Race Results for
Northern California Junior Criterium
Livermore, CA
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/20/2007

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3/4 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Loper   Fresno, CA 212030   Vapor Racing
2 Mark Trujillo   Reno 212418   Team Clover
3 Chris Carscadden   Walnut Creek, CA 165751   Pegasus/VandenBerghe/WTB Concord
4 Alden Tanaka   San Mateo, CA 568   Velo Europa/Cyfac
5 Matthew Tamel   San Francisco, CA 63450   Shaws' Garden City Cyclists San Jose
6 Joseph Devera   Santa Cruz, CA 50739   
7 Mark Patten   San Jose, CA 92552   VOS Racing
8 John Fritz   San Jose, CA 203983   Delta Velo
9 Chris Tanner   Saratoga, CA 226929   Easton/Specialized/LGBRC Saratoga
10 Mark Vandenberghe   Lafayette, CA 36393   Pegasus/VandenBerghe Properties Racing
11 Alan Nielson   Dublin, CA 236183   Pegasus/VandenBerghe Properties Racing
12 James Long   Sausalito, CA 195936   Berkeley Bike Club
13 Erik Ostly   Los Gatos, CA 242604   Easton/Specialized-LGBRC Los Gatos
14 Jess Raphael   Napa, CA 221460   VOS Racing
15 Joel Jacobson   Redwood City, CA 63643   NA
16 Kent Lourenzo   Discovery Bay, CA 72054   Pegasus/VandenBerghe Properties Racing T
17 Patrick Monroe   Lafayette, CA 90170   Eden Bicycles Racing Club Martinez
18 Wesley Riley   W Sacramento, CA 195468   NA
19 Alan Nichols   Corte Madera, CA 193591   
20 Myong-Jae Kim   San Rafael, CA 199345   Berkeley Bike
21 Robert Weinstock   Pleasanton, CA 58853   International Christian Cycling Club
22 Shawn Clover   San Francisco, CA 65104   Pegasus/Vandenberghe Properties
23 Louis Toba   Palo Alto, CA 56384   Alto Velo Racing
24 Doug Pearl (1 - Cat3)   San Jose, CA 55294   LGBRC-Easton/Specialized San Jose
25 Gary Stein   San Francisco, CA 159974   CRC / Hill & Co.
26 Kurt Bringolf   Walnut Creek, CA 133819   Pegasus/VandenBerghe Properties Racing
27 German Villa   San Lorenzo, CA 224232   FREMONT FREEWHEELERS
28 Kristopher Spyrka   Alamo, CA 207144   Pegasus
29 Paul Taylor   Brentwood, CA 207281   Emc/Vellum
30 George Meilahn   Antioch, CA 166581   International Christian Cycling Club
31 Timothy Locke   Alamo, CA 204285   Lamorinda Cycling/Synergy Racing
32 Lawrence Szabo   Oakland, CA 145186   Kaiser Permanente/Team Oakland
33 Rich Jones   Los Gatos, CA 18232   
34 Richard Brockie   San Jose, CA 195395   Fremont Freewheelers
35 Jason Kent   Walnut Creek, CA 41826   Tieni Duro
36 Anthony Eng   El Cerrito, CA 245065   Kaiser Permanente/ Team Oakland Cycling
37 Bob Moore   Santa Rosa, CA 65280   Kovarus/Squadra Ovest
38 Mike Vomund   Alamo, CA 196305   Pegusus/VandenBerghe

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wesley Riley   W Sacramento, CA 195468   NA
2 David Acri   San Francisco 233803   kovarus/squadra
3 Lloyd Ranola   Oakland, CA 198425   Kovarus / Squadra Ovest
4 James Long   Sausalito, CA 195936   Berkeley Bike Club
5 Anthony Eng   El Cerrito, CA 245065   Kaiser Permanente/ Team Oakland Cycling
6 Christopher Randall   Berkeley, CA 181049   Clif Bar
7 Gary Broeder   Morgan Hill, CA 207471   San Jose Bicycle Club
8 Kristopher Spyrka   Alamo, CA 207144   Pegasus
9 Alan Nichols   Corte Madera, CA 193591   
10 Robert Weinstock   Pleasanton, CA 58853   International Christian Cycling Club
11 Mark Robertson   Pleasanton, CA 224155   Team Oakland
12 Rich Jones   Los Gatos, CA 18232   Oakland Yellow Jackets
13 Steven Riojas   Walnut Creek, CA 222820   Pegasus/VandenBerghe
14 Andrew Posselt   Mill Valley, CA 216827   Kovarus/Squadra Ovest
15 Mike Reese REESE      none
16 David Stone   Clovis, CA 255562   Central Valley Cycling
17 Timothy Burgess   Danville, CA 246648   VSRT/Lifestyle Rx
18 David Pettit   Martinez, CA 63782   Mako/DeMarcos
19 Jim Volsansky   San Ramon, CA 203442   EMC/VELLUM
20 Allen Jones   Dublin, CA 255750   EMC²/Vellum Cycles
21 Carlos Soto   Benicia, CA 90250   Synergy Racing
22 Philippe Azoulay   San Jose, CA 207662   san jose bicycle club
23 Paul Taylor   Brentwood, CA 207281   Emc/Vellum
24 Joseph Pritchard   Benicia, CA 90582   Mako DeMarco
25 Robert Miller   Lafayette, CA 205213   Team LaMOrinda/Synergy Racing
26 Bob Moore   Santa Rosa, CA 65280   Kovarus/Squadra Ovest
27 Francisco Gatdula   Lodi, CA 111613   Luzvimin
28 Jonathan Quist   Hayward, CA 219472   VSRT/LifestyleRX
29 John Smith   Manteca, CA 264078   Valley Spokesman
30 Eric Clauss   San Francisco, CA 198040   Kovarus/Squadra Ovest
31 Hector Jhong   Pleasanton, CA 255012   ICCC

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katrina Howard   Fresno, CA 231847   central valley cycling
2 Dylan DRUMMOND      Tieni Duro
3 Reese Levine   Orinda, CA 263998   Expert Tree Service
4 Stanley Goto   Petaluma, CA 254829   Team Swift
5 Christian Villasana   San Francisco, CA 229257   Team Swift
6 Jonathan Christensen   Clements, CA 250315   Pacific State Bank/Anderson Homes
7 John Sommerville   Orinda, CA 253927   Expert Tree Service Jr. Cycling Club
8 Ryan Grant   San Francisco, CA 253950   Team Swift
9 Jason Saltzman   Menlo Park, CA 255580   Team Spine
10 Dominique van den Dries   Los Gatos, CA 255641   Los Gatos Bicycle Racing Club

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James LaBerge   Napa, CA 221376   AMD-Discovery Channel Juniors
2 Joseph Christensen   Clements, CA 240832   Pacific State Bank/Anderson Homes
3 Brentley Campbell   Fulton, CA 240375   Team Swift
4 Andrew Lanier   Gilroy, CA 226086   San Jose Bicycle Club
5 Alexander Freund   Davis, CA 222322   Davis Bike Club
6 Marcus Smith   Pleasanton, CA 209193   AMD/Discovery JR
7 Bjorn Fox   Berkeley, CA 220350   Team Taylor
8 Tyler Hanson   Orinda, CA 257206   Expert tree service
9 Josef Nygaard   San Francisco, CA 227889   Team Swift
10 Chris LaBerge   Napa, CA 229950   AMD-Discovery Channel Juniors
11 Anthony Reardon   Prospect, CT 256916   Tieni Duro
12 Mark Whittock   Lodi, CA 237353   Delta velo
13 David Beal   Orinda, CA 265193   Expert Tree Service
14 Ben Libbey   San Francisco, CA 261985   unattached

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Avis   Palo Alto, CA 224306   AMD-Discovery Channel Jrs.Palo alto
2 Peter Taylor   Walnut Creek, CA 219859   Tieni Duro
3 Joel Shaffer   Los Altos Hills, CA 208502   AMD-Discovery Channel Juniors
4 Ryan Eastman   Santa Rosa, CA 251921   Team Swift
5 Edan Levaton   San Jose, CA 224107   Davis Bike Club
6 Curtis Howard   Fresno, CA 229113   central valley cycling
7 Nicholas Abal   San Ramon, CA 251628   Tieni Duro
8 Zachary Wick   Davis, CA 200743   Davis Bike Club
9 Will Skinner   Berkeley, CA 256915   Tieni Duro
10 Cody Kaiser   El Dorado Hills, CA 202564   Team Spine
11 Samuel Bolster   Camino, CA 258704   Team Spine

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Ferguson   Rocklin, CA 222762   Team Spine
2 Chris Stastny   Vacaville, CA 249743   Davis Bike Club
3 Bryan Larsen   Dana Point, CA 195204   MAKO / DEMARCO
4 Steven Reid   Scotts Valley, CA 219416   Easton-Specialized
5 Andrew Goessling   Brooklyn, NY 207262   Tieni Duro
6 JP LeClair   Moraga, CA 203347   Adobe/Schwalbe presented by Lombardi
7 Tyler Brandt   Vallejo, CA 210604   Team Swift
8 Micah Herman   Carson City, NV 224018   AMD Discovery Channel
9 Heath Medeiros   Carson City, NV 238772   Alta Alpina
10 Ye Lin   San Jose, CA 213496   Tieni Duro
11 Philip SCHRODER      Alto Velo
12 Brandon Howard   Fresno, CA 228273   central valley cycling
13 Daniel Black   Palo Alto, CA 234317   Webcore
14 Brandon Trafton   Sacramento, CA 240033   Cal Giant Cycling
15 Gabriel Patterson-King   San Francisco, CA 203721   Trips for Kids
16 Alexander Wick   Davis, CA 196337   Davis Bike Club
17 Taylor Kuphaldt   Yuba City, CA 223012   Davis Bike Club
18 David Vuilleumier   Mather, CA 215178   Davis Bike Club
19 Nicholas Jerabek   Oakland, CA 205713   Tieni Duro

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laurie Simonson   Burlingame, CA 138341   Metromint Cycling
2 Shaun Baesman   San Carlos, CA 196302   Protech Racing
3 Karla Kingsley   Kensington, CA 219191   Grumpy's/LGR
4 Peggy Prendergast   Mountain View, CA 221003   Webcor / Alto Velo
5 Angela Aldrich   San Jose, CA 222858   Velo Bella-Kona
6 Aimee Baker   Menlo Park, CA 138072   Protech Racing
7 Andrea Monroe   Oakland, CA 195672   Left Coast Racing Team
8 Margaret Winder   Lafayette, CA 237600   Pegasus/VandenBerghe Properties Racing T
9 susannah breen   Pleasant Hill, CA 251128   pegasus/vandenberghe properties
10 Tracy Loper (1 - Cat3)   Fresno, CA 247545   Velo Bella - Kona
11 Wendy Hermes   Fairfield, CA 224167   Eagle Cycling
12 Lauraleen Fenech   San Francisco, CA 224272   Mako/DeMarco's
13 Sarah Holmes   Wichita, KS 219793   Protech Racing
14 Melissa Frost   Berkeley, CA 219774   Metromint
15 Cathy Wong (2 - Cat3)   Santa Clara, CA 197276   Le Peloton Feminin
16 Rebecca Katz   Menlo Park, CA 239508   Alto Velo
17 Christine Anderson   Reno, NV 207135   Alta Alpina
18 Rebecca Wilson   Alexandria, VA 255476   Cal Cycling
19 Kim Perez   Redwood City, CA 196318   Protech Racing
20 Caroline Northrup (3 - Cat3)   Moraga, CA 116327   pegasus/vandenberghe properties
21 Norma Hilton   Pacifica, CA 196223   Protech Racing
22 Birgit Cory   San Francisco, CA 224694   CRC/Hill & Co.
23 Alicia Halpern   Alameda, CA 257120   Tieni Duro
24 Soni Andreini Poulsen   Arnold, CA 235758   Velo Bella - Kona
25 Sabine Dukes   Watsonville, CA 137103   Velo Bella - Kona

Women - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katrina Howard   Fresno, CA 231847   central valley cycling
2 Dominique van den Dries   Los Gatos, CA 255641   
3 Erica Meilahn   Antioch, CA 220831   International Christian Cycling Club

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Briana MOMMER      Central Valley Cycling
2 Erin Thomas   Aptos, CA 264820   Unattached
3 Taylor Meilahn   Antioch, CA 196485   International Christian Cycling Club
4 Abigail Christensen   Clements, CA 250316   Pacific State Bank/Anderson Homes

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Halpern   Alameda, CA 257120   Tieni Duro

Women - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasmin Parsons   Pleasanton, CA 254437   EMC / Vellum

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerShimanoOSMOCUORESpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee