Race Results for
Cody #3 Hummer Hammer
Mt Joy, IA
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/03/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dane Bressert      Unatt
2 Alex Grell      DICE
3 Jordan Zugmaier   Bettendorf, IA 257483   DICE

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Campbell   West Liberty, IA 260089   Unatt
2 Jesse Leonard   Bettendorf, IA 261951   DICE

Men - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Carnelison      CRCA/Sak Tech
2 Sean Walker   Urbana, IL 37014   Atlas/Core
3 Paul Deninger   Iowa City, IA 52064   ICCC
4 James Cochran   Iowa City, IA 52322   Atlas/Core
5 Christopher Eastburn   Cedar Rapids, IA 10368   HBA
6 Joshua Tack   Missoula, MT 147856   Hagens-Beiman LLP
7 Ryan Jacobsen   Iowa City, IA 197021   Atlas/Core
8 Gregory Harper   Muscatine 15134   MelonCity Bike
9 Tracy Thompson   W Burlington, IA 35485   Atlas/Core
10 David Lippold   West Des Moines, IA 56252   All 9 Yards
11 Lee Venteicher   Decorah, IA 74475   All 9 Yards
12 Dominic Moraniec   Burlington, IA 25002   Atlas/Core
13 Jeff Barnes   Iowa City, IA 219647   ICCC
14 Joshua Madsen   Iowa City, IA 179807   Team 14
15 Kurt Hantelmann   Altoona, IA 200710   All 9 Yards
16 Gregory Duethman   Iowa City, IA 52073   ICCC
17 Dennis Grelk   Donnellson, IA 198657   MBWC/Team 14
18 Kevin Wohlhord      DICE
19 Kim West   Des Moines, IA 51009   All 9 Yards
20 Adam Price   Iowa City, IA 189419   ICCC
21 Christopher Reed   Center Point, IA 132199   ICCC
22 Doug Klahson      IA Orthopedic Ctr
23 David Haussler   Coal Valley, IL 247076   DICE
24 Thaddeus Neil   Cedar Rapids, IA 195675   MBWC Team 14
25 Landon Beachy   Kalona, IA 126058   Bike Tech
26 Steven Robinson   Des Moines, IA 213399   All 9 Yards
27 Edward LaGrange   Swisher, IA 224866   2 Bee
28 Jimmy Carrico   Mount Vernon, IA 246622   ICCC

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Bridal   Quincy, IL 237574   Team Mack
2 Bryan Mortiiz      DICE
3 Pete Basso      All9Yards
4 William Greenwood   Minneapolis, MN 247257   Unatt
5 Jared Osterloh   Des Moines, IA 259044   All9Yards
6 Brent Mitchell   W Des Moines, IA 112841   All9Yards
7 Chad Bishop   Muscatine, IA 223776   MCCC
8 Christopher Sauer   Manitou Springs, CO 192785   Free Flight
9 Todd Gilliahan      Team Skin
10 Chris Hansen   Iowa City, IA 233985   Team 14
11 Bruce Grell   Bettendorf, IA 160139   DICE
12 Jeffrey Spahn (1 - Cat4)   Dubuque, IA 161515   Free Flight
13 William Ford   Illinois City, IL 237120   MCCC
14 Steven Robinson   Des Moines, IA 213399   All9Yards
15 Jay Gorsh   North Liberty, IA 260440   Unatt
16 Carson Christen   Boulder, CO 233801   HBA
17 Richard Noyes   Urbandale, IA 236124   ICCC
18 Scott Fett   Coralville, IA 260873   2 Bee
19 Jimmy Carrico   Mount Vernon, IA 246622   ICCC
20 Phillip Curran   Davenport, IA 208180   DICE
21 William Monson   Colona, IL 234277   Unatt
22 Kevin Tempel   Fort Collins, CO 246693   Bike Tech
22 Matthew Brakeville   Burlington, IA 221234   DICE
22 John Peters   Cedar Rapids, IA 125358   Team Skin
22 Doug Klasan      IA Orthopedic
26 Thaddeus Neil   Cedar Rapids, IA 195675   Team 14
27 David Haussler   Coal Valley, IL 247076   DICE
28 Patrick Hanrahan   Bettendorf, IA 199180   DICE
29 Greg Aronson   Bettendorf, IA 192337   DICE
30 Jeff Dullard      Team Skin
31 Carl Buchanan   Waterloo, IA 240696   Unatt
32 Derek Cassaday   Des Moines, IA 220786   DICE
33 Jeremiah Gantzer   Bettendorf, IA 213287   DICE
34 zachary blair (1 - Cat5)   Hampton, IL 261851   DICE
35 Jacob Oyen      IA Orthopedic
36 Brian Walsh (2 - Cat4)   Dubuque, IA 97101   Free Flight
37 Drew Hanson (2 - Cat5)   Hampton, IL 264979   Unatt
38 Lawrence Hutchinson      Free Flight
39 Michael Dalton   Dubuque, IA 8573   Free Flight
40 Greg Smith (3 - Cat4)   Davenport, IA 51516   Unatt
41 Michael Giudici   Davenport, IA 188482   DICE
42 Jeffery Corcoran   Des Moines, IA 221112   Team Skin
43 William Allen Jr      Bike Tech

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Nordtrom      DICE
2 Conrad Lichty   Saint Paul, MN 256181   Unatt
3 Lyle Lichty   Mount Vernon, IA 264468   2 Bee
4 Thomas Finnegan   Bettendorf, IA 257363   DICE
5 Walter Dethlefs   Geneseo, IL 259782   DICE

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connie Inks      ICCC
2 Amanda Miller   Fort Collins, CO 228513   Atlas
3 Jane Riessen   Madison, WI 197110   ICCC
4 Andrea Venteicher      Atlas
5 Darcy Sanford   Iowa City, IA 219270   Team Skin
6 Lindsay Wetzel      Team Kenda
7 Jean Gilpin   Coralville, IA 219267   Team Skin
8 Deb Wood   Davenport, IA 212713   Team Kenda
9 Karen Stierler   Coralville, IA 224864   2 Bee
10 Sheri Fieweger      Unatt

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoCUOREOSMOSierra NevadaSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee