Race Results for
Chippewa Valley Firecracker (2007 WORS #5)
Eau Claire, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/01/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Kann   1:39:08.4  1103 Adventures/Spectrum
2 Michael McBurney   1:42:06.4  1321 Peace Coffee
3 Chris Hurst   Lake Geneva, WI1:43:24.8 229172  1117 Skinnys/NDC/RRB
4 Kelby Shaw   Milwaukee, WI1:43:46.7 232522  1066 
5 Aristotle Peters   Hartford, WI1:44:44.1 242486  1008 EXPO Racing
6 Cody Shaide   Rice Lake, WI1:46:17.1 229145  1102 Adventures/Spectrum
7 Eric Dobberfuhl   1:51:22.9  1130 PCW Cycling
8 Aaron Deutchman     2562 
9 Joseph Maloney     2056 
10 John Kummer     2145 Fat Tire and Beer
11 Ryan Voss     2130 GenX
12 Kyle Warras     2007 Muddy Cup Cafe
13 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2087 MARS
14 Caleb Lenss     2054 
15 Theodore E. Peters     2025 EXPO Racing
16 Ted Sobotta     2221 Mountain Outfitters
17 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2003 Gear N up
18 Phillip Anthony     2625 Overdrive Cycling
19 Greg Parker     9004 Team Extreme
20 Kenny Smith     2585 
21 Nate Hankes     2228 Gear N Up
22 Sam Spooner     2591 Spring St Sports
23 Nicholas Reese     2157 Extreme Ski & Bike
DNF Kagen Mantz     1121 Team Extreme
DNF Austin Hook     2085 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Teaters   1:38:15.8  1120 Beans and Barley
2 Bill Street   1:40:26.6  1064 PCW Cycling/ Fattires N Beer
3 Rhett Finley   1:40:43.4  1314 Birchwood BikeTeam
4 Matthew Muraski   1:41:19.5  1142 Momentum
5 John Fang   Milwaukee, WI1:42:01.9 256151  1067 Bare Knuckle Brigade
6 Cameron Wilcox   Washburn, WI1:42:47.6 228455  1033 Endeavour Cycling Team
7 Adam Schwaller   1:46:13.2  1145 
8 Jason Shong   1:47:31.8  1909 Bike Doctor
9 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:50:04.2 241021  1011 UW-Whitewater
10 Kyle Guerra   1:52:18.3  1089 Brookstone Homes / Guerra
11 Marc Ano   1:54:27.7  1325 
12 Zachary Giffey   1:55:39.6  1950 UW Platteville
13 Derek Hay   1:58:37.2  1093 Magnus
14 Jake Begley     2543 
15 Alex Bird     2137 
16 Ben Koenig     2202 
17 Adam Leiferman     2570 
18 Samuel Sielen     2134 
19 Nathan Seckora     9060 Spring Strret Sports
20 Mike Sherven     2100 
21 Jay Millin     2175 Mountain Outfitters
22 Jon Camp     2609 UW Madison
23 Chad Glisch     2198 WORS
24 Jim Doherty     2582 Iscorp Cycling/Bikesmith
25 Taylor Bogdanske     2031 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
26 Andy Berg     9002 Bike Doctor
27 Shane Sullivan     2601 
28 Nicholas Frye     2620 
29 Andrew Wiesner     2108 Stadium Bike
30 Danny Holtermann     2217 Joe Bikelers/Gen ex
31 Philip Carlson     2544 Team Phil
32 Mat Folz     2163 
33 Matt Millin     2210 Mountain Outfitters
34 Nick Sabel     2124 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
35 Kyle Engelking     2600 
36 Adam Goeden     2176 Team Pedal Moraine
37 Jon Sypniewski     2564 
38 Christpher Mohr     2159 
39 Jeffrey Reiter     9056 Team Extreme
40 Charlie Lukas     2232 
DNF Adrian Lee     1320 
DNF Dan Hiller     1339 
DNF Andy Borell     9016 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Lueck   1:35:42.4  1055 Glyde Clothing/TREK
2 Raymond Nickles   1:41:21.8  1319 
3 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:41:40.4 164577  1088 Fatties-N-Beer
4 Tostin Deyoe   1:42:35.5  1954 
5 Aaron McCombs   1:43:22.9  1115 Bosch/Norway Cycles
6 Brian Abraham   1:43:47.7  1017 Team Brown Bear
7 Constantine Peters   1:43:50.0  1135 EXPO Racing
8 Nick Caliva   River Falls, WI1:44:50.0 227751  1025 Sock Guy/Motortabs/ODI/Hayes
9 Colin Powell   1:45:00.4  1087 Team Pegasus
10 Tony Pirolo   1:45:23.7  1065 Hayes
11 Justin Lund   Tomahawk, WI1:45:49.9 216962  1005 SPY Optic FDL/ Osh Cyclery
12 Nicholas Leisz   1:46:22.0  1952 spring street sports
13 Shawn Hoppe   1:46:55.7  1042 Fond du Lac Cyclery
14 David Thomas   1:47:56.0  1126 UW-Whitewater
15 Brett Ebben   Lakewood1:47:59.0 258629  1022 Fdl/Osh Cyclery
16 Christopher Schulz   1:48:14.9  1083 Alterra MTB
17 Jason Gosse   1:49:11.3  1085 Team WORS
18 Chris Zagozen   1:50:54.3  1957 Crags
19 Isaac Reinbold   1:53:12.5  1123 
20 Nate Jasperson     2110 fdl/oshkosh cyclery-mtn dew
21 Michael Verhagen   Allouez, WI 221776  2116 UW-Sheboygan cycling/PCW
22 Jonathan Watson     2554 
23 Isaiah Schroeder     2153 Wors
24 Eric Roche     2011 UW-Whitewater
25 Spencer Strigel     2180 Team Polska FDL Cyclery
26 Anthony Ferrara     2106 
27 Brady Koss     2552 
28 Mike Hankes     2538 
29 Ryan Goemans     2231 
30 Paul Lang     2577 Schiels
31 Rick Larson     2587 Eau Claire Bike and Sport
32 Michael Manhardt     2557 
33 Josh Giffey     9010 
34 Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
35 Brandon Kaminski     2133 Bellin Health
36 Jeremy Mitoraj     9058 Darcy Racing
37 Jake Komosa     2147 
38 Matt Oldenburg     2610 
39 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
40 Benjamin Groshek     2553 
41 Adam S Clark     9057 Bike Doctor
42 Russell Bayuk     2567 
43 Dario Hartmann     2622 
44 David Abrams     2594 LCR
DNF Mike Rose     1341 
DNF Greg Parker     2090 
DNF Steve Ruppel     2140 Bellin Health
DNF Andrew Stewart     2186 Unfunded Racing

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Lewis   1:38:28.7  1333 Overdrive
2 Ron Knutowski   1:39:04.5  1056 TEAM WHEATON
3 Clayton Summitt   1:40:40.2  1332 
4 John Brown   1:40:50.6  1139 Point Pursuit
5 Doug Bailey   1:41:01.8  1081 Alterra CoffeeRoasters
6 Chris Solan   Antioch, IL1:41:54.0 204340  1191 Skinnys/NDC
7 Andy Sieben   1:42:05.7  1336 Peace Coffee
8 Joel Hynes   1:42:58.7  1317 Speedgear Bike
9 Aaron Pidde   1:43:03.6  1827 
10 Kevin Weivoda   1:43:08.5  1956 
11 Erik Pueschner   1:44:15.6  1955 Lax Velo
12 Bret Gave   1:45:01.5  1334 Bare Knuckle Brigade
13 Marcin Nowak   1:45:13.8  1147 Team Polska/FDL cycling
14 Mark Fisk   1:45:45.0  1825 
15 Benjamin Swart   1:46:17.8  1051 Team Pedal Moraine
16 Nelson Sean   1:47:47.8  1331 The Hub Cycling League
17 Brett Schleis   1:50:33.6  1330 Peace Coffee
18 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:52:41.1 228524  1019 BOSCH / NorwayCycles
19 Kerry Drake   1:54:13.1  1913 WORS
20 Michael Waisbrot   1:56:24.3  1808 Chainsmokers
21 Matthew Dotta   2:01:58.9  1315 Dotta
22 Dr Matt Zak     2540 W8N 4 XC
23 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  9014 Team Extreme
24 Ryan Shiroma     9003 BKB/BelGioioso
25 Peter Cherchian     2002 Chainsmokers
26 Jamison Beisswenger     2588 
28 Anthony Dipiazza     2233 
29 Joe Riesberg     2167 Mountain Outfitters
30 Eric Luebke     2066 
31 Tyler Jahn     2139 
32 Bryan Rhody     2539 Peace Coffee
33 Steven Schaefer     2204 Fine Line
34 Zack Blankenheim     2161 
35 Robert Mautz     2142 Mountain Outfitters
36 Chad Robida     2555 Peace Coffee
37 Glenn Kirst     2547 Crank Daddy's
38 Joshua Bartoszuk     2229 Big Ring Racing
39 Jason Roggenbauer     2131 
40 Chris Welnetz     2616 LaCrosse Vello
41 Nick Pettis     2612 
42 Joe Stuber     2598 
43 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8013 Michaels Cycles
44 Steven Bergman     9061 
45 Alan Jahn     8015 Intertia
46 Michael Olm     2016 Gen X/ Joe BikeLer Cycling
47 Karl Tillman     2200 
48 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
49 Wally Kunstman     2205 PCW
50 Matthew Forst     8023 
51 Gary Otkin     2343 Stadium
52 Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycles
53 Randy Myers     2560 Sol
54 Ryan Fosnaugh   Woodstock, IL 206661  8016 Skinny's Racing
55 Brian Broeckert     2593 
56 Wade Gurski     2350 Athletes by Design
DNF Bradley Byrge     1070 Cyclopath
DNF Joe Greatens     1323 Team NU
DNF Joel Coon     1903 BKB/BelGioioso/Stadium
DNF Shawn Brehm     2173 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Holsen   1:38:28.3  1044 
2 Mike Budd   1:39:05.8  1090 Wheel and Sprocket
3 Mike Johnson   1:39:52.7  1958 Spring St Sports
4 Aaron Swanson   1:40:38.7  1136 Swanson Financial Services
5 Richard Fiske   Shakopee, MN1:41:03.2 211816  1328 Kenwood
6 Hollywood Henderson   1:41:11.9  1951 hollywood Racing
7 jess kruchoski   Hartland, WI1:41:18.5 261579  1023 Team Extreme
8 Kevin Plato   Grafton, WI1:41:48.9 211911  1096 MARS
9 Michael Naughton   Crystal Lake, IL1:42:30.2 256256  1146 Bosch / Norway
10 Chris Schutte   1:42:31.2  1052 Polska-Fond DuLac Cyclery
11 Jason LaBella   Chicago, IL1:42:48.7 219648  1111 Killjoy
12 Kevin Herman   1:42:57.3  1074 Bosch/Norway Cycles
13 Lonie Sauber   1:44:08.7  1313 LCR
14 Paul Kaczmarowski   1:44:16.8  1948 
15 Matthew Nelson   1:44:48.9  1131 
16 Carl Voss   1:47:08.8  1801 Muddy Cup
17 Mark Cole   1:48:25.6  1080 Point Pursuit
18 Jeff Hammond   Oswego, IL1:49:53.8 261201  1062 Bosch/Norway Cycles
19 Kenny Dretzka   1:51:58.0  1802 Team Cyclopath
20 Scott McClement   Hinsdale, IL1:59:01.0 192184  1006 Bosch/Norway Cycles
21 Radek Vopalka     2148 Endeavour Cycling
22 Roger Eckes     9008 Alterra Coffee
23 Matthew Johnson     2576 Freewheel BKB
24 Joe Villalobos     2057 Hayeses
25 Rob Fuchsteiner     2006 Moosejaw
26 Shawn Meinke     2595 Fond du Lac Cyclery
27 Sean Miller     2247 Michaels Cycle
28 Ton Tran     2589 Peace Coffee RAcing
29 Jason Martini     2042 Stadium Bike
30 Erik Johnson     2566 
31 Jim Chapman     2569 
32 Cal Collins     2559 
33 Leif Hagman     2181 
34 Shawn Houser     2614 
35 Scott Schultz     8072 Peace Coffee
36 Paul Potter     2138 Blue Mountain Technologies
37 Jarrod Kerkhoff     2551 Bad Ass/ Kegel's Bikes
38 Kent Christensen     2584 
39 Wade Flisram     2169 Team Extreme
40 Troy Olm     2118 chainsmokers/willys bike
41 Nic Mianecki     2113 Hayes Disc Brakes
42 Travis Pagano     2583 Team Exstreme
43 Bob Callaway     2234 Vernon Trails
44 Mark Szudrowitz     8008 Team Extreme
45 Ted Theyerl     2568 
46 Jeff Weyenberg     2141 
47 Tim Wiley     2571 
48 Troy Meives     8071 
49 Mike Cass     8066 
50 Matt Annis     2545 
51 Drew Brandenburg     2563 
52 Steven Wild     2209 
53 Tim Panasuk     2542 
54 Chris Hoyme     2041 mountain outfitters
55 Jon Lauscher     2586 
56 Christian Hilbert     8026 Big Ring Racing
DNF David Compton   Belvidere, IL 259833  1035 Compton Bros. Racing
DNF Joe Curtes     1098 Big Ring Racing/Garage 864
DNF Aaron Weivoda     1337 
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  1809 Spin Dr Cycleworks
DNF Benjamin Griggs   Green Bay, WI 229175  1908 Muddy Cup Racing
DNF Patrick Rebman     2613 
DNF Randy Snyder   Dixon, IL 126893  8005 
DNF Shawn Hauser     8006 Stadium Bike/H.O.P.E
DNF Brad Skillicorn   Winona, MN 41870  1310 Brone's Bike Shop

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Cunningham   Sunnyvale, CA1:38:42.0 163070  1112 Bosch/Norway Cycles
2 Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:39:13.3 244381  1068 Bosch/Norway Cycles
3 Mike Curtes   1:40:36.8  1144 Big Ring Racing
4 Jerome Daanen   Racine, WI1:41:04.7 164575  1910 Hayes Sun Ringle
5 Steve Pribek   1:41:36.6  1077 
6 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:42:10.2 210815  1015 Team Pedal Moraine
7 John Miller   Madison, WI1:42:10.5 233978  1047 
8 Robert Schlegel   Janesville, WI1:42:14.5 265144  1116 Michael's Cycles
9 Greg Jones   1:42:42.2  1200 Hayes
10 David Bell   1:42:42.5  1324 chainsmokers
11 Glen Stroik   1:42:56.9  1036 Wheaton Franciscan Healthcare
12 Bruce Lagerquist   1:43:05.0  1311 Trek
13 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:43:48.1 193353  1113 Chicago Performance
14 Steve Miller   1:45:07.8  1046 skinny's
15 Steve Laurel   1:46:15.2  1344 Nature Valley/Penn Cycle
16 Eddie Karow   1:48:32.0  1326 
17 Erik Dalgaard   1:48:41.4  1342 
18 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:50:21.4 242243  1027 Alterra CoffeeMTB Team
19 Brian Petted   Cedarburg, WI1:50:35.9 58472  1133 Big Ring Racing
20 Mike Owens   1:50:47.7  1128 Alterra
21 Tom Macone   1:51:18.1  1039 Alterra Coffee
22 Mark Bittner   1:51:48.4  1132 
23 Greg Duckett   1:52:31.8  1805 Alterra Coffeemtb. team
24 Jeff Aksland   1:52:39.6  1021 clif bar
25 Michael Hansman   1:52:41.2  1335 CVTC
26 Patrick Rasmus   1:52:58.1  1312 Spring Street Sports
27 Wayne Smestad   2:04:19.4  1826 
28 Chris Tamborino   Hubertus, WI 263786  2004 Expo Racing
29 Michael Bowe     2541 Cyclesports
30 Robert Bolin     2605 
31 Randy Zarecki     2592 
32 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2083 hayes brakees
33 Todd Bugnacki     2086 
34 Stuart Shelton     9001 Team Extremenglespeed
35 John Bogdanske     9009 ChainSmokers
36 Bill Dossett     2604 No Whining
37 Curt Schlough     2561 Sol
38 Rob Belz     2608 
39 Mark Burkholz     2037 Gen X
40 Tim Bates     9013 Bare Knuckle Brigade
41 Brian Hicks     2093 Point Pursuit
42 Troy Sable     2044 
43 Bob Phelps     8029 Alterra Coffee
44 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2062 Alterra Mountain Bike Team
45 Jim Jaglo     2626 
46 Kurt Kargel     2046 Moosejaw/Wildside
47 Chris Sur     2615 
48 Robbie Rongstad     8070 Strange Brew Racing
49 Joseph Pedersen     2607 Peace coffee
50 Alan Potter     2192 
51 John Budzynski     2196 
52 Dean Eide     8067 Strangebrew Racing
53 Dan Getzen     2120 Skinny's Fat Tire Racing Team
54 Lee Nesbitt     2579 
55 Paul Compton     2021 Compton Bros. Racing
56 Joseph Spooner     2590 Spring St Sports
57 Bruce Borcherding     2082 Hayes Disc Brakes
58 Mark Christensen     2548 
59 Bob Schmitt     2040 Cyclopath
60 Kevin Knutson     2574 Peace Coffee
61 Jody Lane     2549 
DNF Steve Jeske     1028 Pedal Moraine
DNF Tom McBurney     1322 Peace Coffee
DNF Russell Jobs   Wauwatosa, WI 92264  1803 Hayes/RPM Cycling
DNF Scott Sumner     1806 Fattires and Beer
DNF Todd Weber     2546 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:38:51.8 224373  1082 Bosch/Norway Cycles
2 John Shull   Libertyville, IL1:40:27.8 259398  1001 CLIF BAR
3 Dave Hoglund   1:42:09.9  1327 Loon State Cyclists
4 Jeff Sympson   1:42:12.0  1063 RVO/ Kegel's Kegel's
5 Jeff Seifert   1:42:45.3  1166 Bosch/Norway Cycles
6 Brad Dettman   1:43:18.8  1343 Peace Coffee
7 David Poulton   Lake Forest, IL1:43:26.9 28536  1002 Active Endeavors
8 Ron Kay   Rice Lake, WI1:43:33.1 210985  1054 Hayes Disc Brakes
9 Paul Ayres   1:47:11.2  1318 Red Flint Racing
10 Jon Hirsch   1:49:17.6  1094 Big Ring Racing
11 Rob Whiteford   1:52:33.5  1340 Wookie Juice Racing
12 Jim Rocheleau   1:54:22.2  1949 
13 Marcum Martz   1:55:32.2  1073 Mountain Outfitters
14 Blet Schlaeppi   1:56:28.4  1329 Street Idiots
15 Bob Mueller   2:01:51.8  1824 INSITES
16 Tom Tio     2624 
17 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  2039 Stadium Bike
18 Brian Kelley     2580 Spring Street Sports
19 Scott Buscher     2596 
20 John McNeill     9059 Bare Knuckle Brigade
21 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2611 Wheelfast
22 Bruce Leblanc     2150 Team WORS
23 Jim Washatka     2617 
24 Dustin Vande Zande     2319 Point Pursuit
25 Don Fischer     2050 Big Ring Racing
26 Don Freitag     2012 Big Ring Racing
27 David Wiblishauser     8069 Team Fred
28 Tim Lerson     2621 
29 Erick Braaksma     2092 
30 Jon Holcomb     8030 Fattires-n-beer.com
31 Jerry Washatka     2602 
32 Mike Hill     2537 
33 Todd Wanous     2558 
34 Daniel MacIejewski     2162 
35 Steve Drecoll     2179 
36 Timothy Brinkmann     2606 Brickman's Bonfire
37 Randy Borst     2077 Satdium Bike
38 Michael Giesen     2135 stadium bike
39 Dennis Malmanger     2043 Michaels Cycles
DNF Tony Pacini   Winfield, IL 27022  1020 Gen X / Joe BikeLer Cycling
DNF Arthur Spurlock     2117 Stadium Bike
DNF Jeff Greatens     2597 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Stoen   1:48:26.1  1316 LCR
2 Jamie Mannion   1:48:29.9  1309 lacrosse velo
3 Gary Meader   1:49:09.1  1138 
4 Jon Derksen   Appleton, WI1:51:23.2 245217  1038 Wheel & Sprocket
5 David Wellskopf   1:51:24.2  1122 Pedal Morane
6 Larry Reimer   1:52:02.5  1101 Michael's Cycles
7 Gary Gross   1:52:38.0  1953 Penn Cycle
8 Curtis Allison   1:57:06.2  1031 Mountain Outfitters
9 Peter Kot   2:08:27.9  1050 Bosch/Norway Cycles
10 Larry Fish     2049 Moritz Tire/Bikes-N-Boards
11 Gregory Pautsch     2578 Spring Street Sports
12 James Sniadajewski     9011 Point Pursuit
13 Keith Kaufman     2220 Overdrive Cycling
14 Wayne Fish     2045 Fish Nordices-N-Boards
15 Gary Bender     2185 Team Wheaton Francisan
16 Jerome Leair   Rubicon, WI 245158  2189 Brookstone Holmes
17 Jay Tegeder     2619 Loon State
18 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
19 Steven Stanislaus     2572 
20 Tom Bengel     2618 
21 Rodney Garayt     2565 
22 William Peters     2067 STADIUM BIKE
23 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2052 Skinny's Racing
24 Steve Ferguson     2154 
25 Jack Wagener     2556 
26 William Stuber     2599 Pedro's
27 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Wheel & Sprocket/TREK
28 Randy Feuillerat     2177 Michaels Cycles
29 Gregory Tervola     8068 
30 Ron Kubala     2026 
31 Mark Barlow     2575 Team Beat
32 Dale Lenss     2060 
33 Thomas Gojer     2603 No Whining
34 Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
35 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
36 Jim Shong     9007 Bike Doctor
37 Brian Butkiewicz     2250 Hayes Disc Brakes
38 Bob Ferrara     2107 
39 Bernie Parker     2129 Team Extreme
40 Ed Matthiesen     2623 
41 Mark Muraski     2230 Riverbrook
42 Frank Lobello     2111 
43 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2132 Team Bellin Health
44 Steve Manthe     2095 Chainsmokers
45 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
DNF Randy Pallex     1053 Stadium Bike/BelGioioso

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Thompson   Shoreview, MN2:04:48.3 150540  151 PennCycle/ Nature Valley
2 R Truman Purdy   River Falls, WI2:18:57.3 242901  52 The Route

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse LaLonde   Ely Mn1:59:33.2 203490  51 GF29 / BKB
2 Mark LaLonde   Madison, WI2:01:30.2 226412  Gary Fisher/BKB
3 Paul Hanson (1 - PR)   St Peter, MN2:02:12.3 118046  164 BearNaked Cannondale
4 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ2:02:13.3 135975  146 MomentumEndurance.com
5 Jesrin Gaier   Hayward, WI2:03:30.6 232669  Specialized
6 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:03:32.3 210080  154 Hollywood Cycles
7 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:03:58.0 212641  27 Hayes
8 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:03:59.0 182019  Bellin Health
9 Thomas Bender   Salt Lake City, UT2:04:19.9 230273  24 Team Wheaton
10 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN2:04:43.8 182827  157 VeloRochester
11 Nathan Guerra (2 - PR)   Oconomowoc, WI2:06:32.2 214936  50 Brookstone Homes
12 David Meyer   Minneapolis, MN2:06:42.8 117052  152 Gary Fischer
13 Phil Ott   Marquette, MI2:09:45.9 227380  31 Quick Stop Bike Shop
14 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:10:25.8 242169  28 Team Pedal Moraine
15 Eric Lau   Madison, WI2:12:00.7 211897  68 U of Wisconsin
16 Carlos Haeckel   Madison, WI2:12:28.8 227622  14 Alterra CoffeeTeam
17 Cory Gwin   Madison, WI2:13:14.8 223072  32 Michaels Cycles
18 RYAN HORKEY   Windom2:13:18.0 259304  159 Salsa Cycles
19 Brian Matter   Sheboygan, WI2:14:44.1 85929  PCW/TREK
20 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:15:23.0 207074  71 Stadium Bike
21 Harry Anderson   Duluth, MN2:15:40.5 111210  168 Ski Hut
22 nathan johnson   La Crosse, WI2:19:40.3 263266  43 Muddy Cup
23 Mike Schroden   Saint Cloud, MN2:21:53.0 206703  158 Revolution Cycle
24 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI2:23:06.3 93290  35 Magnus
25 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN2:26:59.0 134220  165 Kenwood Racing
26 Brad Vieths (1 - EX)   Esko, MN2:28:50.8 230733  160 Ski Hut
DNF Anthony Ettmayer Jr (SM)   Jackson, WI 211689  Team Pedal Moraine
DNF Ted Hanes   Fond Du Lac, WI 247082  17 Fond du Lac Cyclery
DNF Samuel Oftedahl   Shoreview, MN 211093  147 salsa
DNF Brad Johnson   Flagstaff, AZ 102931  153 
DNF Jason Wenk   North Mankato, MN 238817  162 All 9 Yards
DNF Neil Swanson   Colorado Springs, CO 209153  15 Michael's Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips (1 - PR)   Chicago, IL1:59:56.4 84647  Alterra/Specialized
2 Ray Nelson   Woodstock, IL2:07:24.4 193027  100 Skinnys Club Tread
3 Mike Bushey   Esko, MN2:08:32.0 82026  45 Ski-Hut
4 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:08:33.0 259146  22 Hayes
5 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN2:08:45.5 83047  70 Ski Hut / TREK
6 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:09:34.7 182256  20 Team Polska FDLCyclery
7 Scott Cole   Stevens Point, WI2:10:22.8 7340  19 Specialized/ERGON
8 Jeff Melcher   West Bend, WI2:10:24.4 166066  18 Team Pedal Moraine
9 Tim Drankus   Sheboygan, WI2:10:31.3 151397  PCW / Spy Optics
10 Trevor Olson   Rochester, MN2:10:58.0 264356  46 Muddy Cup
11 Jeffrey Craig   Tomahawk, WI2:11:19.9 105436  74 Spring Street
12 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:12:44.3 98534  41 
13 Barry Tungseth   Stillwater, MN2:12:48.8 211935  161 Loon State
14 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:13:39.3 194466  69 Muddy CupRacing
15 Bill Nigh   West Bend, WI2:15:05.4 197745  30 Team Pedal Moraine
16 Lawrence Sauber   Lakeville, MN2:15:30.8 135611  166 Larson Cycle Racing
17 Joel Cahalan   Stewartstown, PA2:15:45.6 218803  149 The Hub Cycling League
18 Eric Peterson   Wausau, WI2:16:21.2 208618  89 Wheel & Sprocket
19 Charlie Farrow   Duluth, MN2:16:46.7 134448  163 Ski Hut
20 Michael Stanislaus   Wauwatosa, WI2:18:20.0 260844  62 Muddy cup/Crank Daddys
21 G Troy Melhus   Saint Paul, MN2:18:38.9 200880  155 Peace Coffee
22 Rodney Johnson   2:18:47.3  169 Free Wheel Bike
23 Butch Welke   Lake Geneva, WI2:19:23.7 169422  38 Skinnys Tread
24 William Livingston (1 - EX)   Janesville, WI2:20:44.9 241814  60 Michael's Cycles
25 Matthew Horner   Savage, MN2:20:52.0 261909  150 
26 Chris Pagels (2 - EX)   Kenosha, WI2:23:18.3 197743  63 Bike Hub
27 Douglas Pietz   Milwaukee, WI2:24:06.5 138646  21 Polska-Master Lock
28 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:27:54.8 78139  55 Polska Fond duLac Cyclery
29 Mark Walter   Rochester, MN2:37:23.7 203633  59 Muddy Cup Racing
30 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  148 
31 John Timm   Germantown, WI 209235  12 Trek/Extreme Ski and Bike
32 Bill Delaney   Madison, WI 210055  13 Chainsmokers
33 James Grant   Fountain City, WI 134086  11 Independent Fabrication
DNF Chris Peariso   Amherst, WI 139566  Titus / Muddy Cup
DNF Maury Malanaphy   Hudson, WI 22236  156 Trek
DNF Michael Haag     167 Ski Hut

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haydan Schlough     6111 
2 Alex Kay     6015 Riverbrook Momentum
3 Riley Kunstman     6113 PCW

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Anschutz   0:40:59.0  4029 Moritz Tire/ Bikes N Boards
2 Andrew Senderhauf   0:45:35.8  4027 Wheel & Sprocket
3 Conner Shelton   0:45:41.0  4002 Team Extreme
4 Pete Davis   0:46:13.5  4478 Iscorp Bikesmiths
5 Garret Post   0:47:51.0  4087 Point Pursuit
6 Josey Weik   0:47:59.1  4466 Ski Hut
7 Adam Kay   0:49:09.7  4071 Riverbrok Momentum
8 Jake Kaczmarowski   0:50:32.8  4425 
9 Brandon Watkins   0:51:48.3  4070 EXPO Racing
10 Jonathan McBurney   0:53:48.6  4500 Peace Coffee
11 Malachi Romportl   0:54:01.1  4471 
12 Max Rainey   0:54:26.4  4068 Bosch/Norway Cycles
13 Brett Poulton     6002 Active Endeavors
14 Samuel Martz     6020 Mountain Outfitters
15 Jordan Watkins     6013 EXPO Racing
16 Ryan Kay     6014 Riverbrook Momentum
17 Tanner Barlow     6114 TeamBeat
18 Logan Schlough     6110 Sol
19 Lionel Rocheleau     6099 
20 Samuel Jansen     6024 Mountain Outfitters Junior Tea
21 Jeffrey Martz     6019 Mountain Outfitters
22 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6117 
23 Calvin Henderson     6100 Hendu Rocket
24 Cameron Fredrick     6098 Moosejaw
25 Nolan Wanous     6108 
26 Mitchel Kaczmarowski     6101 
27 Luke Eide     6104 Strangebrew Racing
28 Joshua Collier     6103 Muddy Cup Racing
29 Garth Post     6017 Point Pursuit
30 Aaron Hoyme     6009 Mountain Outfitters
31 Roman Kosarzycki     6021 
32 Cody Carlstrom     6102 
33 Austin Sympson     6115 Kegel's
34 Tom Gray     6107 
35 Jack Jones     6050 
36 Benjamin Walker     6105 
37 Ben Theyerl     6112 
38 Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
39 Parker Rongstad     6119 Strange Brew Racing
DNF Trevor Zarecki     4501 
DNF Dominic Pacini     6001 Gen X / Joe BikeLer Cycling

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Otto   0:41:10.1  4013 Recyclist
2 Chris Hinshaw   0:41:22.0  4084 
3 Nick Crocker   0:41:25.9  4064 
4 Shawn Nelson   0:44:03.7  4101 Fond Du Lac Cyclery
5 Jack Nelson   0:45:37.3  4494 
6 Chris Denny   0:46:38.6  4085 
7 Cody Scott   0:47:04.1  4477 MNJRC
8 Greg Krieger   0:47:49.4  4091 
9 Erik Aksland   0:47:51.4  4036 clif bar
10 Connor Zarecki   0:48:40.5  4502 
11 Johnny Chang   Green Bay, WI0:48:48.8 260380  4106 Bellin Health
12 Tayler Schoenberg   0:49:23.2  4487 
13 Luke Dovre   0:49:33.5  4449 
14 Jacob Seeley   0:56:38.7  4460 
15 Max Spooner   0:57:31.4  4498 
16 Alexander McCullar   1:14:16.3  4467 
17 Ian Delaney   1:15:26.3  4123 Chainsmokers

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrian Icenogle   0:44:12.2  4124 
2 Adrian Deasy   0:45:32.9  4496 
3 Alex Zirngibl   0:46:25.7  4428 
4 Adam Falteisek   0:50:12.4  4495 
5 Mike Kubala   0:51:16.4  4015 
6 Mike Stout   0:53:01.2  7069 Gen X/ Joe Bikers

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Wiltzius   0:42:33.8  4040 Fat Tires and Beer
2 James Schwindt   0:43:38.5  4001 Fond du Lac Cyclery
3 Matthew Stremer   0:43:39.9  4436 
4 Parker Roenfanz   0:44:12.3  4503 Gary Fischer
5 Ashton Brackett   0:44:15.0  4108 
6 Chad Hoppe   0:45:02.7  4073 Fond du Lac Cyclery
7 Brandon Hoeft   0:45:27.1  4468 
8 Chad Ament   0:45:35.6  4130 
9 Adam Gruetzmacher   0:45:39.0  4484 
10 Dan Baier   0:47:54.4  4445 
11 Zoltan Darko   0:48:42.1  4447 
12 Christopher Smith   0:50:19.0  7067 Fetish Cycles
13 Benjamin Kilness   0:50:19.5  4474 TBAMR
14 Paul Westberg   0:50:41.0  7008 Stadium Bike
15 Chris Thalacker   0:55:58.4  4483 
16 Randy Wittorp   1:00:24.6  4465 Team Dragg
17 Ray Roberts   1:02:20.0  7015 Bike Doctor
DNF Chad Strange     4109 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas M. Desrochers   0:42:15.5  4122 
2 David Bender   0:42:40.5  4197 
3 Feuillerat David   0:45:18.1  4104 Michaels Cycles
4 Eric Fossell   0:45:49.2  4437 Bad Ass/ Kegel's Bikes
5 Eric Steffen   0:46:48.1  7066 
6 Ryan Theel   0:47:28.9  4037 
7 Benjamin Shaner   0:47:48.0  4439 
8 Charles Krall   0:48:40.6  4464 Team Dragg
9 Drew Kaminski   0:51:00.3  7071 
10 Eric Borchardt   0:51:37.5  7068 Chainsmokers
11 Paul Madsen   0:53:50.1  4510 
12 David Vanderloop   0:54:50.5  4048 Gen X/Joe Bikeler Cycling
13 Jacob Skibba   0:55:32.9  4004 
14 Kris Swartz   0:56:52.4  4489 
DNF Michael Ziegler     4034 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Rogge   0:42:39.3  4472 
2 Josh Clark   0:43:34.3  4442 
3 Scott Hietpas   0:44:43.3  4072 
4 Jason Henry   0:45:55.3  4432 
5 Brad Miller   0:46:08.6  4429 
6 Martin Tank II   0:46:59.7  4434 
7 Aaron McGinnis   0:47:23.6  4067 Gen X/Joe BikeLer Cycling
8 Jamie Guibord   0:47:27.0  4511 
9 Steve Swartz   0:47:30.8  4491 
10 Benjamin Spanel   0:47:42.0  4433 
11 Kevin Schuster   0:48:02.4  4103 Gen X/Joe BikeLer
12 Dan Shower   0:48:42.7  4508 
13 Jereme Rauckman   0:52:23.0  4473 
14 Eric Klister   Appleton, WI0:54:29.8 252005  4430 
15 David Levine   0:56:25.7  4509 
16 Corey Hetzel   1:01:17.5  7070 
17 Jay Seyffer   1:01:20.0  4469 Sol
DNF Todd Burkholder     7001 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Berger   0:43:19.4  4050 
2 Joe Alligood   0:44:22.2  4458 Over The Edge
3 Matthew J Lay   0:45:32.0  4047 
4 Brian Hess   0:45:37.9  4044 
5 Jeff Bublitz   0:46:10.7  4024 Gen X/Joe BikeLer Cycling
6 Brian Zinda   0:46:19.4  4083 Fond du Lac Cycle
7 Brad Henderson   0:46:22.8  7063 Hendu Rocket
8 Randy Kays   0:46:39.2  4459 Over The Edge
9 Aric Kinney   0:47:00.0  4438 
10 Eric Sockness   0:47:01.1  4451 
11 Scott Yurjevich   0:48:43.2  4066 Gen X Cycling
12 Scott Knepper   0:50:49.4  4452 
13 Steven Strobel   0:50:56.7  4431 
14 Jeffrey Jones   0:51:16.6  4150 
15 Steve Anderson   0:51:57.2  4504 
16 Tony Marx   0:52:36.5  4506 
17 Todd Fischer   0:56:11.0  7072 Strange Brew
18 Brian Seeley   0:58:13.7  4461 
19 Brian Suiter   1:04:08.3  7061 
20 Rob Nieth   1:15:11.6  7062 
DNF Jim Pekowsky     4020 Team Pedal Moraine
DNF Joseph Fischer     4086 
DNF John Ellingsen     4497 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Luger   0:45:03.1  4011 Team Pedal Moraine
2 Frans Carlstrom   0:45:30.9  7060 Strange Brew
3 Dave Reich   0:45:33.3  4075 Team Extreme
4 Brian Gill   0:45:39.5  4090 TekBolt Titanium
5 Gary Esko   0:45:40.2  7017 
6 Jesse Kusserow   0:45:40.7  4435 
7 Dave Dahlman   0:45:48.3  4041 Team Extreme
8 Rick Speckien   0:45:50.5  4499 Strange Brew
9 Michael Kaspar   0:46:08.4  4444 Team Fool
10 Steve Beach   0:46:15.2  4023 
11 Eric Schoenberg   0:47:09.2  4486 
12 Nathaniel Stewart   0:47:25.5  4507 
13 Dale Crowell   0:48:18.2  4488 
14 James Ledebuhr   0:49:17.8  7073 
15 Bob Anderson   0:53:35.9  4481 Barn Saws
16 Robert Falci   0:56:58.7  7009 
17 Rick Griesbach   0:57:04.5  7004 Point Pursuit
18 Kurt Otto   0:58:45.7  4448 Recyclist
DNF Thom Brown     7006 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Hintz   0:44:02.7  4485 Overdrive Cycling Club
2 Nick Christofalos   0:44:55.9  4039 
3 Don Lunemann   0:45:23.6  4479 
4 Bob Boone   0:45:33.1  7064 
5 Mike Desrochers   0:45:38.9  4456 
7 Greg Spencer   0:46:25.4  4142 
8 Steve Baumann   0:46:35.2  4074 Stadium Bike
9 Daniel Begley   0:47:51.2  4482 
10 Todd Thorn   0:47:56.4  7007 MooseJaw Brewpub
11 John Devroy   0:49:38.8  4061 Stadium Bike
12 Randy Eide   0:50:03.3  4462 Strange Brew
13 Matthew Powers   0:50:32.6  4455 
14 Michael Richards   0:50:42.3  4453 
15 Christopher Voss   0:50:46.2  7018 Joe Bikelers
16 Joseph Gitter   0:50:59.1  4089 
17 Tim Kilness   0:51:41.0  4475 TBAMR
18 Wally Sniadajewski   0:52:39.6  7003 Point Pursuit
19 Daniel Gray   1:03:52.6  4441 
20 Dennis Westberg   1:08:45.5  7002 Stadium Bike
DNF Ronald Sanchez   Libertyville, IL 261294  4079 
DNF Max Menacher Jr     4450 
DNF Shirley Zarecki     5111 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Schuster   0:44:37.2  4003 
2 Mike Morrison   0:44:41.0  4476 
3 Paul Anschutz   0:44:42.4  4118 Fish Nordic
4 Jeff Pepp   0:45:54.2  4427 
5 Jerry Manta Jr   0:47:39.7  4057 
6 Bruce Parker   Edina, MN0:47:44.7 260693  4035 Freewheel BikeShop
7 Steven Velie   0:48:54.8  4490 Strange Brew
8 Jerry Engen   0:49:00.4  4470 
9 Mick Mohrlant   0:49:44.7  4141 Team Metric
10 Roger Love   0:49:58.6  4440 
11 Larry Marx   0:50:20.5  4505 
12 Robert Heintz   0:51:10.5  4463 
13 Glenn Aavang   0:51:12.6  4069 
14 Rory Deutchman   0:52:37.1  7065 
15 James Simmons   0:53:50.4  4492 
16 Gary Czarnezki   0:54:23.6  4480 
17 Tom Borchardt   0:54:27.7  4038 GenX / JoeBikeler Cycling
18 Don Bogdanske   0:56:33.2  4454 
19 Ted Batzer   0:56:38.1  4105 
20 Richard G Finch   1:00:01.3  4009 
21 Jay Hoppe   1:01:37.6  4052 Fond du Lac Cyclery
22 Allen Sherven   1:03:57.2  4457 
23 Brian Jahn   1:13:35.5  4443 

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Barber     3036 Team WORS
2 Nicole Fatla     3002 Momentum Bikes
3 Katie Strigel     3123 
DNF Meghan Kutz     3129 Bare Knuckle Brigade

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonia Dubielzig     3033 Alterra Coffee
2 Regina Livingston   Chicago 258314  3027 Michaels Cycles
3 Terra Nicklas     3011 PCW Cycling
4 Liz Baumgardt-Kays     3121 Over The Edge
5 Kristy Lavigne     9511 Peace Coffee

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Coogan     3131 Gopher Wheelmen
2 Claire Cannon     3018 WORS
3 Karlene Olson     3019 Muddy Cup
4 Tina Moen     3126 
5 Lindsey Kriete     3035 PCW
6 Andrea Horner     3118 
7 Sarah Goss     3119 
8 Kate Wingard     3124 

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Gujer   River Falls, WI 262142  3128 Vella Bella
2 Jessi Annis     3115 
3 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
4 Angella Collins     3114 
5 Amy Plato     9510 MARS
6 Renee Callaway     3133 Mad Forcs
7 Brenda Zimmermannthorp     3025 
8 Trudi Lane     3116 
DNF Valerie Dosland     3004 

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Occonnor-Leigh     3132 Free Flight racing
2 Kelly Skillicorn     3044 Brone's bike shop
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3003 Alterra CoffeeMTB Team
4 Liz Malanaphy     9513 
5 Janet Schlegel     3034 Michael's Cycles
DNF Monique Karlen     3122 Team Kenda Tire

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Belz     3130 Pedros
2 Paula Liske     3125 
3 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3007 Wheel & Sprocket/TREK
4 Lisa Pearson     3117 
5 Gretchen Montee     3026 muddy cup racing
6 Christine Griesbach     3006 Point Pursuit
7 Cheryl Post     3005 Point Pursuit
8 Paula Rasmussen     3120 
9 Wendy Burns     9502 Clif Bar

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3017 Mad FORCs
2 Deb Sniadajewski     3014 Point Pursuit
3 Andrea Bergman     9512 

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI2:03:03.6 202278  519 muddy cup racing
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI2:03:13.6 218422  515 SpeedZone
3 Jessica Martin   Spooner, WI2:09:32.0 260914  511 Riverbrook/Momentum

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Mayer   1:45:03.2  547 VeloRochester
2 Abby Strigel (1 - PR)   Madison, WI1:45:38.6 202434  501 Team Polska - FDL Cyclery
3 Holly Liske (2 - PR)   Stanford, CA1:47:54.3 190109  503 Hayes Disc Brakes
4 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:49:39.5 210713  507 Skinnys Racing
DNF Jenna Zander   Mankato, MN 160568  549 Bear Naked/Connondale

Women - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN1:38:36.5 130424  545 Headmethod/cannondale
2 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:40:31.3 199274  520 Trek/VW
3 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:44:50.0 57292  525 Nature Valley /PENNCYCLE
4 Lori Sable   Thiensville1:50:10.8 226461  504 Team Wisconsin
5 Rebecca Grissom   Farmington , MN1:54:54.5 235476  544 
6 Jacklyn Carlson   Waconia, MN1:55:29.6 259941  546 Peace Coffee
7 Alison Tungseth   Stillwater, MN1:57:53.0 261843  548 
8 Angela Reinke   1:58:20.5  550 Freewheel
9 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:01:23.4 223874  523 Wheel & Sprocket
10 Mandy Hagman   Sturgeon Bay, WI2:02:50.0 264594  518 DC Bikes

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Senderhauf     6118 
2 Anna Poulton     6022 Active Endeavors
3 Kenzie Otto     6109 Recyclist

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach   0:50:47.0  5019 Point Pursuit
2 Elizabeth Shull   Libertyville, IL0:52:07.7 264453  5005 CLIF BAR
3 Micole Hendricks   0:53:44.2  5101 
4 Samantha Falci   0:57:24.9  5027 
5 Lizzy Sobotta   1:01:56.1  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
6 Jordan Horner   1:03:38.3  5102 
7 Samantha Kosarzycki   1:09:23.0  5030 Alterra
8 Alyson Davis     6012 Mountain Outfitters
9 Sarah Gill     6116 Tekbolt
10 Madeline Labecki   Milwaukee, WI 250231  6011 MARS
11 Rachael Jensen     6106 Riverbrook Momentum
12 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  6006 CLIF BAR

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Borell   0:51:54.7  5105 
2 Arin Lemke   0:53:08.0  5015 Team Pedal Moraine
3 Sarah Henderson   0:55:54.1  5044 Hendu Rocket

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mollie Baldwin   0:50:18.5  5037 Muddy Cup
2 Julia Rice   0:51:21.8  5107 
3 Ann Mischka   0:54:57.9  5036 
4 Katie Nolan   0:58:18.9  5045 Gen X/Joe Bikers

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Byrge   0:56:21.9  5003 Team Cyclopath
2 Jennifer Yednock   0:59:21.4  5103 
3 Olga Voss   1:06:49.0  5008 Muddy Cup
4 Emily Madsen   1:13:54.2  5112 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Roggenbauer   0:49:53.7  4446 
2 Ann Holsen   0:50:26.4  5023 
3 Karyn Nyhus   0:50:54.8  5104 Overdrive
4 Michelle Miller   0:51:36.9  5100 
5 Kerri Swart   0:57:11.7  5022 Team Pedal Moraine
6 Shelly Dretzka   1:08:02.2  5016 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Lundsten   0:56:27.7  5109 Muddy Cup
2 Lori Bauman   1:02:32.7  5043 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shedd   0:49:19.7  5106 LCR
2 Sharel Martin   0:49:20.9  5110 
3 Cecile Labecki   Milwaukee, WI0:56:25.8 250230  5017 RPM hayes Brakees
4 Barbara Daanen   1:07:31.0  5025 MARS

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roxanne Rogers   0:51:57.0  5040 Big Ring Racing
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:01:39.8 10328  5050 Clif Bar Midwest
3 Chris Kepner   1:05:34.9  5108 

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Blankenheim   0:59:50.0  5034 
2 Diane Kuhn   1:09:28.7  5014 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOUSACDFSierra NevadaSpyCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee