Race Results for
Bald Mountain Challenge
Deer Valley, UT
(Event Information)
View By:
Downhill on 07/01/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Fassett   5.20.14  78 ODI/Replay Sports
2 Chris Geaslin   5.21.54  75 
3 Jordan Hopewell   6.06.65  93 Reed Cycle
4 Jacob LaRocque   5.26.22  68 DOD Racing
5 Christoph Lentz   5.32.56  53 Brother's Bikes
6 Micah Hintze   5.38.38  85 
7 Jordan Gibson   5.43.07  79 
8 Sam Fernstedt   6.00.02  67 
9 Jack Bowen   5.22.74  91 YoungRiders/Brother's Bikes
10 Colton Street   6.06.98  69 OGD Mfg.

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Wehmanen   4.53.59  121 Wild Style
2 AJ Swenson   4.53.72  64 Bingham Cyclery
3 Jacob Ringquist   4.54.62  113 
4 Adam McMurray   4.57.29  84 
5 Stevie Bamgartner   5.00.79  88 OldMillRealty.com
6 Kade Salisbury   5.05.51  119 
7 Michael Clark   5.21.94  82 
8 Brodie Greer   5.22.02  96 
9 Tyson Henrie   5.24.32  116 Park's/Sundance/RockCanyonPharmacy/Bluef
10 James Wilson   5.25.88  94 Shuntavi Bikes/661
11 Joss DeWaele   Salt Lake City, UT5.27.70 198551  87 Go-Ride.com
12 Justin Reimers   5.31.06  62 Bingham Cyclery
13 Graham Wagner   5.31.40  71 
14 Marty Denna   5.32.11  65 Bingham Cyclery
15 Josh Jensen   5.34.12  111 
16 Joey Papazian   Midvale, UT5.39.71 264296  55 Versus Cylces
17 Vic Stroia   5.44.98  118 Cole Sport
18 John Maxwell   5.46.86  89 
19 Colton Lee   6.12.85  99 Azonic
20 Brendan Strain   6.22.93  92 
21 Robert Maynard   6.23.83  117 
22 Tashonnie Touchin   7.19.74  48 
23 Bennett Washington   7.31.71  44 Laced

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Holder   5.29.53  76 
2 Mat Derrick   5.30.59  66 
3 Aaron Kruger   5.42.86  70 
4 Edwin Zabonik   5.43.14  95 Z-Team
5 Brendan Brinkley   6.00.00  98 Z-Team
6 Scott Cranney   6.02.68  63 Bingham Cyclery
7 Ryan Stringham   6.04.71  112 
8 Hank Cobb   Salt Lake City, UT6.15.18 264908  121 Hold Fast
9 Shane Begay   6.36.76  50 
10 Richard Jensen   7.47.87  97 
DNF Donald Sturkey   DNF  51 Skyline Cycles
DNF Torey Jackson   Sandy, UTDNF 277795  58 Flyin' Fossils

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Picchietti   5.50.58  57 Park City Riders
2 Randy Earle    Tacoma, WA5.54.97 101858  80 
3 Rolf Hebenstreit   Moab, UT6.02.92 174427  60 Flyin' Fossils
4 Clint Bullock   Salt Lake City, UT6.08.51 228738  61 Flyin' Fossils
5 Gary Uzzell   Midvale, UT6.14.53 265337  52 
6 Robert Fullerton   6.31.62  90 

Men - SM - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Marcum   Meridian, ID4.38.16 183002  Tamarack Resort
2 Ben Craner   Kaysville, UT4.40.17 215565  Go-Ride/Fox
3 Sean Richins   Centerville, UT4.42.61 249637  Go-Ride.com
4 Von Williams   West Valley, UT4.49.35 175950  Go-Ride
5 Chance Wright   Rockville, UT4.54.96 215771  Brodie Bikes
6 Damon Kirchmeier   Farmington, UT4.57.75 19248  14 Fezzari/Maxxis
7 Nick Van Dine   Park City, UT10.27.31 139412  Go-Ride

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Butler   Payson, UT4.48.75 265065  28 
2 Riley Barlow   4.54.37  43 DOD Racing
3 Robbie Bamgartner   Heber City, UT4.54.67 265064  39 oldmillrealty.com
4 Spencer Moyers   Eagle Mountain, UT4.54.83 180885  34 Brother's Bikes
5 Chad Bryce   Salt Lake City, UT4.59.69 205635  40 UnboundEnergy/Ogio/Spy/SunRingle
6 Riley Tucker   American Fork, UT5.16.48 233151  45 Park's Sportsman
7 Clint Larsen   Saint George, UT5.16.96 172606  35 
8 Jeffrey Potts   Salt Lake City, UT5.25.73 266471  16 Team Disfunctional

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harold (Lee) McGuffey   Salt Lake City, UT5.01.40 264026  23 
2 Mark George   Kamas, UT5.02.99 265063  29 Brother's Bikes
3 David Eller   5.07.27  27 C.O.G.
4 Cole McMillan   Ogden, UT5.11.42 230635  42 McMillan Chiropractic
5 Clint DeMill   Salt Lake City, UT5.14.65 250085  77 DJ Jeffe on KRCL
6 Timmy Pendergrass   Springdale, UT5.15.22 216454  25 
7 Anthony Sams   Farmington, UT5.20.98 228778  26 Flyin' Fossils
8 Joshua Wright   Sandy, UT5.23.64 230660  18 
9 David Clark   Clearfield, UT5.25.53 231170  19 
10 Shane Sidwell   Sandy, UT5.52.20 263142  21 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cuillia   5.31.79  41 Z-Team
2 Craig Skinner   Sandy, UT5.38.78 175051  30 
3 Kirk Meyer   Orem, UT6.00.62 24204  115 Park's/Sundance/RockCanyonPharmacy/Bluef

Men - EX - Junior - JuniorX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordon Culp   Park City, UT4.34.44 249639  33 Brother's Bikes
2 Naish Ulmer   Hood River, OR4.39.03 175253  24 Go-Ride.com
3 Taylor Reed   Eagle, ID4.47.96 249638  36 Reed Cycle
4 Chris Hadley   Salt Lake City, UT4.49.75 191171  32 Go-Ride.com
5 Nic Hadley   Salt Lake City, UT4.58.73 200990  31 Go-Ride.com
6 Aaron Mendoza   Hurricane, UT4.59.40 262448  38 Shuntavi Bikes
7 Casey Swenson   Kaysville, UT5.02.43 255874  22 Biker's Edge
8 Tyler Condie   Cedar City, UT5.14.08 266226  13 Shuntavi Bikes
9 Zach Hardin   Draper, UT5.17.29 266223  47 Shuntavi Bikes
10 Bryce Twitchell   Cedar City, UT5.19.01 266469  46 
11 Daniel Lee   Sandy, UT5.24.25 266225  17 661/Shuntavi/Spy/Odi/SunRingle/Azonic/Ro
12 Daniel Reed   Eagle, ID5.36.97 262067  37 Reed Cycle

Men - BG - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Rucker   5.58.86  125 Team Rucker
2 Cody Butler   6.04.08  110 
3 Miles Dunford   6.24.53  106 
4 Scott Stybe   6.30.27  105 
5 Jeremy Hottinger   6.38.19  103 
6 Damon Jr Kirchmeier   10.13.84  124 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skyler Holder   5.43.82  108 
2 Steve Miller   5.47.54  109 Ghetto Slider Clothing
3 Travis Bowdle   6.12.28  114 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Migliore   5.59.09  102 
2 Brett Scarbrough   6.06.13  101 
3 Barry Burns   6.59.87  104 

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Binggeli   Saint George, UT4.34.68 213148  
2 Stephen Darcy   North Conway, NH4.41.30 201872  Go-Ride.com

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Parker   6.29.33  54 
2 Ana Rodriguez   6.43.72  83 Park's/Sundance
3 Joy Senske   7.00.51  59 
4 Zoe Robbins   7.39.80  100 Team Disfunctional

Women - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aponi Hancock   Virgin, UT5.44.41 250225  Brodie Bikes/Bike Zion
2 Addie Stewart   Roy, UT5.50.70 163673  Go-Ride.com

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSierra NevadaCUOREUSACDFOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee