Race Results for
Midwest Cycling Group Allen Park Criterium
Allen Park, MI
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/16/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexey Vermeulen   Pinckney, MI 258681   Ann Arbor Velo Club
2 James Anderson   Mesa, AZ 220662   Ann Arbor Velo Club
3 Nikolaas Vermeulen   Pinckney, MI 260245   Ann Arbor Velo Club
4 Vince Pugliese      Maple Leaf Cycling Club
5 Adam Hernandez   Canton, MI 264370   Ann Arbor Velo Club
6 Jakob Kiel-Locey   Ann Arbor, MI 263243   Ann Arbor Velo Club

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Brinkman   Toledo, OH 202241   Saturn of Toledo/Shell
2 Tony Wieczorek   Trenton, MI 240820   South Lyon Cycle Racing Team
3 Daniel Ritter   Maumee, OH 243763   Saturn of Toledo/Shell
4 Noah Veltkamp   Coleman, MI 262847   Saturn of Toledo/Shell
5 Colton Liberacki   Colorado Springs, CO 259149   Ann Arbor Velo Club
6 Caleb Bromley   Jackson, MI 260816   Ann Arbor Velo Club
7 Jordan Ludlow   Toledo, OH 246896   Saturn of Toledo/Shell

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Daksiewicz   Howell, MI 47027   Lathrup Industries
2 Greg Cavanaugh      Toronto Area Racer
3 Jason Swiatlowski   Grand Rapids, MI 34815   West Michigan Coast Riders
4 Paolo Eugeni      Hooters
5 Terry Palmer   Macomb, MI 67533   Essex Brass
6 Blair Dudley   Ann Arbor, MI 10090   Make-A-Wish/AAVC
7 Jerry Witham   Fort Wayne, IN 70424   Chiropower
8 Robert Sisson   Pineville, NC 60506   Flying Rhino Cycling Club
9 Jamie Parker   Howell, MI 100594   Specialized
10 Paul Eddleston   Birmingham, MI 69594   Saturn of Toledo/Shell
11 Michael Novo      
12 Dean Cohen   Grand Rapids, MI 47204   Cisco Cycling
13 Anthony Bruley   Rochester Hills, MI 80460   O2/Cadieux Cycling Club
14 Francis Bunn   East Grand Rapids, MI 221576   Cisco Cycling
15 Robert Selle   Oakland Twp, MI 102586   Just For Fun

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Claes   W Bloomfield, MI 106137   Flying Rhino Cycling Club
2 David Komives   Perrysburg, OH 19612   Saturn of Toledo/Shell
3 Mark Cahn   W Bloomfield, MI 45148   O2/Cadieux Cycling Club
4 Terry Bandstra   Spring Lake, MI 206138   West Michigan Coast Riders
5 Jamie Smith   Rochester, MI 33160   Flying Rhino Cycling Club
6 Edward Reid   Grand Blanc, MI 29460   Cycle Fit Sports Club
7 David Linden   Yellow Springs, OH 190519   Flying Rhino Cycling Club
8 Raymond Dybowski   Waterford, MI 10313   Wolverine Sports Club
9 Jonathan Brinkman   Toledo, OH 159241   Saturn of Toledo/Shell
10 Bernie Clincke   Murfreesboro, TN 170290   O2/Cadieux Cycling Club
11 John Shedlock   Wixom, MI 61308   AAVC/Wheels In Motion

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Reid   Grand Blanc, MI 29460   Cycle Fit Sports Club
2 David Linden   Yellow Springs, OH 190519   Flying Rhino Cycling Club
3 Charles Grzanka   Ada, MI 256835   Priority Health Cycling
4 Marc Dettman   Grand Rapids, MI 215793   Priority Health Cycling

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Graham   Cedar, MI 102695   Priority Health
2 Jonathan Card   Sylvania, OH 6078   Saturn of Toledo/Shell
3 Gregory Christian   St Simons Is Ga 186412   West Michigan Coast Riders
4 James Meurig      Lathrup Industries
5 Bruce Rivera   Beverly Hills, MI 64577   Essex Brass
6 Benjamin Whitehead   Belmont, MI 183938   Priority Health
7 Ben Renkema   Greenville, SC 193086   West Michigan Coast Riders
8 Paolo Eugeni      Hooters
9 Robert Foshag   Monroe, MI 88653   Saturn of Toledo/Shell
10 Blair Dudley   Ann Arbor, MI 10090   Make-A-Wish/AAVC
11 Robert Daksiewicz   Howell, MI 47027   Lathrup Industries
12 Brian Adams   Novi, MI 80614   Lathrup Industries
13 Luke Cavender   Troy, MI 199544   Wolverine Sports Club
14 James Regan   Toledo, OH 69603   Saturn of Toledo/Shell
15 Terry Palmer (1 - Cat2)   Macomb, MI 67533   Essex Brass

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cavanaugh      Toronto Area Racer
2 Bart Carlson   Pleasant Grove, UT 258124   West Michigan Coast Riders
3 Nathaniel Williams   Grand Rapids, MI 220678   West Michigan Coast Riders
4 Joe Schaard   Okemos, MI 227918   South Lyon Cycle Racing Team
5 Benjamin Christian   Novi, MI 70790   Health Delivery
6 Joe Feng   Santa Rosa, CA 213018   Wolverine Sports Club
7 Rune Duke   Ann Arbor, MI 230710   South Lyon Cycle Racing Team
8 Francis Bunn   East Grand Rapids, MI 221576   Cisco Cycling Team
9 Scott Kroske   Birmingham, MI 225584   Wolverine Sports Club
10 Christopher Brinkman   Toledo, OH 202241   Saturn of Toledo/Shell
11 Greg Allen      Maple Leaf Cycling Team
12 Peter Schilling   Ann Arbor, MI 44051   South Lyon Cycle Racing Team
13 Nathanael Elmer   Lincoln, NE 223244   Three Rivers
14 Jamie Parker   Howell, MI 100594   Specialized
15 Ray Auger      Maple Leaf Cycling Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Benson   Birmingham Mi 214161   KLM Bike and Fitness
2 Marco Cote      Maple Leaf Cycling Team
3 Brent DelRosario   Rochester Mi 232619   Wolverine Sports Club
4 Gennaro Capasso   Orion, MI 243717   Flying Rhino Cycling Club
5 Zachary Maino   Jackson Mi 235419   Ann Arbor Velo Club
6 Aaron Sheehan   Lansing, MI 219075   Team Venom
7 Michael Pizzorno   Northville, MI 211792   Wolverine Sports Club
8 Peter Beels   Seattle, WA 235743   Honeywell Cycling
9 John Preuss   Northville, MI 209314   Wolverine Sports Club
10 Scott Gifford   Canton, MI 113027   Ann Arbor Velo Club
11 Jonathan Brinkman   Toledo, OH 159241   Saturn of Toledo/Shell
12 Matt Frymire   Grand Haven, MI 236830   West Michigan Coast Riders
13 Byron Boyer   Colorado Springs, CO 207155   Team Venom
14 Rodger Bowser   Ann Arbor, MI 244327   Two Wheel Tango/AAVC
15 Scott Fabijanski   Royal Oak, MI 256573   Wolverine Sports Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David DeBoer   Grand Rapids, MI 253676   Spout
2 Joshua Neider      Spout
3 William Sherwood   Royal Oak, MI 230025   REI
4 Collin Snyder   Plymouth, MI 264396   Unattached
5 Douglas Gulgin   Perrysburg, OH 245299   Maumee Valley Wheelmen
6 Noah Veltkamp   Coleman, MI 262847   Saturn of Toledo/Shell
7 David Estefan      Unattached
8 Charles Plaskey   Toledo, OH 212336   Maumee Valley Wheelmen
9 Peter Thompson   Ortonville, MI 245538   Flying Rhino Cycling Club
10 Greg Keitel   Effingham, IL 254430   Team Mack
11 Brian Dynda   Perrysburg, OH 260709   Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Paterson   Troy, MI 241369   Wolverine Sports Club
2 Tara Tasma   Grand Rapids, MI 225567   Team Giant
3 Sarah Maguire   Portland, OR 263583   Priority Health
4 Laura Johnson   Ann Arbor, MI 110465   Team Aberdeen/AAVC
5 Renee Schroeder   Nederland, CO 193694   Wolverine Sports Club
6 Leslie Gaines   Okemos, MI 182278   Priority Health
7 Jennifer Mitchell   Toledo, OH 208609   Saturn of Toledo/Shell
8 Emily Flynn   Eagle Lake, MN 234057   Team Aberdeen/AAVC
9 Aimee Allen      Maple Leaf Cycling Team
10 Ann Ferris   Ann Arbor, MI 228695   Team Aberdeen/AAVC
11 Ann Remmers   Boulder, CO 214286   Team Aberdeen/AAVC

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maia Orabi   Shelby Twp, MI 246674   Wolverine Sports Club
2 Heather Mitchell   Toledo, OH 218741   Saturn of Toledo/Shell
3 Sharon Spencer   Oxford, MI 252426   Team Aberdeen/AAVC
4 Mary Ward   Rochester Hills, MI 247101   Wolverine Sports Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoCUOREOSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee