Race Results for
Idaho City Excellent Adventure
Idaho City, ID
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/09/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHASE DEES      

Men - SP - Junior - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZACHARY PAGE      

Men - SP - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANGELO ROMAN      
2 JONATHAN MERRITT      

Men - SP - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIE ADICUTT      
2 CONNOR HAUNOLD      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM ELIAS      
2 WESTON SNYDER      
3 CARL ANDERSON      
4 MIKE BURKHART      
5 KEITH BRYANT      
6 DAVID SWINDLER      
7 CHANCEY SESSIONS      
8 MIKE ELLIS      
9 ERIC ROGERS      
10 CHUCK STEVENSON      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROB FLOTH      
2 KELSEY ALDRICH      
3 TODD WONG      
4 PATRICK NAGLER      
5 JEREMY BERGQUIST      
6 JOE FEIDER      
7 CURTIS HAWKLEY      
8 BRIAN PRICE      
9 TOM ELDER      
10 DENNIS RANDAL      
11 SHAE MAYNER      
12 AARON COUTURE      
13 STAN ALLEN      
14 MICHAEL SMITH      
15 JOHN CUNNINGHAM      
16 JOSH HARRISON      
17 PATRICK MICHAEL      
18 CARL ARRIOLA      
19 STEVE KAYLOR      
20 ERIC LEBSACK      
21 BRETT MAGNUSON      
22 TASCHE STREIB      
23 TODD HEIST      
24 ADAM AUSTIN      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL BADING      
2 DAVE FASSNACHT      
3 DAVE WILLIAMS      
4 ANDREW FORBES      
5 JAY SEMPSEL      
6 FRANK BENZING      
7 COLBY DEES      
8 BOB HOFFMAN      
9 TIM INCH      
10 CAHILL JONES      
11 CHARLES MILLS      
12 DAVID WINANS      
13 MIKE THORNTON      
14 STEVE PLINE      
15 JERRY RICKSECKER      
16 CHRIS HAUNOLD      
17 JOHNATHAN RAMIREZ      
18 KIM MAHAFFEY      
19 DAVE KENNEDY      

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DIX BROWN      
2 ED STECKMEST      
3 JAMES MORRISON      
4 JACK HEAGY      
5 WILL SWENSON      
6 MALCOM MCPHEE      
7 LARRY RUPE      
8 BILL DICKERSON      
9 GREGG MCCULLOCH      

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DIK LAGERWERFF      
2 VINCE ARCHER      
3 GEOFF BAKER      
4 SHAWN GROSSMAN      
5 ARN ALLEMAND      
7 PETER FREY      
8 CHAD WATSON      
9 BRIAN ALLEN      
10 GARY STOTT      
11 RICHARD TURNER      
12 GREG BEARCE      
13 RYAN MOONEY      

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CODY PETERSON      
2 MICHAEL TOBIN      
3 CRIS FOX      
4 BRETT NICHOLS      
5 BRIAN TAYLOR      
6 RYON BUTTERFIELD      
7 THOMAS GRANT      
8 MATT NEWBILL      
9 TAD HAMILTON      
10 JON GOULD      
11 MICHAEL MCDONALD      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DYLAN JONES      
2 ALLEN STECKMEST      
3 ZANE DEES      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HARRIS MCMULLIN      
2 BRAD ROGERS      
3 Adam Wirth      
4 JOSH BERRY      
5 CHAD CONLEY      
6 Adam SYNDER      

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN MAINES      
2 KEN JONES      
3 ENGIN YESILYEMIS      
4 Raul Garcia   Boise, ID 150775   
5 REED MELTON      
6 SEAN DONOVAN      
7 ERIK KNUDSEN      
8 STEVE QUELETTE      
9 MATT OHRAN      
10 ALEX PHIPPS      
11 ERIK ANTINK      
12 MIKE HERLINGER      
13 ROB DEEBLE      
14 BRIAN REES      
15 BERNIE WOLINSKI      
16 NICK MORLEY      
17 CHRIS LITZSINGER      
18 PAUL FLEMING      
19 RICHARD BROWN      

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT POTTER      
2 ADAM WINSTRAL      
3 ROB MITCHELL      
4 RON MILLER      
5 DAVE BELL      
6 MICHAEL KENNEDY      

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JORDAN JARVIS      
2 GREGG LASHER      

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 PARKER JONES      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WYATT HUNT      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAXTON DEES      
1 JACOB WEBE      
2 JOSH JARVIS      
3 MATT FORBES      
4 MATTEO JORGENSON      
5 MIKE BECK      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TROY THOMAS      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARRETT ANDERSON      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROSS HARTLEY      
1 DANIEL NEAGOY      
3 SHANE NELSON      
4 JEFF WEBB      
5 MICHAEL WOODS      
6 STEVEN SHAW      
7 GRAIG MARTIN      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 TROY CLARK      
3 JOHN YARNELL      
4 MATT GRAVETT      
5 BRIAN PARRISH      
6 ERIC DICK      
7 NORMAN NEGRETTE      

Men - BG - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Griffith      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRYAN NEWBERRY      
2 MICHAEL HILL      
3 BRIAN SHIELDS      
4 Mel Ilka      
5 SAM ADICOFF      
6 CURTIS DICE      
8 WB MERRITT      
9 MIKE MANN      
10 FRANK NEGRETTE      
11 BEN ISENAGLE      
12 RON RODMAN      
DNF jay deakin      

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GRACE ALEXANDER      

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EVERETT HORTENSE      
2 KATE GAUGHAN      
3 ASHLEY FLORADAY      

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEG SANDY      

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 LINDSAY KENNEDY      

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 PAMELA BROWN      
4 JILL GIESE      
5 KENDA SMITH      
6 JULIE Richardson      
7 NANCY ODLE      

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LYNDA RANSDELL      
2 CAROL SEVERA      

Women - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 BECKY BJORK      

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SANDRA ISBELL      
2 JOCELYN JOHNS      

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NAYA ANTINK      
2 KORRIE DUBRAY      

Women - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LYDIA HILL      

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICOLE BECK      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CATHY BURKHART      
2 HILLARY HEIST      

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 NICOLE RUNNER      

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JILL SHEPARD      

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 LORRAINE BOUGET      
3 ASHLEY FLOTH      
4 ANGIE RIFF      
5 MADDYSON PAGE      

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEB MERCY      
2 KATHY JAMISON      

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TINA GOSSELIN      

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STACEY SCANLAN      
2 LYNN STOTT      
3 JANA REPULSKI      
4 Lorien Lightfield   Boise, ID 98936   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoUSACDFBonk BreakerSpyOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee