Race Results for
2007 Charlie Hall Memorial State Criterium Champio
Lufkin, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/22/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Elite - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Lewis   Denver, CO 196504   Bike Barn Racing Team
2 Abdias Benjamin Hernandez   Houston, TX 222979   
3 Blake Collier   Kempner, TX 238774   Hotel San Jose/Silicon Labs

Men - Cat 1/2 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Dille   Austin, TX 104953   
2 Steven Wheeler   Austin, TX 152962   Hotel San Jose/Silicon Labs
3 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   AG Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Lee   Nederland, CO 85255   Hotel San Jose/Silicon Labs
2 Daniel Carruthers      
3 Chris Kutach   Dallas, TX 219631   Mirage
4 Andrew Kutach   Bullard, TX 256708   Mirage
5 Blake Collier   Kempner, TX 238774   Hotel San Jose/Silicon Labs

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesus Chaparro   Allen, TX 61012   
2 Mike Heffernan   Tall Timbers, MD 253628   
3 Matthew Jones   Boulder, CO 231255   
4 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   Pearland Cycling Club
5 Andrew Stackhouse   Boone, NC 206712   University of TX Cycling - USAC (ROAD)
6 Luke Czerw (1 - Cat4)   Syracuse, NY 264996   
7 Manuel Samaniego   Austin, TX 93188   Tyler Bicycle Club Race Team
8 Eddie Hernandez   Whitehouse, TX 257340   Team LaS'port
9 Mark Lane   Longview, TX 264283   
10 Brian McDaniel   Fort Worth, TX 247559   Colonel's Army (Bicycles)
11 Clint Jones      

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William (Tony) Vitz   Mckinney, TX 183683   
2 Eric Solberg   Spring, TX 235844   The Woodlands Cycling Club
3 Michael Jankowski   Austin, TX 209915   Bicycle Sport Shop
4 Charles Woolcock   Carrollton, TX 247221   Matrix Cycling Club
5 John Hollie      
6 Stokely Hammon      

Men - Master - MR - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesus Chaparro   Allen, TX 61012   
2 Chris Prince   Kingwood, TX 189732   The Woodlands Cycling Club
3 Christopher Trickey   Austin, TX 240752   Velossimo Racing
4 Daniel Carruthers      
5 Brian McDaniel   Fort Worth, TX 247559   Colonel's Army (Bicycles)

Men - Master - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Huijsman   Houston, TX 166358   Bike Barn (Texas)
2 Kevin Kremke (1 - Cat1)   Houston, TX 42330   Bike Barn (Texas)
3 Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX 76681   The Woodlands Cycling Club
4 Kevin Baker   College Station, CA 176461   Bicycle-Heaven
5 Eric Warnsman   Round Rock, TX 73879   Team at&t-Brain and Spine Cycling
6 Marc Bergeron   Austin, TX 202616   Hotel San Jose/Silicon Labs
7 Damen Sistrunk   Houston, TX 32833   Northwest Cycling Club
8 Eric Randolph   Houston, TX 104007   Gulf Coast Cycling Association
9 Brian Jones   Houston, TX 254260   GS Tenzing
10 Tom Warren   Belton, TX 192481   Solar Eclipse
11 Damon RW Wiseman   Lubbock, TX 17072   Solar Eclipse
12 Michael Jankowski   Austin, TX 209915   Bicycle Sport Shop

Men - Master - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Lamb   Spring, TX 20185   Southern Elite
2 Barry Lee   Nederland, CO 85255   Hotel San Jose/Silicon Labs
3 Tom Lattig   Dallas, TX 58187   
4 Scot Schaufelberger   Austin, TX 203891   Valley Spokesmen
5 Scott Bennett   Southlake, TX 214742   Colavita Racing Inc.
6 David Barron   Houston, TX 2730   Bike Barn (Texas)
7 Michael Springborn   San Antonio, TX 40683   Solar Eclipse
8 Gregg Ueckert   Austin, TX 61918   Team Six
9 Craig Fitzgerald   Spring, TX 11748   The Woodlands Cycling Club
10 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   Team at&t-Brain and Spine Cycling
11 Michael Scott   Austin, TX 72447   
12 Ricky May   Katy, TX 207126   GS Tenzing
13 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Colavita Racing Inc.
14 Robert Sonora (1 - Cat2)   Durango, CO 59786   
15 Trevor Rigby   Mckinney, TX 58819   Team Bicycles Inc.

Men - Master - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Miley   Allen, TX 24324   Matrix Cycling Club
2 Brad Fisk   Graham, TX 108489   Oklahoma City Velo Club
3 Michael Reade   Granbury, TX 49894   Moritz Chevrolet Cycling
4 Jesse Johnson   Houston, TX 126007   
5 John Schreffler   Austin, TX 61253   Violet Crown Sports Assoc
6 Erick Benz   Austin, TX 216513   Team at&t-Brain and Spine Cycling
7 Sam Childs   Austin, TX 6779   Team at&t-Brain and Spine Cycling
8 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   Freedom Chevrolet/Joes Pro Bikes
9 Gregory Hall   Austin, TX 48194   Violet Crown Sports Assoc
10 Lester Carson   River Oaks, TX 6311   Broken Films Racing
11 Scot Orgish   Houston, TX 58135   Northwest Cycling Club
12 Kevin Barton   San Antonio, TX 204437   Freedom Chevrolet/Joes Pro Bikes
13 Michael Shepherd   Houston, TX 207042   Northwest Cycling Club
14 Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   Oklahoma City Velo Club
15 Todd Liebl   The Woodlands, TX 61700   The Woodlands Cycling Club
16 Walter Megura   Plano, TX 111657   

Men - Master - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Forderhase   Austin, TX 73177   
2 Mark Miller   Houston, TX 66101   International Christian Cycling Club
3 Michael Woerner   Dallas, TX 72215   Mirage
4 Tom Goebel   Austin, TX 250342   Southwest CycleSport/HealthCoach
5 Marc Lishewski      

Men - Master - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
2 Phillip Sladek   Dallas, TX 112803   Geri Atrix
3 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
4 James Quinn   Houston, TX 99352   Southern Elite
5 William Goldapp   Austin, TX 205674   Team Tilson Homes
6 Gary Mason   Grapevine, TX 116382   Broken Films Racing

Men - Master - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Olstad   San Marcos, TX 45755   Geri Atrix
2 John Collins   Austin, TX 60926   Violet Crown Sports Assoc
3 Brian Cavern   Ben Wheeler, TX 57926   Mirage

Men - Master - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ernest McAfee   Richardson, TX 134188   Matrix Cycling Club

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   GS Tenzing
2 Austin Day   Round Rock, TX 266464   
3 Chris Breeding      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   Pearland Cycling Club
2 Redding Shelby   North Richland Hills, TX 224826   Team Bicycles Inc.
3 Joseph Schuck   North Richland Hills, TX 245183   Team Bicycles Inc.

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   Northwest Cycling Club
2 Eric Rasche   Cypress, TX 221325   Northwest Cycling Club
3 Evan Johnson   Houston, TX 251857   Southern Elite
4 Daniel Allen   Austin, TX 244008   
5 Matthew Breeding   Shenandoah, TX 243179   The Woodlands Cycling Club
6 Alan Downey   Austin, TX 256336   
7 Royce Strange   Dallas, TX 243551   GS Tenzing
8 William Metzler      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Varela   El Paso, TX 262236   
2 Daniel Walker   Orange, CA 170359   Northwest Cycling Club
3 Ivan Mukasa   Euless, TX 233987   Team Bicycles Inc.
4 Blake Collier   Kempner, TX 238774   Hotel San Jose/Silicon Labs

Women - Cat 1/2 - Elite - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassandra Criswell   Cedar Hill, TX 236532   Lone Star Works/Colonels

Women - Master - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   Solar Eclipse
2 Tammy Sporleder   San Francisco, CA 228693   Lone Star Works/Colonels
3 Milissa Day   Round Rock, TX 237403   

Women - Master - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Phillippi   Fort Worth, TX 254800   Broken Films Racing

Women - Master - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Dupont   Arlington, TX 238016   Broken Films Racing

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Breeding      

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   Sugar Cycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOShimanoCUORESpyBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee