Race Results for
Beacon Blowout
Spokane, WA
(Event Information)
View By:
Downhill on 05/20/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin BAUMAN     53 
2 William FLOYD     30 
3 Cj HOFFMAN     62 
4 Miles KREIDLER     38 
5 Mike BEATTY     116 
6 Josh Stark   Carnation, WA 245787  37 
7 Tayler WALSDORF     76 
8 Jason DONAHUE     65 
9 Joe SUTTLES     35 
10 Daniel SCHAFER     32 
11 Ryan BOWEN     34 
12 Peter THEMELIS     33 
13 Connor MCMAHON     31 
DNF Kris CHRISTENSEN     13 

Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott MATHIAS     18 
2 Peter EBERLE     97 
3 Jeremy ANDERSON     111 
4 Eric BEATTY     115 
5 Austin SWOPES     98 
6 Mike HURST     66 
7 Simon HARTT     54 
8 Eric FAUX     110 
9 Chris WAMSLEY     39 
10 Terry BRINTON     42 
11 Shaun CURTIS     101 
12 Steve BRETSON     113 
13 Joe LLOYD     41 
14 Briar PERDUE     107 
15 Gary FIELDS     43 
16 Ben SCHEPPER     36 
17 John HENRY     44 
18 Dan ZICKLER     40 
19 Nicholas BEALE     106 
DNS Tom BURNS     
DNF Jesse KROETCH     124 
DNF Keith SMITH     

Men - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vince BERETTA     45 
2 Steve HOFFMAN     61 
3 Brian DENSMORE     100 
4 Bob WILCOX     125 
5 Brian STONE     46 

Men - SP - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phil BRIDGERS     48 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan MARSH     10 
1 Chris Andreasen   Spokane, WA 198709  60 
2 Zeb TINGEY     85 
3 Brad WATT     56 
4 Benjamin Storrar   Tacoma, WA 198969  
5 Phillip Wiering   Beaverton, OR 228668  58 
6 Otis ELMQUIST     
7 Damon JOHNSON     72 
8 Nathan HOCH     83 
9 Anthony BROWNRIGG     49 
DNF Jim KARN     88 

Men - Pro Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lars STERNBERG     95 

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Steven BAFUS     114 
11 Jake PEARCE     86 
12 Cory SCHWARZMILLER     70 
15 Devin BEEDLE     20 
16 Brian WARREN     87 
17 James HOW     84 
DNF Rob MEISER     108 

Men - Hardtail Downhill

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake SARNO     94 
2 James BIEHL     50 
3 Jeremy ANDERSON     112 
4 Conor DEVANEY     55 
5 Joe PERRIZO     27 
6 Cameron BLINN     99 
7 Brandon STELZER     75 
8 Jerry KNIGHT     63 
9 Dave NIXON     26 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick SCHWARZMILLER     29 
2 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA 228041  93 
3 Tim O BRIEN     79 
4 Spenser MAYHEW     78 
5 Cory TIPTON     28 

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan KIEFFER     17 
2 Sean MURPHY     81 
3 Bryan CRUM     121 
4 Jess KIEFFER     21 
5 Brad KELLEY     22 
6 Glenn LANDBERG     123 
DNF Ryan JAMISON     19 

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug PARK     90 
2 Andy COOK     82 
3 Tim GREGORY     104 
4 Rich DENZMORE     119 
5 Randy BURTIS     69 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bentley   Fall City, WA 199389  282 Team WAMU
2 Mic WOODRUFF     23 
3 Darrell Jamieson   La Center, WA 230745  52 
4 Martin MILSTED     24 
5 Bill KIEFFER     25 
6 Nolan BYERS     68 
DNF Todd OLSON     89 

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Minor   Nine Mile Falls, WA 191557  51 
2 Arnold MUKAI     96 

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paris GORE     11 
1 Zach HETTINGER     59 
2 Mat O BRIEN     80 
3 Jacob JOBE     47 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Adam JOHNSON     117 
3 Shea DOERTLER     122 
4 Damond HETTINGER     103 
5 Harrison PHELPS     73 
6 Tom KUTINA     109 
7 Eren GURZ     14 
8 Ty MORTON     74 
9 Stephen STREET     15 
DNS Tyler TINNEY     12 
DNS Chester BROCKINGTON     16 

Men - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian ARTHUR     57 
2 Josh TOULOU     92 

Men - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan LOMBER     105 
2 Russell LABASH     91 
3 Joe CORBETT     64 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kim EAKIN     
3 Simon LAWTON     120 
4 Richard MUKAI     71 

Women - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy DENSMORE     118 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara JOHNSON     
2 Laura JOHNSON     
3 Britney WHITE     

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaOSMOBonk BreakerUSACDFCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee