Race Results for
Intermountain Orthopaedics White Knob Challenge
Mackay, ID
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/04/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Trailblazer

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Miller     406 
2 Izack Dixon     407 
3 Chad Bearup     403 
4 Krystofer Sorrell     426 

Men - SP - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Harper   Boise, ID1:46:31 81720  866 
2 John Baker   1:58:00  864 
3 Charles Mills   DNF  829 

Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hudson Thyr   Cataldo, ID1:35:31 201595  815 
2 Angelo Roman   Boise, ID1:42:47 261001  834 
3 Jacob Weber   1:56:18  841 
4 Stephen Anderson   1:49:58  848 
5 koby keene   Eagle, ID1:56:07 264569  816 
6 Jacob Weber   1:56:18  841 
7 Ross Hartley   2:00:40  839 

Men - SP - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keaton Keene   Eagle, ID1:56:07 264302  822 
2 Tyler Swank   Idaho Falls, ID2:24:21 268057  840 

Men - SP - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 John Koudelka   1:37:49  856 
4 Thomas Anderson   1:39:01  847 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt McNeal   1:33:34  862 
2 Paul Pazdan   1:37:01  863 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shae Mayner   Twin Falls, ID1:36:09 245374  831 
2 Mike Win   1:36:28  837 
3 Tim Bradshaw   1:37:29  820 
4 Scott Corkey   1:38:21  845 
5 Hal Miller   1:40:30  811 
6 Andy Pazdan   1:41:02  861 
7 David Wendt   1:41:36  857 
8 Shawn Welk   1:48:37  817 
9 John Carrack   1:57:23  832 
10 Theo Vandershaaf   2:15:00  818 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Williams   Boise, ID1:35:15 263823  849 
2 Chris Gardner   Hailey, ID1:36:26 114595  830 
3 Michael Bading   Boise, ID1:39:17 202181  814 
4 Bryan Newberry   Twin Falls, ID1:39:30 260002  823 
5 Jay Fitzgerald   1:43:22  852 
6 Lance Tayson   1:44:22  810 
7 James Santa   1:44:26  827 
9 Stacy Erickson      
10 Dave Anderson   Rexburg, ID1:50:34 150033  846 
11 Jim Baxter   1:58:19  826 
12 Steve Pline   Boise, ID2:00:43 260669  828 
13 Scott Dewall   2:07:27  855 
14 David Weber   4:34:30  825 

Men - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Daigh   1:31:02  850 
2 Tom Reinbolt   1:41:34  813 
3 Dick Newsome   1:43:05  821 
4 James White   Pocatello, ID1:43:07 156373  819 
5 Tom Praggastic     833 
6 Bob Marcicko   1:45:28  860 
7 William (Bill) Dickerson   Moscow, ID 242722  853 
8 Marv White     865 
9 Felix Pazdan     858 
10 Stacy Erickson     859 
11 Jim Fraser   DNF  843 

Men - SP - Master - Singlespee

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Grill   1:38:42  851 
2 Kim Veda   1:47:14  854 
3 Scott Dewall   2:07:27  855 

Men - EX - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Potter   Boise, ID1:29:28 148039  145 
2 Alex Phipps   1:32:09  143 
3 Wayne Hofeldt   Pocatello, ID1:37:31 242948  146 
4 Chris Howell   Pocatello, ID1:39:02 16917  151 

Men - EX - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Bourret   Ketchum, ID1:36:36 233173  152 

Men - EX - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Berry   Ketchum, ID1:26:56 228474  149 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Newton   Boise, ID1:33:44 177583  139 
2 Charles Keene   1:36:02  150 
3 Rick Fahey   Hailey, ID1:42:25 248917  153 
4 Steven Baker   Boise, ID1:49:02 266039  148 

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Bell   Ketchum, ID1:42:33 202562  154 

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Thyr   2:47:03  405 
1 Jordan Jarvis     424 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Tayson   2:24:40  812 
2 Zachary Weber     413 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Tayson   2:31:03  404 
2 Mathieu Sorrell     422 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Wydra   1:51:00  429 `
2 Dave Moores   2:00:25  432 
3 Scott Dixon   2:22:36  408 
4 Kent Risher   2:36:18  409 
5 Zac Bidwell   2:37:00  428 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Bawder   2:04:50  430 
2 David Broussard   2:05:30  433 
3 Greg Little     435 
4 Brian Foley   2:42:16  436 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Jones   1:56:51  420 
2 Michael Jarvis   2:37:57  421 
3 Jeffrey Coward   Idaho Falls, ID2:38:42 202188  416 
4 Bill Mitchell   2:44:49  411 

Men - BG - Master - 50 plus

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Prager   1:40:41   
2 Ed Miller   2:33:12  434 
3 John Laird   3:00:30  412 
4 Gene Newsome   3:25:23  417 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Peterson   Bend, OR1:17:39 97506  97 
2 Keith Hickerson   Boise, ID1:17:40 220167  100 
3 Matt Luhn   Ketchum, ID1:22:00 263868  55 
4 Josh Oppenheimer   Boise, ID1:22:30 264385  234 
5 Justin Hofeldt   1:23:03  54 
6 David Harrison   Sun Valley, ID1:23:08 15243  93 
7 Ryon Butterfield   Pocatello, ID1:24:17 138474  98 
8 William (Bill) Olson   Hailey, ID1:27:01 26740  240 
9 Sam Young   Ketchum, ID1:29:38 119453  238 
10 Darren Lightfield   1:29:48  
11 Michael McDonald   Boise, ID1:32:37 205325  94 

Women - SP - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica McAleese   2:03:02  844 

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josie Magee   1:43:26  835 

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanna Peters   Hailey, ID1:32:26 165601  155 
2 Naya Autink    141 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Callie Moore   3:12:32  431 
2 Alicia Fabela   DNF  418 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cami Bearup   1:56:27  402 
2 Tracey Leatham   3:09:18  414 
3 Lisa Mills   DNF  427 

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Fahey   2:11:41  415 
2 Anna Johnson   3:43:15  419 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Scanlan   Boise, ID1:33:28 199731  96 
2 Darren Lightfield   Boise, ID1:38:38 197708  95 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpySierra NevadaUSACDFOSMOCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee