Race Results for
Atlantic Regional Junior Track Time Trial Champion
Trexlertown, PA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/17/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Team Sprint - JR - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Shepherd   1:11.57  45 
1 Lanell Rockmore   Bethlehem, PA1:11.57 214142  19 Young Medalists Cycling
1 Tynan Farley   Pittstown, NJ1:11.57 234907  33 young medalists

Men - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lanell Rockmore   Bethlehem, PA24.74 214142  19 Young Medalists Cycling
2 Theodore Shepherd   Orefield, PA25.91 251393  45 young medalists
3 Epes Harris   26.08  40 
4 Michael Haddad   Deal, NJ27.40 50865  69 DKNY - Signature Cycles
5 David Russell   27.85  68 GS Retro Velo
6 Dale Phillips   Slatington, PA28.19 224558  65 LWA/Bikeline
7 Clifton Lewis   29.12  72 

Men - OPEN - 200m

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nelson Li   11.73  71 Hillsdale
2 Don Clapp   Long Branch, NJ12.86 110108  54 Liberty Cycle
3 Dale Phillips   Slatington, PA12.93 224558  65 LWA/Bikeline
4 David Russell   13.16  68 GS Retro Velo
5 Clifton Lewis   13.43  72 
6 Andy Gallagher   13.64  26 
7 Barrie Drabble   Clinton, NJ14.01 182370  38 Colavita Racing
8 Robert Malovany   14.37  70 Westwood
9 Justin Cruz   Pennington, NJ18.57 255025  Colavita Racing

Men - OPEN - 2k Tt

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Clapp   Long Branch, NJ2:34.87 110108  54 Liberty Cycle
2 Robert Malovany   2:51.40  70 

Men - OPEN - 4k Tt

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Haddad   Deal, NJ5:33.05 50865  69 DKNY - Signature Cycles

Men - OPEN - 500mtt

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Clapp   Long Branch, NJ39.22 110108  54 Liberty Cycle
2 Clifton Lewis   40.88  72 
3 Robert Malovany   42.89  70 Westwood
4 Justin Cruz   Pennington, NJ57.17 255025  Colavita Racing

Men - OPEN - Team Sprint

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barrie Drabble   1:20.77  38 OOC Team Sprint OFC
1 Stephen Tvedt   1:20.77  39 OOC Team Sprint OFC
1 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ1:20.77 259615  30 OOC Team Sprint OFC

Men - Kilo - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Haddad   Deal, NJ1:18.76 50865  69 DKNY - Signature Cycles
2 Andy Gallagher   1:21.36  26 
3 David Russell   1:21.93  68 GS Retro Velo
4 Dale Phillips   Slatington, PA1:23.26 224558  65 LWA/Bikeline
5 Barrie Drabble   Clinton, NJ1:30.66 182370  38 Colavita Racing

Men - Kilo - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Kehl   1:15.90  57 
2 Chris Stern   1:17.25  25 
3 Stephen Tvedt   New York1:21.35 240628  39 Colavita Racing
4 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ1:26.34 259615  30 Colavita Racing

Men - 500mtt - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calan Farley   Pittstown, NJ41.79 233338  34 young medalists
2 Gregory Ratzell   Blandon, PA45.49 230201  51 Bikeline / LWA
3 Christopher Baranoski   Perkasie, PA46.21 230465  48 Cycle Sport/Zaveta Construction
4 Connor Bade   47.42  31 Young Medalist
5 Justin Cruz   Pennington, NJ58.14 255025  Colavita Racing

Men - 500mtt - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Baranoski   Perkasie, PA39.42 213251  49 Cycle Sports/Zaveta Construction
2 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA39.65 235891  50 Bike Line/LWA
3 Joseph Favara   Macungie, PA41.15 249259  29 Hampton Velo
4 Trevor Kehl   42.56  58 Liberty Cycle
5 Zachary Ziolkowski   Fanwood, NJ43.08 242654  32 young medalists cycling club
6 Jacob Hoover   Fogelsville, PA47.57 233340  28 Bikeline/LWA
7 Jonathan Bright   Barto, PA47.78 249282  18 Vortex Cycling

Men - 500mtt - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tynan Farley   Pittstown, NJ37.66 234907  33 young medalists
2 Juan Carmona   Breinigsville, PA38.22 251948  42 Young Medalists Cycling Club
3 Zack Noonan   Kutztown, PA39.29 249618  44 Young Medalists Cycling Club
4 Andy Gallagher   Newfoundland, NJ39.36 213824  26 Liberty Cycle
5 Clune Ryan   40.43  20 Vortex
6 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA42.99 248058  41 Young Medalists Cycling Club
7 Zachary Cooperman   Zionsville, PA44.25 248264  52 Young Medalists Cycling Club

Men - 3k Tt - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Tvedt   New York4:19.32 240628  39 Colavita Racing
2 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ4:32.43 259615  30 Colavita Racing

Men - 200mtt - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lanell Rockmore   Bethlehem, PA11.89 214142  19 Young Medalists Cycling
2 Theodore Shepherd   Orefield, PA11.92 251393  45 young medalists
3 Epes Harris   12.13  40 compliance Depot / Fcs
4 Taylor Kehl   12.59  57 Liberty Cycle
5 Chris Stern   12.64  25 Liberty Cycle
6 Stephen Tvedt   New York13.16 240628  39 Colavita Racing
7 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ13.49 259615  30 Colavita Racing

Women - Team Sprint - JR - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elspeth Huyett   Alburtis, PA54.12 229080  60 young medalists
1 Dana Feiss   54.12  56 young medalists

Women - OPEN - 200mtt

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mindi Martin   13.12  66 X Plane Team
2 Brooke Wilson   Morris Plains, NJ13.48 161138  47 Team Somerset
3 Gabriella Allong   West Point, NY13.82 213627  59 CRCA/Centerbridge
4 Shelbe Eck   13.84  43 Tri State Velo
5 Mary Costelloe   14.15  62 ECV
6 Elizabeth Caro-Kaftan   15.27  37 Somerset Wheelmen
7 Gwen Hoover   Fogelsville, PA15.48 199062  27 Bike Line/ LWA
9 Dawn Wylong   Clinton, NJ16.37 226052  53 Team Somerset
10 Ariana Cruz   Pennington, NJ17.95 249200  Colavita Racing

Women - OPEN - 2k Tt

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Smigiel   Flourtown, PA2:51.07 195721  73 
2 Brooke Wilson   Morris Plains, NJ2:57.75 161138  47 Team Somerset
3 Patty Powers   Kintnersville, PA3:0.76 254858  55 No affiliation
4 Elspeth Huyett   Alburtis, PA3:2.20 229080  60 Young Medalists Cycling Club
6 Elizabeth Dare-Kaftan   3:15.94  37 

Women - OPEN - 3k Tt

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Wilson   Morris Plains, NJ4:36.02 161138  47 Team Somerset
2 Elizabeth Dare-Kaftan   5:0.82  37 
3 Dawn Wylong   Clinton, NJ5:11.67 226052  53 Team Somerset

Women - OPEN - 500mtt

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Wilson   Morris Plains, NJ43.06 161138  47 Team Somerset
2 Margaret Smigiel   Flourtown, PA43.15 195721  73 
3 Patty Powers   Kintnersville, PA44.50 254858  55 No affiliation
5 Elizabeth Daro-Kaftan   49.08  37 
6 Dawn Wylong   Clinton, NJ52.16 226052  53 Team Somerset
7 Ariana Cruz   Pennington, NJ55.77 249200  Colavita Racing
DNS Gwen Hoover   Fogelsville, PA 199062  27 Bike Line/ LWA

Women - OPEN - Team Sprint

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Wilson   Morris Plains, NJ1:0.35 161138  47 Team Somerset
1 Dawn Wylong   1:0.35  53 

Women - 500mtt - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA47.68 240336  24 Bikeline/LWA
2 Ariana Cruz   Pennington, NJ53.70 249200  Colavita Racing

Women - 500mtt - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonina Esposto   Blandon, PA44.70 251573  61 Young Medalist Cycling Club
2 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA45.25 232118  63 VORTEX
3 Taylor Farnsworth   Schnecksville, PA46.43 230872  22 Young Medalist Cycling Club

Women - 500mtt - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelbe Eck   40.59  43 Tri State Velo
2 Kathryn Potylycki   Emmaus, PA42.05 222408  46 Team Vortex
3 Mary Costelloe   42.13  62 ECV
4 Elspeth Huyett   Alburtis, PA43.44 229080  60 Young Medalists Cycling Club
5 Gabriella Allong   West Point, NY43.79 213627  59 CRCA/Centerbridge

Women - 500mtt - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Feiss   Telford, PA40.75 251475  56 Young Medalists
2 Crystal Nunnemacher   42.00  67 
3 Morgan Farnsworth   Schnecksville, PA44.00 229078  23 Young Medalist Cycling Club

Women - 2k Tt - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Farnsworth   Schnecksville, PA3:15.88 229078  23 Young Medalist Cycling Club

Women - 200mtt - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Feiss   Telford, PA13.33 251475  56 Young Medalists
2 Crystal Nunnemacher   13.92  67 JVRSports

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerCUORESpyShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee