Race Results for
East Canyon Road Race
East Canyon, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/29/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Powell   Roosevelt, UT 225606   

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Sharp   Salt Lake City, UT 161941   
2 Scott Allen   Sandy, UT 131004   
3 Steven Fellows      
4 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   
5 John Dainton   Park City, UT 8533   
6 James Ferguson   Ogden, UT 200321   
7 Donald Armstrong   Ogden, UT 1910   
8 John Iltis   Savage, MN 50903   
9 Steven Lewis   Echo, UT 21113   
10 John Rech   Salt Lake City, UT 210665   
11 Daniel Minert   Pleasant View, UT 179021   
12 Kenneth Chord   Heber City, UT 78620   
13 Dave Flaim      

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Schaefer   Ogden, UT 66592   
2 Gary Porter   Roy, UT 60559   
3 DAVID KELSEY      
4 Darrell Davis   Salt Lake Cty, UT 8770   
5 Clyde Done   Salt Lake Cty, UT 57760   
6 T Lasse Bjerga   Cedar City, UT 177133   
7 Korlin Gillette   Park City, UT 13286   
8 DAN MCENTEE      
9 Steve Wilcox   W Valley, UT 170189   
10 Robert Westermann   Salt Lake City, UT 210110   
11 Paul Skiba   Salt Lake City, UT 32865   
12 Jamie Longe   Holladay, UT 202145   
13 CURT BATES      
14 John McConnell   Murray, UT 141321   
15 Don Bowen   Pleasant Grove, UT 206404   
16 Charles Palmer   Herriman, UT 156926   
17 Kevin Shepherd   Draper, UT 192085   
18 Michael MacDonald   Salt Lake City, UT 146521   
19 phillip clair      
20 Steven Ferguson   Salt Lake City, UT 48264   
21 Steve Schoonover   Draper, UT 254266   
22 CRAIG WILLIAMS      

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Simmons   Layton, UT 199407   
2 Kenneth (Ken) Louder   Salt Lake City, UT 179491   
3 John Bridge   Salt Lake City, UT 168741   
4 Henry Ebell   Fairview, UT 47978   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven (Sandy) Perrins   Burlington, VT 70969   
2 Todd Hageman   Park City, UT 50257   
3 Aaron Jordin   Sandy, UT 111030   
4 Chris Stuart   Salt Lake City, UT 163558   
5 T Burke Swindlehurst   Salt Lake City, UT 51227   
6 Sam Krieg   Pocatello, ID 201431   
7 Craig Kidd   Chubbuck, ID 81717   
8 David Harward   Salt Lake City, UT 15338   
9 Ryan Barrett   Provo, UT 2708   
10 Skylere Bingham   Salt Lake City, UT 3716   
11 Mark Santurbane   San Luis Obispo, CA 229325   
12 Eric Pardyjak   Salt Lake City, UT 148432   
13 Eric Flynn   Salt Lake City, UT 85427   
14 Michael McCalla   Santa Fe, NM 23198   
15 Nathan Page   Kaysville, UT 160298   
16 David Francis      
17 L Nathan Thomas   South Jordan , UT 133255   
18 Norman Bryner   Salt Lake City, UT 201017   
19 Zan Treasure   Ogden, UT 143866   
20 Tyler Higley   Kaysville, UT 55606   
21 John McDaniel   Salt Lake City, UT 199071   
22 Kyle Brown   Farmington, UT 119450   
23 Jeffrey Sargent   Highland, UT 31311   
24 Francis (Gardie) Jackson (1 - Cat1)   Larkspur, CA 60511   
25 Jason Castor   Salt Lake City, UT 161560   
27 Thomas Cooke   Park City, UT 7681   
28 John Osguthorpe   Salt Lake City, UT 26879   
29 Michael Fogarty   Salt Lake City, UT 58499   
30 Kirk Eck   Smithfield, UT 116598   
31 Travis Horton   Salt Lake City, UT 187537   
32 Blake Zumbrunnen   Bountiful, UT 168946   
33 Robert Van Kirk   Ashton, ID 48499   
34 Rodney Mena   Salt Lake City, UT 51918   
35 Charles Collins   Salt Lake Cty, UT 7417   
36 Justin Kline   Chubbuck, ID 131046   
37 KEVIN VANLOON      
38 Jared Nelson   Bozeman, MT 118749   
39 Brad Buccambuso   Logan, UT 131157   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Spannring   Longmont, CO 189584   
2 Kris Henthorn   Austin, TX 141986   
3 Andrew Kulmatiski   Logan, UT 452   
4 Robert Bennion   Provo, UT 205504   
5 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT 192669   
6 Chris Peterson   Sandy Ut 202966   
7 Jake PANTONE      
8 Bryson Garbett   Sandy, UT 213991   
9 Mark Zimbelman   Provo, UT 91557   
10 William Jacobus   Salt Lake City, UT 207593   
11 Phillip Wood   Salt Lake City, UT 214304   
12 Robert Hatch   Wellsville, UT 53332   
13 Aaron Torres   Tooele, UT 206600   
14 Robert McGovern   Pocatello, ID 116465   
15 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   
16 Dustin Eskelson   Roy, UT 219289   
17 Benjamin D'Hulst   Roy, UT 211886   
18 Jarom Zenger      
19 Scott Patten   Park City, UT 146288   
20 Jeff Ward   Boise, ID 82968   
21 David Blades   Salt Lake City, UT 202967   
22 Brian Schilling   Jackson, WY 51077   
23 Jason Hendrickson   La Jolla, CA 214430   
24 Travis Ward   Jackson, WY 110535   
25 ALI GOULET      
26 Christopher White   Salt Lake City, UT 175309   
27 Jess Dear   Salt Lake City, UT 212596   
28 Dantley Young   Riverton, UT 223139   
29 Stephan Warsocki   Sandy, UT 75011   
30 Darren Marshall   Salt Lake City, UT 211889   
31 Jonathan Rivinus   Teton Village, WY 185357   
32 Ted Tatos   Sandy, UT 199385   
33 TOM THORUM      
34 Clark Mower   Salt Lake City, UT 182575   
35 Sean Hoover   Riverton, UT 197932   
36 Aaron PACKARD      
37 Bruce Hoffman   Logan, UT 130414   
38 Matthew Mecham   Orem, UT 208454   
39 Nicholas Ekdahl   Salt Lake Cty, UT 10617   
40 samuel moore      
41 Frederick Porter   Salt Lake City, UT 28455   
42 marshall jones      
43 Eric Bonder   Salt Lake City, UT 209213   
44 Jared Inouye   Salt Lake City, UT 213878   
45 Kent Carlsen   Providence , UT 169531   
46 Alvin Stewart   Birmingham, AL 217076   
47 Daren Cottle   Sandy, UT 133750   
48 Cameron Candelaria   West Jordan, UT 198218   
49 Christian Maynes   Oakley, UT 229120   
50 Clint Carter   Salt Lake City, UT 220916   
51 Patrick Fasse   Elburn, IL 211519   
52 Michael Busch   Salt Lake City, UT 121667   
53 Jonathan Gardner   West Jordan, UT 62926   
54 Carl Majors   Salt Lake City, UT 203097   
55 Gary Dastrup   Stansbury Park, UT 8676   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J Justin Brady   Pocatello, ID 189609   
2 Nathan Arnim   Salt Lake City, UT 230024   
3 Ty Hansen   Sandy, UT 14999   
4 David Gontrum   Salt Lake City, UT 219046   
5 Dave Bergart   Jackson, WY 212811   
6 Christopher Murphy   Seattle, WA 190897   
7 Stephen Hunt   Sandy, UT 187975   
8 Perry Hall   Park City, UT 206431   
9 Patrick Greis   Salt Lake City, UT 210595   
10 KIETH ANDERSON      
11 Connor OLeary   Salt Lake City, UT 209217   
12 Colby Tanner   Salt Lake City, UT 228845   
13 Kent Barton   Salt Lake City, UT 197621   
14 Steven Hadley   Tooele, UT 178696   
15 Shannon Boffeli   Salt Lake City, UT 43484   
16 Justin Saba   North Salt Lake, UT 179575   
17 Stephen Tueller   Layton, UT 220300   
18 Rob Brasher      
19 Marc Rosello   Salt Lake City, UT 135789   
20 Terry Totemeier   Simsbury, CT 96443   
21 Kevin Rowe   South Jordan, UT 100449   
22 Chris MacKay   Park City, UT 228770   
23 Darin Wilson   Holladay, UT 211177   
24 Jon Schofield   Salt Lake City, UT 229256   
25 Gareth Orr   Salt Lake City, UT 198665   
26 Gene Smith   Park City, UT 223642   
27 Terry Huntley   Coldwater, MI 214889   
28 Stephen Pudlock   Ogden, UT 188499   
29 Jason Packard   Spanish Fork, UT 189677   
30 Michael Lee   Provo, UT 217155   
31 Adam Catmull   South Jordan, UT 220468   
32 Nicholas Francis   Salt Lake City, UT 221298   
33 Veraun Chipman      
34 Mark Peterson   Sandy, UT 205374   
35 John Bercaw   Salt Lake City, UT 202151   
36 zach terry   Sandy, UT 245783   
37 Vernon Fitch   Ogden, UT 77429   
38 Alex Lizarazo   North Ogden, UT 210566   
39 Michael Brant   Salt Lake City, UT 187202   
40 Wade Paxman   Ogden, UT 205375   
41 BROOKS STEVENSON      
42 Michael Brant   Salt Lake City, UT 187202   
43 Fred Hoffman   Waddell, AZ 188461   
44 Tanner Putt   Park City, UT 216553   
45 Brian Petersen   Salt Lake City, UT 192688   
46 Patrick Putt   Park City, UT 225096   
47 Jared Kirby   Farmington, UT 199580   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Gibbons      
1 JASON ASAY      
2 Scott Foss   Salt Lake City, UT 241903   
2 Ben Nichols   Sandy, UT 242490   
3 Ryan Blaney   Pleasant Grove, UT 117219   
4 Spencer deBry   Sandy, UT 242242   
4 Drew Neilson      
5 Jordan Arey   Ogden, UT 180807   
5 TODD HAMBLIN      
6 Josh Carter      
6 Ken Webster   Sandy, UT 232155   
7 Ryan Harrison   Sandy, UT 174149   
7 CHRIS SHERWIN      
8 NATHAN GALPIN   Hailey, ID 245948   
8 MIKE LOVELAND      
9 SPENCE ROPER      
9 Robert Reeder      
10 ERIC GIBBONS      
10 SHAWN CHRISTIANSEN      
11 Jonathan Bell   Saint Louis, MO 215852   
11 Jesse Washburn      
12 Kyle Cramer   Provo, UT 243480   
12 David Hansen   West Jordan, UT 242046   
13 Ben Wallace   Ogden, UT 237715   
13 John Oconnell    230259   
14 Russ Barnett   Provo, UT 225399   
14 Shane Powell   Roosevelt, UT 225080   
15 Kash Johnson   Sandy, UT 245242   
15 Lance Anderson   Draper, UT 245283   
16 Stephen Helfenbein      
16 Michael Hassler   Kaysville, UT 223577   
17 John Eisenhart      
17 Terry Wampler      
18 NAME NOT      
18 Nicholas Schiffman      
19 PAUL MOOTE      
19 TODD QUINN      
20 Sam Barkley   Salt Lake City, UT 228780   
20 TERRY PRESTON      
21 Ted Messer   Holladay, UT 242955   
21 Terry Stone   Draper, UT 244823   
22 Chad Burt      
22 John Tingey      
23 PHIL FELL      
23 Jonathan Rose      
24 SCOTT GRIFFITH      
24 Lance Miller      
25 Bradley Mainor      
25 Michael Spencer   Park City, UT 230215   
26 David Bailey   Kaysville, UT 244965   
26 Carl Richards      
27 John Holman   Kaysville, UT 146294   
27 Christopher Thresher      
28 Tim Kelley   Boise 212853   
28 TYLER JENSEN      
29 dave benson      
29 Daniel Nye   Salt Lake City, UT 245910   
30 Robert Church   Salt Lake City, UT 245909   
30 Phillip Pattison   South Jordan, UT 224317   
31 Justin Fessler      
31 Phillip Pattison   West Jordan, UT 225643   
32 Rich Bruin      
33 Jason Gibson   Logan, UT 207900   
34 Darek Axtman   Sandy, UT 244740   
35 Darren Bryan      
36 JAMES DAHLGREEN      
37 KEN BAILEY      

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Evans   Sandy, UT 201539   
2 Kathy Sherwin   Heber City, UT 173633   
3 Kris Walker   Pocatello, ID 48743   
4 Denise Van de Kamp   Holladay, UT 171605   
5 Kelly Crawford   Ogden, UT 64973   
6 Laura Howat   Salt Lake City, UT 147582   
7 Karen Appleby-Krieg   Pocatello, ID 207487   
8 Amanda Riley   Victor, ID 223212   
9 Kirsten Kotval   Park City, UT 206135   
10 Laura Patten   Park City, UT 143579   
11 Shannon O'Grady   Salt Lake City, UT 225410   
12 Ellen Guthrie   Salt Lake City, UT 208087   
13 Lisa Milkavich   Murray, UT 107496   
14 Megan McCown (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT 209040   
15 Chellie Terry   Boise, ID 202153   
16 Ruth Shapiro   Salt Lake City, UT 179236   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KELSEY WITHROW      
2 Jennifer Hanks   Salt Lake City, UT 111202   
3 Jill Damman      
4 Jamie Bennion   Providence, UT 244323   
5 Kimberly Washburn      
6 Paige Austin      
7 Sonia Maxfield   Holladay, UT 238599   
8 Marit Fischer   Salt Lake City, UT 246013   
9 TINA LAROCQUE      
10 Erin Arnold      
11 Jillian Gardner   West Jordan, UT 212008   
12 Brandi Gorden   St. Paul, MN 236871   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaOSMOShimanoSpyUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee