Race Results for
Cone Azalia Classic
Milan, MI
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/27/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NOAH VELTKAMP     571 
2 Pieter Casteleyn   Novi, MI 246190  570 

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Rutkowski   Northville, MI 246887  601 
2 Daniel Ritter   Maumee, OH 243763  600 
3 Colton Liberacki   Colorado Springs, CO 259149  602 

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen McGregor   Saline, MI 23513  104 
2 MATT THOUROT     108 
3 James Dieringer   Lakewood, OH 171905  112 
4 David Hietikko   Ada, MI 16121  102 
5 Bradley Beeson   Bay Village, OH 164606  100 
6 Ricardo Lung   Plymouth, MI 41464  103 
7 Robert Pulcipher   Ann Arbor, MI 220675  105 
8 Terry Ritter   Royal Oak, MI 135609  113 
9 Brian Rex   Perrysburg, OH 198321  106 
10 Thomas Humphrey   Cleveland, OH 17120  110 
11 Randall Hermann   Dexter, MI 101303  101 
12 Mathew Baroli   Troy, MI 163946  111 
13 Robert Selle   Oakland Twp, MI 102586  107 
15 Steven Sams   Perrysburg, OH 76667  109 
16 Patrick Robb   Royal Oak, MI 48371  114 
DNF Ron Gratop   Toledo, OH 179520  115 

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Armstrong   Maumee, OH 100451  300 
2 Eric Snider   Vadnais Heights, MN 162504  307 
3 Scott Claes   W Bloomfield, MI 106137  302 
5 David Linden   Yellow Springs, OH 190519  305 
6 Michael Faehnle   Sylvania, OH 159245  304 
7 Mark Cahn   W Bloomfield, MI 45148  314 
8 Bernie Clincke   Murfreesboro, TN 170290  303 
10 Martin Finch   Grand Rapids, MI 134122  313 
11 Dennis Kershner   Sand Lake, MI 171932  316 
12 Mark Lovejoy   Andover, MA 151790  306 
13 Loren Simons   Lansing Mi 47936  312 
DNF Pio Apostoli   Toledo, OH 149464  309 
DNF John Demmink   Rockford, MI 191828  315 
DNF Michael Solomon   Ann Arbor, MI 66079  308 
DNF Larry Bohnsack   Brighton, MI 40759  301 

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franklin (Frank) Kistler   Toledo, OH 192365  283 
2 Marc Dettman   Grand Rapids, MI 215793  280 
3 Hylton Murphy   Escondido, CA 72995  282 
4 Charles Grzanka   Ada, MI 256835  281 
DNF Edward Reid   Grand Blanc, MI 29460  284 

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Christian   St Simons Is Ga 186412  
2 Jacob Rytlewski   Brownsburg, IN 133501  32 
3 Paul Martin   North Royalton, OH 207549  63 
4 Kirk Albers   Upper Arlington, OH 1283  45 
5 Jeff Koch   Elk Rapids, MI 19522  15 
6 Scott Riddle   Lowell, MI 212520  62 
7 JOSH ENGLAND     61 
8 Derek Witte   Grand Rapids, MI 41402  27 
10 Brian Adams   Novi, MI 80614  
11 Derek Graham   Cedar, MI 102695  
13 Jason Swiatlowski   Grand Rapids, MI 34815  49 
14 Robert Iser   South Lyon, MI 189026  13 
15 Tom Burke   Grand Rapids, MI 179205  
16 Brett Robinson   Mason, MI 58880  39 
17 Jeffrey Crawford   Toledo, OH 180452  33 
18 John Doyle   Banner Elk, NC 225327  53 
19 James Regan   Toledo, OH 69603  18 
20 Jeff Weinert   Lake Orion, MI 37591  23 
21 Anthony Gwin   Waterville, OH 162505  30 
23 Thomas Archer   Howell, MI 153642  36 
25 Anthony Bruley   Rochester Hills, MI 80460  
26 Jason Stephenson   Clay, MI 160931  52 
27 John Sammut   Washington, MI 31145  46 
28 Eric Forrester   Rockford, MI 149439  
29 Ian Lockley   Oakland, CA 219888  16 
30 Robert Dobbie (1 - Cat2)   Rochester, MI 239180  54 
DNF Joshua Tarrant   Mattawan, MI 198388  21 
DNF David Baar   Ada, MI 125256  
DNF Brant Hendler   Grand Rapids, MI 15794  10 
DNF David Williams   Grand Rapids, MI 225765  26 
DNF Rich Stark   Ann Arbor, MI 210510  20 
DNF Benjamin Whitehead   Belmont, MI 183938  25 
DNF Michael Wyczalek   Goodrich, MI 39106  28 
DNF Timothy Saari   Rochester Hills, MI 197477  51 
DNF John Rigdon   Livonia, MI 60320  19 
DNF Chadwick Thompson   Macedonia, OH 50817  58 
DNF Robert Foshag   Monroe, MI 88653  
DNF Jay Moncel   Troy, MI 166325  55 
DNF Fredrick Anderson   Okemos, MI 1625  47 
DNF Robert Hockin   Flint, MI 164410  60 
DNF David Hutton   Chattanooga, TN 234035  12 
DNF Steven Howard (Cat1)   Grand Rapids, MI 193840  11 
DNF Jonathan Card   Sylvania, OH 6078  
DNF Phil Mishka (Cat2)   Swanton, OH 215087  40 
DNF Brandon Groff   Ypsilanti, MI 197381  43 
DNF Mark Caswell   New Hudson, MI 154491  38 
DNF Jordan Smitter   Byron Center, MI 236759  34 
DNF Luke Cavender   Troy, MI 199544  48 
DNF William McLaughlin   Ferndale, MI 76592  29 
DNF Andrew Weir   South Ogden, UT 169810  24 
DNF Tucker Olander   Boulder, CO 176282  17 
DNF Randal Warren   Chicago, IL 37289  22 
DNF John Reade   Cleveland, OH 195052  59 
DNF Alex Keomany   Ypsilanti, MI 140121  44 
DNF Michael Busa   Northampton, MA 94892  41 
DNF Adam Sczech   Maumee, OH 200042  35 
DNF James Knight   Pinckney, MI 75664  50 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Uberti   Greenville, SC 238311  213 
2 CHRISTOPHER BOER     200 
3 Kyle Lake   Grand Rapids, MI 221613  204 
4 Norman Licht   Traverse City, MI 233939  206 
5 Nathaniel Williams   Grand Rapids, MI 220678  216 
6 Craig Webb   Traverse City 198629  214 
7 Lawrence Warbasse   Traverse City, MI 215167  218 
9 Eric Chase   Tucson, AZ 209612  227 
10 Nate Cole   Wyoming, MI 236397  202 
11 Robert Sisson   Pineville, NC 60506  212 
12 GREG KUHN     229 
13 Branden Lyon   Grand Rapids, MI 53879  207 
14 Andrew Florian   Kalamazoo, MI 198114  222 
15 Anthony Roth   Kalamazoo, MI 131380  225 
16 Jacob Lietaert   Grand Rapids, MI 224863  228 
18 Stanley Piotrowski   Spring Lake, MI 206544  210 
19 Eric Phreed   Lansing, MI 161040  209 
DNF JOE LEKOVISH     205 
DNF CHARLES BULTMAN     201 
DNF Dominick Zaccone   Brighton, MI 85167  217 
DNF Andrew Frelitz   Chicago, IL 227677  224 
DNF Zach McBride   Kalamazoo, MI 212543  208 
DNF BRIAN ROSEWARNE     211 
DNF Rune Duke   Ann Arbor, MI 230710  203 
DNF Tony Wieczorek   Trenton, MI 240820  215 
DNF Todd Frerichs   Rochester Hills, MI 197437  223 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BART CARLSON     402 
2 Austen Thelen   East Lansing, MI 241480  430 
3 Brian Hancock   Alma, MI 145099  406 
4 Brad Fry   Portage, MI 219935  428 
5 Rodger Bowser   Ann Arbor, MI 244327  400 
6 Alan Smith   Bloomfield Hills , MI 246978  431 
7 Scott Gifford   Canton, MI 113027  405 
8 CHAD EVERTS     404 
9 Brendan Benson   Birmingham Mi 214161  423 
10 Daniel Smith   Mount Pleasant, MI 227535  416 
11 John Coates   Harperwoods, MI 246615  403 
12 Craig Rawlings   Grand Rapids, MI 208778  427 
13 Dominick Wieczorek   Trenton, MI 240821  418 
15 Steven Weckle   Midland, MI 227728  417 
16 Matt LeVasseur   Midland, MI 229638  412 
17 Steven Hetfield   Owosso, MI 255211  421 
18 William Jewell   Ada, MI 244382  410 
19 Aaron Sheehan   Lansing, MI 219075  415 
22 Mac Brennan   East Jordan, MI 243416  420 
23 Jason Melcher   Monroe, MI 245480  413 
25 Christopher Wiederhold   Petersburg, MI 228761  419 
26 Andrew Lee   Lansing, MI 167025  411 
DNF Byron Boyer   Colorado Springs, CO 207155  401 
DNF John Harris   Mason, MI 137917  407 
DNF Douglas Hedges   Royal Oak, MI 249941  408 
DNF Robert Hughes   Ada, MI 202165  409 
DNF Michael Pizzorno   Northville, MI 211792  426 
DNF GREG SCHULTE     414 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Budacki   Evergreen, CO 115235  351 
2 RANDY NICKEL     360 
3 DAN SIMUNDCA     363 
4 Tony Lyndon   South Lyon, MI 262366  356 
5 scott hall   Frankenmuth, MI 257824  353 
6 David Burke   Tucson, AZ 244600  352 
7 Matthew Spruit   Milford, MI 245368  358 
8 Steve Angel   Warren, MI 234033  350 
9 James Wiswall   Ann Arbor, MI 199105  359 
10 JEFF KLOP     355 
DNF Cameron Kohn   Jackson, MI 257186  362 
DNF Lincoln Miller   South Haven, MI 257757  357 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mackenzie Woodring   Belmont, MI 211079  505 
2 Jennifer Mitchell   Toledo, OH 208609  502 
3 Ann Remmers   Boulder, CO 214286  504 
4 Wendy Caldwell (1 - Cat3)   Whitmore Lake, MI 222343  507 
5 Antonia Musto   Ada, MI 213753  503 
6 Emily Flynn   Eagle Lake, MN 234057  500 
8 Ann Ferris   Ann Arbor, MI 228695  509 
DNF April Yerge   Farmington Hills, MI 186984  506 
DNF Julie Lewis-Sroka   N Royalton, OH 143111  510 
DNF Kathy Kirk   Kalamazoo, MI 208216  501 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HEATHER MITCHELL     450 
2 ANASTASIA YOCUM     451 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyUSACDFOSMOShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee