Race Results for
Treadfest (2007WORS #2)
Lake Geneva, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/20/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aristotle Peters   Hartford, WI2:10:52.5 242486  1008 EXPO ExpeditionSupply
2 Josh Gazdecki   2:12:50.1  1110 Alterra Coffee
3 Kagen Mantz   2:17:30.4  1121 Team Extreme
4 Chris Hurst   Lake Geneva, WI2:24:18.6 229172  1117 Skinnys/NDC/RRB
5 Ryan Kann   2:27:13.6  1103 Adventures/Spectrum
6 Zachary Geyer   Green Bay2:42:24.7 230075  1013 Stadium Bike
7 Kyle Warras     2007 Muddy Cup Cafe
8 Dylan Weigel     2206 hayes
9 Ben Overeem     2195 
10 John Kummer     2145 Fat Tire and Beer
11 Joseph Maloney     2056 
12 Ryan Voss     2130 GenX
13 Theodore E. Peters     2025 EXPO Racing
14 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2087 MARS
15 Ted Sobotta     2221 Mountain Outfitters
16 Andrew Leslie   Kenosha, WI 189815  2203 Kenosha Velosport
17 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  2034 Stadium Bike
18 Greg Parker     9004 Team Extreme
19 Caleb Lenss     2054 
20 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2003 Gear N up
21 Nicholas Reese     2157 
22 Evan Harris     2097 Team East
23 Alan Johnson     2059 Fattires N Beer
24 Kody Peters     9047 Main Street Bikes
25 Zach Babiarz     2433 
DNF Sean Parker     1058 Team Extreme
DNF Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  1066 
DNF Cody Shaide   Rice Lake, WI 229145  1102 Adventures/Spectrum
DNF Joel De Witt     2115 Fond du Lac Cyclery

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Sherer   Boulder, CO1:57:38.2 232977  1934 Pony Shop
2 Dan Teaters   2:05:03.8  1120 Bean and Barley
3 John Fang   Milwaukee, WI2:07:57.9 256151  1067 Bare Knuckle Brigade
4 David Knauf   2:18:52.8  1266 UW Whitewater
5 Bill Street   2:20:46.7  1064 PCW Cycling/ Fattires N Beer
6 Kyle Guerra   2:21:27.9  1089 Brookstone Homes / Guerra
7 Luca Lenzi   2:29:23.9  1249 Vision Quest
8 Derek Hay   2:31:45.8  1093 Magnus
9 Zachary Giffey   2:34:41.1  1933 UW Platteville
10 Craig Stanley     2452 
11 Matt Gehling     2430 
12 Michael Eckert     2437 The BIke Hub
13 Ben Koenig     2202 
14 Aaron Duchon     2418 
15 Samuel Sielen     2134 
16 Chad Krenzke     2226 team extreme
17 Jay Millin     2175 Mountain Outfitters
18 Brian Braun     2028 UW-Stout
19 Mike Sherven     2100 
20 Taylor Bogdanske     2031 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
21 Joseph Sielen     9039 
22 Joe Nolan     9046 UW Platteville
23 Chad Glisch     2198 WORS
24 Benjamin Hobson     2201 
25 Matt Millin     2210 Mountain Outfitters
26 William Budd     2421 
27 Andrew Wiesner     2108 Stadium Bike
28 Nick Sabel     2124 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
29 Shawn Peters     2465 Main Street
DNF Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  1048 Fond du Lac Cyclery
DNF Danny Holtermann     1057 Joe Bikelers/Gen ex
DNF Andrew Truemper     1256 
DNF Mitchel Kauppila     1259 Hayes Disc Brakes
DNF Alex Bird     2137 
DNF Christpher Mohr     2159 
DNF Carl Morse     2190 Wheel Sprocket
DNF Brook Davis     2432 
DNF Charlie Lukas     2442 
DNF Steven Paramski     2459 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Lueck   1:58:08.9  1055 Glyde Clothing/TREK
2 Aaron McCombs   2:03:42.8  1115 Bosch/Specialized/Norway
3 Benjamin Popper   2:07:51.6  1245 Team Pegasus
4 Adam Feltz   2:10:20.5  1244 Mars
5 Nick Caliva   River Falls, WI2:18:12.9 227751  1025 The Routeabs/ODI/Hayes
6 Edward Englehardt   2:19:24.8  1938 
7 Justin Lund   Tomahawk, WI2:19:27.5 216962  1005 SPY Optic FDL/ Osh Cyclery
8 David Thomas   2:19:28.9  1126 UW-Whitewater
9 Colin Powell   2:26:25.0  1087 Team Pegasus
10 Justin Davis   2:31:19.1  1105 
11 Jason Gosse   2:31:51.5  1085 Team WORS
12 Shawn Hoppe   2:34:03.8  1042 Fond du Lac Cyclery
13 Jeffrey Peterson   2:45:37.2  1099 Alterra Coffee
14 Alan Schroeder     2047 
15 Ted Burger   Chicago, IL 245752  2103 Unattached
16 Eric Roche     2011 UW-Whitewater
17 Judson Steinback     2402 
18 Jason Mathis     2211 
19 Brian Thompson     2463 Crank Daddy's
20 Jeremy Vogels     2178 Bellin Health
21 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  2329 Team Pedal Moraine
22 Jesse Shoemaker     2109 Bellin Health
23 Bryan Scheel     2460 
24 Luis Maldonado     2455 
25 Isaiah Schroeder     2153 Wors
26 Brandon Kaminski     2133 Bellin Health
27 Jake Komosa     2147 
28 Timothy Clavette     8020 Monkey Bar Gym
29 Paul Kekstas     8014 Bellin Health
30 Matthew Byrge     2308 Cyclopath
31 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
32 Josh Giffey     9010 
33 Steve Ruppel     2140 Bellin Health
34 Andrew Stewart     2186 Unfunded Racing
35 Luke Utecht     2030 Bellin Health
36 Justin Meyer     2461 
37 Josh Roberts     2424 
38 Greg Parker     2090 
39 Joe Priebe     2412 
DNF Travis Olson     1003 PCW
DNF Brian Abraham     1017 Team Brown Bear
DNF Brett Ebben   Lakewood 258629  1022 Fdl/Osh Cyclery
DNF Tony Pirolo     1065 Hayes
DNF James Parman   Oshksoh, WI 239516  1078 Fond du Lac Cyclery
DNF Isaac Reinbold     1123 
DNF Benny Cruickshank     1299 
DNF Michael Cook     1936 KC Velo/Trailhouse
DNF Benjamin Reed     1937 KC Velo Trailhorse
DNF Nicholas Suddendorf     2194 Fine Line
DNF Donavan Moritz     2408 
DNF Philip Scharine     9037 BareknuckleBrigade

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamison Stachel   1:58:38.9  1252 Kettle MoraineFlyers
2 Chris Solan   Antioch, IL2:01:08.5 204340  1191 Skinnys/NDC
3 Karl Schult   2:01:41.1  1045 
4 Richard Mezo   Crown Point, IN2:04:21.7 246376  1257 
5 Ron Knutowski   2:05:08.7  1056 TEAM WHEATON
6 Doug Bailey   2:06:01.4  1081 Alterra CoffeeRoasters
7 Bret Gaue   2:08:00.1  1250 Bare Knuckle Brigade
8 Tim Scanley   2:09:33.4  1100 Alterra Coffee
9 Sanjay Ganju   2:10:25.6  1084 Alterra Mtb
10 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI2:12:53.9 228524  1019 Norway/Boschcles
11 Craig Baumann   2:16:12.5  1109 
12 Matt Lanser   2:21:12.8  1804 Stadium Bike
13 Brad Dash   2:21:23.7  1253 MARS
14 Mike Shklovski   San Jose, CA2:31:09.9 246488  1264 Colayita Racing
15 Krystian Pac   Chicago, IL2:39:16.4 149853  1129 Ola-Miodu-Mama-Dom.-Polska
16 Joe Riesberg     2167 Mountain Outfitters
17 Zack Blankenheim     2161 
18 Michael Kohnle     2015 Extreme
19 Mike Mennenoh     2152 Skinnys Club Tread
20 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  9014 Team Extreme
21 Kerry Drake     9012 WORS
22 Eric Luebke     2066 
23 Ryan Scheuerman     2413 
24 Eric Pompeo     9040 Team Extreme
25 Martin Zizka     2146 Endeavor Cycling
26 Robert Mautz     2142 Mountain Outfitters
27 Peter Chrapkowski   Chicago, IL 253503  9041 KillJoy
28 Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
29 Steven Schaefer     2204 Fine Line
30 Jeremiah Logemann     2464 Pharm Phresh
31 Jason Roggenbauer     2131 
32 James Fernandes     2414 Cornfeed
33 Sandor Fabian     2443 
34 Steve Kuchenberg   Green Bay, WI 208719  2158 Muddy Cup
35 Michael Olm     2016 Gen X/ Joe BikeLer Cycling
36 Edward Lukin     2416 
37 Gary Otkin     2343 Stadium
38 Wally Kunstman     2205 
39 Adam Nowoj     2398 
40 Noel Versch     2411 
41 Ryan Fosnaugh   Woodstock, IL 206661  8016 Skinny's Racing
42 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8013 Michaels Cycles
43 Ryan Manske     8025 
44 Matthew Forst     8023 
45 Wade Gurski     2350 Athletes by Design
46 Mark Steen     2404 
DNF Christopher Pitts     1127 Moosejaw
DNF Vic Rentas     1237 North Branch
DNF Joe Greatens     1243 Team NU
DNF Greg Heck   Berwyn, IL 100922  1261 XXX Racing - Athletics
DNF Jon Pritchett     1821 
DNF Joel Coon     1903 BKB/BelGioioso/Stadium
DNF David Schoenherr     1905 Bare Knuckle Brigade
DNF John Ryan     1935 
DNF Peter Cherchian     2002 Chainsmokers
DNF Kirk Zahn     2197 
DNF Karl Tillman     2200 
DNF Ryan Shiroma     9003 BKB/BelGioioso
DNF Chad Hendrickson     2207 Michael's Cycles

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Schutte   2:00:30.2  1052 Polska-Masterlock
2 Daniel Holsen   2:03:15.0  1044 
3 jess kruchoski   Hartland, WI2:06:01.6 261579  1023 Team Extreme
4 Jason LaBella   Chicago, IL2:09:14.1 219648  1111 Killjoy
5 Harlan Larson   2:09:31.0  1939 Hayes Disc Brake
6 Jeff Hammond   Oswego, IL2:14:30.8 261201  1062 Bosch-Norway Cycles
7 Kevin Herman   2:18:57.3  1074 BOSCH / NorwayCycles
8 Dan Tavela   2:20:29.2  1075 Club Tread
9 Dave Volpentesta   2:24:23.0  1079 
10 Kenny Dretzka   2:28:07.3  1802 Team Cyclopath
11 Sammy Greco   2:29:23.3  1238 
12 Radek Vopalka     2148 Endeavor Cycling
13 Michael Naughton   Crystal Lake, IL 256256  2038 TNTS
14 Rob Fuchsteiner     2006 Moosejaw
15 Sean Miller     2247 Michaels Cycles
16 Ken Stuckart     2410 Team Extreme
17 Aaron Ament     2014 Alterra mountain bike Team
18 Tim Sutherland     2172 Northbranch
19 Joe Villalobos     2057 Hayeses
20 Todd Hill     2439 Chainsmokers
21 Kyle Tomilin     2467 hayes
22 Greg Poulsen     2431 Northbranch
23 Jeff Senn     9043 
24 Wade Flisram     2169 Team Extreme
25 Jarrod Kerkhoff     2407 
26 Roger Eckes     9008 Alterra Coffee
27 Nic Mianecki     2113 BCB
28 Phil Taylor     2105 
29 Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2128 Wheel Fast Racing
30 Troy Olm     2118 chainsmokers/willys bike
31 Timothy Smith     8061 Darcy Racing
32 George Boznos     2466 
33 michael Seguin     2420 Seegs
34 Mike Carney     2400 
35 Tom Norvilas     2426 
36 Neil Infante     9045 Singletrack Flips
37 Dan Woods     8059 SNOTFOOT
38 Eric Froemming     2193 
39 Laszlo Horvath     2444 
40 Brennan Thornton     2409 
41 Anthony Ramirez     2429 Singletrackflips
42 Bret Srock     2403 
43 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  8005 
44 Brian Lucas     8027 
45 Steven Wild     2209 
46 Robert Roop   Grayslake, IL 244137  2018 North Branch Cycling
47 Chris Cooper     8011 Hayes Disc Brakes
48 Andrew Spahr     2212 Alterra
49 Mike Belden     8060 
50 Jean Marasigan     2417 
51 Jeff Weyenberg     2141 
52 John Buran     8021 Hayes Brakes
53 Craig Shaub     2415 
54 Christian Hilbert     8026 Big Ring Racing
DNF Scott McClement   Hinsdale, IL 192184  1006 Bosc-Norway Bike
DNF David Compton   Belvidere, IL 259833  1035 Compton Bros. Racing
DNF Mark Cole     1080 Point Pursuit
DNF Mike Budd     1090 Wheel and Sprocket
DNF Kevin Plato   Grafton, WI 211911  1096 MARS
DNF Brian Merklein     1097 Big Ring Racing
DNF Cory Anderson     1118 
DNF Lowell Johnson     1119 
DNF Pete Hill     1263 Bicycle Heaven
DNF Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  1809 Spin Dr Cycleworks
DNF Benjamin Griggs   Green Bay, WI 229175  1908 Muddy Cup Racing
DNF Earle Jacob Jr     1932 Big Ring Racing
DNF Jason Martini     2042 Stadium Bike
DNF Leif Hagman     2181 
DNF Ross Hosking     2457 
DNF Shawn Hauser     8006 Stadium Bike/H.O.P.E

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Lemke   Cedarburg, WI2:07:10.7 210815  1015 Team Pedal Moraine
2 Bruce Lagerquist   2:09:39.7  1239 Trek
3 John Riley   Cross Plains, WI2:09:44.4 29899  1262 Trek
4 Carl Cunningham   Sunnyvale, CA2:10:11.9 163070  1112 Bosch/Norway Cycles
5 Ken Krebs   Saint Charles, IL2:12:05.4 193353  1113 Chicago Performance
6 Mike Curtes   2:13:04.8  1144 Big Ring Racing
7 John Miller   Madison, WI2:16:09.6 233978  1047 
8 Robert Schlegel   2:16:59.9  1116 Michael's Cycles
9 Paul Rainey   Mount Prospect, IL2:21:05.4 244381  1068 Bosch / NorwayCycles
10 Michael Slade   2:22:02.5  1024 Bosch/Norwaycles
11 Russell Jobs   Wauwatosa, WI2:23:49.3 92264  1803 Hayes/RPM Cycling
12 Steve Jeske   2:26:08.5  1028 Pedal Moraine
13 Steve Miller   2:26:21.0  1046 skinny's
14 Mike Owens   2:27:33.2  1128 Alterra
15 Tom Macone   2:30:22.7  1039 Alterra Coffee
16 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI2:31:53.4 242243  1027 Alterra CoffeeMTB Team
17 Brian Petted   Cedarburg, WI2:33:03.3 58472  1133 Big Ring Racing
18 Mike Meccia   2:36:01.1  1248 Something Massive
19 James Derby   2:39:22.8  1267 
20 Scott Sumner   2:41:58.4  1806 Fattires and Beer
21 Chris Tamborino   Hubertus, WI 263786  2004 Expo Racing
22 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2083 hayes brakees
23 Bryan Merrill     2438 Team Get A Grip
24 Jeff Riedel     8022 Hayes/RPM Cycling
25 Guy McDermott     2405 
26 Stuart Shelton     9001 Team Extreme Singlespeed
27 Mark Burkholz     2037 Gen X
28 Richard Janisch     9042 Hayes
29 David Mennenoh     2188 
30 Gary Durian     2112 Team Pedal Moraine
31 Brad Babcock     2063 Crank Daddy's
32 Todd Bugnacki     2086 
33 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2062 Alterra Mountain Bike Team
34 Rob Hofman     9015 Team Extreme SS
35 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Brake
36 Keith Wolf     8018 Extreme
37 Greg Morrow     2070 Pedal Moraine
38 Brian Hicks     2093 Point Pursuit
39 Andrew Ohlsson     2422 
40 John Mahr     2440 Wheelfast Racing
41 Steven Kuphal     2053 Fond du Lac Cyclery
42 Len Cabaltera     8010 Hayes RPM Cycling
43 Jim Willett     2445 
44 Dan Berg     2441 Northbranch Cycling
45 Patrick Doornek     2099 
46 Paul Compton     2021 Compton Bros. Racing
47 Tim Bates     9013 Bare Knuckle Brigade
48 Daniel Schroeder     2423 
49 Dan Getzen     2120 Skinny's Fat Tire Racing Team
50 Charles Rylich     2427 
51 Bruce Borcherding     2082 Hayes Disc Brakes
52 Dave Geyer   Green Bay, WI 241228  2035 Stadium Bike
53 Jeff Provisor     2434 North Branch
54 Tom Warwick     2446 The Z Ws
55 John Budzynski     2196 
56 Sam Badger     2448 
DNF Steve Pribek     1077 
DNF Greg Jones     1200 Hayes
DNF Delfino Parra     1247 Pyoc@RBB Cycles
DNF Chris Hammer     1254 Wheel Fast Racing
DNF Stephen Kmecak     1265 Alterra
DNF Greg Duckett     1805 Alterra Coffeemtb. team
DNF Troy Sable     2044 
DNF David De Witt     2114 Fond du Lac Cyclery
DNF David Schroeder     2425 
DNF Juan Carlos Nava     2454 
DNF John Bogdanske     9009 ChainSmokers

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL2:04:22.4 28536  1002 Active Endeavors
2 John Shull   Libertyville, IL2:05:44.0 259398  1001 CLIF BAR
3 Jeff Sympson   2:08:56.3  1063 RVO / Kegel's Kegel's
4 Tim Montee   2:11:07.9  1907 Muddy Cup Racing
5 Ron Kay   Rice Lake, WI2:16:50.5 210985  1054 Hayes Disc Brakes
6 Tony Pacini   Winfield, IL2:23:39.0 27022  1020 Gen X / Joe BikeLer Cycling
7 David Torgler   2:33:22.1  1076 Club Tread
8 Jeff Chesmore   2:34:23.7  1124 Michael's Cycles
9 Greg Carter     2208 
10 Kent Wenger     2098 ChainSmokers
11 Charles Kane     2144 Cronies
12 John McNeill     9038 Bare Knuckle Brigade
13 Scott Logue     2449 Vision Quest
14 Don Freitag     2012 Big Ring Racing
15 Christopher Peske     2435 
16 Dale Freund     2419 
17 Tom Wendland     2036 
18 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2436 Wheelfast
19 Kenneth Ramm     2406 
20 Bruce Leblanc     2150 Team WORS
21 John Spehlmann     2399 
22 Mark Petterson     9036 QQQQ
23 Dave Diamond     2127 Alterra
24 Bill Czaja     2458 
25 Steve Drecoll     2179 
26 Jeff Greatens     2447 
27 Anton Koenigsmann     2061 
28 Dennis Malmanger     2043 Michaels Cycles
29 Don Fischer     2050 Big Ring Racing
30 Rick Oselio     2451 
31 Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
32 Randy Borst     2077 Stadium Bike
33 Ed Gilbertson     2462 
34 John Dabbeekeh     2143 Pedros/Cheepteam
35 Jim Loughlin     8058 Snotfoot Racing - Naperville
DNF Jeff Parker   Cedarburg, WI 188011  1016 Pedal Moraine
DNF Marcum Martz     1073 Mountain Outfitters
DNF Dennis Schueler   Hickory Hills, IL 224373  1082 Bosch-Norwaycles
DNF Bob Unzicker     1125 Bosch/Norwaycles
DNF Jeff Seifert     1166 BOSCH / NORWAYcles
DNF Eric Schroeder   Valparaiso, IN 228204  1255 Torin
DNF Sam Kuehner     1260 Team Wheaton
DNF Dale Konkol     2048 
DNF Mike Borchardt     2078 team extream
DNF Arthur Spurlock     2117 Stadium Bike
DNF Dan Dittrich     8062 Iron Maiden

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Meader   2:32:38.4  1246 
2 Peter Kot   2:39:13.1  1050 Bosch/Norway Cycles
3 Larry Fish     2049 Moritz Tire/Bikes-N-Boards
4 Wayne Fish     2045 Fish Nordices-N-Boards
5 Robert Garner     9044 VC Bikesport
6 Dave Hornung     2164 Fond du Lac Cycle
7 Gary Bender     2185 Team Wheaton Francisan
8 Jerome Leair   Rubicon, WI 245158  2189 Brookstone Holmes
9 Ron Kubala     2026 
10 Steven Stanislaus     2456 
11 Mark Ullenberg     2168 Brookstone Homes
12 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
13 Randy Feuillerat     2177 Michaels Cycles
14 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2052 Skinny's Racing
15 Jeff Cummisford     2199 
16 William Peters     2067 STADIUM BIKE
17 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2155 velo club roubaix
18 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
19 Daniel Braun     2029 Team East
20 Dale Lenss     2060 
21 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Wheel & Sprocket/TREK
22 John Washburn     2055 Alterra Coffee
23 John Spaude     2450 Nova Cscorp
24 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket/Trek
25 Bernie Parker     2129 Team Extreme
26 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2084 Extreme Ski & Bike
27 Don Howell     2184 Border Patrol
28 Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
29 Brad Tennis     2125 Moosejaw
30 Frank Lobello     2111 
DNF Curtis Allison     1031 Mountain Outfitters
DNF Randy Pallex     1053 Stadium Bike/BelGioioso
DNF Larry Swanson   Loves Park, IL 96326  1114 Kegels
DNF David Wellskopf     1122 Pedal Morane
DNF Al Olson     2009 
DNF Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2119 
DNF Don Bogdanske     2122 
DNF Sterling Schmidt     2126 Wheel and Sprocket
DNF Charles Swyder     1258 Active Endeavors

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Gantz   Green Bay, WI2:34:26.7 225382  16 Bellin Health
DNF R Truman Purdy   River Falls, WI 242901  52 The Route

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:05:14.8 145071  67 Trek/VW
2 Jesse LaLonde   Ely Mn2:06:39.7 203490  51 GF29 / BKB
3 Mark LaLonde   Madison, WI2:09:09.7 226412  Gary Fisher/BKB
4 Brian Matter   Sheboygan, WI2:10:36.1 85929  PCW/TREK
5 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:12:30.7 182019  Bellin Health
6 Isaac Neff   2:19:03.1  119 Alterra Bergen/ Mad Anthony's
7 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:19:20.2 212641  27 Hayes
8 Thomas Bender   Salt Lake City, UT2:20:11.8 230273  24 Team Wheaton
9 Zachary Davies   2:22:16.6  124 
10 Carlos Haeckel   Madison, WI2:23:21.4 227622  14 Alterra CoffeeTeam
11 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:23:54.9 242169  28 Team Pedal Moraine
12 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI2:26:03.6 214936  50 Brookstone Homes
13 Phil Ott   Marquette, MI2:31:09.4 227380  31 Quick Stop Bike Shop
14 Joseph Farris (1 - EX)   Plainfield, IL2:34:38.0 193029  121 WDT Cycling Team
15 Aaron Brandt (2 - EX)   Seboygan, WI2:36:04.6 209961  54 Team Mars
16 Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:36:07.2 209153  15 Michael's Cycles
17 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI2:36:31.6 93290  35 Magnus
18 Ryan Ruhland   Madison, WI2:37:23.9 209987  26 Fond du Lac Cyclery
19 nathan johnson   La Crosse, WI2:38:11.0 263266  43 Muddy Cup
20 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:39:34.3 247082  17 Fond du Lac Cyclery
21 edwin colvin   Indianapolis, IN2:52:39.9 255350  113 Hancock Regional Racing
22 Adam Clark   Chicago, IL3:10:14.7 235856  25 XXX Racing
DNF A J Ettmayer Jr     Team Pedal Moraine
DNF Cory Gwin   Madison, WI 223072  32 Michaels Cycles
DNF Andrew Hanson   Delavan, WI 252571  47 Quick Stop Bike Shop
DNF Ryan Rysewyk   Madison, WI 243026  64 Chainsmokers
DNF Chad Salla   Greenville, SC 228233  120 KCVelo Trialhouse
DNF Brian Hill   Greenville, SC 264211  122 Get A Grip

Men - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Peariso   Amherst, WI2:16:40.8 139566  Titus / Muddy Cup
2 Jerry Long   Moscow, ID2:18:56.9 202427  10 Chainsmokers
3 Ray Nelson   Woodstock, IL2:20:53.0 193027  100 Skinnys Club Tread
4 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI2:21:06.5 117449  34 Team MARS
5 Scott Cole   Stevens Point, WI2:22:04.2 7340  19 Specialized/ERGON
6 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:23:36.4 182256  20 Team Polska FDLCyclery
7 Tim Drankus   Sheboygan, WI2:26:32.7 151397  PCW Cycling/Hyundai/Spy
8 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:28:39.5 259146  22 Hayes
9 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:30:15.1 227406  53 Moosejaw
10 John Gatto   Oak Forest, IL2:32:52.9 121461  33 D'Arcy/SRAM Cycling Team
11 Bob Weintz   2:33:28.8  65 Skinnys Racing
12 Jim Peterson   Edgerton, WI2:35:29.7 154720  37 Michael's Cycles
13 Daniel Brennan   Chicago, IL2:37:44.6 246140  115 Johnny Sprockets
14 Chris Lombardo   2:38:48.5  114 
15 Dave Norton   2:39:13.5  116 Team44/Johnny Sprockets
16 Chris Strout   Hendersonville, NC2:39:38.2 177553  58 MetLife/The Pony Shop
17 Mark Walter   Rochester, MN2:39:54.4 203633  59 Muddy Cup Racing
18 Michael Stanislaus   Wauwatosa, WI2:40:10.1 260844  62 Muddy Cup/Crank Daddys
19 William Livingston (1 - EX)   Janesville, WI2:44:16.6 241814  60 Michael's Cycles
20 Greg Bower   Boulder, CO2:46:14.2 228101  118 
21 Butch Welke   Lake Geneva, WI2:50:20.4 169422  38 Skinnys Tread
22 John Timm   Germantown, WI 209235  12 Trek/Extreme Ski and Bike
DNF Mike Phillips (PR)   Chicago, IL 84647  Alterra/Specialized
DNF Bill Delaney   Madison, WI 210055  13 Chainsmokers
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  18 Team Pedal Moraine
DNF Douglas Pietz   Milwaukee, WI 138646  21 Polska-Master Lock
DNF Bill Nigh   West Bend, WI 197745  30 Team Pedal Moraine
DNF Jerome Daanen   Racine, WI 164575  36 Hayes Sun Ringle
DNF Jan Rybar   Apple Valley, MN 98534  41 
DNF Trevor Olson   Rochester, MN 264356  46 Muddy Cup
DNF Mat Bostelman   Sterling, IL 119153  61 
DNF Chris Pagels     63 Bike Hub
DNF David Stahl   Deerfield, IL 208045  66 MARS
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Muddy CupRacing
DNF Mike Kelsall   Shorewood, IL 175959  117 Darcy Cycling
DNF Matt Silvia   Chicago, IL 208232  123 Killjoy
DNF David Schuda     125 Clif Bar Midwest

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Kay     6015 Riverbrook Momentum
2 Noah Dorsch     6066 
3 Shane Holcomb     6070 Fat Tires N Beer
4 Jack Woods     6065 

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Anschutz   0:44:29.5  4029 Moritz Tire/Bikes-N-Boards
2 Ethan Ramm   0:44:38.7  4290 
3 Mitchell Bogardus   0:46:15.3  4014 Team Wisconsin
4 Conner Shelton   0:51:21.3  4002 Team Extreme
5 Nate Kennedy   0:51:36.0  4327 XXX
6 Levi Dorsch   0:53:32.0  4316 
7 Nathan Johnson   0:54:18.2  4328 
8 Max Rainey   0:55:11.6  4068 Bosch / NorwayCycles
9 Adam Kay   0:55:47.9  4071 Riverbrok Momentum
10 Jack Feuerstein   0:56:13.4  4017 Wheel & Sprocket
11 Diego Parra   1:02:14.1  6068 Pyoc-RRB
12 David Ohlsson   1:03:51.0  4344 
13 Matthew Spehlmann   1:12:09.8  4293 
14 Brett Poulton     6002 Active Endeavors
15 Jordan Watkins     6013 EXPO Racing
16 Samuel Martz     6020 Mountain Outfitters
17 Samuel Jansen     6024 Pedal Moraineters Junior Tea
18 Lionel Rocheleau     6063 
19 Jesse Dorsch     6064 
20 Ryan Kay     6014 Riverbrook Momentum
21 Cameron Fredrick     6062 Moosejaw
22 Jeffrey Martz     6019 Mountain Outfitters
23 Garth Post     6017 Point Pursuit
24 Dominic Pacini     6001 Gen X / Joe BikeLer Cycling
25 Payton Fernandes     6061 
26 Brandon Flisram     6004 Team Extreme
27 Samuel Huang     6018 Hayes Disc Brakes
28 Colin Butkiewicz     6069 
29 Dante Parra     6067 Pyoc@RRB Cycles
30 Roman Kosarzycki     6021 
31 Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
DNF Brandon Watkins     4070 EXPO Racing
DNF Garret Post     4087 Point Pursuit
DNF Riley Shelton     6005 Team Extreme

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hinshaw   0:47:16.2  4084 
2 Paul Hahn   0:47:16.5  4088 
3 Ted Rand   0:48:45.7  4078 
4 William Griesbach   0:49:55.0  4058 Point Pursuit
5 Johnny Chang   Green Bay, WI0:49:57.8 260380  4106 Bellin Health
6 Jonathan Bidlake   Naperville, IL0:50:37.3 208104  4099 
7 Shawn Nelson   0:51:37.0  4101 Fond Du Lac Cyclery
8 Greg Krieger   0:51:43.6  4091 
9 Ian Simpson   0:51:59.7  4326 XXX Racing
10 Erik Aksland   0:53:16.8  4036 clif bar
11 Michael Spehlmann   0:54:20.6  4294 
DNF Taylor Otto     4013 Recyclist
DNF Kyle Palmer     4341 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Michetti   0:43:29.8  4271 
2 Brendon Coleman   0:46:57.4  4313 
3 Mike Kubala   0:49:36.8  4015 
4 Ryan Berg   0:51:17.3  4287 
5 Adrian Icenogle   0:51:21.0  4283 
6 Marc Spehlmann   0:52:57.9  4295 
7 Gus Hochrein   0:53:29.6  4111 Mountain Outfitters

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Teaters   0:42:24.6  4278 
2 Chad Ament   0:45:02.0  4130 
3 Ben Marchewka   0:45:28.8  4076 Team Pedal Moraine
4 Ashton Brackett   0:45:51.3  4108 
5 Robert Wiltzius   0:45:51.5  4040 Fat Tires and Beer
6 Chad Hoppe   0:48:06.7  4073 Fond du Lac Cyclery
7 James Schwindt   0:48:09.5  4001 Fond du Lac Cyclery
8 Zoltan Darko   0:50:42.1  4302 
9 Chad Strange   0:50:49.5  4109 
10 Paul Westberg   0:55:30.1  7008 Stadium Bike
11 Justin Schmitt   0:57:01.7  4110 Mountain Outfitters
12 Jordan Nienow   0:59:36.0  4308 
13 Chris LIghtbody   1:07:10.1  4311 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bender   0:43:06.4  4197 
2 Michael Ziegler   0:44:59.3  4034 
3 Eric Lightbody   0:45:08.0  4309 
4 Wesley Frame   0:48:04.6  4080 
5 David Feuillerat   0:48:13.6  4104 
6 Eric Fossell   0:48:44.5  4299 
7 Ryan Theel   0:51:31.2  4037 
8 Eric Harrman   0:51:43.6  4330 
9 Sebastien DesMarais   0:53:09.2  4324 
10 Jacob Skibba   1:08:01.5  4004 
11 Timothy Wood   1:14:15.3  4107 
12 William Traber   1:14:56.0  7044 
DNF Bryan Augustine     4267 
DNF Walter Cloud     4270 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Amman   0:40:23.0  4005 Team Extreme
2 Glenn Kirst   0:45:05.3  4291 
3 John Paddock   0:47:06.8  4322 
4 Jeremy Lentz   0:47:52.8  4093 
5 Bret Bassi   0:47:57.4  4275 
6 Josh Clark   0:48:33.5  4268 
7 Jason Henry   0:49:33.0  4276 
8 Scott Hietpas   0:51:15.6  4072 
9 Aaron McGinnis   0:51:35.4  4067 Gen X/Joe BikeLer Cycling
10 Patrick Dowd   0:52:21.1  4325 
11 Kevin Schuster   0:55:04.9  4103 Gen X / Joe Bikeler
12 Nathan Wilke   0:55:37.6  7012 Power Bar TeamElite
13 Martin Tank Ii   0:56:28.7  4279 
14 Todd Burkholder   0:56:33.0  7001 
15 Felix Flores   0:59:15.4  4340 STF
16 Leo Basit   1:04:58.9  4342 STF
17 Thomas Calvo   1:05:13.4  4281 
18 Tony Scott   1:07:08.1  4169 
19 Jrvin Azcarraga   1:17:26.7  4334 STF
20 Tim Nass   1:51:56.4  7039 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Alligood   0:45:57.6  4320 
2 Bob Callaway   0:46:16.2  4033 Vernon Trails
3 Andrew Baines   0:46:17.6  4277 GWOD
4 Mark Haessly   0:46:36.7  4121 Fond du Lac Cyclery
5 Steve Janiak   0:47:42.2  4343 
6 Mark Cheyne   0:48:04.4  4345 
7 David Borun   0:48:22.7  7041 Maisy Racing
8 Randy Kays   0:48:59.5  4317 
9 Jeff Bublitz   0:49:41.9  4024 Gen X/Joe BikeLer Cycling
10 Scott Beck   0:50:15.1  4301 Team Rhino Racing
11 Felbert Edrada   0:51:05.4  4314 STF
12 Ken Petrikat   0:51:16.5  4304 
13 Matthew J Lay   0:52:26.1  4047 
14 Allen Brost   0:53:00.4  4347 
15 Samuel Van Jaarsveld   0:53:27.3  4289 
16 Jason Varilek   0:54:20.4  4315 
17 John Baldwin   0:54:37.1  4273 STC
18 Greg Morris   0:55:28.1  7042 
19 Rich Snamiska   0:55:47.8  4114 Fon du Lac/Oskosh Cyclery
20 Giacomo Accomando   0:57:01.4  4288 Workin Stiffs
21 Richard Shakespeare   1:00:48.8  4337 
22 Brian Hess   1:06:55.6  4044 
23 Justin Fischer   1:12:18.3  4335 
24 Joe Spaid   1:17:53.3  4339 
DNF Jim Pekowsky     4020 Team Pedal Moraine
DNF Joseph Fischer     4086 
DNF Eric Tobey     4266 
DNF Ted Drevalas     4269 
DNF Patrick Land     4323 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Luger   0:46:13.9  4011 Team Pedal Moraine
2 Dave Reich   0:47:40.8  4075 Team Extreme
3 Mike McClure   0:50:58.2  7043 
4 Michael Kaspar   0:51:27.0  4310 Team Fool
5 Steve Beach   0:51:30.6  4023 
6 Dave Dahlman   0:51:48.0  4041 Team Extreme
7 Larry Hipps   0:52:04.6  4019 Pedal Moraine
8 Mark Domke   0:53:50.1  4338 
9 Loren Darling   0:55:57.3  4284 Grainger Bike Club
10 Jeff Wren   0:56:59.4  4280 Cobra
11 Greg Mann   0:58:34.9  4336 
12 John Vamvakos   1:00:18.2  4305 2CC
13 Riley Niznik   1:00:49.0  1240 
14 Dave Gee   1:03:29.5  7040 
15 John Pederson   1:04:25.7  4312 
16 Phillip Kurz   1:07:00.3  7005 
17 Gerardo Guerrero   1:08:20.5  4348 
18 Robert Falci   1:09:17.6  7009 
19 Thom Brown   1:10:57.9  7006 
20 Jay Bailey   1:13:26.0  4286 STC
DNF Reid Woods     4321 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lane Brostrom   0:49:19.4  4332 
2 Nick Christofalos   0:51:24.3  4039 
3 Wayne Korte   0:51:27.8  1822 
4 Kenneth Andrews   0:52:02.3  4300 
5 Tony Baran   0:52:08.1  4298 
6 Henry Heupel   Libertyville, IL0:54:42.0 240131  4272 
7 Todd Thorn   0:59:15.8  7007 MooseJaw Brewpub
8 Wally Sniadajewski   0:59:49.8  7003 Point Pursuit
9 Kevin Buntrock   0:59:58.5  4319 
10 Christopher Voss   1:02:34.7  7018 Joe Bikelers
11 kevin leslie   Kenosha, WI1:02:54.2 254674  7011 
12 James Annes   1:03:12.6  4307 
13 Peter Donnelly   1:03:16.8  4297 
14 Phil Oliveri   1:05:28.1  7038 
15 Ronald Sanchez   Libertyville, IL1:08:45.4 261294  4079 
16 Dennis Westberg   1:18:57.9  7002 Stadium Bike
DNF Greg Spencer     4142 
DNF Daniel Cantele     4292 STC Racing Team
DNF Frederick Rayne     4306 
DNF Ross Adams     4329 
DNF George Dietz     4346 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Anschutz   0:48:20.4  4303 Fish Nordic
2 Brian Butkiewicz   0:51:36.0  4333 
3 Mick Mohrlant   0:52:16.8  4141 Team Metric
4 Bruce Parker   Edina, MN0:53:12.1 260693  4035 Freewheel BikeShop
5 Glenn Aavang   0:57:10.1  4069 
6 Jerry Manta Jr   0:58:09.1  4057 
7 Fletcher Belt   0:59:56.0  4331 Cheep Team
8 Chris Kemble   1:01:48.1  4296 
9 Richard Wenborne   1:08:23.8  4007 Stadium Bike
10 Ted Batzer   1:08:29.8  4105 
11 Jay Hoppe   1:13:46.5  4052 Fond du Lac Cyclery
DNF Mike Carey     4285 
DNF Dennis Kelly     4318 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf     3021 Team Extreme
2 Sarah Huang     3015 Hayes Disc Brakes
DNF Jessica Stanislaus     3009 Muddy Cup/Crank Daddys

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Buske     3022 Team Extreme
2 Hannah Guerra     3024 Brookstone Homes / Guerra
3 Nicole Fatla     3002 Momentum Bikes
DNF Heidi Goode     3029 Adventures/Spectrum Racing
DNF Amelia Barber     3036 Team WORS
DNF Katie Miller     3096 hayes Disk Brakes

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regina Livingston   Chicago 258314  3027 Michaels Cycles
2 Sonia Dubielzig     3033 MadFORCs

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire Cannon     3018 WORS
2 Tiffani Walter     3031 Muddy Cup Racing
3 Rachael Gatto     3013 D'Arcy/SRAM Cycling Team

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Over   Chicago, IL 189831  3028 Killjoy
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
3 Angella Collins     3098 
4 Angela Theriault     3023 Team Pedal Moraine
5 Francine Damico     3095 Cliff Bar Midwest
DNF Danielle Noel     3073 Hayes

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3003 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Martha O'Connor-Leigh   IA  3097 Free Flight Racing -DBQ

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3007 Wheel & Sprocket/TREK
2 Gretchen Montee     3026 Muddy Cup
3 Wendy Burns     9502 Clif Bar
4 Cheryl Post     3005 Point Pursuit

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3017 Mad FORCs

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Lukas   Eagle River, WI2:50:39.1 218422  515 PCW Cycling
2 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI3:00:47.6 202278  519 Muddy Cup Racing

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel (1 - PR)   Madison, WI2:09:26.5 202434  501 Team Polska - FDL Cyclery
2 Erin Disterheft   Eau Claire, MI2:17:23.4 192951  538 Team Billy's
3 Holly Liske (2 - PR)   Stanford, CA2:19:59.6 190109  503 Hayes Disc Brakes
DNF Anna Fink   New Berlin, WI 202435  509 Alterra Mtb
DNF Gabriela Baranova   Zion, IL 223988  516 Skinny's

Women - PR/SM/EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Grabowski   Minneapolis, MN2:35:31.3 57292  525 Nature Valley /PENNCYCLE
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:40:01.0 227405  517 Moosejaw
3 Holly Klug   Chicago, IL2:51:49.4 213523  514 Killjoy
DNF Lori Sable   Thiensville 226461  504 Team Wisconsin
DNF Renee Bach   Madison, WI 242850  512 Chainsmokers
DNF Mandy Hagman   Sturgeon Bay, WI 264594  518 DC Bikes
DNF Gina Kenny   Orland Park, IL 210270  521 Team Extreme
DNF April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  523 Wheel & Sprocket

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Anna Poulton     6022 Active Endeavors

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach   0:57:51.7  5019 Point Pursuit
2 Elizabeth Shull   0:58:33.8  5005 CLIF BAR
3 Samantha Falci   1:09:08.0  5027 
4 Samantha Kosarzycki   1:23:34.7  5030 Alterra
5 Alyson Davis     6012 Mountain Outfitters
6 Madeline Labecki   Milwaukee, WI 250231  6011 MARS
7 Cailey Jeske     6010 Pedal Moraine
8 Emily Shull     6006 CLIF BAR
DNF Lizzy Sobotta     5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
DNF Amanda Boelter     5067 

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:01:32.4  5015 Team Pedal Moraine

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mollie Baldwin   0:58:06.6  5037 Muddy Cup
2 Tessa Srock   1:21:48.9  5068 
DNF Kaija Rayne     5071 
DNF Katie Strigel     5076 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Baumgardt-Kays   0:55:22.2  5072 
2 Sara Birdsall   1:00:38.1  5010 Bellin Heath
3 Sheri Byrge   1:10:40.8  5003 Team Cyclopath
4 Kristal Hoppe   1:14:35.8  5020 Fond du Lac Cyclery
5 Megan Rafko   1:19:46.7  5077 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Holsen   0:56:30.1  5023 
2 Kerri Swart   1:01:44.1  5022 Team Pedal Moraine
3 Jeanne Gouza   1:03:27.0  5074 
4 Tina Olm   1:06:21.2  5007 GenX/Joe BikeLer Cycling
5 Elizabeth Legaspi   1:07:52.6  5028 Fattires-N-Beer
6 Shelly Dretzka   1:25:21.3  5016 Team Cyclopath

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Huang   1:03:14.5  5029 
2 Lori Bauman   1:15:50.8  5069 
3 Melissa Meeuwsen   1:19:22.9  5009 
4 Danielle Noel   1:22:52.5  5073 Hayes
5 Christine Strahm   2:08:14.3  5042 Stadium Bike

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheryl McClement   0:55:55.4  5070 
2 Janet Schlegel   0:56:21.0  5038 Michael's Cycles
3 Cecile Labecki   Milwaukee, WI1:01:37.6 250230  5017 RPM hayes Brakees

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regine Freund   1:02:40.2  5075 
2 Roxanne Rogers   1:03:02.3  5040 Big Ring Racing
3 Amy Dykema   Evanston, IL1:09:50.2 10328  5050 Clif Bar Midwest
4 Sue Borchardt   1:14:30.8  5018 team extream

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee