Race Results for
Putney/West Hill MTB Race
Putney, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/24/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Malnoti   1:16:53  458 
2 Matt Green   1:20:52  453 
3 Evan Martell   1:20:57  451 
4 Luke Reed   Williston, VT1:30:56 263031  450 
5 Ryan Packard   1:32:10  459 
6 Spencer Pero   Pittsfield, MA1:32:51 203848  456 
7 Bradford Berry   1:34:07  454 
8 Aaron House   Great Barrington, MA1:54:02 229608  452 
DNF Jr. Crowley     Paul 457
DNF Ben Hefner     455 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Conchieri   West Boylston, MA1:20:12 263218  620 
2 Scott Frison   Milford, CT1:26:11 260908  626 
3 Taylor Valentine   1:28:24  625 
4 Jeremiah Macreae Hawkins   1:29:18  621 
5 Mike Desrochers   1:39:40  627 
6 Jon Shea   1:40:18  629 
7 Daniel Fama   Westfield, MA1:41:42 226286  622 
DNF Nathan Miller   Apo, AE 197967  628 
DNF Craig Zarzycki     623 
DNF Christopher Kessler     624 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Clark   Southbury, CT1:16:05 7016  572 
2 Kevin Adamczyk   Deep River, CT1:21:35 85440  568 
3 Jacob Harris   Swanzey, NH1:25:01 249276  562 
4 Scott Head   1:25:56  570 
5 Andrew Bowersox   1:26:07  567 
6 Craig Kennedy   Suffield, CT1:26:42 65969  563 
7 Shawn Patenaude   Moretown, VT1:27:34 100810  565 
8 MARK GEDRAITIS   Westfield, MA1:31:48 254815  561 
9 Eddie Venegas   1:32:23  566 
10 William King   1:35:23  571 
11 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:43:05 114646  573 
DNF A.J. Lyons     569 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Kirk   1:18:24  726 
2 John Foulston   1:21:28  701 
3 Royce Yeomans   Springfield, MA1:22:02 143685  705 
4 Brian Highhouse   1:22:38  724 
5 David Devine   Foxboro, MA1:22:47 212185  721 
6 Kyle Tyler   1:24:44  717 
7 David Skrocki   Keene, NH1:24:58 227104  720 
8 Doug Aspinwall   Easthampton, MA1:27:00 60818  700 
9 Jim Chamberlin   Gansevoort, NY1:27:20 118012  723 
10 Michael Metcalfe   Waterbury, CT1:29:11 155614  711 
11 David Powell   1:29:23  703 
12 Geoffrey House   Great Barrington, MA1:29:53 70131  714 
13 Matthew Scherp   E Hampton, CT1:30:43 202068  707 
14 Todd Matthews   1:31:12  722 
15 Robert Jones   Williston, VT1:31:59 18236  702 
16 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:32:47 87557  716 
17 John Allen   East Berlin, CT1:32:53 239954  718 
18 Glenn Vernes   Middletown, CT1:33:35 36619  727 
19 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:36:57 8363  706 
20 David Fitzgerald   Middlebury, CT1:37:42 263787  713 
21 Randy Gilmour   1:38:44  708 
22 Clark Drake   Sunderland, MA1:39:32 168733  719 
23 Mike Purcell   1:45:08  709 
DNF Gerald Oleksak   Westfield, MA 154663  710 
DNF Robert Wheeler   Simsbury, CT 223384  704 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Osgood   1:26:07  807 
2 Gary Musgrove   1:29:17  800 
3 Paul Crowley   Hingham, MA1:35:14 98326  806 
4 Douglas Wilk   1:45:09  801 
5 John Weferling   1:45:21  804 
6 John Lockwood   West Simsbury, CT1:55:51 175524  802 
7 Ted Benson   1:59:59  805 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Harmon   Fort Collins1:22:42 265280  101 
2 Chris Northcott   1:24:47  102 
3 Ned Connell   1:33:51  100 

Men - PR/SM/EX - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Finn (1 - PR)   Corvallis, OR1:54:45 199346  500 
2 John Foley   Fiskdale, MA1:58:12 121026  514 
3 Jeffrey Whittingham   Waitsfield, VT1:58:45 135428  505 
4 Christopher Hamlin   Jonesville, VT1:58:58 232942  501 
5 Mike Joos (2 - PR)   Reston, VA2:00:31 136615  502 
6 Michael Mooradian (3 - PR)   Saratoga Springs, NY2:02:55 79201  512 
7 Jon Rowe   Bennington, VT2:03:23 30742  503 
8 Mathew Katz   Northfield, VT2:04:20 116957  509 
9 Nathan Rinquist   2:05:27  517 
10 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:06:32 119525  507 
11 Dan Hook   2:09:01  508 
12 Brett Racine (4 - PR)   Stowe, VT2:09:37 174981  511 
13 Kurt Schmid   Marblehead, MA2:11:41 178460  513 
14 Brian Firliet   Rutland, VT2:14:00 183891  515 
DNF Stephen Sontag (SM)   Hanover, NH 174071  504 

Men - Cat 1/2/3 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Lucas   0:59:39  160 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO1:30:24 191158  741 
2 Ethan Gilmour   Ludlow, VT1:36:27 175603  744 
3 William Rowland   Shelburne, VT1:44:06 247006  742 
4 Tom Sampson   1:47:51  746 
5 Ramsay Fretz   Burlington, VT1:50:53 213340  748 
6 Chris Parmer   Burlington, VT1:51:15 222360  749 
7 Tom Davidson   Burlington, VT1:51:39 259203  747 
8 Ben Schultz   1:51:46  743 
9 Patrick Cafferkky   1:52:01  740 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Peterson   1:37:30  830 
2 Jamie Clechenko   Saratoga Spgs, NY1:40:36 7107  827 
3 Michael Bartlett   Sunderland, MA1:40:37 225390  821 
4 Caley Fretz   Boulder, CO1:40:38 178443  829 
5 Jeffrey Kellogg   Pittsfield, MA1:41:51 18802  834 
6 Nic Magliocco   Columbia, CT1:44:28 234866  828 
7 Anthony Santamaria   Davis, CA1:44:52 199152  818 
8 Timothy Halliday   Fort Collins, CO1:46:42 203376  825 
9 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:49:36 136666  833 
10 Shams Helminski   1:50:10  837 
11 Nicholas Bartow   Ashley Falls, MA1:50:49 143505  836 
12 Miles Ericson   Granville, MA1:51:19 153128  832 
13 Mark Lockwood   West Simsbury, CT1:51:36 180948  819 
14 Nathan Pepin   Seattle, WA1:52:37 249643  831 
15 Harry Precourt   Sudbury, MA1:52:38 202963  817 
16 Colin Reuter   Somerville, MA1:55:24 147771  816 
17 James Honda   East Hartford, CT1:58:56 160946  826 
18 Eric Carlson   Bristol, CT2:05:29 233018  820 
19 Ben Corbalis   Portland, OR2:08:41 184819  815 
DNF Brad Warren   Fitchburg, MA 259600  823 
DNF Jeff Landfried   Amherst, MA 245747  824 
DNF John Kinnter     835 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cantele   Litchfield, CT1:37:44 6022  920 
2 E Matt Germon   Lincoln, VT1:38:25 158486  931 
3 Jay Provencher   Waterbury Center, VT1:40:30 88677  926 
4 Peter Smith   Broomfield, CO1:40:58 189625  930 
5 Andrew Wellman   West Berlin , VT1:41:48 37673  923 
6 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:41:57 38209  924 
7 Joe McTague   1:42:25  933 
8 Bradley Patches   Montague, MA1:43:01 27387  932 
9 Joshua Schoenfeld   Bedford, NH1:47:12 210332  928 
10 Robert Carmen   Simsbury, CT1:47:58 111810  929 
11 Ethan Parsons   1:50:53  934 
12 Arthur Roti   Granby, CT1:57:56 30703  922 
DNF Jeff Fontaine   Bedford, NH 254169  921 
DNF Todd Bearse     925 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hines   East Wareham, MA1:33:32 16266  353 
2 Samuel Wilcox   Glastonbury, CT1:36:10 38212  356 
3 Mark Gunsalus   Dudley, MA1:37:24 146710  352 
4 Stuart Jensen   Windsor, CT1:37:50 94818  354 
5 Christopher Cover   Richmond, VT1:39:44 7950  359 
6 Andrew Chambers   Bolton, CT1:43:40 210960  351 
7 Kenny Shardow   1:43:59  357 
8 Scott Paine   Greenfield Center, NY1:44:02 229859  358 
9 Christopher Flagg   Westfield, MA1:45:00 179600  366 
10 Edward Smith   Plattsburgh, NY1:45:31 99200  362 
11 Brian Rutter   1:46:17  355 
12 Paul Nyberg   Goshen, CT1:49:06 82305  363 
13 Paul Lynch   Marshfield, MA1:53:31 118120  360 
14 Bruce Armentrout   Williamstown, MA1:54:13 243525  361 
15 Matthew Carpenter   Canton, CT1:59:06 6213  350 
16 Ross Bonacci   Newtown, CT2:02:45 93099  365 
DNF Mack Gamache     364 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Arsenault   Keene, NH1:48:32 211263  188 
2 Phillip Bannister   Putney, VT1:50:06 111633  192 
3 Stephen Fletcher   Guilford, VT1:54:09 11853  181 
4 Mike Donahue   1:55:32  190 
5 David Schachte   1:55:35  185 
6 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:55:36 174438  189 
7 Lary Martell   Saint Albans, VT2:01:27 22621  193 
8 Kent Webster   Brattleboro, VT2:01:40 40670  187 
9 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:01:49 190114  184 
10 Todd Samuelson   Centerbrook, CT2:04:27 31160  191 
11 Dennis Curran   Wattsfield, VT2:08:42 8384  180 
12 Randall Taylor   Guilford, CT2:08:52 35118  182 
DNF Christopher Logan   Keene, NH 21464  183 

Men - EX - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Cavanaugh   Danbury, CT1:37:08 173881  684 
2 Joseph Cruz   Williamstown, MA1:44:20 8277  681 
3 Emile Smith   Canaan, NH1:45:46 230005  686 
4 Glenn Giglio   Manchester, CT1:46:12 13215  682 
5 Jack Budzinski   1:48:37  680 
6 Collin Galloway   Nashua, NH1:50:24 210943  683 
7 Joseph Yannazzo   1:54:30  685 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Nichols   1:04:36  
2 Taggart Francis   1:05:14  
3 Jonathan Simon   1:07:58  
4 Sam Logenbach   1:11:57  
5 Christopher Talaska   Bristol, CT1:17:02 225014  
6 Tate Colbert   1:19:39  
7 Parker Francis   1:26:31  
DNF Dale Baker     

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Tremblay   0:58:38  202 
3 Mark Slater   Amherst, MA1:03:52 223421  204 
4 Michael Pickens   Littleton, CO1:10:08 261238  201 
5 Graig Judge   1:17:07  200 
DNF Tandem Schows     205 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Hanna   New Britain, CT0:59:16 241697  302 
2 Kris Rounds   1:02:01  306 
3 Matthew Jones   Cooperstown, NY1:04:10 264657  307 
4 Michael Whitfield   Etna, NH1:04:40 216414  305 
5 Dan Biscup   1:06:28  300 
6 Jon Nordmeyer   1:06:57  308 
7 Mattison Crowe   Watertown, MA1:10:55 229317  301 
8 David Keppler   1:18:47  303 
9 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:19:05 239350  304 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Szlachetka   1:01:04  407 
2 Bob Dignitti   1:10:05  402 
3 Oliver Brelstord   1:11:26  408 
4 Phillip Warren   Poland, NY1:17:21 37288  404 
6 Stephan Carney   1:19:43  400 
7 Kort Logenbach   1:21:45  403 
8 Armand Arekian   Averill Park, NY1:24:32 86411  405 
DNF Thomas Siegel   Ridgefield, CT 266044  406 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Clark   1:17:39  526 

Men - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Brown   0:38:32  666 
2 Alec Cunningham   Cheshire, CT0:51:29 311452  665 
3 Nicholas Carpenter   1:10:02  667 

Women - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Stearns   1:46:16  96 
2 Emily Taylor   Guilford, CT2:02:01 243625  95 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Blat   1:35:27  900 
2 Jennifer Strasser   East Providence, RI1:39:04 199452  903 
3 Alex Jospe   1:42:01  902 
4 Kelly Dolan   1:44:32  901 
DNF Jessica Kukla     905 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Bilodeau   Easthampton, MA1:38:25 192719  977 
2 Eileen Kelly-Foulston   1:44:18  975 
3 Jennifer Hart   1:50:16  976 
4 Kindra Chamberlin   Gansevoort, NY1:52:48 127122  978 
DNF Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  979 

Women - PR/EX - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA2:20:28 103270  281 
2 Bryna Nestor (1 - PR)   Troy, NY2:23:55 209883  282 
3 Meggan Flaherty (2 - PR)   Oneonta, NY2:24:54 193071  275 
4 Karen Potter   Shrewsbury, MA2:30:26 150561  280 
5 Leanne Schoenfeld   2:30:34  277 
6 Mary Lynn Wikar   2:42:05  278 
7 Amy Wallace   Andover, MA2:43:58 180801  279 
DNF Marci Titus Hall   Groton, MA 163971  276 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caitlin Curran   Waitsfield, VT2:02:28 248945  80 
2 Kate Northcott   2:06:42  86 
3 Jessica Ingram   Asheville, NC2:09:19 219300  84 
4 Kay Sherwood   Colorado Springs, CO2:18:53 258965  70 
5 Natalie Mik   Durango, CO2:19:19 209525  83 
6 Linnea Koons   Roxbury, MA2:22:31 224763  81 
7 Linda Fijol   Hadley, MA2:31:53 151131  85 
8 Abby Briscoe   2:38:20  904 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Kemper   Northampton, MA1:56:04 256407  67 
2 Susan Lynch   Medfield, MA2:03:23 225308  68 
3 Laura Jensen   Windsor, CT2:13:40 190960  66 
4 Rachel Brown   Somerville, MA2:14:10 127342  72 
5 Lydia Barter   N Brookfield, MA2:21:19 2763  65 
6 Jennifer Yannazzo   2:27:22  71 
7 Cosby Gibson   Richfield Springs, NY2:27:37 151352  69 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Hoffman   1:17:55  605 
2 Karen Maynard   1:21:29  607 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theresa Carilli   Lexington, MA1:16:04 176884  120 
2 Heidi Wakeman   Gloucester, MA1:23:04 218353  122 
3 Michelle Lynos   1:25:34  121 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerSpyShimanoOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee