Race Results for
Sugarloaf Mountain Road Race
Ferndale, FL
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/05/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   ASV - Gold's Gym Orlando
2 Carlos Tellor      Z Bikes
3 Mark Swart   Ocala, FL 34762   Pompada Velo
4 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
5 Douglas Franzese   St Petersburg, FL 87296   Neptune Cyclery
6 Tony Bettini      Unattached
7 David Potter   Tiverton, RI 132031   ASV - Gold's Gym Orlando
8 John Kavan   Tampa, FL 53779   Neptune Cyclery
9 Ian Jackson      Neptune Cyclery
10 Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   Cycle Haus
11 Wally Martinez      Unattached
12 Mark Proffer   Celebration, FL 215288   ASV - Gold's Gym Orlando
13 Chris Creyts      Outspokin Largo
14 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
15 Andrew Newman   Weston, FL 148674   Weston Flyers
16 Robert Higdon   Jacksonville, FL 59682   Ford Cycling Team/Orlando Velo
17 Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254   Team 19
18 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   Orlando Road Club Inc
19 Philip Elliott   Palm Beach, FL 51741   Cycle Science
20 Eddy Rodriguez      Unattached
21 Lambert Vaes      Unattached
22 Adam Schmitt      Naples Velo
23 Michael Graham   Tampa, FL 13862   Neptune Cyclery
24 Alan Badia   Tampa, FL 218267   Neptune Cyclery
25 Pablo A Santa Cruz      ASV - Gold's Gym Orlando
26 Jose Benitez   Cooper City, FL 181442   Miami Masters
27 Curtis Juteram   Minneola, FL 63944   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
28 Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
29 Willy Gonzales      Top Pro
30 Scott Atkins   Lutz, FL 135438   TeamGearLink
31 Jim Blaisdell      TeamGearLink
32 Jim Best      TeamGearLink
33 Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL 169266   Sweetbay Supermarkets

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   Jacksonville Racing Club
2 Gus Ferrer   Miramar, FL 52672   JC Investors Racing Team
3 Carlos Robledo   Jacksonville, FL 240374   VeloBrew
4 Brian Jones   Asheville, NC 45515  256 Jacksonville Racing Club
5 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  273 Jacksonville Racing Club
6 Adam Giles   Orlando, FL 46452  211 Ford Cycling Team/Orlando Velo
7 Steven Griffith   Boca Raton, FL 195918  203 Team Mapei
8 John Laramie   Boca Raton, FL 195919  204 Team Mapei
9 Thomas Walt     261 Unattached
10 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514  251 Foothill Cyclists
11 Douglas Duschek   Stuart, FL 139405  276 Cycle Science
12 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352  275 Jacksonville Racing Club
13 Jeffrey Comfort   New Smyrna Beach, FL 54833  271 ASV - Gold's Gym Orlando
14 Luis Arelavo     279 Unattached
15 John Kotzman     209 Monster Healthcare
16 Dan Linnehan   Orlando, FL 192731  296 ASV - Gold's Gym Orlando
17 Stephen Witham   Green Cove Springs, FL 186816  283 Jacksonville Racing Club
18 Perilla Hernan   Fort Lauderdale, FL 169255  210 Miami Masters
19 John D'Agostino     205 Team Mapei
20 John Faulk   Jacksonville, FL 115188  294 Colavita - Central Florida
21 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652  277 Cycle Science
22 James Wright   Orange Park, FL 68129  262 Jacksonville Racing Club
23 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  266 ASV - Gold's Gym Orlando
24 Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  215 Sweetbay Supermarkets
25 Steven Kurth   Palm City, FL 101266  288 Treasure Coast Cycling Association
26 Thomas Katheder   Scottsdale, AZ 165251  202 Orlando Road Club Inc
27 Kurt Leverett     298 CBE
28 Martin Bates     282 Oliver's Cycle Sports
29 Lambert Vaes      Unattached
30 Steve Cahall   Altamonte Springs, FL 236948  208 Team 19
31 Fernando Angel   Miami, FL 54464  293 Miami Masters
32 Jeff Roth     295 Unattached
33 Ken Janata   Windermere, FL 179100  212 Orlando Road Club Inc
34 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229  253 Colavita - Central Florida
35 Michael Chiarella     281 Florida Velo

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Viney      Orlando Road Club Inc
2 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
3 Michael McCollum   Largo, FL 48126   Jacksonville Racing Club
4 Robert Tyler      Orlando Road Club Inc
5 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Jacksonville Racing Club
6 Jerzy Pleszcyak      Unattached
7 Robert Schofield      Unattached
8 Alfred Braga      Unattached
9 Keith Creeden   Longwood, FL 210970   Orlando Road Club Inc
10 David Butcher   Lake Mary, FL 141566   Ford Cycling Team/Orlando Velo
11 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
12 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   Team American Classic

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Chavez   Tampa, FL 177305   Preferred Alliance
2 Claudio Arone      VistaVelo.Com
3 Leonel Ramirez      Preferred Alliance
4 John Durango      JC Investors Racing Team
5 Adam Baskin   Clermont, FL 88669   Team 19
6 Gary Yates   Robbinsville, NC 142195   Naples Cyclery
7 Rudy Robaina      Cycle Science
8 Daniel Chavez   Spring Hill, FL 185066   Preferred Alliance
9 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   A & E Investors
10 Nelson Garcia      Preferred Alliance
11 Gustavo Rullo   Miami, FL 206281   Preferred Alliance
12 Robert Sweeting   Asheville, NC 205722   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
13 Shawn Gravois   Sarasota, FL 230009   Team Florida
14 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674   Cycle Science
15 Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557   Ford Cycling Team/Orlando Velo
16 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   Herba-Life
17 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065   Preferred Alliance
18 Wesley Wolfenbarger   Little Rock, AR 200342   American Bicycle Racing Team
19 Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343   Naples Cyclery
20 Prebon Jepposen      Santos
21 Gabriel Larrea (1 - Cat2)   Miami, FL 195499   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
22 Victor Francisco      American Bicycle Racing Team
23 Garrett Moore   Pembroke Pines, FL 152118   Herba-Life
24 Kyle Mendenhall      Unattached
25 Ramiro Gil      Preferred Alliance
26 Don Autore      Ford Cycling Team/Orlando Velo
27 Alejandro Bello      JC Investors Racing Team
28 Yip Tsang   Davie, FL 204595   Z Bikes
29 Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   Preferred Alliance
30 Victor Herrera      Z Bikes

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Cortez      Bike America / Potter's Landscaping
2 Maikel Matos      Preferred Alliance
3 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL 247860   B&J Bikes
4 Matthew Wukasch   Davie, FL 233084   Z Bikes
5 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
6 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   Naples Cyclery
7 Garrett White      FCC Lee's Cyclery
8 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006   Cycle Science
9 Jonet Hernandez      B&J Bikes
10 John Kasbar   Jacksonville, FL 80559   VeloBrew
11 Marcos Rodriguez      Laser-es
12 Nelson Trujillo   Hialeah, FL 225900   Preferred Alliance
13 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207   B&J Bikes
14 Clay Fawthorp   West Chester , PA 183670   Village Bike/Toyota of Stuart
15 Andrew Holland   Naples, FL 228841   Naples Cyclery
16 Pedro Medina      ASV - Gold's Gym Orlando
17 Hilter Jarama   West Palm Beach, FL 71369   Village Bike/Toyota of Stuart
18 Jesus David Rodriguez      Preferred Alliance
19 Andres Cano   Miami, FL 234452   Laser-es
20 Anthony Vasilas      SPBC
21 Fred Locasio      Stick Boys Racing CLub
22 Tim Walker      Village Bike/Toyota of Stuart
23 Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
24 Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876   Village Bike/Toyota of Stuart
25 Diego Ramirez   Gastonia, NC 214941   Laser-es
26 Michael Visacki   Boca Raton, FL 233412   B&J Bikes
27 Miguel Luis   Hialeah, FL 138708   Preferred Alliance
28 Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
29 Grant Hansen   Pompano Beach, FL 194759   B&J Bikes
30 Julio Cruz   Hialeah, FL 76784   Preferred Alliance
31 Bryan Liles   Stuart, FL 145734   Village Bike/Toyota of Stuart
32 N/A    ,  372   Olympus Bikes

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Niemi      Unattached
2 Dennis Claire   Shrewsbury, MA 225882   Bike America / Potter's Landscaping
3 Victor Alber      Bill Bone - Bicyclery
4 Joeseph Veglucci      Higher Ground
5 David Burnette   Valrico, FL 144117   AJ's Bike and Boards
6 Rob Robins   Gainesville, FL 239969   Bike Route Racing
7 Todd Ireland      Atomic Race Team
9 Dominic Ollivierre   Tampa, FL 246411   Oliver's Cycle Sports
10 Roman Joa      Preferred Alliance
11 Lambert Vaes      Unattached
12 Karl Fele   Coconut Creek, FL 203776   Unattached
13 Stephen Spielman   Orlando, FL 256956   Unattached
14 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL 71611   Bike America / Potter's Landscaping
15 David Alexandrou   Lutz, FL 122403   Compliance Depot
16 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   Bike Works
17 Kevin Jordan      Team 19
18 Lambert Vaes     471 Unattached
19 Pavel Stuchlik      Team American Classic
20 Juan Uruena   Gainesville, FL 243915   Unattached
21 Rolando Moreno      Unattached
22 Carlos Salaza      Unattached
23 Brant Speed   Austin, TX 240584   Unattached
24 Masoud Renzei      Unattached
25 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474   Team Florida
26 David Perry      Team 19
27 Angelo Marcello   Seattle, WA 227258   Ford Cycling Team/Orlando Velo
28 Kasey Walker   Jensen Beach, FL 232835   Village Bike/Toyota of Stuart
29 Chris Spath      Village Bike/Toyota of Stuart
30 Walter Rentz      Orlando Road Club Inc
31 James Taylor   St. Petersburg, FL 231382   Unattached
32 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   TeamGearLink

Men - Cat 5 - 0-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Crichton      VeloBrew
2 Joe Sroka      Higher Ground
3 Brian Burns      Unattached
4 Robert Jones   Tallahassee, FL 256772   Atomic Race Team
5 Daniel Londono      Unattached
6 Amir Wexler      Unattached
7 Alexander Spook      Atomic Race Team
8 Pedro Guereda      A & E Investors
9 Bryan Walsh   Cottontown, TN 58003   Unattached
10 Alexander Montoya      Orlando Road Club Inc
11 Chad Bobbitt      Bike Works
12 John Hill   Greensboro, NC 16195   Unattached
13 Donald Cuadra      Unattached
14 Anthony Hutton      Cycle Logic
15 Michael Taylor      Unattached
16 Todd Hatfield      Unattached
17 BARRY Gibny      Unattached
18 Carlos Luna      Orlando Road Club Inc
19 Frank Masier      Unattached

Men - Cat 5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Upson      Orlando Road Club Inc
2 Bradley Jefferson      Polk Bicycle Sport Inc
3 Joel Baker      Unattached
4 Mike Easterling      Unattached
5 Greg Cousins      Morgan Stanley Cycling Team
6 Felipe Carpio      Unattached
7 William Bracken      Unattached
8 Michael Stover      Unattached
9 William Hurt      Unattached
10 Tim Cornelius      Polk Bicycle Sport Inc
11 David Przybla      Cycle Haus
12 James Strickland      Unattached
13 Randy Raczek      Unknown
14 Jack Gottlieb   Parkland, FL 214680   Boca Raton BC
15 Brent Bell      Unattached
16 Craig Silverman   Plantation, FL 260622   Stick Boys Racing CLub
17 Alden Estep      Unattached
18 Brandon Cunningham      Bike Works
19 Glenn Harsin      Unattached
20 Mervin Stringer      Unattached
21 Graham Parttain      Unattached
22 Maurice Tobon      Unattached
23 Carlos Mangud      Unattached
24 Robert Stewart   Jacksonville, FL 120593   VeloBrew
25 John Gibson      Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Baldwin   Solomons, MD 215759   Unattached
2 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Athletes by Design Racing Team
3 Jessica Tomasello (1 - Cat3)   Tallahassee, FL 256011   Atomic Race Team
4 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653   Cycle Science
5 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955   Aarons Furnishings
6 Angela Connaughton      Team Helens
7 Amanda Hall   Seattle, WA 181244   Atomic Race Team
8 Alane Ballweg (2 - Cat3)   Charlottesville, VA 123316   Cycle Science
9 Kristen Bowers      Atomic Race Team
10 Karina Kroll      Z Bikes

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Castellano      Sweetbay Supermarkets
2 Rita Bonelli      Unattached
3 Heather Davis   Fletcher, NC 239644   Team Florida
4 Sheila Lopez   Pompano Beach, FL 256789   Outspokin Largo
5 Lisa Whidden      Team American Classic
6 Delne Beeland      Team Florida
7 Erin Springer      Big Wheel
8 Morgan Patton   Athens, GA 257696   Unattached
9 Diana Correa   Tampa, FL 65387   Team American Classic
10 Brandi Walker      Village Bike/Toyota of Stuart
11 Anne Bruen      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFSpyShimanoCUOREBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee