Race Results for
Alpine Valley Open (2006 WORS #2)
Elkhorn, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/21/2006

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:36:31.3 225382  1045 Bellin Health
2 Cody Shaide   Rice Lake, WI1:40:12.1 229145  1076 Spectrum
3 Ryan Kann   1:43:28.8  1080 Adventures Racing
4 Aristotle Peters   Hartford, WI1:52:22.6 242486  1011 La Perla/Expo Racing
5 R Truman Purdy   River Falls, WI1:53:23.5 242901  1006 The Route
6 Tony Lemke   1:56:19.3  1004 Fond du Lac Cyclery
7 Jim Doherty   2:09:26.2  1065 The Bikesmiths
8 Dillon Bera     2209 Bellin Health
9 Sean Parker     2050 Team Extreme
10 Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2177 Skinny's Racing
11 Jason Roelse     2057 PCW Cycling
12 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  2072 
13 Benjamin Overeem     2212 Bellin Health
14 Josh Gazdecki     2202 Alterra Coffee
15 Zach Geyer     2058 Stadium Bike
16 Andy Livingston     2089 Crank Daddy's
17 Chad Krenzke     2226 team extreme
18 Dylan Weigel     2225 Hayes
19 Scott Hollowell     2082 Mountain Outfitters
20 Alex Bird     2009 
21 Kagen Mantz     2426 Extreme
22 Jay Millin     2198 Pedal Moraine
23 Joseph Maloney     2049 
24 Zeb Rybar     2162 
25 Ryan Voss     2167 Wheel & Sprocket
26 Mike Sherven     2157 
27 Kyle Warras     2029 Muddy Cup Cafe
28 Ryan Wenzlick     2033 Stadium Bike
29 Bobby Parker     2048 Team Pedal Moraine
30 Randy Ambacher     2117 Fattiresandbeer.com
31 Travis Brunner     2220 Hayes On Track
32 Greg Parker     9003 Team Extreme
33 Otto Vazquez     2421 Vazquez
34 Alan Johnson     2083 Fattires N Beer
35 Evan Harris     2126 Team East
36 Caleb Lenss     2085 Bellin Health
37 Sean Monaghan     2439 
38 Ryan Witkowski     2200 
DNF Luca Lenzi     1066 Vision Quest
DNF Nathen Johnson     1092 
DNF Brook Davis     2146 
DNF Thomas Shaide     2201 Spectrum Racing / Utopia

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Brandt   1:37:51.2  1910 Team Wisconsin
2 Andrew Hanson   1:38:02.5  1906 Michaels Cycles
3 Phil Ott   Marquette, MI1:38:12.1 227380  1068 Michaels Cycles Racing
4 John Beck   1:38:49.6  1115 PCW Cycling
5 Bill Street   1:38:50.6  1077 PCW Cycling
6 Peter Hurst   Norwalk, CT1:39:36.8 148404  1072 Skinnys Racing
7 Mike Sherer   1:41:44.0  1254 Pony Shop
8 Dan Teaters   1:42:41.6  1119 PCW
9 Isaac Neff   1:42:44.2  1934 Team Trail HOuse
10 David Knauf   1:48:26.0  1236 UW Whitewater
11 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:49:34.1 241021  1110 UW-Whitewater
12 James Huber   1:49:44.1  1903 Muddy Cup
13 Aaron Kacala   Manitou Springs, CO1:49:47.0 160589  1240 Hayes RPM
14 Constantine Peters   Milwaukee, WI1:51:53.6 217729  1048 La Perla
15 Joe Hicks   1:53:52.4  1083 
16 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL1:53:57.7 209173  1021 Speedzone
17 Brian Braun   1:56:41.3  1033 Team East
18 Tony Wagner   West Bend, WI1:56:42.3 204671  1078 PCW Cycling
19 Zachary Giffey   1:59:16.9  1239 Wheel & Sprocket
20 Andrew Ignasiak   2:01:47.0  1246 
21 Jared Suster   2:04:25.9  1255 
22 Shawn Hoppe   2:09:32.8  1036 Fond du Lac Cyclery
23 Justin Dhein   2:10:00.1  1108 
24 Brian Myrick     2113 Hammer Nutrition
25 Justin Davis     2145 
26 Dan Kutz     2062 Mountain Outfitters
27 Colin Frater     2437 
28 Dan Hendricks     2425 UW Whitewater
29 Warren Lyman     2059 Team Wisconsin
30 Brent Kann     2415 Adventures Racing
31 John Fang     2442 Bare Knuckle Brigade
32 Joshua Schwartz     2223 Pedal Moraine
33 Chase Kincaid     2460 
34 Kyle Guerra     2172 Guerra Means War
35 Andrew Wiesner     2148 Stadium Bike
36 Jonathan Davis     2125 Bellin Health Cycling
37 Brandon Hoeft     9008 
38 Ben Milano     9041 UW-Whitewater
39 Nick Sabel     2090 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
40 Brett Schaefer     2231 
41 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
42 Brandon Maurisak     2086 
43 Kevin Langenecker     2449 
DNF Adam Schwaller     1085 Fat Tires & Beer
DNF Jon Camp     1105 UW-Madison
DNF Daniel Eiten     1230 Proctor Cycling Team
DNF Zack Rielley     1233 Turin
DNF Andreas Nickhorn     2080 Team Extreme
DNF Trevor Stellrecht     2173 Wheel & Sprocket
DNF Matt Gehling     2444 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:37:51.4 199053  1074 Chainsmokers
2 Doug Bailey   1:39:00.9  1056 Alterra CoffeeRoasters
3 John Peterson   1:39:23.7  1237 Sigma
4 Luke Batchelor-Clark   1:39:58.8  1199 Magnus
5 Richard Mezo   1:42:07.2  1238 
6 Joseph Shanahan   1:42:43.5  1102 PCW Cycling
7 Erich Ponath   1:44:02.6  1901 Fattires-n-beer
8 Tony Pirolo   1:44:43.7  1042 Wheel & Sprocket
9 Ryan Rysewyk   Madison, WI1:45:05.2 243026  1164 Chainsmokers
10 Ron Knutowski   1:45:12.4  1035 BIG RING RACING
11 Andy Hoenisch   1:45:25.8  1037 Big Ring Racing
12 Chad Salla   1:46:04.7  1932 TrailHouse
13 Jason Boynton   1:46:14.7  1907 Michaels Cycles
14 Travis Olson   1:46:41.0  1005 PCW
15 Andrew Edens   1:52:46.7  1188 Stadium Bike
16 Colin Powell   1:54:18.5  1088 
17 Luis Maldonado   1:55:13.9  1061 La Perla RacingTeam
18 Benjamin Reed   1:56:27.6  1933 Trail House
19 Nick Caliva   River Falls, WI1:59:34.7 227751  1025 The Route
20 Adam Clark     2468 XXX
21 Christopher Schulz     2189 Alterra
22 James Parman   Oshksoh, WI 239516  2097 
23 Benjamin Leach     2233 
24 Peter Britton     2154 
25 Brett Ebben     2093 FDL/Oshkosh Cyclery
26 Ryan Shiroma     9029 Pacific Cycles/BelGioioso
27 Eric Roche     2078 UW-Whitewater
28 Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2019 Wheel & Sprocket
29 Jason Mathis     2061 
30 Jason Gosse     2147 
31 Peter Cline     2463 Pony Shop
32 Nicholas Hardrath     2467 Hampshire
33 Adam Freihoefer     9005 Point Pursuit
34 Tim Yuska     2414 
35 Kyle Jefcik     2135 
36 Isaac Reinbold     8054 
37 Ty Englehardt     9042 
38 Jason Brozek     2218 Pacific Cycle
39 Wally Kunstman     2187 
40 Craig Deambrose     2435 
41 Piotz Wiktorczyk     2420 
42 Josh Kroning     2440 North Central Cyclery
43 Sheldon Williams     2156 
44 Josh Giffey     9007 
45 Mark Anderson     2446 
46 Christopher Ackerman     2194 Gear N Up
47 Ernie Ciccolini     2455 
48 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2179 Pacific Cycle
49 Matthew Byrge     2308 Cyclopath
50 Marek Babaca     2458 
DNF Kris Pietruszka     2417 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cullen   1:39:13.5  1093 Bloy Concrete
2 Mike Budd   1:43:44.8  1055 Wheel & Sprocket
3 William Livingston   Janesville, WI1:44:33.9 241814  1913 Michael's Cycles
4 Brian Merklein   1:44:41.1  1075 Big Ring Racing
5 Chad Wilsing   Milwaukee, WI1:44:49.2 186886  1043 Master Lock - Polska
6 Sean Fagan   1:45:06.4  1029 Michael's Cycles
7 Trevor Olson   1:46:13.3  1067 Muddy Cup
8 Joe Greatens   1:46:31.4  1022 
9 Norman Paternoster Jr   1:46:42.0  1087 Team Nordic
10 Chris Solan   Antioch, IL1:46:44.9 204340  1191 
11 Nathan Schroepfer   1:46:48.2  1905 Muddy Cup Racing
12 David Schoenherr   1:48:57.8  1902 Muddy Cup
13 Gerald Torrence   1:49:12.0  1253 Unattached
14 Kevin Herman   Schaumburg, IL1:50:50.6 240028  1017 Team AMB
15 Krystian Pac   Chicago, IL1:54:53.5 149853  1200 OLENKA/MIODU/MAMA/Polska
16 Jason Hilsberg   1:56:21.4  1118 Stadium Bike
17 Craig Baumann   1:58:07.1  1109 
18 Garett Kipp   Madison, WI1:59:39.8 207957  1100 Chainsmokers
19 Jack Thompson   2:01:38.5  1804 Alterra
20 Rick Walls   Wauwatosa, WI2:02:58.4 205152  1904 Team Extreme SS
21 Jamie Roberts   2:03:40.3  1112 
22 Aaron Fleming   Rockford, IL2:06:27.1 210500  1805 Bad Ass Coffee/ Kegel's
23 John Aguirre     2456 
24 Chad Wilson     2131 boneshakers
25 Tim Scanley     2130 
26 Marc Miller   Machesney Park, IL 246749  2222 Bad Ass Coffee/ Kegel's Bikes
27 Fred Bexell     2448 
28 Benjamin Swart     2056 Team Pedal Moraine
29 Joel Coon     9030 Pacific Cycle/BelGioioso
30 Brian Parker   Berwyn, IL 229590  2217 XXX / Athle
31 Jesse Jaehnig     2123 
32 Peter Cherchian     2002 Armenia
33 Adam Matson     9043 
34 Michael Alfrejd     8057 
35 Aaron Bieberitz     2012 PCW Cycling
36 Tim Misavage   Saint Charles, IL 87595  2411 NIU Cycling Club
37 Dean Kahl     2181 Chainsmokers
38 Greg Heck     2431 XXX Racing - Athletico
39 Eric Pompeo     9025 Team Extreme
40 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X Cycling
41 Mike Miljan     9044 Cyclesmith
42 Anthony Ramirez     2422 
43 Eric Gorder     2111 
44 Jeff Steckbauer     8004 Fattires-n-beer.com
45 Grant Coisman   Stillwater, MN 204535  9002 Atkins CRC/HeadHunters
46 Adam Nowoj     2412 
47 Brian J Smith     8011 Michael's Cycles
48 Ryan Fosnaugh     8009 
49 Paolo Urizar     2432 XXX Racing - Athletico
50 Michael Olm     2016 Gen X Cycling
51 Sean Palmer     2430 XXX Racing - Athletico
52 Joshua Peters     2419 XXXRacing-Athletico
53 Daniel Reeve     2436 Chainsmokers
DNF John Brown     1094 Point Pursuit
DNF Sanjay Ganju     1113 alterra mtb
DNF Anthony Dombrowski     2178 Wheel & Sprocket
DNF Jason Mork     2180 Point Pursuit
DNF Chad Hendrickson     2207 
DNF Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2216 Wheel Fast Racing
DNF Dave Eliason     2424 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Rudolph   1:39:47.2  1073 Alterra Coffee
2 Dave Norton   1:40:28.0 246481  1232 XXX Racing/Athletico
3 Christopher J. Schutte   1:40:38.6  1054 Polska Masterlock FDL Cyclery
4 Kevin Plato   Grafton, WI1:41:40.7 211911  1096 Team Wisconsin
5 Jason LaBella   Chicago, IL1:42:09.6 219648  1111 Funky Weasel
6 Harlan Larson   1:42:44.8  1935 
7 Scott McClement   Hinsdale, IL1:43:30.4 192184  1104 Active Endeavors
8 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:43:42.4 193353  1086 Chicago Performance
9 Steve Pribek   1:43:56.9  1057 Chainsmokers
10 Stafford Kramer   Milwaukee, WI1:44:43.9 213425  1116 Cory the Bike Fixer
11 Frank Huebner   Fairbanks, AK1:46:39.0 241179  1227 
12 Paul Fox   1:46:49.6  1247 Velo Trocadero
13 Todd Ovard   1:46:59.0  1252 
14 Matt Gissibl   1:47:26.0  1256 
15 Chad Wright   1:50:12.2  1930 
16 Jeff Hammond   1:50:39.4  1084 Team AMB
17 Greg Jones   1:50:57.4  1099 Lake Geneva Cyclery
18 Myron Taylor   1:52:09.8  1257 
19 Kyle Tomilin   1:58:15.0  1243 Hayes Disc Brakes
20 Keith Russell   1:59:32.1  1098 PCW Cycling
21 Eric Froemming   2:08:34.7  1103 Muddy Cup
22 Jess Kruchoski     2023 
23 David Harris     2229 Alterra
24 Tim Sutherland     2445 
25 Kenny Dretzka     2345 Team Cyclopath
26 Mark Wollam     2214 
27 Greg Boettcher     2151 Team Extreme
28 David Mennenoh     2232 Lake Geneva Cyclery
29 Trevor Townsend     2230 
30 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
31 Dave Volpentesta     2165 Wheel & Sprocket
32 Sean Miller     2418 
33 Mark Pakan     2461 RAM
34 Wade Flisram     2169 Team Extreme
35 Greg Earle     2428 
36 Troy Olm     2007 Chainsmokers/Willys Bike
37 Nathin Davisson     9014 Bad-As-Coffee Co. / Kegel's
38 Leif Hagman     2185 DC Bikes
39 David Gempler     2429 
40 David Blue     2423 Lake Geneva Cyclery
41 Eric Goni     2416 
42 Brian Coppock     2191 Stadium Bike
43 Patrick Doornek     2140 
44 Paul Lehmann     2464 
45 Kevin Czaicki     2004 Team Cyclopath
46 Neil Infante     9039 
47 Art Coleman     2433 
48 Tony Petoske     8021 
49 Brian Lucas     8019 
50 Earle Jacob Jr     9037 Big Ring Racing
51 Robert Roop     2443 North Branch
52 Chris Cooper     8015 Hayes Disc Brakes
53 Steven Wild     2427 
54 Jeff Proviser     2450 Northbranch Cycling Club
55 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN 204459  9004 Team New-Mart
56 Christian Hilbert     8014 Big Ring Racing
DNF Daniel Holsen     1031 
DNF David Compton     1241 Team POE
DNF John Rodriguez     1245 
DNF Dee Bee     1260 
DNF Thomas Dvoratchek     1802 Lake Geneva Cyclery
DNF Benjamin Griggs   Green Bay, WI 229175  1908 Muddy Cup Racing
DNF Steven Frost     1911 
DNF Tim Geldermann     2409 
DNF Michael Hartzell     2410 
DNF Timothy Dillon     2441 
DNF Mark Zaleski     2452 
DNF Paul Compton     2465 Team P.O.E.

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   1:35:25.1  1008 Hayes
2 Mike Stanislaus   1:39:22.1  1038 Crank Daddy's
3 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:40:56.9 210815  1050 Team Pedal Moraine
4 Michael Beatty   1:41:04.6  1091 Chainsmokers
5 Robert Schlegel   1:43:30.6  1063 Michael's Cycles
6 Mike Curtes   1:43:38.9  1144 Big Ring Racing
7 Jon Suyko   1:44:44.5  1095 Bad Ass Coffee/ Kegels
8 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:46:07.2 224373  1064 AMB
9 Erich Gross   1:48:27.3  1912 Alterra Coffee
10 Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:49:11.0 244381  1046 Team AMB (Always Mtn.Biking)
11 Russell Jobs   1:52:11.0  1818 Hayes Disc Brakes
12 Steve Miller   1:52:54.6  1002 Skinny's
13 Kurt Otter   1:53:44.5  1259 Beans and BArley
14 Tom Macone   1:54:27.4  1069 Alterra Coffee
15 Michael Stanley   Evanston, IL1:56:57.1 33828  1244 XXX Athletico
16 Mike Meccia   1:57:05.2  1249 Something Massive
17 Ty Gonzalez   1:57:52.4  1117 Alterra CoffeeMTB Team
18 John Miller   1:59:27.8  1014 Mountain Outfitters
19 John Daming   2:07:01.2  1803 Stadium Bike
20 John Shull     2112 Wheel & Sprocket
21 John Miller   Madison, WI 233978  2152 
22 Todd Bugnacki     2066 skinnysracing
23 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9011 hayes brake
24 Mike Slade     2413 
25 Stuart Shelton     9009 Team Extreme Singlespeed
26 Brad Babcock     2028 Crank Daddy's
27 Scott Palmersheim     2244 Cyclopath
28 Edward Schuster     2100 Wheel & Sprocket
29 Curt Villadsen     2453 
30 Mike Owens     2171 Alterra
31 Rick Biel     2234 
32 Jeff Riedel     8020 Hayes Brakes
33 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Disc Brakes
34 Keith Wolf     8008 Team Extreme
35 Jeff Aksland     2119 
36 Kent Wenger     2215 Chain Smokers
37 Guy McDermott     2454 
38 Troy Sable     2030 
39 Len Cabaltera     8007 Hayes/RPM Cycling
40 Tom Wendland     2052 
41 Steve Lockwood     8056 
42 Gene Beil     2438 Turin Bike
43 Kurt Kargel     2046 Moosejaw/Wildside
44 John Mahr     2227 Wheelfast Racing
45 Daniel MacIejewski     2164 Trail Head
46 Tim Bates     9015 WiSpR (Wisconsin Sport Riders)
47 Erick Braaksma     2133 Trailhead Bike/Stoiber Health
48 Adrian Bainton     9040 
49 Rob Hofmann     9013 Team Extreme (SS)
50 Jon Holcomb     8010 Fattires-n-beer.com
51 Scott Logne     2462 
52 Christopher Jones     8023 Hayes Disc Brake
53 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2120 Alterra Mountain Bike Team
54 Gustavo Vaz Da Costa     4326 NorthBranch
55 Rick Majkowski     2175 Mountain Outfitters
56 Bruce Borcherding     2195 Hayes Brake
DNF Jeff Sympson     1097 Bad Ass Coffee/ Kegels
DNF Roland Rieflin     1107 Pacific Cycle
DNF Chris Dimmick     1242 Turin / Moots
DNF Robert Knutson     1248 Turin
DNF Allen Brunner     1909 Team Cyclopath
DNF Chris Tamborino     2011 La Perla Racing
DNF Barron Gira     2020 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   1:40:08.0  1250 Active Endeavors
2 Greg Bower   Boulder, CO1:46:52.2 228101  1229 
3 Jeff Chesmore   1:48:39.9  1106 Michaels Cycles
4 David Torgler   1:52:20.3  1132 Skinnys Racing
5 Jeff Parker   1:53:42.8  1015 Pedal Moraine
6 Tim Montee   1:55:22.4  1053 Hayes
7 Eric Schneider   1:57:32.3  1929 Verge Midwest
8 Hector Vazquez   2:07:49.9  1235 Vazquez
9 Don Freitag     2032 Big Ring Racing
10 Montie Milner   Reno, NV 176313  9038 Success Video
11 Tony Pacini     2434 
12 Rory Noonan     2141 Recyclist
13 Robert Garner     2457 VCB
14 Dennis Malmanger     2034 Michaels Cycles
15 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2333 Wheelfast Racing
16 Dale Freund     2451 
17 Jim Feuerstein     2005 Wheel & Sprocket
18 Timothy Blob     2017 
19 Michael G White     2407 
20 Dave Diamond     2036 Alterra
21 Kevin Lemke     2104 Fond du Lac Cyclery
22 Peter Chiappetta     2129 Cyclopath
23 Richard Doherty     2166 The Bikesmiths
24 Ron Kapaun     2134 
25 Randy Borst     2107 Satdium Bike
26 Jerome Hamilton     2051 
27 Marty Weigel     8024 Hayes
28 John Dabbeekeh     2210 Pedros Cheepteam
29 John Senkerik     2079 Team Extreme
30 George Terlion     2098 
31 Wally Sniadajewski     8022 Point Pursuit
32 Tim Snyder     8055 
33 Theodore Wuerslin   Waukesha, WI 243103  2042 
DNF Sam Kuehnel     1090 Big Ring Racing
DNF Arthur Spurlock     2045 Stadium Bike
DNF Rob Gallagher   Chicago, IL 12676  2408 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Derksen   Appleton, WI1:49:37.7 245217  1039 Wheel and Sprocket
2 David Wellskopf   1:55:09.0  1251 
3 Larry Reimer   1:57:36.1  1007 Michael's Cycles
4 Sam Tobias   1:59:11.3  1101 Fond Du Lac Cyclery
5 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2132 
6 Keith Westendorf     2184 Alterra MTB
7 David Hornung     2188 Fond du Lac Cyclery
8 Paul Manley     2137 Chainsmokers
9 Brad Swenson     2219 Bad Ass CoffeeCo/Kegels Bikes
10 Mark Ullenberg     2168 
11 Jerry Leair     2183 Guerra Means War
12 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
13 Rich Mennenoh     2106 Skinny's Racing
14 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket/Trek
15 John Washburn     2054 Alterra Coffee
16 Randy Feuillerat     2138 Michael's Cycles
17 Dale Lenss     2158 Bellin Health
18 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2003 Wheel & Sprocket
19 Daniel Braun     2115 Team East
20 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2041 
21 David Joyce   Brevard, NC 148440  2015 Fond du Lac Cyclery
22 Don Howell     2224 
23 Thomas Silbernagel     2043 Extreme Ski & Bike
24 Joseph Sanfilippo     2466 
25 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater
26 James Linstrom     2459 
DNF Errico Auricchio     1059 
DNF Allen Olson     2031 
DNF Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 velo club roubaix
DNF Ron Kubala     2064 

Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI1:58:29.7 242169  25 Team Pedal Moraine

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   1:45:05.9  120 Trek/VW
2 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:46:27.0 135975  118 Litespeed / PCW
3 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:48:17.6 182019  Unattached
5 Mark LaLonde   Madison, WI1:51:07.8 226412  66 Bareknuckle Brigade
6 Tim Pacholski   Newberlin, WI1:52:56.0 246502  46 Speedzone
7 Thomas Bender   Salt Lake City, UT2:00:48.3 230273  49 Team Wisconsin
8 Breeze Willis   2:02:54.3  116 White Knuckle Racing
9 Carlos Haeckel   Madison, WI2:04:41.2 227622  12 Alterra CoffeeTeam
10 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:08:16.2 207074  71 Stadium Bike
149375 Jr Ettmayer   Team Pedal Moraine  A J 4

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN1:41:33.1 102633  115 Trek / VW
2 Matthew Kelly (1 - PR)   Johnson Creek, WI1:45:04.8 116304  114 Subaru / Gary Fisher
3 Brian Matter   Sheboygan, WI1:46:15.3 85929  PCW Cycling / Hyundai
4 Mike Phillips   Chicago, IL1:53:53.2 84647  
5 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:56:15.1 247082  61 Fond du Lac Cyclery
6 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:58:20.2 212641  33 
7 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:59:53.4 209153  28 Michael's Cycles
8 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:02:26.3 182256  20 Polska Mastelock FDL Cyclery
9 Nathan Guerra (2 - PR)   Oconomowoc, WI2:04:42.2 214936  38 Guerra Means War!
10 John Firak   2:05:42.5  117 Active Endearvours Sram
11 Cory Gwin   Madison, WI2:15:05.2 223072  31 Michaels Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Peariso   Amherst, WI1:46:50.2 139566  
2 Jerry Long   Moscow, ID1:52:06.7 202427  13 Chainsmokers
3 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:54:13.6 151397  11 PCWcycling.org
4 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:57:02.0 117449  Team Wisconsin
5 Douglas Pietz   Milwaukee, WI1:57:47.5 138646  21 Polska Masterlock FDL Cyclery
6 Craig Manthe   Eau Claire, WI1:59:33.9 78139  60 Polska Masterlock FDL Cyclery
7 Mike Kelsall   Shorewood, IL1:59:55.5 175959  35 Darcy Cycling/SRAM
8 Matt Silvia   Chicago, IL2:01:10.7 208232  37 Alberto's
9 Ryan Atkinson   Omaha, NE2:05:20.7 110532  44 Gary Fisher
10 James Buddenbaum   Bloomington, MN2:05:45.7 185684  42 
11 Mark Walter   Rochester, MN2:05:47.1 203633  58 Muddy Cup Racing
12 Brad Jenks   Antioch, IL2:15:00.8 163973  29 Hayes Disc Brakes
13 Brad Dash   2:18:12.2  119 abd
DNF Jeffery Hall   Farmington, MN 14705  Salsa Cycles
DNF Matthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  22 Alterra Coffee
DNF Tony Torrance   Boulder, CO 172298  41 Cup-A-Chino / TREK
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  111 The Ski Hut

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI1:56:16.0 166066  15 Pedal Moraine
2 Ray Nelson   Woodstock, IL1:57:08.6 193027  100 Skinnys Racing
3 Kevin Klug   Evanston, IL1:57:59.7 220282  24 Killjoy
4 John Gatto   Oak Forest, IL1:58:58.7 121461  34 D'Arcy/SRAM Cycling Team
5 Josh Barrett   Whitewater, WI1:59:21.4 189760  27 Skinny's Fat Tire Race Team
6 Butch Welke   Lake Geneva, WI2:03:35.8 169422  40 Skinnys Racing
7 Kevin Heppner   Modesto2:08:36.4 188763  16 Killjoy/Funky Weasel Cycles
8 Mike Roberts   Wheaton, IL2:10:07.9 134339  62 Pacific Cycle
9 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:10:41.1 194466  69 Muddy Cup
10 Jose Barraza   2:15:52.3  50 
11 Kenneth Czerwinski   2:26:36.4  113 
DNF Bill Nigh   West Bend, WI 197745  30 Team Pedal Moraine
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 
DNF Thomas Sulentic     112 Atlas/Core/Titus

Men - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Nielsen   1:53:20.9  77 Hayes
2 Scott Cole   Stevens Point, WI1:56:29.0 7340  17 
3 Jerome Daanen   Racine, WI2:08:21.6 164575  99 Hayes Sun Ringle
DNF Steven Gayner   Shorewood, WI 54076  14 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:58:23.5 98534  45 

Men - PR/SM/EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Swanson   Loves Park, IL1:53:21.9 96326  55 Kegels
2 Randy Pallex (1 - EX)   Ashwaubenon, WI1:53:48.0 176653  53 Stadium Bike/BelGioioso
DNF James Grant   Fountain City, WI 134086  19 Independent Fabrication

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Vazquez     6073 Vazquez
2 Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  6021 LaPerla
3 Nathan Barrett     6067 
4 Garth Post     6034 Point Pursuit
5 Tanner Czaicki     6004 Team Cyclopath
6 Brandon Flisram     6030 Team Extreme
7 Blake Milner     6071 Hayes OnTrack
8 Parker Blob     6002 
9 Lucas Bottum     6077 
10 Dylan Griggs     6050 Muddy Cup
11 Joshua Collier     6010 Muddy Cup
12 Dakota Smith     6031 Michael's Cycles

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI0:33:04.9 209414  4074 hayes on track
2 Myles Beach   Larsen, WI0:34:07.6 208348  4004 Gear N Up
3 Garret Post   0:36:50.9  4086 Point Pursuit
4 Jack Feuerstein   0:39:24.8  4005 Wheel & Sprocket
5 Brett Poulton     6037 Active Endeavors
6 Max Rainey     6022 Team AMB (Always Mtn.Biking)
7 Conner Shelton     6008 Hayes On Track
8 Samuel Jansen     6016 Hayes Youth
9 Cody Borst     6014 Stadium Bike
10 Pete Davis     6028 Bikesmith
11 Carter Schroepfer     6069 Muddy Cup
12 Riley Shelton     6009 Hayes On Track
13 William Chiappetta     6017 Hayes Youth

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Kummer   0:32:21.7  4080 Fat Tires and Beer
2 John Brunner   0:33:08.8  4094 Velosport (Kenosha)
3 William Griesbach   0:34:56.4  4049 Point Pursuit
4 Joel D. Dewitt   0:35:50.7  4348 
5 Sam Geyer   0:36:12.3  4341 
6 Ian Simpson   0:37:15.8  4322 XXX Racing
7 Garth Guthrie   0:42:51.7  4351 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Miller   0:31:01.4  4222 Bad Ass CoffeeCompany/Kegels
2 Ryan Fetting   0:32:53.3  4016 Michaels Cycles
3 Austin Hook   0:34:51.3  4308 
4 Ted Sobotta   0:34:53.0  4096 Mountain Outfitters
5 James Farrugia   0:35:07.1  4353 
6 Johnny Chang   0:35:18.0  4057 Bellin Health
7 Emerson Nunez   0:35:46.5  4307 
8 Alex Grohmann   Chicago, IL0:36:55.7 233876  4089 XXX Racing Athletico
9 Byron Guerra   0:36:56.0  4092 Guerra Means War
10 Nicholas Rabe   0:38:20.0  4349 Fat tires's & Beer
11 Sam Herr   0:44:49.6  4090 
DNF Eric Dobberfuhl     4001 PCW Cycling

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Holtermann   0:33:00.3  4091 
2 William Marquardt   0:35:38.7  4342 
3 Mike Kubala   0:35:43.8  4019 
4 Alex Yankowski   0:36:18.7  4334 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Roberts   0:33:15.4  4329 
2 Erich Sisulak   0:34:36.7  4338 lost wheel
3 Tyler Bursten   0:35:21.9  4352 Team Extreme
4 Matt Millin   0:35:40.6  4097 Pedal Moraine
5 Eric Nickoli   0:36:06.7  4363 
6 Scott Huennekens   0:36:21.4  4357 
7 Chad Hoppe   0:36:49.2  4030 FDL/OSH Cyclery
8 Peter Locher   0:37:48.1  4082 Team Extreme
9 Mathias Locher   0:37:52.3  4083 Team Extreme
10 Jarrett Kimball   0:38:02.0  4366 
11 Cody Gunst   0:56:27.8  4077 
12 Nicko Sifnaios   1:02:52.7  4337 Lost Wheel
DNF Paul Westberg     4061 Stadium Bike
DNF Kyle Krisher     4328 
DNF Alonso Matarrita     4356 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Leonard   0:29:35.6  4045 Team Aurora
2 Jason Roggenbauer   0:33:13.4  4318 
3 Peter Radlinski   0:34:48.7  4317 
4 Michael Jenich   0:35:24.0  4355 
5 Justin Harer   0:38:05.1  4314 Team Aurora
6 Ted Burger   0:38:37.9  4360 
7 Felix Empleo   0:39:50.0  4346 
8 Martin Zizka   0:39:51.0  4088 
9 Sean Roarty   0:40:23.7  4368 
10 Michael Gobert   0:41:02.5  7016 
11 Robert Weber   0:44:21.2  4320 
12 Justin Lisota   0:46:53.8  4130 
DNF Milan Milovancev     4344 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Paddock   0:32:00.6  4324 
2 Eric Luebke   0:33:16.5  4025 
3 Karl Schult   0:33:17.7  4362 
4 Mark Icuss   0:34:47.6  4336 
5 Joe Villalobos   0:35:53.1  4044 
6 Gary Otkin   0:36:07.1  4042 
7 Hans Yeates   0:36:26.5  4072 
8 Aaron McGinnis   0:41:14.7  4043 
9 Ross Kellogg   0:42:54.5  4015 Team East
10 Ryan McEneany   0:43:35.5  4330 Gear N Up
11 Chris Feutz   0:45:50.9  4098 Feutz and Associates
12 Nicholas Mianecki   0:46:48.3  4013 Success Video
DNF David Effertz     4312 
DNF Matt Kolling     4315 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth McDowell   0:31:27.6  4365 XXX Racing - Althetico
2 Mark Cheyne   0:33:18.0  4093 
3 Paul Lehmann   0:34:23.6  4327 
4 Jesse Saenz Jr.   0:34:25.0  4319 
5 Steve Janiak   0:34:44.4  4347 
6 Anthony Miksa   0:35:01.7  4059 
7 Jarrod Kerkhoff   0:35:03.2  4051 Bad Ass Coffee/ Kegel's Bikes
8 Chris Weiland   0:36:04.1  4100 Gen X Cycling
9 Brian Powell   0:36:06.3  4364 
10 David Boron   0:36:08.6  7032 
11 Felbert Edrada   0:36:28.0  4345 
12 Mark Haessly   0:37:55.0  4084 Fond du Lac Cyclery
13 John Buran   0:38:58.4  7034 Hayes
14 Pete Gull   0:39:06.1  4343 
15 Donald Lueck   0:39:36.6  7009 
16 Maurice Bean   0:41:26.4  4361 
17 Roger Wolff   0:43:05.2  4358 Success Vidio
18 John Merkel   0:51:39.6  4011 Team Cyclesmith
DNF Mike Gomolski     4313 
DNF Marc Ahrens     4350 
DNF Dave Gee     7030 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Spiller   0:34:23.0  4354 Dirty Cranks
2 Jim Willett   0:34:59.1  4321 
3 Dan Getzen   0:35:52.0  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
4 David De Witt   0:36:26.6  4014 Fdl / Osh Cyclery
5 Michael Kaspar   0:36:29.9  4335 
6 Kevin Niesen   Burlington, WI0:36:44.7 221437  4009 
7 Greg Partington   0:38:31.8  4095 Killjoy
8 Tom Warwick   0:38:57.8  4359 
9 Matt Luger   0:38:58.0  4085 
10 Dave Geyer   0:39:03.8  4340 
11 James Deboer   0:39:34.3  4055 Big Ring Racing
12 Gary Esko   0:39:53.9  7003 
13 Bob Falci   0:45:14.3  7031 
14 Todd Strobl   Wenatchee, WA0:45:23.9 244401  4242 
15 Jon Nedland   0:47:48.4  4087 
DNF Gary Peterson     4101 
DNF Nelson Donovan     4311 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Giesen   0:35:17.0  4069 Stadium Bike
2 Wayne Korte   0:37:04.5  7033 Bike ... Gang
3 Brian Butkiewicz   0:37:37.3  4157 
4 Kenneth Ramm   0:39:01.0  4309 
5 Dennis Hoeft   0:40:30.7  4339 
6 Daniel Cantele   0:40:55.2  7029 STC and Son
7 Mike Borchardt   0:43:11.2  4037 team extream
8 James Annes   0:43:28.6  4323 
9 Todd Cleaveland   0:46:40.5  4333 
10 Mark Ignasiak   0:49:51.4  4078 
11 Dennis Westberg   1:01:11.7  7004 Stadium Bike

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Cummisford   0:33:46.7  4066 
2 William Peters   0:33:48.6  4008 STADIUM BIKE
3 Bernie Parker   0:37:03.1  4018 Team Extreme
4 Tom Borchardt   0:41:49.2  4039 
5 Frank Lobello   0:42:35.5  4111 
6 Ted Batzer   0:44:46.6  4023 
7 Richard Wenborne   0:45:24.0  4007 Stadium Bike
8 Kevin McWhirter   0:45:26.7  7035 Bad Ass
9 Alan Sue   0:45:46.9  4367 
10 Richard G Finch   0:51:51.6  4068 Rock Cut TrailCrew
11 Jay Hoppe   0:53:40.6  7008 Fond du Lac Cyclery
12 Jeffrey Brierton   0:56:54.5  4310 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf     3016 Team Extreme
2 Murphykate Montee     9505 Hayes on Track
3 Alyssa Borell     3021 Hayes on Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Goode     3033 Spectrum Racing
2 Amelia Barber     3036 MadFORCs
3 Katie Miller     3091 Hayes Disc Brake

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Jones     3019 MadFORCS
2 Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3031 
3 Terra Nicklas     3020 
4 Tiffani Walter     3034 MUDDY CUP
5 Linda Dilger     3013 Alterra
6 Jessica Smulka     3009 
7 Michele Klopotic     3092 Wheel & Sprocket
DNF Sonia Dubielzig     3024 Alterra

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corine Konkel Merklein     3030 Big Ring Racing
2 Mandy Hagman     3029 
3 Rebekah Stuckart     3022 Team Extreme
4 Carrie Barrett     3088 
5 Renee Bach   Madison, WI 242850  3010 
6 Meghan Campbell     3037 Killjoy
7 Katie Missiaen     3015 Alterra
DNF Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  3005 Velo Bella

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Diamond     3003 Alterra CoffeeMTB Team
2 Brittany Nigh     3080 Team Pedal Moraine
3 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
4 Lisa Leigh-Peterson     3025 Team Wisconsin
5 Natalie Modugno     3089 
DNF Barbara A Lothe     3017 Mad FORC
DNF Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Alterra
DNF Laura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Oconnor-Leigh     3093 Free Flight Racing
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
3 Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  3006 hayes disc brakes

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Burns     3061 Cliffbar / Active Endeavors
2 Cheryl Post     3004 Point Pursuit
3 Janis Heifner     3023 Recyclist
4 Deborah Sykora     3090 

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   1:58:29.5  518 Endeavour

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:45:40.1 202434  503 Polska Masterlock FDl Cyclery
2 Holly Liske   Stanford, CA1:52:09.5 190109  506 Hayes Disc Brakes
3 Anna Fink   New Berlin, WI2:06:14.4 202435  513 fond du lac polska

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Maertens-Wilsing (1 - EX)   Shorewood, WI1:56:57.0 202402  509 Master Lock - Polska
2 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:01:57.5 210713  508 Skinnys Fat Tire Racing Team
3 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI2:02:02.0 227849  516 Guerra Means War!
4 Catherine Swanson (2 - EX)   Janesville, WI2:07:37.9 247015  519 Michaels Cycles
5 Gabriela Baranova   2:15:44.6  514 
DNF Lori Hennessy   Avon, CO 217023  517 

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:36:29.2 199274  533 Trek/VW/JBL
2 Sara Stanford   Prescott, AZ1:48:39.9 210728  502 Darcy/Sram
3 Christina Betz   Phoenix, AZ1:53:54.0 210738  505 Michael's Cycles
4 Shelly Dohlby   2:09:54.2  535 
5 Michelle Peariso   Amherst, WI2:12:43.1 227741  515 Gear N' Up
6 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:24:55.5 223874  523 Wheel & Sprocket
DNF Keena Hilsberg   Green Bay, WI 246078  520 Stadium Bike

Women - PR/SM/EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:59:08.4 226461  504 Team Wisconsin

Women - PR/SM/EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  511 Wheel & Sprocket

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyson Davis     6015 Hayes On Track
2 Elizabeth Brunner     6074 
3 Cailey Jeske     6019 Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach   0:42:49.8  5020 Point Pursuit
2 Madeline Labecki     6027 hayes on track
3 Elizabeth Shull     6007 Team Napoleon
4 Samantha Milner     6072 Hayes OnTrack
5 Meghan Barrett     6066 
6 Samantha Falci     6070 
7 Stephanie Yost     6029 Team Cyclopath
8 Lily Nedland     6035 Team Nedland
9 Elizabeth Sobotta     6036 Mountain Outfitters
10 Sarah Goldman     6075 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Stanislaus   0:37:29.0  5016 Crank Daddy's
2 Arin Lemke   0:42:48.3  5050 Team Pedal Moraine
3 Molly Chiappetta   0:49:00.6  5017 Hayes Youth
DNF Justine Atkinson     5028 Gary Fisher

Women - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kati Sympson   0:55:48.1  5011 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Lippincott   0:34:28.0  5079 
2 Emily Hendricks   0:41:26.8  5078 
3 Cassandra Clark   0:49:46.0  5076 Lost Wheel
4 Jenna Boehm   0:51:54.1  5080 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Childress   0:36:44.8  5074 
2 Elizabeth Legaspi   0:43:22.9  5022 Fattires-n-beer
3 Cheryl Refuerzo   0:43:32.2  5075 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karlene Olson   0:37:28.6  5077 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Klug   Chicago, IL0:36:22.2 213523  5019 Killjoy
2 Kathy Janda   0:44:10.8  5026 MadFORCS
3 Barbara Daanen   0:51:33.4  5008 RPM/Hayes

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Klapperich   0:45:35.1  5044 Team Cyclopath
2 Lynne Senkerik   0:46:39.0  5021 Team Extreme

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL0:46:21.4 10328  5055 Active Endeavors
2 Sue Borchardt   0:51:55.9  5012 team extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   0:40:57.6  5018 Mad FORCs
2 Andrea Wuerslin   Waukesha, WI0:57:16.3 243106  5004 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerSierra NevadaUSACDFCUORESpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee