Race Results for
NJ Individual Time Trial Championship
Chatsworth, NJ
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/03/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - 40k - JR - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Hilsman   Albuquerque, NM58:6.00 207976   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
2 James Register Jr.   Middletown, NJ0:58:27 216274   Liberty
3 David Costa   Roselle Park, NJ60:42.00 218866   WATCHUNG WHEELMEN

Men - 40k - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William O'Donnell   Oxford, NJ53:9.00 225893   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
2 Greg Ferguson   Glassboro, NJ59:1.00 11462   MEREDITH GROUP-GPOA/CANNONDALE
3 Angel Martinez   Morganville, NJ59:27.00 236272   3D RACING TEAM/TOMS ATLANTIC CYCLERY
4 CHRIS LYONS   1:1:29.00   FLYIN' LYONS/D & Q
5 Gary Morris   Mount Laurel, NJ1:5:41.00 216574   CADENCE CYCLING
6 Mark Cowin   Atco, NJ1:5:51.00 192230   PRO PEDALS /TEAM EXPRESS
7 Nathan Nassif   Summit, NJ1:09:47 249445   ALEXIS
8 BRIAN SALAZAR   1:11:55.00   
9 William Underwood   Lawrenceville, NJ1:17:22.00 102294   
DNF Frank Been   Montclair, NJDNF 235164   TEAM FITNESS MISSION/ALLWOOD CYCLES

Men - 40k - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Goldman   Saddle Brook, NJ54:3.00 214939   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
2 James Regan   Santa Cruz, CA56:5.00 209455   TEAM FITNESS MISSION/ALLWOOD BICYCLES
3 Christoffel Prinsloo   Tappan, NY56:16.00 232344   CRCA/SOUTHAFRICA.NET
4 Ati Bekes   Highlands, NJ56:25.00 168519   NORWOOD AGENCY/THE PEDDLER
5 Timothy Orr   Rumson, NJ57:29.00 208780   3D RACING TEAM
6 Brian Lariviere   Morristown, NJ57:57.00 93139   TEAM BULLDOG/CAMPMOR
7 Shawn Teske   Marlton, NJ58:48.00 35249   PSRACING/GROHE
8 Charles Erndl   Morristown, NJ59:0.00 10934   SEACOAST BUILDERS/WENDY'S /RIPTIDE CYCLI
9 David Goldstein   Bloomfield, NJ59:10.00 121089   TEAM BIKERY/BIKE MONTCLAIR
10 Christopher Facas   Hillsborough, NJ59:34.00 43711   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
11 George Anderson   Washington, NJ60:43.00 181281   PSRACING/GROHE
12 Christopher Fritz   West Creek, NJ60:44.00 230507   PRO PEDALS TEAM EXPRESS
13 Larry Kaufman   Princeton, NJ1:1:0.00 62623   VAN DESSEL FACTORY TEAM
14 Marc Silberman   Gillette, NJ1:1:2.00 52240   WATCHUNG WHEELMEN
15 James Furman   Hopatcong, NJ1:1:41.00 139741   SKYLANDS CYCLING
16 Keith Slyman   Piscataway, NJ1:2:9.00 131013   CRC OF A - BWT MARBLE & GRANITE-PETE'S B
17 Alex Belgiovine   Hillsdale, NJ1:2:12.00 250209   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
18 Ryan Hemenway   Margate City, NJ1:2:55.00 53490   PRO PEDALS
19 Russell Pinilis   Montclair, NJ1:3:5.00 193225   TEAM BIKERY/SHEBELL SHEBELL
20 Michael Delikat   Wallington, NJ1:3:51.00 178672   STRICTLY BICYCLES
21 Todd Stodolski   Toms River, NJ1:4:50.00 150400   3D RACING TEAM / TOMS ATLANTIC CYCLERY
22 Mike Fraternale   East Brunswick, NJ1:5:49.00 221278   CSE
23 Andrew Tindell   West Berlin, NJ1:10:2.00 178666   PSRACING/GROHE
24 Barry Kaplan   Randolph, NJ1:12:27.00 219397   WATCHUNG WHEELMEN/HIGH GEAR
25 GARY HARTMAN   1:16:42.00   

Men - 40k - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Ricci   Ringoes, NJ53:16.00 149661   PSRACING/GROWE
2 David Linenberg   Westfield, NJ54:0.00 249361   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
3 Troy Kimball   Austin, TX54:46.00 118576   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
4 Jamie Troy   Hackettstown, NJ55:35.00 35974   LIBERTY CYCLE
5 Victor Rallo   Red Bank, NJ57:25.00 66981   3D RACING TEAM
6 Kevin Power   Ewing, NJ57:55.00 60606   VAN DESSEL FACTORY TEAM
7 John Kuhn   Summit, NJ58:45.00 222535   CRANFORD BIKE TEAM/CTS
8 Christopher Foster   Shamong, NJ59:8.00 54120   PSRACING/GROHE
9 John Nyman   Mt Laurel, NJ59:14.00 190722   PSRACING/GROHE
10 Bill Sasiela   Bloomingdale, NJ59:51.00 239315   
11 Marcello Daniel Rodio   Clifton, NJ59:58.00 211564   CJCT/NORTHEASTERN HARDWARE
12 Ralf Warmuth   Piscataway, NJ1:1:23.00 231788   WESTWOOD VELO
13 Daniel Frank   Cherry Hill, NJ1:1:24.00 193785   GUYS RACING
14 Ricky Viapiana   Hackensack, NJ1:2:8.00 179263   SOTHEBY'S/STRICTLY BICYCLES
15 Joseph Petrucci   Lambertville, NJ1:2:16.00 226866   CRCA/BRIDGEWATER MARBLE & GRANITE/PETE'S
16 Dean Telson   West Long Branch, NJ1:2:40.00 231682   TEAM NORWOOD AGENCY/PEDDLER
17 MARIO SOUZA   1:2:59.00   STRICTLY BICYCLES
18 Gary Mangee   Clinton, NJ1:3:14.00 110030   WATCHUNG WHEELMEN/HIGH GEAR
19 Charles Crocco   Flemington, NJ1:4:24.00 196092   TEAM SOMERSET
20 William Garelick   Union City, NJ1:5:50.00 12833   
21 michael elias   Bogota, NJ1:6:59.00 263558   STRICTLY BICYCLES
22 JOHN LEONHARDT   1:7:46.00   LM EXPRESS A
23 Tracy Campbell   Northfield, NJ1:9:3.00 203997   CAPE ATLANTIC RACING/TEAM BEACON
24 Domingo Bicaldo   Waipahu, HI1:14:4.00 260442   LUZVIMIN RACING TEAM
DNF KEVIN DEARBORN   DNF   

Men - 40k - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Bertolini   Basking Ridge, NJ54:59.00 92584   LIBERTY CYCLE
2 Scott Hodder   Oceanport, NJ58:0.00 46178   CRCA/DKNY-SIGNATURE CYCLES
3 Lawrence Towner   Boonton, NJ58:38.00 35822   LIBERTY CYCLE
4 William McLaughlin   Leonardo, NJ58:54.00 111889   TEAM SOMERSET
5 Walter Kowalski   Pittstown, NJ59:25.00 60450   JAEGER WHEELMEN
6 Raymond Campeau   Bedminster, NJ60:20.00 185509   WATCHUNG WHEELMEN
7 Raul Fernandez   Caldwell, NJ60:25.00 195191   TEAM BIKERY
8 Steve Meddaugh   Hamilton Sq, NJ1:1:34.00 97973   GUY'S RACING
9 Gordon Pitt   Morristown, NJ1:1:37.00 80543   LIBERTY CYCLE
10 Anthony Paone   Lake Hiawatha, NJ1:1:54.00 209937   UNATTACHED
11 Doug Hover   Leonardo, NJ1:2:0.00 170709   3D RACING TEAM
12 Werner Paulus   Westampton, NJ1:2:11.00 166724   PSRACING/GROHE
13 Willam Borghard   Farmingdale, NJ1:2:52.00 48027   RIPTIDE CYCLING
14 Thomas Bowmaster   Morristown, NJ1:2:58.00 196028   LIBERTY CYCLE
15 Jack Brown   High Bridge, NJ1:3:12.00 138754   TEAM SOMERSET
16 Brian Rosenblatt   Whitehouse Station, NJ1:3:30.00 229274   TEAM SOMERSET
17 Gerhard Dohne   Eatontown, NJ1:4:29.00 261005   
18 Michael Joseph   Maplewwood, NJ1:4:33.00 219928   COLAVITA RACING
19 Bladdymir Coronel   Bloomingdale, NJ1:4:43.00 103299   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
20 Robert Maxted   Middletown, NJ1:4:56.00 122420   3D
20 Robert Wynalek   Draper, UT1:4:56.00 153870   3D RACING TEAM
22 Tim Borsetti   Lakehurst, NJ1:4:58.00 197646   RIPTIDE CYCLING
23 Louis D'Amelio   Newtown, PA1:5:27.00 96775   CENTURY ROAD CLUB OF AMERICA
24 Gerard Bouton   Neptune City, NJ1:5:28.00 145934   3D RACING TEAM/TOM'S ATLANTIC CYCLERY
25 Edward Murphy   Sewell, NJ1:5:44.00 209233   PEDDLER'S SHOP//IC3
26 David Marcus   Woodcliff Lake, NJ1:6:34.00 242366   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
27 Fafar Bayat   Teaneck, NJ1:6:49.00 217865   SOTHEBY'S/STRICTLY BICYCLES
28 Art Brasch   Fair Haven, NJ1:6:57.00 229501   3D RACING TEAM
DNF Robert Kaempfen   Bridgewater, NJDNF 50834   LIBERTY CYCLE
DNF Leonard Krupat   Bedminster, NJDNF 162317   WATCHUNG WHEELMEN
DNF Edward Troianello   Warren, NJDNF 197533   WATCHUNG WHEELMEN

Men - 40k - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas O'Neill   West New York, NJ56:0.00 50217   DENO'S WONDER WHEEL
2 Dana Fallon   Island Heights, NJ56:4.00 50966   LIBERTY CYCLE
3 Curt Hurst   Jersey City, NJ57:6.00 181324   LIBERY CYCLE
4 Michael Haddad   Deal, NJ58:47.00 50865   DKNY - SIGNATURE CYCLES
5 Anthony Trezza   Cranford, NJ58:54.00 189023   CTS/CRANFORD BIKE
6 Don Clapp   Long Branch, NJ59:25.00 110108   LIBERTY CYCLE
7 Jose Hernandez   Linden, NJ59:39.00 141575   COLAVITA RACING
8 Brian Gristick   Budd Lake, NJ60:47.00 191647   SKYLANDS/ACT
9 Joseph Zuppa   Rumson, NJ1:1:19.00 201655   RIPTIDE CYCLING/WENDY'S SEACOAST BUILDER
10 Lawrence Dudek   Skillman, NJ1:1:51.00 88231   TEAM SOMERSET
11 Tom O'Neill   Manasquan, NJ1:2:58.00 200795   
12 Richard Bauch   Califon, NJ1:3:40.00 154757   COLAVITA RACING
13 Barrie Drabble   Clinton, NJ1:3:49.00 182370   COLAVITA RACING
14 Peter Wilson   Moorestown, NJ1:4:2.00 187184   PSRACING/GROHE
15 Peter Louie   Union, NJ1:4:49.00 257026   CRANFORD BIKE TEAM
16 Paul Strnatko   Somerville, NJ1:6:5.00 249231   CENTURY ROAD CLUB OF AMERICA
17 KARL RAVING   1:6:16.00   
18 Herman Storms   Annandale, NJ1:8:2.00 64719   TEAM SOMERSET
19 Jon Boub   Mine Hill, NJ1:11:8.00 257858   SKYLANDS CYCLING
20 Philippe Dordai   Maplewood, NJ1:14:50.00 238037   COLAVITA RACING
21 PHIL PATTON   1:15:21.00   STRICTLY BICYCLES
DNF John Lennox   N Plainfield, NJDNF 162043   WATCHUNG WHEELMEN / HIGH GEAR

Men - 40k - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Bonacorda   Springfield, NJ1:1:54.00 163114   CRANFORD BIKE TEAM/CTS
2 Jim Kaeli   Rockaway, NJ1:2:3.00 18404   COLAVITA RACING INC
3 Gregory Shutske   Pittstown, NJ1:2:5.00 145765   TEAM SOMERSET
4 Frank Noll   Brooklyn, NY1:2:22.00 188467   SKYLANDS CYCLING
5 John Barrett   Princeton, NJ1:2:42.00 49172   TEAM SOMERSET
6 Gerry Ryerson   Sparta, NJ1:3:2.00 215096   SKYLANDS CYCLING
6 Richard Koppel   Rutherford, NJ1:3:2.00 177555   TEAM BIKERY/BIKE MONTCLAIR
8 Daniel Mitchell   Sparta, NJ1:3:37.00 53498   SKYLANDS CYCLING
9 Karl Fenske   Morristown, NJ1:04:02 174559   COLAVITA RACING
10 Carmen Gaita   Little Falls, NJ1:4:38.00 204812   TEAM BIKERY
11 Ted Pozniakoff   Guttenberg, NJ1:4:59.00 203839   SOTHEBY'S/STRICTLY BICYCLES
12 Michael Cornnell   Asbury Park, NJ1:6:10.00 188365   SUMMIT CYCLING CLUB
13 Joe Skorupa   Bernardsville, NJ1:6:24.00 223693   SKYLANDS CYCLING
14 Joseph Schiavo   Sewell, NJ1:7:2.00 236499   PRO PEDALS
15 Rick Silvestri   Morristown, NJ1:11:2.00 198199   SOMMERSET WHEELMEN
DNF Richard Distlerath   Bluffton, SCDNF 216139   LIBERTY CYCLE A
DNF DAVID ZACK   DNF   3D RACING

Men - 20k - JR - 00-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teddy Kozlowski   Bridgewater, NJ38:20.00 241677   COLAVITA RACING
2 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ38:29.00 229865   TEAM SOMERSET/VAN DESSEL
3 Justin Cruz   Pennington, NJ44:36.00 255025   COLAVITA RACING
4 Spencer Campbell   Northfield, NJ45:1.00 243441   CAPE ATLANTIC RACING/TEAM BEACON
5 Julien Perreault   Branchburg, NJ45:55.00 259126   COLAVITA RACING

Men - 20k - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Spinks   Layton, NJ30:55.00 241672   SKYLANDS CYCLING
2 Dan Blauvelt   Flemington, NJ31:26.00 233280   COLAVITA RACING
3 Zachary Ziolkowski   Fanwood, NJ33:20.00 242654   YOUNG MEDALISTS
4 Dag Anderson   Bridgewater, NJ35:21.00 231596   TEAM SOMERSET
5 THOMAS BARNETT   36:11.00   TEAM ATLANTIC / ATLANTIC BICYCLE CLUB
6 Zachary Bender   Glen Rock, NJ39:16.00 250355   GS PARK RIDGE / TEAM CYCLESPORT
7 Joshua Kozlowski   Bridgewater, NJ46:7.00 232132   COLAVITA RACING
DNF Jacob Granigan   Cape May Court, NJDNF 229864   TEAM SOMERSET/VAN DESSEL

Men - 20k - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ricky Gargiulo   Summit, NJ28:56.00 231560   COLAVITA RACING
2 Andy Gallagher   Newfoundland, NJ30:33.00 213824   LIBERTY CYCLE
3 Harry Chen   East Brunswick, NJ31:7.00 228086   COLAVITA RACING
4 Zane Dordai   Maplewood, NJ31:18.00 240943   COLAVITA RACING
5 Andrew Celin   Hamilton, NJ31:51.00 244880   ATLANTIC BICYCLE CLUB
6 Ross Gordon   Galloway, NJ33:22.00 241095   CAPE ATLANTIC RACING/TEAM BEACON
7 Harrison Krupnick   Ocean, NJ35:8.00 256275   3D RACING TEAM/TOM'S ATLANTIC CYCLERY
8 Max Kaplan   Randolph, NJ35:11.00 235809   COLAVITA RACING

Men - 20k - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolai Masluk   Middletown, NJ27:36.00 237187   3D RACING TEAM/TOM'S ATLANTIC CYCLERY
2 Carter Jones   Boulder, CO28:11.00 222644   COLAVITA RACING
3 Brian Register   Middletown, NJ28:18.00 216275   LIBERTY CYCLE
4 Gregory Battista   Toms River, NJ29:11.00 228090   TEAM METRA/WENDY'S/IDEAL TILE
5 Joshua Soboti   West Long Branch, NJ29:18.00 222552   3D RACING TEAM/ TOM'S ATLANTIC CYCLERY
6 Daniel Sullivan   Bloomfield, NJ29:23.00 222834   METRA/WENDY'S/IDEAL TILE
7 Patrick Bradley   Richwood, NJ30:54.00 219955   CAPE ATLANTIC RACING/TEAM BEACON
8 Stephen Tvedt   New York32:7.00 240628   COLAVITA RACING
9 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ33:8.00 259615   COLAVITA RACING
10 David Gordon   Ringoes, NJ33:19.00 248931   COLAVITA RACING
11 Daniel Weinick   Whitehouse Station, NJ33:21.00 251969   COLAVITA RACING
12 Michael Rosenthal   Cherry Hill, NJ33:28.00 252607   COLAVITA RACING
13 Chris Rodgers   Lawrenceville33:36.00 235971   COLAVITA RACING
DNF Stephen Chiselko   Lake Worth, FLDNF 190663   LIBERTY CYCLE
DNF Evan Cooper   Closter, NJDNF 248002   CRCA JRDEV/ORBEA

Men - 20k - MR - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Saling   Bridgewater, NJ30:30.00 45887   TEAM SOMERSET VAN DESSEL
2 Richard Bradley   Mantoloking, NJ33:2.00 116120   TEAM ALTANTIC
3 Douglas Mitchell   Manasquan, NJ36:27.00 45690   TEAM ATLANTIC
DNF Willard Phend   Norwood, NJDNF 99700   WESTWOOD VELO

Men - 20k - MR - 75-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DONALD ROSSER   40:39.00   OUTDOOR CLUB OF SOUTH JERSEY

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Malovany   Tenafly, NJ1:1:26.00 164301   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
2 Barry Nazarian   Chula Vista, CA1:2:23.00 113281   TEAM BIKERY
3 John Autore   Wantage, NJ1:4:10.00 68685   TEAM BIKERY
4 Eddie Mack   Manasquan, NJ1:4:37.00 189685   ATLANTIC BICYCLE CLUB
5 Kevin Funabashi   Westwood, NJ1:4:41.00 188212   GS PARK RIDGE
6 Dennis Creter   Riverton, NJ1:6:11.00 255679   
7 MILAN KARABA   1:6:32.00   
8 Charles Spano   Titusville, NJ1:7:7.00 46170   SUMMIT CYCLING CLUB
9 Charles Elkins   Pennsauken, NJ1:9:3.00 192881   SUMMIT

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 40k

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gisler   Washington Township, NJ52:40.00 192578   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
2 Richard Klosinski   Marlton, NJ53:15.00 208134   HUMAN ZOOM/PABST BLUE RIBBON
3 GUI NELESSEN   53:42.00   Vandessel Factory Team
4 Jason Walters   Old Bridge, NJ55:15.00 55604   METRA INDUSTRIES/WENDY'S PRESENTED BY ID
5 Sebastian Potok   West Jordan, UT55:29.00 207536   NORTHEASTERN HARDWARE/ CJCT
6 Kenneth Lundgren   Pompton Plains, NJ55:32.00 187996   NORTHEASTERN HARDWARE
7 Kiel Casari (1 - Cat2)   Holmdel, NJ55:45.00 232747   METRA/WENDY'S/IDEAL TILE
8 Eric Davila   North Brunswick, NJ56:1.00 183398   WESTWOOD VELO
9 Louis Schimmel   Clifton, NJ56:7.00 42780   NORTHEASTERN HARDWARE/CJCT
10 Zebulon Nelessen   New York, NY56:33.00 175547   Vandessel Factory Team
11 Michael Rosenhaus   Morristown, NJ56:36.00 45870   NORTHEASTERN HARDWARE/CJCT
12 David Wells   Princeton, NJ56:56.00 167341   VAN DESSEL FACTORY TEAM
13 David Martin   Morristown , NJ56:57.00 81521   NORTHEASTERN HARDWARE / CJCT
14 ANDREW QUINN   58:35.00   UNDINE B.C.
15 Gregory Keller   Westwood, NJ58:39.00 203505   WESTWOOD VELO-TRADE MANAGE RACING
16 Paul Ziminski   Piscataway, NJ58:41.00 110783   TEAM METRA / WENDYS/ IDEAL TILE
17 Tatsuo Imaishi   Oradell, NJ59:8.00 186969   SOTHEBY'S/STRICTLY BICYCLES
18 Jason Jaksetic   Stanhope, NJ60:12.00 229486   TEAM MARTY'S
19 Mark Fontanilla   Charlotte, NC60:16.00 172712   LIBERTY CYCLE
20 Jonathan Beyer   Lambertville, NJ1:1:52.00 191412   WBI INVESTMENTS POWERED BY LIV NATURAL
21 Keith Abruzzese   Deptford, NJ1:2:12.00 54603   PSRACING/GROHE
22 Robert Singer (1 - Cat4)   Nutley, NJ1:3:14.00 89610   MONTCLAIR BIKERY
23 Michael Flynn   High Bridge, NJ1:6:31.00 248544   
24 IngHaw Cheng   Ann Arbor, MI1:7:55.00 233022   PRINCETON CYCLING
DNF Daniel Ciano   Edison, NJDNF 55908   COLAVITA-RACING
DNF Eric Wallenburg   Marlton, NJDNF 64356   PRO PEDALS/TEAM EXPRESS

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Os 20k Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Runyon   Philadelphia, PA28:33.00 193823   TRI STATE VELO
2 Rolf Windh   Philadelphia, PA29:0.00 195200   GUY'S RACING
3 Ryan Storm   Mt Juliet, TN29:18.00 230154   STORM RACING
4 Rob Brothers   Bala Cynwyd, PA30:11.00 219669   QUAKER CITY WHEELMEN/TEAM BREAKAWAY
5 Matt Muney   Darien, CT31:56.00 250265   CONNECTICUT COAST CYCLING
6 Kurt Swanson   Media, PA34:54.00 249141   PROPELLER RACING
7 STEPHEN SMITH   35:51.00   CHAMPION SYSTEMS
8 Leon Lyakovetsky   Norwalk, CT36:17.00 257599   CONNECTICUT COAST CYCLING
DNF Paul Goldman   New York, NYDNF 221987   CRCA/AVENUE A RAZORFISH
DNF Kimani Nielsen   Woodbridge, VADNF 201175   CRCA/SOUTHAFRICA.NET

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Os 40k Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alvaro Arnal (1 - Cat2)   King Of Prussia, PA53:0.00 200561   HUMAN ZOOM/PABST BLUE RIBBON
2 Robert Garwood   Harrisonburg, VA53:8.00 91980   3D RACING TEAM/TOM'S ATLANTIC CYCLERY
3 Anthony Accardi   Brooklyn, NY55:12.00 205215   CRCA/SOUTHAFRICA.NET
4 Rufus Pichler   Brooklyn, NY55:37.00 231705   KISSENA CYCLING CLUB
5 John Dalzell   King Of Prussia, PA56:22.00 188836   QUAKER CITY WHEELMEN/TEAM BREAKAWAY
6 Gregg Cosgrove   Pearl River, NY57:7.00 100656   WESTWOOD VELO
7 Alistair Sponsel   Nashville, TN58:19.00 33657   COLAVITA RACING
8 Tim Best   Sault Sainte Marie, MI58:29.00 248700   
9 Roman Paczka   Sarasota, FL58:32.00 181880   MAIN LINE CYCLING CLUB
10 Michael Csuy   Kennett Square, PA59:11.00 101775   PHILADELPHIA CICLISMO
11 Robert Kaplan   Blauvelt, NY59:32.00 58097   WESTWOOD VELO - TRADE MANAGE RACING
12 Andy Shen   New York, NY59:52.00 154846   CRCA/MERRILL LYNCH-HINCAPIE SPORTSWEAR
13 David Lamy   Middletown, NY60:41.00 61942   
14 Jay Snider   Pacific Palisades, CA60:46.00 183216   CADENCE CYCLING CLUB
15 Richard Wolf   New York, NY60:48.00 201669   CRCA/FOUNDATION
16 George Kotokis   Philadelphia, PA1:1:0.00 46984   GUYS RACING
17 Michael Wilson (1 - Cat4)   Washington, DC1:1:35.00 238382   NCVC/INOVA HEALTH SYSTEM
18 Timothy Walton (1 - Cat5)   New York, NY1:1:40.00 247645   
19 Thomas Kempner   New York, NY1:2:7.00 18876   CRCA/FOUNDATION
20 Robert Bell   Washington, DC1:2:8.00 156885   NCVC
21 David Hilton   Philadelphia, PA1:2:11.00 226542   PHILADELPHIA CICLISMO
22 Merrick Frampton   Reistertown, MD1:3:17.00 167588   VCB RACE PACE
23 Joseph Lanza   Narberth, PA1:3:43.00 73550   GUYS RACING
24 Robert Sands   Perkasie, PA1:4:17.00 43028   EVOLUTION RACING
25 James Doherty   Perkasie, PA1:4:23.00 253840   UNATTACHED
26 Steven Vosburgh   Jackson, NH1:5:35.00 172121   CCB/VOLKSWAGEN
27 James McDougal   Pawling, NY1:7:10.00 126320   HUDSON VALLEY VELO CLUB
28 Daniel Mathews (2 - Cat5)   New York, NY1:7:46.00 215330   CRCA/FOUNDATION
29 LEN DEPUE   Hatboro, PA1:9:5.00 264899   UNATTACHED
30 Stephen Ressler   Lafayette, CO1:10:51.00 248678   CHRISTIANA CARE PT+/FSVS
31 Thomas Hausle   North Salem, NY1:11:6.00 50940   HUDSON VALLEY VELO CLUB
32 Victor Chi-Wai Chan (2 - Cat4)   Brooklyn, NY1:27:40.00 197531   
DNF Timothy Barry   Rockville, MDDNF 161170   CLEAN CURRENTS P/B DON BEYER VOLVO
DNF Joao Correia   Mill Valley, CADNF 50640   BICYCLING MAGAZINE
DNF David Frankford   Merion Station, PADNF 183807   MAIN LINE CYCLING
DNF DICK HERTZ   DNF   
DNF Myron Lehtman   Washington, DCDNF 67514   NCVC/INOVA HEALTH SYSTEM
DNF Tom Orlando   New York, NYDNF 221479   CRCA
DNF JASON SHANAMAN   DNF   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Cheney   Westmont, NJ60:8.00 193441   PSRACING/GROHE...ENJOY WATER
2 Mark Cowin   Atco, NJ1:1:18.00 192230   PRO PEDALS /TEAM EXPRESS

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Time Only

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Kaempfen   Bridgewater, NJ1:5:6.00 50834   LIBERTY CYCLE

Women - 20k - JR - 00-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Parak   Highland Lakes, NJ36:54.00 245273   SKYLANDS CYCLING/ACT
2 Jennifer Brunner   Fairfield, NJ42:20.00 254902   COLAVITA RACING
3 Isabella Wilson   New Providence, NJ42:50.00 259391   COLAVITA RACING
4 Ariana Cruz   Pennington, NJ48:40.00 249200   COLAVITA RACING

Women - 20k - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Loren O'Neill   New Hope, PA36:22.00 200794   RIPTIDE CYCLING
2 Leah Oppenheimer   Newfoundland, NJ37:17.00 238042   COLAVITA RACING
3 Kristen Railey   Summit, NJ39:3.00 237203   COLAVITA RACING
4 Amanda Friedman   Basking Ridge, NJ40:21.00 258623   COLAVITA RACING

Women - 20k - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SANDY MACK   43:1.00   

Women - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Huelster   Riverton, NJ1:4:45.00 130810   RIPTIDE CYCLING
2 Carolyn Girod   Any Town, NJ1:11:51.00 242980   RIPTIDE CYCLING (CSE/CSS)

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Wilson   Morris Plains, NJ1:3:38.00 161138   TEAM SOMERSET
2 Elaine Molinaro   Montclair, NJ1:4:50.00 204047   TEAM BIKERY
3 Katherine Russell   Cranbury, NJ1:7:46.00 242109   TEAM SOMERSET

Women - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Waggett   Hopewell, NJ1:2:23.00 141989   GUY'S RACING
2 Suzanne Tempsick   Oceanport, NJ1:3:44.00 211085   CRCA/DKNY-SIGNATURE CYCLES
3 Nicole Feddersen   Atlantic Highlands, NJ1:9:53.00 246330   3D RACING/TOM'S ATLANTIC CYCLERY
4 LISA SILVERMAN   1:24:33.00   TEAM SOMERSET
DNF Cynthia Steiner   Montclair, NJDNF 197623   MONTCLAIR CYCLISTS

Women - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Roche   Marlboro, NJ1:8:27.00 261154   
2 Dawn Wylong   Clinton, NJ1:13:54.00 226052   TEAM SOMERSET
3 Bonni Schervone   Asheville, NC1:15:13.00 214811   STURDY GIRL CYCLING
4 KATHY BLEY   1:19:48.00   STRICTLY BICYCLES
5 SALLY SIMEONE   1:23:15.00   STRICTLY BICYCLES

Women - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Jankowitz   Sparta, NJ1:5:44.00 184184   TEAM SOMERSET
2 Jennifer Sammons   Philadelphia, PA1:7:25.00 257725   STURDY GIRL CYCLING
3 Audrey Wendolowski   Allentown, NJ1:11:26.00 101053   CSE/CSS - RIPTIDE CYCLING CLUB
4 MARY ELLEN CARR   1:14:27.00   ATLANTIC BICYCLE CLUB

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Tyrell   Annandale, NJ1:1:31.00 49047   TEAM SOMERSET
2 Caryl Gale   Hoboken, NJ1:3:18.00 60259   CRCA-COMEDY CENTRAL-SIDS
3 Barbara Shweky   Long Branch, NJ1:4:56.00 171858   TEAM SOMERSET
4 Rachel Clattenburg   Washington, DC1:5:19.00 219600   
5 Carol Becht   Boonton, NJ1:6:2.00 200869   TEAM BIKERY
6 Karen Bechtold   Moorestown, NJ1:8:56.00 211425   PSRACING/GROHE
DNF MAURA CLEMENTE   DNF   
DNF Teresa DiSessa   Jackson, NJDNF 210046   CSE/CSS RIPTIDE CYCLING

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Os 20k Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Davis (1 - Cat3)   Philadelphia, PA31:42.00 256451   QUAKER CITY WHEELMEN/TEAM BREAKAWAY
2 Marie DeRosa   New York, NY32:34.00 168181   CRCA- MIYA SHOJI/KEMPNER
3 Karen Tourian   Philadelphia, PA36:20.00 195022   GUY'S RACING
DNF Kelley Romyn (Cat4)   Aston, PADNF 206378   QUAKER CITY

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Os 40k Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Stark (1 - Cat3)   Bethesda, MD1:6:6.00 198144   SEMCUSTOMPAINT.COM
2 Mary Goldschmidt (1 - Cat4)   New Hope1:7:8.00 243492   
DNF Ellen Moses   New York, NYDNF 200962   CRCA/COMEDY CENTRAL-SID'S BIKES

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpyCUOREOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee