Race Results for
Blackfly Challenge
Between Inlet & Indian Lake, NY
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/10/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy/Brian Sanders   0:00:00  501 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Sessler   0:00:00  220 
2 Silas Magee   0:00:00  239 
3 Joe Porto   0:00:00  221 
4 Matthew Jaquish   0:00:00  228 
5 Todd Gloo   0:00:00  217 
6 Anesti Zakos   0:00:00  232 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin DeAmicis   New Hartford, NY0:00:00 241043  240 
2 Jason Haight   0:00:00  236 
3 Brian Suba   0:00:00  222 
4 Dean Reali   0:00:00  233 
5 Bret Young   0:00:00  243 
6 Matthew Spring   0:00:00  246 
DNS Jason Pare   0:00:00  209 
DNF Marc Tomljanovich   0:00:00  242 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Allott   0:00:00  247 
2 Tad Norton   0:00:00  237 
3 Richard Karaz   0:00:00  244 
4 Steve Burlingame   0:00:00  213 
5 Rich Rutishauser   0:00:00  248 
6 Gary Sehavi   0:00:00  235 
7 Peter Gilbertson   0:00:00  208 
8 Joseph Julian   0:00:00  210 
9 Bert Wilson   0:00:00  203 
10 Marc Rusch   0:00:00  212 
11 Bill Blood   0:00:00  216 
12 Ed Ledda   0:00:00  251 
13 Brad Elliott   0:00:00  214 
14 Scott Truett   0:00:00  245 
15 Mike Collins   0:00:00  238 
16 Joe Montante   0:00:00  231 
17 Fred Jaquish   0:00:00  227 
18 Tom Macera   0:00:00  207 
19 Brad Young   0:00:00  201 
20 Stephen Romero   0:00:00  241 
21 Bob Horth   0:00:00  249 
22 Dave Surprenant   0:00:00  205 
23 Bruce Setter   0:00:00  219 
24 Robert Kilmartin   0:00:00  230 
25 Shawn Corrigan   0:00:00  211 
DNS Scott Allen   0:00:00  202 
DNF Michael Mansfield   0:00:00  223 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryce Button   0:00:00  215 
2 Tom Crowley   0:00:00  234 
3 Jim Markert   0:00:00  218 
4 George Darling   0:00:00  226 
5 Eric Leskovec   0:00:00  204 
6 Andy Zygmunt   0:00:00  250 
7 Tim Fisher   0:00:00  224 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Bergmark   Hendersonville, NC0:00:00 196889  104 
2 Jay Scott   Sherburne, NY0:00:00 122769  101 
3 Timothy Brahs   Camillus, NY0:00:00 171423  105 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Dickinson   Watertown, NY0:00:00 146472  107 
2 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY0:00:00 144900  109 
3 Patrick (Todd) Tallman   New Milford, CT0:00:00 49651  102 

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Furber   Wolcott, NY0:00:00 150009  106 
2 Edward Smith   Plattsburgh, NY0:00:00 99200  108 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Couperus   0:00:00  389 
2 Jeremy Kassel   0:00:00  333 
3 Dan Drake   0:00:00  331 
4 David Killian   0:00:00  393 
5 Arron Kopp   Schuylerville, NY0:00:00 181259  323 
6 Shaun Brennan   0:00:00  304 
7 Jeremy Zamorski   0:00:00  364 
8 Andrew Hughson   0:00:00  318 
9 Jeff Tyo   0:00:00  600 
10 Paul Calogero   0:00:00  358 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Akins   0:00:00  397 
2 Patrick Cox   0:00:00  334 
3 Dana Loucks   0:00:00  326 
4 Joseph Morris   0:00:00  381 
5 Paul Mattison   0:00:00  388 
6 Stephen Obrien   0:00:00  367 
7 Christian Mulik   0:00:00  366 
8 Jody Winch   0:00:00  308 
9 Bruce Brach   0:00:00  391 
10 Michael Mahar   0:00:00  321 
11 Steven Klepadlo   0:00:00  303 
12 Mark DeRocco   0:00:00  305 
13 Anthony Bernstein   0:00:00  337 
14 Jonathan Plunkett   0:00:00  335 
15 Brian Gerling   0:00:00  408 
16 Bryan McFall   0:00:00  353 
17 Bill Waite   0:00:00  390 
18 John Toldi   0:00:00  336 
DNS Joseph Gargas   0:00:00  330 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norman Cognetto   0:00:00  394 
2 Timothy Decker   0:00:00  325 
3 Scott Legacy   0:00:00  379 
4 Richard Field   0:00:00  357 
5 Dean Obernesser   0:00:00  328 
6 Doug Bencze   0:00:00  310 
7 Patrick Fiorenza   0:00:00  373 
8 Brian Campbell   0:00:00  386 
9 George Moxham   0:00:00  385 
10 Patrick Hail   0:00:00  372 
11 David Meemken   0:00:00  382 
12 Harry Gregory   0:00:00  314 
13 Dean MacLachlan   0:00:00  374 
14 John Stephenson   0:00:00  365 
15 Randolph Sapp   0:00:00  339 
16 Paul O'Leary   0:00:00  395 
18 Duane Shoen   0:00:00  322 
19 Andrew Scarafile   0:00:00  359 
20 Greg Burker   0:00:00  342 
21 Pat Fitzgerald   0:00:00  375 
22 Phill Warren   0:00:00  317 
23 David Elsenbeck   0:00:00  351 
24 Robert Knowles   0:00:00  349 
25 Tom Aceti   0:00:00  316 
26 Eric Wiehenstroer   0:00:00  344 
27 Brian Bodnar   0:00:00  347 
28 Gary Dempster   0:00:00  377 
29 Brian Roemer   0:00:00  350 
30 Wayne Royal   0:00:00  399 
31 James Pawloski   0:00:00  311 
32 John Rebisz   0:00:00  312 
33 Tim Dodge   0:00:00  352 
34 Robert Grudzinski   0:00:00  307 
35 Art Robinson   0:00:00  315 
DNS James Deming   0:00:00  313 
DNS Keith Daniels   0:00:00  329 
DQ Bradley Kelly   0:00:00  343 
DNF Benson Hans   0:00:00  396 

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
17 Daniel Malay   0:00:00  338 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Mead   0:00:00  363 
2 Steve Empie   0:00:00  306 
3 Brian Callegari   0:00:00  327 
4 Terry Gardner   0:00:00  369 
5 Dan Griffin   0:00:00  356 
6 Randy Young   0:00:00  348 
7 Donald Witt   0:00:00  398 
8 Gene Sessler   0:00:00  341 
9 Tom Kopp   0:00:00  324 
10 Carl Anderson   0:00:00  392 
11 John Meehan   0:00:00  309 
12 Robert Imundo   0:00:00  360 
13 Bob Vandewater   0:00:00  376 
15 Gerhard Munger   0:00:00  387 
16 Michael Brennan   0:00:00  302 
17 Tom Shannon   0:00:00  332 
18 Steve Zywiak   0:00:00  320 
19 Elie Shlapobersky   0:00:00  355 
DNF Sr. Mattison     Paul 346

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Darling   0:00:00  409 
2 Robin Kawecki   0:00:00  413 
3 Brandon Thibado   0:00:00  407 
4 Willie Bencze   0:00:00  401 
5 Joe Killian   0:00:00  414 
6 Anthony Crandall   0:00:00  406 
7 Rob Bonham   0:00:00  410 
8 Aidan Bickford   0:00:00  411 
9 Charlie Bencze   0:00:00  415 
10 Dan Aceti   0:00:00  402 
11 Zachary Young   0:00:00  403 
12 Jordan Bryant   0:00:00  412 
DNF Nicholas Setter   0:00:00  405 

Women - SP - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Darling   0:00:00  225 
2 Kim Kilmartin   0:00:00  229 
DNS Lisa Sheldrick   0:00:00  206 

Women - EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Inge Aiken   E Greenbush, NY0:00:00 65177  103 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Schultz   0:00:00  340 
2 Lisa Bergmark   0:00:00  319 
3 Trisha Wickwire   0:00:00  380 
DNS Desma DeGraw   Flagstaff0:00:00 225596  345 

Women - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Rusch   0:00:00  371 
2 Denise Nicastro   0:00:00  384 
3 Marie Imundo   0:00:00  361 
4 Marie Mango   0:00:00  383 
5 Lorraine Turturro   0:00:00  370 
6 Mary Toti   0:00:00  368 
7 Julie Lindsay   0:00:00  362 
8 Natalie Mancuso   0:00:00  400 
9 Lynn Setter   0:00:00  354 
DNS Jeanine Crosby   0:00:00  301 

Women - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Setter   0:00:00  404 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerOSMOUSACDFShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee