Race Results for
Bike Club TT Challenge
Withrow, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/12/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   
3 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   
4 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Meyer      
2 Raymond Warns-Ledesma   Saint Paul, MN 189720   
3 Cody Scott   Mahtomedi, MN 250669   

Men - MR - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Cullen   Hudson, WI 107902   
2 Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   
3 Rick Christenson      
4 Peter Morey   Bloomington, MN 201037   
5 John Shishilla   Medina, MN 48806   
6 Alex Dobbertin   Minneapolis, MN 160147   
7 Steven Hebert      
8 Greg Goblirsch      
9 Paul Rennert   Minnetonka, MN 83289   
10 Matt Stein   Northfield, MN 221389   
11 Steven Green   Irvine, CA 109165   
12 John Baker   Brooklyn Park, MN 63040   
13 Jeff Evanson   Medina, MN 255457   
14 Eric Piche   Golden Valley, MN 164416   
15 John Kueng   Champlin, MN 46569   
16 Christopher Edin   Shoreview, MN 10467   
17 David Peterson   Minneapolis, MN 239997   
18 Steven Pippin   Minneapolis, MN 103461   

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gordy Paulson      
2 Robert Mairs   Mendota Heights, MN 76189   
3 Brian Abery   Apple Valley, MN 181594   
4 David Dow   West Lakeland, MN 45275   
5 Doug Regester   Minneapolis, MN 29433   
6 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   
7 Gordy Devers   Edina, MN 158782   
8 David Herbert   Rochester, MN 173959   
9 David Pramann   Burnsville, MN 28606   
10 Gary Gross   Rochester, MN 94734   
11 Michael Lyner   Stillwater, MN 105204   
12 Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814   
13 P Fred Storti   Stillwater, MN 59577   
14 Richard Weisbecker   Mendota Heights, MN 198869   
15 Bruce Harick   Minneapolis, MN 15080   
16 Ralph Heath      
17 Cleve Pettersen   Minneapolis, MN 45792   
18 William (Jay) Tegeder   Saint Paul, MN 35162   
19 William Kosfeld   Saint Paul, MN 246891   
20 William Cragoe   Minneapolis, MN 226119   
21 Chris Paidosh   Saint Anthony, MN 241169   
22 Bernard Graham   Maple Grove, MN 201858   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   
2 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   
3 Aric Hareland   Seattle, WA 172133   
4 John Redmond   Carrollton, TX 203926   
5 Andrew Minier   Anoka, MN 135556   
6 Anthony Coughlin (1 - Cat1)   Duluth, MN 148252   
7 Tristen Bentzler      
8 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   
9 Micah Moran   Waterloo, WI 145996   
10 Jay Henderson      
11 Ben Popp   Lake Elmo, MN 77082   
12 Brian Zeuli      
13 Michael Tocko   St. Paul, MN 58052   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt McDonough   Minneapolis, MN 202076   
2 David Bucholz   St Paul, MN 201319   
3 James Lockwood   St Paul, MN 128526   
4 Nathan Hoffman   Annandale, MN 210564   
5 Rhett Finley   Wayzata, MN 233002   
6 Joe Moyer   Rochester, MN 220267   
7 Mike Manati      
8 Mark Mettler   Grandin Nd 196896   
9 Mike Suntken   Fountain City, WI 188282   
10 Patrick Horrigan   Omaha, NE 238002   
11 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   
12 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN 244650   
13 Joshua Haarer   Hugo, MN 166468   
14 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   
15 Spencer Haugh   Dorchester, MA 214228   
16 Tim Hayes   Gainesville, FL 208801   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curt Wood      
2 Joshua Riff   Edina, MN 263095   
3 Joseph Johnson   Eagan, MN 229038   
4 Alec Kloss   Minneapolis, MN 220354   
5 Nick McCulloch      
6 Paul McCormick   Edina, MN 239306   
7 Yorgos Arambadjis   Minneapolis, MN 221717   
8 Nathaniel Swanberg   Boulder, CO 224974   
9 Paul Schoeller   Oakdale, MN 219547   
10 Devon Palmer   Saint Paul, MN 259498   
11 John Rotach   Denver, CO 227296   
12 Brandon Emmert      
13 Samual Meyer      
14 Greg Lager   Mahtomedi, MN 214024   
15 Chris Schultz   Minneapolis, MN 253759   
16 Guy Hummel (1 - Cat5)   Woodbury, MN 263171   
17 Nick Madland      
18 Avery Dahl      
19 Tran Ton      
20 Alex Dahlquist   St. Paul, MN 262325   
21 Brian Hasty   Hudson, WI 241638   

Men - Cat 4/5 - Master 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Bruininks      
2 Chad Christenson   Cambridge, MN 100189   
3 Tim LaBerge   Sammamish, WA 218685   
4 Russell Loucks   Eagan, MN 182695   
5 Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867   
6 Markus Bohler   Any Town, NY 242465   
7 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869   
8 Andy Tetmeyer      
9 Neil Hailstone   Denver, CO 126055   
10 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   
11 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   
12 Tim Smith   Olympia, WA 241621   
13 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   
14 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   
15 Dan Berhow   Cottage Grove, MN 242368   
16 Carlton Mitchell   Maple Grove, MN 212092   
17 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   
18 Shawn Riehm   N Saint Paul, MN 220668   
19 Kevin Berger (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 53836   
20 Jeff Bauerly   St Cloud, MN 238527   
21 Nelson Zamora   Woodbury, MN 198019   

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Sone   Northfield, MN 224939   
2 Paula Plant   Chanhassen, MN 209376   
3 Bonnie Donzella   Eagan, MN 137107   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Ostenso      
2 Ann Moyer   Rochester, MN 227226   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277   
2 Carrie Swiggum      
3 Jackie Carlson      
4 Jennifer Weiler   Minneapolis, MN 244633   
5 Seana Giardini   Hugo, MN 179174   
6 Julee Taylor   Saint Paul, MN 245293   
7 Amber Schult      
8 Julia Mairs   Mendota Heights, MN 257976   
9 Kristy Lavigne      
10 Amy Campbell      
11 Jennifer Grant      
12 Maleaha Laski   Minneapolis, MN 245778   
13 Tracy Bergemann   Saint Paul, MN 244529   
14 Sarah Pritzker      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSpySierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee