gen X/Joe Bikeler Cycling
12 Erik Bluemner   1:56:02.4  4131 
13 Ryan Carignan   1:58:53.0  4520 
14 Jon Wick   2:02:13.3  4573 
15 Eric Steffen   2:02:25.6  7075 
16 Jacob Skibba   2:02:38.2  4004 
17 Greg Parker   2:08:08.2  4129 
18 Joshua Krick   2:09:50.1  4575 Team Extreme

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Henry   1:40:47.5  4515 
2 Erin Sikora   1:42:45.9  4120 
3 Jeremy Lentz   1:43:17.5  4093 
4 Tim Nass   1:43:29.5  7074 
5 Scott Hietpas   1:46:18.5  4072 
6 Josh Clark   1:47:52.2  4549 
7 Kevin Schuster   1:48:35.1  4103 Gen X/Joe BikeLer
8 Aaron McGinnis   1:53:14.3  4067 Gen X/Joe BikeLer Cycling
9 Nathan Wilke   1:58:43.5  7012 Power Bar TeamElite
10 Jon Spencer   2:00:40.3  4530 
11 Eric Klister   Appleton, WI2:05:19.7 252005  4534 
12 Matt Kolling   2:07:12.7  4554 Aurora
13 Steve Havlichek   2:12:13.0  4563 
14 Corey Hetzel   2:14:58.1  7014 
DNF Eric Gorder     4561 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Berger   1:39:08.9  4050 
2 Bobby Bemmels   1:41:14.3  4551 Nice Wrench
3 Mark Haessly   1:42:37.2  4121 Fond du Lac Cyclery
4 Joe Alligood   1:44:29.1  4566 Over The Edge
5 Brian Hess   1:46:26.5  4044 
6 Samuel Van Jaarsveld   1:46:30.2  4564 
7 Jason Ecclestone   1:48:12.6  4513 
8 Marcus Steele   1:48:28.3  7081 
9 Matthew J Lay   1:49:02.4  4047 
10 Jeff Bublitz   1:50:27.2  4024 Gen X/Joe BikeLer Cycling
11 Brian Zinda   1:52:38.7  4083 Fond du Lac Cycle
12 David Augustiniak   1:57:14.4  7101 
13 David Lewis   2:00:02.0  7078 
14 Randy Kays   2:01:02.8  4567 Over The Edge
15 Terry Beeck   2:02:20.6  4526 
16 Randy Johnson   2:02:36.6  4046 
17 Wayne Marks   2:04:08.7  4577 
18 Steven Strobel   2:05:17.0  4531 
19 Scott Yurjevich   2:06:24.8  4066 Gen X Cycling
20 Adam Ankrum   2:10:25.3  4524 
21 Brian Suiter   2:16:44.4  7076 
22 Steven Nejedlo   2:19:18.3  7080 Big Ring Racing
23 Mark Eben   2:25:59.1  4539 
24 Jack Schirpke   2:31:11.7  4516 
DNF Jim Pekowsky     4020 Team Pedal Moraine
DNF Joseph Fischer     4086 
DNF Jeff Robinson     4116 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Luger   1:43:04.6  4011 Team Pedal Moraine
2 Matthew Williams   1:43:19.2  4125 KMK Cycling
3 Dave Dahlman   1:45:43.5  4041 Team Extreme
4 Brian Gill   1:47:05.0  4090 TekBolt Titanium
5 Patrick Johnson   1:47:32.3  4042 Gear n Up
6 Steve Beach   1:49:42.6  4023 
7 Scott Ubl   1:50:04.0  4571 
8 Dave Reich   1:50:37.9  4075 Team Extreme
9 Gary Esko   1:51:39.7  7017 
10 Edward Piontek   1:53:34.0  4127 
11 Michael Kaspar   1:53:36.9  4537 Team Fool
12 Patrick Fry   1:54:12.4  4545 
13 Keith Polfuss   1:54:54.3  4529 
14 Bob Anderson   1:57:12.5  4533 Barn Saws
15 Larry Hipps   1:58:26.9  4019 Pedal Moraine
16 Todd Ericksrud   2:00:35.9  4570 
17 Jeff Wren   2:01:00.5  4538 Cobra
18 Pete Thielen   2:05:29.7  4514 
19 Phillip Kurz   2:08:32.9  7005 
20 Allan Hilbert   2:11:06.1  4519 
21 Kurt Otto   2:13:42.4  4535 Recyclist
22 Robert Falci   2:18:11.9  7009 
23 Thom Brown   2:25:10.6  7006 
24 Brett Vuyk   2:27:49.1  4550 
25 Mark Voss   3:05:59.9  4555 
DNF Rick Griesbach     7004 Point Pursuit

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Hoppman   1:41:56.2  4028 Attitude Sports
2 Kenneth Ramm   1:43:22.8  4062 
3 Gary Van Vreede   1:43:37.8  4569 
4 Nick Christofalos   1:44:17.0  4039 
5 John Devroy   1:45:38.5  4061 Stadium Bike
6 Mike Desrochers   1:49:01.0  4527 
7 Mitch Weckop   1:51:46.1  4558 
8 Michael Smith   1:51:51.8  4512 
9 Todd Thorn   1:52:24.8  7007 MooseJaw Brewpub
10 Matthew White   1:52:53.8  4063 
11 Greg Spencer   1:55:14.7  4142 
12 Thomas Huffer   1:55:29.0  4081 Stadium Bike
13 Mike Hoeft   1:56:08.1  4010 Bike Hub
14 Joseph Gitter   1:58:24.2  4089 
15 Wally Sniadajewski   2:02:41.7  7003 Point Pursuit
16 Christopher Voss   2:04:12.5  7018 Joe Bikelers
17 Kevin Anderson   2:06:04.3  4536 Pedros Cheep Team
18 Phil Oliveri   2:07:22.2  7013 
19 Dennis Westberg   2:28:25.0  7002 Stadium Bike
DNF Ronald Sanchez   Libertyville, IL 261294  4079 
DNF Henry Heupel   Libertyville, IL 240131  4525 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Morrison   1:41:41.8  4560 
2 Paul Anschutz   1:41:44.4  4118 Fish Nordic
3 Bob White   1:42:31.6  4546 
4 Dan Schuster   1:44:58.2  4003 
5 Mark Fuller   1:47:30.4  4518 
6 Steve Hackney   1:48:36.5  4542 
7 Bruce Parker   Edina, MN1:51:07.8 260693  4035 Freewheel BikeShop
8 James Simmons   1:53:32.7  4576 
9 douglas Gillaspie   1:55:52.9  7077 
10 Timothy W. Enright   1:58:30.1  4517 
11 Glenn Aavang   2:01:06.6  4069 
12 Don Bogdanske   2:01:49.2  4553 
13 Richard G Finch   2:15:46.7  4009 
14 Ted Batzer   2:24:51.3  4105 
15 Richard Wenborne   2:26:01.0  4007 Stadium Bike
16 Bruce Wilber Jr   3:38:11.3  7025 
DNF Brian Jahn     4568 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf     3021 Team Extreme

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Barber     3036 Team WORS

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regina Livingston   Chicago 258314  3027 Michaels Cycles
2 Sonia Dubielzig     3033 Alterra Coffee
3 Terra Nicklas     3011 
4 Liz Baumgardt-Kays     3142 Over The Edge
DNF Nicole Lenss     3143 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Matter     3137 
2 Tiffani Walter     3031 Muddy Cup Racing
3 Claire Cannon     3018 WORS
4 Lindsey Kriete     3035 PCW
5 Karlene Olson     3019 Muddy Cup

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Over   Chicago, IL 189831  3028 Killjoy
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
3 Sarah Slickman     3141 Wheel & Sprocket
4 Jennifer Langlois     3010 Point Pursuit
5 Brenda Zimmermannthorp     3025 
DNF Valerie Dosland     3004 
DNF Amy Plato     9510 MARS

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Skillicorn     3044 Brone's bike shop
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3003 Alterra CoffeeMTB Team
3 Alyson Chapman     3135 
4 Janet Schlegel     3034 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacquelynn Jadin     3139 bellin
2 Gretchen Montee     9503 Muddy Cup
3 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3007 Wheel & Sprocket/TREK
4 Wendy Burns     9502 Clif Bar
5 Cheryl Post     3005 Point Pursuit
DNF Christine Griesbach     3006 Point Pursuit

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3014 Point Pursuit
2 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3017 Mad FORCs
3 Cheryl Rollins     3136 
4 Janis Heifner     3138 

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI3:41:53.0 202278  519 Muddy Cup Racing
DNF Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  515 SpeedZone

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske (1 - PR)   Stanford, CA3:21:40.2 190109  503 Hayes Disc Brakes
2 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI3:24:17.3 210713  507 Skinnys Racing
3 Abby Strigel (2 - PR)   Madison, WI3:26:55.0 202434  501 Team Polska - FDL Cyclery
4 Gabriela Baranova   Zion, IL3:28:09.9 223988  516 Skinny's
5 Jamie Buske (1 - EX)   Wauwatosa, WI3:42:02.7 218387  526 Team Extreme

Women - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN3:06:11.9 199274  520 Trek/VW
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN3:14:18.7 57292  525 Nature Valley /PENNCYCLE
3 Lori Sable   Thiensville3:20:01.0 226461  504 Team Wisconsin
4 Holly Klug   Chicago, IL3:20:41.4 213523  514 Killjoy
5 Michelle Flanagan-Haag   Duluth, MN3:21:46.5 68557  554 Ski Hut
6 Corie Berrigan   Minneapolis, MN3:22:00.9 76148  552 Team Kenda Tire
7 Julie Meyer   3:24:43.8  522 
8 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI3:30:51.2 18621  524 PCW
10 Gina Kenny   Orland Park, IL4:53:40.6 210270  521 Team Extreme
DNF Cathrine Diamond   Milwaukee, WI 263259  513 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Lisa Krayer   North Freedom, WI 227405  517 moosejaw mtb
DNF Mandy Hagman   Sturgeon Bay, WI 264594  518 DC Bikes
DNF April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  523 Wheel & Sprocket
DNF Melissa Dupke (EX)   Luxemburg, WI 267036  555 
338036 Martha O'Connor-Leigh   Dubuque, IAIA 267014  553 Free Flight Racing - DBQ

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Senderhauf     6131 
2 Monica Gabrielson     6023 Moosejaw Pizza& Brewery
DNF Kenzie Otto     6130 Recyclist

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL1:59:55.8 264453  5005 CLIF BAR
2 Moriah Griesbach   2:07:35.8  5019 Point Pursuit
3 Lizzy Sobotta   2:19:42.9  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
4 Samantha Falci   2:31:53.7  5027 
5 Samantha Kosarzycki   3:02:10.5  5030 Alterra
6 Madeline Labecki   Milwaukee, WI 250231  6011 MARS
7 Maggie Medo     6133 
8 Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
9 Sarah Gill     6025 Tekbolt
10 Tia Williams     6125 
11 Cailey Jeske     6010 Pedal Moraine
12 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  6006 CLIF BAR
DNF Alyson Davis     6012 Mountain Outfitters
DNF Kirsten Schirpke     6120 

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Anderson   2:05:02.7  5116 
2 Alyssa Borell   2:06:25.3  5119 
3 Arin Lemke   2:07:02.5  5015 Team Pedal Moraine
4 Julia Gabrielson   2:45:30.8  5032 Moosejaw Pizza& Brewery
DNF Sarah Henderson     5044 Hendu Rocket

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Trapp   1:56:48.0  5118 
2 Heather Herzfeldt   2:08:06.4  5121 
3 Katie Nolan   2:29:34.4  5045 Gen X/Joe Bikers

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Byrge   2:12:38.4  5003 Team Cyclopath
2 Olga Voss   2:19:18.0  5008 Muddy Cup
3 Wendy Ellis   2:25:32.7  5117 Chainsmokers

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Holsen   1:54:32.6  5023 
2 Sarah Kendrick   2:01:35.0  5127 
3 Jeanne Gouza   2:03:13.9  5125 
4 Krista Klanderman   2:07:38.8  5130 
5 Elizabeth Legaspi   2:07:56.7  5028 Fattires-N-Beer
6 Sarah Guse   2:11:33.7  5113 FDL/OSH CYCLERY
7 Sara Kwitek   2:12:40.5  5128 
8 Tina Olm   2:15:46.6  5007 GenX/Joe BikeLer Cycling
9 Erikka Byrge   2:27:01.1  5026 Team Cyclopath
10 Shelly Dretzka   3:11:12.9  5016 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Lundsten   2:23:36.6  5114 Muddy Cup
2 Lori Bauman   2:25:05.2  5043 
3 Jo Durnin   2:33:22.4  5047 Alterra
4 Danielle Noel   2:56:38.1  5124 Hayes

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Geyer   Green Bay, WI2:01:22.9 261111  5013 Stadium Bike
2 Lynne Senkerik   2:01:44.2  5021 Team Extreme
3 Barbara Vuyk   2:03:38.9  5122 
4 Cecile Labecki   Milwaukee, WI2:09:37.3 250230  5017 RPM hayes Brake
5 Connie Holcomb   2:12:29.4  5120 Fattires-n-beer.com
6 Anne Newhouse   2:15:38.2  5024 Hayes Disc Brakes
7 Barbara Daanen   2:22:36.7  5025 MARS
8 Barb Strobl   3:51:12.4  5041 

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regine Freund   1:59:57.9  5126 
2 Roxanne Rogers   2:04:24.4  5040 Big Ring Racing
3 Cindy Anderson   2:10:57.2  5115 Pedros Cheep Team
4 Amy Dykema   Evanston, IL2:12:00.1 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carrie Kelm   2:02:37.5  5129 
2 Sue Blankenheim   2:13:32.5  5034 
3 Anne Parker   2:18:24.4  5039 Nature valley
4 Rose Lenss   2:23:41.3  5012 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerOSMOUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee