Race Results for
Channel 3 Kids Camp Race-Cross Country
Andover, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/03/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Williams   1:14:28  450 
2 William Ruehle   1:26:29  452 
3 Eric Roth   Bethany, CT1:38:41 192185  451 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Conchieri   West Boylston, MA1:29:33 263218  620 
2 Keith Berkoben   San Francisco, CA1:30:22 261063  634 
3 Konrad Kucikowski   1:32:53  635 
4 Scott Frison   Milford, CT1:33:52 260908  628 
5 Christian Rynkiewicz   1:36:58  622 
6 Jeff Lukash   1:39:05  624 
7 Adam Bickford   1:41:46  629 
8 David Gilbert   Manchester, CT1:42:23 227938  636 
9 Patrick Twomey   1:42:47  630 
10 Brandon Krebs   1:47:03  636 
11 Brennan Downes   1:48:24  621 
12 Taylor Valentine   New Haven, CT1:51:50 178280  627 
13 Brian Trueman   1:52:03  623 
14 Daniel Fama   Westfield, MA1:52:37 226286  632 
15 Liam Twomey   Chelmsford, MA1:54:36 235066  631 
DNF Eric Edlund     633 
DNF Scott Feltmate     625 
DNF Adam Mallory     626 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Fontaine   Bedford, NH1:25:36 254169  574 
2 Kevin Adamczyk   Deep River, CT1:27:08 85440  560 
3 Steven Morse   Pawtucket, RI1:34:13 212172  565 
4 Timothy Burton   Madison, CT1:34:45 247954  561 
5 Jacob Harris   Swanzey, NH1:35:16 249276  563 
6 Johnny Valdes   1:35:38  573 
7 Eric Oddleifson   Hingham, MA1:36:50 244959  567 
8 David Flagg   1:39:46  575 
9 C. Todd Lombard   1:45:29  576 
10 Mike Nugent   1:46:31  566 
11 Brian Spring   1:46:40  571 
12 MARK GEDRAITIS   Westfield, MA1:48:25 254815  562 
13 Richard Blair   Winchester, MA1:55:03 258237  570 
14 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:55:35 114646  577 
15 Glenn Callahan   1:59:23  569 
DNF Craig Kennedy   Suffield, CT 65969  564 
DNF Michael Zanconato   Sutton, MA 82612  568 
DNF Harry Stover   Brooklyn, CT 211872  572 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Kirk   Avon, CT1:04:14 212383  722 
2 Doug Aspinwall   Easthampton, MA1:10:35 60818  700 
3 Denis Biglin   1:11:09  715 
4 Michael Metcalfe   Waterbury, CT1:12:20 155614  709 
5 Kevin Breton   1:12:42  714 
6 Frank Dally   Bethel, CT1:13:41 207866  712 
7 David Devine   Foxboro, MA1:14:47 212185  720 
8 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:15:07 87557  718 
9 Michael Provost   1:15:43  717 
10 David Michaud   1:15:59  713 
11 John Allen   East Berlin, CT1:16:12 239954  716 
12 Mark Rodman   1:16:34  705 
13 Anderton Bentley III   1:19:16  701 
14 Gerald Oleksak   Westfield, MA1:19:23 154663  719 
15 Eric Policarpio   Bristol, CT1:19:49 159499  721 
16 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:20:26 223384  706 
17 Chris Kadlick   Holliston, MA1:21:34 182396  704 
18 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:22:19 8363  703 
19 Craig DicIancin   1:25:05  711 
20 David Fitzgerald   Middlebury, CT1:26:00 263787  710 
21 Douglas McBournie   Colchester, CT1:29:38 211976  708 
DNF John Archambault     707 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Musgrove   Abington, MA1:12:58 230851  805 
2 Michael Todisco   Holliston, MA1:13:50 156639  801 
3 Raymond Martin   Boston, MA1:17:50 161373  800 
4 Ron Grandchamp   1:18:52  804 
5 Alan Gauthier   1:28:21  806 
6 John Lockwood   1:35:47  803 
7 William Bonin   1:42:55  802 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
100 Charles Beal   1:52:49  100 
102 Greg Hamel   1:41:52  102 
DNF John Sonnstedt     103 

Men - PR/SM/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Finn (1 - PR)   Corvallis, OR1:53:03 199346  521 
2 Nathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA1:59:55 140698  532 
3 Mike Joos (2 - PR)   Reston, VA2:01:35 136615  531 
4 Jed Prentice   Takoma Park, MD2:04:04 208680  533 
5 John Foley   Fiskdale, MA2:05:22 121026  528 
6 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:05:36 119525  523 
7 Thierry Blanchet   Castleton, NY2:07:27 190039  527 
8 Brian Firliet   Rutland, VT2:09:40 183891  525 
9 Theodore D'Onofrio   East Hartland, CT2:10:37 82935  529 
10 Stephen Humphreys   Exeter, NH2:11:52 138090  522 
11 Matthew Domnarski   Ware, MA2:19:15 9762  520 
DNF Michael Cody   Boulder, CO 171979  530 
DNF Sean Cavanaugh   Danbury, CT 173881  526 

Men - First Timer - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Seften   0:29:02  150 
2 Alec Cunningham   Cheshire, CT0:47:58 311452  151 

Men - First Timer - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leif Grimshaw   0:29:00  161 
2 Camaliel Rosalo   0:49:39  160 

Men - Exsinglespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Giglio   Manchester, CT1:51:00 13215  680 
2 Collin Galleway   2:04:10  681 
3 Robert Stine   West Warwick, RI2:10:00 247966  682 

Men - EX - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seamus Powell   Round Top, NY1:46:38 242397  742 
2 Tom Davidson   Burlington, VT1:49:50 259203  744 
3 Gregory Carpenter   Durango, CO1:59:06 191158  740 
DNF Kyle Stockford   Norwich, CT 210921  743 
DNF JC Coughlin   Franklin, MA 231677  741 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:48:56 246346  832 
2 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:49:18 136666  831 
3 James Tyler   Camden, ME1:50:22 248910  822 
4 Alex Duggan   Rochester, MA1:53:31 222738  817 
5 Brendan Rogers   East Hampton, CT1:53:39 196775  819 
6 Brad Warren   Fitchburg, MA1:54:18 259600  829 
7 Jeff Landfried   Amherst, MA1:54:28 245747  828 
8 Colin Reuter   Somerville, MA1:55:11 147771  818 
9 Nicholas Bartow   Ashley Falls, MA1:56:08 143505  825 
10 Eric Carlson   Bristol, CT1:56:09 233018  826 
11 Eric Bascombe   Cumberland, RI1:56:16 130108  827 
12 Mark Lockwood   1:59:22  821 
13 Miles Ericson   Granville, MA2:01:53 153128  833 
14 James Honda   East Hartford, CT2:03:45 160946  830 
DNF David Diamond   Westford, VT 189410  824 
DNF Mike Chin   Cheshire Ct 210942  815 
DNF Nathan Pepin   Seattle, WA 249643  823 
DNF Ben Corbalis   Portland, OR 184819  816 
DNF Pierre Vander Barre     820 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Carmen   Simsbury, CT1:44:28 111810  928 
2 Brian Cantele   Litchfield, CT1:46:28 6022  921 
3 Keith Gauvin   1:47:19  935 
4 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:50:02 38209  926 
5 Todd Bearse   Pembroke, MA1:51:05 247459  934 
6 Bradley Patches   Montague, MA1:51:42 27387  924 
7 Joshua Schoenfeld   Bedford, NH1:52:04 210332  929 
8 Robert Cruz   Weymouth, MA1:54:38 144424  922 
9 Robert Czepas   Middletown, CT2:01:36 236438  936 
10 Jeffrey Gilman   West Bridgewater, MA2:01:56 13304  931 
11 Joe Policarpio   Bristol, CT2:05:02 135669  932 
12 Robert Cerdeira   2:09:43  933 
DNF Arthur Roti   Granby, CT 30703  920 
DNF Chris Robins     927 
DNF Matthew DeMeis   Pawtucket, RI 88417  923 
DNF Brian Pierce   Longmont, CO 175575  925 
DNF Curtis Bolvin     930 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Stotz   Easthampton, MA1:39:27 34319  355 
2 Dan Gagliarde   Hyannis, MA1:39:45 203453  364 
3 Mark Gunsalus   Dudley, MA1:40:49 146710  357 
4 Kevin Hines   East Wareham, MA1:41:37 16266  359 
5 Samuel Wilcox   Glastonbury, CT1:42:10 38212  356 
6 Kenny Shardlow   Johnston, RI1:44:50 146208  354 
7 Christopher Flagg   Westfield, MA1:46:25 179600  363 
8 Andrew Chambers   Bolton, CT1:46:54 210960  351 
9 Robert Bisson   Fall River, MA1:48:11 3786  358 
10 W Scott Wade   Putney, VT1:48:54 36860  360 
11 Michael Sarnbald   1:50:02  353 
12 Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:56:30 159697  362 
13 Christopher Burke   Pawtucket, RI1:57:09 5508  361 
14 Matthew Carpenter   Canton, CT2:05:25 6213  350 
DNF Stuart Jensen   Windsor, CT 94818  352 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Curley   1:51:10  184 
2 Chris Burke   Ridgefield, CT1:55:40 220067  181 
3 David Schachte   1:58:04  186 
4 Todd Samuelson   Centerbrook, CT2:03:11 31160  188 
5 James Argabright   Richardson, TX2:10:30 98324  190 
6 Charles Beristain   W Hartford, CT2:12:37 194152  180 
7 Jerry White   Auburn, NH2:12:20 71270  182 
DNF Karl Schachtner   Marlborough, CT 190114  191 
DNF Paul Brais   Chepachet, RI 146123  187 
DNF Christopher Logan   Keene, NH 21464  183 
DNF Phillip Bannister   Putney, VT 111633  189 
DNF Anthony Muffati      

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Nichols   0:48:50  
2 Ryan Packard   Arlington, MA0:50:18 234154  
3 Greg DiSanto   0:50:19  
4 Wayde Sawallich   Brooklyn, CT0:55:29 263582  
5 Tim Steiskal   0:56:59  
6 Evan Archambault   0:57:07  
7 Denis Biglin   0:58:24  
8 Tate Colbert   1:03:14  
9 Christopher Opie   Arlington, MA1:04:43 255382  10 
DNF Christopher Talaska   Bristol, CT 225014  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Salway   0:45:48  206 
3 Brian Tremblay   0:50:03  205 
4 Scott Scholl   0:54:04  203 
5 Graig Judge   0:57:23  204 
6 Michael Pickens   Littleton, CO0:57:24 261238  201 
7 Jonathan Sawn   0:58:46  200 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Hanna   New Britain, CT0:45:52 241697  302 
2 Richard Person   Hudson, MA0:51:32 211432  304 
3 Dan Biscup   0:54:50  300 
4 Rob Lockhart   Old Greenwich, CT0:54:52 260691  308 
5 Scott Ruel   0:57:03  307 
6 Mattison Crowe   Watertown, MA0:59:03 229317  301 
7 Marc Seta   East Hartford, CT1:00:17 225172  306 
8 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:06:20 239350  305 
DNF Brian LaValley     303 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Szlachetka   0:47:53  401 
2 Thomas Siegel   0:50:31  403 
3 Daniel Davis   0:53:15  404 
4 James Marshall   West Hartford, CT0:55:22 263789  400 
5 Frank Navone   0:58:27  405 
6 Dave Dani   1:00:05  406 
7 Armand Arekian   Averill Park, NY1:08:48 86411  402 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Ford   1:00:45  502 
2 Kevin Keogh   Brockton, MA1:12:37 218473  500 
3 Paul Roth   1:12:37  503 
4 Ted Packard   1:14:41  501 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Strasser   East Providence, RI1:23:36 199452  902 
2 Elizabeth Allen   Danielson, CT1:24:32 261368  900 
3 Nahysa Martinez   1:28:08  903 
4 Carryn Purdon   1:36:02  901 
5 Kasey Sibrinsz   Vernon, CT1:45:16 244848  904 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Payne   Wrentham, MA1:23:47 202493  975 

Women - Pro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryna Nestor   Troy, NY1:54:05 209883  278 
2 Karen Potter   Shrewsbury, MA1:55:46 150561  281 
3 Stephanie White   Bedford, NH2:01:30 181386  275 
4 Leanne Schoenfeld   2:04:43  280 
5 Mary Lynn Wikar   Vernon, CT2:04:47 150092  276 
6 Darcy Foley   Sturbridge, MA2:06:33 175568  279 
7 Meggan Flaherty   2:10:08  277 

Women - First Timer - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Kukla   0:52:04  130 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linnea Koons   Roxbury, MA2:12:03 224763  83 
2 Elizabeth White   Manchester Nh2:15:26 209806  81 
3 Jessica Ingram   Asheville, NC2:18:23 219300  84 
DNF Rozanne Puleo   Somerville, MA 206803  82 
DNF Linda Fijol   Hadley, MA 151131  85 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Kemper   Northampton, MA2:00:30 256407  69 
2 Laura Jensen   Windsor, CT2:16:05 190960  68 
3 Pauline Frascone   Plainfield, CT2:18:26 200866  72 
4 Lydia Barter   N Brookfield, MA2:20:21 2763  66 
5 Rachel Brown   Somerville, MA2:23:54 127342  67 
6 Dawn Kaczor   Groveland, MA2:33:57 251473  71 
DNF Kerri Moore   Bloomfield, CT 159698  70 

Women - BG - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Shelby Stockford     600 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norine Nadeau   0:56:18  608 
2 Jessica Kukla   Apo, AE1:00:27 236287  605 
3 Kelly Hoffman   1:06:24  610 
4 Karen Maynard   1:08:24  606 
5 Brittney Badger   1:09:50  611 
6 Meredith Johnson   Winchester, MA1:12:20 263792  609 
7 Michelle Syc   1:26:20  607 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Linda Hood   Auburn, NH1:11:19 220299  122 
4 Joanne Biglin   1:11:30  125 
DNF Brigette Reed     123 
DNF Stephanie Goodell     121 

Women - BG - Open - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gail Provost   1:02:33  124 
2 Theresa Carilli   Lexington, MA1:02:57 176884  120 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOUSACDFCUOREBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee